IN. COKES Omcieele «sróffl. N°. 3205. Woensdag 25 Januari 1911. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. affen LAK, Inventaris wers! veer. boden: i rap-Vries, EUMATIEK. te partij DHE o. EBKLEIJ, GASFABRIEK SCHOONHOVEN. EU WEN, handelaar, GOUDA. louwerij »ER, PRAAT 29 'ee, I. ICH- en VI.EIXJII. DAM, a/d IJHMel. ghaar „Echt ikkemeel”, hoonhoven lUen MOL» Schuldvorderingen. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. DBIAAN te Intercomm. Telefoon-nr. 20, der :(jdc mnt adi ing per Post- zonden. raar kah letail bjj 1 daarvoor reeds S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. van om -J die maken en een A. T. ovt Gemeente Schoonhoven. KA AT 150, lenatraat, AM. >or eding. ring /ESTEN. srkleeding. 8CH00NH0VENSCHE COURANT. ad Spek-, lipen. 'oer den ondn. ienkemper, terdara. Jam. i Nieuwe Eerste Ne- ihage. Peter van Spreng 'ieter van der Graaf >s was lager s pas- •rden s hen aan het „Filip- com- Het ericht een afdeeling vt *n bond tot verbreidii de waarheid in in het hoerenhuis Blauwpoortsplein 3. Met de noodige veranderingen van het gebouw zal binnenkort een aanvang worden gemaakt. De verbouwing zal plaats hebben onder leiding van den architect P. van Driel. wet op niet de ver- •echt ÜVMOJ.'illtlg istus 1910. i de vordering omdat eenig plotseling op het "■■weid en klager dus .«en door een ongeval ep recht. 23 Jai laan i Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. •d ve *?lde ragen, hetgeen zou verlic' oog tha i 1910 telde de openbare ier 119 en by het einde iiniari 1911. in de volgende Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdag s-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. op zeer SEN te ren reeds sedert jaren Christelijke Normaal- i verkregen, lan tot het dein- Spoorstraat en jnder de spoor den bedoelden overweg, met m gepaard zou moeten gaan een van het BJoemendaalsche Ver- rdzyde van de Kar ie zyde van dege- 'erkeer met Bloe- langryk worden iste toegang naar verbreeding FAN DAM, nerwaard van krieken te It zich beleefd irzaak van hun ellende i de wet hen niet helpt, Ipen, zooals indertijd geschiedde. zegening der wateren ;ft dezer dagen met de ceremoniën en pracht en praal plaats ;ehad in de Kapel van het Winterpaleis en .1 tegenwoordigheid van Czaar en Keizerin- Allen, die iets to vorderen hebben van gemeente Schoonhoven over 1910, worden verzocht hunne Nota's spoedig in te zenden aan het adres van den Burge meester. Schoonhoven, 24 Januari 1911. De Burgemeester, VAN SLOTEN. geheel met de com- )en thans de noodige iad .dag gehouden zitting rerden tot onderwij- schouwery Nieuwei Er waren 59 deel Uit de rekening I polissen 70 bij de vei zyn. Het verzekerde der deelnemers bei ontvangsten bed rot gaven, waaronder droegen f 99,94! 2, batig saldo van f 21 De rekening werd De heeren J. op werden tot bestuursleden herkozen en namen hunne benoeming aan. Overtuigd van de accurate administratie en veelvuldige werkzaamheden van den secretaris-boekhouder werd het salaris door de vergadering met f 100 verhoogd. Penrauui, 23 Jan. Onze dorpsgenoot de heer J. J. de Bruin, is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot agent van politie tweede klas te Breda. *Poli*broek, 19 Jan. Heden-avond werd tot voorzitter van den Polsbroekerdamsche ijsclub herkozen, de heer D. J. van Ruyswyk alhier. In de plaats van den heer A. Boere, die zich niet meer disponibel stelde, is tot secretaris gekozen de heer J. de Gooyer te i Benschop. tember 1909 aan boord van de „Duymaer van Twist" kennis maakte met het toen maals nieuwe Kamerlid, den heer H Colijn, thans Minister van Oorlog. Z.H.Ed.Gest. was als adviseur voor de Buitenbezittingen met „De Snip” een rijksstoomvaartuig, op de Zuidkust van Soembawa, toen het schip op een rif liep en de opvarenden een oogen- blik den dood vlak voor oogen hadden. Gelukkig kwam er een zee, die het schip dat dwars op de golven lag, in een 90” deed draaien, waardoor de opvarenden een oogen- blikje verademing kregen en een goed zwem mer een tros kon uitbrengen naar een rots dicht onder den steilen wal. Die tros aan de zyde van het schip natuurlek dan aan de landzijde, zoodat de meeste sagiers er niet tegen op konden. Zij wei echter gered door de bemanning, die een touw om het lijf bonden en hen zoo langs den tros naar boven hebben gesjord. Het beetje kleeren dat ze nog aan hadden verdween bij die exercitie heelemaal, zoodat ze, ten slotte een pad vindende, dat hen boven op een steilen oever bracht, nagenoeg in adamskostuum acht uren door de wilder nis hebben moeten dwalen voordat ze menschelyke woningen (vonden. In dien staat heeft de „Duymaer van Twist" ook Z.H.Ed.Gest. opgenornen doch hem toen gauw in de kleeren gestoken. Aan boord kreeg de heer Golijn de eere- plaats rechts van den kapitein en toen ik van die schipbreuk nog niets vernomen had, begreep ik aanvankelijk niet hoe iemand die zoo slecht in zijn kteerwp zat, op dat plekje kwam. Van passagiers vernam ik, dat hij nog wel op een ander plekje zal komen. Velen zagen in hem al een toe komstige gouverneur-generaal”. Raad van Beroep (Ongevallen verzekering) te Dordre1'1'* Zitting op Maandag 3 Uitspraak werd gedi zaken De Centrale Werkgevers Risico-Bank te Amsterdam vorderde bij klaagschrift, dat aan J. Berkouwer te Lekkerkerk eene rente zou worden toegekend naar eene invaliditeit van 10 pCt., terwijl de ongeschiktheid tot werken van den getroffene door het Bestuur der Ryksvereekeringsbank op 30 pCt. was geschat. Op grond van de uitspraak van den Cen- tralen Raad van Beroep d.d. 23 December 1910, oordeelde de Raad dat getroffene’s invaliditeit gesteld moet worden op 15 pCt., en kende hem voorioopig eene rente toe naar 15 pCt. ongeschiktheid tot werken. H. Heiden Hzn. te IJselmonde, werd niet- ontvankelyk verklaard in zyn beroep op -j --**>--1 7<jder Ongevallenwet 1901, •na.) toelaat tegen eene beslissing rustuur der Rijksverzekeringsbnnk eene tydelyke uitkeering is toe- sebieden nadat o.m. /)f tot C a- en peilingen zyn een nieuwe vaargt Bloemendaal. De commissie geeft in overweging plannen en begrootingen te doen opmal door een bekwaam waterbouwkundige hiervoor ten laste van de gemeente crediet toe te staan. B. en W., in deze missie meegaande, dot voorstellen aan den ratte In de Vrijdagmiddi o o van den 'gemeenteraad werden tot onderwij zers aan school no. 3 benoemd de heeren: G. Rensink te Apeldoorn, A. Bot te Groot- Aminers, P. A. Begi er te Gouda, en aan school no. 2 A. van Es te St.-Philipsland. De ontwerp-verordening, regelende de samenstelling en bezoldiging van het perso neel der gemeente-secretarie met een amen dement van den beer Vergeer werd aange nomen. Goedgekeurd werden het voorstel tot uit gifte in erfpacht van grond aan de Wachtel- straat: het voorstel tot verhuur van geno teerden grond aan V. Simmers en II. van der Pool; het voorstel tot beschikbaarstelling van een lokaal in het vroegere Bestedelingen- huis voor een cursus in grafische vakken; en het voorstel tot overneming van grond in en bij de Snoystraat met wyziging van het te betalen bedrag in f 2250. Aan de Pomologische Vdreeniging te Boskoop werd voor de te houden tentoon stelling een subsidie van f 100 verleend. Besloten werd de raadzaal electrisch te verlichten. Het voorstel tot het maken van nieuwe markten werd uitgesleld op 1 verzoek- van den heer Dessing. Benschop, 23 Jan. Bij de Dinsdag j.l. door Burg, en Weth. gehouden openbare verhuring van een perceeltje tuingrond, gtoot 20 roeden, voor den tyd van zes jaren, werd huurder de heer II. de Bruin, gemeente veldwachter, voor de som van f27 per jaar. In de Woensdag-avond j.l. gehouden vergadering van de commissie tot wering van schoolverzuim werden de heeren A. Franke, C. van Baaren, P. Lamoré en Jh. Breukelman herkozen, respectievelijk tot eerste en tweede voorzitter en eerste en tweede secretaris. Alhier is opgericht een afdeeling van den Gereformeerden bond tot verbreiding en verdediging van de waarheid in de Ned. Herv. kerk. Het bestuur bestaat uit de heeren: Govert Brouwer, voorzitter; D. van den Bosch, vice-voorzitterP. J. Doornenbal, secretaris; J. A. de Gier, pen ningmeester; J. Haaksman Bzn., algemeene secundus. Bleskenagraaf, 23 Jan. Donderdag vergaderde de commissie tot wering van schoolverzuim alhier. In die vergadering werden de heeren J. H. Manders en J. Verlek herkozen, respectievelijk als voorzitter en secretaris. Tevens werd het verslag over 1910 aan den gemeenteraad vastgesteld. Daar ook in het afgeloopen jaar het onge oorloofde schoolverzuim zeer gering was, was hef niet noodig, de volgens reglement verplichte vergaderingen te houden. Slechts éénmaal in 1910 hield* de missie een buitengewone vergadering. verdedigen om de ooi weg te nemen? Als zulten zy zich zelf hel| in bet zuiden ook Rusland. De van de Newa heel aloude ceremoniën en gehad in de Kapel van in tegenwoordigheid weduwe. De zaten van het paleis waren opgepropt met hooge ambtenaren en officieren, en tusschen dezen door begaven de Keizer en zyn moeder zich, met de keizerlijke familie, naar de kapel. Beide oevers van de Newa zagen zwart van het volk. Japan. Het doodvonnis over twaalf van de vier en twintig veroordeelden wegens deelneming aan de samenzwering tegen het teven van den Keizer van Japan, is veran derd in levenslange gevangenisstraf. De hoofdaanlegger evenwel, Kotokoe, en zijn (onwettige) gade, zulten omgebracht worden. betrof een vader, die zich te verantwoorden had over ongeoorloofd schoolverzuim van zyn kind. Daar de opgeroepen persoon voor de commissie verschenen was, kon hem door den voorzitter op z(jne verplichtingen gewezen worden. In het begin van lagere school alhie 120 leerlingen. Capel le a/d IJsel, 23 Jan. Voor het nationaal concours, dat op Hemelvaartsdag hier wordt gehouden, zyn reeds 20 ver- eenigingen ingeschreven. De Capelsche jjsclub besloot zich aan te sluiten bij den Nederlandschen schaatsen- rydersbond. IJs en weder dienende, stelt zy zich voor, een wedstrijd in het schoonryden voor paren te houden en daartoe de meest bekende scboonryders(sters) uit te noodigen,. Giesendam, 23 Jan. In de gehouden vergadering van de commissie tot wering van schoolverzuim alhier is tot voorzitter herkozen de heer J. C. A. de Geus en tot secretaris de heer W. J. K. Steynis. *Goudriaan23 Jan. Zondag nam Ds. A. Graves van Willenswaard, predikant by de Ned. Herv. Gem. alhier, afscheid van de gemeente naar aanleiding van Ezeehiel 33 11. Het kerkgebouw was overvol. Niet alleen uit deze gemeente waren velen opge komen om den scheidenden leeraar voor het laatst te hooren, maar ook uit het na burige Ottoland, waar de vertrekkende pre dikant tijdens de vacature, consulent was en veter achting heeft verworven. En geen wonder; zyn minzaamheid trok ieder aan en zyn yver op verschillend gebied, dwong eerbied af. De waarnemende consulent, Ds. W. A. Bronsveld, van Brandwyk, sprak een warm, ernstig woord tot den scheidenden ambtsbroeder en verzocht de gemeente haar leeraar toe te zingen Ps. 121 vers 1. 7.ij het Ds. Van Willenswaard gegeven in zyn nieuwe standplaats met dezelfde toe wijding te kunnen arbeiden als hij nu ge durende zeven jaren te dezer plaatse heeft mogen doen. Groot-Ammer», 23 Jan. De heer A. Bot alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school no. 3 te Gouda. UMAstreeht, 23 Jan. In de dezer dagen gehouden vergadering van de af deeling Haastrecht der Hollandsche Maat schappij van Landbouw is besloten in September a.s. een tentoonstelling te houden en, behoudens goedkeuring, daaraan te ver binden eene verloting. Aan het bestuur werd opgedragen de noodige maatregelen te nemen. Hei- en Boeikop, 23 Jan. Dinsdag middag zakte een paar schoolgaande kinderen door het |js, terwijl een nog jonger kind in een bijt geraakte. Gelukkig werden ze alten gered en ondervonden ze v:in het koude bad geen nadeelige gevolgen. Krimpen a/d Eek, 23 Jan. WegenS benoeming in gelijke betrekking te Vlaar- dingen, heeft de onderwijzer der openbare lagere school no. 1, de heer G. J. Hidskes, als zoodanig een eervol ontslag aangevraagd met ingang van 1 Maart a.s. Leerbroek, 23 Jan. Ds. J. Kraay, predikant by de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft een beroep ontvangen naar Oude Tonge. IKoerkapelle, 23 Jan. Vanwege de afdeeling „Zevenhuizen en omstreken” van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw trad Woensdag de landbouwonderwyzer G. van der Molen, uit Vlaardingen, als spreker op. Hy toonde zeer duidelyk de groote waarde aan van wat theoretische kennis voor den practischen landman is. Vooral inzake bemesting en veevoeding gaf spreker veel nuttige wenken, tevens bet belang be- toogende van het landbouwonderwijs. Nieuwerbrug, 23 Jan. Donderdag ver gaderde ten huize van J. den Boer de Nieuwerbrugsche afdeeling van „Het Groene Kruis”. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat er een batig saldo was van f 1,701/2. Wegens vertrek van den heer W. van Dam naar Bodegraven moest een nieuw bestuurslid gekozen worden. In z|jn plaats werd gekozen de heer E. Krieper, terwyl de heer A. Koenekoop door het be stuur werd aangewezen tot secretaris. De heeren H. Koning en Chr. de Bonter werden by stemming aangewezen om het magazijn te inspecteeren. - Dinsdag 17 dezer werd ten huize van J. den Boer de jaarrekening gehouden van het eerste boekjaar (loopende vanaf 1 Ja nuari tot 31 December 1910) van de Coöpe ratieve Brand waarborgmaatschappij „Brand- schouwery Nieuwerbj-ug en Omstreken". t? e» j]öenjefS bijeen. bleek, dat er van de 154 sreeniging verwaarborgd e en toegezegde kapitaal jdraagt f 1.007.170. De tegen f 3140,571/g. De uit- de oprichtingskosten, be- zoodat aanwezig is een 1740,571/g. goedgekeurd. ’t Land en N. Breedjjk De Dnitsche Keizer beeft een speciale kabinetsorder uitgevaardigd om zyn deel neming te betuigen in bet ongeluk van den onderzeëer „0 III” by Kiel. De Keizer betreurt in deze kabinetsorder den dood der drie dappere mannen, die tot het laatste oogenblik hun plicht hebben ge daan. Voorts pryst de Keizer de door tastendheid, waarmede het reddingswerk is volbracht en stelt zich voor de dappere redders in ’t byzonder te beioonen. De begrafenis van den commandant en de twee andere verongelukten had plants in tegenwoordigheid van meer dan 10.000 personen, waaronder den vertegenwoordiger van den Keizer, Prins Adelbej-t van Pruisen en de geredde officier van den „U III”. De geredden verhaten van den ontzet- tenden angst, die zy doorgestaan hebben. Met 25 menschen waren zy in de enge ruimte van het voorschip opeengepakt en wachtten daar in angstige spanning af, wat de pogingen tot redding zouden uit werken. Zij waren er zeker van dat men het ongeluk had opgemerkt en vast ver trouwden zy op de uitstekende werking van het zuurstofapparaat. Daaraan alleen is het dan ook te danken dat geen veel erger ongeluk is gebeurd. Keizer Wilhelm wordt eerstdaags be vorderd tot doctor in de medicynen. Het is de Duitsche universiteit te Praag, die den Keizer by zyn vele academische waardig heden ook deze nog verleent. In Noorwegen, waafr gelyk men Weet het vrouwenkiesrecht reeds lang is ingevoerd, zal nu voor bet eerst een vrouw zitting krygen in het Parlement. Het is mejuffrouw Rog- stad, die als plaatsvervangend lid het mandaat van Generaal Bratlie zal waarnemen. Uit Portugal wordt bericht, dat ook de gasataking in Lissabon weder geëindigd is. Alle fabrieken geven weer voldoende gas. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de schuldigen van den aanval op de drie koningsgezinde dagbladen. Doch of dit onderzoek heel streng zal zijn mag be twijfeld worden. De Britsche vloot in de Portugeescbe houden. De grootste sch< zyn reeds derwaarts verti Tengevolge van de worden op dit oogenblik cessen gevoerd. O. a. is het veroordeeld tot niet minder w_. den boete, omdat hel insinueerende opmer kingen had gemaakt over de wyze waarop een unionistisch candidaat aan zyn stemmen was gekomen. Verschillende personen wer den voorts tot boete of tot vyf jaar verlies van kiesrecht veroordeeld. De lersche leider Redmond, die naar Amerika is geweest om gelden in te zamelen voor de Engelsche verkiezingen, heeft dezer dagen in een redevoering gezegd: „De natio nale overwinning is: dat net veto der Lords ten doode is opgeschreven. Het zal gemak- kelyk sterven en er zulten geen 500 peers benoemd behoeven te worden. Het zal waarschynlyk dood zyn vóór de kroning en het volgende jaar zal de wet op Home- Rule voor Ierland voorgesteld worden. Hoe zal die luiden? Wy hebben de be lofte van den beer Asquith, dat het zal zün een wet tot volledig zelfbestuur, m. a. w. met een parlement in Dublin en een ver- antwoordelyke regeering”. De Franache pers spreekt druk over de verwoesting van de champagnekelders in Dawery en het verspillen van duizenden hectoliters van het edele vocht. De oorzaak van deze gebeurtenissen is dezelfde als die van de troebelen in 1907, n.l. de vervalsching door de wynfabrikanten. Hoe meer vervalschte wyn er aan de markt komt, hoe minder de boeren voor den echten wyn kunnen maken. Soms krygen zy maar een paar centimes voor den liter. Er bestaat in Frankryk wel een de vervalsching, maar daar wordt hand aan gehouden. Is het dan te v wonderen, dat de boeren zelf hun rei grond, dat artikel geen beroep van het Best waarby gekend. Adrianos van 't Har! te Henkelom, kreeg bij zijn werk als kotendrager door het ver plaatsen van een ladder een breuk, waar voor door van ’t Hart aan het Bestuur der Rijksverzekeringsbank schadeloosstelling werd gevraagd, welke bij beslissing van 27 October 1910 door genoemd bestuur werd geweigerd op grond dat niet gebleken is, dat het aangegeven letsel het gevolg is ge weest van een ongeval. Hiertegen kwam de getroffene in beroep en vorderde schadeloosstelling van 15 Juli tot en met 31 Augu< De Raad ontzegde niet gebleken is van i lichaam inwerkend gew< niet geacht kan worden te zyn getroffen. Behandeld werden de volgende zaken Johanna Hdhdrika Nienkemper, wed. van H. P. Steenstra te Rotte.J J. Zeeman te Amsterdar Verzekeringsbank „de L derlandsche” te ’s-Gravenl Partij van rechtswege: 1 te Waddingsveen en Piet te IJselmonde. Alten tegen het Bestuur der Ryksverze- keringsbank. In deze zaken zal 6 Februari e.k. uit spraak worden gedaan. In de Vrijdag gehouden zitting van de arrondissements-rechtbank te Dor drecht werden o a. veroordeeld: J. A. den H. te Langerak, dierenmishandeling, f 15 of la dagen. A. J. van den H., Wijngaarden, vernieling, f 15 subs. 15 dagen hechtenis. T. Z., Alblasserdam, ’dierenmishandeling, vrijgesproken. Art. 42 der Spoorwegwet. De kantonrechter te Rotterdam heeft den Goud- schen besteller, die per Staatsspoor van Rotterdam naar Gouda een pak had ver bonden, waarin kleinere pakjes waren ver pakt aan verschillende personen geadres seerd, veroordeeld tot een geldboete van f 10,- subs. 10 dagen hechtertis. De heer W. van Joolingen te Rijsoord is benoemd lot eerste onderwijzer aan de school met den Bybel te Ridderkerk (hoofd de heer J. Klomp). De benoeming is aangenomen. Naar men verneemt, is be- noemd tol directeur der te openen Cltriste* lyke Kweekschool te Dordrecht, de heer J. van Dyk, hoofd der Gereformeerde School voor 1. 5., Vrieseweg 14, aldaar, en zyn tot leeraren benoemd de heeren A. Bouman, hoofd der Christelijke School te Oud-Alblas, A. Oosterwyk, hoofd der Prinses Juliana- School te Breda en J. Baan Jzn., onderwijzer aan de Christelijke School der Vereeniging voor In- en Uitwendige Zending, Museum straat, Dordrecht. Deze heeren wart verbonden aan de lessen te Dordrecht. De School zal 1 Mei a.s. geopend worden Gouda, 23 Jan. Reeds gedurende vete jaren wordt in deze gemeente geadresseerd en gerequestreerd om verbetering te ver krijgen in den toegang naar de stad van uit de gemeenten Waddingsveen, Reeuwyk en Bodegraven. Hoofdbezwaar is in dit ge val de overweg over het Staatsspoor, waar voor, by den zeer drukken dienst tusschen Amsterdam—Utrecht en Rotterdam—Den Haag, steeds, en dikwyls zeer lang, moet worden gewacht. Bij de begrootingsdebatten in den Raad werd steeds op den onhoudbaren toestand gewezen en hoewel B. en W. dikwyls moeite deden, ook bij de directie der S.S., om ver andering erin aan te brengen, kregen de opponenten in den regel ten antwoord, dat B. en W. in deze zaak diligent bleven. Thans echter srhynt een practisch plan in wording te zijn. De commissie van by- stand in het beheer der gemeentewerken toch heeft thans een voorstel aanhangig gemaakt, dal ten nauwste verband houdt met de verbetering der toegangen naar deze gemeente, die zegt de commissie gebrek kig zün. Groote verbetering zou worden indien kon worden overgegar pen van het water langs de het maken van een tunnel 01 wegbrug bij den bedo< welke werken gepaard l verlegging van het Bloe1 laat, hetzy naar de Noordz nemelksloot, hetzij naar d< kanaliseerde Gouwe. Het v< mendaal zou hierdoor heli gebaat, terwyl de voornaams het station een aanmerkelijke zou ondergaan. De commissie brengt deze zaak in ver band met de aanhangige plannen voor den aanleg van den tramweg GoudaUtrecht. De concessionaris van dezen weg heeft zich bereid verklaard in de kosten der hiervoor bedoelde werken een som van f 15.000 bij te. dragen, hetgeen de gemeente financieel zeer zou verlichten. Met het oog op dit een en ander acht de commissie thans den tyd gekomen boven bedoelde plannen te doen onderzoeken en teekeningen en begrootingen daarvoor te ontwerpen, hetgeen eerst zal kunnen ge- ’en nadat o.m. van de Karneinelksloot de gekanaliseerde Gouwe opmelingen i.-aaaa -Ma geschied ten behoeve van jeiegenheid voor den polder De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft Burgemeesters en Wethouders in deze provincie medegedeeld, dat de Minister van Oorlog op zyn voorstel besloten heeft, in het vervolg de inlichtingen op verzoeken van nagelaten betrekkingen van militairen om in het genot van een gratificatie te worden gesteld, niet meer door zyn tusschenkomst in te winnen. Deze maatregel vindt hierin zyn grond, dat uit den aard der zaak de door de gemeente besturen verschafte gegevens omtrent de levensomstandigheden der adressanten aan de contröle van den Commissaris der Ko ningin ontsnappen, zoodat deze nimmer anders kan doen dan op grond van die feitelijke gegevens zijn indruk mededeelen over het gerechtvaardigde van het verzoek, een indruk bovendien, waaraan hij geen groote waarde kan toekennen, omdat een bepaalde maatstaf van beoordeeling ontbrak. De Staatscourant no. 17 bevat o.a. de statuten van de volgende N. V.: Houthandel voorheen W. Hoogendyk Wz. te Gouda. Doel: de voortzetting van den handel in en de zagei'ü en scha very van hout, tot dusver door mej. M. A. Hoogendijk te Gouda en te voren door haren vader, wylen den heer W. Hoogendijk Wz., ge dreven. Duur: tot 31 December 1940. Kapi taal: f 200.000, verdeeld in 200 aapdeelen van f 1000. Inbreng ter volstorting van ÖO aandeelen: een heerenhuis cum annexisaan de Wachtelstraat te Gouda, groot 8 aren 8 centiaren (waarvan door de inbrengster wordt voorbehouden het levenslang recht van vruchtgebruik)stoomhoutzaagmolen met machinerieën en ketel, diverse gebouwen en 7 woonhuisjes met erven en grond. Onder de Boompjes en fabrieksgebouw met diverse gebouwen, erven en balkengat, aan het Jaagpad te Gouda, te zamen groot 98 aren 3 centiaren9 vaartuigen (alle minder metende dan 28*/10 kubieke meter), en losse gereedschappen. De vennootschap wordt bestuurd door één of meer directeuren, opder toezicht van één of meer commissarissen. Voor de eerste maal zijn -benoemd: tot commissarissen mej-. M. A. Hoogendyk en tot directeur de heer M. Sytsina, chef in een houthandel, beiden te Gouda. Motor-boot „Mercurius" te Stolwyk. Doel: het exploiteeren van de motorboot „Mer curius". Duur: tot 1 April 1940. Kapitaal: f 4500, verdeeld in 9 aandeelen van f 500 aan toonder luidende, alle geplaatst en vol gestort door inbreng van de ijzeren motor boot „Mercurius", met al het tot dat schip- behoorend staand en loopènd want, de daarin aanwezige machineankers, kettingen en ver deren inventaris. Het bestuur der vennoot schap is opgedragen aan drie directeuren. Voor de eerste maal zjjn tot directeuren benoemd de heeren J., A. J. en G. J. Schilt, kooplieden te Gouda en te Stolwyk. Bij de vanwege de Marine te Amsterdam gehouden aanbesteding naar de levering van yzer- en staaltouw en goeni, was minste iaschryfster voor ijzertouw de N. V. Lijnbaan „Straat Sundas", Alblasser dam, f 746. H. M. de Koningin heeft Gereformeerd Traktaatgenootschap pus” f 25 geschonken. Er werden voor 1911 aan militairen en arechaussees ook in Indië 1574 •tenders toegezonden. Wylen mevrouw' de weduwe T. van der Linden-v. d. Vliet, te Dordrecht rerleden, heeft aan de Weesinrichting te Neerboseb f 5000 gelegateerd, vry van successierechten. Naar wji vernemen zal de heer H. H. van Kol de volgende week een reis naar Oost-Indië ondernemen. Hij is voor nemens 'de heenreis over Egypte te doen. Vermoedelyk in de eerste" helft der maand Met zal in het district Sliedrecht een antirevolutionaire partydag worden ge houden. Te Montfoort zal dezen zomer een landbouwtentoonstelling worden ge houden, georganiseerd door de plaatselyke afdeeling van het genootschap voor landbouw- en kruidkunde. De muziekvereeniging te Oost- voorne zal op Hemelvaartsdag een nationalen wedstryd houden voor harmonie-, fanfare- en zanggezelschappen. Te Rhenen zalditjaaropHe- melvaartsdag d® jaarlijksche wedstryd ge houden worden van den Provincialen Bond van Harmonie en Fanfare-korpsen. Een geschikt terrein is daarvoG. J- aangewezen. De heer E. Stark vertelt in zyn gezellig boek over Indië, Egypte en het Heilige Land (pag. 159-160), hoe hy in Sep- gaat in deze maand wateren oefeningen iepen van Engeland trokken. de Britsche verkiezingen [enblik verschillende pro- blad „Opinion” dan 60.000 gul- itet 1

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 1