J Een Boerenarbeider. Een B0EKENDIENST60DE Houtverkooping Een Bodezaak 110 M URKERS2% Cent. VICTORIA REGIA3 Cent 1' Vervolg der Nieuwstijdingen. f iging te Stolwijk. aan de Losplaats te Lekkerkerk, Planken, Binten, Ribben, Ramen, Deuren, Kozijnen, Brandhout, enz. Advertentiën. TE KOOP OF TE HUUR:' Een Arbeiderswoning van Ouderkerk a/d llssel op Gouda LEES DIT! Twee aanbevelenswaardige merken H AND WERK-SIC AREN Firma W. G. BOELE SENIOR, Depót te Scboqaboven bij Firma A. Van der LeUIl. De heer G. J. Niekerk: Als de gas- commissie *egt: de verlichting deugt niet, dan ia bet wat anders. Het kolen sjouwen tegen den dyk op kon, volgens de directie, vook niet langer en ze sjouwen er nóg tegen op. De heer Redeker wil de buizen zelf aanleggen. Waarom zouden we dat dan niet toestaan? laat anders de gemeenteraad eerst in principe uitmaken of by de leiding door wil trekken tot de Scbeluwebrug, ja dan neen, wanneer men het dan niet voor f 18, of liever voor niets, gedaan wil hebben. De heer Redeker wil genoegen nemen met het gas dat hy krygt; hij legt de buizen voor eigen rekening aan, dus de gemeente kan nooit gedupeerd worden I De heer H. A. Schreuder: Mijnheer de voorzitter! Het heeft my by de be spreking over deze kwestie meer dan eens gefrappeerd dat de heer Van Sonsbeek er geregeld van spreekt dat, wanneer voor de som van f 300 een 80 meter-buis in den Singel wordt gelegd, daar vier lantaarns mee geholpen kunnen worden. Er staat echter maar één lantaarn op die leiding, die de heer Van Sonsbeek bedoelt, en niet vier. Bij den tuin van den heer Van Nooten staat de laatste lantaarn; op dezen afstand van 80 meter staat er slechts één. Dus ik moet u verklaren dat ik niet begryp hoe de heer Van Sonsbeek aan zoo'n berekening komt. Dan heeft de heer Van Sonsbeek uitge rekend dat, wanneer de bewoner van de villa voor f 5 gasper maand gebruikt, hy f2 extra betaalt; dat is wel een eigenaardige rekening. Als iemand buiten de gemeente raaandelyks voor f 5 gas gebruikt, is dnt circa 44 kubieke meter en betaalt hy daar voor extra geen f 2, maar slechts f 1,48, dat 12 maal genomen geeft f 17,76. Voor rente en aflossing heb ik van f 300 noodig circa f 30, geeft dus een negatieve winst van ruim f 12. Voorts zegt de heer Van Sonsbeek dat hy gaarne de bewoners in den omtrek van de Scbeluwebrug van gas wil voorzien, maar dat is in zyn systeem beelemaal uitgesloten wq blyven dan met de hoofdbuis meer dan 300 meter van de eerste woning af. Veel rationeeier is het toch om volgens het voorstel van Burg. en Weth. van de andere zjjde te beginnen, omdat een vernieuwing van een gedeeltp* in den-Korten Opweg toch moet gebeuren *n Verband met de aansluiting Van het station,buizen slecht zyi*. Wij komen dan «Klfen totale uitgave van f 2000 en bereiken al die woningen ik weet niet hoevael die alle aangesloten kunnen worden. Bovendien is aan het Hofland terrein te over om te bouwen, dat zeker gebeuren zal wanneer Scboouhoven aan het spoorwegnet verbonden zal zyn. Er is nog voldoende terrein binnen onze gemeente om te bouwenwe hoeven heusch nog niet buiten onze gemeente te gaan. Om al deze redenen stellen Burg. en Weth. voor, afwnzend te beschikken op het voor stel van den heer Van Sonsbeek en zullen later met voorstellen komen als door my zyn aangegeven, niettegenstaande dit plan veel meer kost. De heer P. van Sonsbeek: De heer Schreuder heeft heel gemoedeiyjc gesproken, maar zyn rekening vind ik toch moeielyk te begrypenik reken anders dan dp heer Schreuder. Dat de afstand van de gasleiding grooter is dan door m(j is aangegeven, is best mogelyk. De directie had my welwillend enkele gegevens Verstrekt; ook dat de lantaarns langs 'den Weg niet voldoende gevoed kunnen worden. De heer H. A. Schreuder: Maar die andere lantaarns toch net zoo goed. De beer P. van Sonsbeek: Wy gaan dan in de goede richting van die lantaarn. Met ruimere voeding is daar beter in te voorzien. Wat nu uw berekening betreft: ik kom tot deze conclusie: f 6 per maand, waarin 40 pCt. =s extra winst, geeft f 24 extra winst per jaar. Bt B08F H. A. Schreuder: Een mooie berekening! De heer C. L. van Willenswaard: Ik kan me met het prae-advies van Burg. en Wettu wel vereenigen, maar in het laatste gedeelte la iets dat roe minder goed toeschynl. Burg. en Weth. adviseeren daar naineiyk dat, al werd de leiding tot de Scbeluwe brug doorgetrokken, de villa „De Heuvel" toch geen aansluiting te geven. Ik kan met die zinsnede niet instemmen, dat is willekeur en daar moeten we ons voor wachten. Aan de bolerfabriek en de villa De Driehoek" is gas aegeven en nu vind het niet verkeerd aat we „De Heuvel" niet aansluiten, maar Burg. en Weth.j i'eten niet adviseerenal komt er een Iding, dan sluiten we nóg niet aan. De voorzitter: Ik moet u even inter- irapeeren; zulk een zinsnede slaat niet in het rapport van Burg. en Weth. De heer C. L. van Willenswaard: Ik dacht van wel. De heer H. M. den UQI: Weineen! De voorzitter: Ik vergis me. U sprak van het laatste gedeelte en daardoor was ik in de war geraakt. Er staat, ongeveer in het midden: Was de strekking van het voorstel een wydere, namelyk de leiding door te trekken tot de Scbeluwebrug, er zou iets voor zyn te zeggen, ofschoon wy ook dan nog aausluiting van de villa „De Heuvel" ernstig zouden rao eten ontraden. De beer C. L. van Willenswaard: Nu vraag ik: voor 't eerste en tweede perceel geeft men gas en voor het derde perceel niet; zelfs adviseeren Burg. en Weth. nu om in geen gevaUunsluiting te geven. Misschien zou men oH een vierde perceel wel weer gas ge veracht is niet recht, maar willekeur. WeVpen als ge meenteraad geen onderscheRl maken: óf aan geen der menschen tegemoet komen óf atin allen. Ik vind het prae-advies van Burg. en Weth. zeer willekeurig. De heer P. Greup: Ik geloof den heer Van Willenswaard wel tot nadenken te kunnen brengen, tenminste ik zal trachten hem tot nadenken te brengen, liy moet nu niet zoo per-sé zeggen: dat is willekeur, want dat is niet geheel juist. De loop van de zaak is deze: Eenige jaren geleden heb ben bewoners van de Halve Maan en Langerak om gas gevraagd; dat heeft, ook van myn zyde, in den gemeenteraad ernstig verzet ondervonden, maar het eind was dat het werd aangenomen. Toen waren er al leden die het niet in het belang der ge meente achtten om daar gas te leveren, omdat men daardoor de menschen aan moedigt buiten de gemeente te bouwen en zy van de geneugtewkan Schoonhoven ge nieten, maar vry vanTijn lasten zyn, hetgeen men lang 1iiet terug krygt door het leveren van het kléine beetje gas: de voordeden daarvan Zyn zeer miniem. Niettegenstaande het groote verzet is het er echter nog juist doorgegaan. Nu men toen in zoo verre gefaald heeft, moeten we nu maar per-sé doorgaan? Ik moet erkennen dat er andere leden waren die er niet in meegingen»/t ben er nooit voor geweest. Al wat buiten de gemeente geleverd wordt, is schade voor de gemeente. We moeten dus een andéren weg inslaan om U voorkomen dat de schade nóg groo ter wordt voor Schoonhoven, ergoniet doorgum met het leveren van gas buiten „De --/«ra de gemeente. Waarom zouden de Raads leden thans geen andere beslissing kunnen nemen dan vroeger genomen werd, waar zy het niet in het belang van de gemeente achten om door te gaan? Men zal niet zoo licht meer bouwen wanneer het zooveel op offering kost Aan den anderen Singel en het Hofland is nog een zeer groot terrein om huizen te zetten, ja daér inoet wel gas ge leverd worden, maar hier js 't wal anders. De lieer C. L. van Willenswaard: Op het oogenblik is er maar ééflWie om gas buiten de gemeente vraagt; ^poneer er meer komen zouden we het kunnen weigeren, maar nu vind ik het willekeur Om het den een wel en den ander niet te geven. De heer P. Greup: Maar we kunnen er meer krygen, en we kunnen niet beschik ken over de leden die na ons komen; die zyn vry. De heer G. J. Niekerk: Om de villa „De Heuvel" aan te sluiten op de manier zooals de heer Van Sonsbeek bedoelt, ben ik tegen, maar ik kom nog eens terug op het adres van den heer Redeker. 't Moet het laatste pand zyn buiten de gemeente waarvoor hy aansluiting krygt, en dan is het billyk dat de gemeente hem helpt, omdat ze hem zelf den grond voor het bouwen verkocht heeft, ze is er dus zelf de schuld van. Wanneer het gas niet goed is, kunnen we hem altyd nog nfsnyden, maar laten we het hem nu voor dit pand geven, dan is hy geholpen. Wan neer we hem geen gas geven, kan hy het pand natuurlyk nooit goed verhuren. We zouden er dan by kunnen scbryven dat we geen aansluiting meer buiten de gemeente geven. Het is onnoodig om, zooals de heer Van Sonsbeek wil, er f 300 voor uit te geven; de lieer Redeker wil zelf den aanleg betalen en voor die paar pitjes, die er meer zullen branden, zal er licht gas genoeg zyn. En is het niet goed, welnu aan snyden we direct af. Ik vind dit een zuiver standpunt. Voor het idee van sommige leden, dat we gas moeten leveren omdat we het anderen ook gegeven hebben, voel ik niets. De heer H. M. den (J \jlIk ben er sterk voor om niet buiten de gemeente te leveren, maar het den menschen in de gemeente zoo makkelyk mogelyk te maken. De heer C. L. van Willenswaard: Dan moet men het ook piet aan anderen buiten de gemeente geven. De heer H. M. den Uyl: Als men zich één keer vergist heeft, hoeft men het toch niet altyd te doen. De heer P. van Sonsbeek: Het is eigenaardig zooals de hecren Den Uyi en Greup reuenecren: we moeten het zóó maken dat men niet meer buiten de grens der gemeente gaat bouwen. Het is een voudig nonsens om zóó te redeneeren. Wie buiten de gemeente een huis wil bouwen, iaat het er niet voor als hy geen gas- ®f waterleiding-aansluiting krjjgt. Er zyn zóó veel practische beknopte installaties voor verlichting, en een goede pomp kan men ook nog wel slaan. Ik vind het gewoonweg bespottelijk om dit voorop te stellen; ik heb verschillende lui gesproken die my verzekerd hebben, dat ze het daarom niet laten zouden. Men kan een zoet winstje in de gemeentekas laten vloeien, doch men wil het eenvoudig niet. Wanneer de leden nu denken dat men het bouwen buiten de gemeente zal laten omdat we daar geen gas leveren, dan zullen zy zich deerjyk vergissen. Vergeet tevens niet dat de bewoners even buiten de grens der gemeente bun uitgaven ook in de ge meente gedeeltelijk brengen. De heer li. A. Schreuder; Maar ik vermoed dat, wanneer men wist dat buiten de gemeente gas- en wateraansluiting ge geven werd, vele inwoners naar naburige gemeenten trokken, en dit vind ik onge motiveerd. De voorzitterIk wil als :nijn deel zeggen dat een goede wegveriichting in de nabyheid van ae villa „De Heuvel" zeer zuker eeu eiscb en in het belang der gemeente is. Burg. en Weth. achtep dat belang bevorderd door het gebruik van gas in de gemeente zooveel mogelyk te doen toenemen, maar het leveren buiten de gemeente, en daardoor ook het bouwen, zooveel mogelyk te voorkomen. De heer Greup heeft reeds gereleveerd hóe de Raad er toe gekomen is huiten de gemeente gas te leveren. Nog kost geleden heeft de Raad de verordening gewyzigd en bepaald dat builen de gemeente gas geleverd kan worden; men kan dit dus doen mits niet iet de overige gemeente-belangen in stryd. it, nu zou hier het geval zyn. Wanneer r later aanleiding mocht bestaan om de bewoners van den Singel vanaf den Opweg te hereiken, zou men de later te bouwen wo ningen en deze eene villa ook van gas kunnen voorzien. We moeten rekening houden met het belang van de gemeente, niet met dat van den packfter, voor wien liet natuurlyk wel jammer is wanneer hy geen aansluiting krygt. Nu willen sommige leden, omdat „De Driehoek" aangesloten is, ook aan „De Heuvel" gas leveren, maar dit is geen logisch gevolg: de Raad neemt een besluit in elk concreet geval. Burg. en Weth. mcenen nu dat het in het belang der ge meente is om de villa niet aan te sluiten; mocht langs een anderen weg de villa kun nen bereikt worden, zonder het gemeente belang te schaden, dan was het een ander geval. Het voorstel van den lieer P. van Sons beek, hierop in rondvraag gebracht, wordt venworpen met 7 tegen 4 stemmen, die vau de leden: P. van Sonsbeek, H. Peltenburg, M. E. Schenk en A. Kuijlenburg. De heer G. J. Niekerk: Nu wil ik het voorstel doen dat de gemeente een soort van hoofdelyken omslag heft, een voordeeltje heeft, door van den heer Redeker voor het leggen der buizen door ambténaren der gemeente een recognitie van f 25 te heffen, pis vergoeding in de kosten voor den aanleg. De voorzitter: Het verzoek van den beer Redeker is in de vorige vergadering afgewezen en nu is ook het voorstel van den heer Van Sonsbeek verworpen. L'w voorstel kan bezwaariyk in behandeling kotnen. De heer P. Greup: Het geeft veel last! De voorzitter: De bedoeling van den heer Niekerk kan goed zyn, maar zijn op vatting komt my verkeerd voor. De buizen zyn het eigendom van de gemeentewan neer nu de buizen in gemeentegrond worden gelegd, kunnen we geen recognitie heffen voor eigendommen buiten de gemeente. De heor G. J. Niekerk: En met de rioolbelastiug dan? En wanneer er een brug gelegd mout worden? M. den Uyl: Ja, wanneer f legt eiy Het zal beter zyn er De heor H. hy die brug ze De voorzitl v eerst eens ryp iver na te denken. Verscheidene woord, zoodat discussie te vol De heer P. vi malen: Dat is hoeren kunnen niet op zy gooi» De voorzitt Het is volgens de verordening leden voeren pu tegelijk het iet niet mogelyk is om de jen. n Sonsbeek roept eenige een beginselkwestie. De toch hun beginsel maar zoo n! (protesten en gelach), r hamert en zegtHeigeen voorwaarden gas geleverd kan worden. We kunnen voor een concreét geval de veror dening toch niet op zy schuiven I Zonder discussie of boofdelnke stemming worden achtereenvolgens goedgekeurd: de rekening over 1910 van het Gerefor meerd Weesbuis, met een saldo van f243,46; de kohieren van schoolgelden van: school I tot een bedrag van f 468,70; school II tot een bedrag van f 2119. De voorzitter: Ik geef het woord aan den heer Den Uyl. De heer H. M. den Uyl: Onlangs, bij het ter aarde bestellen van een familielid op de begraafplaats te Gouda, zag ik daar een inrichting waarmee men de kisten in het gt-af iaat zakken. Het is een» (faseren raamwerk, waarby de kist op twee tosschen het raamwerk gespannen staaldraden ge plaatst wordt; door middel van een hefboom wordt/ de kist dan beei voorzichtig, zacht en statig in het graf geléten. Ik zou daarom in overweging willen geven eenzelfde inrich ting voor hier aan te schaffen. Ik heb onderzoek gedaan naar herkomst en prys en hut is my gebleken dat de in richting wordt geleverd door de firma L. van Niekerken te Nymegen, voor f 175. Spreker overhandigt den voorzitter een catalogus dier firma. De heer P. Greup: >We zullen hel onder zoeken. Ik heb in een illustratie gezien, dat een dergelyke inrichting in Den Haag nog niet bestaat. Patyn is tenminste nog met tou wen naar de laagte gegaan (gelach). De voorzitter: De lieer Van Willens waard heeft een zitting met gesloten deuren gevraagd. We zullen daartoe overgaan, dan aan de Raad beslissen of hy een geheime zitting noodig acht, ja dak neen. Ik sluit de openbare vergadering. de heer Niekert wil, kan niet gebeuren. Raads eigen beginsel, in vastgelegd, onder wslke GEMENGD NIEUWS. Do pest op Java. Blykens de by het departement van Koloniën ontvangen nadere telegrammen van den gouverneur- generaal van Nederlnndsch-Indië betreffende de pestgevallen op Java en de daartegen genomen maatregelen, zijn van 18 tot en met 23 dezer 63 gevallen geconstateerd, waarvan 4 longpest en 36 overleden (Jotaal, sinds begin Februari, 379 gevallen, waarvan 9 longpest en 144 overleden). Men meldt uit Leiden aan „De Tyd": De districts-veearts,de heer J. F. Laméris, te 's-Gravenbage, heeft besiolen het vee van den landbouwer Goedhart alhier, waaronder mond- en klauwzeer voorkomt, niet te doen afmaken, omdat de omvang van de ziekte thans te uitgebreid is, dat nog heil van het afmaken verwacht kan worden. In verband niermede zyn strenge afscheidingsmaatre gelen genomen. Als, eigenaardigheid kan nog worden ge meld, dat op hetzelfde land, waarop alhier by de epidemie in 1907 ook het eerst mond en klauwzeer voorkwam, ook thans weer 't eerst de* ziekte is geconstateerd. By den veehouder D. van Os in Blokland te Montfoört is inoyd- en klauw zeer geconstateerd. De hofstede wordt be waakt. Vergiftigingszaak in de Nieuwe Meer. By onderzoek der deskundigen is ook in het lyk van de vrouw van bakker Exter arsenicum gevonden. De drogist te Amsterdam, die het Vergif verkobht heeft, had dit in een sodaoplossing gemengd. In de Betuwè staan thans de kersen prachtig in bloei, hetgeen, gelyk bekend is, eene zeldzaam schoone bloesero- weelde te aanschouWen geeft, niet minder schoon dan de bloembollen velden elders in ops land. Ook de weersgesteldheid werkt zeer mede. De firma Lissone té'Amsterdam, zal met den rooden excursie-éUlo ook tochten door deze streken maken. In de Belgische bladen kwamen verleden week tegenstrydige berichten voor, omtrent een auto-ongelhk, dat"de vorige week te Schaerbcek by Rrd^sel plaats Vond. Blykens door onzen' 'correspondyht te Hil versum ingewonnen information, heeft de zaak zich als volgt toegedragen Op Goeden Vrydag maakte de heer Ch. Servais, rijwielhandelaar te Hilversum, die eenige dagen te Brussel vertoefde, een auto- tochl hooft ige dagen te itje in de fdstad. omstreken der Belgische Des middags te ongeveer 1 uur kwam hy uit Vilforde en ging via Scbaerbeek naar Brussel. Met zyn auto komende uit de Avenue de Haegt, passeerde hy de Place de la Reine. In de nabyheid van l'église „St. Marie" ging er een train voor hem uit. Vóór de kerk stonden verschillende kermistentjes en er heerschte daar nogal eenige drukte. De heer SJ. zag den weg vr(j, gaf de vereischte signalen en passeerde de tram. Ongel ukki- gerwyze staken juist 2 kinderen de straat over. Zy kwamen onder deauto en werden ernstig verwond. Men bracht hen naar het dichtstbyzynde ziekenhuis over, alwaar het jongstekind, de3-jarige Elisa van der Beinden, wonende in de Massauxstraat, nog denzelfden middag overleed. Haar 6-jarig broertje Pieter overleed later. De op de Place de la Reine geposteerde politie-agcnt kon, door de snelheid waarmede net ongeluk geschied was, niet verklaren, in voorarrest zat, in verband meteenanto- ongeluk, waarby twee kinderen werden overreden, is Zaterdagavond op vrye voeten gelateu, nadat gebleken was, dat een ver- zekeringmaatschappy zich vooreen eventueel uit te keeren schadeloosstelling aansprake- lyk stelt, en de vereischte borgtocht was gestort. Op 3 Maart LI. is aan den cal. Oud-Kempenshofotedepolder een oeveraf- schuiving geconstateerd, waarvan delengte 210 en de breedte 80 M. bedroeg. Als ge volg van die afschuiving moet de onder- zeescbe oever op eenigen afstand van daar buitengewoon worden verdedigd door zink werk en steenbestorting. waarvan de kosten zyn geraamd op f 18.941. De politie te Rotterdam is op het spoor gekomen van den diefstal bij den horlogemaker Sanders aan de Hoogstraat aldaar op Zondag 16 dezer, alwaar voor ruim f 8000 aan gouden voorwerpen ont vreemd werd. Aangehouden is een jöng- mensch B. F., die uurwerken zonder de ouden kasten had te koop aangeboden. evens is gebleken, dat in een werkplaats aan de Lange Frankenstraat goud gesmolten was. Enkele voorwerpen, afkomstig van den diefstal, zyn op den arrestant bevonden. Maandagmorgen hééft hy aan de politie bekend, zich aan dien diefstal te hebben dchuldig gemaakt. Eeü gedeelte van de gestolen voorwerpen was reeds op hem be vonden, een ander deel had hy geborgen by een bloedverwant en een koffertje by een yriend ter bewarjag gegeven, voorge vende dat bet papieren van waarde inhield. Een groot deel van het gestolene is dus terecht. Hy heeft verklaard den diefstal alleen gepleegd te hebben en geen medeplichtigen tte hebben. Het vermoeden dat by met het buitenland in betrekking stond was ontstaan doordat buren gezien hadden dat hy in het bezit was van bewyzen van aangeteekeyde brieven, waarvan één ingevuld met een waarde van f 2000. Dat had hy echter zelf gedaan, om een schyn van crediet aan te nemen. Als bewys van vermindering van het drankgebruik deelt de Volksbond mede, dat in Bergen op Zoom in de beide cantines der infanterie in een jaar tyds per man en per maand niet meer dan één borrel werd gedronken. STADSN1E UW». Schoonhoven, 25 April. Spoorwegplannen. In ons nommer van 12 dezer hebben we de hoofdstrekking medegedeeld van een artikel, dat de heer Mr. J. H. Jonckers Nieboer in „De Telegraaf" schreef over de kortste spoorwegverbinding van Amsterdam met Belgie, waarin hü pleitte voor bet aanleggen van een lyn Woerden—Dordrecht over Oudewater, Polsbroek, Schoonhoven, Brandwyk naar Sliedrecht en daar aan sluitende op de lyn Gelderraalsen—Doi'drech|.' Deze zeer belangrijke zaak is Donderdag in de vergadering van de Kamer van Koophandel te Dordrecht ter sprake gebracht. De voorzitter van dit college, de heer J. P. A. Wyers, wees op het belang voor Dordrecht vau een dergelyke verbinding en deed voorlezing van een brief, die het bureau der Kamer zal zenden aan den boer Nieboer om diens medewerking te vragen voor een plan: een comité te vormen van notabelen van Dordrecht, de Alblasserwaard, de Krimpenerwaard en uit den omtrek van Wourden, teneinde, zoo noodig met steun van Amsterdam, te trachten ae geprojec teerde iyn tot stand te brengen. Een der leden bracht daarop, onder alge- ineene instemming, hulde aan de activiteit van het bureau. Ook wat betreft de doortrekking van de lyn Gouda—Schoonhoven naar Utrecht zyn, zoo men weet, plandgh in voorbereiding. Het bestuur der gemeente IJselstcin heeft hoe het ongeluk zich had toegedragen. Hij noteerde naam en adres van den auto bestuurder, die daarop zyn weg vervolgde. Na eenig nadenken vopd deze het beter, om de politie van een en ander op de hoogte te stellen en in overleg met den heer P. van Eyk uit Hilversum, die ook tydelyk in Brussel vertoefde, deelde by aan het hoofd bureau van politie tóedraebt der zaak mede. De aanwezige ouder-profect gaf bevel, den heerS. in verzekerqe bewaring te stellen. Alhoewel de heer Van E. een borgtocht van f 5000 aanbood, wilde men den heer S. niet op vrije voeten stellen. De heer Van E. protesteerde by den Ne- derlandsclien consul, d>« toezegging deed, de zaak by den Nederlandschen gezant te zullen bepleiten. Een en ander leverde echter geen resultaat op. De heer Van Eyk heeft na zyn terugkeer in ons land rechtskuudigen hy stand inge roepen van den advocaat De Snerck. De politie staat niet toe, dat de heer S. bezoek ontvangt^ slechts één persoon, een familielid, is deze week by hem toegelaten. Men verbaast zich algemeen over de hou ding van de Belgische politie. Het zonder linge van hel geval is, dat op den heer S. indien de rechtbank schuldmisdryf aan neemt slechts een voorwaardelijke ver oordeeling (condemnation conditionnelie) kan worden toegepast. Ten einde de schadevergoeding te regelen met den vader der overleden kinderen, is dé beer Korthals Alles uit Amsterdam Donder dag naar Brussel vertrokken. Laatstge noemde is de vertegenwoordiger eener 'Engelsche verzekeringsmaatschappij, by welke de heer S. was verzekerd tegen even- tueele geldelijke gevolgen van het toebrengen van letsel aan derden. den lagen waterstand metnzyn° hoofdje in Inmidqels is door Mr. Heemskerk te HU- de modder terecht gekomen, versam namens den heer S. de bemiddeling De vyftien-jarige J. K., die liet ongeval ingeroepen van den Minister van Buiten- gelukkig bemerkte, heeft het ventje, dat landsche Zaken. „N. C. wcrkelyk in levensgevaar verkeerde, De heer Ch. Sfervajs. uit Hi 1- het droge gebracht, tot niet geringe bij vetoum, die sinds Vrydag 14 April te Brussel I schap van de hevig verschrikte ouders. zich reeds tot de regeuring gericht met het dringend verzoek om de totstandkoming' daarvan te willen bevorderen.' Te Jutfaas werd het daartoe ontworpen plan in geheime raadszitting behandeld. fDe tweede-luitenant J. de Lange, van het 10de regiment infanterie, wordt 1 Mei ovefgeplaatst bij het 7de regiment van dat wapen te Naarden. f Voor de toelating op f Mei a.s. van nieuwe leerlingen aan de openbare lagere school I, hoofd de heer M. B. ten Hagen, hebben zich 40 en voor de bewaar school, hoofd mey. J. C. Mooy, 53 kinderen aangemeld. v t De beer A. Dijkgraaf alhier heeft Zondag-avond te 's-Gravenhage in een open bare vergadei/ig der afdeeling „Den Haag" van den alg^iueenen Nederlandschen dienst- bodenbond/gesproken over Staatspension- neering. f Hajl in Juli 1910 opgerichte RyoaMtfi-KathoIiek gemengd koor heeft Zondag-avond, onder leiding van den ener gieken directeur, den heer Jan M. J. Driesen, zyn eerste uitvoering gegeven in het gebouw der St. Jozcfvereeniging. Met niet geringe belangstelling hebben Schoonhoven s katholieken dit concert tege moet gezien, en het mag niet ontkend worden dal, waar de vereeniging nog slechts zoo korten tyd bestaat, de verwachtingen niet byzonder hoog gespannen waren Maar met al zyn prestaties beeft het koor, goed geoefend als het was, een groot succes mogen behalen. Het podium was voor deze gelegenheid op smaakvolle wyze versierd met levend groen, te midden waarvan de lichte dames toiletten een keurig effect maakten. Het programma, waarvan de eerste helït geestelijke, de tweede wereldiyke liederen bevatte, vermeldde, behalve koornummers, solo's en duetten met begeleiding, benevens eenige klavierwerken. Byzondere vermelding verdienen: „Eere God", van Fr. Silcher, gemengd koor; vlucht naar Egypte", van W. Jansen, sopraan-solo met begeleiding; „Ave Verum", bariton-solo met begeleiding, van Mozart; „Hoort gy de wilde golven", en „De kleinste", beide van Glover, duetten met begeleiding. Het „Liedje van de zee", van Jul. Róntgen, werd op verzoek gebisseerd. Voorts heeft de directeur, die ook de be geleiding op zich genomen had, op de piano zeer verdiensteiyk ten gehoore gebracht: composities van R. Schumann, R. Hoffmann, Fr. Chopin en F. Mendelssohn— Bartholdy. Een byzonder woord van hulde komt hem voorzeker toe, die met onmiskenbare gaven het koor geleid en bezield heeft. De tweede invoering heeft heden-(Dins- (htg-)avond voor alle katholieke ingezetenen plaats; die van Zondag was alleen voor de leden der St. Jozefvereeniging toe- gankeiyk. t Vrydag-naroiddag omstreeks vyf uur, is het vyf-jarig zoontje Van A. W. in de Havensloot geraakt en tengevolge van t Tengevolge van verkeerd uit - wijken voor een van de andere zyde komend voertuig is Zaterdag-morgen omstreeks tien uur in de nabyheid van de Scbeluwebrug le waler geraakt een met een paard bespan nen tilbury van den beer J. L. te Benschop, waarin zich twee personen bevonden. Met Inmiddels toegeschoten hulp waren de beide drenkelingen benevens het paard en de wagen spoedig weer op het droge gebracht. De tilbury bad eenige avery bekomen; overigens liep dit ongeval boven verwach ting goed af. f Vrydag is van het erf van den veehouder F. Oskam te Vlist een horloge ontvreemdals vendacht van welken diefstal de ryks- en gemeente-jxriitie te Polsbroek Maandag twee bekende landloopers, uit Rotterdam, genaamd L. W. en S. S., van Oudewater naar deze gemeente hebben ge transporteerd, waar ze in verzekerde bewa ring werden gesteld. Aan een dezer gedetineerden is het giéter avond omstreeks zeven uur gelukt zyn cel voor een oogenblik te ontvluchten. De man had daartoe een in het lokaal zich bevin denden stroozak overeind gezet, was daar op geklommen en bereikte, door een opening in bet houtwerk, den zolder, welke toegang geeft tot de bergplaats van een brandspuit, waarvan de deur, die op de Stadhuisstraat uitkomt, niet gesloten was. Vermoedelyk langs dezen weg wist de uitbreker in de buitenlucht te komen. Door zyn uiterlykblootshoofds en loopende op zyn kousen, trok hy even wel zóózeer de aandacht, dat de politie hem weldra op het spoor was. Op aeu Qpweg werd hy gerat. Eenige oogenblikten later was de''yogel weer in zyn kóoitje, nu evenwel in een, waaruit ontvluchten onmogelijk was. Dit niet alledaagsche vooral in onze ge meente bracht honderden" Nieuwsgierigen op de been. ,j. Hedenmorgen z^n de béide verdachten gevankelijk naar Haastrecht gebracht en ter beschikking gesteld van den burgemeester dier gemeente. INGEZONDEN. Buiten verantivourdehjk/ieid der Redactie. Schoonhoven, 24 April 1911. Mijnheer de Redacteurl In het Raadsverslag, voorkomende in de Schoonhovensche Courant van 22 April I.L, zegt de Burgemeester dat een onderwnzer aan de school vóór M.U.L.O. alhier het kan brengen tot eene jaarwedde van f 1160— f 1250. Dit laatste zou echter alleen moge lyk zyn voor dien onderwyzer, die in het bezit zou moeten zyn van eene verplichte Hoofdacte. Maar daardoor zou het aantal leerlingen 201 moeten bedragen (art. 24 der Wet op het Lager Onderwys). En daar dit getal natuurlyk nooit kan bereikt worden, is dus feitelyk de maximum-jaarwedde der onderwyzers f 1150 en staat Schoonhoven achter by Dokkum (f 1200), dat in boven genoemd Raadsverslag als voorbeeld werd aangehaald. Vergeljjkt men nu de bezoldiging der on derwyzers aa'n de school voor M.U.L.O. met die hunner collega's aan de O.L.S., dan blykt daaruit, dat de onderwyzer met ver- Elichte Hoofdacte aan laatstgenoemde school et eveneens kan brengen tot een jaarwedde van f 1150 (aanvangssalaris f600, verplichte Hoofdacte f 250, 6 driejaarlyksche verhoo gingen van f 50). En dat is n^jps,inziens onbillyk. Vooreerst toch he^fl, da.,0.L.S, slechts 26 lesuren per week, en aie voor M.U.L.O30; en ten andure eischt de school voor M.U.L.O. van den onderwyzer vry wat meer Voorbereiding dan van zyn collega der O.L.S., terwUI bovendien eerst genoemde eiken avond rjjkeiyk voorzien is van het noodige correctie-werk, wat aan de O.L.S. niet of slechts by hooge uitzon dering voorkomt. Zou het daarom niet mogelyk zijn dat die ottbillylfheid bp 'tfé"" éene of andere wyze werd opgeheVëfrY Met vriendelyken dank voor de my ver leende plaatsruimte, noem ik my, Hoogachtend, Uw dienstw. Dr., H. L. HENSTËDT. o Vriendelijk verzoek aan Gemeente autoriteiten, Gezondheidscommissie enz. Indertyd was men in den gemeenteraad ervoor dat de.Zevender een frisch, stroomend water zou zyn en besloot men dit heerlyke stroompje niet te dempen. Ik verzoek nu bovengenoemde autoriteiten beleefd eens te §aan profiteeren van de verfrisschende lucht, ie dat water, of moet ik zeggen die modder, nu verspreidt. Iemand, die dagelijks profiteert. Het colle&e van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft Maandag zyn eerste openbare vergadering gehouden onder leiding van den nieuw opgetreden commis saris der Koningin in deze provincie, den heer E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh. De eerste audiëntie, welke de nieuw opgetreden commissaris der Koningin in Zuid-Holland in het gouvernementsgebouw te 's-Gravenbage heeft verleend, is door ongeveer 90 burgemeesters uit dit gewest bezocht. In het gebou w vaa-het provin- ciaal bestuur van Zuid-Héllana te 's-Gra venhage is Maandag aan belittled lo. het verbreeden van tWee gedeelten en afsnijden vpn een bocht ttin den ryksweg van 's-Gravenhage naar de Noord-Hoiland- feche grens. '8 Laagste inschryfster de firtpa W. F. Weyers, te Tilburg en 's-Gravenhagef'voor f 22.450. (De raming was f 25.000.) 2o. het uitvoeren van baggerwerk in het Merwedekanaal tusschen Vianen en Gorin- chero. De raming biervoor is voor het vastgestelde bedrag te baggeren 60.000 M»., gemeten in de middelen van vervoer. Hoogste inschryver de heer T. Volker A.Fzn., te Sliedrecht, die aanneemt 86.000 M8. te baggeren voor de vastgestelde som. Ds. C Lindeboom, predikant by de Gereformeerde kerk te Gorinchem, heeft een beroep ontvangen naar Water- graafsmeer. In een zitting van den gemeen teraad van Scboterland, te Heqrenveen, was Maandagmorgen de heer A. Vis aan het woord. Midden in zyn rede bleef by plot seling twngen en binnen vyf minnten was hy overleden. Onder den indruk van het gebeurde werd de vergadering opgeheven. De heer Vis, geboren in 1836, was vroeger Doopsgezind predikant: in 1861 teMensinga- wier: in 1863 te Zwolle en sinds 1866 te Heerenveen, alwaar hy als zoodanig werk zaam bleef tot aan het emeritaat in Nov. 1901. De overledene was ridder in de Oranje- Nassau-orde. **lbliM»erd«m, 24 April. Van de scheepswerf „De Noord alhier is met goed gevolg te water gelaten het Rynschip „Gelderland", groot pl.m. 900 ton, voor reaening van de N. V. „Gelderland" le Rotterdam. i het Hoogheemraadschap, bestaande in verhoogen van de dijkkruin, het aan- Bn van taluds, het maken van een bin- In ée gehouden jaarvergadering van de sangvereeniging „Euphonia" alhier wer den tot bestuursleden herkozen mej. J. Bloem en de heeren A. Maat en J. C. M. van de Linde. Het afgeloopen boekjaar sloot met een tekort. f Vyt nieuwe leden werdén na. ballotage aangenomen. *Am£lde en Tienlioven, 24 April. Ondanks scherpen wind eó strenge nacht vorsten heeft de kersenbloesem, dank zy de op den dag koesterende zonnestralen, zich geopend. Prachtig om to zien en heerlyk van reuk zoo'n in vollen bloei staande kersenboom gaard. Wie daarvaa genieten wil, verzuime niet deze week de Lekstreek tusschen Lan gerak en Vianen een bezoek te brengen. •Bergambacht, 25 April. Vrydag 1.1 had alhier de verkiezing plaats van een schout, twee heemraden en vier gecommit teerde ingelanden van den polder Bergam bacht, wegens periodieke aftreding. Uitgebracht werden 743 stemmen. Als heemraden werden met byna alge- meene stemmen herkozen de heeren A. van der Hee en J. Voorsluis en -aló ingelanden de heeren K. Hoffland, G. van Wyngaarden. T. Verhoog en P. de Groot. Als schout verkreeg de heer A. van der Straaten, aftredend, 368 steramen en de heer A. Oskam Dz. 352 stemmen, terwyi 20 stem men op A. Oskam, zonder „Dz.", van on taarde verklaard werden, zoedat daardoor de heer A. van der Straaten als gekdZén verklaard werd. Er wfcren ook nog 3 blanco stemmen. •Bergambacht, 25 April. Donderdag morgeft deetf de veehouder M. P, rijn jonge vee in 'de wefeje. Een pink, welke zeer dartel was, sproilg oVer een landhek heen en kwam zoo óïigelukkig terecht, dat het beide voorpooteft brak, zoodat het beest moest worden afgemaakt. Maandag 24 April j.l. hebben Dykgraaf en Hoogheemraden van de Krimpenerwaard. aanbesteed het gewoon onderhoud der Dijken van het Hoogheemraadschap, bestaande ii het nenberm en van steenen neervoeten in ver schillende perceelen. Het werk is gegund als volgt: Perc. 1 aan P. de Waard te Aranierstol voor f 1763perc. 2 aan C. J. Boon te Berg ambacht voor f 650perc. 3 aan P. de Waard te Ammerstol voor f 6898; perc. 4 aan C. J. Boon te Bergambacht voor f 498; perc. 6 dezelfde voor -f 422; perc. 6 aan H. J. Scholten te Ammerstol voor f2929; perc. 7 aan D. Broere te Krimpen a/d IJsel voor f 623perc. 8 aan Joh. Gouwens te Krimpen a/d IJsel voor f 119; perc. 9 de zelfde voor f 170 en perceel 10 aan P. de Vos te Bergambacht voor f 1184, terwyl de levering van 4060 M8. grint werd aanbesteed in 13 perceelen voor gemiddeld f 1.98 per M8) •Balein, 24 April. De besmettelyke ziekte febris typhoïdea ten huize van 9. B. alhier, B no. 10, (zie onze courant van 1 Maart j.l.), is thans geweken verklaard. •Ulesen-Oudekerk, 24 April. Naar aanleiding van Handelingen 23, en daarvan het laatste gedeelte, werd de heer K. H. E. Gravenmeyer Zondag j.l. door zyn schoon- vader Ds. D. van Popta, van Bunnik en Vechten, als predikant by de Ned. Herv. Gem. altfier bevestigd. In d8n rtamiddag van denzelfden <|*g hield Ds. Gravenmeyer zyn intreerede, waarvoor ZEerw. tot tekst had gekozen: Johannes 20 25 tot 29. Beide malen was het kerkgebouw gevuld met belangstellenden. "•tiroót-Ammerg, 25 April, óok nu heeft de teenschillery in onze gemeente weder een aanvang genomen. In vele gezinnen, waar oud en jona zich met dit wqrk bezig houdt, wordt in de eerstvolgende weken eep aardig stuivertje extra verdiend. Dte .teep ïs'ovèr het algemeen van goede kwaliteit, doch verlangt naar regen. •Haastrecht, 24 April. Zondag speelde „Sparta" tegen „T. O. P. II" uit Gouda een friendly-garae. Het was een slap gespeelde wedstrya, waarin „T. O. P." voor de rust tweemaal het doel der tegenpartij vond. Na de rust kwam in den stand geen ver andering meer, zoodat „T. O. P." won met 2—0. Naar men verneemt zal binnenkort een vergadering plaats hebben van ingezetenen uit deze gemeente, om de mogeiykheid te bespreken van een verbinding per motor Haastrecht—Gouda visa-versa, teneinde een meer geregelde verbinding met Gouda te verkrygen. KindcrdUk, 24 April. Van de scheeps werf van den heer L. Smit alhier is te water gelaten een baggermolen voor reke ning van de firma Kalis te Sliedrecht. •Krimpeu a/d Lek, 24 April. Onze vroegere dorpsgenooten de dames J. J. Wepster en M. de Boom behaalden by het gehouden examen voor handenarbeid te Amsterdam resp. dipl. B (hout) en dipl. A. (karton en klei). Van de werf der firma I. Kriens werd met goed gevolg te water gelaten een mQtor- boot, gebouwd voor rekening van den heer K. G. Smit. De vrouw van P. Pyi, die eenige werk- aheden op de waterstoep achter haar woning wilde verrichten, viel, door een dui zeling bevjangen, daaraf. Twee kleine kin deren van baar ngagen de moeder in het water vallen cn bfgonnen luidkeels om hulp te roepen. De bivjen J. Groeneveld en echt- genoote en L. Lebbink snelden toe en moch ten er ia slagen de-drenkelinge ob het droge te brengen en haar van een wisSen dood te reddep. Krimpen a d Lek, 25 April. Ds. E. J. Wientjes, predikant by de Gereformeerde kerk alhier, heeft een beroep ontvangen naar Middelharnis. Langerak, 25 April. Donderdagavond ontstond in een der watermolens van den polder Langerak, bewoond door den water molenaar W. van Wyk, een begin van brand, doordat brandende fabak uit een pjip was ge vallen. Gelukkig werd de brana spoedig ontdekt en kon deze nog vry spoedig worden gestuit, doch niet dan nadat aan den rooien eenige ipateriëele schade was toegebracht, en ook van den bewoner eenige goederen waren verbrand. De schade aan den molen wordt door assurantie gedekt; de bewoner was niet* verzekerd. •Lekkcrkerk, 25 April. In de Vrydag- avond gehouden vergadering van het bêstuur van het op Pinkster-Maandag te houden Nationaal Concours zijn tot leden van het Eere-comilé benoemd de heeren S. Kake- beeke, oudste eerelid van „Euphonia", tot eere-voorzittor, A. J. de Mooy, notaris, S Man in 't Veld en C. den Ouden, wethouders en H. Schenk Hz. Het bestuur van de alhier gevestigde Groene Kruis-afdeeling heeft in zyn Vrij dagavond gehouden vergadering besloten tot aanschaffing van een ligtent voor dag en nacbtverblyf. Loptk. 25 April. Bedankt voor het be roep naar de Gereformeerde kerk alhier door Ds. .J. van de Pol te De Lier, die het beroep naar Nederhorst den Berg aannam. ••Mleawpo^rt, 25 April. De rekening van het burgeriyk armbestuur dezer ge meente bedraagt in ontvangst f 583,09, in uitgaaf f 417,64, en sluit alzoometeen goed slot van f 165,45. •Nleuwerkerk »/d IJsel, 24 April. Zaterdagavond overleed alhier in den ouder dom van ruim 71 jaar de h^r Gy'sbert van Reeuwyk, een man, die ziclrzeer populair heeft weten te maken. Van tal van ver- eenigingen was hy óf voorzitter óf lid van het bestuur. Een gezond oordeel, een goed verstand en een ruime blik in alle zaken, waren oorzaak, dal men in de verschillende vergaderingen gaarne naar zyn adviezen luisterde, zoodat hy zeer zeker by velen een ledige plaats achterlaat. Zyn assche ruste in vrede! •Ouderkerk a/d IJsel, 24 April. Wederom werd een schippersgezin in diepen reuw gedompeld. Terwyl de 28-jarige schipper S. B. te Montfoott lag» met zyn vaartuig, ging hy Zaterdagmorgen per fiets een klant bezoeken te Linschoten. Van den Smallen weg is jjy, door welke oorzaak js onbekend, te water geraakt en verdronken. Zyn lyk werd reeds gisteren overgebracht, oin hier begraven te worden. De overledene was een oppassend man en laat een weduwe na met drie nog zeer jeugdige kinderen. De Zaterdagavond gehouden verhuring van het grasgewas der landerijen van den polder Kromme, Geer en Zyde heeft opge bracht f 343. Het vorige jaar was de opbrengst f 437. •Oudewater, 24 April. Maandi Seraakte bet zes-jarig zoontje van den beer v. V. alhier onder den met één paard bespannen melkwagen van den melkboer N- di B., waarby een wiel eenige malen over den jongen heenging. Het ongeval liep byzonder goed af, aanr het kind slechts enkele lichte kneuzingen bekwam. Reeuwyk, 24 April. Zaterdagmiddag te zes uur is de grootste der pontons, waarop de bovenbouw der roei- en zeilver- eeniging „Gouda" zal komen te dryven, onder deze gemeente te water gelaten. Het werk, dat geschiedde onder leiding van den civiel-ingenieur den heer Kuypers uit Rotterdam, heeft den geheelen dag ge vorderd, daar het zware gevaarte van pl.m. 28000 K.G. zeer moeielyk van de helling gleed. •Ntolwljjk, 24 April. De verpachting van de landeryen der opgeheven vervening van de Krimpenerwaard heeft den volgenden uitslag gehad: de 32 perceelen hooi- en weiland brachten te zamen ou f 4025 tegen een opbrengst van f 4341 in 1910. De min dere opbrengst was het gevolg van eenige beperkende voorwaarden, ook in verband met den aanleg van den spoorweg Gouda— Schoonhoven. De 10 perceelen vischwater brachten op f 128 tegen lf 109 in het vorige jaar. By de Zaterdag i.l. gehouden aanbe steding van de onderhoudswerken aan de kunstwerken van den polder „Stolw(jk" werd ingeschreven door: J. van Dam: perceel I voor f 525; perceel II (werken in den Achterbroek) voor f230; A. WensveeU: perceel I f 470, perceel II f 171. Gegund aan den laagsten inschryver. •Tienhoven, 24 April. Het bestuur van de Vereenigde Polders Middelbroek, Ameide en Tienhoveó heeft publiek aanbe steed het afbreken van een bestaand brugje in den Tiendweg onder deze gemeente en het in plaats daarvan maken van een stee nen heul met bouten fundeering. Ingeschreven werd doorC. VerheH, f331 F. Diepenhorst Hzn., f 870; Herin. Diepen horst, f 876: W. Briedé, f 430; allen te Ameide. Het werk is aan den laagsten inschryver gqgund. •Vuren, 24 April. In een Dinsdag j.l. gehóuden vergadering van geërfden van den polder Vuren is: lo. inplaats van den heer T. Viruly van Vuren en Dalem, die door jjpe verkiezing tot hoofd-geërfde van den fielerivaard als zoodanig niet meer kon fuqgeereui tot léd der commissie van beheer van het aan de poiders Vuren en Dalem toebehoorend stoomgemaal „Constantia Adri ans" te Dalem benoemd de heer A. van Willigen, poldermeester van den polder Vurenen 2o. ter vervulling der vacature van poldermeester in den polder Vuren, wegens periodieke aftreding van genoemden heer A. van Willigen, de volgende voordracht opgemaakt: 1. A. van Willigen, 2. D. J. W. Smits, 3. G. Ekelmans, met voordracht van dien geërfdendag tot ontheffing ftin ver eischte der gegoedheid voor aTle drie der candidaten. Het bestuur der landbouw-verceniging Vuren en Dalem vooruit" heeft beslotep een echte Zwitsersche geit aan te koopen, om zoodoende bet zuiver ras te verkrygen. Van welingelichte zyde verneemt men even wel, dat de echte Zwitsersche geit hier niet op hare plaats is, omdat 1 ons klimaat te vochtig is, en onze hokken niet geschikt "n. Wat - - moeten ledren. daarvan zy, zal de ondervinding Gemeenteraad van Alblaaserdain op Zaterdag 15 April des avonds zeven uur. Voorzitter de heer Th. Cluysenaer, burge meester. Afwezig de heer Joh. Jonker. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt, by afwezigheid van den secretaris, den heer H. J. te Bovelt, het raadslid Jac. Jonker de notulen te lezen, die, behoudens een kleine wyziging, onveranderd worden goedgekeurd. De voorzitter dankt den heer Jac. Jonker ^or het lezen der notulen en wenschtden eer Pyl, die na een langdurige ongesteld heid voor het eerst wper ter vergadering aanwezig is, geluk met zyn beterschap. Ingekomen zyn Een schryven van den heer L. Boele, houdende mededeelingdat hy zyn benoeming tot lid van het burgeriyk armbestuur niet aanneemt; een mededeeliug van djra heer C.de Jong A z. dat hy een gelyke benoeming aanneemt; mededeelingen van de heeren H. D. Fritsma en J. A. vaa Arkel, dat zy hun benoeming tot lid van"de commissie tot wering van schoolverzuim aannemen; goedkeuring van Gedeputeerde Staten van - én overschryvingen van hetzelfde college goedgekeurd terug het kohier van den hoofdelijken omslag over 1911. De voorzitter deelt mede, dat by kas-op- narae by den gemeente-ontvanger f 2205,30«/a in kas was. Missive van GedeputeerdeSt)iten, houdende mededeeling dat zy niet góedkeuren het raadsbesluit om de f 1400 buitengewone subsidie voor het burgeriyk armbestuur uit het overschot van het geld bestemd voor schoolbouw te trekken. Burg. en Weth. stellen voor, het raads besluit in te trekken en de gelden te trekken uit de begrooting 1911. Het is een ver plaatsing van cyfers en blyft practisch het zelfde. De heer X. U. Smit: Blyven nu die gelden renteloos liggen? De voorzitterZy worden geboekt in den post buitengewone uitgaven. De heer J. U. Smit: Ik zou die f 1400 willen gebruiken voor schuld af te lossen. De beer Jae. Jonker: Ze kunnen ook ge- bruikt worden voor» kasgeld. De beer J« U. Smit; Dat zou tenminste nog wit wezen; want wy kunnen 4 pCt. geregeld er voor betalen aan de Nuts-spaar- bank. De voorzitter: 18 December 1910 is be sloten het m.u.1.0. te reorganiseeren en tot zes klassen in drie lokalen uit te breiden, zoodat de kinderen een opleiding zouden krygen dat zy tot bet gymnasium of de burgerschool kunnen worden toegelaten, of een betere qntwikkeling zouden kunnen genieten voor ti&ndel en industrie. Met 1 Mei 1911 zou een tweede leerkracht aan dit onderwys worden toegevoegd en met April 1812 een derde. De kosten voor het m. u. li o. waren vroeger f 1650, daarvoor had men onderwys, dat in geen enkel opzicht aan die eischen voldeed. Met f 300 meer, wat de reorganisatie zou kosten, kon men beter onderwys deelachtig worden, onderwys dat aan de eischen voldoet. Toen werd uit den raad eene commissie benoemd, die den raad rapport zóu uitbrengen, hoe de school onderdak te brengen, daar zy in het tegenwoondige lokaal niet onderge bracht ka worden. By meerderheid van stemmeoflkes de commissie de twee loka len ondeWlc eerste openbare school aan, om die in orde te brengen voor het m. u. 1. o., daar zy voor nieuwbouw geen geschikt tcr- ijein kon vinden. Het plan voor het in orde brengen dezer lokalen kost pl.m. f 1775 min de Ryks- subsidie. Burg. en Weth. hebben den districts-school- opziener er mede in kennis gesteld en hem verzocht, of tot 1 October onderwys gegeven mocht worden in dé lokalen der vak- teekenschool. - De districts-schoolopziener heeft dit by schryven toegestemd tot uiterlyk 30 Sep tember a.s. en wyst er in zyn schrijven op, dat Alblasserdam evengoed als Lekkerkerk en Schoonhoven een flinke school voor m.u.l.o. kan hebben en dringt er op aan, er een flinke school voor te houwen. Burg. en Weth. hebben opnieuw pogingen gedaan een geschikt terrein voor nieuwbouw te vinden en dat is hun nu gelukt. Er zyu' drie aanbiedingen a. een terrein van den lieer Burggraaf; b. een terrein van den heer Boele en erven de Jong c. een terrein van den heer P. Leis. Burg. en Weth. oordeelen het terrein van der. heer Leis als het beste. Het is zoo ongeveer het centrum van den afstand, die de verschillende kinderen te loopen hebben. Ook geven de wyken C. D. E. de meeste kinderen, dus hebben zy er ook eenige rechtejn op dat de school in die omgeving komt. Het terrein met de huizei^. naast „Utile Dulci" van den heer Leis, is te koop voor f 8500. Op het terrein achter de woningen zou de schoof komen te staan, wy hebben dan gelyk een woning voor het hoofd dier school en het andere huis zou aan den heer Van de Linde verhuurd kunnen blyven voor f 130 's jaars. Er zou niet geheid behoeven te worden en de nieuwbouw voor een flinke school, zou f 6000 kosten. De gemeente krygt f 2000 terug aan Ryks-subsidie. Er zou dus f 4000 over blyven, van welke som vermoedelyk ook nog wel iets af zal gaan. Rekent meg nu den verbouw onder school I op f 1775 en nog de f 80 huur van den heer Vay de Linde, als men elk jaar f 50 voor onderhoud, van de huur yan die som afneemt, zoo zou de gemeente veor zeer weinig geld eene flinke nieuwe school hebben in het centrum der gemeente ^et een. woning voor het hoofd en ten slotte nqg een huis verhuren. foirg^en Weth. gejooyeu dan opk, ilat de raaa goed zal doen daartoe le besluiten. Dun hebben Burg. erj, Weth. een kooper gevppden vpor het h)#s en de gronden, waarin nu de school voor in. u. 1. o. wordt gehouden en waarin bpt hoofd dier school woont. Deze bood f 8000 vqqj- dit geheel, zoodat de geraett&tp, al» de raad tot nieuwbouw besluit, geep aanmerkelijke leening voor dit doel behoeft te sluiten. Dón *iog stellen Burg. en Weth. voor het vorig Raadsbesluit, tot prgrooting van de r tweede openbare woning van het hoofd der school in te trekken eh die woning* aan de Wed. A Jonker voor f 3000 te verkoopen en over te gaan tot bet bouwen van een nieuwe woning voor genoemd hoofd. De kosten voor nieuwbouw, zyn plm. f5500.' Men bad Burg. en Weth. toege staan voor verbouw f 2000 met f 3000 nu van de Wed. Jonkeru maakt f 5000, zoodat de gemeente dan voor f500 moer eene flinke nieuwe woning bekomt, Dus het verschil is weinig. Hierover open ik de discussie: eerst: aankoop der gronden en woningen van den heer Leis. De heer P. Leis heeft inmiddels de vey- gad»?ring verlaten. De heer J. U. Smit; Mynheer de voor zitter! Ik deel in geen geval de meening van Burg. en Weth. als zou daar, waar men de school wil bouwen, het centrum der ge meente zfin. In geen geval kan men daar het middelpunt der gemeente zoeken. Toen de school van Zevenbergen ver bouwd moest worden, heeft de voorzitter zelf gezegd, dat men er toe over moest f;aan by Souchard eepp nieuwe school te 'Duwen en 3e oude vpor m.u.l.o. in orde te brengen. Aan het andere eind van de gemeente komt ook een school voor m. u. I. o., dus zouden wy in dat deel der gemeente twee dierzelfde scholen krygen. Uit de wijken A, B en C komen 29 kipderen en uit D en E 15, dus zou het verkieseiyker zyn, de school meer hierhéen te brengen. De heer A. Beenakkeb: Mynheer de voor zitter! Ik ben ook op onderzoek uitgeweest en er is inij uit gebleken, dat het plan van Burg. en Weth. beter is, dan dat van de commissie. Wanneer de raad het plan van Burg. en Weth. aanneemt, doet by heel wat befer, dan het plan van de commissie aan te/ne men. Men moet zorgen dat de scholenrzoo goed mogelijk zyp. De som van de woiing van verkoop aan mej. Jonker komt myïwel wat min voor, in vergetyking wat men voor andere woningen betaalt, vind ik het tamelijk krap. Ik üan in(j, Volgens ons standpunt, niet verklaren voor den verkoop van gemeente gronden; maar hier is-het een ander geval. Hier zou feitelyk eene ruiling plaats hebben. Men krygt er betere toestanden door. f Dat, mynheer Smit zoo juist een ander middelpunt aan zou willen nemen, ben ik nifUflet hem eens. Als de school komt, op decf&or den voorzitter genoemde plaats, dan is het voorde meteste kinderen het kortste by. En waj. betreft die andere school van mynheer Frits Smit, ik zou het een schande vinden als kinderen van Alblasserdam, op een dergelijke Nieuw-Lekkerlandsche school zouden gaan, al moesten ze ook ëen vyf minuten verder loopen. De heer C. von Lindern: Mijnheer de voorzitter. Ik moet den heer Beenal^er volkomen geljjk geven. Ik maak myn excuus dat de commissie géén tweede rapport heeft ingediend. Zy haa dit bepaald gedaan, en voorgesteld tot aankoop, als z(j dit alles geweten had. School I bevat nu zes lokalen, welke nu alle bevolkt zyn. Alblasserdam heeft zich in de laatste'jaren aanmerkelyk uitgebreid, dus wanneer het in gelyke mate voortgaat, dan zal er zeer zeker spoedig plaats te kort zijn op die school, en zouden daarvoor die onderste lokalen in aanmerking kunnen komen. Ik geloof, dat de raad het voorstel van Burg. en Weth. met beide banden aan moet pakken. Daarby komt nog f130 huur van den heer Van de Linde, min f 50 voor onderhoud, er f 80 overblyft, wat tegen een rente van 4 pCt. een kapitaalvermindering van f 2000 geeft, zoodat de geheele zaak ons zoo goed als niets zou koeten. f 2000 rijks-subsidie, f 80 aan netto buur, wal een kapitaal van f 2000 geeft, rest nog f 2000. De lokalen onder school I in orde te brengen kost f 1775, zoo als u zegt, dus Jcost het zoo goed als niets. Dan zouden wy eene nieuwe school hebben, die aan alle eischen voldoet en zouden wy nog twee lokalen over hebben, voor het geval, dat er op de eerste openbare school plaats te kort mocht komen. De heer J. M. Prins Visser: Mijnheer de voorzitter, ik stel er prys op, als mede- commisielid, geheel de redeneering van den heer Von Lindern te kunnen onderschryven. De heer J. U. Smit: Wordt dat alles één voorstel. Wordt vervolgd. Eenige berichten wachten op plaatsruimte. BURGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 21 -25 April. Geboren: PieterneUa Bastiaautje. d.van A. de Groot on M. C. de Heer. Andnes, z. van E. J. J. van Geelen en M. Snel. Ondertrouwd: H. Hellenthal en J. J. Verhoeff. Overleden: M. Stuurman, oud 81 j., weduwe vau P. van der Gryp. J. C. van Dyck, oud 9 m. II oenkoop. Van 131 Maart. Geboren: Jan Adrianus, z. van T. Os kam en A. Uitbenerse. Getrouwd: A. de Bruyn, oud 35 j. en F. A. Oskam, oud 31 j. Overleden: L. Jonker, oud 2 w. V UwcherU-Bertchten. •Krimpen a/d Lek, 24 April. Van 18 tot en met 24 April werden ter markt aangevoerd twee winterzalmen, wélke wer den verkocht tot den prijs van f 1.30 de halve K.G. •Tienhoven, 24 April. Van gisteren avond tot heden-middag zyn op „De Koe koek" alhier 15 zalmen gevangen; ook werd hier de eerste elft bemachtigd. Willige-Lttugernk, 24 April. In de vorige week hebben de visschers naar ge wone riviervisch met hun werkzaamheden weinig succes gehad. Ook met de dryf- netten wordt weinig verdiend. Voor snoek besteedt men van 80—40 Cts., voor bliek van 8—14 Cts. en voor voorn van 3—8 Cts. per «/a K.G. Marktberichten. AlblnNMcrriam, 24 April. Heden wer den op de kaasmarkt alhier aangevoerd 6 partijen. Prys 26 tot 29 cent per half KG. Bodegraven,25 Apr. Kaas. Aangevoerd 280 wagens, te zamen 13892 stuks, wegende pl.m. 83540 kilo; le soort Goudsche f28,— a f 80,—, zwaardere f 31,—; 2e soort f25,— n f 27,—Derby-kaas f 30,— 4 f 30,50Leid- scbe kaas f het schippond. Handel flauw. Gorinchem,24 April. Aangevoerd 642 runderen, 14 nuchtere kalveren, 21 vette varkehs en 1144 biggen, schapen en lammeren. Pr(1 zen zware kalfkoeien f 220 a f 300, kalfvaarzen f 160 a f 230, melkkoeien f 175 a f 250, l'/g-jarige ossen f - «f guiste vaarzen f 110 a f 200, pinken f 70 a f 120, grasknlveren f - f nuchtere kalveren f 12 a f 20. Onriewnter24 April. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 107 partyen, 5385 stuks, wegende pl.m. 26925 kilogr. Pryzen waren voor le soort van f 29,50 tot f 31,zwaardere f voor 2e soort van f 25,— tot f 28,50, zwaardere partyen ad f Handel matig. Botterdam, 24 April. Aangevoerd 343 vette runderen, magere dito, 329 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 102 schapen of lamineren, 860 varkens. •Runderen 35 tot 42 et; vette kalveren 45 tót 60 ct.; schapen 20 tot 30 ct.; lammeren t— totf— p. st.; varkens 24 tot 26 ct. en1 lichte varkens voor export 25 4 ct. per 1/2 kilo. Botterdam, 24 April. Binnenlandsche granen. Prys: Tarwe per 100 K.G. f 11, tot f 11,75. Haver per 100 K.G. van f 7,75 tot f 8,25. Heden overleed, tot onze diepe droef heid, onze harteiyk geliefde Zuster, Behuwdzuster, Pleegtante en Tante, Mevrouw MAAIKE STUURMAN, Weduwe van den Heer PAULUS VAN DER GRIJP, in den ouderdom van ruim 81 jaren. Uit aller naam, M. FIJN VAN DRAAT- Stuurmak. AREND C. A. FIJN VAN DRAAT. Schoonhoven, 22 April 1911. Tot onze diepe droefheid overleed heden, na een langdurig lyden, onze geliefde Zoon en Broeder TEUNIS GOUDRIAAN, in den ouderdom van 31 jaren en 8 maanden. v Uit aller naam, Wed. P. GOUDRIAAN .Goddriaan. Moordrecht, 22 April 1911. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader GIJSBERT VAN BEEUWIJK, in den ouderdom van ruim 71 jaar. Uit aller naam, Wed. G. VAN REÈUWIJK- Radder. Nieuwerkerk a/d IJsel, 23 April 1911. Voor de ons bewezen deelneming in het overlyden van onzen geliefden Zoon, Broeder en Behuwd!)roeder LEENDERT, betuigen wy onzen hartelyken dank. Uit aller naam L. AKKERHUIJS J.Ez. 's-Gravenhage. Het BESTUUR geeft hiermede aan be langhebbenden kennis, ook om aan devote aanvragen voor het lidmaatschap te voldoen dat de gelegenheid voor inMChrUvins alt* ltd der Vereeniging voornoemd is open gesteld tol Hl Mei 1911, op voorwaarden by den Secretaris te bekomen. De nieuwe leden kunnen dan in den a.s. herfst hunne steenkolen van de Vereeniging betrekken. Namens hel Bestuur voornoemd, H. A. SCHIPPER, Secr.-Penningm. TERSTOND GEVRAAGD: goed kunnende melken en met alle boeron- werk bekend. Woning ter beschikking. AdresB. STREEFLAND ADRSjg., Qpperr, duit, Lekkerkerk. op Vrydag 28 April 1911voormiddags Iff uur, namelyk eene party.' Gehuwd: J. W. VAN DER DREGGEN le Luit. der Art., C. M. A. BERGSMA. - Torquay, 25 April 1911.* o De Heer en Mevrouw v. n. BREGGEN Bergsma zeggen, inede uit naam der we- derzydsche Familie, dank voor de vele blijken van belangstelling, by hun Huweiyk ontvangen. Geboren; WILLEM, Zoon van W. BROER Kzn. en A. BROER Deelen. Lekkerkerk, 21 April 1911. Heden overleed, tot onze diepe droef heid, zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lyden onze innig geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante CORNELIA VAN INGEN, in den ouderdom van 49 jaar. Uit aller naam, A. VAlt INGEN. Hoenkoop, 24 April 1911. Mevrouw H. KAM von Linderk te Alblasserdam verlangt direct eene tusschen de dertig en vyftig jaren, van onbesproken gedrag. Adres per brief of m persoon. Terstond gevraagd: Una»»^ by G. STOFBERG te Nieuwerkerk a/d IJssel. met twee vertrekken eh een Slaapkamer, tevens een akker BOUWLAND. Te be vragen by den eigenaar P. DE PATER te Vllnt. Direct ter overname aan- geboden, wegens slepende ziekte van den eigenaar, (met des Woenndagi* een verbinding naar de gemeenten Krimpen ad IJssel, Krimpen a d Lek en Lekkerkerk), welke jaren een burgerbestaan heeft opge leverd. Verdere inlichtingen en bewyzen te bekomen by den eigenaar G. VAN IIERK, Bode te Ouderkerk a/d IJssel Wegens stil te gaan laven wordt op een der mooiste dorpen bij Utrecht een goed beklante zaak in MELK en BOTER, tevens MELKbALON, ter overname aangeboden. Br.fr. aan C.ZUIDAM Czn., Gouda. verkrijgbaar h(j S. 4 W. N. VAN NOOTEN. HOFLEVERANCIER, KAMPEN. \i

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 2