1911. N°. 3249. Woensdag 28 Juni. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. rveer. )ops, iwers! tas. rd. iren. n, GOUDA. A. nen ien, Staren, tobben. IOTEN. BUITENLAND. I, i, enz. enz. BINNENLAND. Idel om bet tevreden H.H. Medici. in eetlust. Intercomm. Telefoon-nr. 20. nsziekte. k »/d IJael. »af. rstraat 41. llee. ver- srug te koopen let 50 CU. 1Z. de van NOOTEN, S. 8c W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. >EB. de melk »derd worden, jverden op tot loffs, Gene- lopge- n. Dro< ireidlng. ran het jjmhoest. arden. iad Woerden, Souda. EEUWEN, ithandelaar, 12, GOUDA. er er Jliliek 1 de SCHOOIfHOVffiSCHE COURANT. den r staand no. 2 Islaging over het mde de ziekte- een van de van het srsum en ver- ilust van den vraagt 'ng en {even, woi Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per. post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. ide bestrijding iste gaf, kwam m^op, a was. den Prijs der A d verten tienVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën voor 3-maaI plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. 2 paarden. er vond in het idee ging van den zieke iets ,.t,nds. De regeering dient of dit denkbeeld uitvoer- zy eenmaal dien waarborg dan heeft zij ook te zorgen, nagekomen. Het was on- haar in een andere richting :er aanvaardde met een larheid, wat de regeering nartte hem echter, klasse van genees- HAAL Jr. te elgt alle ratten, vogelte. en.) te Stadskanaal, g over groud- uit ervaring te van WILLEM crjjgenASOets. wetei dient voerig ging noodstand f gebrek aan De rede v broken, ome stond omtrent de vraagstukki n besloot op i e n de bi stellen tot na over het eerste vrai na vervolgde opmerki 'an het Overzicht. De groote Engel ache kroningsl behoóren weder tot het verleden totaalindruk over de feesten is het was prachtig; 2e er zjjn niet i honderdduizenden geweest dan men ged had. Of het weder er de schuld van of dat er door de enorme voorbereidii der gestrenge politiemaatregelen schrikt werden, wie zal het is dat het publiek niet in genden getale is i vroegere gelegenheden, fenis van Koning Edwa Toch vulde reeds 's r “in dikke menigte strat stoet zou pasi extra tremel lands de van de réu- door Coers’ f 8000,—, onstelling, van n Landbouw kroning verrichtte, was het leggen van den eersten steen voor een nieuw Tehuis voor Visschers en Zeelieden te St.-John’s op Newfoundland. Hij deed dat door in het Buckingham- paleis te drukken op een electrisch knopje, dat, verbonden mei den Engelsch-Ameri- kaanschen telegraafkabel, een stroom in werking bracht, die aan de andere zjjde van den Oceaan den steen op zjjn aangewezen plaats deed vallen. Uit Frankrijk komt, nog onverwachts, het bericht dat de lang gedreigde val van het Kabinet Monis daar is. Lang dreigde het reeds, in het korte bestaan van slechts vier maanden. De oorzaak was: een uitspraak van den Minister van Oorlog, die verklaarde dat er geen opper-generaal van het leger benoemd zou worden, daar de hoofdleiding bij het Ministerie zelf zou berusten. Veel kansom een nieuw Kabinet te vormen moet Clé- menceau hebben, doch met zekerheid is nog niets bekend. De balans van de Duitsche schatkist over het jaar 1910 sluit met een belangrijk batig saldo. Dat is natuurlek het gevolg van de vaak en veel gecritiseerde belastinghervorming van 1909, die Bülow zyn kanselierschap kostte. De verwachtingen van dezen zijn echter zelfs nog overtroffen, en men hoopt het volgende jaar gelegenheid te hebben den last der schulden, die het Duitsche ryk drukt, een weinig te verlichten. >rzittei zesde scherpe wijze de bestreed. Daarna ontstond nog een oogenblik strijd over de vraag, of er heden nog gestemd zou worden. Zelfs scheen de woordenwis- "sfeesten jen. De deze: le zooveel gedacht ...a was bereidingen velen alge- zeggen. Zeker zoo overweldi- opgekomen als by i, b.v., bjj de begra- Iward. j morgens om vijf uur een dikke menigte straten en pleinen waar de stoet zou passeeren. Niet minder dan 1100 extra tremen voerden uit alle deelen des lands de bezoekers aan, die zich op de trottoirs een staanplaatsje gingen ver overen. Degenen die er van 1 tot&guinjes voor besteden kon, kreeg een plaats op een van de honderden tribunes. Om zes ure begonnen de troepen den weg af te zetten, wat met groote moeite gepaard ging. Maar de Londensche politie agenten treden uiterst kalm en waardig op. Zonder deze wyze maatregelen, die zij al van te voren nam, zou een dag als deze voor honderden de sterfdag zijn geworden. Het publiek werd als ’t ware gekalmeerd door de politie en liet zich gewillig leiden. Zoo verliep 't geheel in de volmaakste orde. Tegen tien uur kwam de eerste van de drie processies in ’t zicht. De vorstelijke éti quette in Engeland gedoogt niet, dat er andere vorstelijke personen in den stoet van de hoofdpersonen meerijden, vandaar drie processies. Eerst kwamen dan de vor stelijke en andere vertegenwoordigers van vreemde mogendheden, gezeten volgens hun rang in veertien rijtuigen. Prins Hendrik der Nederlanden zat in het zesde. Na een half uur komt de tweede stoet: vyf galakoetsen, waarin de leden der konin klijke familie. Vooral het ééne rijtuig, met de vüf aardige, onschuldige kindergezichtjes, ontlokte aan de menigte een spontaan gejuich. Dan, terwijl de klokken van de Abdij onafgebroken luidden en in de verte uit Hyde park en van den Tower het gebulder der kanonnen klonk, kwam de schitterende derde* stoet aan. Een kaleidoscoop van prachtige uniformen, goud, witte pluimen en blinkende zwaarden: het contingent Indische Prinsen en aides-de-camp in schilderachtige bonte uniformen, schitterend van edelgesteenten en goud, en ten slotte onder het donderend gejuich van alle kanten, het onafgebroken gejubel en zakdoeken- gezwaai, komt de groote gouden koets met zijn acht Isabel-schimmels aan, waarin Koning George en Koningin Mary naar de Abdy optrekken, om volgens aloud gebruik de ceremonie der kroning te doorgaan. Drie uren lang duurde de plechtigheid in de Abdy, die natuurlijk slechts door de hoogstgeplaatsten werd bygewoond. Een beschryving van deze plechtigheid in zün negentien onderdeden te geven, is in dit kort bestek niet doenlijk. Punctueel op het vastgestelde uur lieten de Koning en de Koningin, wederom voorafgegaan door den schitterenden stoet hooge officieren en Indische vorsten, de Abdij. De Koning droeg thans de kroon, den rijksappel en den scepter en de Koningin, behalve de scepter met bet kruis, ook den ivoren staf met de duif, symbool van vroom heid en deugd. Zoo mogelijk was nu de ontvangst van het vorstelijk paar door het publiek nog enthousiaster, nog opgetogener dan te voren. Luide en onafgebroken, zoodra slechts de gouden koets in de verte zichtbaar werd, klonk het gejuich. De Koning en de Koningin dankten aanhoudend buigend naar links en naar rechts. Den volgenden dag was bestemd voor den grooten optocht door London’s straten. Ook nu verdrong zich geon ontzaglijke menigte door de straten, geen overstelpende drukte aan de stations, geen vraag naar dure zit plaatsen op de tribunes. Voor de opkoopers van die plaatsen was het een geduchte tegenvaller. Zn moesten hun best doen om er zonder schade af te komen. Toch was de stoet van dezen dag veel mooier nog dan die van den kroningsdag. De vorstelijke personen reden nu in open landauers. Als een mil “issie in één seling tusschen den Minister en den Voorzi tt er eenigszinsonwelwillend te zijn. Toen echter de heer Nolens mededeelde, dat de commissie van voorbereiding er de voorkeur aan gaf de stemming over elk der vraagpunten afzonderlijk' na het debat over elk vraagpunt te doen plaats hebben, werd de vergadering tot Dinsdag f7 Juni verdaagd. werden benoemd tot leden de heeren Mr. J. C. de Marez Oyens, oud-minister, te 's-Graven- hage; Mr. Dr. C. 0. Th. baron Creutz te Arnhem; Jhr. S. van Citters, commissaris der Koningin in Gelderland, te Arnhem; Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, burge meester van Arnhem; Ds. P. M. de Jong, predika(>4 te Nyverdal; J. Staal, landbouwer, te Dieitfer; Jhr. W. L. Quarles van Ufford, penningmeester van het Ned. Bijbelgenoot schap, te Amsterdam, en Ds. P. J. Couvee, te Nijmegen. Tot bestuurslid werd benoemd (aanvulling) de heer Mr. A. Royaards van Scherpenzeel, burgemeester te Scherpenzeelals zoodanig werden herbenoemd Ds. A. Pynacker Hordjjk, te Nymegen; Ds. J. D. van Arkel te Elle- kom; D. J. Haspels te Nymegen. De rekening en verantwoording over het financieel beheer werd goedgekeurd, met dank aan den penningmeéster, den heer D. J. Haspels, voor diens zorgvuldig, be langeloos beheer. De contröle-commissie voorl9il/’12 bestaat uit de heeren: Dr. Brandt, Schiedam; Ds. Steehouwer, Wychen en J. P. Vink, Nymegen. Woensdag is te (Hilversum de zomervergadering van dén raad van com missarissen der Nederlandsche Heidemaat schappij gehouden. De balans en de verlies/- en winstrekening over 1910 werden voorldopig goedgekeurd. Bepaald werd, dat de algemeene vergadering dit jaar zal worden gehowden óp 1 September te Tilburg. Zoo mogelyk zal na afloop van die vergadering een bezoek worden gebracht aan de reinigingsvelden/ van het afvalwater der gemeente Tilburg;/den 2en September zal er een excursie worden gemaakt naar bet landgoed „de Utrecht”, eigendom van de Levensverzekeringsmaatschappij „Utrecht”. Na affoop van de vergadering werd er rytoer gemaakt ter /bezichtiging reinigingsvelden van /een gedeelte afvalwater der gemoehte Hilverf"’" volgens naar het landgoed Gooil heer F. E. Blaauw, td ’s-Gravenland. De Utrechtscne lustrumfeesten. Het programma ter viering van het 55ste lustrum der Uurechtsche Hoogeschool luidt als volgt: I Maandag 26 Juni: Ontvangst nisten. Matinée, uitvoering liederkwartet. Avondconcert. Dinsdag 27 Juni: Gecostumeerde optocht, voorstellende het belegeringsleger van graaf Willem IV, in 1345. Avondconcert. Woensdag 28 Juni: Openluchtnatuurspel. Willem van Holland. Avondconcert en bal. Donderdag 29 Juni: Cour van graaf Willem IV. Matinée, avondconcert en bal. Vrydag 30 Juni: Openluchtspel. Willem van Holland. Matinée en avondconcert, kermesse d'été en bal. Zaterdag 1 Juli: Matinée. Volksfeesten in bet Hoogelandsche Park. Avondconcert. Vuurwerk en bal. H. M. de Koningin-Moeder heeft het voor nemen Vrydag 30 dezer met H. K. H. de Prinses van Bentheim en H. M. de Hertog en de Hertogin van Coburg het openlucht natuurspel bij te wonen. Het programma voor net con- cours-hippique, dat vanwege de lafdeeling Gorinchem der Hollandsche Maatschappij van Landbouw op Vrydag 21 Juli te Gorin chem zal worden gehouden, is vastgesteld als volgt: eerste afdeeling. Concours eenspannen, waarvoor H. M. de Koningin een paedaille heeft beschikbaar gesteld. tweede afdeeling. Concours eenspan (me daille Z. K. H. Prins Hendrik). derde afdeeling. Concours van pöny’s. vierde afdeeling. Concours eénspannen (medaille van H. M. de Koningin-Moeder). vyfde afdeeling. Groot concours voor springpaarden. zesde afdeeling. Springconcours voor jachtpaarden. - Te Rotterdam is een voorloopig comité gevormd, dat zich ten doel stelt de oprichting van een eigen bondsgebouw met vergader-, concert-, bal-, tooneel-, en lees zalen, rolschaatsenbanen, kegelbanen, gym nastiek- en turnlokalen, enz, onder den naam van Paleis van Volksvlijt, voor alle te Rotterdam gevestigde vereenigingen, van welke strekking of richting ook. De bedoeling- is om een naamlooze ven nootschap Paleis van Volksvlijt te Rotterdam op te richten, gevormd uit de verschillende vereenigingen zelf. Secretaris van het voorloopig comité is de heer B. L. Schrammeyer Jr. De jaarlijks terugkeerende nationale velddag van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 12 Juli a.s. op bet landgoed „Nimmerdor” (naby de stations Amersfoort en Leusden) voor dit doel welwillend afgestaan. Deze velddag zal geleid worden door I raai Booth, die in een daartoe speciaal richte tent, tweemaal zal prediken. Verleden jaar nam weder een grooter aantal deel aan dezen velddag dan gedurende eenige jaren het geval was, daartoe mede in staat gesteld door de extra treinen en het goedkoop tarief, geregeld door verschil lende Spoorwegmaatschappijen. Ook dit jaar zjjn weder dergelyke rege lingen getroffen, en goedkoope kaartjes met programma’s zyn aan de stations verkrijg baar vanaf Woensdag 5 Juli tot en met Maandag 10 Juli. Behalve de samenkomsten geleid door den Generaal zal o.a. ook des namiddags een muzikale demonstratie gehouden worden, waaraan 150 muzikanten en 250 zangers zullen deelnemen, en ook eenige kinder- zangkoren. Dat de oude Generaal Booth voor deze ge legenheid komt, zal zeker voor velen een reden zyn dezen velddag te bezoeken. van 1 De met ht. on be wooi door hem gesproken laten repar genegen is. Na eenige discussie omtrent het al of niet onbewoonbaar verklaren van deze woning, brengt de voorzitter hel voorstel van Burg, en Weth. in stemming, dat wordt verworpen met 4 tegen 1 stem en een blanco. Nadat nog de heer A. Lekkerkerker G.Az. inlichtingen vraagt omtrent de oude onderwyzerswoning en deze door den voor zitter worden gegeven, wordt de vergadering gesloten. 8TATEA-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 12 Juni. Ingekomen was een schryven van den heer Welt, waarbjj deze afgevaardigde wegens slechte gezondheid ontslag nam als lid der Kamer. Verschillende kleinere ontwerpen werden vervolgens afgehandeld, alvorens het ontwerp in verband met de toetreding onzerzijds tot de Berner Conventie aan de orde kwam. De heer Franssen achtte de hartstochten over deze zaak te zeer opgewekt. Het wel en wee van ons land hing van onze toe treding niet af. Spreker betreurde ’s Ministers uitlating in de andere Kamer, dat men voor de feuilletons niet bevreesd behoefde te zyn, daar er nog genoeg landen waren, die niet tot de conventie waren* toegetreden. Deze afgevaardigde had gaarne gezien, dat men de stemming over het aanhangige ontwerp zou uitstellen tot de auteurswet herzien zou zyn. De Minister van Buitenlandsche Zaken vond, dat alles neerkwam op het groote beginsel, dat de geestelijke eigendom recht beeft op dezelfde bescherming als de stoffe lijke eigendom. In de andere Kamer had spreker gezegd, dal, indien het geweten der betrokkenen zich niet daartegen zou ver zetten, er voor het plaatsen van feuilletons nog een ruim veld overbleef in de niet-aan- gesloten landen. De Auteurswet kon spoedig by de Tweede Kamer inkomen en het voor nemen der regeering was nu eerst 6 maanden na de indiening daarvan tot de Berner Conventie toe te treden. Na repliek van den heer Franssen werd het ontwerp z. h. s. aangenomen. Nog werden eenige kleinere ontwerpen afgehandeld, alvorens de vergadering tot nadere byeenroeping verdaagd werd. TWEEDE kiMEB. Vergadering van Donderdag 22 Juni. Aan de orde was hel eerste vraagpunt in verband met de ziekteverzekering luidende: „Is het wensebelyk de wettelyke ziekte verzekering te beperken tot uitkeering van ziekengeld, met uitsluiting van de zorg voor geneeskundige hulp.” De heer Scheur: van complete verzorging va schoons en bekorends. De echter na te gaan, baar is. Geeft zy aan den kranke, dat deze wordt verantwoordelijk te dryven. Sprekt gevoel van dankbat schenken kan. Het sim dat men een geheele k heeren gegeneraliseerd bad. De Minister van Landbouw, enz kon zeer goed begrypen, dat tegen het fon dament van dit ontwerp scherpe oppositie zou komen. Spreker achtte den grondslag van het ontwerp-Kuyper niet juist. De verschillende stroomingen, die men bjj de voorbehandeling van het ontwerp-Veegens had kunnen waarnemenmeende de Minister in deze bedding te kunnen leiden: anders had hij dit ontwerp niet ingediend. De geneeskundige behandeling was z. i. een groot volksbelang, maar niet een arbeiders belang in den eigenlijken zin des woords. De behandeling werd alleen een middel om misbruik van de arbeiders te voorkomen. De Minister had den indruk, dat de over groots meerderheid der doktoren gevoel heeft voor het arme volk in zyn geheel. Dat zy daarbjj voor de belangen van hun stand opkomen is hun recht. De doktoren ‘in bovendien beter, hoe de zaak geregeld «.ent te worden, dan de Kamerleden. Uit voerig ging de Minister na, hoe groot de op het platteland was wal het i doktoren betrof. van den Minister werd nu onder- ndat er verschil van meening be de vraag, wanneer er over :en gestemd diende te worden. Men besloot op voorstel van den heer Van VIymen de beslissing over deze questie uit te stellen tot na afloop van de discussie over het eerste vraagpunt. Daarna vervolgde de Minister zyn rede met de opmerking, dat bij het sectie-onder- zoek van het ontwerp-Veegens zeer veel leden de splitsing van uitkeering en genees kundige hulp goedkeurden. Langdurig stond hij stil bij de moeilijkheden van administra- tieven en hnancieelen aard, die verbonden zyn aan de samenkoppeling van uitkeering en geneeskundige behandeling. Met zyn gesplitste regeling stond hij bovendien niet alleen, terwyl hij de geneesheeren tegen de tegen hen gerichte verwjjlen verdedigde. De heer Nolens had wel tegen deze regeling bezwaren, doch hij kon de zaak niet absoluut verwerpelijk achten. Volgens spreker was het ziekengeld de primaire eisch. De vraag was alléén, of uoor den indirecten dwang van het ontwerp de genees kundige behandeling-yoldqpnde gewaarborgd was. Als men alleen op-de schaduwzijden lette, kon men elke regeling achterwege laten. Sprekers oorspronkelijke bezwaren waren niet vaqpricipieelen aard. Bovendien had de Minister verklaard, dat hij het stelsel van verzekering van geneeskundige be-" handeling onuitvoerbaar achtte. O In de gegeven omstandigheden was aanneming van h$t stelsel van den Minister in belang der arbeiders en der maatschappij. Na repliek van den heer Schaper, die de argumenten van de voorstanders der splitsing vry dun noemde en van den heer Treub, die een doorloopenf van ’s Ministers rede ten bes de heer De Geer er met kracht teger dat hier van poliliek gescharrel sprake Daarna werd de vergadering tot volgenden dag verdaagd. Vergadering van Vrydag 23 Juni. Dien dag werd de beraadslaging c eerste vraagpunt betreffende verzekering voortgezet. Aan de replieken, welke op dien dag werden voortgezet, nam in de eerste plaats deel de heer Duys, die op allerlei wijzen verschillende sprekers in het debat bracht en zelfs den voorzitter critiseerde; vervol gens de heer Van Vliet, die ronduit te kennen gaf, dat de groote heftigheid, waar mede deze Minister over zijn ontwerp werd aangevallen, voor de leden der regeerings- party een reden te meer was, om over hun bezwaren heen te stappen; daarna de heer Patjin, die zyn critiek op het optreden der Duitsche sociaal-democratische kasbe- sturen handhaafde, zich beklaagde over het antwoord van den Minister te zynen op zichte en ten slotte zeide, dat, als er in derdaad tusschen den Minister en de rech terzijde een politieke transactie tot stand was gekomen, dit geheele samenzyn een paskwil werd en men maar niet verder moest discussieeren omtrent het tweede vraagpunt ten vierde de heer Passloors, die den aanval der sociaal-democraten op dezen Minister verklaarde door diens stryd voor ingrijpende sociale wetten; ten vyfde de heer Van Idsinga, die als zijn meening te kennen gaf, dat dit vraagpunt diende beantwoord te worden, onafhankelijk van eenige politieke overweging en op intrek king der vraagstukken aandrong, waartoe de voorzitter zich niet bevoegd verklaarde en teh zesde de heer Troel st ra, die op scherpe wyze de heeren Passtoors en Patijn Als een militair schouwspel was de pro cessie in één woord schitterend. De stoet der koloniale troepen met de schilderachtige uniformen der speciaal voor deze gelegen heid overgekomen detachementen Canadee- sche, Zuid-Afrikaansche, Rhodesische, Aus tralische en Nieuw-Zeelandsche soldaten, maakte een kranig figuur. Het tweede gedeelte der processie, de Indische troepen, bood het schilderachtigste deel van den geheelen stoet. Vyf rijtuigen vervoerden de Indische prinsen, die voor de kroning naar Engeland waren gekomen, allen in hun veelkleurige schitterende coêtuums en met een ongekenden rijkdom van juweelen en parelsnoeren. De hier ten toongestelde weelde was waarlijk indruk wekkend en vertegenwoordigde aan hoofd en borstversieringen fortuinen, waarvan de in ponden of guldens rekenenden westerling nauwelyks begrip heeft. Dan volgde de derde afdeeling, omvattende alle uniformen van de Britsche regimenten. Een kranig schouwspel van velerlei kleuren. Jammer dat de zon schuil bleef. Slechts een grauw mat licht Viel op al de pracht. Af en toe een korte regenbui, die gelukkig niet blijvend nat maakte. De geestdrift was dezen dag haast nog grooter dan den vorige. Zelfs militairen vergaten alle .vorm en juichten met de enthousiaste menigte. De eerste daad, die de Koning na zyn Gemeenteraad van Benschop op Donderdag 22 Juni 1911. - Tegenwoordig met den voorzitter, tevens secretaris, alle leden, behalve de beer T. Lekkerkerker Gz. Na voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd, doet de voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken: lo. een brief van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het primitief kohier voor de heffing van een inkomsten belasting over het jaar 1911. Wordt voor kennisgeving ^aangenomen. 2o. een adres van den onderwijzer L. Muller, waarin deze eervol ontslag vrkagt uit zyne betrekking tegen 1 Juli a.s., wegens zyne benoeming in gelyke functie te Maurik. Besloten wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Aan de orde is het benoemen van twee onderwijzers aan de openbare lagere school no. 1. Voor de vacature-L. Van Bommel wordt raad een voordracht aangeboden, bé ide uit no. 1 E. P.Schuit te Landsmeer; 2 W. A. van Liefland te Haarlem en no. 3 W. W. Slingerland te Stolwijk. Voor de vacalure-L. Muller een voordracht bestaande uit no. 1 W. A. van Liefland te Haarlem; no. 2 E. P. Schuit le Landsmeer; no. 3 W. W. Slingerland le Stolwyk en no. 4 J. J. Cuiperus te Klazinaveen. Benoemd werdenmet algemeene stemmen de heer E. P. Schuit en met op een na algemeene stemmen de heer J. J. Cuiperus. Beide benoemingen geschieden met ingang 1 Juli a.s. voorzitter deelt mede, dat in verband het voorstel van Burg, en Weth. tot mbewoonbaarverklaring van een woning, met den betrokken eigenaar is om alsnog bedoelden woning te ireeren, waartoe hjj echter niet Minister van Waterstaat loemd tot buitengewoon opzichter n L. Kooreman te Dordrecht by het uitvoeren van werken tot verbetering van de Boven-Merwede, onder de gemeenten Vuren en Dalem, Gorinchem en Woudrichem, en B. van Renswoude te Vreeswyk bij de uitvoering van werken in de rivier De Lek, onder de gemeenten Tuil en 't Waal, Vrees wijk, Hageslein en Vianen. De Staatscourant no. 146 bevat o. a. de statuten van de N. V. Goederen- transport-Maatschappy Motorboot „Zeeland” te Papendrecht. Doel: het in eigendom, hebben en het in den uitgebreidsten zin exploiteeren van eene motorboot. Duur: 30 jaar. Kapilaal: f 18.000, verdeeld in 18 aandeelen van f 1000, alle geplaatst en volgestort, 2 door inbreng van de motorboot „Zeeland", met den volledigen inventaris. Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan een directie, bestaande uit een of meer personen. Voor de eerste maal is directeur benoemd de heer J. W. Roeit koopman te Papendrecht. De dir ecteu r-generaal der pos teryen en telegraphie maakt in de Staat: courant bekend: dat, met ingang van 3 Juli 1911: lo. Capelle a/u IJsel en Zelhem worden opgenomen in het Nederlandsch-Duitsch tele- phoonverkeer; 2o. dat het post-, telegraaf- en telephoon- kantoor te Waddingsveen, met ingang van 28 Juni a.s., op werkdagen zal worden open gesteld van 8 v.m. tot 1 n.ra. en van 2 tot 7.30 n.m. De diensttyd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. De heer G. J. van He inert is, met ingang van 1 October a.s., eervol ont slagen als onderwijzer in de wiskunde aan de Rijksnormaallessen te Gorinchem. In zyn plaats is benoemd de heer G. J. van VVagensveld te Gorinchem. Woensdag heeft de Weesin- richting te Neerbosch haar 48ste jaarfeest gehouden waaraan ook leden der vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaar loosde weezen, oud-verpleegden en belang stellenden hebben deelgenomen. Prof. Dr.J. P. Muller, uit 's-Gravenhage, hield een feestrede, en vervolgens heeft de directeur der inrichting, Ds. J. Schrijver, het jaarverslag, dat loopt van 1 April 1910 tot 31 Maart, uitgebracht, waaraan het vol gende is ontleend: Opgenomen zjjn thans 499 kinderen, onder wie 119 door voogdijraden der stichting zyn toeveïtrouwd.' Voor een 340-tal werd dit jaar plaatsing gevraagd, van wie 75 werden aangenomen. Dit jaar werden 34 jongelieden in een betrekking geplaatst. Met uitzondering van een jongen en een meisje, kwamen er van hen allen goede berichten in. Dit jaar kwamen er ernstige ziekte-geval- len voor? er werden 324 kinderen in het ziekenhuis der inrichting opgenomenhet kantal verpleegdagen was 5683; 15 chirur gische gevallen kwamen in behandeling. Toch was er in dit verslagjaar geen enkel sterfgeval te Neerbosch, op vtelke gunstige omstandigheid in geen der vorige 47 jaar verslagen kan worden gewezen. In het Zander-Instuut te Nymegen zijn 9 lupus-Jyders met Röntgen-belichting behan deld en allen genezen. In de weezenkapel (Neerbosch is sedert enkele jaren een Ned. Herv. Gem.) deden 24 verpleegden belijdenis. De giften waren minder groote dan die van vorige jaren. Ook „De Neerbosch-cent” ging in opbrengst achteruit, ofschoon het aantal afdeelingen op de drie reizen van het zangkoor met 15 afdeelingen vermeerderde. Voor de drukkerij en de meubelmakerij moet werk worden gezocht. Aan de op leiding der jongens op de beide vakscholen zou het ten goede komen, als er geregeld druk werk was. De ontvangsten bedroegen in het geheel f 161.183.73, waaronder aan giften f32.297,fl, verpleeggelden f 45.744,14, subsidie voor de school f 4650,781/2, legaten f 64.607,30, batig slot der drukkery en bindery f 14.468,92Va en der meubelmakerij f 415,47. De uitgaven beliepen f 160.582,38, waaronder aan ver pleging f 68.953,97, onderwijs f 7918,97V2, levensverzekering, pensioen enz. f6717,68VS, herstelling van gebouwen en terreinen f 21.682,54, installatiénlicht en kracht, water leiding, centrale verwarming f 36.011,39Vs, werkplaatsen (licht en kracht enz.) f 19.301,81%. In de gehouden algemeene vergade ring van de vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen Bjj Kon. besluit is bepaald, dat de Visscherywet op 1 Juli 1911 in werking zal treden. Donderdag-middag heeft II. M. de Koningin Haar voorgenomen bezoek ge bracht aan 's Rüks Munt le Utrecht. Per extra-trein kwam H. M. te 2,25 uur van Het Loo en reed per auto naar het nieuwe Muntgebouw, alwaar Zij werd toe gesproken door den Minister van Financiën. Na een en ander te hebben bezichtigd, vertrok H. M. weder per auto naar het station, waarna de extra trein Haar 5.33 naar Het Loo terugbracht. Het geheele bezoek droeg een zeer een voudig karakter, vry van alle offlciêele vertoon. De heeft bene de heeren Bo’

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 1