oes. J-i N°. 3246. 1911. Zaterdag 17 Juni. 41 Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Eerste Blad. •r aven. r 1 teel eveni voed- rcr de melk. P, die een !8. 4 dam. 1 4 4 J' r. 1 »u« Ziekteverzekering. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. feix; JG U Intercomm. Telefoon-nr. 20. DU DoBiner bestaat uit 2 bladen. .-4 MH 1 a 4 4 sn. I U j. en sleden, vier ni< b slachk 1 z. van J. oud 22 j. oud 35 j., r NOOTEN. De 4 S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. nger •file gene •I •o traat se. SGHOONHOVENSGHE COUR ABT. - lopze klauwzeer zich ern- '’toe onder een 60-tal 'raad, thans doen zich en voor, en i J. C. den z. van H. - Hendrika n Gelderen 29 j. en P. nhoven). te Schoon- - Jannikke, Boers, Hx Dykstra an G. Vonk van A. van z. van H. f den, Reyes trekt la Barre samen dankbaarheid maakt s Minister van Oorlog en ister van Buitenlandsche i. I. de Jong ertje.d. van Johan- n. Aart, Arie, d. Dool. Rozendaal. 28 j. en J. .eriand, oud oud 41 j. Butter, oud en kind van eisch onmiddellyk een mededinging in het aanzyn zou roepen: „die tot matiging zal dwingen, terwyl bovendien in de regeling van het beheer van het ziekenfonds de waarborg gelegen moet zyn, dat de onder scheidene belangen behoorlijk worden behartigd.” Het komt ons voor, dat hier de moeielyk- heid eenvoudig wordt op zyde geschoven, niet opgelost. En dat zal ook bezwaarlik gaan. Wy kunnen natuuriyk niet vooruit zien, waarheen de verdere behandeling van het ontwerp zal leiden, maar achten het niet onwaarschijnlijk, dat de wettelijke overheidsbemoeiing met de ziektebehan deling tot een minimum beperkt, en zy grootendeels, zoo niet geheel, aan den vryen Prijs der Ad verten tien; Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën voor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. alsmede de ,Mjjn waarde Moois, -'‘"'M mij de kleine >n. Wilhelm”. „Myn waarde jk aan Duitsch- voor 50 inillioen francs verkocht. Ik o„. u de Aube voor 10 inillioen. Monis.” Op den duur is dit, nu nog spottend toe spelen op Duitschland’s annexatie van het wijngebied, toch niet van gevaar ontbloot. In Dnitwchland heerschtopvelepla.it- sen zeer ernstige woningnood. De vroegere staatssecretaris van Binnenlandsche Zaken heeft daar een belangrijke redevoering over gehouden in Leipzig. Hij schetste het ernstige van den toestand, vooral wat betreft de groote steden, waar een belangrijk deel der bevolking leeft in één-karaer-woningen. En het opmerkelijkste is, hoe lager de huur eener woning, hoe grooter net aantal menschen dat er in woont, doordat er altijd slaapgasten geherbergd worden. Zoo leven familie en vreemden op by*na beestachtige wyze bij elkaar. Het gevolg is natuuriyk een verregaande onzedelijke toestand. De stai dat in A maakt de woninj In het Duitsche verplichting niet wenschen te aanvaarden, kunnen natuurlijk op den bestaanden voet blyven voortwerken. Vaststelling van het recht des arbeiders op ziektebehandeling, door middel van een eenvoudige wets bepaling, gaat vólgens den Minister niet aan; ook hij zal die behandeling moeten betalen piet het geld, hem uit de zieken kas verstrekt. Daar dit bedrag, evenals zijn premie, afhankelijk is van zijn loon, zal deze eisch dikwijls overmatig zwaar zyn, en de Minister meent ook, dat het gewichtige belang van de behoorlijke behandeling by ziekte van de minver mogenden voorziening eischt. Maar tevens is hij van oordeel, dat deze voorziening niet is te bereiken door een eenvoudige uitbreiding der wettelijke ziekteverzekering. De Commissie noemt in haar Nota o. a. eenige bezwaren van het stelsel van het ontwerp, zoo voor de arbeiders als voor de ziekenkassen. By de eerste geldt inzonderheid de verplichting, als voor waarde der uitkeering, om aangesloten te zyn bij een erkend fonds, tenzy hij aantoont, dat zulks niet mogelijk is geweest; dan, dat de arbeider genoegen moet nemen met de premie, door dat fonds geëischt. Het een en ander wordt door den Min. niet zoo hoog aangeslagenten aanzien van het laatste wijst hij op de voor ieder openstaande gelegenheid om een fonds op te richten, zoodat een te hooge premie- lmj.iini.„,1„J Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags- morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren,. Agenten en Brievengaarders. Gorinchem, 15 Juni. Bij het gehouden eindexamen voor het gymnasium alhier zyn alle leerlingen der derde klasse geslaagd mej. M. Braber, mej. H. G. C. Reumer, E. van Asch, M. A. Stafkens en L. G.J. Roth, allen voor diploma A. ••Groot-Ammers15 Juni. Tot tyde- lijk onderwyzer aan de openbare lagere school alhier, gedurende het aan den heer II. W. Plomp, wegens ziekte, verleend ver lof, is benoemd de heer A. de Bruyn te Streefkerk. fondsen, ontstaan uit overeenkomsten tus schen vereenigingen en medici, en $ie, als vporwaarde van toetreding, wel letten op maatschappelijke positie in het algemeen, maar niet op de dienstbetrekking der leden die ia onderscheiding van de zoo-even ge noemde kassen, niet op de loonbetaling, maar op de ziektebehandeling zyn gericht. Dat alles is in de sociale ontwikkeling gegroeid en beeft een niet geringe levensvatbaarheid verkregen, en, ware het algemeen gewbrden, dan zou men, behoudens het opheffen van sommige minder gewenschte bepalingen hier en daar, niets beters kunnen verlangen dan hetgeen door het particulier initiatief is tot stand gekomen. De tusschenkomst der wetgevers bewyst, dat men die ver spreiding over het geheele arbeidsveld niet zóó aanstaande acht, dat zy met vertrouwen en zonder ongeduld kan worden tegemoet gezien. Zeer terecht, naar wy meenen. Maar, daarmeê moet nu niet worden weggevaagd of met ondergang bedreigd, wat tot nu toe is gedaan. Van het ingenomen terrein kan de onverplichte ziekteverzekering niet tvorden verdreven, en, tusschen de bestaande inrichtingen en de toekomstige regeling moet overeenstemming worden gebracht, wat het wetsontwerp ook wil, door de erkenning van kassen en fondsen aan zekere voorwaarden te binden. Echter is niet weggenomen, naar het oordeel der Commissie van Voorbereiding, het bezwaar dat de ziekenbehandeling is uitgeschakeld, en de verzekering tot een geldelyke uitkeering beperkt blijft; vandaar de vraag, die zy in haar Nota stelde, niet op de eerste plaats, maar de Minister kent haar in zyn antwoord den voorrang toe: „Is het wenschelyk de wettelyke ziekteverzekering te beperken tot uitkeering van ziekengeld, met uitsluiting van de zorg voor geneeskundige hulp?" De Commissie wyst, by haar.bestryding van het stelsel van het ontwerp, op het hooge belaag eener goede ziektebehandeling voor den arbeider, en op de noodzakelykheid, op de ziekenkassen een prikkel te doen inwerken, die noopt tot het nemen van maatregelen tot voórkoming en spoedige behandeling der ziekte. Ook wordt bezwaar gemaakt tegen een bepaling van bet ontwerp, die de er kenning van ziekenfondsen alleen mogelyk maakt op voorwaarde, dat zy iederen by een ziekenkas verzekerde als lid opnemen. In dit vraagpunt, waarvan de voorop stelling door den Minister by de beant woording der Nota ons zeer gerechtvaardigd toeschjjnt, liggen inderdaad groote moeielyk- lieden verborgen. Het zij ons vergund hierop even door te gaan, na in herinnering te hebben gebracht dat onder ziekenkassen in het ontwerp worden verstaan inrichtingen voor geldelyke uitkeering, ingesteld door den Staat, of door particulieren, voortaan met Staats-contróle. Nu levert het stellen aa'n de zieken fondsen, aan vereenigingen voor genees kundige hulp, van de bedoelde voor waarde het gevaar op, dat deze uiteenspatten. De Minister tracht dat bezwaar te onder vangen, op o.i. weinig afdoen^fe wyze, door te bepalen, dat ieder bij de ziekenkas ver zekerde ook door een erkend fonds moet kunnen toegeiaten worden, al mochten de statuten zyn lidmaatschap in den weg staan. De moeielykheid ligt daarin, dat verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekte en ziekteverzorging geheel onderscheiden be grippen zyn, en als onderwerpen van wet geving niet gemakkelyk te vereenigen. De Minister drukt dat verschil duidelyk uibWaar by in zyn antwoord schryft: „Een wettelyke regeling, die aan ar beiders een uitkeering by ziekte verzekert, beweegt zich op het terrein van specifiek arbeidersbelang, staat in verband met den aard der arbeidsovereenkomst. De genees kundige behandeling daarentegen, zoowel wat haar regeling betreft, als de verzeke ring daarvan, behoort tot een geheel ander terrein. Het belang der genees kundige behandeling kan niet goed worden behartigd binnen den kring der arbeiders. Het ziekenfondswezen is niet een arbeiderszaak, maar de zaak van die groote groen der bevolking, waarvan het inkomen met dragen kan het risico der wisselende dokters- en apothekersreke- ning; van die groep, waarvan de arbeiders wel een belangrijk deel uitmaken, maar waartoe toch tal van personen en gezin nen behooren, die niet voor loon werken in dienst van een onderneming.” Het ziekenfonds is dus een vrye overeen komst, waar eigenlyk het staatsgezag niets meé te maken heeft. Doch met deze erkenning zyn de arbeiders niet geholpen, en is ook het groote maat schappelijk belang van ziektebeperking niet gebaat. Het wetsontwerp schept, om de ver zekerden der ziekenkassen tegemoet te komen, het instituut der erkende fondsen, die ver plicht zyn hen op te nemende overige, die deze By de schrifteiyke behandeling van de ontwerpen betreffende de Ziektewet en de met haar samenhangende Radenwet is een tot dusver nieuwe weg gevolgd. De Commissie van Voorbereiding zond n.l.den Minister van Landbouw enz. een Nota, be vattende een drietal vraagpunten, ten einde deze met het antwoord de Kamer voor te leggen. Het laatste is onlangs ingekomen en openbaar gemaakt. Wat de eigenlyke bedoeling mag zyn van deze ongewone introductie, is niet duidelyk. Men weet, dat voor omvangrijke wetsont werpen een commissie wordt benoemd, die een leiddraad sainenstelt voor de behandeling in de afdeelingen, als het ware de hoofd- lynen aangeeft, langs welke daar het onder zoek tot practische uitkomsten is te brengen, de stof rangschikt. Tot be spoediging leidt dit wel niet, en of de begeerte om later op elk punt ook van ondergeschikt belang allerlei meeningen tot uiting te doen komen, er door vermin dert, kan ook al niet gezegd worden. Maar het is nu eenmaal de gebruikeiyke methode. Nu zouden wy meenen, dat deze Com missie tot een belangryk deel van haar taak zou moeten rekenen het overleg met den Minister, ten einde aangaande onder- deelen, waaromtrent veel meeningverschil bestaat, tot een schikking te komen, althans ophelderingen te verkrijgen die uit de memorie van toelichting niet zyn te putten. Dat alles kan dan gaan binnenskamers, dat behoeft niet te worden, wat feitelyk de bovengenoemde Nota wél is, een open baar verhoor op vraagpunten. Het is nu zóó geloopen, dat de Kamer, al vorens met de mondelinge behandeling der ontwerpen voorgoed een aanvang te maken, wat nog wel eenigen tijd zal duren, verbeelden wy ons! eerst uitspraak doet op die punten, dat daaromtrent, vóór men verder gaat, zooals dat elders heet, „da praealabele quaestie” wordt gesteld. Is dat misschien om, eerst als het blyken mag dat de meerderheid der Kamer bet omtrent deze hoofdbeginselen met den Minister eens is, met de behandeling voort te gaan, in het tegenovergestelde geval er geen verdere woonden aan te verspillen Een dergelyke wyze van beslissen zouden we, met het oog op het sterk afwisselen van het aantal afwezigen, niet zonder be denking achten. Of heeft het samenstellen der Nota, haar overlegging met het antwoord en de beraadslaging over dat antwoord de strekking, om van het eventueel wyzigen van het wetsontwerp, zelfs in de hoofd be ginselen, de noodzakelykheid aan te toonen? Ook dan zouden wy voor de ongewone wyze van voorbereiding geen bewondering aan den dag kunnen leggen, wyi daarmede aan de Commissie een te sterken invloed op den gang der wetgeving zou zyn toege kend, en zy een deel overneemt van de verantwoordelijkheid, die uitsluitend den Minister toekomt. Het onderwerp van deze proeve van wetgeving is moeilyk, dat zal niemand tegenspreken. Er zyn vele, en daarby zeer te genstrijdige belangen betrokken, en dat reeds geeft wryving in de kringen dergenen, die met dezen vorm van arbeiders-bescherming te maken hebben. Daarby komt, dat het grensgebied tusschen de Ongevallen- en de Ziekteverzekering, wordt de voorgedragen regeling aangenomen, door de eerste ver laten, door de laatste ingenomen'zal zyn, en dat is in het geldelyk nadeel der werk lieden, die dan premie te betalen krjjgen voor hetgeen vroeger tot het ressort van den werkgever behoorde. De vraag, wat in den grond der zaak billyker is, geraakt by zulke tegenstelling wel eens in de klem, evenals verzuimd wordt er op te letten, of ook groote vereenvoudiging van administra tie en vermindering van de daarmee samen hangende uitgaven van de voorgestelde regeling verwacht kan worden. Nog een andere, zeker niet minder ernstige moeilijkheid doet zich voor. De arbeiders- ziek te verzekering is in ons land geenszins iets nieuws, al heeft tot heden de wetgever zich er niet mede bemoeid. Aan tal van ondernemingen zyn ziekenkassen verbonden, waarin geregeld de werklieden zeker per centage van hun loon, de patroons hun bijdragen storten, en waaruit by ziekte van genen wekeiyksche uitkeering plaatsheeft; de wyze van beheer dier kassen is zeer onderscheiden, samenhangende met allerlei bijzondere omstandigheden. En bovendien beeft mén, in tal van plaatsen, de zieken- Bij Kon. besluit van 12 dezer is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accynzen te Onderdendam, S. Tack, ont vanger derzellde middelen te Gorinchem (buitengemeenten). By Kon. besluit van 12 dezer is, ingevolge de weduwenwet voor de amb tenaren 1890 en de wet van 2 Juli 1898 (Staatsblad no. 167), aan M. de Groot, wed. J. Uittenbogaart, postbode, een pensioen verleend ten bedrage van f 137. Op het graf te Brielle van de slachtoffers der ramp te Katwijk, waarbij den 14den October 1909 zes militairen bij het opruimen van een wrak om het leven kwamen, is Woensdag, namens het korps torpedisten aldaar, op plechtige wijze een gedenkteeken geplaatst, waarop hun namen vermeld slaan. Overste J. E. Fabius, com mandant van het korps, sprak een treffend woord ter herinnering aan de in de uit oefening van hun plicht gevallen krijgs makkers en hechtte een krans aan den fraaien gedenksteen. Op het drietal voor de 30ste plaats by de Ned. Herv. Gein, te Amsterdam zyn geplaatst de predikanten E. D. G. van der Horst, te NieuwpoortF. G. Hospers te Workum, en Dr. Mr. J. Schokking, te Leiden. andere bepalingen weet te bedenken om aan de eischen van de Marne zoowel als aan die van df Aube te voldoen. Er is nu een rand van wijnbouwers in de Aube saAingekomen, die de regeering zal voorstellen binnen acht dagen de afbakening van het wijngebied geheel af te schaffen. Gebeurt dit niet, dan zullen alle gemeentebesturen in de Aube aftreden, belasting wordt er dan niet meer betaald en de opstand begint opnieuw. In Baroville hadden de wynboeren een groote Duitsche vlag op het stadhuis ge plant. Toen de gendarmes het gebouw Beklimmen wilden om de vlag weg te halen, braken de ladders die ze daarvoor gebruik ten blykbaar waren ze doorgezaagd en hadden de menschen alle moeite om zich vast te grypen en een doodelyken val te vermijden. De vlag werd weggehaald, volgende inscriptie: „Myn w volhard in uw houding ointot mi Champagnertjes te laten komer En daarnaast het antwoord: „1... Keizer! Bkzaine heeft Frankryk pq land voor 50 inillioen francs geef u de Aube voor 10 mill 1 js dit, nu op Duitschland’s i lied, toch niet sren en e niö wordt het borduursel op dei J-- ryks voorsU’J de feesten is alle luchtverkeer boven Londen van schepen en vliegers ten strengste verboden. Er is een straf van 200 pond boete of zes maanden gevangenis straf op gesteld. Men zal nu zeker een politie-lucntschip moeten hebben om even- tueele overtreders te kunnen arresteeren' in het luchtruim! Zoowel in Engeland als in België en in Nederland broeit er een staking onder de zeelui. Stokers en machinisten van groote stoomboot-maatschappyen hebben eischen aan hun reeders gesteld, die niet alle voor inwilliging vatbaar zyn. Wel zynerenkete reeders die willen toegeven en is het Je hopen, dat het niet tot—een algemee/e staking komt, wat inderdaad eetv rampXou zyn. Een groot beletsel tot zulk ea^kfiking is, dat de vereenigingskas van de zeelui niet byzonder goed gevuld is! De Franscli© wynboeren komen nog niet tot kalmte, zoolang de wetgever geen maatschappelijken arbeid zal overgelaten moeten worden. Deze vindt, dikwyls met behulp van gemeentelyke instellingen, onderscheiden wegen, langs welke de zwaarwichtige staatstusschenkomst niet kan doordringen. Hoofdzaak is, dat de werkman, die ziek wordt, niet daarmeê tevens tot armoede vervalt; en al kan, by de eerste schreden, die in onzen tijd gezet worden op de banen der verzekering, ook tegen de geldelyke gevolgen van ziekte, niet terstond ten volle worden verkregen wat men gaarne zou wenschen laat er nu maar een begin worden gemaakt. Vef- bëtering en uitbreiding volgen later. In de Engeieche pers wordt mej na druk gewaarschuwd Jegen de inmenging van Spanje in de Marbkkaansche troebelen. Een blad voorspelt zelfs groote internatio nale moeilykhedenr, als het onvermydelyk gevolg van Frankryks en Spanjes optreden. Hoe meer troepen er in het Sjerifiaansche Ryk komen, hoe erger het verzet van de stammen zal worden en ten slotte zullen alle belanghebbende Europeesche mogend heden er zich mee gaan bemoeien. Overigens nemen de mogendheden het tot nog toe vrn kalm op en laten zy Frankryk en Spanje hun gang gaan. Het Britscbe volk heeft in deze dagen geen belangstelling voor iets anders dan voot de a.s. kroningsplechtigheid. Het kleed, dat Koningin Maria bij hare kroning zal dragen, is nu gereed. Het is een prachtig gewaad en geheel een product van Britsche ny verheid en kunst. Het kleed is van ivoorkleurig satijn, met kant en rijk met goud geborduurd. Het borduursel geeft de symbolen der verschillende deelen des ryks te aanschouwen: de roos, de distel, de klaver, de lotusbloem, de ster van Indiö enz. In eikebladeren en eikels zal de macht van Groot-Brittanniö worden gesymboliseerd en het borduursel op den sleep moet den wasdom des ryks voorstellen. Gedurende de feesten is alle :pen en vlii is een i tanden gevi zal nu hebbei In de laatste dagen begint ook in gemeente het mond- en klauwzeer zich stiger te doen aanzien. Heerschte het tot nog''t< koppels, in lichten graad,-- ook alhier sterfgevallen voor, en zyn dezer dagen een rund van J. C. den Besten en een van A. Spelt aan de ziekte bezweken. Haastrecht, 14 Juni. In de Maandag avond gehouden vergadering van de Roomsch Katholieke kiesvereeniging alhier is candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad de heer C. Hooge veen. Besloten werd de beide anti-revolutionaire candidaten te steunen. ‘Hekendorp, 14 Juni. Woensdag j.l. werd in een vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder „Groot-Heken- dorp” behandeld een voorstel van den heer H. van Rossurn om een commissie te be noemen teneinde te onderzoeken op welke wyze hulpbemaling van den polder (can plaats hebben, daar de watermolen niet steeds de noodige kracht bezit het polder- water op peil te houden. Verschillende ingelanden echter waren daar tegen, aan gezien het zelfs bij polders mei stoomge maal voorkomt dat by vele regens het water niet altyd dadelyk te verwyderen is. Met 160 tegen 72 stemmen werd het voor stel verworpen. Krimpen a/d Lek, 15 Juni. Ds. E. J. Wientjes, predikant by de Gereformeerde Kerk alhier, beeft een beroep ontvangen te Willemstad. *Langeruige weide, 15 Juni. Tot hoofd der openbare lagere school alhier is benoemd de heer C. P. van der Ende te Dinteloord, met ingang van 1 Augustus a.s. i Een droevig ongeval had deze week alhier plaats. De veehouder M. Verkley was bij De Jong in de Ruigeweide bezig met het laden van een voer hooi, toen plotseling het voor den wagen gespannen paard aantrok en Verkley van den wagen viel. Reeds den volgenden dag stierf hy aan de bekomen verwondingen. •Moordrecht, 15 Juhi. By den land bouwer G. Riineveld, in den Zuidplaspolder alhier, brandde Woensdagnamiddag de hooi berg geheel uit. De brandspuit was spoedig ter plaatse. Doordat de wind niet in de richting van de woning was, bleef deze gespaard. Deuren en kozynen aali den achtergevel waren echter geheel verkoold. Hoewel er betrekkelijk weinig hooi aanwezig was moest de spuit toch nog van 21/2 tot 8 uur dienst doen. De oorzaak is onbekend. •Nieuwerkerk a/d IJsel, 15 Juni. Tot organist by de Ned. Herv. Gem. alhier is benoemd de heer T. Kaptein. Het aantal sollicitanten bedroeg drie. Gister-avond Werd in het café „Sport" van den heer C. Uitbeyerse aan ’s-Graven- weg een vergadering gehouden van de kies vereeniging „Algemeen belang", onder leiding van den tweeden voorzitter, den heer A. J. Fyan. Bij de opening werd de onlangs overleden voorzitter, den heer G. van Reeuwijk, her dacht. Met hem was heengegaan een man, aan wien de vereeniging zeer veel verliest. Hij laat zeer zeker een moeilyk te vervullen ledige plaats achter. Vervolgens werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Het vöorstel van het bestuur om het aantal bestuursleden op vyf te be palen, vond geen bestryding; het werd zonder stemming aarlgenoinen. Hierna kwam aan de orde het stellen van drie candidaten voor lid van den ge meenteraad. Bij acclamatie werden de drie aftredende leden, de heeren H. de Bruyn, M. Molenaar en A. M. M^nlieff opnieuw gesteld. Met een opwekking tot de leden, om, wanneer stemming noodig blijkt, toch vooral trouw ter stembus op te komen ten einde de candidaten met een flinke meer derheid gekozen te zien, werd de vergade- ring gesloten. Het mond- en klauwzeer heeft zich in de laatste dagen in onze gemeente zeer uit gebreid. Den 27sten Mei had de eerste aan gifte plaats; nu bedraagt het getal al ruim 70. Tot heden is slechts één koe, van den warmoezier Maaskant bezweken, zoodat de ziekte nog al niet kwaadaardig schynt. •Nieuw-Lekkerland, 15 Juni. Burg, en Weth. dezer gemeente hebben bepaald, dat de eventueele stemming ter verkiezing van zeven gemeenteraadsleden, drie wegens periodieke aftreding, en vier nieuwe leden, wegens vermeerdering van het aantal in woners, zal plaats hebben op Vrydag 7 Juli a. s., de herstemming, zoo noodig, op Woens dag 19 Juli d. a. v. De verkiezing (officiëele candidaatstelling) heeft Dinsdag 27 Juni plaats. De kiesvereeniging „Gemeentebelang” heeft tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld- de heeren J. Smit van Nieuw-Lek- kerland (aftr.), F. Smit, B. Pot, P. G. Heyhis, Joh. Verhaar, C. A. Punt en J. Hoogendoorn. De kiesvereeniging „Nederland en Oranje” stelde vyf candidaten: de heeren As. den Boer (aftr.), J. Hoogendoorn, E. de Jong, P. den Ouden Pz. en G. van Lindonck. Gister-avond had alhier, ten overstaan van mr. J. P. van den Brink, notaris te Alblasserdam, de verhuring plaats van het grasgewas, behoorende aan de diaconie der Ned. Herv. Éerk. De opbrengst bedroeg f 362, zynde f94 minder dan het vorige jaar. ^Ouderkerk a/d IJsei, 15 Juni. Me juffrouw H. W. Wagenaar ontving en nam aan een benoeming als onderwijzeres aan een school met den Bybel te Rotterdam. De benoemde zal 1 October in betrekking treden. De collecte voor de Zending, in de Ned. Herv. Kerk gehouden, bedroeg de som van f 164,75daaronder zyn begrepen ,twee extra-gifteneen van f 10 en een van f 100, waar een belangryk t in één-karaer-wonii '"»te is, hoe lager. grooter nel jout, doordat t worden. Zot byna beer* _J gei - ..•egaande onzedelijke toestand, ‘aatssecretaris gaf als zyn ineening, de eerste plaats een wet moet ge worden, die de minimum-eischen voor igen vaststelt. Berlynsche sportpaleis is de eerste Hansa-dag begonnen. Er zyn tusschen 12.000 en 15.000 menschen saflrn- gekomen, vertegenwoordigers van bureaux, fabrieken en handelsondernemingen uit alle deelen des rjjks. Het doel der Hansa-dagen is, gelijk bekend, een tegenwicht te bieden tegen het ijverige werken van den Duitschen landbouwbond, en aldus de belangen van handel en nijverheid in Duitschlanu te be schermen tegenover die der agrariërs. Mexico. De leiders van den opstand, Madéro, de la Barre en generaal Reyes zyn het eens geworden pver de verdeeling van „den buit”. Madéro zal President word< zich dus terug om met de 1 Madéro te steunen. Uit(‘ Madéro dan Reyes de la Barre Minis Zaken. In de Ver. Staten hebben ook veel onweders gewoed, gepaard met hevige stor men. Daken werden van de huizen gerukt, telegraaflijnen vernield, schepen van hun ankerplaats gedreven enz. Drie menschen in New-York werden door den bliksem gedood en op vele plaatsen ontstond brand. Gelukkig viel er ook veel regen, maar op sommige plaatsen was die zoo hevig, dat er kelders vol liepen. Te New-Jersey sloeg de bliksem in een gebouw waar een weldadigheidsfeest werd gegeven en waar nu de 25.000 deelnemers aan het feest plotseling in het duister zaten. Er ontstond een onbeschrijflijke paniek, en toen de menschen eindelijk buiten waren, bleek het, dat er velen naar het ziekenhuis gebracht moesten worden. Vier menschen werden in het gedrang gedood.

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 1