BRIJ eL N°. 8268. 1911. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ?cht. ieel. Eerste Blad. Zaterdag 2 September. I uür. 36 JZEN. 36 IJZEN. 68. Se c°., latraat »O. BINNENLAND. HULPGEBREK. Gemeenteraad van Schoonhoven Un vnr V Isvervangster 13190 4 A* ing, eni. er goed ing C. L. van Willenswaard komt nen voor S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Intercomm. Telefoon-nr. 20. rga SS GW. V ere enig ing. maar nu stemmen 12.680 12.800 10 uur, met eer leester. IFFIEHUIS" trijzen ekend emsel mner 381. k, kost U de loopenden •toe jrd zyn voor heeren er ireuder: Ik stel er dat het voorstel niet en Weth. er: Dat heb ik ook niet °r Sta deer Is j hulde Eerste op zoo m ver is een Dit naaaer bestaat uit 2JbIaden. Met uit schakel, van art. 1638 ik. C. en D. fv26980 28392 27300 28181 26895 Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ6,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdag8- en tot Vrqdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën voor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Het gegum Pol van .0. bij c- afscheid Naar i paalde I een bedien om des H< brengen. De consule Nieuwki dien de n schoolgeld js, daar de thans ralt. Het tarief vergadering zich dellen van den niet zy verleend dan nadat gebleken is dat ook de gemeente gedaan heeft wat zy kan als dat niet zqo is zou men baar bestunr moeten kunpen dwingen. Bpgrypt men goed wat daaraan vastxit? Er zyn nog altyd plaatselyke regeerders, die er zorgvuldig voor waken dat de hoofdelijke omslag geen streepje naar de hoogte gaat, om geen gevaar te joopen dat zij door de kiezers van het toppunt hunner waardigheid worden neergestort in de diepte van het gewoonzyn. Naar onze meening zou, wanneer van elke gemeente de toestand goed bekend en vast gesteld is, daar, waar de voorwaardelyke toekenning van subsidie dien nog niet af doend kan verbeteren, de aanstelling van Rjjksartsen in overweging zijn te nemen. De positie dier heeren moet dan zóó ge regeld zijn, dat zij tot de goed bezoldigden behooren, in staat om een woninghuur te betalen die het gemeentebestuur er toe brengt een flink huis te bouwendoor dat bestuur moet dan ook voldaan worden aan eenige verplichtingen, B.v. tón aanzien van wegenaanleg; voorts zou bet boogere salaris ook moeten tegemoetkomen aan de opvoe- dingskosten voor de kinderen. Op indirecte w'yze zou de vestiging in minbevolkte streken door zoodanigen maat regel worden bevorderd; wij stellen ons voor dat het doktershuis voor de afgelegen streek weldra een punt van aantrekking zou worden. - 1380,- - 1465,- - 1640,— - 1498,— verfwerk - 219,— - 233,50 39,— - 36,— 30,— 24,- scHOOMomsm gommt. iger. I8SEN. EB. PROVINCIATE STATEN van Zuid-Holland. In de buitengewone vergadering dezer ten hield de voorzitter, de heerSwe de Landas, eeu rede, waarin hij groote bracht aan het overleden lid van de F Kamer, den heer De Marez Oyèns die droeve wyze in den vreemde het level loor. Spreker schetste het oud-lid al.* braaf en godvruchtig man, èen zeer bekwaam ambtenaar en een trouw dienaar van land en Vorstin. Daarna werd overgegaan tot de verkiezing van een nieuw lid der Eerste Kamer, waartoe met 40 stemmen benoemd werd de heer Dr. H. Bavinck, lid van de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen en hoogleeraar aan de Vrye Uuiversiteit te Amsterdam. Op den heer A. Plate werden 22 stem men uitgebracht. Daarna werd de vergadering in naam der Koningin gesloten. voeding vooi Luis en buit i Ijzeren te Meerkerks- iven als volgt: f 11.491 11.496 11.611 11.620 11.630 11.700 11.979 »veld, 11.995 or, 12.200 ingsveld, 12.260 Een der dokters-organen„de Vox Medicorum”, heeft een beschouwing gegeven over een mededeeling, ontleend aan het verslag van de vergadering van voorzitters van de gezondheidscommissifin in Noord- Brabantzy betrof het groot aantal personen, die in deze provincie sterven zonder genees kundige hulp. Werkelijk is dat getal zeer groot; in sommige gemeenten bedroeg bet niet minder dan de helft van het totaal cijfer der sterfgevallen, en dat nog wel in plaatsen, waar volgens verklaring van den hoofdiuspecteur dér Volksgezondheid vol doende geneeskundige hulp is 4e krjjgen. Door1 een der voorzitters werd de opmer king gemaakt, dat het in een g< meente met een betrekkelijk laag aantal inwoners ge vestigd zyn van een geneesheer niet altijd medebrengt dat in de hulp op voldoende wijze is voorzien. Inderdaad kunnen in zoo’n gemeente, door haar uitgestrektheid, de afstanden, op welke de hulp moet wor den vérkregen, zeer groot zyn, tal van woningen kunnen door haar geïsoleerde ligging moeielyk te bereiken zyn, terwijl ook de wegen en andere verkeersmiddelen te wenschen overlaten. Ook kan armoede van een groot deel der bevolking oorzaak zijn, dat geen hulp wordt ingeroepen, die men toch niet kan betalen, terwijl van ge meentewege weinig of niets wordt' gedaan om aan die behoeftige omstandigheden tegemoet te komen. W|j gelooven niet dat in Holland en in Utrecht de toestanden met de hier aange- gevene veel overeenkomst hebben, en in de noordelijke provinciën zal het over bet algemeen ook wel anders zyn. Toch heb ben wij gemeend op de bespreking van het geval in „de Vox” de aandacht te moeten vestigen, omdat er dingen in voorkomen die van algemeen belang zyn te achten. Een van de redenen, waarom in doods gevaar geen doktershulp wordt ingeroepen, is de niet zeldzaam heerschende over tuiging, dat „niemand dood gaat voor zyn tijd". Is dat fatalisme aanwezig, dan valt er niet tegen te redeneeren. Soms neemt het den vorm aan van onverschilligheid of achteloosheid, en voorbeelden zyn be kend van boeren, die wel het vuur uit hun sloffen liepen om hulp te krijgen als een koe wat ging mankeeren, maar bet dood kalmpjes bleven aanzien als hun vrouw of een kind ziek werd. Ook moet en dit *^is in „de Vox" niet gedaan, - rekening ge- \iouden worden met het groot aantal huismiddeltjes voor allerlei kwalen en ongesteldheden, die men altyd by de hand heeft, waarvan men wonderen verwacht en zich dan ook naar hartelust bedient, als er iets niet in orde is, en evenzoo met het betrekkelijk groot aantal empi risten, die op onderscheiden plaatsen ge vonden worden, en die door belezen, door bestrijke^, door hel aanwenden van allerlei zotternijen de ziekte wel weg weten te krygen. Wat dat fatalisme aangaat, de vraag is te stellen: Wat is hier oorzaak, en wat gevolg? „De Vox” meent aan het ver schijnsel den laatsten naam te moeten geven. „Zeker is het in ieder geval, dat men al een verstokte fatalist moet wezen als men in de buurt van een dokter wonende, dezen niet eventjes te hulp roept by ziekte of ongeval.” Trouwens, bij de voorloopige behandeling (de vraagpunten) van de ziekteverzekering in de Tweede Kamer is aangetoond, dat er in groote uitgestrektheden van ons vaderland gebrek is aan dokters. Dat mag verwondering baren bij den overweldigen den overvloed van mannen en ook van vrouwen, die zich aan de artspractyk wyden; hun aantal is de laatste jaren acht maal sterker toegenomen dan de stijging was van het bevolkingscijfer. In de centra van de bevolking verdringen de genees- heeren elkander als het ware, en ook in de kleinere gemeenten met een centrum van eenige dichtheid is bet niet anders, zoodat het steeds moeilijker wordt zich ergens te vestigen waar de practyk loonend is. Zelfs Worden naar plaatsen in den omtrek belang rijke afstanden afgelegd, als daar iemand hulp inroept, en het ontbreekt niet aan klachten, dat de collega’s elkander soms onder de duiven schieten. Het wordt dan ook werkelijk een hachelijk ondernemen, zich aan medische studie te wyden. En toch gebrek Ja, zegt „de Vox”, en meer dan men vermoedt. Maar het juiste is er nog niet van bekend. Ook de belangen Gouda, 29 Aug. Namens het bestuur van de Goudsche coöperatieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging „Ons voordeel” werd gister-avond in het café „Het Schaak bord" door den architect II. J. Nederhorst Jr. aanbesteed: Hel maken van een uitbreiding aan de bakkerjj met broodmagazyn, meel- pakhuis en kantoren en bijkomende werken. Ingeschreven werd als volgt: Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door hetgeheele rijk 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brieven gaardera. van verspreid wonende landgenooten mogen niet worden verwaarloosd, en die zyn er overal, niet in Noord-Brabant alleen. Ook voor hen moet zoo gezorgd worden, dat zy in tyden van nood een dokter kunnen bereiken en voor hem bereikbaar z(jn. „Het is maar niet zoo in het algemeen uit te maken, waar wel en waar niet op voldoende wjjze voor de geneeskundige hulp gezorgd is, maar voor iedere gemeente zou dit door de plaatselyke autoriteiten uitgemaakt kun nen worden. Wy hebben tegenwoordig overal onze gezondheidscommissies, zouden die niet gezamenlijk een waar beeld kunnen ontwerpen van den geneeskundigen toestand van ous land?” Dat op deze vraag van „de Vox" een ont- *kennend antwoord zou moeten volgen, is nauwelijks denkbaar; veeleer zou het ver wondering kunnen wekken, dat het beeld nog niet is geteekend. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft geconstateerd, dat er gebrek bestaat, niet waar het beerscht, en evenmin eenig uitzicht gegeven op maatregelen om er aan tegemoet te komen. Ondanks de uitschakeling van de medische hulp in de wet tol verzekering tegen de geldelijke nadeelen van ziekten, zal toch die factor niet genegeerd kunnen worden, al is het alleen daarom dat geneeskundige verklaring noodig zal zyn om aanspraken op uitkeering te doen gelden. Het nemen van werkelyk afdoende maat regelen zal nielgemakkelyk zyn. De medici vestigen zich liefst daar waar z(j het minst noodig zyn, waar de telefoon de stem des roependen en de tram den persoon des geroepenen onmiddellijk overbrengt; juist dóór, waar het gebrek aan medische hulp zich het sterkst doet gevoelen, in afgelegen streken met hier en daar op uren afstand van elkander gelegen woningen, komt er geen. Dat is nu toch ook geen wonder. Er is daar geen droog brood te verdienen. In den stand der medici kunnen wy minstens even veel belanglooze toewijding onderstellen als by iedere andere groep onzer medeburgers, maar een dokter heeft toch een maag, even goed als een boerenarbeider. Bovendien, wat moet iemand, die zich vestigt in een afgelegen oord, veel missen, vooral wanneer bij een gezin heeft I Het is niet noodig, over dat alles uit te weiden; ieder die eenige kennis heeft van plattelandstoestanden en over wat voorstellingsvermogen kan beschikken, weet er genoeg van. En nu zal het wel tot de onrhogelijkheden behooren, om in letterlijken zin, overal, waar iemand een land- of tuinbouwonder- neminkje wil maken, op het minst bekende en van alle verkeer afgezonderde plekje van een hei, een dokter binnen zyn bereik te brengen. Doch eer wy dóór aan toe zyn, kan er nog wel wat gebeuren. Er zyn zekere huizengroepen, een soort van ge huchtje vormende, die met een weg met de kom der gemeente in verbinding zyn te brengendat is voor vele andere dingen ook goed; dan is er, voor de beschikbaar stelling van den plaatselyken medicus, aan hem een toelage te betalen voor de meerdere en soms vry zware diensten, die van hem gevorderd kunnen worden. Maar daar zyn de zeer ongunstig gelegen plaatsen niet mee geholpen, waar doktershulp in geen uren in den omtrek te beloopen is. „De Vox”werkt de quaestie niet uit en doet geen bepaalde voorstellen. Gewezen is alleen op de leemte en op het gemis van kennis betreffende haar omvang. Met meer dan een tintje van ironie eindigt het artikel aldus„de regeering weet, dat er gebrek is aan geneeskundige hulp ten plattelande, ongetwijfeld zal zy nu reeds bezig zyn met zich volkomen op de hoogte te stellen Van de uitgebreidheid van dezen misstand, misschien overweegt zy reeds, wat zy doen kan, om hulp te geven, waar die noodig is en met gerustheid wachten wy dus af, wat de regeering doen zal. Over tuigd, dat binnen korten tyd de behoefte aan geneeskundige hulp overal in ons land zal verdwenen zyn, geven wy alleen uiting aan onze belangstellende nieuwsgierigheid naar de wyze, waarop deze hoogst belang rijke zaak geregeld zal worden." Uil dezelfde pen, die deze woorden schreef, hadden wy toch nog wel iets meer willen zien vloeien. Hooger was gezegd, dat de weg tot verbetering alleen ligt in het ver beteren van de positie der geneesbeeren op de hulpbehoevende plaatsen, en in het alge meen moge dit waar zyn, doch daarifleê is niet alles gezegd, en kan men alleen den kring beperken van de gemeenten, die geen dokter krygen kunnen omdat het tractement dat uit de publieke kas wordt betaald te gering is en door de opbrengst der practyk niet voldoende wordt aangevuld. Daar zou een RJjkssubsidie ‘kunnen dienen, mits die beide leden, die tegen het besluit stemden van deze bevoegdheid gebruik zal maken. Er valt geen oogenblik aan te twijfelen, of Gedeputeerden zullen het raadsbesluit tot toelating van den heer B. van Eesteren vernietigen. $B1cm ken «graaf, 29 Aug. De heer R. de Vries, adsistent aan de zuivelfabriek alhier, slaagde dezer dagen voor het toela- tings-examen tot de Rykszuivelschool te Bolsward. Onze vroegere dorpsgenoot de heer H. Ouderkerk slaagde Dinsdag voor het acte examen landbouwkunde lager onderwys. Dl Aug. De heer P. A. slaagde dezer dagen voor akte. f ,.k, 31 Aug. De kaaspryzen n tot f 34 voor lichtere ook •merkte tot f 35 voor middel- 38 voor zware soort. De handel ihouden voor leden van len in herstemming A. J. T Hoen, J. Joh. Jonker, Uk. en Z. Tuytel. deze 8 personen kregi Joh. Jonker, Hk. Leksmond, 31 Ai van Luyt alhier s[ het examen hoofdal ♦Meerkerk, zyn gestegen voor gewaarir matige en f L is vlug. PeurBnm, 30 Aug. By de gisteren alhier gehouden aanbesteding voor het bou wen van een woonbouwhuis en buitenschuur door den heer H. van broek werd ingeschrei K. Kreukniet, Peursum, T. Oskam, L. Baron, Hoornaar, H. Getik borst, Arkel, L. H. Brants, Noordeloos, J. H. Verhagen, Heukelom, Gebr. De Geus, Giesendam, J. W. v. d. Meyden, Hardingsveld, P. Kraayeveld, Molenaarsgraaf, K. A. den Breejen, Hardino Fd, Van Houwelingen Duijm, Noor deloos, 12.289 A. van ’t Verlaat, Giesendam, 12.400 M. van Dyk, 12.450 J. Maasland, Goudriaan, 12.670 B. van Engelen, Molenaarsgraaf, P. Donk, Giesen-Nieuwkerk, II. Bakker, Giesendam, 12.842 J. H. Ouwerkerk, Bleskeusgraaf, 12.850 J. de Bruin, Sliedrecht, 13.590 'Ut werk is aan den laagsten inschryver ”ind. pisbroek, 31 Aug. Na een verblyf i twee jaar en drie maanden, nam Ds. J. van Rootselaar, beroepen predikant de Ned. Herv. Gem. alhier, Zondag-avond 1 van de Ned. Herv. Kerk te Noorden, aanleiding van 1 Petri 1 25b be- hy zyn gehoor by de roeping, die lienaar des Goddelyken Woords heeft, ’leeren Woord tot de gemeente te julent der gemeente, Ds. S. Ybema, van Nieuwkoop, sprak aan het eind dep vertrekkenden ringcollega toe, en verzocht de gemeente hem Ps. 121 4 toe te zingen. Een groote schare vulde het kerkgebouw. ♦Vliut, 31 Aug. Dinsdag geraakte het twee-jarig zoontje van M. de J. alhier te water. De moeder wist haar ventje te redden. Het ongeval liep dus gelukkig zeer goed af. Waddingsveen, 31 Aug. De uitslag van de door den heer P. van der Broek, architect te Zevenhuizen, gehouden aanbe steding van vier woonhuizen alhier, is als volgt: II. Kort K. Sekert J. H. van A. Smit, f 200 school behoeften aan te schaffen voor de school aan het Dorp, in verband met de verbouwing dier school, en c. om de begrooting voor den loopeade_ dienst de noodige wijzigingen te doen onder gaan, mede in verband met genoemd» schoolverbouwing. ♦Zevenhuizen, 30 Aug. Mevr, de wed. Ripping—Boen te Gouda heeft by testa* mentaire beschikking aan de Ned. Herv. Kerk alhier vermaakt de som van f 1000. Van de rente moet telken jare met Kerstmis brood aan de behoeftigen worden uitgedeeld. In den ouderdom van 68 jaren overleed alhier de heer C. Eindhoven, in leven kerk voogd der Ned. Herv. Gem. 31 Aug. De uitslag van der Broi’ ehouden i in alhier, •en, Waddingsveen, metselw. f 1666,66 -res, J**~‘ in den Berg, Gouda, Waddingsveen, L. Roggeveen, T. Ververs, W. Romeyn, Stolwyk, J. de Ruyter, Waddingsveen, sm.w. - L. Boon, Gouda, H. Glasbeek, Waddingsveen, Idem, lood-enzinkw.- WaddingHveeh, 31 Aug. In de Vrydag gehouden zitting van den gemeenteraad kwam aan de orde het in de vorige ver gadering aangehouden adres van de N. V. Waddingsveensche stoel- en meubelfabriek aangaande de demping der sloot ten zuiden van den Kerkweg. Na breedvoerige be spreking werd besloten de vergunning te verleenen zooals die is gevraagd, zoodat het hekje op één meter van den boom komt. Aangenomen werd een voorstel van Burg, en Weth. om in den Brugweg te doen maken een paardepad van waalklinkers, daarvoor kapitaal der gemeente te doen afscbryven met verplichte jaarlyksche in- schryvingen van minstens een tiende gedeelte. De aanbesteding zal geschieden tweeledig; met en zonder bylevering van steen. In het laatste geval koopt de gemeente de steen aan. Goedgekeurd werd een voorstpl van Burg, en Weth. om opnieuw vast te stellen de verordening op de heffing van schoolgelc voor het uitgebreid onderwys, daar de thans geldende op 1 Januari vervi” kon onveranderd blyven. In verband met een desbetreffende vraag werd goedgevonden, aan Ged. Staten te berichten, dat de Raad genegen* is, op de begrooting voor 1912 te verhoogen de wedden van den burgemeester en den secretaris met f 100 en die van den ontvanger met f 150. Voorloopig vastgesteld werd de gemeente- rekening over 1910, in ontvang op f64497,16, in uitgaaf op f 61656,821/a, alzoo met een batig saldo van f 2840,331/2, terwyl goed keuring werd verleend aan de begrooting voor het burgerlyk armbestuur voor 1912, bedragende in ontvangst en uitgaaf f5792,07, met een subsidie uit de gemeentekas van f 5700. Eindelyk vereenigde de nog met de volgende voorst voorzitter: a. om de dakbedekking, zoowel van het postkantoor als de dokterswoning, nog voor den winter te doen herstellen of vernieuwen, waarvoor aan Burg, en Weth. een crediet werd verleend; b. om Burg, en Weth. te machtigen voor Volgend bestel M. van der Spek, Rotterdam, f 28980 A. Lafeber M. W. Schouten, alhier, C. Bontebal, Reeuwijk, Gebr. Dessing, alhier, 27400 A. den Ouden, Moercapelle, 27300 26200 J. Ainesz, alhier, 26977 25939 J. J. Duim, alhier, 26800 25800 W. Bokhoven, alhier, 26208 25200 G. M. Peeters Sc J. C. de Groot, alhier, 26139 25077 H. van der GriR, Hekendorp, 25809 21580 Th. Joh. van Dyk, alhier, 25516 24500 P. Vink, alhier, n 25349 D. A. Verbeek, alhier, 24509 23521 M. van Tok. alhier, n 24500 23350 Aan den laagsten inschryver is het werk volgens bestek gegund. Alblaaaerdam, 31 Aug. Men schrijft aan „Het Volk”: Bij de laatstgehouden periodieke ver kiezing voor leden van den gemeenteraad kwamen in herstemming de heeren: A. Blom, A. J. ’t Hoen, J. Hardam, B. van Eesteren, Joh. Jonker, Hk. Jonker, Jac. Jonker en Z. Tuytel. Van deze 8 personen kregen de meeste stemmen: Joh. Jonker, Hk. Jonker, Jac. Jonker en Z. Tuytel. Daar nu Joh. Jonker en Hk. Jonker broers zijn en Joh. Jonker de oudste in jaren is, neemt deze zitting. Zoo bleef er één plaats open, besloot de Raad met 4 tegen 2 voor deze opengekomen plaats den heer B. van Eesteren toe te laten als raadslid, op grond dat hy van de afgevallen 4 personen de meeste stemmen behaalde. Het slaat echter volstrekt vast, dat de Raad met dit besluit zyne bevoegdheid te buiten ging. De Raad mag alleen personen toelaten als Raadslid op behoorlyke geloofs brieven en tot deze geloofsbrieven behoort een afschrift van het door het stembureau opgemaakte proces-verbaal, waaruit blykt wie gekozen zyn. Het stembureau nu heeft den heer B. van Eesteren niet verkozen verklaard; deze is dus niet in het bezit van zyn geloofsbrief en kan derhalve niet als raadslid worden toegelaten. Aangezien elk raadslid het recht heeft tegen zulk een beslissing van den Raad een bezwaarschrift bij Gedeputeerde Staten in te dienen, valt te verwachten, dat een der op Woensdag 30 Augustus 1911, des namiddags twee uur. Tegenwoordig de leden: P. vanSonsbeek, J. Kortland, H. A. Schreuder, A. Kuylenburg, H. M. den Uül, M. E. Schenk, H. Peltenburg, A. van den Heuvel, P. Greup, G. J. Niekerk en C. L. van Willenswaard. Voorzitter de heer P. K. P. J. van Sloten, burgemeester; secretaris de heer A. R. Veenstra. De voorzitter opent de vergadering, die door een zeer talryk publiek wordt bygewoond, waarna de secretaris de notulen van de vorige zitting leest, welke, behoudens een kleine aanvulling van den heer M. E. Schenk, onveranderd worden goedgekeurd. De voorzitter: Ingekomen zyn adres sen van J. W. van der Breggen en L. P. Schmidt, houdende verzoek om wegens vertrek uit de gemeente reductie op den boofdeiyken omslag. Deze worden ge steld in handen van Burg, en Weth. ter afdoening. Voorts een adres van A. Brandwyk inzake huur van grond der gemeente. Burg, en Weth. bieden aan de rekening van de gemeente over 1910; wordt gesteld in banden van de commissie voor de financiën. Ingekomen zyn de rekening on de begroo ting van het burgerlyk armbestuur; alsvoren. Verder is nog ingekomen een adres van J. C. Straver: wordt in handen van Burg, en Weth. gesteld om advies. Aan de orde is het suppletoir kohier van den boofdeiyken omslag tot een bedrag van f 366,90. Het heeft ter visie gelegen. De commissie van financiën, in wier handen het werd gesteld om advies, heeft geen opmerkingen. Wordt het goedgevonden? De heer H. M. den Ufil: Dat wordt toch altijd in geheime zitting behandeld! De voorzitter: Wanneer de Raad het goedvindt, zullen we hel straks behandelen in een zitting met gesloten deuren. 'Dienovereenkomstig wordt besloten. De voorzitter: Dan is aan de orde het suppletoir kohier van de hondenbelasting tot een bedrag van f 44. Kunnen de heeren er zich mede veree- nigen? Wordt goedgekeurd. De voorzitter: Ik maak van deze ge legenheid gebruik om voor te stellen de penningen af te schaffen. Zn geven niets als moeilijkheden. De heeren begrypen, dat wanneer in het nieuwe jaar twee drie maan den latdT het kohier is vastgesteld, de honden in die drie maanden zonder penningen moeten loopen, want de in het afgeloopen jaar gebruikte penning is dan niet meer geldig. Bovendien geeft het allerlei lasten aan de gemeente: dikwyls wordt de penning verloren, enz. Ik geef daarom in over weging om de penningen af te schaffen. De heer P. van Sonsbeek: Is het uw bedoeling, mynheer de voorzitter, om dat zoo maar bout portant te doen ot wensebt u daarmee te wachten tot de volgende zitting? De voorzitter’: Zoo de Raad het goed vindt, ja! De heer P. van Sonsbeek: Dan wil ik wel zeggen dat ik niet kan meegaan met uw idoe. Uit andere plaatsen blykt het dat zy zeer goed werken. De gemeenteraad heeft indertüd zjjn stem verheft dat er geen bewijs was dat de belasting voor de honden voldaan werd, en daarom moet ik nu zeggen: wanneer Burg, en Weth. alhier er moei lijkheden in zien, laten ze dan even advies inwinnen in andere plaatsen, waar de pen ningen bestendigd blyven. Wanneer men nu weer gaat afbreken wat zoo kort geleden werd opgebouwd, dan noem ik dat geen prestige voor het werk van den Raad. De voorzitter: U wensebt dus eerst een prae-advies? De heer H. A. Sch prys op te verklaren uitgaat van Burg. De voorzitt gezegd. De heer H. A. Schreuder: Neen, de heer Van Sonsbeek. De heee-P. van Sonsbeek: Ik dacht dat het een voorstel (van Burg, en Weth. was. De voorzitter: Wordt goedgevonden dit voorstel aan te houden om ook daar omtrent een prae-advies uit te brengen? Wordt goedgekeurd. De voorzitter: Aan de orde is een wyziging in de begrooting. De ontvangsten en uitgaven worden ver hoogd met f 2500. Artikel I, hoofdstuk I der ontvangsten en artikel 9, hoofdstuk V der uitgaven, waartoe op het batig saldo van 1910 gepreledeerd wordt. De uitgaven zyn voor den nieuwen steiger. Kunnen de heeren er zich mede ver- eenigen? (De heer C. L ter vergadering).

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 1