PER. k 1911. Zaterdag 13 Mei. N°. 3236. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Eerste Blad. Brdam. H Jtrecht. t C 68. oonnuminer 181. IING. 4 PINKEN. RHEID”, ■Ontvanger, a. THISSEN. »E GEER. Fz. tt Bergambacht [EN. Kolkkade No. 9. Vereeniging van Vrijzinnigen. I TE WORDEN 1 PILLEN GEKOZEN. BINNENLAND. Dit nemnicr bestaat uit 9 bladen. ehdijk; Ie Wy mengen niet. Koningin 3eft bepaald, Jlll t de barak, rentevergoeding (alleen voor i Dinsdag 13 SCHOOKHOVENSGHE GOÜRAHT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Intercoinm. Telefoon-nr. 20. jloof dat het 1 te hebben, uis. >rgstelling, enz. nheid tot het beste- oolang men Ugen. kooper. NCERS. antoor: FOON 6OS0. gemeenten Ambacht), tien uur. 25e kanton. ammen aangeno- Dogteroin en G. ser. r de gewone len en een die herbei t een ged. zijn oude i - het te van der Linde: Ik geloof, beter op een andere maniv. ronden komen. Ik zon er geen in zien dat zulk een krot werd ig heeR plaats gehad 20 Juni 1910. jaarlyl jrde St gegevens moesten i de prov. van hei igonnen de ziening vatbare regeling te geraken. Met dat al is het program, hoe belangrijk ook, niet de meest gewichtige, ifcak. De vraag of concentratie noodig en of zij mogelyk is moet worden beantwoord met een andere: Zijn de Vrijzinnigen in Friesland en ook in andere gewesten van ons thans in politieken zin zoo jaipmerlyk verdeeld vaderland te vinden voor een samenwerking, die in elk kiesdistrict de bestaande verhoudingen der onderscheiden partyen voldoende in rekening brengt, die ook bij niet vervulling van byzondere wenschen het algemeen noodige verheft boven eigen begeerte, die zonder licht schuwheid, zonder handigheidjes, de souve- reiniteit vin de stembus eerbiedigt, niet tracht haar geweld aan te doen? De vrijzinnige party is nu lang genoeg in de verdrukking geweest om geleerd te* .kunnen hebfien, hoe er .onder uit te komen; het oogenblik komt, rijst in het verschiet, waarop zij opnieuw het vertrouwen der natie zal vragen. Men zegge niet: 1913, het jaar der afrekening, is nog ver. Bereiden wij ons niet tydig tot den stryd, door de gelederen te sluiten, dan blijft de kans eener moeilijke herkryging van den ver loren invloed uiterst hachelijk. Het eeuw jaar onzer nationale herleving moet voor het vryzinnig staatsbeleid het jaar der wedergeboorte worden. Prijs der AdvertentieVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 «ren. Alle binnenlandsohe Adverteutiën voor 3-ftiaal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Het bekende woord: Gescheiden optrek ken, vereenigd slagen", is door de werke lijkheid, die zich niet stoort aan mooi gevonden leuzen, niet zelden aldus in vervulling gekorrien, dat er nog het woordje „krygen" aan toegevoegd moest worden; dat is althans de uitwerking, die de politieke stryd van de laatste jaren heeft teweeggebracht. Is eenmaal de scheiding gekomen, dan zorpt een sterk op den voorgrond tredend individualisme, dat niet slechte bijzondere personen, maar ook de groepen van ejkander verwijdert en elk zijns weegs doet gaan, en wel voor dat men op het oogenblik der beslissing nog niet is te zamen gekomen ter afwering van het gemeenschappelijk gevaar, ter bereiking van hetzelfde doel. In Friesland hebben onze geestverwanten van verschillende schakeering begrepen, dat het zoo niet langer mag, dat de ver deeldheid niets anders kan zyn dan een oorzaak van toenemende verzwakking. El ders ziet men dat ook wel in, maar het schynt wel te worden aanvaard als een soort van fataliteit, als iets onontkoombaars; elke gedachte aan Vrijzinnige concentratie wordt afgewezen* als een naïeve voorstelling, de zaak zelve als een hersenschim. En hebben wy, verblinden, nog steeds die gedachte vastgebouden, hebben wy op haar ver- wezenlyking aangedrongen als het eenig middel om den stroom der kerkelyke over- heersching te koeren, dat zou alleen bewyzen dat er nog altyd menschen zyn, die zich door de klaarblykelykheid der feiten niet laten overtuigen. Dat er in het Noorden anders over ge oordeeld wordt, verheugt ons zeer. Het is niet aangenaam de ideeën, welke men voor staat, niet gedeeld te zien. De Liberale Bond in Friesland is reeds eenigen tyd doende geweest, nadat een twaalftal zyner leden daartoe een voorstel ingediend hadden om zich op zoodanige wyze te reorganiseeren dat men kan komen „tot meer samenwer king tusschen de verschillende groepen der vrijzinnige party in die provincie en tot grootere krachtsontwikkeling by de ver spreiding en handhaving der vryzinnige beginselen". Aan een fusieeen opheffing van de ver schillen, die historisch zyn geworden, denkt men nieL Eenmaal getrokken scheidings- lynen worden niet by afspraak uitgewischt, zy moeten uitsiyten door er dikwyis over heen te loopen. Ook heeft men niet te doen met een soort van verdrag, waarby ieder der contracteerende partyen zich ver bindt zeker gedeelte van zyn overtuigingen en beginselen, die by de andere geen in stemming vinden, als onhoudbaar prys te geven. Hoofdzaak is dat men tracht na te gaan of er in die verscheidenheid genoeg overeenstemmende is te vinden en, zoo ja, of dit van voldoend principiëelen aard is om dit, met achterstelling van datgene waarover men het niet eens kan worden, tot een voorwerp van politieke actie te maken. Het voorstel, zelf, dat van de twaalf leden, gaf een program van samenwerking. Dat moet welmen dient te weten wat men aan elkander heeft, ten einde voor het ver volg &an« alle misverstand, hetwelk „de laatste dwaling erger dan de eerste” zou doen worden, den pas af te snyden. Anders, hoe bescheidener zulk een grondslag van samenwerking is, en hoe meer het zich be perkt tot 'de eischen van het oogenblik, des te grooter is de kansdat het zal worden aanvaard. Het' behoeft geen stelling te ne men op ieder punt van het openbaar leven, geen oplossing aan te bieden voor alle vraag stukken immers, naarmate deze zich op den voorgrond dringen, is er altyd nog ge legenheid om zich ten hunnen aanzien onder ling te verstaan. Het eerste program was door de afd. „Friesland” van den Bond van Vrye Liberalen onaannemelijk verklaard. Zy kon zich niet vereenigen met de vaststelling van de invoering V|n het algemeen, kiesrecht als doel van de Grondwetswyziging, ook niet met de formule: „Gelykmaking der ontwikkelings- voorwaarden.” Ten ejnde te voorkomen dat „op deze bezwaren het geheele concentratieplan zou afstuiten, zyn breedvoerige besprekingen gehouden, die tot resultaat hebben gehad dat ook de aanwezige vry-fiberalen ver klaarden zich met een ge^Aigde formu- leering te kunnen vereonigèn*jzoomede, dat D. Dogterom: Ik geb om een gelegenheid bij mogelyke ongevallen onder „oogaerdt: Dat behoeft niet heeft de ervaring bewezen was er een barak, er toch niemand 3 voorzitter: Ik breng het voorstel Van Linde in rondvraag. tegen 2 stei leden: D. 1 De clandestiene ;rg en de bode’s Daartegenover raar belast, r het te hand- 911. overige gemeenten van het kanton), op Dins dag 13 Juni, ’s morg. half tien. 19e kanton. Te Zevenhuizen (de gemeen ten van het kanton met uitzonderingvan de gemeenten Capelle a/d IJsel en Wad- uingsveen), op Dinsdag 22 Juni, ’s morg. elf drie kwart uur. 19e kanton. Te Capelle a/d IJsel (voor die gemeente), op Vrydag 9 Juni, ’s midd. twaalf uur. 19e kanton. Te Waddingsveen, (voor die gemeente), op Vrydag 23 Juni, ’s morg. elf uur. 22e kanton. Te Gorinchem, (voor de ge meenten Gorinchein, Noordeloos, Hoog- Blokland en Hoornaar), op Dinsdag 13 Juni, ’s morg. half elf. 22e kanton. Te Leerdam (voor de ge meenten Leerdam, Schoonrewoerd, Asperen, Heukeluin, Kedichem en Arkel), op Vrydag 9 Juni, ”s morg. half elf.. 23e kanton. Te'Hardingsveld (voor de ge meenten Hardingsveld, Giesen-Nieuwkerk, Schell uinen en Peursum), op Woensdag 14 Juni, ”s morg. tien uur. 23e kanton. Te Gieséndam (voor die ge meente en de gemeenten Langerak/Nieuw- poort, Grobt-Ammers.Goudriaanen Ottoland) op Dondérdag 15 Juni, ’s morg. hglf tien. 24e kanton. Te Alblasserdam (de ge- meenten van het kanton met uitzondering der gemeente Papendrecht), op Vrydag 16 Juni, 's morg. tien uur. 24e kanton. Te Papendrecht (voor die gemeente), op Vrydag 16 Juni, ’s namidd. twee een kwart uur. 25e kanton. Te Ridderkerk (de gemeen ten van het kanton met uitzondering der Zwyndrecht en Hendrik-Ido- op Maandag 19 Juni, 's morg. Te Hendrik-Ido-Ambacht (voor die gemeente), op Maandag 19 Juni, t ’s namidd. twee een kwart uur. Utrecht, 92 Lauwerecht, lenige maapden geleden an bloedarmoede, van •d met zenuwuitputting. worden en at b(jna niet i aan het eind myner s middel om weer ge- i Pink Pillen gekozen i met lof had hooren ’illen hebben iny inder- :en; dank zy die Pillen ntende gezondheid van >n.” ig over de Pink Pillen, steden, als in de meest j het voorbeeld dat wy uit duizend genomen, 3 Pink Pillen zyn een 31. Populair, omdat zy de algemeen verspreide ten waaraan minstens r gezin in het jaar te lezen de bloedarmoede, onge-meisje*, de alge- laagk walen, de zenuw- Ipijnen, heupjicht, on- le vrouwen, plaatselyke ,75 per doos en ƒ9 de Generaal Depót der enlaan 22, Amsterdam, NN ZE8SEM te De voorzitter: Aan de orde is een voorstel om de koopsom te gebruiken voor straks genoemdp aflossing en de f 150 in de ge meentekas te storten. V De heer M. Boogaerdt: Ik stel vóór dat besluit by Gedeputeerde Staten nader toe te lichten. De voorzitter: We kunnen dat wei doen, maar noodig is het niet, want de vorige maal hebben ze reeds het besluit tot verkoop goedgekeurd, terwyl ze wisten dat het geld toen ook voor deze zaak was bestemd. Wordt goedgekeurd. De voorzitterAan de orde is de wyziging der verordening op de brandwee- Burg. en Weth. stellen voor d spuiten buiten werking te stelk„ groot aantal brandweerlieden te ontslaan. Het kost altyd moeite menschen aan de spuit te krygen. We hebben de oude spuiten niet meer noodig, nu we brand kranen hebben. Daarom dit voorstel, doch daarvoor is wyziging der verordening nood- zakeiyk. De heer M. Boogaerdt: Ik geloof, dat we na het gehouden overleg met de hoofd lieden der brandweer moeten besluiten één spui^ op te. ruimen en niet twee, om deze reden, dat, mocht er eens iets mankeeren, aan de standpijpen of brandkranen, we niet geheel zonder brandbluschmiddelen zouden ayn. Moet die spuit geprobeerd worden, dan kunnen we dat doen met losse werk lieden, dan kunnen we de veertig spuitgasten ontslaan. De heer P. van der LindeZouden we voor die eene spuit niet een vrywillige brandweer kunnen krfjgen? De voorzitter verlaat dé vergadering. Zyn plaats wordt ingenomen door den eersten wethouder, den heer M. Boogaerdt. De voorzitter: Dan stel ik ook nog voor dat de spuit alleen in werking' wordt ge bracht op bevel van den burgemeester of zyn plaatsvervanger. De heer K. G. Smit: Ik stel voor, dat men bij brand Ifet terrein yoof- het publiek zal afzetten, en dat een paar bruggetjes worden gemaakt, om over de brandslangen te leggen, zoodat het wagenverkeer niet behoeft te worden gestremd. De heer M. Boogaerdt: Op bevel van het hoofd van de brandweer moet het publiek zich verwyderen. In deze bepaling valt het eferste voorstel-Smit. Het tweede is zeer is waardig. voorstellen worden e mrgemeester komt w< de „Liberale Bond" zal worden gereorga niseerd onder den naam van „Provinciale Bond van Vryzinnigen in Friesland". Aan programma’s in het algemeen moet men geen te groote beteekenis hechten. Ook zonder dat weten wy wel, waar het om gaat, en, een te nauw zich binden be- moeiiykt het gemeenschappelyk overleg op het oogenblik dat het vraagstuk‘aan de orde komt, over hetwelk men zich reeds met zekere beslistheid heeft uitgesproken. Al zyn ook de omstandigheden zoo ge worden dat een oplossing, gely'k het program aangeefl, niet denkbaar is, dan nog acht men er zich door gebonden en beschouwt het als een punt van eer, geen andere te aanvaarden. De kleuren van' de vlag, onder welke men vereenigd denkt op te marcheereu, moeten niet te fel en ook niet te bont zyn. #Wy zullen niet beweren dut het program van den aanstaanden, Bond te uitvoerig is, evenmin, dat het een te uitsluitend karakter draagt. Zeker staat het bindend element er stellig in op den voorgrond. „De Staat wordt bestuurd met eerbiediging van, maar tevens onafhankelijk van elke kerkeiyke richting." Dat is de vaste grond slag van alle gemeenschappelyke actie, het historisch geworden beginsel, dat, welke aanmerkingen er ook op gemaakt mogen worden wat de bruikbaarheid als politieke strydleus betreft, niet kan, niet mag worden prysgegeven. - Wordt op die wyze stelling genomen tegenover rechts, ook naar den linkerkant is de afbakening goed zichtbaar. Daar staat: „Het algemeen belang eischt de bevorde ring van de wegneming der maatschappelyke oorzaken, die de zedelyke, verstandeiyke en economische ontwikkeling van het volk belemmeren, doch het eischt niet den klassenstryd, noch opheffing van het privaat bezit der productiemiddelen." Tot wegneming van het bezwaar, dat in liberale kringen gevoeld wordt tegen buiten de grenzen der noodzakelykheid gaande staatsvoogdij, is als derde en laatste punt van het beginsel-programma opgenomen: „Aan de vrye ontwikkeling van het indi vidu en aan het particulier initiatief Wordt alle ruimte gelaten, voor zoover zulks met het algemeen belang vereenigbaar is en niet leidt tot onderdrukking van econo misch misdeelden.” Aan het program van beginselen is toegevoegd een program van actie, geldende voor de eerstvolgende vier jaren, onder dien verstande, dat het bestuur den leden van den Bond bij de voorbereiding van elk nieuw vieijarigtydperk een nieuw program voorlegt. Dit maakt het mogelyk, steeds rekening te houden met gewijzigde toestan den, af te voeren, wat tot voorloopige oplossing is gebracht, - op te nemen wat urgent is gebleken. Dit program is in tweeën gesplitst, het laatste deel heeft meer betrekking op provinciale regelingen en kan dus bier buiten behandeling bly ven. Het andere, dat om begrypelyke redenen sober is gehouden, o.a. is daarin niets gezegd van het militaire vraagstuk, evenmin omtrent koloniaal beheer, geeft in vier hoofdpunten aan, waarheen de vryzinnige werkzaamheid op politiek gebied in de periode, die aanstaande is, moet gericht blyven, gelijk zy het nu in ons Parlement reeds is. 1 Wij vinden daar: 1. Handhaving van den grondwettigen eisch: voldoend openbaar onderwys van staatswege; 2. Handhaving van het beginsel „vry ruilverkeer”; 3. Totstandkoming eener Grondwetswyziging, ten einde aan den ge wonen wetgever over te laten de regeling van bet kiesrecht; 4. Verbetering en meer gelykmaking derontwikkelingsvoorwaarden. Aan dat laatste punt is een noot toege voegd, waarin gezegd wordt: Hoewel de taak, hier voor de vryzinnigen weggelegd, veel omvangryker is, worden speciaal genoemdmaatregelen tot leniging van de geldelyke zorgen als gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdommaatregelen tot beperking van den arbeidsduur; tot bevordering van het klein grondgebruik; tot inrichting van vakscholen, landbouw- en handelscursussentot bevordering van de totstandkoming van credietinstellingen voor den kleinhandel en het klein bedryf. De opsomming is voor uitbreiding vatbaar; de richting, in welke de oplossing van elk der aangewezen vraagstukken gezocht moet wordep, is niet aangegeven. Hiermede is de fóut vermeden van velen onzer heden- daagsche politiekers, die dat alles precies zeggen te weten en toch de dingen maar bezien hebben in het oogpunt van hun persoonlyke belangen en gewone omgeving, maar niet schynen te begapen dat er veel overleg noodig is om tot een oogenblikkely k bereikbare, waarschynlyk niet aan allen voldoende, doch in de toekomst voor her- 1) Voor zoover de verlofgangers den Isra- ëlietischefi godsdienst beiyden, kunnen zy desgewenscht het onderzoek ondergaan op Vrydag 16 Juni t. v. mede te Gouda, des voormiddags te half elf. Veetelling in 1910. In de „Verslagen en Mededeelingen van de Directie van den Landbouw" is ver schenen een beknopt overzicht van dt van 20 Mei 20 Juni'1910 gehouden vee telling. Het verslag vangt aan met een HISTORISCH OVERZICHT betreffende de statistiek van den veestapel hier te lande. De eerste opneming van den veestapel over bet geheele land had plaats in 1800. Oorzaak van deze opneming was de runder pest, die in 1799 onze grenzen bedreigde. Besmet vee moest terstond worden geslacht, en om de eigenaren tegemoet te komen werd een fonds gesticht, te vormen uiteen 'Voor éénmaal te heffen belasting van 2 stuivers voor elk rund boven en één stuiver voor elk rund beneden twee jaar. Men meende van dit bedrag f 100.000 in kas te houden tot bestrijding der runderpest en het overige, met de rente, te besteden voor landbouwbelangen. De opbrengst viel echter tegen, daar men het aantal runderen globaal op twee millioen stuks schatte, terwyi er slechts ruim tjOO.OOO bleken te zyn, waar door de belasting slechts f 77.000 opbracht. Herhaaldelijk werd na 1800 een soort- gelyke belasting geheven, zich ook uit strekkende tot naarden en schapen; de statistieken van oen veestapel tot 1850 zyn dan ook vry wel uitsluitend uit de kohieren van genoemde belasting opgemaakt. Na 1830 bleef de heffing gedurende een aantal jaren achterwege, zoodat de statistiek over de jaren 1830 1840 betreffende den veestapel ontbreekt. In 1840 werd, daar het fonds, mede in verband met het heerschen der longziekte onder'het vee, onvoldoende was, wederom voor 5 jaren een vcebelasting in het leven geaóepen; na 1844 vindt men de belasting niet meer terug, behalve hier en daar in den vorm van een provinciale heffing. Het bovengenoemde fonds werd in 1849 opgeheven. In 1851 kwam er groote verandering in, de landbouw-statistiek; het verstrekken van gegevens, tot toen berustende by verschil lende personen en corporatiën, werd nu aan de gemeente-hesturen opgedragen; deze brachten jaarlyks een verslag uit aan Gedeputeerde Staten, waarin ook verschil lende gegevens omtrent landbouw en vee stapel moesten voorkomen, en tot 1877 dienden de provinciale verslagen tot samen stelling van het Ryksverslag. In dat jaar werd begonnen de Ryksverslagen direct uit de gemeente-verslagen op te makensedert 1903 worden de gemeente-landbouwverslagen rechtstreeks door de burgemeesters aan de directie van den Landbouw ingebonden. Na uitvoerig te hebben uitgeweid over de betrouwbaarheid der tot dusver gehouden tellingen, on* te hebben nagegaan, hoe fe dezen opzichte in het buitenland wordt ge handeld, kwam men tot de conclusie dat, wilde men betrouwbare cyfers krygen, van jaarlyksche opnemingen lyoest worden af gezien, omdat, zoo men groote nauwkeurig heid wenschte, de verzameling der cyfers zóóveel werk eischte, dat deze bezwaarlijk elk jaar kon plaats hebben. Kan men bij sommige onderwerpen, b.v. landbouwgewas sen, de jaarlyksche gegevens niet missen, inzake het grondgebruik en den veestapel besloot men, na eenige jaren een uniforme telling te houden. De eerste telling tusschen 20 Mei en Uit de cyfers betreffende de UITKOMSTEN DER TELLING vermelden we, dat op dat tydstip in ons Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Gemeenteraad van KRIMPEN a/d LEK op Vrydag 5 Mei 1911, des morgens tien uur. Aanwezig de ledenM. Boogaerdt, P. van der Linde, P. H. van Wynen, D. Dogterom, J. Drapers, G. Albers en K. G. Smit. Voorzitter-secretaris de heer A. L. van Haaften, burgemeester. De voorzitter opent de vergadering en leest de notulen, di'e onveranderd worden goedgekeurd. De voorzitter: Ingekomen zijn: van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland de mededeeling, dat tot lid der Gezondbeids-commissie le Schoonhoven is benoemd de heer Mr. J. A. de Visser te Schoonhoven yan Gedeputeerde Stü besluit tot verleening aan het burgerlyk arml van dezelfden het tot ruiling van grond mi van dezelfden het got tot verhuring van een w meentebode A f 75 per ja van dezelfden een goe< van af- en overschryving de rekening en verantwoording van de Gezondheids-commissie ovor 1910, sluitende in ontvangst met f 1276.61 Vs en in uitgaaf met f 902,24Vj derhalve met een batig saldo groot f 374,37. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. D^ voorzitterAan de orde is een wyziging van de begrooting over 1910 tot een bedrag van f 8,55. Wordt goedgekeurd. De voorzitter: Aan de orde is opnieuw de gunning vhn het aschhok. Ik heb inlich tingen ingewonnen bij den fabriek-landmeter en deze verzekerde my dat we er in geen geval de kap zouden mogen opzetten. Het gebouw moet 3 meter achteruit. Boven dien meende de gemeente-arcbitect dat de weder-opbouw f 300 A f 350 zou kosten, terwijl de leden van den Gereformeerden Kerkeraad zich tegenover Groeneveld (den kooper) niet over ruil van grond of koop daarvan wilden uitlaten. Verlangen de heeren over deze zaak nog het woord? De heer G. Albers: Ik stel voor het nog aan de gemeente te houden. Ik ben daar geweekt. Het is 8 meter breed. Moeten we 3 meter achteruit, dan blyft er nog 5 meter over. Konden we nu door ruil of verkocw een gedeelte aan de Gereformeerde gemeeiHe overdoen, dan konden we daar nog een berg plaats en barak voor de gemeente plaatsen, tenminste wanneer de verkoop kan worden verbroken. De heer M. Boogaerdt: Daarop is wel een weg. We gunnen het niet en verkoo- pen of ruilen den grond opnieuw. De voorzitter: Als we een bergplaats willen bouwen hebben we grond genoeg achter bij Liinborg. De heer M. Boogaerdt: De burgemeester van Krimpen a/d IJsel verzekerde, dat we geen barak behoefden te bouwen, bij hun is er ook geen. Doen we dat dan niet, dan kunnen we de opbrengst van het aschhok op andere wyze besteden. De voorzitter: We zouden de verzeke- ringssom van de schoolbanken, groot f 150, kunnen storten in de gemeentekas en de verzekeringssom met de verkoopsom van het aschhok gebruiken tot gedeeltelyke af lossing van de leening voor bet aanleggen van het terrein achter de school. De heer P. van der Linde: Ik zou er voor wezen om aan Groeneveld het aschhok te gunnen. De heer noodig is menschen dak te brengen. De heer M. Bo< en bovendien dat, al in wil. De der Linde in rom Wordt met 5 t< men. Tegen de 1 Albers. zich verwydei eferste voor aanbevelen^ Deze voorstellen worden aangenomen. •De burgemeester komt weder ter verga dering. De voorzitter: Ingekomen is een verzoek van de heeren IJseistein <Sc Co. om het ver gunningsrecht te brengen van f 37,50 op f 25. Ik stel voor het verzoek van de hand te wyzen. De Haas, Donker en adressant verkoopen p. m. 410 liter per jaar, de twee eerstgenoemden betalen ook f 37Vs, dus het gaat niet om de andere die ook zooveel verkoopt te verminderen. Wed. Muller betaalt f 25, maar die verkoopt ook maar 191 Liter. De heer M. Boogaerdt: Ikgeloofwel.dat het verbruik heel wat minder is dan vroeger. Neef, die in die herberg zit van IJseistein Co., krijgt een gedeelte van de zuivere winst. Het zijn oude menschen ik voel er wel iets voor het te verlagen. De heer P. van der Linde: Ik geloof, dat wé ze beter op een andere manier te goed konden komen. Ik zou er geen be zwaar in zien dat zulk een krot werd op geruimd. De heer M. Boogaerdt: 1 drankverkoop is nog al ei brengen ook heel wat mee. zyn de vergunninghouders zwa De voorzitter: Ik stel voor haven. Het voorstel van den voorzitter wordt met algemeene stemmen aangenomen. Na de gewone rondvraag wordt de ver gadering gesloten. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland heeft bepaald, dat het in de maand Juni aanstaande te houden onderzoek van de in verschillende gemeenten aanwezige verlofgangers der mi litie te land zal geschieden in de hoofd plaatsen der militiekantons voor zoover dit hieronder niet anders zal zyn aangegeven, en wel op de dagen en uren als volgt: 7e kanton. Te Hillegersberg (voor de gemeenten Hillegersberg, Bergschenhoek en Berkel c. s.), op Maandag 12 Juni, 's morg. half tien uur. 16e kanton. Te Bodegraven (voor de ge meenten Bodegraven, Zwammerdam, Nieuw koop en Reeuwyk), op Vrijdag 30 Juni, ’s namidd. een drie kwart uur. 16e kanton. Te Woerden (voor de ge meenten Barwoutswaarder, Waarder, Riet veld, Hekendorp, Langeruigeweide, Papekop, Oudewater en Woerden), op Maandag 19 Juni, ’s morg. tien drie kwart uur. 17e kanton. Te Gouda voor de gemeente Gouda, lichting 1903 en vroegere voor zoo verre die niet reeds by de landweer zyn overgegaan of in dit jaar daarby zullen overgaan en lichting 1904, op Vrydag 16 Juni, ’s morg. tien een kwart uur; lichting 1905, op Vrydag 16 Juni, ’s morg. tien drie kwart uur; lighting 1906, op Vrydag 16 Juni, ’s morg. elf een kwart uur; lichtingen 1907 en 1908, op Vrijdag 16 Juni, ’s morg. half twaalf; lichting 1909, op Vrijdag 16 Juni, ’s morg. elf drie kwart uur; lichting 1910, op Vrydag 16 Juni, ’s namidd. twaalt een kwart uur; voor de overige gemeenten van het kanton 1), op Zaterdag 17 Juni,'s morg. tien een kwart uur. 18e kanton. Te Schoonhoven (alleen voor de gemeente Schoonhoven), op Dinsdag 13 Juni, ’s morg. tien een kwart uur. 18e kanton. Te Schoonhoven (voor alle Staten het goedgekeurd Van f 2750 subsidie ibestuur goedgekeurd besluit iet den heer J. Dekker; ledgekeurd besluit woning aan den ge- jaar; "'“dgekeurd besluit ag; intwi isie ovoi ;st met f 1276.611 i derhalve

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 1