COKES 1911. N». 3318. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Eerste Blad Officieels KeiisoviMee. Zaterdag 11 Maart. r dï GASFABRIEK SCHOONHOVEN. MILITIEWET. Gemeenteraad van Schoonhoven op Vrijdag 17 Februari 1911, des namiddags twee uur. i 4 Intercomm. Telefoon-nr. 20. V Dit nouimer bestaat uit 2 bladen. M j., I Ik ben het met den U 41 4 4 ge’ ist t V S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, U IT G E V B R'S. te i Woi 2o. ht "“kozen Papeü- f 850 -|- Gemeente Schoonhoven. van openingen de buizenleidinj duur heeft ook A^den SCHOONHOVElfSCHK COURANT. sn irten. zerpl lagt daai hoofdelijke stemming goed en zjj dm Lsverzuim r de m< it het i van iel. i de behandeling besloten het ad. waarbij hooger stellen in ■advies Burg, lijk rapport kennis van •n. o vergadering. van den el, z. van >rdt aangenomen a van de beide ““en is dez« plaats heef. uitkomst i ichte, d.‘« lelichtin" neergelegd. 1 ons colie( wenschte rden, dat Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maan len f 0,75.* Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. irwik...~~ hooi voor ■zien na onder’ neld. onderwijzeres men geregeld irtrouwen. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50.* Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën voor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. von dit geen bjjzon komt het nooit leer ’t Hoen de verorden De erftstige, algemeene en door nie mand ongegrond verklaarde klachten over den toestand van ons leger rechtvaardigen de belangstelling waarmede een wetsont werp wordt ontvangen, dat ten doel heeft een ingrijpende verbetering aan te brengen. Om aan dat gevoel uiting te geven, beginnen wy met eenige hoofdpunten uit de nieuwe militiewet onder de aandacht te plaatsen. De Regeering is voornemens het geheele gebouw van onze landsverdediging een her stelling te doen ondergaan en verder af te maken wat tot nu toe onvoltooid is gebleven. Het ontwerp, dat ons thans bezighoudt, zal zooveel mogelyk op den voet worden gevolgd door een tot wijziging van de I-andweerwet, iterwjjl een derde, op den landstorm, bij het departement van Oorlog in gereedheid ligt. Omtrent den laatste zegt de memorie van toelichting: „Een doelmatig ingerichte landstormwet behoort aan den legeraan voerder de onmiddellijke beschikking te verzekeren over een aanvullingsreserve van vroeger gedienden en over de talryke ar beidskrachten, die in tijd van oorlog naast en ten behoeve van de gemobiliseerde strijd macht onontbeerlijk zijn te achten." Dit in het voorbijgaan, om een overzicht te krygen van hetgeen de Regeering wenscht tot uitvoering te doen komen, al hetwelk een hoog denkbeeld geeft van de werkkracht van den afgetreden Minister van Oorlog, wiens plannen door zyn opvolger met in stemming zyn aanvaard, gezwegen nog van het ontwerp voor de kustverdediging, dat, naar wy hopen, door de geringe inge nomenheid, waarmede het is ontvangen, wel wat op den achtergrond ij> geraakt, misschiendaar wel ongemerkt ver dwijnen zal. De nieuwe militiewet, niet minder dan 113 artikelen groot, staat dus geheel op zichzelf; zy is, van het samenstel der mili taire hervormingen, het hoofdgebouw. En al voldoet zy niet aan de wenschen, meer malen in ons blad uitgesproken, al aan vaardt zy niet hel beginsel, voor kleine natiën het meest aan te bevelen, dat van het volksleger, met algemeenen dienstplicht en blyft de loting behouden, waarvan het onbillyke meer en meer wordt ingezien, toch worden wel eenige schreden in de nieuwe richting gedaan, die het thans aan gebodene op afkorting kunnen doen aan vaarden, behoudens eenige opmerkingen, die wy ons ten aanzien van sommige onder- deelen der nieuwe regeling zullen ver oorloven. De legersterkte wordt door de Regeering toereikend geacht „om Nederland in staat (e stellen aan zyn internationale verplich tingen, met name de handhaving zyner neutraliteit, te voldoen en zyn onafhanke lijkheid naar eisch te verdedigen.” Maar de manschappen moeten voldoende geoefend en toegerust zyn. Bovendien is zij van oordeel dat het dienst plichtig verband te lang duurt; de acht jaren militie, gevolgd door zeven jaren landweer, dat is van het goede te veel. De acht lichtingen der eerste zuilen worden teruggebracht tot zes van vergroote sterkte, zoodat het totaal niet verandert; het getal 17.500 van het tegenwoordig jaarlyksch contingent wordt tot 23.000 opgevoerd. Dat levert geen bezwaar„de duizendtallen voor den krijgsdienst geschikte jongemannen,” zegt de Mem. v. Toel., „die thans door/- een gunstig lotingsnummer van militiedienst- plicht bevryd blyven, laten voor die uit breiding ruimschoots gelegenheid. Op die wyze kunnen de ouderen van den dienstplicht rg. én Weth. wordt 3 stemmen, dre van inker en A. kan men alle dan tegen f 1 Het is ning wel door den doch dat is jle een politie-veron de Koningin. Burg, en Weth. stellen nu vo( genoegen te nemen geest te wy jaten op één m deze bij el’ i f 1 per M2. heer P. Lel: en 61 J rzitter kleermaker. Neen hebt, lijkt niet, maken dat veel zooveel mogelijk vrijgemaakt, kan bij de bereden korpsen en de landweer de tweede en bij de onbereden korpsen de derde herhalingsoefening vervallen en zal, bij meer gelijkmatige verdeeling van den druk, dien de vervulling van den dienstplicht nu eenmaal vordert, tevens beter voldaan worden aan dezon eisch van billijkheid, dat in den oorlog de jongere volkrachtige mannen moeten voorgaan en dat eerst in den meest dringenden nood een beroep mag worden gedaan op de mannen van ouderen leeftyd en met meer verantwoordelijkheid opleg gende levensverhoudingen.” Met de aangehaalde woorden zyn wy het volmaakt eens. Het verhoogd contingent voert nader tot den algemeenen oefenplicht, en zoo daarmee gepaard gaat niet alleen vrijstelling van de économisch zwaksten, de zoogenaamde kostwinnêrs, gelijk het ontwerp voorstelt, maar ook een verscherpte keuring, dan is dit reeds een belangrijke verbetering. Een bezwaar is dat het nieuwe stelsel meer zal kosten, ook voor meer benoodigde kazerneruimte en dat niet alleen de meerdere mannetjes vereischen ook meer voor onderhoud. Waar de nood zakelijkheid dwingt, zullen wy ons die hoogere uitgaven moeten getroosten. Den eersten oefeningstyd voor de onbe reden troepen, men weet dat zeer terecht het meest wordt geklaagd over den onhoudbaren toestand waarin ons hoofd wapen, de infanterie, verkeert, en wy zullen ons bepalen tot hetgeen daarop betrekking heeft, kan de Regeering niet verkorten; wij mogen al tevreden zyn dat zjj geen verlenging voorstelt, maar dan moet hij goed worden gebruikt. Er moeten geen gapingen in ontstaan doordien den eenen dag een deel, een volgenden dag weer een ander deel der jongelui aan de oefeningen wordt onttrokken om corveeën te doen. In de zotg voor deze, die in elk geval niet ongedaan kunnen blyven, wordt voorgesteld op een andere wyze te voorzien. Van de viermaanders wil de Minister afscheid nemenzij hebben niet weinig bygedragen om den boel te bederven. Geen wonder, als men let op de wyze, waarop het „stelsel”, ook in overeenstemming met de ondoeltreffende bepalingen der wet, in toepassing wordt gebracht. In beginsel zou er niets tegen zyn, dat aan jongelieden, die buiten de kazerne, onder leiding van door de Regeering daartoe^ aangewezen leden van het kader, zich de kundig- en vaardigheden eigen maken, die door de anderen gedurende een tydsverloop van 41/g maand worden verkregen, de gelegenheid werd gegeven om alleen dd laatste vier maanden, als wanneer meer in combinatiën geoefend moet worden, aan de militaire gemeenschap deel te nemen, maar, de wet schryft een vast contingent .van kort te oefenen manschappen voor, dat dan nog evenredig over de gemeenten moet worden verdeeld; het overgroote deel der vier-maanders is dan ook zonder eenige vooroefening hoege naamd. Dat is natuurlyk al te dwaas. Dat voorbereidend militair onderricht, thans vanwege het departement van Oorlog gegeven, zal by de totstandkoming van het ontwerp worden afgeschaft. Het kost veel geld, legt op een deel van het kader een zwaren last, en heeft niet de resultaten opgeleverd, die er van verwacht werden, ’t Is jammer, want er zit toch veel goeds in. De te geringe deelneming is voor namelijk hieraan toe te schryven, dat de jongelui te veel bouwen op de kans van vryloten; nu die kans bij de inwerking treding van de nieuwe wet minder wordt, kan het wel zyn dat meerderen het weg vallen van de gelegenheid om met slechts vier maanden kazerneverblyf te volstaan, zullen betreuren. Toch wil de Regeering niet voor alle zelf te verkrygen verkorting van den eersten oefeningstyd de deur sluiten; men kan er twee maanden op uitwinnen. De Regeering neemt de mogelijkheid aan „van een ver korting van den eersten oefentyd bij de onbereden korpsen voor die lotelingen, welke by hun intreding onder de wapenen aan zekere eischen van lichamelijke voor- geoefendheid voldoen. Zy heeft daarom gemeend te moeten voorstellen, die lote- lingen twee maanden later te doen op komen en van hen bygevolg een oefenings- duur van niet langer dan 6>/a maand te vorderen. De voorgeoetenden zullen in staat moeten zyn zonder verdere lichame lijke voorbereiding zich in één maand tyds een zelfden graad van geoefendheid eigen te maken als de niet-voorgeoefenden in drie maanden zullen bereiken; zy moeten dus in staat zyn één maand na hun opkomst met de anderen samen verder te worden geoefend". Zietdaar een zeer belangrijke cöncessie, na lezing onver- heriunering, eene verhoo- adressanten, g niet werd gewild, idelijk te verstaan werd ge ve rhooging van deze beide llege wel- die rich- spoedig inge- j, dat beoogde romende onder salaris toe te uwe ver- isloot daarom /«tere salari- plaats weer ontsierd. Gaat maar naar een maar, dat pak, dat je aan Hij zal je eens een pak «ar is. De voorzitter: Nu, mynheer Leis, ik beloof u, dat Burg, en Weth. goed uit zullen kijken en u, als vakmay, wil dan ook wel zoo goed zijn. Is er nog iemand die in deze openbare vergadering iets heeft? De heer C. von Lindern: Het rapport over de te bouwen school 3 voor m. u. 1. o.? De voorzitter: Dat gaat niet. De heer J. U. Smit: Wy kunnen-u dat toch mondeling mededeelen? De voorzitter: Neen, dat gaat niet, en Weth. zullen een schrifteli” van u inwachten en zullen daar nemen en den raad adviseeren Alsnu sluit de voorzitter de die wy eerst op haar juistp waarde zullen kunnen schatten als wij de eischen kennen, waaraan moet zijn voldaan om er van te profiteeren. Zeker zullen die niet zyn van militairen aard; wél zoo, dat iedere jonge ling van normale lichaamsgesteldheid door middel van gymnastiek-onderwys zich ge schikt kan maken. Dat zulks de physische vorming van ons volk, dat het de alge- meener making van het onderwys, hetwelk daartoe leidt, ten goede moet komen, be hoeft niet te woeden gezegd. Om den noodlottigen invloed van de corvée-diensten op den regel matigen gang der oefeningen af te weren, heeft de Regee ring eeij nieuw stelsel uitgedacht; zy wil die namelijk aan bepaaldelyk daartoe be stemde lui opdragen, geen burgercor- veeërS, zooals eigenlyk gewenscht wordt door degenen, die, als wij, de opkomst onder de wapenen aanmerken als een leerschool, waarvoor het gebouw niet door de leer lingen moet worden schoon gehouden, even min als dit met eenige andere school plaats heeft, maar aan lotelingen, daarvoor speciaal bestemd, door eigen keuze of door aanwyzing. In het aanzyn wordt geroepen het instituut der militaire werkers. Hun aantal zal jaarlijks de 1500 niet te boven gaan; bij ontoereikende vrij willige aanbieding worden zij gekozen uit de jongelingen „van wie in verband met hun lichamelijke gesteldheid en hun verstandelijke ontwikkeling verder min der goede opleidingsresultaten zouden zyn te wachten. Zij zullen 14'/9 maand onder de wapenen worden gehoudenin de eerste 2'/g maand zullen zy tegelyk met de andere manschappen worden geoefend, om daarna, onder voortzetting zooveel mogelyk van hun opleiding, vooral van die in het schieten, schier uitsluitend betast te worden met werkdiensten”. Wij kunnen niet zeggen dat deze creatie ons toelacht. Wy achten het onwaarschijnlijk, dat er ieder jaar anderhalf duizend jonge lingen gereed zullen staan om heerendiensten tegen verlaagd loon te verrichten, wilde toch de Regeering ook aan de „militaire werkers” het normale bedrag uitkeeren, dan zou zjj met burgerpersonen beter haar doel bereiken. Aanwyzing voor verlengden dienst tijd ten behoeve van kadervorming, hier over later, van de best ontwikkelden en maatschappelijk hoogst staanden, is te billijken, maar o'p een zeker aantal lieden het stempel van minderw aardigheid drukken, door van hun kazerneleven geheel iets anders te maken dan waarvoor het bestemd is, kan naar wy meenen niet worden goedge keurd. Welke gegevens omtrent „lichame lijke gesteldheid” het criterium zouden moeten zyn, is niet duidelyk; de ongeschik- ten zyn immers afgekeurd? Of zou men juist de sterksten uitpikkenliefst die groote kerels wier hersenvolume beneden de even redigheid van spieren en beenderen is gebleven, die half idioterige reuzenknapen, zooals men er soms aantreft, en die werkelijk met den bezem groote dingen zouden kunnen doen? Kan men zich niet voorstellen, dat zulke schrob- en boensoldaten het in de kazerne niet al te pleizierig zouden hebben, en een dankbaar object voor de niet altijd kieskeurige scherts van hun makkers, want dat blyven zij toch, zouden vormen? Wij erkennen, die corveeën-quaestie is uiterst tnoeielyk op te lossen, en wérkelijk gelooven wy dat er niets beters op te vinden zal zyn dan het gedeelte van het werk, dat door de jongelui niet dan ten koste hunner oefenjngen kan verricht worden, aan gewone werklieden af te dragen. Er is in het ontwerp nog veel, dat voor een latere bespreking bewaard moet blyven. Gemeenteraad van AlblaMwerdain op .Maandag 27 Februari 1911, ’s namiddags zeven uur. Voorzitter de heer Th.Cluysenaer, burge meester. Afwezig de leden: A. Pijl en J. M. Prins Visser. De notulen worden anderd goedgekeurd. Ingekomen zyn: een schryven van den heer H. D. Fritsma, houdende mededeeling, dat hij zyn benoe ming tot hoofd van school 2 onder dank betuiging aanneemt; idem van mej. E. M. Schouten als onder wijzeres aan school 2; mededeeling van den heer M. van Zessen dat hy voor zyn benoeming tot lid van het burgerlyk armbestuur bedankt; goedkeuring van Gedeputeerde Staten van een vorig raadsbesluit; schrijven van den heer A. Pyl, houdende mededeeling, dat hij verhinderd is de ver gadering by te wonen; idem van den heer J M. Prins Visser. Burg, en Weth. stellen voor: lo. het perceel grond, gelegen tegenover school 3, op dezelfde voorwaarde opnieuw verhuren aan den heer K. J. Boersma. >rdt goedgekeurd. iet raadsbesluit van 13 December j.l. Vervolg van no. 3216. De voorzitter: Naar aanleiding van de besprekingen bij de 'begrooting omtrent de gemeente-werkliedên hebben Burg, en Weth. een onderzoek ingesteld en het resultaat neergelegd in eenige rapporten en een advies. Het is geen unaniem besluit: een der leden van het college had een afwijkend oordeel. „By de behandeling van de begrooting werd besloten het adres van de twee werk lieden, waarbij hoogere belooning wordt ge vraagd, te stellen in onze handen, met ver zoek prae-advies te willen uitbrengen over de vraag of verhooging in het algemeen ge wenscht is. Later is daaraan toegevoegd het adres van A. Stuurman, waarin deze zich beklaagt over in uwe vergadering ten zynen opzichte gebezigde uitdrukkingen. 'Allereerst brengen wij in herinnering, dat duidelyk is gebleken, dat eene verhoo ging der wedden alleen van door uwe vergadering hoezeer even duidelijk geven, dat eene verbotM lieden de meerderheid van ons coll gevallig zou zijn. Een voorstel, in ting gedaan, werd evenwel sj trokken en vervangen dooreen, aan alle vier werklieden, voorki den post volgno. 104, meer kenqpn. Maar ook dit wenschte gadering blijkbaar niet en zij beslo prae-advies te vragen^ over beti ëering van alle werklieden. Na de behandeling van het adres is door ons rapport ingewonnen van den opzichter. De algemeene indruk, dien wy daarvan heb ben gekregen is deze, dat een langzame overgang plaats heeft naar een beteren toe stand. Deze uitkomst is in overeenstemming met de gedachte, die door ons in de Memo rie van Toelichting op de begrooting van 1911 werd neergelegd. Daarin toch werd gezegd, dat ons college een afwachtende houding wenschte aan te nemen, omdat wy vertrouwden, dat na het minder gunstig gevelde oordeel, de werklieden een beter inzicht zouden verkrygen van hunne ver houding tot chefs en begrypen wat plicht van hen eischt. Op dat standpunt staat ons college nu nog. Zoolang wy niet onze vylle tevredenheid kunnen uitspreken over alle werklieden, kunnen wy ook niet medewerken tot ver hooging van aller salaris, terwyl eene ge deeltelijke regeling ook door uwe vergade ring niet gewenscht wordt. VVat het adres Stuurman betreft, de in de openbare vergadering uitgesproken woor-, den. zyn zéér scherp geweest; de spreker had zich niet door de omstandigheden moe ten laten verleiden tot het noemen van namen. Wat omtrent genoemden adressant echter later is gerapporteerd, verklaart eenigszins de warmte van uitdrukkingen, ten diens opzichte in den. Raad gesproken, üf adressant aanleiding kan hebben gehad om zich op zoo ongepaste wyze uit te laten legen zyn chef, moet aan de hand van diens rapport worden ontkend: toch is ook de vraag gewettigd of wel steeds de noodige tact voorzit, teneinde den minder ontwik kelden man niet tot provoceeren te ver leiden en tot riposteeren op eene wyze, die niet altoos bedoeld is, zooals zij luidt. Wij willen ook hier een betere bedoeling wel aanvaarden en vertrouwen, nu de werklie den op een en ander nog eens ernstig ge wezen zijn geworden, dat een betere toe stand spoedig geheel moge intreden. Ddarom komt het ons raadzaam voor, thans nog niet tot eene geheele herziening over te gaan, maar te zijner lijd van ons college daartoe strekkende voorstellen af te wachten. Wy hebben mitsdien de eer u voor te stellen afwyzend op het adres van C. Witzier c.s. te beschikken en het adres van A. Stuurman voor kennisgeving aan te nemen. Een minderheid in ons college heeft zich met dit advies niet kunnen vereenigen, omdat deze van meening blyft, dat het noemen van namen de gewenschte uitwer king niet heeft gemist en er geen ver gissing bij de ambtenaren kan ontstaan, wie bedoeld waren. Ook meentdeze minderheid, dat het zeer on rechtvaardig is, den beiden adressanten eene verhooging van wedde te onthouden, omdat, ofschoon overtuigd dat zy het verdienen, anderen hun best niet doen en zy dus de dupe worden van het plichtsverzuim van 7 anderen. Ook zal daardoor de meening •unnen worden gevestigd, dat het in ge meentedienst om het even is of men zyn best doet of niet. Deze minderheid zou de wedde van beide adressanten wenschen verhoogd te zien tot f 494". in dien geest te wjjzigen, dat niet een onder wijzer doch een onderwijzeres als tweede leerkracht aan de schooi voor m. u. I. o. wordt benoemd, aangezien na herhaalde oproepingen geen enkele onderwijzer zich als sollicitant had aangem«L’ Bij een oproeping voor waren er zes sollicitanten. Daartoe wordt besloten. De voorzitter deelt mede, dat andermaal f 3000 voor kasgeld opgenomen moest wor den teneinde aan verplichtingen te kunnen voldoen, en vraagt daarvoor de goedkeuring van den Raad. Wordt zonder gekeurd. Schryven van het bestuur der aerogeen- gasfabriek, dat berekend is 118 M2. straat werk of f 118 voor het bestraten en her- bestraten van openingen in de straat ge maakt om de buizenleiding na te zien. Het bestuur heeft ook doen opmeten en komt dan tot een geheel andere rekening n.l. 61 M2. dus f 61. Het wil echter wel wat meer betalen en wel 75 M2. of f 75 en verzoekt derhalve de meer betaalde gelden terug. De voorzitter zegt, dat de verordening spreekt van f 1 per M2. Nu is de vraag moet elk gat, al is het ook slechts 50 cM2., voor een volle M2. berekend worden. Of gaten byeen berekenen en o de M2? Het is ook nog de vraag, is de verorde- geldig? Wel is ze goedgekeurd Raad en, de Gedeputeerde Staten, weg niet, ze had moeten zijn -dening, goedgekeurd door mm voor, met f75 genoegen te nemen en de verordening in dien geest te wijzigen, dat, worden meerde re gaten op één dag in de straat gemaakt, men deze by elkander zal mogen voegen en dan f 1 per M2. berekenen. De heer P. Leis: Dus er is 118 maal op gebroken en 61 M2. gemeten? De voorzitter: Ik vermoed dat ze gat,en bij elkander gemeten hebben. De heer I’. Leis: De nieuwe straat, of ten minste dat nieuwe gedeelte, heeft kolossaal geleden, voornamelijk daar bij Van der Linde. De heer W. 't Hoen: Ik zou de ver ordening maar ongewijzigd willen laten, mynheer de voorzitter. Doet er zich weer zoo’n geval op, dan kunnen wy weer toe staan om het te verminderen. Dan blyven wij het heft in handen houden. De voorzitterMaar waar blyft de grens Men moet een vast richtsnoer hebben. De heer C. von LindernMynheer de voorzitter! Is dit geen byzonder geval? Waarschynlyk komt het nooit meer voor. Ik ben het met den heer 't Hoen eens, nu f 75 te berekenen en de verordening op f 1 per gat te houden. De voorzitter: De gaten zyn gemaakt volgens een gemaakt contract. De heer W. ’t HoenIk zou het zoo willen houden. De heer P. Leis: h?er 't Hoen eens. Het voorstel van Buq verworpen met 6 tegen 5 de leden A. M. Vroege, Joh. Joi Beenakker. Het voorstel-W. 't Hoen won met 7 tegen 2 stemmen, die wethouders. Aan Mej. E. M. Schouten wordt tegen 1 Mei a s. ontslag verleend als onderwijzeres aan school 3. Aan de orde komt de benoeming van een onderwijzer aan school 3 voor m. u. 1. o. De voordracht bestaat uit de dames: 1. mej. J. C. van Nieuwenhuizen te Papen- drecht; 2. mej. E. Seidel te Franeker en 3. mej. A. E. Oudt te Anna-Paulowna. Met algemeene stemmen wordt gel Mej. J. C. van Nieuwenhuizen te Pt drecht en het salaris bepaald op f f 100 voor de nuttige handwerken. De heer J. U. Smit vraagt, in het vervolg wat vroeger en langer de portefeuille met de stukken, betrekking hebbende op de sollicitanten, te mogen hebben, daar hem de tyd ontbroken heeft zich er van op de hoogte te stellen. De voorzitter belooft zulks, doch in deze spoedeischende gevallen kon het niet anders. Aan de orde komt de benoeming van een tuinman voor de begraafplaats over 1911. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer B. Koudstaal. De heer A. Beenakker: Is nu elke tuin man de gemeente op zyn beurt in de gelegenheid er voor in aanmerking te komen, mijnheer de voorzitter? De voorzitter: Ja zeker! De heer P. Leis: Mijnheer de voorzitter! Ik heb het al meer gezegd: wij zyn glad op den verkeerden weg door het eene juar den een en het volgende, jaar weer een anderen tuinman te ne^nen. Er zyn van die dingen die niet aan andere handen kan toevei Ik heb er voor gewaarschuwd. De voorzitter: Wy, Burg, en Weth., hebben er ook reeds over gesproken. Zeker, mijn heer Leis, ik voel ook veel voor uw be zwaar, doch de heeren komen alle ook wel eens in de buurt en kunnen dan mede een oogje in het zeil houden. De heer A. M. Vroege: Billyk is het. De heer A. Beenakker: Ik geloof dat het bezwaar niet zoo erg is. Of de eene of de andere vakman het doet zal wel hetzelfde zyn. De voorzitter: Dat is niet hetzelfde. De heer A. Beenakker: Als wjj er onder vinding van hadden, was het wat anders. De heer P. Leis: Al waren het allen vak lui en allen bekwame, dan is hel nog op den verkeerden weg, elk jaar een ander te nemen Ieder heeft zyn idee van snoeien en werkt weer anders dan een andere, en als het zoo gaat is over een paar jaar heel de begraaf- ^rnk. Van 128 Febr. jn: Adriana Clasina, d. van L. G. Hoogeudoorn. Cornells, z. ronk en A. Vonk. Willem, z. H. D. Eikelenboom en A. Schep. ia, d. van M. Versluis en T. de Bruin Cornelis, z. van A. Blok en J. van eeH edenH. van Vliet, oud 71 jaren. Straver, oud 23 jaren. Geboren: Pai on en F. Rena.. Oud-Alblan. Geboren: Pi< a J. de Vries. A. de Haan. Overjeden: K. Baan, oud 82 )f T. luilwyk, oud 71 j. Polsbroek. Van 1—18 Febr. Getrouwd: L. Rietveld, oud 25 j. en Rietveld, oud 21 j. Overleden: H. Ruhrwien, oud 64 j. F. Bookelman, oud 66 j., echtgenoot van F. üaau, weduwnaar van J. v.d. Meiden. - A. de Gier, oud 54 j., echtgenoote van C. de Heer. StolwUk. Van 1-28 Febr. Geboren: Dirk Willem, z. van W. skani en D. Verhoef. Magcheltje, d. an A. Kraayenbrink en D. A. Natzyl. lendrik Roeloef, z. van E.' Frederikze en van den Berg. Marrigje, d. van H. 'oorsluys en J. T. H. Bol. Getrouwd: M. Verdoold, oud 25 j. en Anker, oud 24 j. - J. van den Heuvel, ud 34 j. en L. Dekker, oud 29 j. D. iapteyn, oud 29 j. en A. Verkaik, oud2oj. Overleden: F. van der Pyl, oud 15 m. f. Verhoog, oud 75 j., echtgenoot van J. e Jong. A. Sloof, oud 71 j., echtgenoot an C. van Buren. D. W. Oskam, oud w. - J. de Bruin, oud 23 j. J. van iluijven, oud 46 j., weduwnaar van A. an Dam. TienhoveM. Van 128 Febr. Geen aangiften. Vital. Van 1-28 Febr. Getrouwd: P. Verdujjn, oud 31 j.(won. e Bergambacht) en L. Boer, oud 34j- Overleden: J. Uittenbogaart, oud 51 j weduwnaar van A. C. Oskam, echtgenoot an M. de Groöt. Willige-Langei Geboren: Adrian ichep en G. Hoogeii an A. Vonk en A. an tdriani ’eter len Bi Ov I. H. BVHGEBMJKE STAMÖ. melde. Van 128 Febr. eboren: Cornelia, d. van G.de Krujjk A. Vuurens. Aaltje, d. van G. J. ere en D. Baas. Wilhelmina, d. van {oodhorst en N. v. d. Gryn. Leentje larina, d. van A. Oskam en P. v. Mid- oop. Gustaaf Martin, z. van L. Blok J. Herngreen. Aartje Maria, d. van Jlokland en H. C. Bogerd. Elizabeth, ran A. v. Holten en M. Versluis. nis, z. van A. de Lange en J. L. v. d. verleden: P. G. J. de Jong,oud06j., Lgenoot van S. A. Versteeg. W. G. enhardt, oud 56 j., echtgenoot van P. van Abs. (overl. te Amsterdam). lenschop. Van 1—28 Febr. eboren: Jacobus Hermanus, z. van )skam en J. van Os. Pieter Adrianus, an A. van Buuren en A. den Uyl. etrouwd: G. Schinkel, oud 25 j. en A. van Vliet, oud 25 j. verleden: S. A. Oosterbeek, oud 4 1. M. S. Donselaar, oud 85 j., echt- oote van A. Verhoef, weduwe van J. skamp. J. de Gooyer, oud 84 j., echt- oote van K. Verbree. J. Verhoef, oud j., echtgenoot van G. Vlot, weduwnaar A. Roodenburg. J. Kool, oud 87 j., tgenoot van S. Hoogeudoorn. ierkenwoude. Van 1—28 Febr. loboren: Maggeltje en Gerretje, doch- s van G. Berkouwer en M. C. Oudenes. etrouwd: J. C. den Besten, oud 26 j. tn. te Moordrecht) en L. Groenendijk, 1 24 j. iverleden: A. Boer, oud 61 j., echt- loot van M. van Dam. ^oudriaan. Van 1—28 Febr. Je boren: Laurens, z. van J. Boele en van Harten. ïetrouwd: J. Bassa en D. van Gende- i. D. Beuzekomen A. Vonk. P. J. horst en A. Aanen. Iverleden: J. de Hoop, oud 56 j., itgenoot van M. van Iperen. D. Teeflw, 1 1 j. M. Beuzekom, oud 2 m. Haastrecht. Van 1—28 Febr. ie boren: Maria Berdina, d. van P. L. n Someren en H. v. d. Heuvel. Catha- ia 'Emma, d. van A. C. Kraan en J. nsen. Marinus, z. van M. van Mejjeren. Setrouwd: J. A. Oostveen, oud 27 j. on. te Snelrewaard) en T. C. van Vliet, d 26 j. verleden: W. E. Oskam, oud 3 m. N. Hagoorl, oud 9 m. C. Overkamp, d 86 j. H. de Graaf, oud 71 j., echtgenoot n M. Noordeinan. J. Verkaik, oud 69 j. Hei- en Boelcop. Van 128 Febr. Geboren: Adrianus, z. van IJ. Copier i B. van Vuren. Overleden: E. Brouwer, oud 69 j. de Jong, oud 79 j., echtgenoote van J. C. jderveld. Hoenkoop. Van 1—28 Febr. Geboren: Lambertus, z. van E. Jonker i J. C. van Dyk. Jaarsveld. Van 1—28 Febr. Geboren: Cornelis, z. van W. y“ ;rg en M. Westerhout.Jan Karei, van der .Heiden en A. Sprong. Overleden: N. Verhey, oud 1 eduwe van J. Hoogendoorn. l.opik. Van 1—28 Febr. Geboren: Jan Florus, z. van G. Versluis i M. A. Oskam. Adrianus, z. Van T. de Bruin en J. Bogerd. Pieter, z. van de Groot en A. C. Benschop. Getrouwd: C. de Jong, oud 44 j. en de Jong, weduwe P. v. Garderen, oud j. L. van Vliet, oud 33 j. en J. Baars, id 39 j. Overleden: J. van Vliet, oud 7 m. lïw-Lekkerland. Van 1 Febr.—1 Mrt. Geboren: Pieter Jacobus, z. van J. ulderblom en C. Breedveld. Arie, z. van Berkouwer en M. J. Huisman. Neeltje, van G. de Jong en A. C. Stam. Jannigje, van R. van Herken W. M. van Wynen. ermina, d. van P. Bakker en L. Sassen- ;rg. Adriaan, z. van A. Roé en N. oeve. Cornelis, z. van D. W. Paarde- >per en M. J. Hansum. Adriaantje, d. tn A. Speksnijders en T. Holdermans. atthys, z. van W. C. van Hofwegen en Kerkhof. Hendrik, z. van J. W. Schef- en J. Cok. Ariaanlje, d. van C. Blok i A. Beenhakker. Maurits Johannes, z. in C. J. Póirot en M. Boele. Getrouwd: P. den Ouden, oud 24 j. i A. G. Punt, oud 21 j. T. de Groot, id 27 j. (won. te Alblasserdam) en A. Boon, id 24 j. Overleden: T. Stam, oud 15 j. A. Brujjn, oud 73 j., wedn. van .1. Verhoef. L Verboom, oud 69 j. J. Verslujjs, oud w. b. Brand, oud 9 m. W. G. van ieren, oud 5 m. C, Bordje, oud 4 w. van Bokkem, oud 95 j., wedn. van C. Jan- •n. D. de Lange, oud 66 j., echtgenoot ui K. Voorsluys. S. Boer, oud 61 j., mtgenoote van A. de Ijinge. Ottoliind- Van 128 Febr. Pauwlina Fygje, d. van tand. Van 1—28 Febr. Pieter, z. van J. Kwakernaak Cornelis, z. van C. Stuy en

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 1