IAM jr koopen. 'i 25 mie Wlmm, iggende buitendijks aan de rivier by I. DE BRUIJN, Timmerman en Wagen- naker, A 378, Sliedrecht. 1911. Zaterdag 27 Mei. N°. 3240. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-HoNand en Utrecht. Eerste Blad. 5, ,50, Liefhebbers 1 1 19,-, 22,-, enz. i HEN. END. TE KOOP: BINNENLAND. VOGEL WET. ALEX MEIJER &C°., AMSTERDAM. Stoom-koffiebranderij. lat lukt |j m Plak nilai?i Aitwiwi m in kNpnan. 4 Dit nommer bestaat uit 3 bladen. IJnej Boeicop I van iioeti •I V neemt tsleenini 1 zonder Niei 1 G. V. te 6. 24. 4 r ■l» -n-r:— S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Intercomm. Telefoon-nr. 20. n ƒ9 de »pöt der ing to was coui- dank ND Gemeen teraad: 816 211 173 152 115 257 498 115 156 148 581 491 202 96 246 2<M 606 84 106 88 85 162 422 377 125 120 133 603 249 234 261 103 226 337 91 561 95 199 108 181 461 428 64 586 145 1055 105 371 721 390 290 50 257 145 141 53 243 1. 4. 60. 21. 8CH00HH0VEN8GHE GOÜRAKT. rJ de namen der laarvoor bestemde lijst 1 2,50 subs. 2 Iwagen in a C. v. H. De kap alle der van |ken, niet ande W. J. H. en A. loordrecht, H. J. J. te Stolwyk en lts onbekend, elk f 1 6. 24. 8. 1. 1. '4. 1. 17. Lek 5. Krimpen a/d IJ. 15. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abonneeren bij ai Ie Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. is de groot rspost- itn 40 van Fi- i'/s pCt. •rtium, i Co., ren venten. j. 2 d. ipladen. Provinciale Staten: 1016 268 211 184 126 366 578 134 178 172 728 660 267 119 279 356 666 89 120 108 135 225 511 488 155 146 153 743 275 311 314 113 362 436 120 649 112 259 131 199 548 490 72 627 179 1383 121 507 791 417 302 73 278 161 171 62 330 vai 1/9, de uitgaven met een mderzoek Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Jedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending ifranco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdag s-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën voor 3-maal plaatsing iopge geven, worden slechts 2-maal in rekening-gebracht. Het wetsontwerp plaatst zich op een geheel ander standpuht dan de bestaande wet. Niet als deze bepaalt het zich tot de bescherming van de bij algemeenen maat regel van bestuur als nuttig erkende vogels, met prysgeving van de andere die schadelik worden geacht; dal stelsel, „door de resultaten van de onderzoekingen van den laatsten tjjd en door de ondervindingen van 1. 2. Nieuwerkerk a/d IJ. 5. Nieuwpoort Noordeloos 4. Oud-Alblas 2. Ouderkerk a/d IJ. 3. Oudewater Papendrecht Ridderkerk Schoonhoven Sliedrecht Streefkerk Zevenhuizen 488 156 146 154 743 276 311 315 114 364 436 120 651 113 260 181 199 1 548 491 713 627 181 1385 I2h 507! 797 417 302 73 278 I 161 176 62 330 r de N. R. C. v^rn jche 3 Va pCts. Stjiatsleening, dat dlpor de Rjjks 34. 1. 5. 1. 8. 1. Capelle a/d IJsel 49. Giesendam A Gorinchem Gouda Gouderak Goudriaan Groot-A miners Haastrecht Hardingsveld Hillegersberg Hoornaar Krimpen a/d nigde kooitjes hangen, bevolkt resp. door een leeuwerik, een vink en een lyster. Beide eersten zaten ziekelyk ineengedoken de laatste liet af ent# eenig geluid hooren, dat meer krjjschen dan zingen mocht heeten. O, zeker, meestal wordt voor de gevederde gevangenen beter gezorgd. Maar even waar is het, dat het vogelaarsbedryf geen be scherming verdient. Wekken wij liever de grooten en de kleinen in onze omgeving op, om hun liefde voor de vogels uit te drukken door ze te gaan beluisteren in de vrije natuur, door ze hel leven aangenaam te maken, door ze te beschermen tegen snoode aanslagen op leven of vryheid. Uit een ethisch oogpunt is, wat de Minister hier gezegd heeft, niet te verdedigen. Aan het wetsontwerp zijn eenige belang rijke bijlagen toegevoegd: 1°. een hoogst merkwaardige studie van prof. Ritzema Bos over „de beteekenis van de vogels voor onze kultures, en de noodzakelijkheid van eene wet, die de in ’t wild levende vogelsoorten beschermt”; 2°. den tekst der Conventie van Parys, met vertaling; 3°. een overzicht van de in het buitenland geldende wettelyke voorschriften tot bescherming van in het wild levende vogels”. ^kiezerslU^ten. In de navoli Ifjst over 19L kracht gesteld^ i Gemeenten Alblasserdam Ameide Ammerstol Arkel Barwoutswaard^r Benschop Bergambacht Berkenwoude 1 Bleskensgraaf Brandwyk Capelle a/d Giesendam Gouderak Goudriaan Groot-Ammers Haastrecht Hardingsveld Hei- en Ece:?. Hekendorp Hoenkoop Hoornaar Jaarsveld Krimpen a/d IJsel Langerak Langeruigeweide Leerbroek Lekkerke rk Leksmond Lopik Meerkerk Molenaarsgraaf Moordrecht Nieuwerkerk a/d IJ. Nieuwland Nieuw-Lekkerland Nieuwpoort Noordeloos Ottoland Oud-Alblas Ouderkerk a/d IJsel Oudewater Papekop Papendrecht Polsbroek Ridderkerk Rietveld Reeuwyk Schoonhoven Stolwqk Streefkerk Tienhoven Vuren Waarder Willige-Langerak Wijngaarden Zevenhuizen de practische landbouwers veroordeeld,” wordt verdrongen door de aanvaarding van het beginsel, dat alle vogels voordeel aan brengen fin dat de schade door hen veroor zaakt afhankelijk is van tyd en plaats. De wet moet alzoo alle in Europa inheem- sche, in het wild levende vogels bescher men, hef vernietigen van hun nesten, het uithalen van hun eieren verbieden, daaren tegen telkens als en waar vogels schade toebrengen of overlast veroorzaken, afwij king van dat verbod mogelyk maken. Een der redenen, waarom de bestaande wet niet veel uitwerkt, is de onbekendheid' van de ambtenaren, die voor haar handha ving hebben te zorgen, met de vogelsoorten die zij beschermt. Al die soorten van zang vogeltjes bijvoorbeeld, op welke zoo ijverig jacht wordt gemaakt, van elkander te onder scheiden, is alleen den deskundige mogelyk onze politiemannen zyn geen ornithologen. Een algemeen verbod met by de welgeregelde vergunning tot afwijking op verzoek van de gebruikers der terreinen door den bur gemeester voor een tijdperk van drie maanden te verleenen, komt aan dit be zwaar op afdoende wyze tegemoet. Bij onze verdere beschouwing van het wetsontwerp bepalen wy ons tot twee punten, over welke de stryd gewis niet zal uitblyven. Het rapen, vervoeren en verkoopen van eieren wordt ten aanzien van kieviten toegestaan van 1 Februari tot 16 April (vervoer en verkoop tot 21 April). Tot dusver mag men rapen tot den len Mei. Op verkorting van den termyn is meer malen aangedrongen door Landbouwcomité, door Tuinbouwraad, door de Friescbe Maat schappij van Landbouw. Het voorstel daartoe wordt in de M. v. T. aldus gemotiveerd: „Door het rapen van de eieren van kieviten toe te slaan tot 1 Mei gaat het eerste broedsel dezer vogels verloren en vermindert deze voor den land- en tuinbouw zoo by uitstek nuttige vogelsoort in sommige streken op onrustbarende wijze. Bovendien is het wenschelyk den raaptijd van kievits eieren te beperken, daar het maaien en hooien vervroegd zyn en als gevolg daarvan de jonge kieviten, afkomstig uit een later broedsel, zich "niet meer in het lange gras kunnen verbergen tegen hunne natuurlijke vjjanden”. De eierzoekers, vooral in Friesland, maken zich reeds op om tegen deze beperking van hun gulden tijd op te komen, en dat is begrypelijk. Daar staat tegenover, dat tal van landgebruikers het beloopen vooral van hun voor hooien bestemde terreinen zooveel mogelyk zoeken tegen te gaan, en zy daarby den steun der wet gaarne zullen aanvaarden. Ongetwijfeld zullen zij aan de zijde des -Ministers staan, evenals wy. Dat meenen wy echter niet te kunnen doen op een ander punt. „Vergunning kan worden verleend, om de by algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen vogels voor de kooi te vangen, ten verkoop voorhanden te hebben, te koop aan te bieden, te verkoopen of in het veld, buiten openbare wegen en voet paden te vervoeren.” (Art. 18.) Deze con cessie wordt toegelicht als volgt: „Het houden van bepaalde soorten van vogels in de kooi moet naar het stellige oordeel van den ondergeteekende geoorloofd blij ven. In vele gezinnen, ook van de arm- sten, maakt de aanwezigheid van een merel of een sjjsje de woning vroolyker, zoodat een verbod van kooivangst de wet in hoo- ge mate en zonder noodzakelijkheid impo pulair zou maken, terwyl vooral op het gebied der vogelbescherming het geheele streven van den wetgever er op gericht moet zyn eene populaire wet te maken, die zich onmiddellyk aansluit aan de rechts overtuigingen van het volk. In het bijzonder bestaat er geen noodzakelijkheid om de kooivangst tegen te gaan, daar het houden van vogels in de kooi een der primitieve vormen is, waarin de liefde voor de vogels zich openbaart. Deze liefde nu moet in het belang van den landbouw worden aan gekweekt.” Gelijk reeds gezegd is met deze opvat ting zyn wy het niet eens. De arme kooi- vogeltjes zouden zeggen: Och, spaart ons die openbaringen uwer liefde! En wat die „rechtsovertuigingen” betreft, een feit is het, dat men bij menschen van zekere be schaving minder vogels in kooien aantreft dan vroeger, behalve kanaries, die voor niets anders geschikt zijn, en enkele bui tenlanders, zooals parkieten en rijstvogeltjes. Bij anderen, die er wel vermaak in vinden, is het dikwijls ellendig om aan te zien, hoe die beestjes daar zitten. Nog dezer dagen op een wandeling buiten zagen wy, te mid den van de lentenatuur, voor een kleine woning drie zeer bekrompen, slecht gerei- Langerak Leerdam Lekkerkerk Meerkerk Molenaarsgraaf Moordrecht Nieuw-Lekkerland 31. 25 Mei. Aan den heer bode leden- ter rige en ?n. deze gemeente Werden toch een zwaar van de firma yk overreden, weldra volgde, kroop in do bakker Smit waardoor Vooral hel lossnyden Hit en kar iht. dag werd ig gehouden, de orde het en het zeer er vooral >te behoefte mwater toch ;len zoo zeer meer te ge- 'jericht: a (Z.-H.), Appingedam en lei is het koloniehuis van het genootschap „Noordwyk” te Noord- oöe betrokken door 47 kinderen uit u Lisse, Rotterdam I, Utrecht I Goed bedoeld, heeft de wet van 25 Mei 1880, houdende bepalingen tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of houtteelt, nader gcwyzigd bij de wet van 15 April 1886, niet de resultaten doen be reiken, die men zich er van heeft voor gesteld, en zoowel voorstanders van dieren bescherming als vereenigingen ter beharti ging van de belangen van den practischen landbouw hebben jaren achtereen aange drongen op meer doeltreffende wetgeving. Een poging, om aan dien drang gevolg te geven, zien wij in het thans ingediend wets ontwerp. Voor een verandering in deze pleit, behalve het belang van den inlundschen landbouw, ook een reden van internationalen aard. In 1895 werd te Parjjs gehouden een con ferentie voor de bescherming van voorden landbouw nuttige vogels; Nederland is daar vertegenwoordigd geworden door wylen den Heer Bultman en prof. Ritzema Bos. Uit haar is voortgevloeid in 11)02 de insgelijks in de Fransche hoofdstad gesloten Con ventie, tot welke Nederland tot dusver niet is to'egetreden, wyl onze wetgeving daarmede niet in overeenstemming is. De beteekenis eenecgpternationale overeenkomst kan alleen dan geacht worden tot baar recht te komen, als het grootst mogelyk aantal Staten zich bij haar aansluiten; van de deelnemenden aan de conferentie van 1895 is dat nog met slechts vier niet het geval, omtrent twee van wie, Groot-Brittanniö en Rusland, de ver wachting bestaat, dat ztylhet spoedig doen zullen. Is dat geschied, dan zou, naar de woorden van Minister Talma in de Memorie van Toelichting, „Nederland in dat geval slechts met het om zyne vogelmoorden op groote schaal beruchte Italië overblijven”. Tegen onze toetreding staat, behalve de wet van 1880, ook de jachtwet in den weg. De Conventie bepaalt in haar art. 8, dal haar voorschriften niet van toepassing zullen zyn op de wildvogels op gereserveerde jacht terreinen, die in de wetgeving des lands als zoodanig zjjn aangeduid; overal elders zal het dooden dezer vogels slechts geoor loofd zijn door middel van vuurwapens en in tijdperken door de wet aangegeven. Hier te lande behooren tot de geoorloofde jacht bedrijven „het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet, het Vangen van waterwild met slagnetten, het vangen van houtsnippen met flouwen en de jacht door middel van eendenkooien”. Wy zullen thans onbeoordeeld laten, of het wenschelyk is, by de sinds lang in voorbereiding zynde herziening der Jachtwet het verlo/ tot het verdelgen van gevleugeld wild op de ge noemde wyzen, zy het ook binnen nog meer beperkte tijdruimten, te bestendigen, doch het voortbestaan tot dusver behoeft de toe treding niet tegen te houden. Ook Zweden heeft ten aanzien van ditzelfde punt een voorbehoud gemaakt, dat door de con- tracteerende mogendheden is aanvaard. De M. v. T. doet nader uitkomen, van hoeveel belang de toetreding tot dif volken- rechteljjk verdrag is. De conventie van Parys „gaat uit van het beginsel, dat eene nationale vogelwet, hoe vérstrekkend hare voorschriften ook mogen zyn, in hare kracht wordt verlamd, indien zy niet wordt aange vuld door eene internationale regeling. Een 1 betrekkelyk gering aantal der nuttige vogels zijn stand-, de meeste zyn trekvogels. Bij massa's worden deze laatste gevangen of gedood op den trek, voordat de vogelwetten van de Staten in de gematigde en noorde lijke streken er hare beschermende hand over kunnen uitstrekken. Ook al heeft daarom eene internationale overeenkomst tot bescherming van nuttige vogels ten gevolge, dat de nationale wet op bepaalde punten in andere banen moet worden geleid dan het geval zou zjjn, indien de wetgever niet gebonden ware aan een ti'actaat, daar staat tegenover, dat het bestaan van zoo’n verdrag voorkomt, dat vogels, die onzen landbouw ten voordeel zyn, worden gedeci meerd op plaatsen, die buiten de geldings sfeer onzer wetgeving liggen”. 'an een heerlyk kop koffie worden dringend litgenoodigd eens een proef te nemen met Ie koffie door de firma ALEX MEIJER en Co. e Amsterdam in den handel gebracht. toffie is volgens de nieuwste wetenschi >elyke methoden zoodanig gebrand, data romatische beslanddeelendie anders iet branden en bewaren vervliegen, ièiuden hlyven en tegen de inwerking ucht beschut worden. Deze wüze randen geeft aan de boon een heerltyt. rollen en daar de prjjs lu u rd er is dan die van gewoon gebran :offie, den gebruiker tevens eene nnnxlei Itfke besparing. Want met 3>/t ons ran ALEX MEIJER’s koffie komt men even rer als met 5 ons gewoon gebrande. Naar Nederlandse. - - (behalve het bedrag, spaarbank wordt ovcrgeiiomen) ruil millioen gulden, door den Minister i nanciën tegen den koers) van 951 (netto) overgedaan aan een consoi bestaande uit de firma’s Hope en Nederlandsche Handel-Maatsbhappjj, Amster- damsche Bank, Amsterdamsche succursale van de Bauque de Paris et des Pays-Bas, en Lippman, Rosenthal en Co. De koers door hetzelfde consortium op 25 Januari j.l. geboden -f- en door den Minister niet aanvaard bedroeg 94.52 pCt. De uitgifte van de leeningjdoor het con sortium zal naar alle waarschynljjkheid eerstdaags plaats hebben. Dr. C. Hille Ris Laijibers, pre dikant te Jorwerd, zal namens degenen, die hem instemming hebben betuigd of nog zullen betuigen, aan den Minister van Land bouw, Handel en Ny verbeid een'adres zenden, waarin wordt verzocht, dat de) bepaling van het ontwerp-Vogelwet, dat voortaan slechts tot 16 April het rapen van kievitseieren zal worden toegelaten, vooral wofde gehand haafd en in overweging woijdt gegeven, mede voor bescherming der Kieviten, in artikel 22 van de jachtwet, waap gehandeld wordt over het rapen der eierert van water wild, gedurende de maanden Februari, Maart en April, daarvoor te lezen „vari 1 Februari tot 16 April”. Anders zullen, zoo wordt in het adres gezegd, waar de in art. 17 dei? jachtwet genoemde vogels zich voor een'goed deel met kieviten op dezelfde terreinen ophouden, de kievitseieren toch na 16 April worden meegenomen, zonder dat hierop contröle mogelyk zal blyken. Uit het verslag van de ver- eeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende oogljjders .voor Zuia-Hol- land, gevestigd te Rotterdam, over het jaar 1910, blykt, dat in dat jaar uit de navolgende gemeenten het daarachter genoemde aantal ingezetenen de hulp der vereeniging hebben ingeroepen Alblasserdam Ameide Ammerstol Arkel Bergambacld Brandwijk Centraal genootschap voor Kinderherstellings- en Vacanliekolonies. Na 10 Mei werden de volgende nieuwe afdeelingen opge-:'•,’*• Nieuwenhoorn De Wijk (Dr.). Vrjjdag 19 M< centraal gen wjjk aan Zei de afdeelingen Lisse, Rotterdam I, Utrecht I en Velp. De koloniehuizen van het centraal genoot schap „Kerdyk” en „Zeehuis” te Egtnottil aan Zee werden Zaterdag 20 Mei bevolkt met respectievelijk 80 en 41 kinderen door de afdeelingen Brielle, Enkhuizen, Haarlem, Den Helder, Kampen II, Lochem en Zutphen. Tot 16 Mei hebben de afdeelingen van het centraal genootschap ter verpleging in de zeven koloniehuizen aan het hoofdbestuur opgegeven een gezamenlijk aantal van zes tienhonderd en twee kinderen. Van 20 af- deelingen moeten de aanvragen om plaatsing nog inkomen. Bij candidaatstelling zyn, zoo meldt „Het Volk”, gekozen tot lid van het dagelyksch bestuur van de S. D. A. P. de heeren W. H. Vliegen (voorzitter), J G. van Kuykhof en F. M. Wibaut. Zes leden van het partijbestuur buiten Amsterdam moeten by referendum worden gekozen uit de heeren F. van der Goes, L. M. Hermans, M. Mendels, J. H. Schaper, H. Spiekman, P. J. Troelstra, J. A. Berg- meyer, J. van Leenwen, G. W. Sannes en S. P. Baart. De gemeente Vreeswijk komt weldra in het bezit van een gas- en water leiding. Voor dit doel werd dezer dagen de eerste spade in den grond gestoken naby het Gein onder IJselstein. Met de toenemende bevolking drukke scheepvaartverkeer zal door de waterleiding in een groot worden voorzien. Het buitel wordt door allerlei uitwerpsel vervuild dat het bjjna niet meer bruiken is. „Wat ik van de Pink Pillen denk? Maar k zou er nooit al het goede van kunnen eggen dat ik er van denk. Zti hebben my enezen nadat alle andere middelen mislukt zaren; wat kan men meer en beter van en geneesmiddel (.verlangen.” Zoo laat zich de Heer Jacoa Jamssen lit, die fabrikant van koperwerk is, lavenzy no. 530 te Zevenbergen: „Ik heb langen tyd aan pjjnen in de lenden m de maag geleden. Zeer dikwyis bun ik ;enoodzaakt geweest myn werk op te geven, k leed te veel. Ik was wanhopig, want mdanks alle middelen, bleef myn toestand Jtyd even slecht. Van meerdere zjjden leeft men my toen aangeraden de Pink ’illen te gebruiken, waarover ik reeds eel had hooren spreken. Ik heb die goede ’illen ingenomen en gevoelde mjj weldra erleven. Men kan geen beter geneesmiddel anbevelen aan de zwakken, aan hen die an lendepjjnen Ijjden en aan hen die een lechte maag hebben.” Vraagt na en vormt uwe meening, gy uit altjjd betreffende de Pink Pillen een unstig getuigenis hooren. „De Pink Pillen ijn een goed middel, zij genezen”, zeggen ij die er gebruik van hebben gemaakt. Vees dan ook niet langer den vjjand van u elf en neem beden nog een proef met die zederherleefster van het bloed, die veer- :rachtherstelster der zenuwen, indien uwe gezondheid te wenschen overlaat. De Pink ’illen geven stellige, zekere resultaten, egen de bloedarmoede, de bleekzucht der onge meisjes, de maagkwalen, de zenuw- litputting, de neurasthenie, de plaatseljjke ijjnen, de schele hoofdpjjn en de onregel- natigheden der vrouwen. Verkrijgbaar i 1,75 per doos en tes doozen bij het Generaal Dep_. Pink Pillen, van Eeghenlaan 22, Amsterdam, m bjj A. N. VAN ZESSEN te Schoonhoven. •Lekkerkerk, 25 Mei. In de gehouden vergadering van commissarissen der volks- lisesbibliotheqk bracht 'de penningmeester verslag uit over het afgeloopen jaar. De ontvangsten (waaronder een saldo van het vorige jaar) bedroegen f 97,221/a, de uitgi f 55,08, zoodat de rekening sloot met batig saldo van f 42,14%. Na oluu.< werd deze rekening goedgekeurd. Tot bestuurslid werd herkozen de heer H. Broere. De commissarissen de heeren W. A. Mudde en G. van Wjjnen verzochten voor een herbenoeming niet meer in aan merking te komen. Opgemaakt werden de volgende dubbeltallen: A. 1. Adr. Neef, 2. G. Slijk; B. 1. Alc. van Wjjnen,2. H. Schenk Jzn.; C. 1. W. de Waard, 2. Corns. Verwaal die het departementsbestuur zullen worden aangeboden. In de commissie van aankoop werden be noemd de heeren: P. C. Oskam en Adrs. Neef. Op voorstel van den heer H. Broere werd besloten ook eenige boeken, betrekkii hebbende op land- en tuinbouw, aan schaffen. Een 30-tal gewone boeken reeds aangeschaft. Den scheidenden missarissen werd een woord van i gebracht. •Reeuwyk, H. Schriekveertig jaar lang van den polder Sluipwjjk, heeft de vergadering van dien polder f 40 hand gesteld voor de langdurige trouwe diensten den polder bewezen. ’t Leek Zaterdag j.l. voor deze een ware ongeluksmorgen. aan de Reeuwjjksche brug door beladen graanhandelaarswagen O. Teekens twee honden tegeljjk zoodat de dood bij beide weld__ haast op hetzelfde oogenblik kro afdeeling Sluinwjjk de hit van met den broodwagen in het water, nogal schade werd berokkend. V< tuig van de hit heeft door het 1. van onbevoegden veel geleden. werden spoedig op het droge gebracl Waddingsveen, 25 Mei. Vrijdag een openbare raadsvergadering gek In de eerste plaats is aan ohderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, den heer Job. Alblas. Na gunstig rapport der commissie wordt besloten den heer Alblas als lid van den raad toe te laten, nadat de bij de Wet gestelde termijn zal zjjn verstreken. Aan de orde komt de benoeming van een commissie van toezicht op het lager onder wijs, wegens het bedanken van den heer H. D. van de Weerd. De commissie beveelt ter benoeming aan de heeren J. C. Wannéo en C. J. Alblas. Benoemd wordt de heer J. C. Wannêe. In behandeling wordt genomen een adres van den heer J. H. F. Schwartz, houdende verzoek oin het' pand, door hem bewoond, in eigendom over te dragen voor f 4900; alle kosten van transport voor zijne reke ning. Overeenkomstig het voorstel van B. en W., ondersteund door het gunstig prae- advies der financieele commissie, wordt gun stig op het adres beschikt, zoodat de publieke verkoop van dat pand niet doorgaat Vervolgens wordt aangenomen een voor stel tot verbouwing van de openbare school aan het Dorp, waarvan de kosten worden geraamd op bjjna f 1500. Eveneens wordt aangenomen een voor stel tot verkoop van een strook grond, noordelijkste deel van het plein naast het nieuwe raadhuis van 3 meter breed en 20 meter lang, voor de som van f 2000 aan den heer J. H. Kühne, terwjjl eindeljjk wordt besloten tot het af breken der huizen, voorheen bewoond door Strjjdhorst en de wed. Degenhardt en hiervoor een inschre ven te doen plaats hebben. RANTONGERECUT GOUDA. Zitting van 17 Mei 1911. De volgende vonnissen zijn gewezen wegens In gesloten vischtyd visschen zonder vergunning. T. v. E. te Gouda, 2 maal f 5 subs. 2 maal 2 d., verklaren verbeurd de in beslag genomen schakel en bevelen de vernieling daarvan. In een werkplaats de namen der vrouwen niet op de daarvoor bestemde lijst plaatsen. J. C. T. te Gouda, 2 in. f 2,50 subs.2 m.2d. Het portier van een rijtuig openen, wan neer de trein nog niet stilstaat. J. H. E. te Gouda, vrijspraak» Zjjn kind niet geregeld de school laten bezoeken. H. W. v. 5. en J. M. S., huis vrouw van D. J. H. te Gouda, ieder f 5 Subs. 3d.; J. II. F., huisvr. van J. A. D. te Gouda, f 4 subs. 2 d.H. B. en A. V. te Nieuwerkerk a/d IJsel, ieder f 2 subs. 2 d. Niet stapvoets naast zjjn hondenkat gaan. W. S. te Waddingsveen, f 2 subs. 1 d. Een voetpad met trekdieren beryden. A. H. te Waddingsveen, f 2 subs. 1 d. Met zjjn vaartuig aanloggen in de Gouwe op andere, dan geoorloofde plaatsen. A. W. te Franeker, f 0,50 subs. 1 d.J. v. D. te Amersfoort, f 3 subs. 2 d. Zjjn naam en woonplaats niet op zijn schip hebben vermeld. C. d. K. te Reeuwjjk, vrjjspraak. 's Nachts rjjden met een wagen zonder licht. N. B. te Gouda, f 1 subs. 2 d. 's Nachts rjjden met een rjjwiel zonder licht. C. V. te Haastrecht en P. T. O. te Nieuwerkerk a/d IJsel, ieder f 1 subs. 2 d. Zonder vergunning te Gouda waren T. H. H. te Amsterdam, f 2 subs. Te Gouda een handwagen te hoog oj A. H. te Gouda, f 1 subs, t d. Te Gouda kleedjes kloppen op verboden tjjd. G. P. en J. v. d. H. te Gouda, ieder f 1 subs. 1 d.H. v. L. huisvrouw van L. H. L. te Gouda, f 0,50 subs. 1 d. Te Gouda verontreinigen van den open baren weg. F. v. d. H. te Gouda, f2 subs. 1 d. Te Gouda rjjden op het trottoir. J. J. v. L. te Reeuwjjk, f 0,50 subs. 1 d. Te Gouda de Kleiwegbrug te vroeg beryden. v. E. te Waddingsveen, f3 subs. 2 d. Te Gouda loopen m het plantsoen in een grasperk. N. B. en S. S. te Gouda, ieder f 1 subs. 1 d.; A. H. K. te Gouda, f 0,50 subs. 1 week tuchtschool. Te Gouda rijden met een rjjwiel in het plantsoen. G. v. d. L. te Gouda, f 0,50 subs. 1 d. Te Goüda rjjden met een handv het plantsoen. A. V. te Gouda en te Stolwijkersluis, f 1 subs. 1 d. Te Gouda harder rijden dan in matigen draf. T. K. te Haastrecht, f 3 subs. 2 d. Te Waddingsveen zjjn paard aan een lantaarnpaal vastmaken. J. v. B. te Berg ambacht f 1 subs. 1 d. Straatschenderij. M. R. en W. v. d. W. te Gouderak, ieder f 2 subs. 2 weken tucht school; D. A. B., D. B. en J. A. S. te Gou derak, ieder voorwaardelijke plaatsing in een tuchtschool voor 2 weken onder proef tijd van een jaar. Nachtelyk burengerucht. A. v. Gouda, f 3 subs. 2 d. Dieren vervoeren op noodeloos kwellende wüze. C. v. A., C. w. A., G. T. en A. d. W. allen te Oudewater, W. v. O. en G. V. te Reeuwyk, N. D. te Rynzaterwoude, elk f 15, subs. 3 d.; J. v. V. te Gouda, 3 rn. f 15 subs. 2 m. 4 weken tuchtschool. Openbare dronkenschap. v. V. te Gouda, H. T. te M< L. M. te Amsterdam, A. W. H. J. T., woonplaat subs. 1 d. Openbare dronkenschap bij 3e herhaling. F. J. M. S., woonplaats onbekend, 2 maal 10 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap bij 6e herhaling. H. v. V. te Waddingsveen, vernietigd het vonnis waartegen verzet, doch alleen voor zooveel de daarby opgelegde straf betreft en veroordeelt beklaagde tot 1 dag hech tenis en plaatsing in eene Rijkswerk- inrichting gedurende 6 maanden. Igende gemeenten is de kiezers- >11—1912 op 1» Mei 1911jum met een aantal kiezers voor: Tweede Kamer: 1018 269 211 184 126 369 579 134 178 172 728 660 267 119 280 I 358 668 90 I 121 I 108 185 duursveiu 227 Krimpen a/d Lek 511 Langerak

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 1