lu m a Vfcee P. SCHAKEL, Schoonhoven. BENSDORP's Ontbijt-Cacao, Kunsttanden Mor mill SDN, Anton Coops, FONGERS PRIJZEN 1911. Twee Utr. Wagentjes, ANTON COOPS. S, fclc Wapstr, 83, Ratterdam, BURGERS E.N.R. en FONGERS PRESERVER by JOH. BEZEMER. Tandarts. Halfwas Leerling. Dekknecht, Een Boerenknecht. Boerendienstbode, Dienstbode, Dienstbode. nette dienstbode. Dienstbode. Dienstbode, RIJTUIGEN. flobr. SCHENK, Schoonhoven. Advertentiën. f 2 per Tand, f 40 per Gebit Een aankomende Bakkersknecht, Boerenarbeider, Drogist, Wijdstraat 29, GOUDA: Kaasstremsel. Kaaskleursel. Salpeter. i 10 Gent H. LAMBERT At ZONEN. JACHTWATER, Agentschap der alom zoo gunstig bekende RIJWIELEN - Emailleeren en Vernikkelen. VLAMPIJPEN, BINNENLAND. Verslag Gezondheidscommissie. Tandarts J.J.CRAMER, Spreekuren 8'A-4 uur. Des Donderdags 8-4 uur. Oppert 158, Rotterdam. J. C. G. van der Gragt, JSïï-r"?», Voor de Kaasmakerij haalt U bij Preserver. Kruidnagelen; Komijnzaad. BERICHT. JOH. RAVESTEIJN, Phatagraaf, Zijdie wenschen te emigreeren naar Canada kunnen ALLE inlichtin gen hekomen bij Onder- get<ekende, Agent van de CANADIAN PACIFIC RAILWAY Co. J. F. C. VAN MEÏÏRS, te GOUDA Rnlterdamsche Dijk 3. Likker, PompeVanMeerdervoort&Co., P. SCHAKEL, Schoonhoven; J, H. SPOORMAKER, Ouderkerk a/d IJsel.; J. KRAMER, Lopik; J. HARDAM, Kinderdijk. Medisch Haargroeimiddel „EXCELSIOR". A. N. VAN ZESSEN, Drogist, GOUDA. Carbol. Creoline. Lysol. Kamfer. Naphtalin. Insectenpoeder. Vereeniging „Schoonhoven's Belang". Stoom-Oliefabriek „DE NIJVERHEID", Stolwijkersluis bij Gouda. Rotterdam, Kolkkade No. 9. KERKBOEKEN en BIJBELS VAN ZESSEN's W. A. C. van Zevenhoven, le Prijs 1 Nieuwe Automobiel, 2e 1 Zilveren Servies, 3e 1 Salonpianino, 4e I Salonameublement, 5e 1 Motorrijwiel; verder 50 Rijwielen, 200 Spreekmachines met platen; totaal 2000 prijzen. Prijs per Lot 25 Cent. SVTARTSENBU RE'rAoteailebi et, GOÜJDA. I BRILLEN en LORGNETTEN75 Ctl 'BREUKBANDEN vanaf f f,50, Stoomwaalsteenfabriek „DE R00DV0ET", Firma BONTÉ en BEKKER, WIJK BIJ DUURSTEDE, zware meskantvorm, zeer mooie kleur, metaalklank. Voorts verschillende andere soorten vn Rijwielen in voorraad, en alle Onderdeeien, zooals: BANDEN, BELLEN, LAMPEN, ZADELS enz. dienstig voor waterloozirïg en alle andere doeleinden, Het steeds toenemend verbruik van Preserver f 0,80 per pak, f4,50 per 6 pakken, A. N. VAN ZESSEN te Schoonhoven, Wilt U verzekerd zijn de beste CACAO te verkrygen tegen den billijksten prys: VRAAGT DAN UITSLUITEND in bussen I Kilo f 1,50in bussen Kilo f 0,42s, V» -8,80, I 'Ao -0,18, SCHOONHOVEN, van den heer Kortland voel ik wel iets, maar ik geloof dat het goed zal zijn dat het gemeentebestuur eerst eens op die adver tentie schryft en om inlichtingen vraagt; die bond zal er toc(i zoo maar geen grapje van maken. Burg. eö Wetb. kunnen er misschien nog iets uit leeren; misschien hebben die menscben wel heel andere be- doelingen dan men nu denkt Het voorstel van den heer Kortland heeft zoo'n haast niet Ik veronderstel dat, als Burg. en Weth. den bond on? inlichtingen vragen, zn deze wel krygen zullen; er moet toch in elk geval een reden zyn om zoo'n advertentie te plaatsen, en misschien kunnen we dan aan hun bezwaren wel tegemoet komen, een of ander veranderen. De inlichtingen geeft de bond Een stem: Wie zegt dat? De heer G. J. Niekerk: DeheerGreup; dat moet er by staan. Misschien zjjn er grieven; laten we in elk geval eens ïnfor- meeren. De heer J. Kortland: Maar dat heeft toch niets met myn voorstel te maken! De heer G. J. Niekerk: We kunnen toch inlichtingen vragen. Je weet' niet waar het aan ligt: de school, het salaris, de manier van werken van het hoofd. Je weet het niet! De heer J. Kortland: Maar wat hebben de gegrondheid of de ongegrondheid van bun bezwaren nu met myn voorstel te maken? De heer G. J. Niekerk: Dat is nu wel zoo, maar uw voorstel komt er nu toch op een veertien dagen niet op aan. Ik houd vol dat we weten moeten wat de reden van deze advertentie is. Ik heb nog wel zooveel met dien bond op, dat ik niet geloof dat hu zoo'n advertentie maar klakkeloos zal plaatsen. De voorzitter: De heer Kortland heeft de gedachte opgeworpen dat het salaris aanleiding zou geweest zyn dat niet meerdere sollicitanten zich aanmeldden, maar er kunnen wel andere redenen wezen. De heer Kortland zou dus op zyn denkbeelden terug kunnen komen wanneer hem die andere redenen bekend waren. Ik geloof evenwel dat het niet raakkelyk gaan zal om in lichtingen op die advertentie hp bekomen. Voor de sollicitanten zyn die inlichtingen waarschyniyk alleen bestemd. We kunnen het probeeren, maar verwachten toch nyl op het rekest. De heer G. J. Niekerk: Dan zou ik er ook voor zijn om, wanneer er weer stukken van den bond komen, daarop ook geen antwoord te geven. Het is in het belang van het onderwys dat we inlichtingen vragen, dus men kan ons fatsoenlyk antwoorden. De heer J. Kortland: Onverschillig hoe het antwoord luidt, heeft dit toch niets met deze kwestie te maken. De heer G. J. Niekerk: Men kan toch wel bezwaren hebben; men kan de school wel afkeuren! De heer J. Kortland: Maar dat heeft hier toch niets mee te maken! Die inlich tingen kunnen Burg. en Weth. altyd nog vragen! De heer G. J. Niekerk: Ja, mynheer Kortland, dat is nu wel zoo, maar De voorzitter: Ik verzoek deu heeren Km onderlinge samensprekingen te voeren, heer Kortland stelt voor, het aanvangs salaris van f 700 op f 750 te brengen en voor de hoofdacte van f 150 op f 200. De heer G. J. Niekerk: Mynheer de voorzitter! Heb ik als Raadslid niet het recht om een voorstel te doen Om dit voor stel te verdagen? De voorzitter: Dat zal ik zelf wel doeb.' Biïrg. en Weth. wenschen over deze zaak eerst den districts-schoolopziener te raadplegen. Zy stellen voor, om een vyfden onderwyzer eerst te benoemen en daarmee dus te wachten tot den nieuwen cursus. Het hoefd der school verwacht teg^n Juli een grooteren toevloed van leerlingen. Kan de Raad daarin meegaan? flWordt zonder hoofdelyke stemming goed gekeurd). De voorzitter: We zullen het voorstel van den heer Kortland verdagen. De heer J. Kortland: Maar daar ben ik het heelemaal niet mee eens! Wanneer eerst den districts-schoolopzieuer geraad pleegd wordt, IS het te laat om in beroep te gaan. De voorzitter: Dat kan ook niet! De heer J. Kortland: Ik heb als Raads lid het recht om een voorstel te doen en kan u dan zoo maar zeggenik doe het niet, ik breng het voorstel niet in behandeling? De voorzitter: Zeker; ten allen tyde! Wanneer ik het noodig acht om over een zoo klakkeloos gedaan voorstel eerst met de wethouders te overwegen en advies in te winnen, behoud ik my voor om het voor stel tot een volgende vergadering aan te houden. De heer J. Kortland: Ja, ik kan u op het oogenblik niet tegenspreken, maar f zoo zou niemand meer een voorstel kunnen doen of men zou eerst een onderzoek moeten instellen, 't Is de eerste keer dat ik zoo iets by woon; ik ben op het oogenblik niet op de hoogte, maar ik zal het in elk geval onderzoeken, ik zal het onderzoeken. De voouitter: Ga' uw gang maar! Wordt vervolgd. «Benschop, 2(1 April. Op den eersten Paaschdag ontstond in een hooibergje van den heer Joh. Baars, koster der R. C. kerk, een begin van brand, dat echter gelukkig nog bytyds door den heer G. van Groeningen werd ontdekt en spoedig met vereende krachten kon gebluscht worden, zoodat de schade bepaald bleef by een weinig hooi benevens het bergje. Was de brand eenige oogenblikken later ontdekt, zeker was het dan niet zoo goed afgeloopen, want het woonhuis van B. was ook reeds geschroeid, terwyi de R. C. pastorie en kerk in de onmiddellyke nabyiieid staan. De brandspuit behoefde geen dienst te doen. Als oorzaak wordt beschouwd het weg werpen van een brandende lucifer of sigaar door jongens, die eenige oogenblikken te voren daarlangs waren gekomen. ••Langerak, 20 April, De nieuw-be- noemde onderwyzeres aan de openbare lage re school alhier, mej. G. Ch. Sterk, thans tydeiyk als zoodanig werkzaam te Lange- veen, heeft hare benoeming aangenomen en zal 1 Mei a.s. in functie treden. Sedert enkele dagen hoort men alhier op gezette tijden een geluid 4por de lucht klinken, alsof een voorbysnellende locomo tief stoom laat schieten. Doch 't is niet dit schelle geluid, dat ons toch zoo lieflyk in de ooren zou klinken; want wy kunnen er ons nog niet op beroemen iu de nabytieid van onze gemeente een zoodanig versneld middel van vervoer te bezitten. Neen, *t is de stoomfluit van de steenfabriek „De Valk", waar de werkzaamheden weder 1 een aanvang hebben genomen, «u die door haar schel geluid d« arbeiders naar het werk roept, of aankondigt dat de schafttyd is aangebroken. En de aldaar heerschende bedryvigheid moet ieder opvallen. Geu rende de wintermaanden lagen de velden eenzaam en verlatennu worden ze lang zamerhand weer met steenen bedekt en voortdurend ziet men de wagenhes ar en aan ryden, om hun vracht naar de velden of naar de ovens te brengen. •Leksmand, 20 April. Op Donder dag 13 April j.l. heeft in de zaal van den heer M. C. van Luyt alhier plaats gehad de algemeens vergadering van „Het Groene Kruis", welke geleid werd door den heer Pot. In zyn openingswoord heette de voorzitter allen welkom en sprak hy er zijn leedwezen over uit dat slechts ongeveer 40 leden door hun aanwezigheid blijk gaven van hun be langstelling in de werkzaamheden van eene vereeniging, welke sedert den korten tyd van haar bestaan aan zooveel kranken ver zachting van leed had gebracht. Spreker hoopte dat alle aanwezigen er toe zouden medewerken, den bloei der ver eeniging te bevorderen en dat in een vol gende vergadering eeu grooter aantal belang stellenden van bun meeleven met „Het Groene Kruis" zouden doen blyken. Na lezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd, werd door den secre taris het jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek dat het leden-aantal met 59 was gestegen en daardoor was geklommen tot 247. Er zyn 3 bestuursvergaderingen gehouden en 90 maal heeft er verstrekking van ver- plegingsartikelen uit het magazyn plaats gevonden. Voorts werd herinnerd aan het bestaan van de verschillende geschriften die door of vanwege de vereeniging „Het Groene Kruis" worden uitgegeven en eindigde het verslag met hut geven van een resumé van de in dezen winter voor de vereeniging door Dr. Bon gehouden lezing over Kwak- zalvery. Hierna deelde de voorzitter mede, dat door de daartoe benoemde commissie de rekening en verantwoording van den pen ningmeester was accoord bevonden. Aan het verslag van den penningmeester ontleenen we de volgende cyfers: Saldo vorig boekjaar f 278,64 Ontvangsten geëindigd boekjaar - 265,15 Totaal f 543,79 De uitgaven beliepen f 236,101/2, zoodat het saldo thans bedraagt f 307,68''?waar onder is begrepen eenu obligatieschuld pro resto groot f 150. In verband met den gezonden financieelen toestand der vereeniging, stelde de voor zitter der vergadering voor een besluit te nemen lot delging van de nog bestaande obligatieleeningwaartoe met algemeene stemmen werd besloten. Hierna had de verkiezing plaats van drie bestuursleden, (de heeren J. Vink, A. P. van Hensbergen en W. J. C. van Ewyk waren aan de beurt van aftreding) welke tot uitslag had, dat de aftredende heeren met byna algemeene stemmen werden her kozen. Aangezien by vorige vergaderingen was Ïebleken, dat meerdere leden by bet uit rengen van hun stem zich blykbaar niet bewust waren van de waarde welke het stembiljet hun verschafte en weikeu invloed de samenstelling van bet bestuur op den gang van zaken noodwendig moet hebben, was door een der lede^ voorgesteld, dat enkele weken voor de algemeene vergade ring nominatiebriefjes voor de ophanden zynde bestuursverkiezing zouden worden ingeleverd, welke de onderteekening van minstens 5 leden zouden dragen. Zeer waarschyniyk als gevolg van dit voorstel, was door het bestuur voorgesteld, dat voor iedere vacature door het bestuur een dubbeltal zal worden aanbevolen. Met meerderheid van stemmen werd het bestuursvoorstel aangenomen en het andere verworpen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de aanwezige ledpn voor hun opkomst. Kan ton ge ree lit GORUVCKEM. Terechtzitting van 10 April. G. do K. Gz. te Araeide, iachtoverlr., op posant, vonnis van 21 Februari 1911 be krachtigd. J. R. te Gorincliem, dronkenschap, oppo sant, vonnis van21 Fobruari 1911 bekrachtigd. T. de L. te Dalem (Vuren), iachtovertr., 2 X f 7.50 of 2 X 8 dagen elk, verbeurd verklaard het niet in beslag genomen geweer en een haas, me» bevel tot uitle vering daarvan of betaling der geschatte waarde van f 10 van het geweer en f 1,60 voor den haas of 2 en 1 dag. naJi. yan S. te Hardingsveld, visscheryovertr., f 2 of 1 dag. J. v. H. te Hardingsveld, idern^ boeten één ad f 0,60 en eene ad f 3 of resp. een of 2 dagen. H. de B. te Arkel, idem, f 1 of 1 dag. H. J. v. W. te Hoog-Bloklmid, idem, f 10 of 2 d. R. v. d. B. te Gorinchera, leerplichtwet, f 3 of 3 d. S. v. d. K. A. v. K. te Hoornaar, straat- schendery, ieder f 2,50 of 2 dagen. H. de G. te Gorinchem, arbeidswet, i 1 of 1 d. C. de G. Cz. te Gorinchem, idem, 2 XH of 2 X 1 dag. C. K. te Oud-Beierland, overtr. reglm. van politie, op de rivier de Waal, op verboden uur met een stoomfluit signalen geven, f 2 of 1 dag. W. V. te Terneuzen, Rynvaartovertr. f 6 of 8 d. W. V. te Kedichera, langs of op den spoor weg loopen zonder toestemming van de be stuurders van den dienst, f 2 of 2 dagen. K. den B. te Arkel, burengerucht, f 1 of 1 dag. II. C. v. d. B. Ie Gorinchem, te Gorinchem op de straat een voorwerp uitkloppen of uitslaan op een ander tydstip dan tusschen 10 ure dos namiddags en 8 ure des voor middags en des voormiddags van 9 tot 11 ure, f 0,50 of 1 dag. M. C. v. H. te Gorinchem, als voren. A. M. 4e Heukelum, overtr. verord. tot regeling van het verkeer op de openbare wegen der gem. Kedichem, dd. 17 Dec. 1910, f 0,50 of 1 d. D. B. te Kedichem, te Gorinchem een openbaar voetpad beryden, f of 1 dag. P. J. D. te Arkel, overtr. politieverord. Arkel, f 1,601>f 1 dag. J. B. te Giesendam en W. W. te Ryswyk, motorrywielreglra., ieder f 2 of 2 dagen. H. K. te Gorinchem, H. J. T. te Arkel, N. de G. en A. P. v. d. S. te Goriuchem, idem, ieder f 1 of 1 dag. M. v. W. te Vuren, G. B. te Arkel, Jhv. R. te Aalburg (gem. Wyk en Aalburg), T.. M. v. G. te Arkel, H. C. P. te Asperen en A. v. d. P. te Gorinchem, idem, ieder f 2 of 2 dagen. C. v. D. te Giesen-Nieuwkerk, E. R., W. R., A. K., te Peursum en J. den D. te Veen, idem, ieder f 1 of 1 dag. A. S. te Culemborg, K. de K. te Herwynen en M. V. te Gorinchem, dronkensohap, ieder f 2 of 2 dagen. P. J. V. to Gorinchera, idem, f8 of 3 dagen. M. J. S. te Gorinchem, idem, f 5 of 3 dagen. J. H. K. te Arkel en H. A. H., zwervend, idem, ieder f 3 of 8 dagen. 11. A. H. zwervend, f 1 of 1 dag. H. T. v. K. te Gorinchem, f 8 ofS dagen. J. v. d. B. te Gorinchera, f 6 of o dagen. C. K. te Gorinchem,i f 16 of 8 dagen. M. U. te Kedichem, idem, 8 dagen. H. T. te Gorinchem, idenij' 6 dagen. J, T. te Gorinchem, jdem, 7 dagen. E. P. te Schelluinen, jachtoverlreding, f ra. f 16 of 2 m. 4 dagen, verbeurdverkl. geweer en haas ot betaling van f 12,60 en f 1,60 of 2 en 1 dag- li. S. te Peursum, idem, 2 m. f 15 of 2 m. 4 d., verbeurdverkl. geweer en haas of betaling van f 16 en P4 pf 3 en 1 dag. H. S. te Peursum, idem, 2 m. f 15 of 2 m. 4 d., verbeurdverkl. geweer of betaling van f 15 of 3 dagen. INGEZOADEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Van een gleelende plaat. Na Na de Raadsvergadering van Woensdag 12 iezer moet ons toch een enkele opmerking van het hart. Het is de eigenaardige wijze, waarop de gemeente met verhoogde onder- wy «subsidies meent te moeten handelen, die ons daartoe noopt. Toen in 1908 de gemeente een verhoogde subsidie van f 700 ten deel viel ingevolge de jongste wijziging van de Wet op het Lager Onder wijs, ging de verhoogde salarisregeling eerst op 1 Januari 1909 in. Over 1908 kwam de meerdere Ryksbydrage dus als een zoet winstje in de gemeentekas. En dat, niet tegenstaande door enkele Raadsleden open- lijk de onbiliykheid daarvan werd erkend. Het streven van de Regeering om het M. Uw L. O. zooveel mogelyk uit te breiden, belichaamd in een wetswyziging, die de gemeenten boogere bijdragen van het Ryk in de kosten van dal onderwys verschaft, gaf aan Schoonhoven een meevallertje van ruim f 1000. In November beslbdt de Raad tot uitbreiding van pprsoneel over te gaan, wat wy op zich zelf natuurlijk toejuichen, al leken ons de od&Maëdigpeden5 leer krachten in 4 lokkleif, vim dien aard, dat vermeerdering van personeel alleen goed te keuren zou zyn van onderwijskundig standpunt, als met den nieuwen onderwyzer ook een nieuw lokaal kwam. Inmiddels adres seerde het personeel der school om ver hooging van salaris. En nu in de Raads zitting van Woensdug 12 dezer kwamen aan de orde de benoeming van een onderwyzer(es) en het bewuste saJaris-adres. Op werkelyk geniale wyze heeft men beide zaken van de baan weten te schuiven. Op het salaris adres prae-adviseerdeu B. en W. afwyzeud, o. m. op grond van het besluit van deu Raad om tot uitbreiding van personeel over te gaan, en toen de benoeming aan de orde kwam, bleken B. en, W. voor te stellen, dit tydelyk! niet te. doen. Het resultaat van deze manoeuvregeen salaris verbetering, geen grooter personeel en de 1000 gulden op de eeuwig gloeiende plaat van de ge- meentekus. Een oogt-nblik dreigde mis lukking: De heer J. Kortland stelde voor wel hooger salaris te geven en er leek heusch kans te zyn op aanneming van dat voorstel. Toen ging du voorzitter onzes inziens iets doen, wat niet doorfden beugel kan. Hy nam eenvoudig het voorstel uit de discussie met kennisgeving van het voornemen om eerst nadere gegevens te verkrygen. De heer Kortland protesteerde, maar het hielp niets. Wy zullen daar nu niet verder over uit weiden, maar naar onze opvatting had de voorzitter hoogstens een voorstel kunnen doen om eerst het voorstel- Kortland naar B. en W. te verwyzen om prae-advies en had de beslissing aan den Raad moeten blyven. De Burgómeester houdt dan immers altyd nog het recht om de uitvoering van een hem onwelgevallig be sluit aan de goedkeuring van Hooger Auto riteiten te onderwerpen. Met dit al moet de salarieering nu nog eens aan de orde komen en 't is te hopen dat de Raad dan zal inzien, dat een gloeiende plaat nog niet het! kweeken van reditmatige ontstemming by de ambtenaren wjettigt, door hun wille keurig te onthouden wat, zoo al niet wettelyk, hun tocb op biHÜkhoidegrottden zeker toekomt. Er zit aan deze zaak nog een kant, n.l. het waarschuwen voor solliciteeren aan de school voor M. U. L. O., door het Hoofd bestuur van den Bonf v. Ned. Ond., waarop 0.a. de heeren Niekerk en Van Willcnswaard hebben gewezen. Daarop hopen wy, myn heer de Reducteur, her gelegener tyd, met uw goedvinden, terug'te komen. U dankend voor de nu verleende plaats ruimte, hoogachtend, De perscommissid ,van de Afd. Schoon-^ thoven en Omstreken van den Bond v. Ned. AJnderwyzers. Vervolg van no. 322$. Gouderak. Op deze wyze werden fn het afgeloopen jaar alle woningen iu deze gemeente onderzocht. Naar aanleiding hiervan werden de na volgende woningen, die ernstige andere gebreken vertoonden,aan B. en W. ter verbetering voorgedragen: B, nos. 3, 37, 37a, 37b, 60, 50a, 50b, 50c, 50d, 95, 95a, 97, 97a, 99; A, nos. 19, 19a en 38. Overeenkom stig het advies der commissie besloten B. en W. den eigenaren aan te schry ven tot hi-1 unnbrengen van de door haar in den breede aangegeven verbeteringen. Voor onbewoonbaarverklaring werden voorgedragen do volgende woningenB. nos. 99a, 46, 46a, 46b; A, nos. 28, 36 en 108a. Overeenkomstig dit advies werd door den Raad de onbewoonbaarverklaring uitge sproken van de woningen B, nos. 99a,.46, 46a en 46b, terwyi bn het einde van het verslagjaar nog geen? besluit ten aanzien van de overigen was genomen. Overigens bleven, unlle^ woningen, die biykens. bet oudorzegg «jet voldaden Aan de bepalingen betreffende den afvoer der ïaecaliën en de wyzè van drinkwatervoor ziening, by het eindq van het verslagjaar nog in behandeling. Op verzoek van B. en W. bracht de commissie een uitvoerig advies «uit, hoe een spouwmuur, die zy bij een ter verbe tering voorgedragen woning wenschte aan gebracht te zien, behoorde te worden in gericht Omdat een der eigenaren, aan wie eene aanschryving tot verbetering door B. en W. was gericht, in hooger beroep was ge gaan by denRaad, verzochten B. en W. advies omtrent een naar aanleiding daarvan te nemen raadsbesluit. Overeenkomstig het advies der commissie besloot de Rara het besluit van B. en W. te handhaven. Schoonhoven. B.' en W. verzochten het advies der commjssie: lo. omtrent eene dqór hun College te richten aanschryving aan de eigenaren tot verbetering van de woningen Lekdjjk nos. 1, 3, 6 en 7 en Oude Singel no. 2; 2o. omtrent een concept-besluit tot on- bewoonbaarverklaring van de woningen Lekdyk nos. 9 en 11. Wat de woningen jgub. lo. betreft, kon zy zich met de zicnswyze van B. en W. vereenigen, maar ten diuzien van de beide andere woningen meeyde zy, dat deze niet zoodanige meerdere gebreken vertoonden, dat alleen voor deze tot onvoorwaardelijke onbewoonbaarverklaring behoorde te woraeh overgegaan. Ofschoon in deze woningen z.g.n. volkslogemetften werden gehouden en zy wel is waar voor dit doel ongeschikt moesten worden geacht, meende de Com missie toch, vooral omdat in meerdere tot dat doel onbruikbare woningen dergeiyke logementen werden gehouden, dat dit euvel beter zou te bestryden zyn, als door den Raad afdoende voorschriften werden vast gesteld ep het oprichten en houden van dergeiyke inrichtingen. Een klacht omtrent vochtigheid van per ceel Singel no. 144, werd na onderzoek voor kennisgeviug aangenomen. Eene klacht omtrent den vervuilden en verwaarloosden toestand van de woning Servetstraal no. 9, als gevofjp, van onzinde lijke bewoning, bleek by onderzoek wel juist te zyn, maar kon wegens het over- lyden van den bewoner veraer buiten be handeling biyven. Openbare en andere gebouwen en ge timmerten, NIET VALLENDE ONDER DE WO NINGWET. Voer-, vaartuigen, enz. De Hoofdinspecteur stelde in banden der Com missie een schreven van een inwoner van Krimpen aan de Lek, houdende klacht om trent waterverontreiniging door een woon schip in den Bakkerskil aldaar. In aansluiting aan betgeen dienaangaande reeds is medegedeeld in haar vorig jaar verslag berichtte zy, dat by een onderzoek ter plaatse haar op dat oogenblik van ver ontreiniging niets was gebleken en dat aldaar by eb en vloed het water geregeld ver- verscht wordt. Aangezien evenwel de Woningwet bij art. 50 alin. 2, niet van toepassing is verklaard op woonwagens en woonschepen, en boven dien dit onderwerp ook niet by plaatselyke verordening was geregeld, verzocht de Commissie den Hoofdinspecteur haar te willen mededeelen, welke maatregelen, die tot verbetering zonden kunnen leiden, alsnog zouden kunnen Worden genomen. Naar aanleiding van een verzoek van den Insp, «cteur W. van Boven, berichtte de Com missie, dat blükens haar onderzoek, binnen haar ambtsgebied lydelyke verblijven van arbeiders slechts werden gevonden in de gemeenten Gouderak, Nieuw-Lekkerland en Streefkerk. Ziekten. A. Ziekten, genoemd in de wet van 4 Dec. 1872, (Stbl. no. 134), Inatstelyk gewijzigd by de wet van 21 Juni 1901 (Stbl. no. 157) en in de wet van 28 Maart 1877 (Stbl. no. 36). volgens de by de Commissie ingekomen officiële opgaven, kwamen in bet afgeloopen jaar voor: febris typholdea, roodvonk en diphterie. Febris typholdea. Evenals vorige jarrn kwamen de gevallen zeer verspreid voor, zonder bepaald verband en zonder in eenige gemeente neiging te vertoonen tot eene meer ernstige uitbreiding. Deze wyze van optreden gaf dan ook geen aanleiding lot byzondere maatregelen. Opvallend werden dan ook dit jaar ae gemeenten langs de groote rivieren het meest door deze ziekte bezocht. Het gebruik van ongekookt rivierwater, onverschilligheid tegen de te nemen maatregelen en onreinheid zullen wel als netbiologische momenten mogen worden genoemd. Omtrent hare handelingen tot wering en beteugeling verwjjst de Commissie naar hetgeen in vorige jaarverslagen dienaan gaande is medegedeeld. Van deze ziekte kwamen voor: te Krimpen aan de Lek 5, Krimpen aan den IJsel 7, Lekkerkerk 6, Bergambacht 2, Berkenwóude 2, Gouderak 8, Schoonhoven 8. Haastrecht 1, Streefkerk 1, Groot-Ammers 1 en Langerak 1 geval. Roodvonk. Ook deze ziekte trad zeer verspreid en sporadisch op, het meest iu gemeenten, waar zy nu reeds enkele jaren voorkomt, zooals o.a. Lakker- kerk cn Schoonhoven. Gevallen kwamen voor: te Krimpen aan de Lek 1, Lekkerkerk 2, Streefkerk 1 en Ameide 1 geval. Diphterie. Van dèf* TÓeklé kWdïh%n voor: te Krimpen aau den ÏJsel 1,Gouderak t, Haastrecht 3, Schoonhoven 5, Nieuw- poort 1, Langerak 1, Ameide 3 en Tien hoven 1 geval. B. Andere Ziekten. Van andere ziek ten, die uit het oogpunt van volksgezond heid van beteekenis zyn, meent ae Com missie melding te moeten maken van: Mazelen. Deze kwamen in verschillen de gemeenten meer of minder heftig voor. Het is te betreuren dat deze ziekte door het< volk zoo weinig wordt geteld, zoodat de gevolgen, als longaandoening en nier ziekte, daardoor veelvuldiger voorkomen. Favus. Deze huid- en haarziekte kwam meermalen voor. Naar aanleiding van eene klacht, dat vermoedeiyk de openbare lagere school te Schoonhoven een bron van infectie was, werd een onderzoek ingesteld, dat by het einde van het verslagjaar nog hangende was. By verschillende gelegenheden maakte deze ziekte, pediculosis en besmettelijke oog- en huidziekte een onderwerp van ne- spreking uit en werd geadviseerd deze op te nemen in de plaatselyke verordeningen en daarop van gemeentewege toezicht te doen uitoefenen. Tuberculose. Zooals overal, deed deze ziekte zich in allerlei vormen duchtig gulden. Hoewel op allerlei wyze tegen haar te velde wordt getrokkëO en vooral op dit gebied van de aldeelingen van het „Groene Kruis" een heilzame werking uitgaat door hare ligtenten, ligbarakken, enz., toch bleek het, om het woord te gebruiken v#n iemand tot oordeelen bevoegd, ook hier maar al te waar, dat tering is het kind der armoede, de döchter van onkunde, de spruit der zorge loosheid. Geen andere ziekten, die uit het oogpunt van volksgezondheid van beteekenis waren* hebben in het afgeloomw jaar een onder werp van bespreking uitgemaakt. Drinkwatervoorziening. De hoofdinspec teur stelde in handen der commissie ad viezen van den inspecteur W. van Boven en B. en W. van Gouderak inzake de weigering van den Raad dezer gemeente om subsidie te Verleenen aan de reeds in het vorige jaarverslag genoemde water- leiding-commissie te Stolwykersluis. Zy berichtte dienaangaande, dat zij het wel wenschelyk zou geacht hebben, dat de Raad dezer gemeente door eene kleine subsidie het loffelyk streven van die waterleiding commissie, om voor eigen rekening eene aansluiting aan de GoudSche drinkwater leiding te verkrygen, had aangemoedigd, maar nu de zaaUc reeds in dit stadium ver keerde en de Raad toch wel niet op zyn besluit zou terugkomen, zy zich geheetkon Vereenigen met! het advies van den inspec teur, om niet verder bij den Raad op sub sidie aan te dritngen. Inmiddels is te Stol wykersluis de aansluiting aan de Goudscbe waterleiding tot stand gekomen en op die wyze in de dringende behoefte aan goed drinkwater aldaar voorzien. De hoofdinspecteur stelde mede in handen der commissie, ter fine ian bericht en raad een verzoek van belanghebbenden ter be koming van de Konlnklyke bewilliging op het ontwerp van de akte van oprichting der N. V. Stolwykersluische Waterleiding maatschappij. Zy bracht dienaangaande een gunstig advies uit, onder mededeeling, dat met het oog op het groote gëbrek aan goed drinkwater te Stolwykersluis naar hare- meening het streven van de oprichters dier maatschappy alleszins toejuiching verdiende. De inspecteur W. van Boven deelde in een der vergaderingen mede, dat hem by ver schillende bezoeken in eenige gemeenten gebleken was dat daar nog niets gedaan was, om uitvoering te geven aan de bepa lingen, ten aanzien van de drinkwatervoor ziening voor bestaande woningen vastge stelddat de handhaving van de verorde ningen op dit punt van de zyde van B. en W. veel te wenschen overliet en door hem reeds tegen enkele personen deswegen procesverbaal was opgemaakt. In óverleg 'met den inspecteur werd toen besloten, ten einde tot eene strengere hand having van de desbetreffende voorschriften te geraken, om in eenige gemeenten ver schillende woningen, waarbij het aanbrengen van een voorgeschreven middel van drink watervoorziening niet behoefde af te stuiten op technische of finaqciëele bezwaren, voor verbetering uit dien hoofde voor te dragen en, byaldien langs dezen weg het beoogde doel nog niet mocht worden bereikt, alsdan de onbewoonbaarverkiaring daarvan uit te lokken. Daartoe werden in bet afgeloopen jaar reeds eenige woningen in de gemeente Hekendorp onderzocht. By het einde van het verslagjaar was deze zaak echter nog in behandeling. Gedeputeerde Staten verzochten het ad vies der commissie betreffende een door den inspecteur W. van Boven tot bun col lege gericht verzoek tot wyziging van art. 46 der bouwverordening voor de gemerfbte Berkenwóude, en een naar aanleiding daar van aan hun college door B. en W. dezer f emeente< gericht schry ven, waarin zfl rachten aan te toonen, dat het water uit weteringen en vlieten de voorkeur verdient boven dat uit regenbakken. Aangezien het tegenwoordige art. 46 als middel van drinkwatervoorziening by be staande woningen ook toelaat een waterton, ligt bet, by de weinige werkzaamheid die over het algemeen van ae zydeder gemeente besturen by de handhaving van de bepalingen der bouwverordening waar het bestaande woningen geldt, uitgaat, voor de hand, dat een waterton, ai of niet gevuld met vervuild slootwater, langzamerhand het uniforme middel van drinkwatervoorziening in die en dergeiyke gemeenten zal worden. Nu pogingen, om daarin langs adderen weg verbetering aan te brengen, faalden, mag men het wenschelyk achten, dat een ondeugdeiyk middel van drinkwatervoor ziening, als een waterton toch inderdaad is, uit de verordening gelicht wordt. In een uitvoerig rapport trachtte de com missie de gronden, door B. en W. aange voerd voor het behoud van het water uit we teringen eu vlieten, te weerleggen en de nood- zakelykhuid aan te toonen,dat art.46 zoodanig gewyzigd werd, dat, evenals by art. 20 der bouwverordening voor die gemeente voor nieuw te bouwen woningen is voorgeschre ven, ook by bestaande woningen een be- hoorlyke regenbak moet worden aangebracht Wordt vervolgd. GE1HMOD NIEUWS. Gedurende de beide Paasch- dagen is Boskoop te klein geweest om allen te bevatten, die een bezoek aan de bloemen tentoonstelling wilden brengen. Extra- treinen brachten de vele bezoekers naar Gouda en van daar voeren onophoudeiyk booten naar Boskoop af. Zoo groot was bet aantal reizigers, dat het publiek als gepakte baring aan boord stond, temüLpog voortdurend een groote mafsifMdmMe wachten op bet vertrek van een volgende boot. In Boskoop was de drukte enonp. Nog npoit zyn daar zulke menschenmassa's byeen geweest. Volgens mededeeling van het tentoonstel- z.yn gemalin incognito een bezoek aan de tentoonstelling. Het Vbrsteiyk Echtpaar reisde onder de namen van graaf en gravtil Von Hornstfitte. Naar men ons van bevoegde zyde bericht, heeft het onderzoek inzake de noodlottige aanvaring van de atoomboot „Reservewaarby acht menschenlevens zyn verloren gegaan, aan bet licht gebracht, dat dit ongeval geheel te wyten is aan de schuld van den verdronken kapitein dier boot, W, Th. van Bakel. Deze toch, die van de Noord uit naar Botterdam voer, hield niet zyn stuurboordswal en is, in de nabyheid van de opvarende stoomboot „Paula" gekomen, plotseling geheel naar den verkeerden wal (Slikkerveer) overge stoken. Daardoor is zyn boot aan stuur- boordszyde aangevaren met het bekende noodlottig gevolg. Het uitzicht op de lichten van de „Reserve" werd op geenerlei wyze belemmerd. N. R. C. De 30-jarige juffrouw V., die Maandag in Den Haag een brief heeft ge worpen in bet rytuig van H. M. de Koningin, is weer op vrye voeten gesteld. Het genees kundig onderzoek bracht uit, dat ze lydt aan een idee fixe, maar verder normaal is. Zooals we reeds gemeld hebben, heeft ze in betrekking gestaan tot een Duitsch consul, die overleden is, wat ze echter niet gelooven wil. liet als onbestelbaar terugkomen van haar brieven wyt zy thans aan ae Koningin, na langen tyd gemeend te hebben, dat de Duilsche Keizer de beste|&pg tegenhield. Aan den rechercheur K., die de juffrouw omfietste en arresteerde, hdeft de Koningin Haar tevredenheid doen betuigen. Opd en eersten P,aa s c h da g i op de Hoogstraat te Rotterdam op Klaar lichten dag een horloge-en juwelierswinkel nagenoeg leeggeplunderd. De juwelier J. Sanders, wonende Hoog straat 196, was des middags uitgegaan. Toen hy ten vier uur thuis kwam, bleek dat uit de étalage vermist werden een dertigtal horloges, 100 gouden heerenringen, een party gouden daraesringen, armbanden, broches, allen bezet met diamanten en brijlanten en nog éen aantal andere artikelen, te zaraen geschat op een waarde van f 9000. De inbrekers bleken om binnen te komen gebruik gemaakt te hebben van de gelegen heid dat het aangrenzende pand 194 onbe woond was. Daar zyn zy door vaische sleu tels binnengegaan en begaven zy zich daar in den kelder, waar zn in de schjeidings- muur tusschen beide panden een gat majakten en zoo in den winkel kwamen. Daar het rolluik van de winkelkast niet was neergelaten ia het onbegrypeiyk dat de diefstal gepleegd is kunnen worden, zonder dat Van buiten af eenig onraad bekpeurd werd. I Een paar familieleden van den heer $1, die thuis waren in de woning boven den winkel gelegen, hebben niets verdachts ge hoord. Een hond, die in den winkel was, heeft niet aangeslagen en is naar!bovie n ge- loopeu. Een paar menscben hebben |by de politie kennis gegeven, dat zy Zondagnamid dag oraslreeKs vier uur een paar mjannen uit het ledig staande bovenhuis naast den winkel hebben zien komen. Van het geajtoleqe is nog niets teruggevonden. GOUDA, WESTHAVEN 43, Plaatsing zonder pyn en met schriftelnke garantie. Alle tandheelkundige operatiën geheel pijnloos. MF" By plaatsing vanaf 3 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. Spreekuur GOUDAKf>rt« Tlendeweg 15. Een Fabrikanl' in Goud eu Zilver vraagt een Jl9 intern. Liefst' P. G.eenigszins op de hoogte met Zeenwncli werk. Brieven franco, onder letters P. D. 3681Boekhandel J. J. N. LORETZ, 's-Hertogenbosch. Gevraagd by de Stoombootreedery „DE IJSEL" een flinke bekend met varen. Zich in persoon te ver voegen aan 't Kantoor te Gouda Nieuwe Veerstal. GEVRAAGD: boven 16 jaar, P'.G. Adres: D. HELLENTHAL, Schoonhoven. GEVRAAGD: goed kunnende melken, P. G. Adres P. PAUL, landbouwer, Bergschenhoek. Gevraagd tegen 1 Mei een P. G., goed kunnende melken en met het boerenwerk bekend, by H. VERMEULEN te Kn<jiPEf( A/D_LEg._ Terstond gevraagd, wegens huwelyk, ?en melken geen vereischte, by J. DE BRUIN, Wiluge-Lanoerak by Schoonhoven. Gevraagd tegen 1 of 15 Mei a.s. eene flinke eenigszins met koken bekend. Hoog loon, veel verval. Adres Mejuffrouw WIJSEN BEEK, Kattenstraat, Culemborg. Terstond gevraagd te Krimpen a/d IJssel, in een klein gezin, niet onder de 20 jaar, goed kunnende wer ken en stryken. Hoog loon. Brieven fr., onder no. 28, drukkery v/h. WOLTERS, Krimpen a/d IJssel. Gevraagd een nette Dienstbode by G. H. BRINKMANN -v. KLUYVE te Kinder dijk (Elahout). Mej. C. U. VAN SCHERPENZEEL te Schoonhoven vraagt eene Zich aan te melden by Mej. N. KOOI MAN, Haven. uJ JTevrèA» 'GlItflfP-k oopen, Haven 17, Schoonhoven, vraagt eene nette Wegens huwelyk van de tegenwoordige tegen 1 Mei a.s. gevraagd eene P. G. en goed kunnende melken. Adres W. VAN DER LINDE te Stolwijk, Kort Schoonanwen. laat met deze zyn geachte Cliëntèle weten, dat zyn Ateliers weder GEOPENTD zyn Te 8ekoenhoTei, Singel, eiken Wwenndag van ÏO—ff uur. Te Greot'Anmeri eiken Den- derdag van 10—5 uur. "DAMES RIJWIELEN. 1e soort A !e C ned'érlan'd GRONINGEN /•158.- -130.- -110.- - 90.- - 75.- HEEREN RIJWIELEN. 1e soort A 1e B ned'érlan'd'. GRONINGEN. ƒ150.- - 125.- -105.- - 85.- - 70.- één met portierenéén met zak-kende raampjes, en een nieuwe KanBbrik, alle op Coll.-assen en fijn afgewerkt, en een zoo goed als nieuwe Tllbnry en twee nieuwe Boerenwagenm op yzeren assen. Gebruikte Boerenwagens te koop gevraagd by W. van MEIJEBEN, Wagenmaker te Stolwijk. Particulier kapitaal beschikbaar voor le hypotheek op lander||en tegen '8 jaars, zonder verplichte aflossingen, ten kantore der firma Middensteiger 7a te Botterdam. Crabethgtraat 8 te Gonda. verkrijgbaar by S. W. N. VAN NOOTEN. Vrijwlel, rammen en meerv. versnellinganaven voor alle rijwielen extra, alsmede kettingtrommel v/d heerenrijwielen Volledige geïllustreerde prijscourant is op aanvrage verkrijgbaar. Levering, franco vrachten verpakking naar alle I plaatsen des lands, geheel gemonteerd, zoodat het rijwiel, na ontpakking, terstond kan worden bereclen. Nadere inlichtingen te bekomen aan het hoofdkantoor en bij onze vertegenwoordigers. DE GRONINGER RIJWIELEN FABRIEK A. FONGERS. Vertegenwoordigers de Heeren: Wettig gedeponeerd. Dit is 't eenig doeltreffend middel tegen KALE PLEKKEN, uitvallen der HAREN en HAARZIEKTEN. Het staat onder controle van het Chemisch Bureau en wordt door verschillende H.H. Doctoren ten zeerste aanbevolen. Verkrygbaar in heele flacons ad f 2,— en balve flacons ad f 1,25 te Schoon hoven by Aim.-Apotheker; te Gouda by ANTON COOPS, Drogist. Wat mankt het dragen der gemeentebelaHting bet moeiltykst eu doet deze het meent st(jgenf m Het feit, dat zoo vele Ingezetenen bun geld na^lr AMPF.BE Steden brengen. Fabriek: Telëtoon Gonda 233. Wy malen zuiver. OPGERICHT 1851. Kantoor Telefoon 0039. Wy mengen niet. uit éen stuk vervaardigd, is practisch, elegant, van echt kinnen niel te onderscheiden en goedkooper dan het waschloon voor linnengoed. Verkrygbaar te 8choonhoveni./h.Mag.v./d.Maat«ehappUDE FAAM" en by C. KONING, Magazyn „DE STER". van het N. B. G., Wydstraat 4, Gonda. J. DE TEN, De warme dagen doen den laat van het Hoofdonrein toe nemen. Dat wil zeggen voor hen, die geen goede maatregelen daartegen nemen. Een goede, beMllat afdoende voorzorg is het gebruik van in flacons van 150 gram A f 0,39, verkrygbaar te ftchoonhoven by A. N. v. ZESSEN, Ond-Alblaa, G. VONK. Capelle a/A IJsel, Z. DE VOGEL. Brandwijk, C. VAN ZESSEN. Id. K. LOOPIK. Molenaarsgraaf, L. DE HAAS. Lopik, J. v. MIDDELKOOP. Cabanw, C. v. KLAAREN. Meerkerk, W. BROUWER. Nlenwerkerk a/d IJ. J. DEN OUTER. Molenaarsgraaf, A. MOURIK. Langerak, G. VAN ZESSEN. LeerdamM. ROGERD. Bergambacht, C. G. v. n. BERG. Opperdult, K. HOOGENBOEZEM. Nlenwpoort, A. RIETVELD. Nlenw-Lekkerland, E. DE JONG. 8 tol wyk, A. NATZIJL. Id. A. R; v. n. BERG. Een nieuw Ctrerflitseh Wagentje met doorgaande zijportierenzakkende gla zen en ftjn bekleed en twee met zakkende glazen; een Tilbury en twee Kaas- brikken, alle óp Collings-asscn, te koop voor lage pryzen by DalEBRUOflE. TREKKING 3 MEI. S WA R T8ENBURQ* Lote^dehict het eenige kantoordat alle nummers noteert en direct bericht sendt\an de winners. t j bekleed elastiek f 3,00. 19^ Op aanvraag worden monsters franco toegezonden. D V- GOEDKOOPSTE AONIS BIJ -> steeds voorradig b(J bewyst meer dan welke verzekerj,ng ook, dat by het kaasmaken dit beproefde middel ultmnntende diensten bewyst. Niet alleen toch, dat door de krachtige werking ervan de kwaliteit der kaas aanmerkeiyk verbeterd wordt, het fabrlceeren zelf wordt ook beduidend verge- makkeiykt. Niettegenstaande tal van andere middelen met hetzelfde 0oel in den handel gebracht worden, ondervinden steeds meerderen l»y het kaasmaken, dat geen enkel middel Preserver evenaart, om de gebreken der kaas, als ryzen, scheuren, blauw en bol worden met gunstig gevolg le bestryden. Men vrage dus uitsluitend bi, - Goud. bjj ANT. COOPS. Stolwijk A. R. v. d. BERG. Bergambacht KASTELEIN. vlist b. Hofland. LEKKEnKERK C. VAN LIMBORGH. Ouderkerk a/d IJsel, A.v. WALSUM, Drogist. Noordeloos by C. v. STEENIS. Meerkerk T. v. d. HEIJDEN. Sliedreuut A. J. J. CEELEN. Bleskensgraaf W. v. REES. Molenaarsgraaf by L. de HAAS. Brandwijk, K. LOOPIK en C. v. ZESSEN. Goudriaan by T. TERLOUW. Lexmond Hoornaar r Hei- en Boeicof Ameide Langerak Groot-Ammers Streefkerk Oud-Alblas A. RIETVELD. J.ZONNEVELD PIEK. A. ot RAAT.) G. jtfN OUDSTEN. R. VERMEULEN. B. BRAND. J. STAM Gzn. G. VONK. A VERKRIJGBAAR Firma J. R. H. VAN WILLENSWAARD - EN-GROS, EN-DETAIL* -

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 2