N°. 3248. 1911. Zaterdag 24 Juni. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. öfflcile Kemusgempn. Eerste Blad. daar! erenwagens. EISCHEN. Èfr; luders! EEUWIJK, erk »/d IJmI. Asthma. )r de oop. BUITENLAND. Overslcht. BINNENLAND. 4ê WOMOfflM COURANT geven, worden Slechts 2-maal in rekening gebracht. plichting Uitvoerig te nog het le s inkii KEN Jr.; af- en- zal I WELINGEN, ♦f EELEN, i, Botterdam. De KAN; 4EESTER; ERD; SSEN; ALES. Gemeente Schoonhoven. S. W. N. VAN NOOTEN te. Schoonhoven, Uitgevers. Intercom^. Telefbon-nr. 20. gen< uitk wetge’ kundif De 1 ren. dokterssti szwaar van :zaamheilen idering tot Dit nommer beotaat uit bladen. genomen is de bevolking der dingen ingenomen. -S-* -hoord. Iu tegen- uaiotc geruchten over ig de toestand heeten, al is (tevredenen °nu ten van der ge- kroningsdag was Donder by zonderheden over dien dag werk by uitnemendheid. Daarmede bedoelen wij niet alle tonen in die disharmonie op dezelfde hoogte te brengen, maar wy zoeken naar samenstemming. En zooals op den akker de krachtige groei van het gewilde gewas het onkruid verstikt, hopen wyook, dat de ontwikkeling van bet goede een eenmaal overstelpende overmacht zal doen ontstaan om het kwade in zyn wasdom te stuiten. De naald, die de richting der heden- daagsche maatschappelyke ontwikkeling aan geeft, wyst op effening van ongelijkheden. Dat deze ooit, zy het ook na eeuwen van arbeid en stryd, geheel weggenomen zullen worden, gelooft niemand. En evemnifi zal iemand dat wenschen. Het zou volmaakt in tegenstelling zyn met al wat het natuur- leven doel aanschouwen; het zou een toe stand scheppen, met den dood overeen komende, wijl dan ook de vooruitgang^ die in hoofdzaak is het streven naar het meerdere en hoogere, dus naar ongelykheid, zou zyn stop gezet. Er zyn ontzaglyke verschillen in de zede- lyke wereld, en niet minder groote in het stoffelyk beslaan. Zekere overeenstemming tusschen die beide is niét te miskennen, hoewel er .geen verband van evenredigheid is aan te toonen. En nu gaat bet er om, in beide opzichten werkzaam te zyn aan een peilverbooging, die niet slechts het geheel doet ryzen, maar vooral onderaan merkbaar wordt en daardoor de afstanden verkleint. Men spreekt daar van misstanden. En velen, wier blik er aan vastgelegd wordt, wier geest de diepte tracht te peilen, wien het hart verbitterd is door de aanschouwing van misdaad, van onwetendheid en van armoede, drukken dat uit met het woord verwording. De zoo diep ingekankerde wonden der maatschappy noemen zy onge- neesiyk, en indien men bun vroeg, welke weg gevolgd moet worden om tot verbetering van algemeene en van bfyzondere wantoe standen te komen, zy zouden het hope loos bescheid geven, dat er aan die sombere doodsvallei geen uitweg is. Alle verschynselen om ons been weer spreken dit pessimisme. Het is een hoogst gelukkige eigenschap van de menschelyke natuur, dat hoop en moed baar byblyven, ook wanneer er wel aanleiding is om die beide te laten zinken. Daardoor is het mogelyk geworden, dat zelfs onder ongunstige omstandigheden de voorgangers kracht gevonden en behouden hebben om den draak aan te tasten, en de volgelingen werden opgewekt om mee te gaan doen. Onze lijd is er een van levendige werkzaamheid; geen hoekje waar duisternis beerscbt wordt onbezocht gelaten; al kan men daar niet dadelijk al het licht doen invallen dat noodig is om de schaduwen te verdryven, al zyn er wellicht lange jarenreeksen noodig, eer ook daar van be vrediging sprake kan zyn, het schynsel wordt er toch zichtbaar en allengs minder flauw. Aan den anderen kant moeten wij ons niet laten verblinden door de fakkel van een te optimistische opvatting, niet met een luchtig handgebaar het bestaan eener lang niet rozige werkelijkheid trachten weg e schuiven. Om onzen tyd op waarde te taxeeren, moeten wy veelzydig waarnemen, en dan zyn ook de groeiverschynselen van kwaad, als wy in dat ééne woord mogen samenvatten al wat in geestelijken en in stoffelijken zin het maatschappelyk lichaam ontsiert, niet te miskennen. Misdadige neigingen vinden nieuwe paden; hel ruwe égoïsme, onder verfijnde vormen optredende, ontdekt meer doeltreffende verrykingsmid- delenhier geeft weeldezucht zich aan uit spattingen over, ginds «doet gemis van eenig zedelijkheidsgevoel de grenzen van het dierlijke overschrijden, elders heeft volstrekte armoede alle veerkracht verlamd, alle hoop uitgebluscht. Er zyn, wie die het niet weetl schokkende tegenstellingen. Naar haar op lossing zoeken, dat is het maatschappeiyk shier to Vlach t- den MpotprljH n hagelnieuw AIMAC’HINE Inrichting voor Prijs der AdverterttiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 wen. Alle binnenlandsche Ad verten tien voor 3-maal plaatsing opge- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis, dat voor de toelating van Leerlingen tot de School no. 8 (Hoofd de Heer HEMMES) aangifte moet worden gedaan ter Secretarie vóór 15 Juli a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN SLOTEN. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. r Sancta Paulo, it bronchitis, ver- J verkoudheden, ontsteking, nleu- longontsteking, ingen, influenza teningen. band K. van DAM IDE, hterkade 25; «Sedert eenige ja- ren was ik lüdendeaan beklemd heid op de borst, zoo- dat ik by den min sten arbeid dadeiyk moest rus* ten. Ik zag altyd op te gen hetloo- pendaar my dat steeds be nauwdhe den veroor zaakte. Ik was zeer licht vat baar en was daardoor n dag werd bet ten slotte mjjno r kon verrichten, ég en voelde my )oor een boekjo lakt op de goede siroop, Klooster de verschillende iten gelezen bad, I liegt toch niet” ma, winkelier te Abdijsiroop, dat dat ik genezen k van dit eene oote hoeveelheid rok. Myue buis- asd vanwant na iruikt te hebben, lad ik de Abdy- likt, dan had ik liet behoeven uil dat het belang Uit schenkel wagen meenten, volksverti en van veret korps enz., De groot Taft De daai grootste werd. 1 engelen, versierd, Witte 1 ware als hem de Vernietiging prijs te geven, onder toepassing wellicht, tot op zekere hoogte, van de Spartaansche methode, zy treedt toe, zy onderzoekt hét geval, zy biedt troost en hulp, zy stelt zich als werktuig in de hand der Voorzienigheid, en onderwerpt haar wilsuitingen aan hooge eischen vau zedelijke verantwoording. Wat hier geschetst werd, is niet een ideaal. Het is slechts de werkeljjkh’eid, gezien in het licht van een verhoogd plicht gevoel. Eigen kracht vermeerderende, met het doel om voor onze rechten met meer nadruk eerbiediging te eischen, hebben wy den zwakke de hand te reiken, niet al leen om hem in het leven te houden met de toevallig toegereikte aalmoes, wat soms de naastbyliggende verplichting kan zyn, maar om hem een plaats in te schikken waar hy, gevallene by den aanloop, weer met ons mee kan gaan naar het verder en hooger gelegene land eener rechtmatige begeerte. Mannen en vrouwen arbeiden met toenemend welslagen in die richting, de arbeiders groeien in tal en kracht. En moge dan intellectueele gelijkheid een on mogelijkheid en maatschappely ke een droom beeld zyn, in blijmoedig volgen van de wetten der zedelijkheid zullen wy steeds minder van elkaar gaan verschillen. In dat streven naar éekere gelykmaking dringen vanzelf de eischen des materiëelen levens op den voorgrond. De mensch is, zoo niet in volstrekte^ zin, dan toch grooten- deels, wal de omstandigheden, in welke verkeert, van hem gemaakt hebbeu, en ver betering van deze is dus inderdaad voor waarde van Vooruitgang. Dat is de grond slag van den économischen stryd, waaraan een groot aantal onzer tydgenooten deel nemen, een stryd, die eigenlijk hierop neerkomt, dat wij voor de beschikking over onze werkkrachten een zoo hoog mogdyk^A prys trachten te verkrygen. Dat leidend beginsel openbaart zich in hopderderlei vormen en in tal van combinaties, maar het is toch de draad, die door alles heenloopt. Nu kan de vraag gesteld worden of, zoo aan alle eischen te dien aanzien op eenmaal kon zyn voldaan, de verhoudingen wel zouden veranderen, en het schynt dat de ondervinding naar een ontkennend antwoord heenwyst. Wij bewegen ons in een soort van kringloop, telkens uitkomende op-het- zelfde punt: hebben we vandaag, door als vak- en lutgenooten de handen ineen te slaan en onze voorgaarden op te dringen, ruimere betaling weten te verwerven, mor gen zullen wydoordien ook anderen den prys hunner diensten konden opvoeren, meer hebben af te zonderen, en hel is alleen ge durende het tijdsverloop van eón kleinen voorsprong dat van het verhoogd looncyfer de gevolgen zichtbaar zyn. Niettemin, het streven naar verbeterde arbeidsvoorwaarden is zoo naluurlyk, dat het wyzen op de wet van vraag en aanbod, hoe onbetwistbaar zy ook weze moge, weinig uitwerking heeft en van de eischen, die daarby gesteld worden, is lang niet altyd té zeggen dat zy ongegrond of overdreven zyn. Alleen, er zyn grenzen, en deze worden gesteld door het algemeen belang. De inwilliging van een looneisch, de door gemeenschappelijke» drang afgeper- sle inkorting van den werktyd, zij kunnen niet alleen voor een onderneming op zich zelf, maar ook voor een geheel bedryf ver derfelijk zyn, en ten gronde richten wat in het belang der overwinnende werkers over eind moest1 gebleven zyn. Wat baat een hooge prysnoteering als de markt niet bezocht wordt? Het is verbiydend, dat de maatschappelijke evolutie ook naar andere kanten uitziet. De onaandoenlijkheid betreffende den geestes toestand der minbevoonechten, in vroegere tyden nog stérker dan de minachting voor hun lichamelyk welzyn, maakt plaats voor het besef dat wy moeten streven naar een zoo danige verheffing van onze medewerkers, dat zy in staat worden gesteld om aan immer hoogere eischen te voldoen. En daarby doet zich nog de verheugende omstandigheid voor, dat de noodzakelijkheid van een harmonische ontwikkeling meer en meer op den voor grond dringt. Niet het verstand alleen en evenmin uitsluitend de handvaardigheid dienen verhoogd, maar vooral het zedelyk besef eischt verdieping, terwyl tegelykertyd bet lichaam met zyn velerlei behoeften om betere verzorging vraagt. In tal van op zichten is veel verwaarloosd en veel ver keerd gedaan; als wy nader kennis maken met sommige dingen uit de oudheid, noemen wij slechts de lichaamszorg en de kunstvaardigheid, dan vinden wy niet altyd reden om een hooge borst te zetten! en nu is men bezig om te gaan inhalen, nu keeren wy op menig punt terug naar het geen een tydlang in den steek is gelaten. Onze eischen dringen niet alleen dieper door, zij strekken zich verder uit. Wy belwyfelen niet meer of de arme stakker, voor wien onze hulp is ingeroepen, nog wel te helpen is; evenals de heelmeester, die by een hem ter behandeling gebraebten zwaar gewonde het naderend levenseinde wel kan vaststellen, den ongelukkige des ondanks verbindt met een nauwlettende zorg, als ware hij overtuigd dat het leven straks zal oplaaien met onverminderden gloed, neemt de maatschappelyke meewarig heid ook den meest in armoede weg kwijnende, sterkst gedegenereerde, zedelyk weggezonkene, lichamelyk misvormde of verzwakte onder haar hoede. Zy vraagt niet of het misschien, uit een oogpunt van zelfbehoud of van maatschappelyke zuive ring, niet beter zou zyn dien stumperd geheel aan z|jn lot over te laten, wat hetzelfde Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. »I geneesiuid- er van Uw vee, eekende. Gy zult >n van zien. ik uit; het is in lepassing van dit weer spoedig de er is uitgebroken i dag ontbreken doend helpt. I a 2 koeien, afge len één gulden ssel of rembours. Boschwachti emeente l bit: ZESSEN DRAAT; F. AMSING; KORTE WEG; EBEL; De zeeliedenstaking blyft zich nog voort durend uitbreiden. Vooral in het Brit- Mche Rijk is de staking belangryk. Circa 180 schepen zyn genoodzaakt stil te liggen. Bij de matrozen hebben zich in Liverpool ook de „stewards” en te Southampton de bootwerkers gevoegd. Inmiddels zyn de Kroningsfeesten in vol len gang. Londen is thans onherkenbaar. Alle straten zijn voorzien van estrades en nlankiers; zelfs de grv/1 monumentale bouwwerken, zooals de Abdy, de St. Pauls, de groote standbeelden, alles is weg ge timmerd door reusachtige, glooiend oploo- pende gevaarten, die zitplaats bieden aan duizenden. Overal waar op 22, 23 of 29 Juni de stoet passeeren zal, zyn alle beschik bare ruimten in winkels, balkons, trottoirs, kortom waar maar menschen kunnen staan, alle in beslag genomen. De politie heelt echter gezorgd adt er groote houten poorten5' voorhanden zyn, om, zoodra de trottoirs vol zyn, de zijstraten af te sluiten. De dag van aankomst der vreemde vor sten gaf al dadelyk een zeer groote levendig heid. Vele vorstelijke personen kwamen Dinsdag J.l. reeds aan. Woensdag bracht elke trein nieuwe gasten aan. Het eerste groote feest, dat gegeven werd, was het feestmaal in Buckingham Palace; vervolgens een aangeboden 'door den Hertog en de Hertogin van Sutherland. Daar zaten 560 gasten aan. De eigenlijke dag. De byzon volgen nog. Voor den exkoning van "Portugal moe ten de feesten in Engeland wel een schril contrast vormen met de gebeurtenissen in z(jn land. Daar werd n.l. nu definitief de republiek uitgeroepen. Het Koningschap afgeschaft en het Huis Braganza vervallen verklaard van den troon, en verbannen. Aan den voorloojiigen toestand, welke 10 maanden geduurd beett, is dus than? een einde gekomen. In.de volksvertegenwoor diging is de voorloopige regeering afgetreden en terstond herbenoemd. Het besluit der Kamer tot uitroeping van de republiek werd van het balkon den volken verkondigd en in duizenden exemplaren verspreid. De 19. Juni zal in Portugal een nationale feestdag blijven. Over ’t geheel zeer met den loop t Wanklanken werden niet gei stelling met de laatste monarchistische complotten, ma[ in Portugal thans zeer goed I het ondenkbaar dat de ont ineens van alle verzet tegen de nieuwe re geering zullen afzien. Het nieuwe Belgische Ministerie heeft in het parlement zyn eerste verklaring af gelegd. Het bedoelt te zijn een zaken kabinet, dat alle passeerende zaken zal afdoen, en het groote vraagstuk van het onderwys onaangeroerd zal laten. Of erin 1912 besloten zal worden tot parlements- ontbinding en stemming over do onderwijs wet wilde het Ministerie niet zeggen. Niettemin verwacht men dit algemeen. De Fransche kamer heeft met 423 legen 145 stemmen een votum aangenomen ten gunste van den Paryschen prefect van politie Lépine. Gelyk men weet waren er allerlei veroordeelen tegen dezen prefect, doch is hij thans schitterend gerechtvaardigd. De Minister verklaarde dat hij een uitmuntend ambtenaar is. Vier Fransche onderofficieren hadden weigerd om naar Marokko te gaan, omi hun diensttyd byna geëindigd was. Minister van Oorlog is daartegen met groote gestrengheid opgetreden en bepaalde dat zy le. terstond uit den dienst ontslagen zouden worden; 2e. dat hun pensioen en hun decoratiën vervallen worden verklaard. Uit Marokko komt weinig nieuws. Ge neraal Moinier vraagt nog al meer man schappen. Hij gaat Fez verlaten, doch laat er een deel van zyn leger achter om den Sultan bij te staan, terwyl hij zelf gaat kampeeren bij Mekines. De DuilMche ingenieur Richter wordt ER; JROUWER; GENNEP; v/h L. Pot 2; 'EENIS; ER; )SS; .OT; ALSEM Pz.; JJKEN; SCHOUTEN; !N* BRPAGT nog steeds door de Grieksche roovers gevangen gehouden. De Turksche regeering 'heeft soldatenkop hen afgezonden, doch tevergeefs. De roovers zyn. woedend over de vervolging en treden steeds driester op. Zy hebben nu een brief gezonden aan de Turksche regeering, met dezen inhófid: „Zend 50.060 Turksche ponden (ongeveer f 550.000), waarvan 20.000 Napoleons, 10.000 Engelsche ponden en 4000 slnkken van 5 Turksche ponden, benëvens een aantal gouden horloges'met kettingen en revolvers. Doet ge dit niet, dan zullen wy u het Ijoofd vau Richter zenden, 't Is nutteloos troepen te zenden om schrik in de dorpen te brengen.” De lykverbranding in Pruisen zal ein delijk toegestaan worden, ’t* Heeft moeite gekost het wetsontwerp er door te krijgen in de Kamer kreeg het twee stemmen - meerderheid, in het Heerenhuis vier. Hoe 't ook zy, het ontwerp is aangenomen en de vrijzinnigen zijn tevreden. De tegenstand kwam ook in het Heerenhuis vooral van den kant der geestelijkheid. De conserva tieven voelden er niet veel voor, maar toch hebben een aantat hunner voorgestemd om de regeering een genoegen te doen. Ver. Hiaten. Er is zilveren bruiloft .gevierd in het Witte Huis te Washington. President Taft en zijn vrouw leven zeer eenvoudig, maar zulk een feest in het Witte Huis was een zob groote zeldzaamheid, ut vanzelf tót eeir gebeurtenis van wérd. alle oorden des lands .-kwamen ge- )ii voor hel zilveren paar een vol: zilverwerk van allerlei ge- van den Senaat, het Huis van tegenwoordigers en andere lichamen ïenigingdn, van het diplomalen- alsook van vele particulieren, voornaamste feestelijkheid was een >ote buitenpartij, waar de heer en mevrouw .1 5000 gasten ontvingen. laar verdeelde bruidstaart was de i die ooit te Washington gebakken Het gevaarte, rijk met bloemen, vruchten en allerlei andere zaken ;>*d, moest door zes mannen naar het i Huis worden gedragen. NTATFN-GENEBAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 2f Döör den voorzitter werd gedaan van het Merkelbacb, in h e geloofsbrieven Mr. A. J. I. M. en WELINGEN; i. PESSELSE; estbaven 198; n DAM; UW; ïnOUDSTEN; nDAM; ELD-Pie )N; HAARS; V. DONKER; EVELD Lzn.; J UK; JLEN; r WOUDEN; AAR; geneeskum Door land arbeiders worden zou woi De 1 in de coi niemand dedigd werd, behoorlijke so< kundigen ?topd ling voorop. Voor moest de Minister Daatna werd de v vólgenden dag verdaagd. Vergadering van Woensdag 21 Juni. - In deze vergadering werd mededeeling gedaan van een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin deze er ten ernstigste op aandrong met de behandeling der Miütiewet zóo spoedig mogelyk in het najaar aan te vaifgen. De regeering ver klaarde daarby, dat zij een langer uitstel van de behandeling dezer gewichtige aan gelegenheid bepaaldelijk in stryd achtte met *s lands belang en zulks 'met hare verant- woordelykbeid niet zou kunnen overeen brengen. Deze missive werd voorloopig voor ken nisgeving aangenomen. De behandeling van de vraagpunten verband met de ziekteverzekering werd voortgezet. De heer T r e u b sloot zich by het betoog der heeren Patyn en Duys aan. Spreker deed uitkomen, dat de geneeskundige be handeling een algemeen belang was. Als dej Minister inderdaad wenschle, dat de zieke arbeider inoet worden behandeld, dan mocht hijvoor moeilijkheden niet uit den weg gaan. Al kreeg men dezelfde móeilyk- heden als in Dgitschland, dan nog mocht men de zaak niet laten rusten. Als de ziekenbehandeling goed georganiseerd werd,*' dan zou dit leiden tot oprichting van meer dere ziekenhuizen en sanatoria. Een goed geleiderziekteverzekering zou geleidelijk den medischen toestand ten platten lande ver beteren. De Minister raakte dit in ver hand met artikel 85 van het ontwerp Inva liditeitswet in zyn eigen stelsel verward. Ook in de ontwerpen Kuyper en Veegens kwam de verplichte ziekteverzekering voor. In het stelsel van den Minister, zal de uit- keering voor het grootste gedeelte komen in de zakken van den geneesheer. Spreker vreesde voor een niet te controleeren ge knoei als gevolg van de bepaling, dat de uitkeering niet wordt gegeven, als er geen geneeskundige behandeling heeft plaats ge- jiad. In dit stelsel werd de arbeider te zwaar belast door de volle kosten van ge neeskundige behandeling. Het splitsings- ptelsel van den Minister was voor deze afge vaardigde onaannemelyk en zou het ook voor de meerderheid zyn, als bierby geen politieke bijoogmerken in het spel waren. De heer De Savornin Lohman was van meening, dat dit ontwerp eerf rechts grond miste en waarschuwde tegen de con sequenties' van dit stelseL De overheid ‘kon en mocht de maatschappy niet-regelen. Daarom kon spreker best begrypen, dat het stelsel van den minister op dit punt werd afgebroken. De heer Tydeman had een vraagpunt op den voorgrond willên plaatsen, of vrij willige verzekering niet gesteld diende te worden boven een door den Staat opge- legden dwang by arbeidersverzekering. Ook het stelsel van den minister, waarby ge neeskundige behandeling wordt uitgesloten, stelde hem te leur. De regeering was niet verantwoord door overname van het stand punt der medici in dit opzicht. Aan den eenen kant was spreker bevreesd, dat de uitkeeringen stelselmatig den dokters ten goede zouden komen, aan de andere zyd mochi men het gevaar vóór simulatie nie te licht achten. Alsnu' werd de regeling van werkzaam heden vastgesteld en zou de stemming over de Steenhouwerswet beginnen. Alvorens deze een aanvang nam ver klaarde de heer Lohman, dat hy en eenige zyner partygenooten tegen dit ontwerp zou den stemmen wegens grondwettig bezwaar. Daarna werd bet genoemde ontwerp met 67 tegen 7 stemmen aangenomen. Aan de orde was nu de interpellatie- Van Karuebeek over het totalisator- verbod. De heer Van Karnebeek wenschtehet bewuste verbod eenige jaren uit te stellen, op grond van de groote belangen, die daar door gevaar loopen. De Minister van Justitie verklaarde niet vjjandig te staan tegenover voorstellen, die de Kamer in deze doen wil. Van hem was echter geen novelle te wachten. Daarop diende de heer Van Karnebeek een motie in, waarbn de Kamer werd aan gezocht zich te verklaren voor tegemoet koming aan de bezwaren, die het verbod van den totalisator medebrengt voor de be langen, bij de harddraverij- en renvereeni- gingen betrokken. van Dinsdag 20 Juni, jorzitter werd mededeeling t overlijden van den heer Merkelbach, in leven lid der Kamer. De geloofsbrieven van het nieuwbenoemd ltd, Mr. A. J. I. M. Smits, werden goedge keurd en tot diens, toelating bosloten. Daarna legde de heer Smits de vereischte eeden af en nam zitting. Nog wer«l de regeling van werka vastgesteld, alvorens de vergal Donderdag' uiteenging. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 20 Juni. Aan de orde was de behandeling van de door de Commissie van Voorbereiding voor de wetsontwerpen tot regeling der arbeiders- ziekteverzekering gestelde vraagpunten, als luidenden lo. Is het wenschelyk de wettelyke ziekte verzekering te beperken tot uitkeering van ziekengeld, met uitsluiting van de zorg voor geneeskundige hulp? 2o. Is bet wenscheljjk de ziekteverzekering uitsluitend te doen plaats hebben bij van overheidswege in te stellen organen/ 3o. Is het wenschelyk Raden van' Arbeid in te stellen, belast met de taak van mede te werken tot de uitvoering van wetten be treffende den arbeid? Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter werd besloten de vraagpunten afzonderlyk te behandelen. De heer Duys achtte de argumenten den Minister voor de uitschakeling neeskundige behandeling niets zeggend. Terwyl deze het opleggen van de ver plichting tot geneeskundige z behandeling af keurde, nam hij deq <dwang zelf in zyn ontwerp op. Uit het betoog van den Mi nister releveerde deze spreker voorts, dat de regeering voor het mindere een ver plichting oplegde, doch dat zy voor het meerdere voor het opleggen van dwang geen rechtsgrond aanwezig achtte. In dit verband werd nagegaan, hoe men in het buitenland de ziekteverzekering geregeld heeft. Het gevolg van ’s Ministers regeling zal zyn, dat de doktoren zóó hooge eischen zullen stellen, dat de parbeiders niet tot de ziekenkassen zullen kunnen toetreden. Uit voerig werd de splitsing, door den Minister voorgesteld, bestreden. Heel de decentra lisatie op verzekeringsgebied zou nu uit- blyven. Men zal een dure en slechte zank tot stand brengen. Alleen voor het spek takel der doktoren is de Minister gezwicht. En de wet wordt niet voor de doktoren, doch voor de arbeiders gemaakt. De heer Passtoors herinnerde er aan, dat de splitsing verlangd werd door de Maatschappy voor Geneeskunst en de Fede ratie van R.-K. werkliedenvereenigingen. Tegen de samenkoppeling van ziekenkassen en ziekenfondsen bestonden z. i. groote be zwaren, welke spreker uitvoerig behandelde. De heer Patyn had een onvoorkomelyk bezwaar n.l., dal de verplichting zich be perkte tot een uitkeering van ziektegeld. De wetgever, die tot premiebetaling dwong, had de moreele verplichting ook te zorgen, dat de ziekte zoo spoedig mogelyk eindigde. De primaire eisch van een ziektewet is de geneeskundige behandeling; de ziektegeld- uitkeering was een secundaire eisch. Alle jvers der wereld hadden de genees- ige behandeling vooropgezet. Minister stond geheel alleen. Spreker bestreed de meening van den Minister, dat er geen rechtsgrond zou zyn voor de ver plichting tot geneeskundige behandeling. Uitvoerig stond hy stil bij den stryd tusschen de ziekenfondsen en doktoren in Duitsebland. Deze Minister dreef de arbeiders naar de ziekenfondsen en gaf ze met handen en voeten over aan de doktoren dier fondsen. Zy werden weerloos overgeleverd aan de doktoren. Vermeeijderde men de subsidie voor doktersstandplaatseii, dan zou het bezwaar van de schaarechheid der medici ten platten lande wel verdwijnen. Ten slotte hoopte spreker dat de Minister liever een nationale wet zou tot stand brengen, dan alleen te blijven staan. De heer Van Vliet betoogde, dat uit statistische infers gebleken is, dat de meerderheid der Nederlandsche arbeiders tegefl de combinatie van ziekengeld en zk^adige behandeling gekant was. de combinatie ontstond- in Duitsch- een wespennest. De meerderheid der vyenschte, dat er niet langer zou i gepraat, maar dat er iets gedaan trden. heer Schap,er constateerde, dat ‘ommissie en ip de afdeelingen door J het systeem van den Minister ver- £en ontwerp als dit was geen iciale wetgeving. Voor alle des- de geneeskundige behande- de bedreiging der medici niet uit den weg gaap. vergadering tot den jdag rerd den larii iet t

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 1