DIENSTBODE. drens CHARLES, Waarschuwing!!! nme IJs- en Msalon Een Huishoudster, EXTRA-REIS bü JAC. VERKR08SÏ, Van ZESSEN's Jachtwater. Advertentiën. J. DE E00Y, D. A. OSKAM, Schildersknecht AMMONIAK SUPER, Nieuwe Handelsdrukkerij HANDELSDRUKKERIJ Hypotheek. BUITENLAND. Vervolg der Nieuwstijdingen. Gevestigd te Rotterdam: Kinderarts, Uitsluitend voor Kinderziekten. Doctor DE WILDE, Arts vnnr Huid- en Geslachtsziekten, ROTTERDAM. MET I AUGUSTUS gevestigd te LEKKERKERK: Rijksveearts. Adres: Café „SCHOONZICHT". LASTER. J. VAN DEN BERG, P. A. GOEDHART, Rijksveearts te Meerkerk, Dpkknppht Kosl en ™OmOg Standplaats Veemarkt Rotterdam. PER RADERBOOT N°. 2, op ZATERDAG 29 JULI a. s. REEDERIJ op de LEK, Directie SLIKKERVEER. MORGEN DONDERDAG 27 JULI a.s., Koopt geen oude Meubelen op Publieke Verkoopingen, maar nieuwe bij CORN8. BIK, Lopiker- straat 27-29, Schoonhoven, dat is UW VOORDEEL! VEEL HOOI wordt verkregen door het strooien van Superphosphaat, Slakken meel, Kaïniet, Chili-Salpeter en Grasmest, M. ZIJDERLAAN te Stolwijk, E. J. NIJKAMP, TURFMARKT 36, GOUDA. L. S. Fraaie uitvoering. Billijke prijzen. E. J. NIJKAMP, Turfmarkt 36, GOUOA. OPENING 31 1ULI a. s. A. VERBOOM, OPRUIMING Rijtuig- en Wagenmaker, Rijwielhandel „De Concurrent", Bij groote warmte eischt de reinheid A. N. v. ZESSEN, Schoonhoven. 'Haastrecht, 24 Juli. .De tyd gaat 52* 18 een uitdrukking, die ongetwijfeld dikwyls gebezigd wordt, zonder er veel bij te denken! Toch komen er oogcnblikkeu «n t leven, dat men er meer by denkt en gevoelt, dan in de meeste omstandigheden. Dat was voorzeker ook het geval met de leden van „Prima-Volta", toen zij Zaterdag lo Juli, des avonds 6 uur, gesteund door een buitengewone bydrage van barer be schermvrouwe Mevrouw Le Fèvre de Mou- tiguy, gereed stonden hun zesde buiten landse he uitstapje (ditmaal naar den Harz) te ondernemen. Thuringen, dat men twee jaar te voren bezocht had, lag «og zoo versch in het geheugen, dat men zich slechts moeite voorstellen kon, dat na dit tydstip weer twee jaren verstreken waren. legen 8 uur 's avonds stapte men inden trein en kwam, na eenige malen te zyn overgestapt, Zondagmorgen te ongeveer 9 uur te Wernigerode in den Harz aan. Hoewel van slapen in den trein niet veel gekomen was, besloot men toch 's middags aadelyk op pad te gaan, om zooveel mogelijk te genieten vau de schoonheden van deze trotsche indrukwekkende landstreek. Het zou ons natuurlyk te ver voeren en bovenal zou 't te veel plaatsruimte vergen als we dit uitstapje in al zijn byzonderheden wilden nagaan, waarom we ons tot een zeer beknopt overzicht zullen moeten bepalen. Achtereenvolgens werd een bezoek ge bracht aan de Steinerne Renne in de omstreken van Wernigerode (te dag), den Broeken en het Hoetal (2e dag), 't Bodetal bfLThal« i3® dafl)> terwyl den vierden en vyfden dag de omstreken van Harzburg werden bezocht (Radauwasserfal, Burgberg, RabenkUupao, Kalle Tak Okertal, Romker- wasaerfiü, Riefen bach stal enz.). Veel, onnoemelyk veel is er gezien, genoten en bewonderd. Wel was de weg soms lang en zwaar en vermoeiend, doch steeds werd de genomen moeite ruimschoots beloond. Ruime, schoone vergezichten, met een wazige lichtschemering op den achtergrond, die het oog van den wandelaar onwille keurig boeien en vasthouden, wisselden af met onbeschryfelyk schoone, dikwjjls woest romantische dalen, die aantrekken juist door hun schilderachtige woestheid. Het meest grootsche en indrukwekkende Knoraraa bood ons de Broeken, de hoogste rg van den Harz (1140 M.). Het ver gezicht, dat zich hier bood, toonde veel overeenkomst met dat van den Iuselsberg in Thuringen. Overal in het rond, doch veel lager en soms op een afstand van uren en nogmaals uren ver, zag men met dicht hout begroeide bergen, hier en daar gescheiden door diepe schilderachtige dalen en afgewisseld door uitgestrekte velden vruchtbaar graan, die door hun veelvuldige kleurschakeeringen als 't ware op een reusachtig met kunste naarshand vervaardigd mozaïktapjjt geljjken. Schuchter, als voelden ze zich zoo klein en nietig in deze grootsche natuur, zag men hier en daar een dorpje opduiken en heel ver weg in een wazig verschiet, zich ver mengend met het blauw des hemels, weer nieuwe en altyd nieuwe bergen en berg ketens; terwyl de wolken, die door de lucht joegen, reusachtige fantastische schaduwen achter zich wierpen, die snel over de toppen der bergen trokken en onder het voorttrekken steeds nieuwe vormen aannamen. Jammer, dat alles eenigszins onduidelijk was en vooral, dat de koude zich zoo zeer deed ge voelen, dat men spoedig een warm plekje in het hotel opzocht. Had men zich door den trein naar boven laten brengen, de afdaling werd te voet volbracht en hier kan men zich eenigszins een denkbeeld van de woestheid dezer streek vormen, als men weet, dat men gedurende het eerste uur een byna onbegaanbaar pad langs moest, dat met puntige rotsblokken bezaaid was en waarby men by elke trede de grootste voorzichtigheid in acht moest nemen, om staande te blyven. Liefelyker echter, daar alles niet zoo ver af en daardoor duidelijker was, was het panorama van den Hexentanzplatz op de stad Thale in het Bodedal en van verschillende hooge punten rondom de stad Ilarzburg, waar men zich dikwijls met moeite van losrukken kon. Hoe schoon en verheffend echter de ver gezichten waren, toch waren het vooral de heid konden we bij het verlaten van Thale zeggenzoo iets, neen zoo iets hebben nog nooit gezien. Zoo Zooals reeds opgemerkt is, werden de beide laatste dagen in de omstreken van Harzburg doorgebracht, waar vooral het Okertal, dat eenigszius met het Bodedal overeenkomt, ook weer in ruime mate genieten gaf. Ook mogen we den Radau- en den Rou.- kerwaterval niet vergeten, doch we hadden reeds zooveel schoons gezien, dat het eene als het ware het andere verdrong. Den laatsten avond werd nog een kort bezoek gebracht aan het Riefenbachstal, dicht by Harzburg, dat, meestal kalm en rustig, soms ook weer een karakter van woeste schoonheid aanneemt. Zoo was de tyd van vertrek weer aan gebroken en te ongeveer kwartier over tien (Amst. tijd) nam men plaats in den trein met een gemengd gevoel van weemoed en verlangen naar huis en betrekkingen. Vrijdag-morgen half tien stoomde men het station te Gouda binnen en te elf uur kwam men per boot weer in Haastrecht terug. Voorzeker zal het niet gezegd behoeven te worden, dat dit uitstapje, waarby zoo onnoemelyk veel genoten is, nimmer door de leden van .Prima-Volta" zal vergeten worden. De indrukken, die men in deze trotsche, verheven natuur ontvangt, zijn geen wasindrukken, die spoedig worden gladgestreken, om plaats te maken voor later schrift; neen, ze worden als 't ware gegrift inv de ziel, die ze doen trillen van eerbied en bewondering; ze blyven, altyd, ook nog als de tyd van reizen reeds lang voorbij is, om telkens en telkens weder onverflauwd te voorschyn te koi heerljjke, onvergetelijke dalen, die het meest a vervoering brachten, sommige de reizigers in v door hun onvergelykelyke grootschheid en woeste mqjesteit, andere door hun soms geheimzinnige kalmte, waar alles rust en vrede scheen te ademen. Een der prachtigste, verhevenste en in drukwekkendste tafereelen bood ons de Steinerne Renne, een waterval op een paar uur afstands van Wernigerode, waar de Holtemme, die meestal over geweldige steenbrokken den weg vervolgt, zich met bulderend geraas over een onnoemelyk getal rotsblokken van een aanzienlijke hoogte naar beneden stort, een aanblik van zoo grootsche en tegelyk woeste en romantische schoon heid, dat men nauwelijks zynsgelykc vindt Ook het liefelijke Ilsedal, met zyn rots- partyen en vele watervalletjes, dat men na de afdaling van den Broeken bereikte, zal steeds in de herinnering der reizigers blijven voortleven als een der bekoorlijkste plekjes uit het Harzgeberate. Het glanspunt der reis vormde echter (en zeker wel voor eiken Harzbezoeker) het onvergelijkelijke Bodedal by Thale. Terecht heeft men gezegd, dat het Bode- dal troont als èen keizer te midden der dalen van den Harz, want moeilyk zal men zich iets kunnen voorstellen, dat een meer verheven indruk maakt, dan dit dal. We bereikten het, nadat we langs een -mooien zigzagweg van den Hexentanzplatz naar beneden gekomen waren. Hier bevindt zich de zoogenaamde Dui velsbrug, waar de Bode zich als 't ware in een diepen ketel bevindt terwyl aan beide zydan meer dan 200 meter hooge graniet rotsen zich hemelwaarts verbenen en het dal geheel schijnen af te sluiten. Bruisend en schuimend stort zich de Bode door de nauwe opening en verhoogt daardoor niet weinig de grootschheid van het tafereel. Nog een klein eindje wandelde men ver der, waarna men door het dal naar Thale terugkeerde. Steeds stroomt de ruischende Bode over een onnoemelyk aantal geweldige rotsblokken, terwyl rechts en links zich ontzaglyke rotsmassa's, soms hcmel- hooge opstapelingen van rotsblokken verheffen. Kalm en rustig zagen die reuzen, die de wenteling der eeuwen trotseeren, neder op het voortdurend rusteloos gewe mel aan hun voet. Het is, of ze den mensch z(jn kleinheid en nietigheid doen gevoelen, te midden dezer overweldigend trotsche en woeste natuur. Langzaam werd de tocht voortgezet, tel kens werd de blik naar rechts of links ge wend, telkens en telkens weer zag men achterom, om nog" eens en nog eens de ver schillende tafereelen gade te slaan, die men zoo spoedig zou moeten verlaten. Tusschenbeide vernam men een uitroep van bewondering, doch meestal zag men zwygey^ toe; woorden immers beteekenen dikwyjs zoo weinig, om de gevoelens, die ons bostonnen weer te gevenen naar waar- Zeer dikwijls nog zal dit reirie besproken worden en voorzeker niet minder het voor recht, dat de vereeniging geniet een be schermvrouwe te bezitten, die door haar vorstelijke bydragen de leden in staat stelt, al dit schoons te genieten, een voorrecht, dat hoogstwaarschijnlijk niet één andere vereeniging in ons vaderland net ons deelt en daarom nooit genoeg gewaardeerd kan worden. ««Lekkerkerk, 25 Juli. Dinsdag 18 dezer had alhier een vergadering plaats van het bestuur met de deelgenooten in het waarborgfonds van het op den tweeden Pinksterdag gehouden concours van muziek- en zangverenigingen. Ook financiëei bleek dit feest uitnemend ge slaagd. De penningmeester de heer J. Kap- teyn, deed den garantiehouders verslag van zyn gehouden beheer. Er was ontvangen f 2814,39i/g en uitgegeven f1729,53i/s, zoodat het overblijvende bedroeg f 1084,86. Een voorstel van de commissie van toe zicht (mdertyd door de aandeelhouders be noemd) om een presentiegeld voor het bywonen der vergaderingen aan de leden, alsmede eenige vergoeding voor gedane werkzaamheden aan aen algemeenen secre taris van dat bestuur toe te kennen, werd unaniem goedgevonden. Een hartelyk woord van dank werd aan het eind der vergadering door den voor zitter, den heerG. Deelen, gebracht aan ben, die het geldelijk risico voor het ondernemen van het concours hadden willen dragen, zonder welke hot niet raogeli-k was gr weest iets dergelyks uit te voeren. •Nlenwerkerk a/d IJsel, 24 Juli. Het fanfarekorps .Kunstliefde en Vriend schap" heeft aan zyn directeur, den heer De Noijen van Moordrecht, by gelegenheid van diens twaalf en halfjarige echtvereeni- ging, aangeboden een lamp en een inktstel. Vrydag zou het zoontje van D. G. alhier eens gauw op een fiets wegrijden. Hy had het ongeluk in het water terecht te komen. Doordat hij echter in de fiets verward raakte, kon hy zich zeiven onmogelijk redden. Gelukkig kwamen spoedig eenige personen toeschieten, die den kleinen drenkeling weer op het droge brachten. 't Was Vrydagavond warm, buiten gewoon warm. Geen wonder dat velen eventjes by een gelegenheid ter bekoming van bier enz. aanwipten, om een verkwik- kenden dronk. Dat deed C. de W. op de fiets van zyn werk komende ook. Hy zou even in L'Esperance"een fleschje bierkoopen. De flets werd buiten tegen den rauur^czet, terwijl hy naar binnen stapte. Natnurlyk gaat h et gebruik van een glas bier gepaard met een praatje, en zoodoende bleef de W. langer binnen, dan hy wel gedacht had. Buitengekomen miste hy zyn rywiel. .Ge stolen, gestolen, riep by, en alle anderen dachten dat ook. Daarom zat er niets anders op, dan te voet naar huis te gaan. Dicht by zijn woning op de brug, waar zyn neef woonde, ziet hy z^n fiets. En wat was nu het geval? Wel, die neef had even het rijwiel, dat hjj als toebehoorende aan C. de W. herkende, genomen, om naar huis te ryden. Het laat zich begrypen, dat de W. zeer in zijn schik was het verlorene terug te vinden, en spoedig de wandeling vergat, die fay genoodzaakt was te doen. Nieuwland, 22 Juli. Tot lid van den gemeenteraad alhier zyn herkozen de heeren R. Boon, G. A. Verduin en C. Verrips, allen liberaal. «Nieuwpoort, 24 Juli. By beschik king van den Minister van Oorlog is aan den verlofganger dezer gemeente van de lichting 1907, G. Slob, overeenkomstig diens ik, vergunning verleend om in 1912 tegelyk met de miliciens van de lichting 1911 onder de wapenen te komen tot het vervullen van den werkelyken dienst, waar toe hy in dit jaar is opgeroepen. «Ouderkerk a/d IJsel, 24 Juli. In de Zaterdagmorgen gehouden vergadering van den gemeenteraad zyn de geloofsbrieven onderzocht van de herltenoerade en nieuw benoemde raadsleden en nadat zy in orde werden bevonden is tot hunne toelating besloten. Voor den doodgraver werd een nieuwe instructie vastgesteld. De rekening der gemeente over het dienst jaar 1910 werd onderzocht en voorloopig vastgesteld, in ontvangst op f 19540,7712, in uitgaaf op f 17716,59 en alzoo met een batig saldo van f 1830,18 *j. Ten aanzien van de aanvraag van de heeren G. O. Boom, ingenieur en R. Z. Hatschler Duyvendyk Joh.zn., als püpleider. Ter vervanging van ae beide eerstge- noeraden zyn benoemd de heeren T. Scheer, thans brandspuitmeester en H. van den Broek, thans kringsluiter, terwyl ter ver vanging ran den heer T. Scheer is benoemd tot brandspuitmeester de heer P. C. Weg- geman. Polsbroek, 24 Juli. èe heer P. Ver burg alhier slaagde Zaterdag te Breda voor het examen hoofdakte lager onderwys. Reeuwyk, 24 Juli. Het clubgebouw der roei- en zeilvereeniging .Gouda" zal;met Gouda telephonisch worden verbonden. Met het afbakenen der richting is reeds een aanvang gemaakt. De palen zullen worden geplaatst langs den Goudscben straatweg. ««Wlllige-Langerak, 24 Jnli. De alhier gehouden collecte voor den gewapen- den dienst heeft opgebracht f 4,661/9. ^Wijngaarden, 24 Juli. Vrydag-avond had alhier een ernstig ongeval plaats. De landbouwer Bikkers bezig in den hooibouw, gleed van een rijdenden hooiwagen en heeft zich daardoor ernstig bezeerd aan den rugge- graat. Dadelyk werd de hulp ingeroepen van den heer C. van Bemmel, arts te Bles- kensgraaf, die den patient in behandeling nam. De man is niet buiten gevaar. GKMENGD NIEUWS. Men zal zich herinneren uit de dagen van het bezoek van den president der Fransche Republiek aan ons land, hoe de heer Fallières dadelyk by zyn aankomst aan H. M. de Koningin belangstellend vroeg, het prinsesje te mogen z.en. Prinses Juliana bevond zich echter op Het Loo, en zoo kreeg onze giaLJiet prinsesje niet te zien. Hij zond echter een prachtig geschenk aan de dochter Van zyn koninklijke gastvrouw, een meer dan levensgroots namaak van een zwaan, die van binnen met allerlei speelgoed gevuld was. En welke aardige tegen-attentie heeft H. M. nu bedacht? Door haar hoifotograaf liet zy een opname maken van bet prinsesje, terwyl het kind aan het spelen is met den zwaan en het speelgoed, dat de Frknsche president haar schonk. En deze foto die alleraardigst is uit gevallen: het spelende kind, in het wit gekleed, met één hand geleund op den hals van den witten vogel, en op den grond een gezellige rommel van fraai speelgoed en snuistery is dezer dagen door H. M. de Koningin aan den heer Fallières gezonden. Er liggen op het oogenblik te Arasterdam, in verband met de staking, niet minder dan vyfhonderd ryksveld- wachters, te zamen getrokken uit alle deelen des lands, tot zelfs, uit kleine grensplautsjes. Ze zyn ondergebracht in de Sweelinckschool en de Reguliersschool en in het Passanten huis op de Lauriergracht, waar ze aanvan- kelyk den nacht op zoogenaamde kermis bedden doorbrachten. Thans is er voor elk hunner een krib geplaatst. De mannen gebruiken het middagmaal buitenshuis, en zorgen overigens voor hun eigen ménage. Het garnizoen, dat in gewone tyden te 's-Gravenhage, om concessie voor 40 jaren tot den bouw en de exploitatie eener elec- trische Centrale, voo^ het leveren van stroom voor licht en kracht in de gemeente, builen bezwaar der gemeentekas, werd, overeen komstig rechtskundig advies, met algemeene stemmen besloten daarop uiet in te gaan, omdat de wegen niet zyn het eigendom der gemeente en de gemeenteraad dus ook niet bevoegd is de gevraagde concessie te ver- leenen. Naar aanleiding eener correspondentie uit Gouda, betreffende eventueele stroomlerering door do electriscbe centrale aldaar werd besloten te dien aanzien een afwachtende houding aan te nemen, totdat gebleken zal zyn, dat het algemeen belang dezer ge meente zoodanige stroomlevenng vordert. Wegens hunne benoeming tot lid van den gemeenteraad is eervol ontslag verleend aan den heer C. Evegroen Wz. als brand meester, aan den beer B. Hoogendyk als brandspuitmeester, aan den heer 8. Opschoor als kringsluiter en aan den heer C. van bedraagt pl.m. 500 man, is versterkt tot 3500 man. Het meerendeel dezer vindt huisvesting in de kazernes, eenigen in bet Passantenhuis op de Lauriergracht, en de bereden manschappen ook in de stallen van het abbattoir Hoe zwaar de dienst is, welke van de soldaten gevergd wordt (van •emeente- en rykspolitie valt natuurlyk ïetzelfde te zeggen), mng blyken uit deze opgave, welke van officieelc zyde werd verstrekt: een man die op wacht komt s avonds om zed uur, houdt die wacht tot den volgenden morgen zes uur, waarna hy nog de karren der nictstakende voerlieden moet begeleiden. Door het overvliegen van von- n uit den schoorsteen van een arbeiders huisje is er Zondagnamiddag te Gameren brand ontstaan hy den timmerman T. van Willigen, in welk huis tevens het gezin van O. van Thuylen woonde. Weldra sloe pen de vlammen over op liet pand. bewoond oor den brievengaarder A. van W'yncn van Ooyen en vervolgens op de boerdery van R. Kreling. De drie huizen brandden tot den grond af. Van de inboedels werd niets gered. De panden waren verzekerd. Op het hulppostkantoor werden de brieven, relden en geldswaardige papieren gered. Willigen wist een aanzienlyke som gelds, pas ontvangen voor den bouw van een woning, te redden. Het hooi, door Kreling den vorigen dag binnengehaald en niet verzekerd, ging in vlammen op; ook veel kippen kwamen om. Alle drie panden waren met riet gedekt. Men zal zich herinneren, da een Holiandsch fabrikant van automobielen, de heer Ch. S., uit Hilversum, op de Liedts- plaats te Schaarbeek een jongentje overreed, waarna het jongentje spoedig na het ongeval overleed. Hy werd gearresteerd en na veel moeite door bemiddeling van den consul weder op vriie voeten gesteld. De rëchtbank te Brussel heeft hem ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Aan de ouders van het slachtoffer werd 5000 frs. schadevergoeding toegekend. Op den Zwanenburgwal, by de Sint Antboniesluis te Amsterdam, heeft Zondag-avond een treurig ongeluk plaats [ehad. Een zenuwiyder sprong in de gracht, ly werd gered, maar een der redders, de heer Schryver, 27 jaar, gehuwd en vader van een kind, kwa® om. De heer Schryver stond als een goed zwemmer bekend, maar de drenkeling greejh hem by de beenen en "L 1 ih met zjjn 23-jarigen zoon. De woordenwisse- I ling liep, naar men meent, over het loon van den zoon. De twist liep zoo hoog, dat de vader zyn zoon een messteek toebracht in de borst. De slagader werd doorgesne den, zoodat de zoon onmiddellijk ineen zonk en op slag dood was. De vader, die vree- selyk berouw toonde over zyn daad, werd naar het huis van bewaring overgebracht. Te Delden bad een alleen- wonend persoon een bankbiljet van f 100 en een van f 40 in den kelder verstopt. Hoe schrok de man, toen hy op een dag eens gihg«kyken of de bankbiljetten er nog waren. Ze bleken verdwenen. Een buur man, die aan het zoeken ging, vond de overblyfselen in een muizennest onder de vloersteenen. De stukjes werden opge zonden naar de Nederlandsche Bank, en de man werd verblyd met twee nieuwe briefjes. In eene vergadering van den raad van een der Twentscbe gemeenten stelde de voorzitter, namens het dagelyksch bestuur, voor, in het vervolg op de markt dagen staangeld te heffen van de kramen, tenten en draaimolens. Het staangeld zou dragen „Het Heerengestoelte, in f(jne Hollandsche Renaissance opgevat, bevat snijwerk dat tot het allerbeste behoort, in Holland gemaakt: het stelt het geheele Inden van Christus voor. Wat te zeggen van de piëteit van een Schoonhoven's kerkmeester der Ned. Herv. Gem., die voorstelt dit gestoelte te ver- koopen, waardoor een der schoonste en belangrykste kerkbanken van Nederland niet alleen voorSchoonhoven, maar misschien ook voor goed voor Nederland verloren zou gaan 1" Het „Rotterdarasch Nieuwsblad" van Maandag bevatte een geheel onjuist artikel omtrent den grooten toren en het kerkge bouw der Ned. Herv. Gem. alhier. Zoo wordt daarin onder meer medege deeld dat het bestuur dezer gemeente den toren reeds aan de Ned. Herv. Gem. heeft verkocht. Twee plaatjes, die by het artikel behoo- ren, geven den toren van Oudewaler en een ouden gevel aldaar te zien! In hot nomraer van Dinsdag wordt de nadat dit voorstel door den burgemeester fout m zooverre hersteld dat van den toren uitvoerig was toegelicht, verzocht hy den een juiste afbeelding wordt gegeven. bedragen 5 cent per vierkanten meter. Nadat dit voorstel door den burgemeester raad er zijne meening over te zeggen. Een der edelachtbaren nam het woorden vroeg: „Maar, mynheer de voorzitter, een draaimolen is toch rond, daar kunnen we de vierkante meters immers niet van be rekenen Vermoedelyk heeft deze edelachtbare zich uit zijne schooljaren herinnerd, dat de „quadratuur van den cirkel" nog steeds niet met absolute nauwkeurigheid is vast gesteld. 8TADHI1EII WH. Schoenhoven, 25 Juli. De gr00te toren. Het hoofdbestuur van de „Maatschappy tot bevordering der bouwkunst" heeft aan den raad dezer gemeente het volgende adres verzonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, Het hoofdbestuur vau de „Maatschappy tot bevordering der bouwkunst", dat het met groot leedwezen heeft kennis genomen van het voorstel van Burgemeester en Wet houders uwer gemeente aan uwen Raad, den toren der groote kerk, welke eigendom der gemeente is, af te staan aan de Neder- duitsch Hervormde Gemeente; met gevolg dat kerk en toren afgebroken zullen worden, waardoor het vrykomend terrein voor markt- plui bouw eener t De eerste-1 uitenant J. D. Wol- terbeek van de Instructie-Compagnie alhier wordt, met ingang van 1 November a. s., overgeplaatst by het 4e regiment vesting artillerie te Den Helder. t ®ur8- Wet h. dezer gemeen te hebben benoemd tol ambtenaar ter secre- tarie albier den heer B. Calissendorff te Utrecht. t Ome vroegere stadgenoot de heer P. van Geelen, inspecteur van het lager onderwys in Nederlandsch Oost-Indie, vroeger onderwnzer te Bandoeng, gaat met een verlof van drie maanden naar Europa. De heer Van Geelen zal dit verlof ten deele benutten om de inrichting der ver scheidene akten-examens in Nederland te bestudeeren, len einde de examens in Indië in volkomen overeenstemming met die in patria te brengen. „Het Onderwys" juicht dezen maatregel toe, omdat hy er toe kan bydragen om elke .schaduw of schyn van minderwaardigheid der Indische akten weg te nemen. De taak, die de heer Van Geelen op zich heeft genomen, is zeer oravangryk en tfid- roovend en het blad vreest, dat daarvoor een maand te kort zal zyn, maar vertrouwt, dat de regeering in Nederland, indien dit laats bestemd trok hein omlaag. By Wezefmeeft een arbeider Vrydag by het roggemaaien het rechterbeen van een vierjarig jongetje, dat te dicht by het werk stond, met zyn zeis geheel afge sneden. In de Daendelstraat te Utrecht is Vrijdagochtend een 27-jarige vrouw, moe der van drie kinderen, uit het raam ge vallen. Zy was byna onmiddellyk dood. Vrydag-avond is de jongste zoon van den heer G. K. te Hardingsveld hy het zwemmen in de Merwede verdron ken. De boot, waarmee hy was overgovaren, en zijn kleeren heeft men gevonden, van den drenkeling was geen spoor te ontdekken. Zaterdag-middag is d e 16-jarige zoon van den sluismeester Otto te Gonn- chera in de schutkolk van het Merwede- kanaal vóór de woning van zyn ouders by het zwemmen verdronken. Te Culemborg is Zaterdag-mid dag in de Lek nabij de spoorbrug een 12-jarige jongen by het zwemmen ver dronken. Het lyk van den 14-jarigen T. K., die 21 dezer by het zwemmen in de Merwede verdronk, is Zondngavond by Har dingsveld gevonden. Twee zalmvisscbers hebben het in hun net opgehaald. Donderdag-avond is door on bekende oorzaak brand ontstaan in een groote hooischelf van den heer J. de Gryp te Papendrecht. Ruim 30.000 pond hooi is verbrand. Verzekering dekt de schade. In de Marnixstraat te Rotter dam kreeg do 65-jarige van G. Zondag twist zou worden. Voor den nieuwe kerk zou dan van gemeentewege een subsidie van f 15.000 worden geschonken. Het hoofdbestuur acht het niet wenschcliik op dit oogenblik de financiëele zyde van dit voorstel te beoordeeh-u, maar spreekt de verwachting uit, dat door uwen Raad alle krachten zullen worden ingespannen en zoo noodig een financiëel offer zal worden gebracht, ten einde het fraaiste en belang rykste monument van Schoonhoven voor ondergang te redden. De groote kerk met toren, zoo juist en karakteristiek aan de Haven, het pleintje naast de kerk en de Koestraat gelegen, voor de stad Schoonhoven van buitenge wone beteekenis. Reeds van verre vertoont zich de monumentale, zware toren, vertegenwoor digend de stad Schoonhoven; in de stad zelf is hy in menig schilderachtig straat gezicht een prachtige factor. De toren heeft een zeer schoonen, gotischen onderbouw met stoere conter- forten en met een statige, ryk bewerkte nis aan de zyde der Koestraat. De bovenbouw van de 17e eeuw met den top der 18e eeuw geven een goed voorbeeld hoe, in verschillende tyden gebouwd, een toren toch een fraai en karakteristiek ge heel kan blyven. De kerk is niet minder belangryk. Het vroegere koor, nu afgescheiden, zoowel als het voor den dienst gebruikte schip met zy-beuken, heeft groote architectonische schoonheid en beteekenis, waartoe de merkwaardige verbouwing en vérwyding van het middenschip in 1649 medewerkt. Dat de wapenborden, de kerk meubels waartoe in de eerste plaats behoort hot fraaie en hoogst belangryk e Heerenge stoelte en andere voorwerpen in de kerk, alleen dén volkomen hun waarde behouden wanneer zy in de oude kerk biy ven, behoeft geen nader betoog. Wanneer deze kerk en toren, zoo typisch- goed in Schoonhoven gelegen, zoo beteekenis- vol voor deze stad, en in het algemeen van zoo groote waarde als monument van geschiedenis en k unst, zou worden afgebroken, zou niet alleen Schoonhoven, maar ook de Nederlandsche schat van fraaie gebouwen een volkomen onherstelbaar verlies lyden, en zou de afbraak indien niet het uiterste was geprobeerd kerk en toren te behouden, en de gemeente geen belangryk offer had willen brengen door het nageslacht terecht als een ergerlyk vandalisme worden ge brandmerkt. Uit het voorstel van Burg. en Weth. krijgt het hoofdbestuur niet den indruk, dat het uiterste is geprobeerd, en dat de mogelykheid van subsidies, by voorbeeld van Rijk en Provincie, nog openligt. Maar vóór alles moet uw Raad door drongen zyn van de gebiedende noodzake- lykheid toren en kerk te behouden. Het hoofdbestuur behoeft u niet er op te wijzen, dat het huidige geslacht slechts de tydelyke bezitter is van de monumenten, door het voorgeslacht nagelaten, en dat het de moreele plicht van ieder is, en in de eerste plaats van de gemeente, te waken, j dat de schatten ook wederom voor het na geslacht goed bewaard blyven. Krachtig dringt het hoofdbestuur daarom bij u er op aan, het voorstel van Burg. er Wetbu te verwerpen, en het daarheen te leiden, dat toren en kerk behouden blyven. 't Welk doende enz. Het hoofdbestuur van de „Maatschappy tot bevordering der bouwkunst", A. SALM G.B.zn., Voorzitter. J. GRATAMA, Secretaris. noodig mocht blyken, niet zal aarzelen dat verkregen verlof nog met een maand te verlengen. Behalve de inrichting van de examens zouden dan tevens verschillende opleidingsinrichtingen voor hoofd- en hulp akten grondig bestudeerd kunnen worden. t Mej. A fin a Z. ten Hagen alhier, leerlinge van de Ryks-hoogere burgerschool met v^fjarigen cursus te Gouda, is Zater dag te s-Gravenhage geslaagd voor het eind examen. t In de Vrydag-avond in het Heeren-logement gehouden vergadering van de Nyverheids-vereeniging voor goud- zilversmeden alhier werd tot lid der commissie van het ziekenfonds „Tot hulp in lyden" herkozen de heer Jac. G. J. Niekerk, die deze benoeming aan vaardde. De rekening van de vereeniging werd goedgekeurd met een saldo in kas van f90,81. Voorts had dien avond, onder voorzitter schap van den heer C. L. van Willenswaard Czn., de 47ste jaarlfiksche vergadering plaats van het ziekenfonds dezer vereeniging. Goedgekeurd werd de rekening en ver antwoording van den penningmeester, welke sloot met een voordeelig saldo van f124,551/9 terwyl op 1 Mei 1911 de bezittingen van het fonds bedroegen de som van f 14787,36. M personen werden als lid ingeschreven. Naar wy vernemen, zal de heer H. C. vin Geelen zyn functie als penningmeester van dit fonds neerleggen. De heer G. J. van den Bergh, tweede penningmeester, neemt dan voorloopig zyn werkzaamheden over. t Het bestuur van het sappletie- fonds „De school met den Bybel" alhier is thans samengesteld als volgt: J. Faflé, voorzitter; A. van Mazyk, secre taris; J. A. van Emmerik, penningmeester G. Bouwmeester, W. A. de GruyterP. Hee- rens en W. Ooms. f De collecte voor den bouw van een Gereformeerde kerk te Nieuwer- kerk a/d IJsel heeft Zondag in de Gerefor meerde kerk A albier opgebracht de som van f 62,17. fin de zuk vandenheerA. N. van Zessen alhier is sinds eenige dagen in werking te zien de echte Dayton-weegschaal van the Compating Scale Co. Dayton Ohio U.S.A., voorzien van torreer-inrichting, de eerste die in onze gemeente werd inge voerd. f Tengevolge van het struikelen van het paard, is J. v. E. alhier Vrydag voorover van den wagen, waarmede hy kolen vervoerde, gevallen, waardoor hy zyu been zóó ernstig bezeerde dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke de heer J. Groesbeek, arts alhier, verleende. t Zaterdag-middag is de heer C.H. op den Lekdyk van zyn motorfiets gevallen, met het gevolg dat een zijner armen vry ernstig werd verwond. De heeren J. Groes beek, arts alhier, en H. Schols, arts te Nieuwpoort, verleenden heelkundige hulp. t Zondag-namiddag omstreeks half z- mstanders, die nog het werk stelden om hem te grooten moeite grijpen, hetgeen helaas niet mocht gelukken" Met behulp van dreggen en lynen heeft men nog naar den drenkeling gevischt, doch zonder resultaat. Het lyk is Maandag-avond by de zooge- A" Steenplaats onder de gemeente naamde Bergambacht dry vende gevonden, opgevischt 'cht naar het lykenhuis E. A. Fauel de dood- Het laatste nommer van het „Bouwkundig Weekblad", orgaan van bovengenoemde maatschappy, bevat twee goed geslaagde foto's van den toren, een genomen van uit de Koestraat en een van uit de Havenstraat, iet als onderschrift: „Door het voorstel van Burg. en Weth. van Schoonhoven wordt de toren met afbraak bedreigd. Welk een beteekenis de stoere en fraaie toren heeft als het karak teristiek, beheerschende motief in enkele schilderachtige stralen van het stadje, toonen deze afbeeldingen genoegzaam aan. Waar door de autoriteiten nog niet alle pogingen in het werk zyn gesteld, om toren met kerk, samen het monument van Schoonhoven, te bewaren, is het niet over dreven de vernietiging van het bouwwerk ,een vandalisme van de ergste soort" te noemen, geluk Jhr. V. de Sttters dit heeft getjualificeerd." "oorts geeft dit nommer twee zeer fraaie afbeeldingen van het Heerengestoelte in het kerkgebouw, welke tot onderschrift en onder politie-toezicht naar het vervoerd, waar Dr. schouw verrichtte. Na bekomen gerechtelyke machtiging zal de teraardebestelling Donderdag-morgen te Bergambacht plaats vinden. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur I In uw veel gelezen blad van 22 Juli 1911 komt in het raadsverslag van de gemeente Schoonhoven een gezegde voor van den heer Greup, Wethouder, by de behandeling van een adres van den heer A. Zanen Cz. alhier om vermindering van schoolgeld van zyn zoon. De voorzitter geeft als toelichting op dit adres ter kennis, dat adressant te Ammers- tol in den hoofdelyken omslag is aange slagen voor f 500, waarop hilariteit en daarna een gezegde van den Wethouder Greup: „die slaan maar wat aan"dat moet dan de gemeenteraad van Ammerstol zyn. Ge noemde A. Zanen Cz. is hier aangeslagen voor f 1100 inkomen, waarvan f550 belast baar. Wellicht is de hilariteit van Schoon hoven's raadsleden door deze toelichting wat minder en vertrouw ik, dat het raadslid en Wethouder Greup zich voor 't vervolg van beleedigende uitdrukkingen voor den ge meenteraad van Ammerstol zal onthouden. My dunkt, zoolang Schoonhovens gemeen teraad zelf zooveel werk in zyn winkel heeft, het niet te pas komt om zich met andere gemeenten te gaan bemoeien. Dankend voor uwe afgestane plaatsruimte, C. ZANEN Hzn., Wethouder te Ammerstol. Ammerstol, 24 Juli 1911. Stoombootklacht. Het met stille trom varen der Reedern- booten, lieden aangevangen, waarom wordt door weinigen begrepen, door zeer velen als hoogst ongenefelük voor het publiek afgekeurd, was van anag al oorzaak dat menigeen te laat en anderen veel te vroeg aan het station waren. Ware de dienst uit sluitend voor passagiers en het komen en gaan der booten steeds op tyd, dan kon 't wel, maar nu het dikwyls hoofdzakelyk vrachtvaart is. en aankomst en vertrek zich daarnaar regelen, is de maatregel, zeer on- practisch. X. A., 24 Juli. Overzicht. De Hritsche Hoogerhuisleden, allen be- hoorende tot de oppositie, hielden Zaterdag j.l. een vergadering ten huize van Lord Lansdownc. Op deze vergadering werd een brief voorgelezen van den Minister-President Asquith aan Balfour. Asquitb deelt in dezen brief mede, dat hy bet rechtvaardig en hoffelyk acht Balfour te laten weten, dat de regeering gedwongen is het Lagerhuis te verzoeken de amendementen, die het Hoogerhuis op de Vetowet heeft uangebracht, niet aan te nemen. De regeering zal, zoo noodig, den Koning aanraden gebruik te maken van zyn prerogatief, teneinde er voor te zorgen, dat de Vetowet ook wordt afge kondigd. De Koning heeft te kennen gegeven, dat hy het als zyn plicht beschouwt, volgens dezen raad te handelen. M. a. w. de Koning heeft er in toegestemd, om nu het Hooger huis in zyn verzet volhardt tegen de wet, door de regeering gewild, thans een vol doend aantal peers van liet Koninkryk te benoemen, om bet Hoogerhuis een liberale meerderheid te geven, zoodat de wet zal worden aangenomen. Eindelyk is er dus zekerheid in den toestand gekomen, doordat de Koning er in toestemde de eeuwenoude oppermacht der erfelyke peers en bisschoppen te breken. Algemeen neemt men echter aan, dat de Lords het niet tot de benoeming zullen laten komen, doch zich gewonnen zullen geven. Thans staat vast, dat Koning George en Koningin Mary begin November van dit jaar zich naar Indië zullen begeven en te Colombo en Calcutta zich door hun Indische onderdanen laten huldigen. Voor deze reis zal geen der koninklyke jachten in gebruik worden genomen, maar men heeft de „Medina" van de „Oriental Steamship Company" er voor bestemd. Dit is de grootste stoomboot die door het Suez- kanaal kan passeeren. Het gevolg zal reizen op de „Maloja". Aanvang December hoopt men in Indië aan te komen. Een £ngelsch tydschrift handelt in een uitvoerig artikel over de rykste mannen der wereld. De rykste is geen Amerikaan- sche gejdkoning, maar een Brit. Het huis Rothschild staat aan 't hoofd van de ryken der aarde, met een bezit van 10 milliard francs of viermaal het fortuin van Rockefeller en zesmaal dat van Astor. Het fortuin der Rothschilds brengt een r prachtige interest op. Het huis Rothschild wordt gerekend onder de machtigste handelaars der wereld. In Lancashire bezitten de Rothschild's Ïroote spinneryen; te Sheffield staalfabriek en, die jaarlyks millioenen messen voort brengen; in de Braziliaanschc bosschen kweekt men voor hen de caoutchouc; in Perzië bezitten zy verscheiden tapntfabrie- ken en in Spanje verscheiden loodmijnen. In den Siberiscben houthandel spelen zy een overwegende rol, in Zuid-Afrika hebben zy goudmynen en in Australië zyuganscbe steden hun eigendom, zonder te spreken van de duizenden huizen, die zy in al de hoofdsteden bezitten. De FranBChe regeering heeft verklaard, dat de schynbare oneeuigheid tusschen Frankryk en Duitschland inzake Marokko hoofdzakelyk bestaat in persgeschryf. Al wat in de bladen bekend gemaakt werd over de onderhandelingen tusschen Minister Kiderlen Wachter en den gezant Cambon, is van particulieren aard en is niet officiéél van de regeering uitgegaan. Deze verklaring geeft een groote geruststelling, want de toon der verschillende bladen was weinig vredelievend. Gelukkig dus dat niet de pers, maar de regeeringen zelf het conflict beslechten. Omtrent het groote Dnitache spoor wegongeluk te MQltheim wordt nu vastge steld, dat het alleen aan te snel ryden was te wyten. De rem werkte uitstekend, zoo als bleek uit de proeven met de rem ge nomen vóór het vertrek uit Bazel. De Duitsche regeering heeft bevestiging ontvangen van het bericht, dat er in Zuid- west-Afrika een patrouille door inboorlingen in de pan is gehakt. De ramp is gebeurd op Engelsch grondgebied, in Rhodesia, waar de Duitschers per ongeluk gekomen waren, daar de grens niet nauwkeurig getrokken is. Alle leden der patrouille zyn afgemaakt, behalve de aanvoerder Von Frankenberg. In een der voorsteden van Berlijn heeft een ontploffing van benzine plaats gehad, waarby een man werd gedood en twee anderen dooddyk werden gewond. Dit gebeurde in de Kópenickerstrasse in de gummi-fabriek van de firma Herz. On middellyk na de ontploffing stond het gebouw in lichtelaaie. Gelukkig konden alle overige werklieden en meisjes zich redden. In grooten omtrek werd de slag gehoord, het geleek of er kanonschoten gelost werden. De uitvinder van het volapück, Mgr. Schleyer, is op 80-jangen leeftyd overleden. Mohammed Ali, de weggejaagde Sjah van Perzië, is op het punt zyu raarsch naar Teharan te aanvaarden, met het doel zijn kroon te heroveren. Volgens de jongste berichten bevond hfi zich twintig werst van Astrabad verwyderd en nu zal hy zekeriyk deze stad, die hem goed gezind moet zyn, reeds zyn binnengerukt. De Staatscourant bevat o.a. wij zigingen in de statuten van de N. V. Bouw materialen, voorheen M. Luyten te Lek- kerkerk. De nitslag van de Maandag gehouden herstemming voor een lid van de Provinciale Staten voor Utrecht I (vacature- Huydecoper (lib.) is als volgt: aantal kiezers 8863. Uitgebracht 5275, geldige stemmen (5005). Gekozen mr. dr. W. A. van Zyst (lib.) 3178 stemmen (2167). De heer F. W. Swane (r.-k.) kreeg 2097 stemmen (1969). De tusschen haakjes geplaatste cyfers duiden hetsteroroenaantal, behaald hy eerste stemming op 17 dezer, aan. De sociaal democratische candidaat, dr. J. van Leeuwen, verkreeg toen 931 stemmen. Het afdeclings- bestuur der S. D. A. P. Had de leden der party bij deze herstemming in hunne keuze vry gelaten. De verhouding in de Staten, blijft onge- wyzigd, n.l. 31 rechts tegen 10 links. «Alblasserdana24 Juli. De heer B. van Eesteren is als lid van den gemeente raad gekozen verklaard, omreden de heer Hd. Jonker geen zitting zal mogen nemen, daar zyn broeder, de heer Joh. Jonker, als oudste in jaren voor benoemde wordt ge houden. De Oranje-vereeniging „Wilhelmina" alhier heeft in beginsel besloten om den verjaardag van H. M. de Koningin feestelyk te herdenken door het houden van volks spelen en een bioscope-uitvoering op 31 Augustus. Van een der kermiswagens ontvluchtte dezer dagen een aapje, dat zeer spoedig op een dak zitplaats had genomen en daar een geheelen dag vertoefde. By den bakker De Boer kwam het beestje het aakvenster binnen en nam enkele sigaren weg, welke bet tot groot genoegen van velen opprtiimde. Bij den fruithandelaar Hardam nam.de aap een peen weg, die hy smakelyk opat. Tenslotte wist men het dier des avonds op den zolder van Hardain te vangen. «Ainelde, 24 Juli. Tot commissarissen der spaarbank van het departement „Meer kerk-Ameide c.a." der maatschappy „Tot Nut van 't Algemeen" zyn herkozen de heeren P. A. de Ruyter te Meerkerk en F. J. van den Berg en C. Nugtercn te Ameide, en tot bestuursleden van het departement de heeren H. van Eeten te Ameide, S. H- Binkes en P. A. de Ruyter te Meerkerk: eerstgenoemde tevens tot voorzitter en de laatste tot penningmeester. Aan de moeder van den militieplich- tige J. van der Ham Dzn. albier is een Ryksvergoeding ad f 0,50 daags toegekend, gedurende den tjjd dien laatstgemelde dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen, moet doorbrengen. «Itargambacht, 25 Juli. Zondag-middag had de afdeelmg Schoonhoven van liet Leger des Heils alhier een openluchtmeeting georganiseerd op een terrein, toebehoorende aan het Ryk. Op een zeer boeiende wyze werden de beginselen van het Leger uiteengezet, terwyl officieren zoowel als soldaten eenige er varingen uit aigen leven mededeelden. Een groote Menigte woonde deze openlucht- meeting by. Jaarsveld, 24 Juli. De alhier ge houden qollectc voor den gewapenden dienst heeft opgebracht f 1,87. «Kinderdijk, 22 Juli. Gister had A. C. R., werkzaam by de firma L. Smit Zoon alhier, het ongeluk door een zwaren balk tegen het been getroffen te worden, dat daardoor vry ernstig werd gekneusd. Per brancard is de man naar zyn woning te Alblasserdam gebracht. «Krimpen a/d Eek, 23 Juli. De heer K. J. Geysendorpher en echtgenoote alhier zyn benoemd tot vader en moeder in het Protestantsche Weeshuis te Bergen op Zoom. Op J. en K. Smit's scheepswerven stortte een stelling, welke was geplaatst by een in aanbouw zijnde loods, omlaag. Twee werklieden, de schilder W. Verhoeff en de timmerman J. Karsbergen, vielen naar beneden en werden ernstig gewond opge nomen. Per brancard werden ze huiswaarts gebracht, waar onmiddellyk geneeskundige hulp werd ingeroepen, welke Dr. N. J. van Dam verleende. De heer D. Eerland oefende zich dezer dagen in de eerste beginselen van het fietsryden. De weg was smal en de sloot, die er langs loopt, zeer diep. Dat Inatste vooral zou niet erg geweest zyn, als door het vele geslinger genoemde persoon niet in het water was gereden, waarin hy kopje onder verdween. Toegeschoten vrienden mochten het genoegen smaken hem en het rywiel te redden. §Eekkerkerk, 24 Juli. De door den ontvanger dezer gemeente aan Burg. en Weth. overgelegde rekening, dienst 1910, bedraagt aan gewone ontvangsten en uit gaven respectievelijk f33799,61 en t 32643,095, batig saldo f 1156,515; aan buitengewone: respectievelyk f 38051,275, en f 35104,59, batig saldo f 2946,68s; alzoo in totaal ont vangsten f 71850,88s en uitgaven f 67747,685 batig saldo f 4103,20. (Herplaatsing wegens misstelling.) ««Loplk, 24 Juli. De alhier gehouden collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht f 3,04. «Moordrecht, 24 Juli. De harmonie „Euterpe" alhier gaf Zaterdag-avond ander maal een concert vóór het Raadhuis in de Dorpstraat. De opgewekte muziek bracht wederom vele ingezetenen op de been. «Nlenw-Lekkcrland, 24 Juli. Vrydag i.i. maakten de leerlingen van de .drie hoosste klassen der twee openbare scholen in deze gemeente, onder geleidè van hun onderwyzérs, een tochtje naar Rotterdam. Om acht uur 's morgens werd de reis per Lekboot aanvaard. In Rotterdam werden eerst het Witte Huis, de diergaarde en het park bezocht. Daarna volgde een water tochtje naar Charlois en een rytoer per tram door de stad, waarna om vyf uur de kinderen in opgewekte stemming huiswaarts keerden. 1 Een woord van dank aan de ingezetenen voor hun vrywillige bydragen, waardoor aan de kinderen dit genot kon worden ver schaft: aan de onderwijzers en onderwijze ressen voor hun moeite en zorg; aan het fanfare-korps „Apollo", dat zich geheel be langeloos had aangeboden om -de kinderen 's avonds in RottqMam te halen, waardoor de terugreis niet weinig werd opgevrooly kt. «Ondewnter, 25 Juli. De alhier ge- stationneerde rijksveldwachter N. Emmer is, in verband met het Koninklyk verbiyf te Soestdyk, voor onbepaalden tijd" aldaar gedetacheerd. «Polsbroek, 22 Juli. Dinsdag 18 Juli 1.1. maakten de leerliitjgén van de hoogste twee klassen der Christelijke school naby het dorp alhier, onder geleide van het personeel dier school, een reisje naar Delft, Den Haag en Scheveningen. Liet het weer zich in den vroegen morgen niet te best aanzien, later op den dag klaarde het geheel op. In Delft werd het Prinsenhof, de vroegere woning van Prins Willem I, en in de Nieuwe Kerk het praalgraf van den Vader des Vaderlands met den koninklijken grafkelder bezichtigd. Dat in Scheveningen verder de tyd aan genaam werd doorgebracht met ezelrijden, duinen beklimmen, enz. laat zich begrypen. Daar de reispot goed voorzien was, kon er af en toe eens flink worden gegeten en gedronken, zoodat allen 's avonds zeer vol daan huiswaarts keerden. - bepaal tyd is de alhier gestationncerde ryksveld- wachtei J. Miedema naar Amsterdam gedetacheerd vanwege de zeeliedenstaking. In de j.l. gehouden vergadering van heeren brandmeesters der Reeuwyksche brandweer is tot secretaris van het brand- bestuur gekozen de heer E. J. Mignon. By de heden gehouden onderhandsche aanbesteding van een woning, ten behoeve van den heer A. de Jong alhier, werd voor het timmerwerk ingeschreven door: P. van Heyningen te Boskoop voor f 1765. A. Bontenbal te Reeuwyk - 1695. J. Kuilenburg - 1635. L. Uitenbroek - 1625. A. P. de Klerck - 1607. Voor het metselwerk door: C. van Wingerden te Reeuwyk voor f 1286. C. Bontenbal - 1235. W. van der Lecq - 1086. P. van der Pol te Gouda - 1075. Aan de laagste inschryvers is het werk gegund. De rietdekkersknecht D. Greotendorst had het ongeluk, terwyl hy boven op het dak van de woning van den landbouwer J. Eberveld aan het werk was, te vallen. Als gevolg constateerde Dr. J. M. van Sta veren eenige lichtgekneusde ribben en be val rust aan. 1 Nu weder is bij den landbouwer Jan Van Kats in de afdeeling Stein een twee-jarïge stier aan miltvuur gestorven. De stier had in den stal gestaan waar ook de aan miltvuur gestorven koe verbiyf hield. Het cadaver is verbrand en de stal op de bekende wyze ontsmet, Eenige berichten wach'teu op plaatsruimte. BURGERLIJKE STAND. Sclioonli»ven. Van 21—25 Juli. Geen aangiften. V i(iMcherU>Rerichten. «Krimpen a/«l Lek, 24 Juli. Van 18 tot en met 24 Juli werd sleehts 1 zalm ter markt aangevoerd, welke werd verkocht voor f 0,90 de halve K. G. «Tlenlioven, 24 Juli. Omdat de zalm stand op de benedeurivier de laatsto dagen steeds ongunstiger werd, is in den afgeloopen nacht op „De Koekoek" alhier niet ge vischt. Marktberichten. Bodegraven,25 Juli. Kaas. Aangevoerd 290 wagens, te zamen 13780 stuks, wegende pl.m. 82800 kilole soort Goudsche f 31,— a f 33,—. zwaardere f 35,50; 2e soort f28,— a f 29,50; Derby-kaas le soort f 31,50, Edammerkaas, le soort f f Handel matig. Gorinchcm, 24 Juli. Aangevoerd 153 runderen, 6 nuchtere kalveren, 22 vette varkens en 1093 biggen, 0 schapen en lammeren. Pryzen zware kalfkoeien f 240 a f 290, kalfvaarzen f 160 a f 200. Ondewater, 24 Juli. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 73 partyen, 3715 stuks, wegende pl.m. 22290 kilogr. Pryzen waren voor le soort van f 31,50 tot f 33,—. zwaardere f voor 2e soort van f 26,50 tot f 28,—, zwaardere partyen ad f Handel vlug. Rotterdam, 24 Juli. Aangevoerd 314 vette runderen, magere dito, 207 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 1205 schapen of lamineren. 629 varkens. Runderen 37 tot 42 ct.; vette kalveren 40 tot 55 ct.schapen 18 tot 24 ct.; lammeren f 16 tot f20 p.st.varkens 22 tot 24 ct. en lichte varkens voor export 5 ct per l;j kilo. Rotterdam, 24 Juli. Binnenlandsche granen. Prys: Tarwe per 100 K.G. f 9,25 tot f 10,50. Haver per 100 K.G. van f tot f Heden ontsliep zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig gedragen lyden, onze innig geliefde Echtgenoote Dochter en Zuster JANNA MARIA DE HOOP, Echtgenoote van G. Rijneveld, in den oudertlom van 33 jaar en ruim 4 maanden. Het zekere vertrouwen, dat zy is inge gaan in de rust, die er overblyft voor al Gods volk, lenigt onze innig ge voelde smart. Uit aller naam, G. RIJNEVELD. Willige-Langerak, 25 Juli 1911. Voor de vele blykftn van belangstelling, ondervonden by het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder ADRIANA JOHANNA DUBBELDAM, Weduwe van Paulus Stuurman, betuigen wij onzen hartelyken dank. Uit aller naam, P. STUURMAN. Bergambacht (Hoogendyk), 25 Juli 1911. Diergaardelaan 60b. Telefoon 0070. Spreekuur 1—JU/2 nar. Voor minvermogenden 9—10 uur. Maaskade 140, SPREEKUREN alle werkdagen 12—2 en 7—8, uitgezonderd Zaterdag-avond. De ondergeteekende verklaart, dat al die praatjes van dat bevallen en dat geld geven allemaal laster en leugentaal is. Capelle a/d IJsel. verzoekt H.H. Veehouders, die hun kalveren tegen HOUTVUUR en hun varkens tegen VLEKZIEKTE wenschen te laten enten, daarvan opgave aan hem te doen. Er wordt gevraagd in een werkmansgezin Gevraagd een bekwaam voor geruimen tyd werk: loon nader over een te komen. Adres A. P. DE KLERCK, Rkeüwijk. Wegens ongesteldheid van den tegenwoor dige wordt terstond gevraagd een van 't plattelandP. G.met kost en in woning, by H. J. de VLAMING, Mr. Schilder te Khimpe.v a/d Lek. By de Stooinbootreedery „DE IJSEL' Rotterdam—Gouda, wordt een flinke liefst boven de 25 jaar, by C. BLOKLAND, by het Kralingsehe Veer te Capeli.e a/d IJssel No. 360. Mevrouw DE VISSER—Schoon Thim te Schoonhoven vraagt met 1 September een GEVRAAGD: P. G., leeftyd van 35 tot 50 jaar, in een werkmansgezin, bestaande uit Vader en twee Zoons. Adres: fr. br., letter B, HULP POSTKANTOOR te Capeixe a/d IJssel. By een Hoofd eener Openbare School te GOUDA bestaat ge legenheid tot am—Gouda, wordt een flinke mm m U vlklVll v vil V roe{ toezicht ou de studie, voor jongelieden. gevraagd, bekend met varen. Zich te ver voegen aan het kantoor te Rotterdam, Nieuwebaven Z.Z. 96, met toezicht op de studie, voor jongelieden, die aldaar een van de onderwysinrichtingen bezoeken. Brieven fv.onder no. 26, aan het Bureau van dit Blad. Van SCHOONHOVEN 's nam. 4.— nor. Fan ROTTERDAM 'g nam. ll.SO nar. GEOPEND «le nieuwe naar de etgchjlt des tijd» ingerichte winkel lm x-Voorhaven 31. x— Alles prima kwaliteit. BilHJke prijzen. Hopende met een druk bezoek vereerd te worden. Minzaam aanbevelend, P. DE JONC. SCHOONHOVEN, Voorhaven 31. die zoowel pp lichte als zware gronden prachtige resultaten heeft opgeleverd. Vraagt tevens prijsopgaaf yap omdat bovengenoemde hulpmcststoffen thans ZEER BILLIJK staan. Terwyl ik me voorde aanstaande levering ten zeerste aanbeveel, verbiyf ik- hoogachtend eenlg Agent der Int. Gnano- A 8nperphosphaatwerken te ZwUndrecht. Ondergeteekende geeft hij deze kennis aan het geachte publiek van GOUDA en OMSTREKEN, dat hy alhier een heeft opgericht. Aangenaam zal het hem zUn, by voorkomende behoefte aan druk* werk, door U te worden begunstigd. Alle orders worden naar de eischen des tyds spoedig en solled afgeleverd. Met beleefde aanbeveling, Uw Dw. Dienaar, Kapitaal beschikbaar voor le hypotheek, uitsluitend op Hofsteden in de Ai.blasser- of Krimpenerwaard ten kantore van Mr. J. P. VAN DEN BRINK, Notaris te Alblasserdam. van het naar de eischen des tyds ingerichte „de Lunchroom nOLLANDIA". Hopende met een druk betoek vereerd te worden. Matige pryzen. Goede consumptie. Minzaam aanbevelend, Markt 40 en 63, GOUDA. van eenige nieuwe en gebruikte RIJWIELEN, waaronder een driewieler, Lantaarns en verdere Ondcrdeelcn, tegen vermindering van prys, Molenstraat, Schoonhoven. van de hoofden uwer kinderen dubbele zorg. Een uituemend hulpmiddel daarby dat het levend hoofdonrein doodt, de roosverdryften den haargroei bevordert. In flacons van 150 gram by Mede verkrygbaar te: Ond-Alblas, G. VONK. Capelle a/d IJselZ. DE VOGEL. Brandwyk, C. VAN ZESSEN. Id. K. LOOPIK. Molenaarsgraaf, L. DE HAAS. Loplk) J. v. MIDDELKOOP. Cabanw, C. v. KLAAREN. N ieuwerkerk a/d IJ. J. DEN OUTER. Meerkerk, W. BROUWER. Molenaarsgraaf, A. MOURIK. Langerak, G. VAN ZESSEN. Leerdam, M. BOGERD. Bergambacht, C. G. v. d. BERG. Opperdnit, K. HOOGF.NBOEZEM. Nieuwpoort, A. RIETVELD. Nieuw-Lekkerland, E. DE JONG. Htolwyk, A. NATZIJL. Id. A. R. v. d. BERG. verkrygbaar in den Boekhandel van S.4W.N. VAN NOOTEN, Schoonhoven,

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 2