Iel Een linnsHi, Een ÊoemMnr, Een Boerenknecht, HOUTWAREN. Aanvang Winterdienst 1 OCTOBER 1911. Oproeping. Vakteebenschool Betrekking. Bakkersknecht 2e Bakkersknecht Een Boerenknecht De post Politie! Houtverkooping. GEDAGVAARD! Rechtsknndig-Biireaa A.van BÜEREN, Spoorweg Gouda-Schoonhoven. Vervolg der Nieuwstijdingen. TROONREDE. Stoombootdiensten Rotterdam, SchoonhovenVreeswijk, Culemborg, v.v. 5W Dienstregelingen gratis bij de Conducteurs en Agenten verkrijgbaar. Telef. No i. REEDERIJ o-Ia. LEK, Slikkerveer. Advertentiën. Tuinbouw-Wintercursus Haastrecht (bij Gouda). Boerendienstbode, P.G., DIENSTBODE, Koopman langs den boer te gaan DIENSTMEISJE, p g CROOT-AMMERS. Een Kamer met Pension. Nieuwerkerk a/d IJssel; Stolwijk, Een ieder, die gedagvaard is om te verschijnen voor Kanton gerechten of Rechtbanken, of in moeilijkheden verkeert, kan zijn belangen opdragen aan het Kruisstraat 42, ROTTERDAM. •T BILLIJKE CONDITIËN! «en request aan de Staten-Generaal. Daarin zal, voor het geval het ontwerp wet wordt, gevraagd worden vrystelling van de balf-fabrikaten, de zoogenaamde hulp middelen, en tevens zal worden gewezen op de omstandigheid, dat in de meeste landen geen keurloon wordt geheven, zoodat de Ne derlandsche nyverheid ook in dit opzicht reed9 in ongunstigen toestand verkeert. Daar de beer P. van Sonsbeek bedankte voor het bestuurslidmaatschap, werd in zijn plaats gekozen de heer H. J. Saaimans te Nymegen. Gouda, 16 Sept, iNaar aanleiding van een schryven van Gedeputeerde Staten be treffende den aanleg van een spoorweg Gouda—Boskoop--Alphen, waarvoor uit de provinciale kas een renteloos voorschot zal worden verleend van f 500.000, mits de verdere belanghebbenden, als renteloos voor schot of in anderen vorm als door de regee ring aanneinelyk mocht worden geacht, voor den aanleg te zamen f 300.000 bydragen, hadden Burg. en Weth. een onderhoud met den burgemeester van Boskoop en een tweetal leden der te Boskoop gevormde spoorwegcommissie, die mededeelden, dat de gemeente Boskoop voor den aanleg der lyn een renteloos voorschot van f 100.000 beschikbaar stelt en 'de medewerking van Burg. en Weth. van Gouda inriepen, opdat ook de gemeente Gouda een flink bedrag zou geven,, evenredig aan het aanzienlijk belang, dat Gouda naar hunne meening by het aanlegge^i der lyn zou hebben. Burg. en Weth. zyn tot de overtuiging gekomen dat Gouda by het tot stand komen eener spoorwegverbinding met Boskoop ongetwijfeld belang heeft; de opheffing van het isolement, waarin Boskoop verkeert, mogé misschien voor enkele Goudsche gros siers nadeelen met zich brengen, doch daar tegenover mag worden verwacht, dat do spoorwegverbinding den handel in het alge meen en meer in bet bijzonder den omzet der winkeliers te Gouda ten goede zal ko men. Dit belang raag echter, volgens Burg. en Weth., niet zóó hoog worden geschat, dat bet een aanzieniyk offer uit de gemeente kas zou rechtvaardigen. Door de meerderheid vao Burg. en Weth. worden evenwel hooger aangeslagen de voor deden, welke het gevolg zullen zyn van het doortrekken der l\jn tot Alphen. Hier door zou Gouda toch in rechtstreeksche verbinding komen met Leiden, en wanneer do ontworpen electrische lijnen in de streek ten noorden van den Ryn gereed zyn, met deze streek en de Haarlemmermeer. Ongetwyfeld zal door deze verbinding het marktwezen en de handel in landbouw- voortbrengselen in niet geringe mate worden gebaat en hiervoor mag wel een belangrijk offer worden gebracht. In verband met de draagkracht der in financieel ongunstigen toestand verkeerende gemeente en in verhouding tot het onver- gelykeiyk grootere belang, dat Boskoop by het tot stand komen der l(jn heeft, mag dat offer wel worden gesteld op f 40.000, maar ook niet op ineer De meerderheid van Burg. en Weth. geeft den raad in overweging, dit bedrag als renteloos voorschot te verstrekken voor den aanleg door den Staat van een spoor wegen Gouda-Boskoop—Alphen, te exploi- teeren door de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. De minderheid van Burg. en Weth.wenscht het renteloos voorschot bepaald te zien op f 25.000. Amelde, 19 Sept. De beer L. Blok alhier komt als no. 1 voor op de voordracht ter benoeming van een hoofd der met 1 Janu ari a. s. te openen tweede Christelijke school voor gewoon lager onderwijs teGorinchem. Capelle a/d iJael, 18 Sent. Donder dag-morgen werd aanbesteed hel door aanbouw vergroot/en van het schoolgebouw in de buurtschap Keten. Ingosaferaven Wepd als volgt: J. C. Ver- maeiy Moordrecht, voor f 8516; F. J. H, van Vliet, Nieuwerkerk a'd IJsel, f 8554; S. Slappendel, Krimpen n/d IJsel, f 3586; A. Buys, Capelle a/d IJsel, f 3545; F. Sloof, Krimpen a/d IJbel, f 3395. 'Gleaendam, 18 Sept. De uitslag van de stemming fer verkiezing van 18 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. van Giesendam en Hardingsveld is als volgt: A. van Noordennen 94, GiesendamW. A. Swets 78, Hardingsveld; H. A. Muil- wyk 78, H.; lL. Verheul 76, G.; N. Ver-g woerd 76, G.t A. Muilwijk 76, G.: P. van* •t Verlaat 75J H.; C. J. Schroot 73, H.»j M. Stam 78, G.; N. Koppelaar 72, G.; G. 'Kooyman 72, G.D. G. Spruit 71, H.; Z. Boom 71, G.; M. Stek 70, G.; J. W. Göbel 70, G.i A. van 't Verlaat 70, H.J P. Verhoef 60, G.; F. Duke! 69, G. Uitgebracht waren 148 stemmen, waar van 3 van opwaarde. Gleeendam', 18 Sept. Tot bode voor het bestuur, van den polder Gie9en-0ude- benedenkerk is benoemd de gemeenteveld wachter G. de Heer. Voor de met 1 October a. s. vaceerende betrekking 'van nachtwaker hebben ych acht sollicitanten aangemeld. De Unie-collecte heeft opgebracht f 136,48, aldus f 15,57 meer dan het vorige jaar. $§Gle«en-Nteuwkerk, 18 Sept. Een zeug van P. den Toom, aan het Pinkeveer alhier, heeft dezer dagen een big met zes ooren ter wereld gebracht. Voorzeker een zeldzaam geval. HGondriaan, 18 Sept. Ais een eigen aardigheid deelt men ons mede, dat een zeug van J. Terlouw Kzn. alhier onlangs het leven schonk aan een big, welke slechts één oor en één oog had. Het beestje is dus wel erg stiefmoeder!yk bedeeld geworden. 'Krimpen n/d Lek, 18 Sept. Burg. cn Weth. dezer gemeente hebben. s*n de maatschappy tot detail verkoop van petroleum „De Automaat" geweigerd het bouwen van een bergplaats voor den opslag van petro leum en benzine. Dp heer J. H. Drees alhier heeft ontslag genomen als directeur van de zangvereeni- ging „Euphonia" te Arlblasserdam. Voor rekening van den heer P. Kalkman is van de scheepswerf der Gebr. Bothof alhier met goed gevolg te water gelaten een motorboot, welke voor den veerdienst tusschen deze gemeente en Elshout is besterad. Leksmond, 18 Seót. Met ingang van 1 October a.s. wordt ae Ryksveldwachter P. van Bra kei verplaatst van hier naar Buurmalsen, en is als zoodanig aangesteld, ter standplaats Leksmond, F. H. Beckerender, thans gemeente-veldwachter te Buren. 'MolenaarHgraaf, 18 Sept. De heer B. Stuy Sr. alhier,' die aan het aardappelen delven was, heeft 1 stronk aangetroffen, waaraan zich 70 groote aardappelen en 30 poters en kriel bevonden. •Nienw-Lekkerland, 18 Sept. Ondèr veel belangstelling werd Zaterdag j.l. alhier bet stoffeljjk overschot van wylen den beer J. Smit Jz. ter aarde besteld. In den stoet, die de lykbaar volgde, wer den o.a. opgemerkt de gemeenteraadsleden, deputaties van het nutsdeparteinent, van de spaarlmnk en van de atoombootreederjj op de Lek. Een achttal kransen dekte de kist, waar onder, behalve die van familie en vrienden, een van het kantoorpersoneel der firma J. en K. Smit, van het gemeentebestuur, van de L. en N. Smitsslichting, van de bewaar scholen en van de stoombootroedery o/d Lek. Toen de onder bloemen bedolven kist in den familiegrafkelder was bygezet, trad de heer L. F. J. van Vliet, burgemeester, naar voren en hield een korte toespraak, waarin hy den beer Smit schetste als een edel mensch, wiens voorbeeld navolging verdient. Een kleinzoon bedankte voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Hiermee was de droeve plechtigheid sf- loopen. Een waarlyk goed, braaf mensch was naar zyn laatste rustplaats gebracht. „Het Algemeen Handelsblad" schryftover den ontslapene: Woensdagmiddag is te Kinderdyk, 87 jaar oud, overleden de heer Jan Smit J.zn., een van de meest waardige vertegenwoordigers van het geslacht der Smitten, hetwelk voor ons land op industrieel en scheepvaartgebied steeds van zoo groote beteekems is geweest. Er zou een heele reeks van ondernemingen en vereenigingen te geven zyn, waarvan de overledene, die nog op het laatst van zyn leven verstandelyk even frisch bleef en een onvermoeide belangstelling voor alles bleef behouden, zyn krachten heeft gewyd. Volstaan wy dus met de mededeeling dat hy de grondlegger is geweest van het bekende scheepbouwetablissement van J. en K. Smit aan den Kinderdyk en als zoo danig een revolutie op scheepsbouwgebied heeft meegemaakt, waaraan hy zich steeds beeft weten aan te passen, zoodat als bnv. ons land thans in den vreemde een wereld reputatie heeft op het gebied van bagger- materiaal, dat ook niet het minst aan zyn arbeid is te danken. Aan zyn werf werden ook de bekende sleepbooten van L. Smit Sc Co. vervaardigd. Ook deze onderneming had hy aan het hart gesloten, daar hy het was die met enkele andere vertegenwoordigers van de familie Smit in den tyd de sleepbootonder neming, waarvan Fop Smit den grondsteen had gelegd, overnam. Hy bleef daarin, toen de onderneming zich zoo uitbreidde, dat er een naamlooze vennootschap van gemaakt moest worden, commissaris, sinas 1903 president-commissaris. Evenzeer was hy tot voor kort president commissaris der Nederlandsche stoomboot- reedery, den bekenden passagiersdienst op den Ryn. Ook de schepen van dezen dienst werden aan znn werf vervaardigd. Herhaaldelyk voorzitter van de vereeni- ging tot behartiging der stoomvaart belangen in Nederland heeft hy als zoodanig beslis ten invloed geoefend op de wetgeving met betrekking tot de binnenvaart. Ook als mensch stond de overledene heel hoog; hy steunde alles wat naar zyn mee ning steun behoefde, was een werkgever die by zyn personeel hoog gewaardeerd werd. Vooral onder dezen en onder de velen die hy steunde met middelen zal zyn heengaan ontzaglyk worden gevoeld. De Regeering eerde zyn verdiensten door hem achtereenvolgens te benoemen tot ridder in de Oranje-Nassau-orde en tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Heden zyn uit deze gemeente de volgende miliciens ingedeeld: P. de Heer, 3e regiment veld-artillerie te Breda; D. Leninga, 6e regiment infanterie te Breda; K. Mes, grenadiers te 's-GravenhageA. Meer kerk, grenadiers te 's-Gravenhage. In het gezin van C. d. O. alhier doet zich een geval voor van de besmettelyke ziekte febris typholdea. "Nieuwpoort, 18 Sept. In verband met de benoeming van een nieuwe onder wyzeres aan de openbare lagere school alhier is thans aan de oudste onderwijzeres, mej. J. W. C. Nyssen, opgedragen het geven van onderwijs in de nuttige handwerken buiten de gewone schooluren, welk onderwys vroeger werd gegeven door mej. H. J. Kuülenburg, die, overeenkomstig haar ver zoek. wet ingang van t October a.s., eervol ontslag als onjlerwyzerea heeft verkregen. 'ReeuwUk, 18 Sept. Als verdacht van oplichting heeft de gemeentepolitie alhier aangehouden en naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht C. v. d. S., zonder bekende vaste woon- of verbiyfplaats. De polder Middelburg is niel vry van ongelukken. Nu weder brak een werkas van de oude machine. Nog zes weken en een nieuwe machine zal deze oude vervangen. Doch jzék tvekeh zonder de werking van een stoora- Igemaal, dat gaat niet. j 'Eeti nieuwe werkas is dan ook reeds aan- gt&haft. Een belangryke schade, die naar gissing zoo circa f 300 beloopt. 'Stolwijk, 18 Sept. Db. D. Boer alhier hoopt op Zondag 1 October a.s. zyn af scheidsrede te houden, om den daaropvol- genden Zondag, na te Grootebroek bevestigd te zyn door Ds. E. J. van der Brugh, predikant te Tiel, zich aan die gemeente te verbinden. De heeren De Jong en Co. te Araster dam heeft een premie van f 42 toegekend aan de spuitgasten te Stolwyk voor hun flink optreden tydens den brand van 15 Aug. j.l., waardoor de woning van W. van Mejjeren, die groot gevaar liep van mede te zullen verbranden, behouden bleef. Aan J. L. Blom, milicien-verlofganger, (lichting 1908) is eene toelage verleend van 1 0,40 per dag voor den tyd, die hy onder de wapenen zal moeten verblijven. Wijngaarden, 18 Sept. Tot predikant by de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen (toezegging) de heer A. H. J. G. van Voort huizen, candidaat tot den H. diénst te Dubbeldam. 'Zevenhuizen, (8 Sept. Ds. D. A. Boss van Charante, van 1894 tot 1902 predikant by de Ned. Herv. Gem. alhier, thans als zoodanig hy de Evangelische gemeente te Batavia (N.-O.-I.), is benoemd tot vice-presi dent van het bestuur over de Protestantsche kerken in Nederlandsch-lndië. Tot nog toe was hy secretaris van dat bestuur. Mej. G. van der Burg, vroeger onder wijzeres aan de tweede openbare lagere school alhier, i9 benoemd tot onderwyzeres te Benthuizen. In een gehouden vergadering van de feestcommissie heeft de penningmeester rekening en verantwoording gedaan van zyn gehouden beheer. Er bleek een klein nadeelig saldo te zyn. Besloten werd om de commissie niet te ontbinden. In de afgeloopen week is van den arbeider J. D. in den Prins-Alexanderpolder een geit ontvreemd. De politie is met het geval in kennis gestela. A Hoop vhu Publieke Verknopingen van onroerende Goederen. Van het weiland onder Go- rinchem, Donderdag 14 September j.l. door den Dotaris Mr. V. G. A. Boll aldaar geveild, zijn koopers geworden de heeren: H. J. F. Muller (perceelen 1 en 2)f 5925,— C. J. B. du Croo (perceel 8) - 4200, H. J. F. Muller (perceel 4) - 4876, beiden te Gorincbem Totaal f16000,- GEKMGD lOjEtW8.i Een driejarig kind van een land bouwer te Oisterwyk is Vrydag busschen de raderen eetier dorscbmacbine vermórzeld. Te Rotterdam wasVi'ydag- morgen de bureauefcef van het aan- en af- monsteringsbareau ter firma MQller «Se Co., in de Scbeepstimmermanslaan, de heer J. de Ruyter, alleen op het kantoor. Opeens kwam een zeeman binnen, gaf hem een stomp tegen den bOik, waardoor by bewusteloos neerviel, en bracht hem voorts aan het hoofd een ^rwopdiug toe met een hard voorwerp. Daarna ltegde hy hem een lap met chloroform op den mond en ver dween met een cityBag, inhoudende f 4000. Een later komend zeeman vond den heer de Ruyter bewusteloos liggend in een plas bloed. Men had een uur noodig om bem uit zyn chloroformbedwelming te doen ontwaken. In de Janskerk te Haarlem zal een telefoonleiding worden aangelegd van den preekstoel naar een bank, om zes dooven in de gelegenheid te stellen den dienst te volgen. Dit geschiedt op aanstichting van Ds. Barbas, die door een belangstellend ge meentelid hiertoe in staat is gesteld. De maag van een koe. In de exporlslachtery der firma W. H. Muller, te Hoek van Holland, werd een koe geslacht, in wier net maag een vreemde verzameling werd gevonden, bestaande uit: 16 groote spykers, 30 kleine spykers, 8 spelden, 2 haarspelden, 2 centen,.1 halve cent, 2 broek gespen, 1 dasknQper,:2 knoopen, 1 rubber schoenhak, 2 punqis^s, 1 stuk glas, 1 jas- ketting, benevens eengroot aantal steentjes. Oogenschynlyk béd ftet beest hiervan geen hinder gehad. Het eindverslag der commissie van rap porteurs uit de Eerste Kanier der Staten- Generaal over het ontwerp van wet tot bekrachtiging van eene overeenkomst met de maatschappy tot exploitatie van Staats spoorwegen, betreffende de exploitatie van den spoorweg van Gouda naar Schoonhoven, waarvan in ons vorig bommer reeds korte- lijk werd mededeeling gedaan, luidt in zyn geheel als volgt: „Nadat het voorloopig verslag der com missie aan de Regeoring was medegedeeld, is van haar ontvangen de navolgende Memorie van antwoord. Naar aanleiding van de gemaakte op merkingen veroorloven de ondergeteekenden zich het volgende iq het midden te brengen. De eerste opmerkiug, betreffende art. 10 der overeenkomst, moet naar hunne meening geacht worden in hoofdzaak op een mis verstand te berustei). Immers zal, volgens de laatste twee leden van dat artikel, indien de overeenkomst e)ndigt nadat de eerste tien exploitatiejaren zyn verstreken, niet, zooals in het voorloopig verslag wordt ge zegd. de Staat slechts 5 pet. van hetv saldo van het vernieuwingsfonds per jaar, tot een maximum van 50 pet. van dat saldo, ont vangen, doch zal integendeel 5 pet. van dat saldo per jaar, tot een maximum van 50 pet., aan de maatschappij verbly ven, ter- wyl het overige deel van het fonds aan den Staat zal overgaarl. De Staat zal dus by naasting in de eerste* tien jaren het volle saldo van het fonds ontvangen, by naasting in het elfde jaar 95 pet. van het saldo, verder jaarlyks 5. pet., minder, en in het 20ste jaar of daarna steeds 50 pet. van het saldo van het fonis. Met het oog op deze regeling moge in herinnering gehrafcht worden dat het ge- bruikelyk is hy gesubsidieerde spoorwegen met beperkte snelhbid in de subsidie-over eenkomsten te bepalen, dat by naasting de helft van het saldo" van het vernieuwings fonds aan den StflWf overgaat. Omdat, zoo als te recht in ttèt vdörlooplg verslag werd opgemerkt, in dit 'gevat de sto*tinge«, welke- in de eerste tién jfWiv iAhetvernleuwfajge-' fonds geschieden, zullen kunnen medewerken om een by naasting te vergoeden nadeclig saldo der in art. "7 bedoelde rekening te doen ontstaan of vermeerderen, werd be dongen, dat by naasting binnen die tien jaren het geheele saldo van het fonds aan den Staat zou overgaan. Na verloop van dien termijn zullen echter de stortingen in het fonds geene vermeerdering van het be doelde nadeelige saldo ineer ten gevolge kunnen hebben, doch zal integendeel van dat nadeelige saldo jaarlijks 10 pet. worden afgeschreven (onafhankelyk van de uit komsten der exploitatie), zoodat op die wfize na 20 jaar het bedoelde nadeelige saldo in elk geval geheel zal zyn verdwenen. In verband hiermede kwam bet biliyk voor het deel van het saldo van het vernieuwings fonds, hetwelk aan den Slaat by naasting overgaat, in het tweede tiental jaren me 5 pet. 's jaar9 tot het in andere gevallen tebruikeiyke gedeelte, te weten de helft, te oen dalen. De opmerking, dat de Regeering in gebreke is gebleven by d««e overeenkomst eene voldoende afscbryviop op rollend materieel en exploitatie-inrichtingen te bedingen, kun nen de ondergeteekenden niet als juist erkennen. Er besfond naar hun oordeel geenerlei aanleiding om voor de betrekke- lyk geringe hoeveelheden rollend materieel en exploitatie-inrichtingen, welke voor de lyn Gouda'-SchooBhoven zullen worden aan geschaft, een andere regeling te treffen, dan bij de overeenkomsten van t890 voor al het rollend materieel en alle exploitatie-inrich tingen der Staatsspoorwegen is vastgesteld, te minder omdat «ktfvpor Gouda—Schoon hoven aanguscbafte juerende goederen ver- moedeiyk door dé ifpaatschappy wel met haren overigen voorraad dooreen tullen worden gebruikt, en flus by eene afwykende regeling eene afzonderlijke boekhouding voor een klem deel van dién voorraad had moeten worden ingevoerd. Het oordeel over de juistheid van hetgeen in het voorloopig verstag ais „algemeen erkend" wordt vermeld, p.l. dat de in de overeenkomsten van 1890 voorgeschreven afschryving op rollend materieel ten be drage van 1 Va pet. der aanschaffingswaarde 's jaars, ten eenenmnie onvoldoende is, en of op de expIoitaMo-inrichtingen eene af schryving moet worden gevorderd, wenschen de ondergeteekenden zich vooralsnog voor te behouden. Zy stellen zich voor dit punt nader te overwegen, in verband met het onlangs uitgebrachte rapport der Staats commissie inzake het spoorwegbeleid. De in art. 11 der overeenkomst van 21 Januari 1890 omschreven verplichting der maatschappij om voor hare rekening aan 4e schaffen alle aldaar genoemde voorwerpen, noodig voor de exploitatie der Staatsspoor wegen, sluit geenszins in zich, dat de maat schappy gehouden zou zyn ook voor hare rekening te nemen de aanschaffing van de beveiligingsinriclitingen en electrische ge leidingen voor de lyn Gonda—Schoonhoven. Immers de maatschappy was niet verplicht dezen spoorweg in exploitatie te nemen, vermits deze valt onder de uitzondering, in het eerste lid van art. 2 der overeenkomst van 1890 bedoeld. Daar het voorts gebruike- lyk is om by den aanleg van spoorwegen met beperk*snelheid dergelyke mriebtingen onder ae aanlegkosten te begrypen, en ook in dit geval bij de raming der voltooiings- kosten o.a. op den aanleg van eene telepboon- gelelding met toestellen was gerekend, be stond er naar het oordeel van de onderge teekenden geen reden om de eerste aanschaffing van deze goederen niet voor Staatsrekening te nemen; ware dit niet geschied, dan zou de maatschappy de ver goeding, welke zy voor hare exploitatie kosten heeft bedongen, ongetwyfeld met de rente over de aanschaffingswaarde dezer- goederen hebben verhoogd. Voordeel voor den Staat zou eene andere regeling mitsdien niet hebben gegeven. Aangezien, na het in exploitatie brengen van den spoorweg, de overeenkomst van 1890 en dus ook art. 11 daarvan van toe passing zal zyn, zal de zorg voor eventueele vernieuwing, vervanging of uitbreiding van rollend materieel en exploitatie-inrichtingen op de exploiteerende maatschappy rusten. De toepassing van artikel 45 kan dan naar het oordeel der ondergeteekenden geene moeilijkheden opleveren. Het tweede lid van aét artikel, hetwelk alleen betrekking heeft op wyziging van de bestemming van eenig voorwerp, zal eveneens in voorko mende gevallen toepassing kunnen vinden, ten aanzien van de door den Staat aange schafte voorwerpen echter slechts in het weinig waarscbyniyke geval, dal door eene wijziging van den aard of van de bestemming der voorwerpen aan deze eene hoogere waarde dan de prjjs van aanschaffing zou moeten worden toegekend. Naar aanleiding van de opmerking, in de slotzinsnede van het voorloopig verslag ver vat, erkennen de ondergeteekenden gaarne dat de aldaar aangegeven gewnzigde redactie van het tweede lid van art. 7 der overeen komst de strekking dier bepaling juister weergeeft dan de in het artikel gekozen redactie. De bedoeling was echter geene andere dan in het voorloopig verslag Wérd ondersteld. Ten einde te voorkomen, dat later omtrent die bedoeling twyfel zou kunnen ryzen, heeft de eerstondergeteekende alsnog van de maatschappy de uitdrukkeiyke verklaring gevraagd en verkregen, dat ook harerzyds ae strekking der bedoelde be paling wordt opgevat alsof er stond of zooveel meer als het yoordeelig verschil tusschen U/4 X de bruto opbrengsten en de exploitatiekosten meer dan dit ^iq be draagt, De Minister van Waterstaat, (w.g.) L. H. W. Regout. De Minister van Financiën, (w.g.) Kolkman. De commissie van rapporteurs heeft ge meend met de mededeeling van dit antwoord aan de vergadering hi|ar eindverslag te kunnen sluiten. Vastgesteld 14 September 1911. (w.g.) Van der feltz. (w.g.) Van Lanscuot. (w.g.) Van Waterschoot van der Gracht. (w.g.) Van der Kun. 0) Het lid der commissie Mr. J. C. de Marez Oyens is vóór de vaststelling van dit eindverslag overleden. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 10 Sept. f Woensdag a.s., des namiddags te twee uur, vergadert de raad dezer ge meente, onder meer ter verkiezing van een wethouder, in de plaats van deiuheer H. A. Schreuder, die als zoodanig neeft bedankt. t De heer A. R. Veenstra, secre taris dezer gemeente, zal in de Zaterdag 7 October a.s. te Rotterdam te houden vergadering van de provinciale vereenigiug van burgemeesters en secretarissen in Zuid- Holland inleiden' de vraag: „Hebben de kleinere gemeenten belang by de oprich ting der Veréeniging Van '^NederlRhdéebè .gemeenten?" vr f f In den o'ud e tdorti van '45 j^ï^en isle Utrecht overleden deeépensionneerdi; kapitein deT «rtfllerTe Jan Hendrik Deddes. De thans ontslapene, 23 Januari 1866 te .Rotterdam geboren, werd 20 October 18Ö8 benoemd tot tweede-luitenant by het le re giment vesting-artillerie en 28 November 1889 overgeplaatst by de Instructie-Com pagnie alhier. Na den 9en April 1894 te zyn benoemd tot eerste-luitcnnnt, werd hy 1 September 1898 overgeplaatst by het le regiment vesting-artillerie, zoodat hy om streeks negen jaren te dezer stede woon achtig was. f In de Woensdag te Amsterdam gehouden vergadering van den bond van Nederlandsche fabrikanten van- en hande laren in gouden- en zilveren werken ia de heer F. van Sonsbeek alhier tot be stuurslid gekozen, waarvoor deze evenwel bedankte. Voor wat betreft de in die vergadering gevoerde besprekingen omtrent het ontwerp- tariefwet en de goud- en zilverindustrie verwyzen wy onze belangstellende lezers naar het verslag, elders in dit blad opgenomen. t De hier ter stede bestaande afdeelingen van den algemeenen Neder landschen bond van goud- en zilversmeden en aanverwante vakken en van de Chris telijke organisatie van goud- en zilversmeden hadden - gister-avond in het Veerhuis van den heer E. Vegter een openbare vergade ring belegd, waarin als sprekers optraden de heeren E. Peereboom van Amsterdam en J. Hollander van Arnhem. Beide sprekers wekten op tot krachtige samenwerking, teneinde tot de zoo hoog noodige verbeteringen te kannen komen. De heer G. van der Ree, voorzitter van de afdeeling „Schoonhoven" der neutrale vakvereeniging, leidde de vergadering, die vry druk was bezocht. fin de Zondag-avond gehouden al- gemcene vergadering van de St. Jozefvereeni- ging alhier bracht de secretaris, de heer M. Hoefnagel, bet jaarverslag uit, waaruit bleek dut de vereeniging' zich in een toenemenden bloei mag verheugen. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. van derSluys Jzn., werd gesteld in handen van een com missie van drie leden, die daarover later rapport uitbrengen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. Soeters en L. Lensen. t Blykens achterstaande adver tentie is de heer J. H. F. van Beek, dans- leeraar te Rotterdam, voornemens om, bjj voldoende deelname, ook dezen winter weder alhier een cursus te organiseeren, waarvoor de aanmelding is bepaald op Woensdag 27 September a.s. Waar reeds meer dan eens i9 gebleken, dat hel dansonderwys van den beer Van Beek aan hooge eischen voldoet en de resultaten, na één cursus verkregen, zeer gunstig mogen heeten, daar zullen ongetwyfeld ook in net komende seizoen weer velen van de gelegen heid gebruik willen maken om onder zóó bekwame leiding bet dansen te leeren. t Zondag a.s. zal aan den Hem een voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen „Voorwaarts I" alhier en „Concordia I", van Dordrecht. Voor de club, die wint, is een zilveren medaille beschikbaar gesteld. fDe 17-jarige volontair bij d e Instrnctie-Corapagnié alhier P. van E. heeft voor den krygsraad te 's-Gravenhage terecht- 5estaan als beschuldigd: dat hy op den 17. uni 1911 in de kazerne der Instmctie- Compagnie, ten eerste zyn meerdere in rang, den korporaal-titulair M. J. van D., die hem waarschuwde niet met een kameraad te stoeien, opzettelyk heeft geschopt en ge slagen, tengevolge waarvan deze meerdere uit den neus bloedde, en ten tweede op zettelyk niet heeft voldaan aan den her haalden last van zyn meerdere in rang, den sergeant P. L. W., die als commandant der wacht hem, ter zake van het feit, sub. lo. hierboven genoemd, in arrest moest stellen, om een rywiel, dat zich in de arrestkamer bevond, daaruit te verwyderen en zulks bovendien uitdrukkelyk heeft geweigerd d<W te z^ggett„Ik verdh?t' De krygéraad achtte die feiten wettig en overtuigend bewezen en beklaagde daardoor schuldig aan: ten eerste feiteiyke insubor dinatie en ten tweede dienstweigering, en veroordeelde hem tot vier maanden militaire gevangenisstraf, ingaande 28 Juni 1911, met ontzi'gging van het recht om by de gewa pende macht of als militair gefimployeerde te dienen voor den tyd van vnf jaren. De veroordeelde was van dit vonnis in hooger beroep gekomen by het Hoog Mili tair Gerechtshof, welk ooilege in zyn open bare terechtzitting van Vrydag uitspraak deed. Het Hof was van oordeel, dat noch be- klaagde's gedrag in den dienst, nóch wat van hem verder is bekend geworden, grond oplevert om op hem de bepslingen der „Kinderwetten" niet toe te passen en der halve de aan hem door den eersten rechter opgelegde straffen moeten worden vervan gen door de straf van plaatsing in een tuchtschool. Die straf werd beklaagde opgelegd voor den tijd van negen maanden. De grsete leven. Zooals men uit het verslag der Woensdag 30 Augustus gehouden zitting van den raad dezer gemeente heeft kunnen zien, zyn, na het afstemmen van het voorstel van Burg. en Weth., verschillende plannen ingediend. De heer C. L. van Willenswaard stelde voor, om in beginsel aan te nemen bet indertyd door de commissie ad boe aanbe volen plan A: het aanbrengen van steun- beeren onder en tegen den toren, tpt een bedrag van f 21535,87, en hieraan toe te voegen restauratie van den toren en, in overleg met kerkvoogden der Ned. Herv. Gem,, herstelling en restauratie van het schip der kerk. De voorsteller had daarvooV de volgende begrooting opgemaakt: uitvoering plan A f 21500, herstelling van de kerk f 3500, restauratie van den toren f 10.000 en idem van de kerk f 5000, totaal f 40.000. Voor dit doel verwacht de voorsteller van het Ryk een subsidie van 1 20.000 (de helft van de totale kosten), van de provincie een van f 5000, terwyi de kerkeiyke- en bur- gerlyke gemeente onderscheideniyk f 5000 en f 10.000 zouden moeten bydragen. Het voorstel van den heer P. van Sons beek luidde in zfin geheel als volgt: „Gelet op het besluit van den gemeente raad, 30 Augustus 1911 genomen, om den gemeentetoren te behoeden voor verder verval gelet, op .den financiëelen toestand der gemeente, n beslyüe de Raad te beproeven voornoem den toren aan het Ryk af te staqn, zender eenige vergoeding zyuerzyds, opdat dit prach tige monumentale gebouw (vofg'éó'i aörébfien hier aanwezig) voor ons en bné^^éitatht bewaard blyve." Postkantoor Sehoonhovon. LIJST van BRIEVEN en BRIEFKAARTEN, geadresseerd aan onbekenden over.4e cïe-helft der maand September-19147 A11 toon Smink, Kempen. (DuitéefciL) NOTA. Aan de afzendefs wordt "Veréoébt hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze by on bestel baarheid aan "ben kunneii teruggegeven worden. STATEN-GENERAAL. Vereentgde vergadering van belde Kamers op Zaterdag 16 Septem ber tot glnltlngvan de sitting der Staten-Generaal. De voorzitter, de heer J. E. N. baron Schimmelpenhinck van der Oye van Hoeve laken, liet een K. B. voorlezen, waarby de Minister van Binnenlandsche Zaken gemach tigd werd de zitting in naam der Koningin te sluiten. Nadat de voorzitter voorts een commissie benoemd bad, die den Minister zou ontvan gen en uitleiden (welke commissie bestond uit de leden der Eerste Kamer: J. A. Laan' en Jhr. Mr. F. X. A. Verheyen, en uit die der Tweede Kamer: A. Boodhuyzen, A. C. A. van Vuuren, Mr. J. Limburg en J. R. Snoeck Henkemans), hield de Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende rede: Myne Heeren! Het heeft Hare Majesteit de Koningin be haagd roy op te dragen, de zitting van de Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Dank zy Uwe medewerking, kwamen in het afgeloopen zittingjaar onderscheidens wettelijke voorzieningen tot stand. Goedkeuring werd gehecht aan de Lon- densehe verklaring van zeeootlogarecbt, aan eene wetsvoordracht betredende toetreding tot de Berner-conventie en sluiting van soortgeiyke verdragen, aan een verdrag met Zwitserland nopens, overngpaing. .van onder danen en oud-oQdgrdanen, aan een' verdrag met Argentinië hope na géiieeskundige hulp aan onvermogenden en aan eon verdrag tot regeling van het verkëer vaö gedistilleerd over de Duitsch-Nedcriandsche grens. De classificatie der kantongerechten ward beter geregeld. Tot bestrijding van de zedeloosheid werden wettelijke bepalingen vastgesteld. In dn onzekerheid ten aanzien van den vorm, waarin eeden, beloften en beves tigingen moeten worden afgelegd, werd by een wet voorzien. Een wet kwam tot stand ter verzekering van de naleving der Conventie van Genève van 6 Juli 1906 voor de verbetering van het lot der gewonden en zieken in de legers te velde. Wetteiyke bepalingen tot regeling van de banken van leening werden vastgesteld. In de drankwet en de wet houdende regeling der samenstelling en bevoegdheid van den Raad van State werden wyzigingen aangebracht. Eene wyziging van de wet tegen besmet telijke ziekten verkreeg Uwe goedkeuring. Tot bet aangaan van eene geldleening ten laste van den Staat werd besloten. De heffing der rechten van successie en van overgang by overlyden werd nader geregeld. Wettelnke voorzieningen werden getroffen tot bevordering van het verkeer te land en te water in onderscheidene gedeelten van het Ruk. Eene regeling van bet octrooirecht voor uitvindingen kwam tot stand. Het Stutsmynveld werd uitgebreid, Bepalingen werden vastgesteld betreffende het maken van kaas, afkomstig van aange slotenen bij een kaascoutrölestation hetwelk zich onder Rykstoezicht heeft gesteld. Voorschriften kwamen tot stand tot wering en bestrjjding van ziekten van cultuurge wassen en van voor cultuurgewassen scha- delyke dieren. Een wet tot wyziging van de Indische Mynwet, ten einde de inkomsten van den Staat uit den mynbouw te vermeerderen, kwam tot stand. De wyxe van beheer en verantwoording van de geldmiddelen van de koloniën Suri name en Curayao werd by de welgeregeld. Een wetsontwerp betreffende^ het terug brengen van particuliere landeryen op Java tot het Staatsdomein mocht Uwe goedkeuring verwerven. i; Ten behoeve van een reorganisatie van den burgerlyken geneeskundigen dienst in Nederlandsch-lndië en tot terugkoop van het particuliere land Indramnjoe-West wer den de noodige gelden beschikbaar gesteld, eveneens voor den aanlfeg van een spoorweg en van stoomtramwegen. De Koningin heeft my opgedragen aan U, Myne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen yver en voor Uwe toewyding aan 's Lands belang. I11 naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zyn gesloten. Na het uitspreken dezer rede werd de Minister door de commissie uitgeleid en de vereenigde vergadering ten slotte door den voorzitter gesloten. FEB TELEGRAAF. Heden-middag te één uur heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken Mr. Th. HEEMSKERK de nieuwe zitting van de Staten-Generaal. geopend met de volgende Mijne Heeren De Koningin heeft ons opgedragen deze zitting der Staten-Generaal te openen. Onze betrekkingen met de andere mogend heden zyn van den meest vriendschappe- lyken aard. Kan 1910 voor land- en tuinbouw over het algemeen tot de gunstige iaren worden gerekend, zoo is te vreezen dat 1911, ten gevolge van de buitengewone droogte en net heerscben van het mond- en klauwzeer, voor verschillende takken van het bedryf een verre van gunstig resultaat zal op leveren. Handel en nyverheid bleven zich in het afgeloopen jaar over het algemeen op be vredigende wyze ontwikkelen. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangryke mate_U>e. terwyi ook de resultaten met reederybedryf bepaald verbeterden. ,De uitkomsten van de verschillende takken van visscbery znn, behoudens enkele belangryke bitzonderingen, niet zeer bevredigend. In Oost-Indië valt in ruime mate te wyzen op welvaart en voorspoed. Tegen de epidemische ziekten, welke in soinrhige streken de bevolking bedreigen, werd door tastend opgetreden. Bezwaren, ondervonden by de uitvoering van het grenstractaat van 1904 met Portugal, hebben tot eenige spannidg (m het eiland Timor geleid, waardoor de nood zakelijkheid zich deed gevoelen tot krachtig .fes, bescherming van onae onder- dan cn pi net omliggend grensgebied. Bujrizej;lfiJte,;,eu militaire landsdienaren, zoo nier le ïande als in de koloniën, ver vullen hunne taak op lofwaardige wyze. Dank zfi het ruim vloeien van 'a flyks middelen laat de financiëele toestand des lands, zich eeDigszins gunstiger aanzien dan ten vorigen jare. Duurzame versterking der middelen, waartoe ontwerpen zyn inge diend, blyft echter dringend noodzakelijk, zoowel tot herstel van bet evenwicht tus- sehen da uitgaven en de ontvangsten, al^ met het oog op onvermydelyke nieuwe uitgaven, waaronder die voor ae kostbare maatregelen op sociaal gebied welke aan hangig zyn. Dit zittingsjaar zal van groot gewicht kunnen zyn door de behandeling van de by U aanhangige wetsvoorstellen, waarbQ van Uwfe kraobtsinspanning en toewyding oftge- twyfeld veel zal worden geëischt. Ook andere onderwerpen van wetgeving blijven de aandacht eischen. Eene wettelyke regeling ^n zake de pen- sionneering van gemeenteiyke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen is in bewerking. Wetsvoordrachten worden in gereedheid gebracht tot regeling van het levensver- zekeringsbedryf en tot technische herziening Y&y de woning- en van de leerplichtwet. Aan de bevordering van het tot stand komen van spoorwegiynen voor het locale verkeer en aan de verbetering van wegen naar de tegenwoordige eischen zal byzon- dere aandacht worden gewyd. Ontwerpen zullen U worden aangeboden iq verband met de regeling van de pen sioenaanspraken van het spoorwegpersoneel. Uwe medewerking zal worden gevraagd om de particuliere locale telefoonexploitatie door Ryksexploitatie te vervangen. Een wetsontwerp, bedoelende verkrijging door landarbeiders ven land met woning in eigendom of van lós land in pacht, zal worden ingediend. Wetsontwerpen tot herziening van de jacht wet en van de regeling van het landbouw- en veeartsenykundig onderwys zyn in be werking. Eeh wetsontwerp ter verzekering van arbeider! tegen géfdeiyke gevolgen van be roepsziekten zat tT bereiken. Maatregelen worden genomen tot ver betering van den financiëelen en economi- schen toestand vin Suriname. In voorbereiding is eene hervorming van de politie-rechtspraak in NedeHandsCh-Indië. Een wetsontwerp zal U worden aange boden tot wyziging van artikel 111 tan bet reglement op net beleid der regeering van Nederlandsch-lndië. Moge op Uw veelomvattenden arbeid Gods zegen rusten. In naam der Komngta verklaren wy de gewone zitting der Staten-Generaal te zyn geopend. De Russische Minister-presi dent P. A. Stojypin, op wien een moord aanslag is gepleegd (zie rubriek buitenland), is Maandag-avond tegen tienen ,te Kief overleden. —-By Kon. besluit van 16 dezeris, met ingang van 1 October a.s., benoemd tot burgemeester der gemeente Stolwijk J, E. Iramink, secretaris dier gemeente. Zoowel de Eerste alsde Tweede Kamer zyn voor hare vergadering, na de opening van het nieuwe zittingjaar, biieen- geToepen tegen heden (Dinsdag) namiddags arie uur. Destijds werd beweerd dat H. M. de Koningin zich aan grpot gevaar bloot stelde, door zich, by het aanschaffen der RUto's te laten ryden door chauffeurs, die piet voor ban verantwoordelijke betrekking geschikt werden geacht. De opperstalmeester heeft nu verklaard, dat het in de bedoeling van H. M. lag, naast deze chauffeurs een ervaren chauffeur-meca nicien aan te stellen, hoofdzakeiyk voor den dienst der Koningin. Nadat een paar chauffeurs, die voor deze betrekking in aanmerking zouden kunnen komen telkens eenigen tyd op liet Loo als zoodanig werkzaam zyn geweest, is thans als eerste chauffeur-mecanicien van H. M. de Koningin aangesteld de heer A. Wolters, voorheen eerste chauffeur van den directeur der Spnker-Autofabriek „Trompenburg" te Amsterdam, en tot tweede chauffeur de heer H. Wegner te Het Loo. H. M. de Koningin heeft, naar „De Tyd" meldt, een gift van f 250 aan het kerkbestuur te IJselslein geschonken, ais 'bydrage in de restauratie der praalgraven, welke onlangs by den hevigeu kerkbrand zoo ernstig hebben geleden. Minister A. S. Talma opende Maandag te Amsterdam de nieuwe Beurs voor den Diamanthandel. Hy wees op den vooruitgang van den Diamanthandel in ons land. In 1868 waren er 800 diamantbewerkers in Amsterdam, thans 10.000, 'Bergambacht, 19 Sept. De bouwman At d. G. alhier beeft, zoolang de koeien in de weide loopen, zyn kaas verkocht voor f 45 de 190 fa.K.G. Voorwaar, een ongekende pry's 1 Zaterdagmorgen geraakte het vierjarig zoontje van A. R. alhier in een naby de woning gelegen sloot te water. De moeder en een oudere zoon gingen op het hulpgeroep af en mochten het ge noegen smaken het kind te redden. Hoornaar, 18 Sept. De gemeente veldwachter J. van Asperen is in geiyke betrekking benoemd te Neder-Hardingsveld. 'Lekherkerk, 19 Sept. Onze vroegere dorpsgenoot de heer C. Gelderblom, thans te Oosterhaule, is Zaterdag te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen hoofdakte. Zaterdag-avond vergaderde in „De f roote boer" het werkliedenverbond „Onder- ing belang". De penningmeester van de afdeeling „Ziekenfonds" bracht verslag uit over zyn beheer gedurende de laagste drie maanden. Ontvangen wa9 f 160,50, uitgegeven f 169,05, zoodat de rekening, die in orde was be vonden, sloot met een nadeeljg saldo van f 8,55. Besloten werd om naar de betooging voor het algemeen kiesrecht twee vertegenwoor digers te zenden. Daartoe werden aangewezen* de heeren F. Nobel en G. de J.ger, De uitslag van de gehouden verloting van vier rolstukken was: i A. Broere Jr.,2 Johs. Boon, 3 Johs. Verhey en 4 Adrs. Neven. By den scheepsbouwmeester den heer T. van Duyvendyk is met goed gevolg te water gelaten een yzeren graan lichter no. 6, groot plm. 500 ton, voor een Hollandsche firma. Onmiddellyk daarna werd de kiel gelegd voor een dergelyk vaartuig. Op het proefveld van den heer Adr. Berger is een aardappel gerooid, een Eigen heimer, vaa 9 hectogram, terwyl by den heer B. Streefland Adrz. een appel is geplukt, een „Paer Good Nonsus", van ruim 4 hec togram. Om van te watertanden! Zaterdag-middag, bij het inspannen, 'werd'het paard van den heer d. O. schichtig. .Het dier sprong plotseling vooruit, ging op de achterpooten staan en verbryzelde by 'het neerkomen een ruit in het huis van den heer V. "Loplk* 18 Sept. Woensdag 13 Sep tember j.i. werd alhier, onder leiding van dep heer W. dea Roer, hoofd da* hyzondere schóo' alhjer, hef 4ü-jarig bestaan van de iChristelykaiRchoQl feeatpluk herdaoht Des morgens te half tien kwamen de ,kjpdyi^p vpn d<) byzppdere school alhier en vdp die te Jaarsveld 'samen in de Geréfer- mèerde kerk wfl&r zy w^rdep onthaald. Des namiddags werd een boottochtje naar Schoonhoven ondernomen. Des avonds om half zeven had in de Gereformeerde kerk een samenkomst plaats van ouders der schoolgaande kinderen en verdere belangstellenden. Ds. R. van der Kamp, van Sliedrecht, hield naar aanleiding van bet Schriftwoord „Wy gelooven, daarom spreken wy" een opwekkende feestrede. Verder werd het woord gevoerd door den burgemeester van Lopik en Jaarsveld, den heer K. Vink, de heeren Scheffers en Kruit hof, oud-hoofdeu dezer school, en den heer Beukelman, hoofd der byzondere school te Benschop. Te ongeveer half tien sloot Ds. van der Kamp roet dankzegging dezen welgeslaagden feestdag. 'Meerkerk, 18 Sept. By de te Gorinohem gehouden indeeling van lotelingen is P. Eikelenstam, beboerende tot de lichting 1911, voor volledige oefeningen ingedeeld by het le regiment infanterie te Utrecht. Zondag-middag geraakte het achtjarig zoontje van G. v. V., door onvoorzichtig heid, aan den Bazeldyk in het Kanaal. Een elfjarig broertje van den drenkeling, het ongeval bemerkende, snelde te hulp en mocht de voldoening smaken hem nog by- tijds op het droge te brengen. By het uit de weide halen van een paard met veulen heeft het veulen den landbouwer J. B. Vrijdag-avond zoodanig tegen zyn borst geslagen, dat hy genoodzaakt was om zich direct onder geneeskundige behandeling te stellen. Naar men verneemt is zyn toestand be vredigend. Moordrecht, 18 Sept. Gisterenmiddag tte vier uur speelde „Excelsior III", van 'Gouda, een medaille-wedstryd tegen „Excel sior I" alhier,'op het terrein aan de IJsel- baan te Gouda, onder leiding van den heer Hufibrechtsen. De Gouwenaars wisten met t—1 te zegepralen. Rust 2-1. Er was tameiyk veel publiek op het ter rein aanwezig. 'Ondewater, 19 Sept. Zaterdag-middag werd het gebouwtje, dienende als plaats van bereiding van het hier pas uitgevonden wa- terdichtmakende ledersmeer: „Autocraat", door brand vernield. Het gebouw, bestaande uit een zwaren steenon onderbouw en een optrekje van hout, brandde geheel uit en alle daarin aan wezige materialen werden mede een prooi der-vlammen. Twee volle vaten konden nog by tyds worden weggerold. Naar we vernemen, zal de fabriek zoo spoedig mogelijk naar de eischen des tijds berry zen, om het fabriceeren van „Auto craat" te kunnen voortzetten. Gebouw en inboedel waren niet verzekerd. Voorzitter-secretaris de heer A. Haatten, burgemeester. De voorzitter opent de vergadering en leest do notulen van de vorige zitting, welke onveranderd worden goedgekeurd. Hierna gaat de raad over in geheime zitting. Na heropening zegt de voorzitter: Aan de orde is het voor stel van de heeren M. Boogaerdt en K. G. Smit, om het salaris v,an het hoofd der openbare lagere school no. 1 te verhoogen met f 100. Dit voorstel wordt zonder discussie aangenomen. De voorzitter: Dan is aan de orde een punt, niet vermeld op d$ agenda, naraelyk om de jaarwedde van dep onderwyzer met verplichte hoofdacte mej .f 100 te verhoogen. De oorzaak hiervoor de volgende Wy hebben een oproeping gedaan en daarop 1 sollicitant gekregen. Deze was niet geschikt Toen hebben we de oproeping herhaald' mat het gevolg dat twee sollicitanten kwamén. No. 1 werd elders benoemd en nummer 2 was niet geschikt Ik heb nu den arroadissements-school- opziener gesproken en deze heeft me ge zegd dat we moeten zorgen, dat we voor 23 December een onderwyzer hebben be noemd, daar we anders de gebeele rijks subsidie verliezen. Hy voegde er by, dat men in de gemeente Ridderkerk niet naar zyn goeden raad had willeu luisteren en dat men daardoor de subsidie verloor. Hy heeft my den raad gegeven een oproeping te doen met verhoogd salaris. Vandaar ons voorstel. Natuuriyk moet in verband hiermede de verordening, regelende de jaarwedde der onderwyzers, worden gewfizigd. De heer M. Boogaerdt 1 Burg. en Weth. waren van meeniug dat we den onder wijzer van de tweede openbare school, die in het bezit is van de hoofdacte, wel konden overplaatsen. Dit laat echter de wet niet toe. Hebben we nu den raad van den schoolopziener opgevolgd en dus op alle mogelijke manleren geprobeerd een leerkracht te krygén, dan is het niet met onzen wil geschied, dat we de subsidie derven. Was de uiterste datum 23 Januari, dan konden we den loop der dingen af wachten Nu echter ben ik er sterk voor een onderwjjzer op genoemde voorwaarde te benoemen. De heer P. van der Linde: Als we de tusschenkomst der regeering inriepen, zou het misschien kunnen,' dat we zonder een onderwyzer te benoemen, toch de rykssub- sidie kregen. De voorzitter: Als je de salarissen ver hoogt en dan geen onderwijtór kunt benoemen, wordt de subsidie toch ingetrokken. De heer P. van der Lmde: Met het oog op de gementefinanciën. die toch niet zoo rooskleurig zyn, was jJiper voor om geen onderwyzer te benoemen. De heer M. BoogaerdtFinancieel gaan we hfi benoeming niet terug. We hebben al gedyrende tw«e .maanden dat hoogere salaris niet. behoeven uit te keeren. Als we «ans. nu niet> liaaetea krygen we geen subsidie meer, Zooals ik begrepen heb zal het hoofd der school tegen 1 Januari zyn ontslag vragen. Dan wordt waarschynlyk het hoofd van school II overgeplaatst. Dan kunnen we misschien de zaak wel voor goed regelen. Ik geloof, dat we den raad van den school opziener moeten opvolgen. De voorzitter: Ik sluit de discussies en breng bet voorstel in stemming. Wordt met aigeineene stemmen aange nomen. Hierna wordt de vergadering gesloten. L. van De palingsteken worden gezet; de vangst van paling is echter nog gering. Men besteedt voor bliek 511 ets., paling van 20—55 ets., snoek 23—28 ets. per 9 K.G. Correspondentie. Het verslag van de .Zaterdag gehouden vergadering van onderwijzeressen en onder wyzers in het arrondissement „Schoon hoven" wegens plaatsgebrek in net volgend noramer. Redactie. Gemeenteraad van KRIMPEN a/d LEK op Dinsdag 12 September 1911, des avonds o'/a uur. Aanwezig de leden: M. Boogaerdt, D. Dogterom, P. H. van Wijnen, P. van der Linde, J. Drapers, G. Alben, K. G. Smit. BURGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 15—19 Sept. Geene aangiften. Ondewater. Van 2—16 Sept. Ge Koren: Jacobus, z. van T. H. van Es 1 J. W. Roosenboom. Cornelia, d. van P. J. Hoogendnorn en M. G. de Jong. Maria Geertruida, d. van O. Mourik en M. Sonnefeld. Overleden: M. J. van der Graaf, oud 6 w. J. B. Molenaar, oud 61 j. G. W. de Jong, oud 25 j. I. W. A. de Waal, oud 9 m. 1 Marktberichten. Bodegraven, 19 Sept. Kaas. Aangevoerd 158 wagens, te zaraen 7129 stuks, wegende pl.m. 42774 kilo; le soort Goudsche f 39,— a f 42,—, zwaardere f 45,—; 2e soort f 36,60 a f 37,50; Derby-kaas le soort f f Edammerkaas, le soort f h f 2e soort f Handel vlug. Oudewater, 18 Sept. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 38 partyen, 1545 stuks, wegende pl.m. 7725 kilogr. Pryzen waren voor le soort van f 38,— tot f 42,—, zwaardere f tot f voor 2e soort van f25,tot f31, gestempelde party en ad f 42,50, Handel zeer vlug. Rotterdam, 18 Sept. Binnenlandsche granen. Prys: Tarwe per 100 K.G. f 9,— tot f 11,50. Haver per 100 K.G. van f 8,50 tot f 8,90. Utrecht, 18 Aug. Op de heden alhier ge houden paardenmarkt waren 1425 paarden en veulens aangevoerd. De prijzen beliepen voor: weeldepaarden f600 a f825, werkpaar den f 200 k f 475, oude paarden f 40 A f 95, litten pai ll/2-jarige veulens f 185 k f225,2tyg-jarige f 245 A f 375, jonge dito f 60 A 100, hil f 40 A f 295. Voor de vele blyken van belangstelling, zoo van hier als elders ontvangen by gelegenheid van ons 25-jarig Huwelyksfeest, betuigen wy, medo namens onze Kinderen, onzen hartefyken dank. L. LEK KERKER K. M. II. LEKKERKERK- DE ZWAHT. Abbenes, Haarlemmermeer, 19 September 1911. Allen, die iets te vorderen hebben van-, verschuldigd zijn aan- of onder hunne berusting hebbenbehoorende tot de nalatenschap van den Heer ARIE BIKKER, gewoond hebbende te Hoog- it lok laml en aldaar overleden 24 Augustus 1911, worden verzocht daarvan opgave, betaling of afgifte te doen vóór 1 October 1011 ten Kantore van Notaris H. ANDERSON te Gorinchem. De afdeeling „Lekkerkerk" van de IIoll. Md. van Landbouw zal een doen geven. Zy, die daaraan wenschen deel te nenïen, worden verzocht Xatcrdag 23 Nept. a.s., 'snam. 9 uur, in HET BONTE PAARD" by de bespreking ter vergadering tegen woordig te zyn. HET BESTUUR. Lekkerkerk, 20 Sept. 1911. Vftssekery-Ber iefhte n. In „KrasnapdVstff te Amster dam werd ZaterdAgnflddag, oader leiding vaa den heer B. Jt ftdder, redacteur van de „Visschery-Couradl'L een goed bezochte vergadering geboudóa(-twaarop de voornaam ste handelaren in ZoMifratervisch vertegen woordigd waren. Na een inleiding vad den voorzitter ver klaarden alle aanwezigen toe te treden tot de Nederlandsche véreeniging van Zoetwater- vischhandelaren. De statuten w'erden vastgesteld en besloten de koninklyke goedkeuring aan te vragen. Tot voorzitter werd gekozen de heer L. van Oorschot te Gouda, tot bestuursleden de heeren A. van den Heuvèl, Dordrecht, G. S. Kuyten, Woerden, J. Roskam, Zwolle. Als secretaris-penningmeester wenschte men een niet-vischhandelaar en nam 01 aandrang der vergadering de beer B. J Gelder deze functies op zich. Een zeer geanimeerde bespreking be treffende verschillende visscherijtoestanden, gaf het bestuur leiddraad voor het opstellen der agenda voor de volgende vergadering. •Tienhoven, 19 Sept. In de afj week werden in het vischwater „De Koekoek" 3 zomerzalmen gevangen, n.l. met de dryf- netten 2 en in de steken 1. De kantzegen ligt siiL §WiIliffe-Lanfferak, 18 Sept. De vorige Week hebben de visschers in bet water „Renswoude" mot hun steken een Zomer- en twee Jacobszalmen gevangen. Er is nog steeds weinig zalm op rivier, zóodat ook de flauwvisschery niet loonend was. De Tombola (grabbelton) van den BAZAR en Verloting van twee luxe voorwerpen is goedgekeurd by Besluit van Burg. en Wetb. van 14 Septem ber 1911. HET COMIT$,)I!|n rTTs Ter Boekdrukkery van S. Se W. N. VAN NOOTEN. te- Schoonhoven worden, Naamkaartje** op helder wit carton, in net étui, geleverd voor slechts 60 CENTN. Op fijn brisLol carton in luxe étui f 0,75,(1,-,/1,25, f 1,50 enz. te —0— Gevraagd een LEERAAR in LUn- en Vakteekenen en een LEERAAR in Hand- en Handvakteekenen tegen een vergoeding van f 1,25 per lesuur. Stukken in te zenden vóór 2 October a. s. by den Heer W. J. VAN DAM te Haastrecht. Een ongehuwd persoon, P. G., Uit den boerenstand, zag zich gaarne geplaatst als TUINMAN of iets dergelyks; kan ook goed roet paard en wagen omgaan. Br. fr. onder no. 47, aan bet Bureau van dit Blad. In de Wagepmakerü en Smedery van H. GOEMANS te Wassenaar kan een voor vast geplaatst worden. Terstond gevraagd een bekwaam TERSTOND GEVRAAGD: voor vast werk, bekend inet boeren- en burgerwerk. Bekendheid met molenwerk strekt tot aanbeveling. Zich in persoon te vervoegen by ADRs. DEN OUDENMr. Tim merman te Moehcapelle. Direct gevraagd een of HALFWAS. beveling. Adres Stolwijk. Melken strekt tot aan- M. ZIJDERLAAN te of flink gevorderd Leerling gevraagd by J. P. DRIESEN, Haren W.-Z. 10, TERSTOND GEVRAAGD: P. G., in een Brood- en BaDketbakkery. Adres M. DE JONG Bz. te Krimpen a/d Lek. P. G.goed kunnende melken en met alle boerenwerk bekendbuis beschikbaar, by A. A. VAN VELDE, Hilleoersberg Cein tuurbaan by Rotterdam. Met Oct. gevraagd: goed kunnende melken vereischte, niet boven de 16 of 17 jaar. Adres D. A. DOELMAN Hoofdweg Hillegersberg. voor vast werkhoog loonby J. RIETVELD HOENKOOP. Tegen 25 November a.s. gevraagd: en een beiden goed kunnende melkenbfi P. DON KER, Landbouwer te Oukoop by Rceuwyk. Mevrouw L. EXALTO—Elzerman te Moorilreciit vraagt tegen November eene nette zindelyke P.G., liefst van buiten, eenigszins met koken bekend en van goede getuigen voorziem Gevraagd, voor direct, een persóon die genegen is als met een handwagenvoor verkoop van klompen en verfwaren, enz. Vereischte is goed verkooper en vry zyn onder de men- schenliefst gewoon werkman, loon 9gulden poer week, b(j geschiktheid hooger. Adres KLOMPENHANDEL A 67, Oost einde 67, Papendrecht. Aan hetzelfde adres gevraagd een Gevraagd voor dadeiyk: Brieven fr. aan Mejuffr. A. M. VOS, Onderwyzeres te Groot-Ammers. Leger en Vloot, plus Nederlands gansche Burgery zyn één in oordfeel dat VEB- MKULKVm NAAIMACHINES de l>e**te zijn. Magaz(jn op afbetaling door geheel het land. Inrichting voor reparatie en inruiling. W. VERMEULEN, Kipstraat 42, Rotterdam. le. Op Vrydag 22 September 1911, voorin. 10 ure, op het terrein van L. ERBERVELD, a/d 's-Gravenweg te 2e. op Zaterdag 23 September 1911, voorin. 10 ure, op het terrein VAART LAND te door den Deurwaarder F. H, SWAM, van een party

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 2