1ARKT. sfcijl 1883. N". 748. idia. Zaterdag 13 October. HARKT IMARKT eestenmarkt WER, I Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. MT, 10VEN, 8 a )OP: M3RIET, itober d, a. v., CHOPSCHE BEES- o Coupons, 146, D A, .s 8 Indrukken naar buiten. Brievengaardera. NSCH MERI- van dit voedsel rhevlg dan ver- nschappen, maar itens even goed >n scheikundige. wordt 12 Cents SCHOONHOVEIfSCBE GOURAIfT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. kinderen, onder eiden en gezond 1. October 1883. leester en Wethou- n Schoonhoven raa iend, dat de VRIJE 1DENMARKT te invalt op Woens- ien- I do S8TER en WET- der gemeente SCHOP lerinnering, dat de ce cc 9 meester voornoemd, E KLEIJN. J E imarkt ipolle 40 .jarigen luijsen, pred. September 1883. thouders voornoemd, urgemeester, NOORDENDORP. Secretaris, NS VAN 8CHAIK. j T. VAN ARKEL ralt op 17. OCTOBER ide. tober 1883. thouders voornoemd, iter. KER, Weth., L. 8. EMEE8TER van van ouds vermaarde i hebben op October a. s., k bezochte valt op o 4*/, jaars, te- tijde, mits een halve luwende. 1000 en daarboven le fondsen verstrekt. ■lijk Koolznur- I Mineraalwater uit de iden oen zeer wel- ismiddol in vele ge* gsorganen, alsmede en kruiken in het i de voortreffelijk- ren en Qesschen in te Schoonhoven. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prgs; voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. rruidenier vindt, sze in uwe stad met goed gevolg te ijzeren Rjjn-zeilschip; leeren", groot 140 last, BUITENLAND. Overzicht. De algemeene afkeuring, die do onbe schofte ontvangst van Koning Alfonso in Frankrijk’» hoofdstad, verwekte getuige de demonstraties bij ’s Konings terugkeur «te Madrid en de betuigingen van sympathie ■van verschillende Hoven ontvangen heeft er voorzeker het hare aan toegedragen, dat de regeering alles in ’t werk stolde om ’t gebeurde zooveel mogelijk goed te maken. Ken eerste daad daartoe was het ontslag '’van den Minister van Oorlog Thlbandin, dio met Wilson, Gróvy’s schoonzoon, het vuurtje tegen den Koning van Spanje schynt gestookt te hebben. Die Minister was ook niet tegenwoordig aan het diner, dat don Koning op het Elysée was aangeboden. Prgs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiön waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts t maal in rekening gebracht. hö in blaauwo-, S e modekleuren, ig reebruin- of Q k ÜSü^WSSïSS^ binnen de mureb rgaderzaal doorge bracht bij langt -vft voldoende is om een zuiveren indruk onze nationaliteit te verkrygen, toch valt er voor scherpzin nige' opmerkers wel zooveel waar te nemen, dat zij er iets aan hebben. Kleine natiën verkeeren in het byzonder geval, dat zij by het oordeel dat men over haar uitopreekt óf bovenmate geprezen, óf uit de hoogte geminacht worden en wij Nederlanders hebben van beiden af en toe onze behoor lijke portie gehad. Hebben we ons aan de eene zijde dikwyls moeten ergeren aan de dwaze praatjesdie Duitsche en Fransche bezoekers, inzonderheid in dagblad-of tyd- schrift-artikelen over ons opdischten, aan de andere zyde is, vooral door kun stenaars en dichters, over ons de loftrom pet gestoken op een wijze die ons doet glimlachen van verbazing. Gekend te wor den gelijk wy zijn, is veel meer waard dan die onbekookte beschuldigingen of opge schroefde verheerlijking. ’t Is zoo in dagen zooals we thans be leven zetten we meestal ons beste beentje voor. De vreemdeling krygt niet te zien sommige eigenaardigheden die ons alles be halve tot sieraad verstrekkenhij doorwan delt niet de achterbuurten van onze groote stedenwaar nu en dan het oog zich moet afwenden van tooneelen van ruwheid en onreinheid; maar uit de aanschouwing van ons Zondagsgewaad zal hij toch wel kunnen opmerken welke eigenschappen hier het meest op prys worden gesteld, en in welke richting de beschaving zich beweegt. Hy heeft Neeilands vorstenpaar zich ongedwon gen zien verplaatsen te midden van de on derdanen, die met eerbiedig ontzag, met een door liefde bezield vertoon van hulde, maar zonder iets dat op slaafschheid ge leek, de Koninklijke familie ontmoetten, en hy zal begrepen hebben dat samenwer king tusschen Vorst en volk hier meer be- teekent dan een holle klankdat zij stand zal houdenwelke storingen zich ook voor doen in hetgeen men de politiek noemt. Op hetzelfde terrein van de tentoonstelling heeft hy werkgevers en werklieden in vriend- schappelyke verstandhouding gezien, en het zal hem duidelyk zyn geworden dat, welke verbeteringen ook nog te wenschen zyn in den toestand van de arbeidende klassede grondslagen aanwezig zijn om ze langs min nelijken weg, zonder sociale schokken en beroeringen, in het leven te roepen. Zy'n oog heeft gerust op het conterfeitsel van Coen vóór het tentoonstellingsgebouw, en de gedachte zal bij hem zijn opgekomen dat een natie, die zulk slag van mannen opleverde en hun herinnering in eere houdt, met zoo gemakkelijk zal zyn uit te vyisschen uit de ry der zelfstandige volken. Bij fees telijke gelegenheden hoorde hyelk in zyn eigen taalvriendschappelijke gevoelens aan den dag leggen jegens de vertegenwoordigde natie, en de toon van welwillendheid zal by hem de overtuiging hebben versterkt, dat wij aan den huishoudelijken disch der natiën onze plaats waardig zijn,-—dat het inderdaad een leemte zou vormen als we van daar werden verdrongen. Tevens hoorde hy by meer dan één gelegenheid, dat het ons volkomen ernst is met de verzekering, dat we hoogen prijs stellen op onze onaf hankelijkheid: dat we, hoezeer ook den vrede liefhebbende als een onmisbare voor- o -v—o waarde tot den vooruitgang, liever het Koning Cetawayo liggende, in bezit te leven dan de nationale eer zouden prys geven; en de toejuiching, waarmede der gelijke verklaringen van alle zyden werden begroet, moeten hem tot het besef hebben gebracht dat dit geen ydele grootspraak was. Hy heeft kunnen opmerken, hoe volkomen vry de wetenschap zich hier voorwaarts beweegt, zonder vrees dat haar uitspraken vernietigd zullen worden door den banvloek van staatkundige dwinglandy of eenzijdige opvatting van kerkleer, en deze ontdek king zal hem geleerd hebbendat ons volk een belangrijke rol heeft te vervullen in de geschiedenis der beschaving. In het nede rige land aan de Noordzeestranden heeft hy mannen ontmoet, wier naam over de gan- sche wereld bekend is, en die zich toch niet schamen deel uit te maken van een kleine natie, integendeel, daarin hun hoogsten roem stellen. Zouden wy ons vergissen, als wy met dankbaarheid gedenken welke indrukken door dit alles naar buiten zyn teweegge bracht Voorte heeft de regoering, ia het Journal officiel, de valsche geruchteutdio er liepen omtrent het tusschen den President en den Koning voorgevallene dogmj* logenstraffen door te verwijzen naar het bericht, dat de juiste lezing gaf en door de regeering geïn spireerd was. Ook Wilson heeft zijn straf ontvangen. Als schoonzoon van Gróvy, maakte hij mis bruik van geheimen en stukken, die hem uit den aard zijner betrekking tot den pre sident bekend werden, en bestookte op dio wijze ook de regeering. Hij is nu voor eenigon tijd op reis gezonden, terwijl men intusschen misschien wel een of ander baantje buitenslands voor hem zal opzoeken. Door dit alles is Gróvy’s positie evenwel danig verzwakt. Het is toch een publiek geheim, dat Terry en zijne collega’s, den woord verzaker Thibandin uitgezonderd moeite hebben gehad om hem het verkeerde zijner handelwyze tegenover Koning Alfonso onder het oog te brengen. En al zou men nu ook geneigd zijn hun dien misgreep eene zwakheid misschien tegenover een geslepen schoonzoon niet verder toe te rekenen, straks komt de Kamer bijeen, die voorzeker het hare er nog van zal zeggen. Gelukkig voor de regeering valt er ook nog beter nieuws mede te deelea. Wat de wapenen in Tonkin niet schenen te ver mogen, schijnt Staatkundig beleid te heb ben tot stand gebracht. De zoogenaamde Zwartvlaggen, die het verdrag met den Koning van Annam gesloten waardeloos maakten, door hun gewapend verzet, waarin zij vrij geregeld zegepraalden, zijn, raag men de berichten vertrouwen, thans mot de Franschen in eene schikking getreden, tengevolge waarvan al dadelijk Son-Tay ontruimd en door de Franschen bezet zou worden, terwijl aan do Zwartvlaggen een plaats in bet inlandsche leger wordt ver zekerd. Zonder twijfel zal die schikking van in vloed zijn op den loop der onder handelin gen met China, die nog altijd voortduren. Ook met de regeering van Madagascar zou eene voordeelige schikking getroffen zijn. De aldaar gevangen genomen zendeling Shaw, die thans in Engeland is terugge keerd, heeft eene schadeloosstelling van niet minder dan 10.000 p. St. van de Fransche regeering geeischt, eene schadeloosstelling waarvoor menigeen zich misschien wel zulk oen kort gemis der vrijheid zou willen ge troosten. Zoo oordeelt ook de Frpnschd regeering, die aan de Engelsche heeft doen weten, dat de eisch haar zeer overdreven voorkomt. Intusschen schijnen de gevreesde verwikkelingen tusschen Engeland en Frank rijk, te dezer zake, echt koopmansachtig, tot oen geldquaestie gereduceerd te zijn. De deputatie uit do Transvaal, bestaande uit Kruger, Smit en Dutoit, is in aantocht. Op haar doorreis, is zij te Kaapstad zeer beleefd ontvangen, doch zij heeft die be leefdheid op zonderlinge wijze beantwoord. In antwoord op een toast, zeide Kruger o. a., dat by vast geloofde in do tot standkoming eener Zuid-Afrikaansche confederatie, die zich zou uitstrekken van de Kaapstad tot de Zambezi. Zou het wezen om de waar heid te bewijzen van het spreekwoord: zooals de ouden spreken zoo piepen de jon gen, dat sommige boeren er op uit zyn boeven in het voormalig rijksgebied van ::oo„2., tj I nemen? Egypte mag zich verheugen in het ont staan van een meer geregelden toestand. De buitengewone rechtbanken zijn afgeschaft. Voor de gewone misdadigers is eene am nestie afgekondigd en generaal Woodde hervormer van het leger, gevoelt zich dra sterk genoeg met eigen manschappen do orde on de rust te bewaren. In Rusland’» hoofdstad is weder eene proclamatie aangeplakt en bij duizendtallen ook in de provinciën verspreidwaarbij het doodvonnis wordt uitgesproken over den Czar. De nihilisten zeggen in dat stuk dat zij den uitersten tijd hebben afgewacht voor do gewonschte hervormingen, die zich nog altjjd laten wachten. PJeizierige terug komst voor don nog altijd in Denemarken vertoovendon Keizer. Tusschen de Croaten en Hongaren schijnt do oneonighoid op voor boido partijen be vredigende wijze te zijn bijgelegd. Na do noodige waarborgen bedongen te hebben hebben de Croatischo autoriteiten beloofd voor do handhaving dor ordti on rust to zullen zorgen. BINNENLAND. Z. M. heeft benoemd: tot bur gemeester van Hoi- en Boeicop, W. N. J. Van Slype, secretaris dier gemeente. Bij Z. M. bosluit ia aan Mr. H. P. Do Gavere, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als kantonr.-p|aatsverv. in het kanton Gorinchem. Z. M. hooft, mot ingang van 1 Oct. jd., oen pensioen verleend van f999 ’s jaars aan J. 0. Diehl, predikant bij do Horv. gemeente te Leerdam. Do Minister van Binnenl. Zaken heeft ingetrokken de benoeming van don schoolopziener in hot arrond. Woorden tot lid-plaatsvervanger dor commissie die in Nederland neemtin de geschiedenis der beschaving over het jaar 1883, een niet onbelangrijke plaats in. De Amsterdamsche tentoonstelling moge als ieder menschenwerkniet geheel be antwoorden aan het ideaalen met name in zyn aanhangsel, de loterij, stof leveren tot bedenking, we hebben reden te over om ons te verheugen dat het plan zoo flink opgevat werd en met zooveel beleid ten uitvoer gelegd. Laat ons voor het oogen- blik de stoffelijke voordeelendie handel en nijverheid er aan ontleenenbuiten aan merking houden; hetfejt dat ons vaderland dit jaar het bezoek ontving van duizenden bij duizenden vreemdelingen van eiken rang en stand, zoowel van vorsten en ministers als van eenvoudige handwerkslieden en kun stenaars, en dat aan dezen gelegenheid is gegeven om een meer dan oppervlakkigen blik te slaan op ons nationaal levenis voldoende om de algemeene ingenomenheid met den goeden uitslag der tentoonstelling te verklaren. Vooral is het van belangdat aan den ivreedzamen strijd der volken” een groot aantal byeenkomstem' zyn verbonden van vakmannen op het gebied van staathuishoud kunde en wetenschapwelke vergaderin gen onder den naam van congressenalle waardeering verdienen. Velen zyn geneigd, de waarde der congressen te laag te stellen. Er worden zoo oordeelt menwel een aantal onderwerpen in behandeling geno men, en de verschillende sprekers uit alle oorden der wereld geven hun zienswyze ten beste, maar men komt toch tot geen oplossing. Een geleerde is niet zoo heel gemakkelyk van zyn opinie af te brengen hij heeft eenmaal een groot getal feiten ver zameld, die hem het recht geven een be paald besluit te trekkenen het is zeer natuurlijk dat hy die waarheid of wat hij daarvoor houdt, zoo krachtig mogelyk ver dedigt, en niet licht prys geefl. Zijn de debatten afgeloópen, dan is eik deskundige nog even ver als vóór den aanvang: wie toen zyn tegenstander was, is het geble ven, en het is een illusiedat uit den schok .der meeningen de waarheid zou zyn te voorschijn getreden. In hoofdzaak moeten wy dat toegeven. En ofschoon er slechts één waarheid kan zynofschoon slechts één antwoord het juiste is op iedere bepaalde vraag, meenen we toch te mogen betwijfelen of de weder- zydsche mededeeling der verkregen resul taten wei zoo onvruchtbaar is als sommigen zich voorstellen. Als A tot een geheel andere slotsom komt dan Bop grond van ernstige onderzoekingendan zal de laatste toch wel niet kunnen nalatenden gedachtengang van den man die van een andere opvatting is dan hyte volgenen den zyne er mede tp vergelijken: en al zal hij dan niet ter stond ontdekkenwaar de afwijking begint en aan de eene of andere zyde de fout wordt geboren, toch moet hij zijn gegevens her zien en dit kan er niet zeiden toe leiden den afstand tusschen de beide verschillende beschouwingen kleiner te maken. Als men straks weder de studeerkamer betrekt, dan kan het, dunkt ons, niet anders, of de overtuiging die men niet deelt moet aan sporen tot verdubbelde behoedzaamheid, tot een nog nauwkeuriger waarneming van elk afzonderlyk verschijnsel. Verder gebeurt het niet zelden, dat leden van een congres, die hetzelfde studievak beoefenengeheel in dezelfde richting heb ben gearbeid. In dat geval is een ontmoe ting en gedachtenwisseling van zeer groote waarde. De man van studie wordt beves tigd in hetgeen het op eigen hand onder nomen onderzoek hem leerde; de bodem waarop hij staat wordt vaster hy gevoelt dat, mocht hy ergens gedwaald hebben, ook anderenmet gelijken ernst bezield in dezelfde dwaling zyn vervallen, maar dat daarentegen de vruchtendie hy en anderen hebben vergaderdalles behalve denkbeeldig zynomdat zij op zoo verschil lenden, bodem zyn geteeld. De goede ge woonte heerscht bij de meeste wetenschap pelijke congressende debatten niet door een stemming te laten volgenquaestiën van >weten en kennen” worden niet by meerderheid van stemmen uitgemaakt. Deed men zulkshet vrye onderzoek zou aan banden worden gelegdalthans het zou een geduchten hinderpaal ontmoeten in de uitspraak van een gezaghebbende verga dering. Zyn alzoo de congressen van hoog belang voor de verdere beoefening der wetenschap in het algemeen, ook uit een maatschap pelijk oogpunt beschouwd bezitten zynaar wy gelooven, een hooge waarde. Onder de vreemdelingendie de verschil- lende bijeenkomsten van dien aard of het zeer merkwaardig congres van de beoefe naars der Obstersche talen en wetenschap pen te Leiden hebben bygewoond, zyn ei^ velen die Nederland slechts uit boeken en- dagbladen kenden. Het spreekt dus van zelf, dal die bekendheid zeer oppervlakkig, onvolledig, en op menig punt onjuist moet zyn. En al geven we nu toe, dat een ver blijf weinige dagennog grootendeels beklaagd van rebelliete Capelle a/d IJael gepleegd, tot 1 maand gev. cell. Onder een toevloed van be langstellenden, waaronder men een aantal ingenieurs en vele Delftoche studenten op merkte do Minister van Waterstaat was verhinderd te komen had Donderdag, onder leiding van den ingenieur Teldere, de beproeving van de spoorwegbrug over den Rijn bij Reenen plaats. De brug is volkomen in orde bevonden; de zwaartelost, dien men er opbracht, was 602.000 KG. Bij het Centraal-Oomitó der anti-revolutionaire partij is bericht ingeko- men dat Ds. 8. H. Buitendijk te IJsolstein zijn ontslag uit dit Comité meende te moe ten nemen. Maandag-middag steeg de luchtreiziger L’Hoste met zijn ballon op uit den tuin van het Feestgebouw te Rot terdam, in gezelschap van een heer uit Amsterdam. Alles ging voorspoedig, doch daar er weinig wind was, bestond bij de opstijging gevaar, dat de ballon in de boomen terecht zou komen. De stoutmoedige reiziger be dacht zich echter geen oogenblik en wierp niet alleen al zijn ballast, maar zelfs zijn anker weg, zoodat hij zonder eenig hulp middel het luchtruim inging, onder het daverend gejuich der duizenden toeschou wers. Daar het weder niet zeer heldor was, verdween de ballon zeer spoedig uit het gezicht. Te 4.10 uur zijn de reizigers met hun ballon nedergedaald te Oud-Al bias, doc h ten gevolge van het wegwerpen van het anker met touw heeft de ballon bij het nederdalen eenige schade bekomen. Vrjjdag stierf te Moorka) plotseling en onverwachts, op ‘n leeftijdde heer W. Van Griethi der Horv. gemeente aldaar. In de vorige week is te Rot terdam geen enkel geval van pokken voor gekomen. Te Oud-Beierland 9 (zeven sterf gevallen), te Zuid-Beierfand 2, te Kralingen, Leiden, Charlo is on Mijnsheerenland ieder éón. Een der oudste verpleegden in het dia- conie-weeshuis to Oud-Beierland, waarvan de regenten met 3 tegen 2 stemmen een voorstel van oen hunner, om de woezen te laten herinonten, verwierpen, is door de pokken aangetast. De waterhoogte der rivier de Lek is weder van dien Aard, dat zij door diopgeladen Rijn schepen en Keulenaars kan bevaren worden, zoodat deze niet langer de Waal behoeven te kiezen. - Do collecte, ten behoeve der noodlijdenden in Indië, heeft opgebracht te Goudriaan f 56,051, te Ottoland f34, te Schelluinen f 14,72, te Lexmond f97,65, te Hei- on Boeicop f 62,05, te Giesendam f 137, te Noordeloos f 100,35, te Hoornaar on Hoog-Blokland f56,25. Voor het mondeling Litt. Math, examen te Utrecht is geslaagd de heer H. Schinkel, van Gonda. --■Voorde acte als onderwijzer is toogelaten de Ijieer J. Gravesteijnvan Gouda. —Tot onderwijzer aan eene opc bare school te Amsterdam is benoemd heer P. W. Do Haan te Bodegrave. Te Kinderdijk zal none school mot den Bijbel gesticht worden. Te Utrecht is tot predikant beroepen Ds. E. E. Gewin, te Renkum. GOUDA, 10 Oct. De 10e jaarvergade ring dor Metselaars-Vereeniging „Onderling Hulpbetoon” werd Maandag-avond in het Café „L’Amitió” in de Boelekade alhier gehouden. Uit het verslag bleek dat het ledental bedroeg 83, dat aan ziekengeld was uitgo- keerd f307,50 behalve f20 aan de betrek kingen van een overleden lid. Er is in kas oen batig saldo van f281,41}. De Rjjksopzienor op do spoorweg diensten tor standplaats Gouda, de heer H. Du Croix, wordt met 1 Nov. a. s. ver plaatst naar Groningen; in zjjno plaats komt alhier do heer B. De Jong. GORINCHEM, 9 Oct. Aan de beet- wortelsuikerfabriek van de heeren Ravens- waai Cio zyn de werkzaamheden voor dit jaar wederom begonnen, tot groote blijdschap van de talrjjke daarvoor be- noodigde arbeiders, die nu weder goruitnen tjjd oen flink weekloon kunnen verdienen. De opbrengst der beetwortels kan dit jaar vrjj voldoende genoemd wordenenkele stukken geven zelfs ruim 700 gld. per H. A. •BERG AMBACHT, 10 Oct. Voor dese gemeente en haren omtrek zal een agent worden aangesteld van de Maatschappij „Tot uitkeoring bij overljjdon". Deze maat schappij, is sedert hare oprichting, 6 Deo. 1847, te Utrecht gevestigd. BOSKOOP, 8 Oct. Aan don burge meester dezer gemeente, den heer Van Halteron, wiens verloftijd van zes maanden, wegens ziekte verleend, thans verstreken was, is door den Minister van binnonland- sche zaken opnieuw verlof verleend tot 1 Augustus 1884. het najaar van 1883 in Zuid-Holland zitting houdt tot het afnemen der examens ter verkrijging van do akte, bedoeld in art. 56 onder a van voorschreven wet, en tot lid- pfaate vervanger dier commissie benoemd den schoolopziener in het arrondissement Gouda. Over enkele dagen wordt door don Koning en de Koningin der Belgen oen bezoek aan ons land gebracht. Dinsdag 16 dezer vertrekt het Belgische koningspaar van Brussel rechtstreeks naar Amsterdam, waar HH. MM. in het Paleis hun intrek nemen. Den volgenden dag reizen HH. MM. naar het Loo en keeren ’s avonds te Am sterdam terug. Donderdag 18 brengen de Koning en de Koningin een bezoek aan de tentoonstelling, Vrijdag 19 ontvangen zjj te Amsterdam een tegenbezoek van HH. MM. onzen Koning en onze Koningin en op Zater dag 20 is het vertrek naar Brussel bepaald. Blijkens een bij het Departe ment van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Generaal van Nederlandsch Indië is den 2en dezer de le luit, der infanterie L. Thonus (gedetacheerd van het leger hier te lande) in Atjeh gesneuveld, maar hebben onze troepen, onder aanvoering van den kolonol-kommandant Demmeni, succes be haald. Aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur van Zuid-Holland werd Maandag aanbesteedhet bestorten van den Oudenlandschen Zeedijk en der hoofden be oosten de Goereesche haven, alles behoo- rende tot de zeewerken in de provincie Zuid- Holland. Minste inschrijver was de heer A. M. Langeveld te Hardingsveld, voor f30887. Bij de Zaterdag gehouden aanbesteding van roode tarwewegende 80, en witte tarwe, wegende 76 KG., ten be hoeve van do garnizoensbakkerij to Grave, was minste inschrijver voor beide soorten respectievelijk ad f8,79 en f8,98 per HL., de heer J. Hooghwinkel te Gorinchem. Dinsdag werd aanbesteed ten behoeve der garnizoensbakkerij te Arnhem de levering van 150 hectoliter roode tarwe, wegende 78 kilog. per heet., alsmede 450 heet, witte tarwe, wegende 78 kilog. por heet. Minste inschrijver voor beide was M. De Gier te Gorinchem, respectievelijk voor f9,05 en f9,20 per heet. Met de fuudeerings werken voor de schutsluis te Vreeswijk is men zoo verre gevorderd, dat Zaterdag met het metselen een begin kon gemaakt worden. Blijkens het programma voor de plechtige onthulling van het standbeeld, te Utrecht opgericht ter eere van graaf Jan van Nassau, op 15 dezqr, welke door HH. MM. den Koning en de Koningin zal worden bijgewoond, zal als feestredenaar optreden: Dr. A. R. Ruitenschild. Een kinderkoor zal een cantate zingenwoorden van Dr. A. W. Bronsveld, muziek van Rujjgrok. De muziek der dd. sohutterjj te Utrecht zal vorder nog een korte compo sitie van don 2n luit. C. Coenen ten ge- hooro brengen. HH. MM. zullen het col lation gebruiken ten huize van den Com missaris des Konings, den heer s’ Jacob. De winterdienst op de spoor wegen zal op 1 November e. k. aanvangen. Uit Enspik meldt men aan de N. 11. Cl.: Omtrent de opening van delyn Gorinchem—Geldermalsen is officieel nog niets bekend. Dezer dagen werd aan don beruohten Diefdijk nog eene verzakking geconstateerd van 13 centimeter. Om dit te verhelpen, moeten nog 2000 kub. meter worden aangevoerd. De door handelaars te Boskoop tot den njkskanselier van Duitochland ge richte verzoekschriften om in Duitochland boomen en planten te mogen invoeren, alsmede om door Duitochland naar Oostenryk (welk Rijk den invoer niet verboden heeft) te mogen verzenden, zijn van do hand gewezen. Tengevolge daarvan is er in het anders zoo bedrijvige Boskoop weinig handel, en wordt do toekomst mot zorg tegemoetgozion. Donderdag is aan de werf van Gebr. L. on A. Van Duivendijk te Papendrecht 1 water gelaten het ,Do tijd zal ’t w en onmiddellijk daarna de kiel gelegd van een dergelijk schip, groot 180 last, voor rekening van den heer N. L. Poppelier te Waspik. De veroordeelde beschuldig den in het proces van do „Millioenen-juf- frouw” Jantje Struik, Van Zutphcn on Van der Heom, zijn Zaterdag van Rotterdam naar de gevangenis to Den Haag ovorgebracht. Gelijk men weet, komt de zaak den 23en dezer in hooger beroep voor hot Gerechts hof aldaar in behandeling 23 getuigen zyn gedagvaard. In de zitting der Arr.-Reoht- bank te Rotterdam van Dinsdagworden do volgende portonen veroordeeld B. B., boomkwoeker te Boskoopbeklaagd van rebellie te Waddinxveen geploegd, tot 14 dagen gev. cell. O. O., schipper te Lopikbeklaagd van rebellie, te Schoonhoven gepleegd, tot 14 dagen gov. cell. J. B.,' arbeider to Nieuwerkerk a/d iJsel,

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1