•N“. 3300. 1011. Eerste Blad. Nieuws- en Advertentieblad voor. Zuid-Holland en Utrecht. PflUIDEN-KflRNIIBLEH. Zaterdag 23 December. i METSELAAR heen gevestigd. HENDRIK STOUT, METSELAAR, Groot-Ammers. TE KOOP: NIEUWJAARSGROET worden opgenomen. Kerstening van Indië. Vrjjdag 29 December, Maandag 1 Januari, Donderdag 4 Januari Zaterdag 6 Januari. BINNENLAND. geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Dit ■•mmer bestaat uit 3 bladen. De Uitgevers. door en I I i S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Intercomm. Telefoon-nr. 20. ilde ters resident len van 1 1 i SGHOOÏfHOVENSGHE COIMT. van van C. Geertrnif M. C. Rikaart. geste voor moes zuidi aan Voor Met deze bericht ondergetee- kende aan de geachte ingezetenen van Groot-Ammera, dat hy zich als Minzaam aanbevelend B. Verw< O vei D. Rc: van C. M j., pgi, om S. Hr- BU A. >ink vi Een goed onderhouden Te bevragen by P. VERHOEF, Bouw man te Brandwijk. geschied, oordeelde sr gering is, tot toewijzing der klasse. werd aan klaagster hare rezen. werden de volgende zaken: Wingerden te Hendrik-Ido- als vader van den minderjarigen j van Wingerden, aldaar; Maayke Van 1—1* Dec. »bns, t. jan P. den Boef Adriaan Adrianus, z. J. de Baat Marinus, en G. van Dük. - i A. M. ferslais' In het nemaaer van I JANUARI 1313 kunnen Advertentiën al« De prtys daarvoor bedraagt van 1—9 regels f 0,25, elke regel meer 5 Ueuto. Advertentièn voor dat nommer worden s. v. pl. SPOEDIG inge wacht. I Bwl I Zoowel by de behandeling van de Indische begrooting als by de algemeene beraadslaging over de Staatsbegrooting is in de Tweede Kamer debat gevoerd over bovenstaand onderwerp, vooral ift verband met de onder- wys-politiek der Regeering. Wat wil men toch eigenlyk? Geheel duidelijk is dat niet geworden. Tot dusver bleef de heerscbende meening deze, dat van de Mohammedaanscbe bevol king de godsdienstige gevoelens geëerbie digd moeten worden, en dat het noodig is, by pogingen om bet Christendom uit te breiden, de omzichtigheid te betrachten. Wat aangaat de arbeid der zending in de zoogenaamd heidenscbe landen, daar gelden eenigszins andere overwegingendaar trach ten zoowel onze zendelingen als de ver- breiders van den Islam de bevolking tot zich te trekken en schynt het niet van belang ontbloot, den arbeid der eersten te steunen. Evenwel, officiéél en rechtstreeks moet dat niet gedaan worden; de menschen moeten niet tot den waan komen, dat zy, door den godsdienst van „de kompenie” aan te nemen, deze een dienst bewezen, die op de eene of andere wyze zyn beiooning moet vinden. De arbeid moet hoofdzakelyk van particu- liered uitgaan, hetzy afzonderlek, hetzy ver- eenigd in hun kerkgenootschappen, en als de Regeering, wat zeer wei te verdedigen is, hierby steun wil schenken, dan kan het toch alleen zyn in den vorm van subsidie- verleening ten behoeve van ziekenverpleging en van gewoon onderwys. Hier komt het er op aan, den Mohammedaan vóór te zyn, de sympathie der bevolking te winnen, eer hy gelegenheid heeft gehad zich van het terrein meester te maken en misschien de zaden uit te strooien van een tegeningenomen- heid, waarvan het later moeielyk is de ont kieming te beletten of de ontwikkeling te bestrijden. Daarmee is niet gezegd, dat in de bepaald Mohamipedaansche deelen van ons Indië de zending niets te doen zou hebben. Inte gendeel, zy heeft, inzonderheid op Java, reeds veel en mooi werk verricht en zal daar ongetwyfeld steeds krachtiger mee voortgaan. Maar dat werk moet zich aan bevelen door zichzelf, niet doordien het qen gouvernement s-stempel vertoont. Geens zins alle Javanen gelyken op het beeld, dat den meesten onzer misschien nog voor den geest staat, van den eenvoudigen dessaman, opgaande in zjjn landwerk en vreemd aan al wat op beschaving geljjkt, tevreden als hy maar nu en dan een pretje mag mee maken en gedwee zich voegend naar de wenschen van zyn meerderen; ook in de Mohammedaanscbe wereld daarginds hebben de westersche begrippen hun invloed doen gelden,., breidt kennis zich uit en wordt de begeerte naar hoogere verstandelijke vor ming en naar technische opleiding gevoeld. Tegelyk doet de vervulling van dat ver langen geen afbreuk aan de godsdienstige overtuiging; het staat by den vooruitstre- venden Javaan vast, dat men een ontwik keld man en een Mohammedaan kan zijn tegelyk. Als de zending nu maar niet tracht, bet verband tusschen die twee hoedanigheden te verbreken, dan zal over bet algemeen haar arbeid, ook op Java, -niet worden be- moeielykt, en kan hij vrachten dragen. Dat het onderwys, door de zendelingen aan de kinderen hunner bekeerlingen gegeven, een specifiek godsdienstig karakter draagt, is te billijken, en kan op zichzelf geen reden xjfn, om het niet geldelijk te steunen, mits maar gezorgd wordt dat zjj, die voor mm kinderen onderwas verlangen, niet ge noodzaakt worden dit te zoeken op de school der zerfdeiingen, bij gebreke van een andere. Hier ligt, naar het ons toeschjjnf, de knoop van de quaestie. In de laatste jaren is voor het onderwys aan de lagere klassen der bevolking meer gedaan dan vroeger, en dat is pas een be gin van de vervulling der op ons rnstende taak. Jaar op jaar moeten er meer, moeten er nieuwe dessa-scbolen worden opgericht, totdat men ze overal kan vinden waar een zeker aantal kinderen zijn bjjeen te brengen. Die scholen en schooltjes hebben inlandsche onderwyzers, en het geven van godsdienst onderwijs is daar uitgesloten, als zynde op gedragen aan den goeroe, die er zich op zijn wyze van kwijt. Voor de Mohamme- daansche kinderen gaat het niet heel diep; het bepaalt zich meest tot het bekend worden met eenig ceremonieel en het door gestadig herhalen van buiten leeren van eenige teksten uit den Koran, in het Arabisch, van welke taal zy geen Woord verstaan, want geen Mohammedaan mag dat boek, geheel of gedeeltelijk, vertalen. En nu mogen wy het, uit een Cbristelyk oogpunt beschouwd, betreuren dat aan de ontwikkeling van het godsdienstig gevoel dier kleinen niet meer wordt gedaan, dat is hier de vraag niet. Het ligt niet op den weg der Regeering, dit te bevor deren, anders dan door bij het gewone onderwys ook de zedelijke opvoeding niet uit het oog te verliezen. Wat voor de vervulling dezer laatste verplichting noodig is, wy Nederlanders, die dooreen genomen van Indië nog 'zoo weinig weten, kunnen dat niet beoordeelen, veel minder nog uit maken; wy moeten) dat overlaten aan wie er de verantwoordelijkheid voordragen. Maar dezelfde behoedzaamheid, die wij van den 'gewonen staatsburger vragen, meenen wy ook te mogen eischen van de 'toongevers op staatkundig gebied, en in de eerste plaats van de leiders der politieke partyen. Nu is het gebeurd, dat ook voor Indië de leus is uitgesprokens Byzonder onderwys regel, openbaar onderwys aan vulling. En daar ligt het gevaar. Wat heeft de aanvoerder der anti-revo- lutionairen, by het opsteken in de Tweede Kamer van de banier met dit opschrift, daarmee voorgehad? Als hij spreekt van het byzonder onderwys, weet ieder wat dat beteekent, behoeft niemand te twyfelen aan de kleur, die het naar zijn beginsel behoort te vertoonen. Is het nu inderdaad zyn overtuiging, dat de toe passing van die leus, welker doorvoering zelfs in Nederland tot de betwiste mogelijk heden blyft behooren, voor Indië denkbaar zou zfjn? Wij hebben reeds met een enkel woord gesproken over het Indisch onderwys van den laagsten graad, waar de eisch van het geen wy gewoon zyn „neutraliteit" te uoemen, zeker op den voorgrond moet staan. Doch niet minder bedenkelyk zou het wezen, als op de hoogere scholen, voor de kinderen hetzjj van inlander» van aanzien,»1 hetzy van Europeanen, dat beginsel niet werd in acht genomen, en godsdienstige opvattingen werden opgedrongen in strjfd met de over tuiging der ouderë. Misschien wil Dr.Kuyper dat ook niet; alleen zou hij maar vast willen beginnen met het toegankelijk stellen uit sluitend van die scholen, waar wèl de schei ding der godsdiensten den grondslag van het onderwys vormt, om dan later, als 't niet anders kan en de eiseben zeer dringend worden, er hier en daar eenige neutrale scholen aan toe te voegen. Den Minister van Koloniën is er een verwijt van gemaakt, dat hy die richting niet wil Volgen, dat by aizoo ontrouw zich betoont aan de antirevolutio naire beginselen. Maar toen met beslistheid de Minister-president, sprekende uit naam van de Regeering, haar onderwys-politiek voor Indië verdedigde, toen de Minister van Koloniën de aantijging van ontrouw met ver ontwaardiging afwees, toen ook andere stem men zich verhieven, vooral van Christelyk- historische zijde, om te wyzen op de gevaren die de geëischte verandering zou,, in het aanzyn roepen, toen werd de in het hoenderhok geworpen knuppel teruggehaald, werd met plechtig gebaar de banier voor- loopig weer opgerold, werd er gesproken van een „afschuwelyk misverstand" en zelfs het begin van een vredes-hymne aange heven, maar het feit zelf, dat de af- Gouda, 21 Dec. Zondag-nacht is de nieuwe brug over de Gouwe in dienst gesteld. Een belangrijk werk moest' daar- r nog verricht worden. De oude baan ïst aansluiten aan de nieuwe, aan de Izjjde hij de brug over de ringvaart en de noordzüde op het station alhier, de aansluiting aan de zuidzyde waren gevaardigde van Ommen /ich met een oorlogsverklaring in de hand een oogenblik tegenover dé Regeering heeft geplaatst, voor zooverre deze in toepassing brengt de eenig mogeiyke, de liberate bestuursbeginselen, dfe uiteen Jarenlange ervaringproefhoudend zijn gebleken, dat feit H niet dóór de verder gewisselde broederlijkheden ongedaan ge maakt. En dan nog de oppositie, die uit bet bevriende kamp is komen opdagen, toen de leider zyn proefballon had opgelaten, die maar weer gauw werd binnengenomen om stormschade te voorkomen, is ook niet zonder bedenking. Allerlei dingen zijn in die dagen beweerd, die wel geschikt zyn om bezorgdheid te wekken, bij voorbeeld dat acht moet worden gegeven of de uit gezonden onderwijzers (en ook andere ambtenaren I) doortrokken zyn van een Christelyken geest, opdat van ben verwacht moge worden dat zij de* kerstening van Indië niet alleen niet belemmeren, maar haar bjj elke gelegenheid krachtig bevor deren zullert; scheiding tusschen neutrale en niet-neutrale scholen is afgekeurd, niet ter wille van billykheid ofom overwegingen die het behoud van den landsvrede beoogen, maar wijl' alle onderwys dat Cbristelyk. karakter behoort te dragen, *t welk een Christennatie past. Wij behoeven niet er bij te voegen, dat die woorden op ons geringen i nd ruk maken en wij geenszins bevreesd zyn dat zij de Regeering het goede spoor zullen doen verlaten. Maar toch de groote leider is een te behendig politicus, dat wy van hem mogen onderstellen dat zjjn optreden zoo maar een slag in 't blinde is geweestook kent hij de kaart des lands voldoende dat hy niet verwacht zou hebben den wind van voren te zullen krijgen. Nu hy, met deze wetenschap, toch zjjn banier heeft opge stoken, mogen wij wei vragen, met welk doel dat is geschied. En dan behoeft naar het antwoord niet lang gezocht te worden. Er komen nieuwe dagen, en andere om standigheden zullen zich voordoen; het „christelijk volksdeel” heeft behoefte aan een andere strydieus, om de begeestering te vinden die moet zegevieren over de ontmoediging, die het onvermjjdelyk gevolg is van het uitblyven van hetgeen bij het tot stand komen der .coalitie is voorge spiegeld. Het is zoo gemakkelyk, de menschen bij elkaar te krjjgen met het trekken der tegenstellingen op onderwijs gebied; zou het dan zoo gewaagd zijn te vermoeden, dat de quaestie vau „Kerstening van Indië door middel van het onderwys" van die zyde zeer bruikbaar zou geacht worden om de geestdrift weer te doen op vlammen Mocht dat zoo wezen, laten wy, liberalen van elke schakeering,'op onze hoede zjjn, opdat niet het woord: „Vivent les principes, périssent les colonies", een treurige be vestiging erlange. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75, Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. ren RECHTZAKEN. in lm de Maandag 18 dezer ge houden zitting van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Dordrecht werd uitspraak gedaan in de volgende zaken: De Centrale Werkgevers Risico-Bank te Amsterdam, kwam in beroep tegen eene beslissing van bet bestuur der Ryksver- zekeriugsbank, waarbij aan A. Stoel te Dordrecht schadeloosstelling werd toegekend voor een in verband met de uitoefening vau een verzekeripgsplichtig bedryf hem overkomen ongeval, hetwelk volgens klaag ster den getroffene is overkómen, niet in dienst van een werkgever in diens ver- zekeringsplichtige onderneming, waarin ge troffene tegen loon werkzaam was. De Raad oordeelde dat getroffene terecht is beschouwd als te zijn werkman in den zin der wet en dus de bestreden beslissing terecht is genomen, steunende deze uitspraak op de overweging dat de zakkendragers by het lossen van steenkolen voor eene fabriek moeten worden beschouwd te zjjn in dienst van den fabrikant. De onderneming van de firma M. J. Masion Zn., te Dordrecht, is door het bestuur der Ryksverzekeringsbank ingedeeld in klasse 37 met toewijzing van het gevaren- cyfer 44, als wordende daarin uitgeoefend het bedryf van kolenhandel met kracht- werktuig. Klaagster voerde bij klaagschrift o.a. aan dat de verzekeringsplicht ontstaat door het bezigen van een krachtwerktuig, hetwelk .echter niet door klaagster, maar door de Naamlooze Vennootschap Dordrechtsche Cokesbrekery wordt gebruikt, op grond waarvan zy vorderde toewjjzing van het laagste gevarenrijfer van klasse 37 zijnde 36. Omdat in de onderneming niets is ver- anderd sedert de uitspraak van den centralen Raad van Beroep, waarbjj werd uitgeinaakt dat de Naamlooze Vennootschap Dordrecht sche Cokesbrekery geenerlei bedryf uitoefent, wordt aangenonien, dat in klaagsters onder neming wordt uitgeoefend het bedrijf van kolenhandel met krachtwerktuig en dus de indeeling in klasse 37 terecht is Wat betreft het gevarencjjfer de Réad dat de gevarenkans zeer en er mitsdieu termen zjjn van het laagste gevarencyfer Dientengevolge-1 vordering toegew» Behandeld Aart van Ambacht, a Adriaan Ije Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f0,50. Iedere regel meer /0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën voor 3-maal plaatsing opge- ■0** Met ’t oog op de a s KERSTDAGEN en NIEUW JAAR zullen de eerstvolgende nommers van de Schoonhovensche Courant verschijnen ARBEIDSWET 1311. By Kpninkiyk besluit is de datum van de inwerkingtreding der Arbeidswet 1911 bepaald op 1 Januari 1912^ Hieronder wordt in het kort vermeld, welke veranderingen hierdoor worden ge bracht in de tot, dusver geldende bepalingen. Als gevolg van de overgangsbepalingen worden nog geen belangrijke wijzigingen noodig geacht in de werktijdregeling der bedrijven, die tot dusverre reeds onder de Arbeidswet vielen. De beperking van den arbeidsdag tot 10 uur, en de vrye Zaterdagmiddag voor enkele categorieën van personen, wordt eerst na een jaar van kracht. Daarentegen moeten reeds van 1 Januari 1912 af de gewijzigde bepalingen van admi- nistratieven aard worden uageleefd. Te dien aanzien kan het volgende worden medegedeeld: De arbeidskaarten worden, evenals vroe ger, door of namens den burgemeester uit gereikt. Nieuw is de bepaling, dat thans ook voor gehuwde vrouwen, die in fabrieken of werk plaatsen arbeid verrichten, een arbeidskaart in bet bezit van den werkgever moet zjjn. Een tweede verschil is, dat op de kaarten voortaan niet meer de naam van den werk gever vermeld wordt, zoodat bij verwisse ling van patroon, de kaart eenvoudig aan den arbeider wordt teruggegeven, opdat, dezelfde kaart bij den nieuwen patroon in bewaring kan worden gegeven. Voor alle jeugdige personen (metuit zondering van hen. die op 1 Januari 1912 zestien jaar zyn) en gehuwde vrouwen, die in een fabriek of werkplaats arbeid ver richten, moeten nieuwe arbeidskaarten worden aangevraagd. De oude zjjn vervallen. De arbeidslijsten, waarvan het model is vastgesteld bij beschikking van den Minister van Landbouw van 4 December 1911, no. 2510, afdeeling Arbeid, zullen verkrijgbaar zijn op alle postkantoren en hulppost- I kantoren. I Aan iedere lijst is gehecht een briefkaart, bestemd voor het afschrift der Ijjst, dat aan van de baan de sein den naar plaatsen, mder wiens .en zijn tot ’enieurs An- *elen nacht ^eren gaven 1 te kennen aan goeden uitslag hebben mee- opening van deze spoorbrug is de irt door de Gouwe zeer gebaat, ie Zondag-morgen gehouden alge- jrgadering van den G. V. B. werd irzitter gekozen de heer B. Sibbes, bestuurslid de heer R. Larssen uit ttordam. ot lid d< Te Schoonhoven verkrijgbaar in den •boekhandel der tinna S, W. N. v$n Nooten. Jhr. Mr. P. J. van S win de ren, vice-president van den Raad van State, is Dinsdag-namiddag overleden. r De heer Van bwinderen, gesproten uit een Groningsch adellyk geslacht, maakte zjjn studiën aan de hoogeschool te Groningen, in welken tijd hy een beantwoording inzond op een rechtskundige* prijsvraag van de Leidsche academie, een weteusc.happelyken arbeid, die met de zilveren medaille werd bekroond. Zijn laatste rechterlijk ambt was dat van kantonrechter to Groningen. Daarnevens vervulde hij het herhaaluelijk hernieuwde mandaat van lid der Provinciale Staten van Groningen, die hem in 1881 benoemden tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. In 1888 werd de heer Van Swindert benoemd tot commissaris des Konings de provincie Drente. Tot 1 December 1903 stond hij aan het hoofd van het provinciaal bestuur van dat gewest, toen hy door de Koningin, op voordracht van het Ministerie- Kuiper, werd geroepen, wylen Jhr. Mr. Schorer als vice-president van den Raad van State op te volgen. In dat Staats college fungeerde hy tevens als pn van de afdeeling voor de geschilh boslpur. De overledenè was een man van Chris telijke beginselen, die hy tot richtsnoer nam ook in bet staatkundig leven en welke hij beleed met bezadigdheid, zonder partij geest. De heer Van Swinderen was commandeur der orden van den Nederiandschen Leeuw en de Oranje-Nassau. Met het oog op den groolen toevlped van poststukken by de jaarwisse ling wordt het publiek verzocht brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, als: prent kaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snydende strepen, getrokken over de geheele adreszüde, en die stukken reeds op 26, 27 of 28 December ter post te be zorgen. Zij kunnen tydig voor de bestelling wor den gereed gemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden dan zooveel mogelyk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Naar men verneemt zal bin nenkort worden toegestaan dat onderoffi cieren van een zekere categorie zich in het openbaar vertoonen in burgerkleeding, in den geest als voor officieren bepaald. Aan bet gebouw van het pro vinciaal bestuur te ’s-Gravenhage is Maandag aanbesteed het onderhoud van de werken van het Merwedekanaal in de provincie Zuid-Holland, met zijtak langs de Linge tot in de Merwede, gedurende 1912, t913 en 1914. Laagste inschryver de heer C. de Groot Azn., Gorinchem, f 38.270. apendrecht Van 11—30 Nov. boren: Güsbert, z. van J. Kraajjeveld j. Me(jer. Leunis, z. van G. Rietveld M. de Jong. Maggeltje Pieternella, van B. Verheul en C. Roodnat. Maaike -«baantje, d. van P. Kwakernaat en D. Verveer. Wilhelmina, d. van J. C. Matena en L. Visser. Jacob, z. van G. Hardam en M. van de Graaf. Getrouwd: F. van den Berg en M. van de Graaf. Overlieden: J. Keesmaat, oud 11 m.— M. Bezeiher, oud 32 j. W. Bakker, oud 57 j. J. H. van der Heiden, oud 67 j. Waddinggveen. Van 27 Nov.-—11 Dec. Geboren: Pieternella Johanna, d. van H. Baas en C. van Ooy. Gerrit, z. van A. H. van der Sterre en ,A. Verborg. Hendriks, d. van N. Breedveld en J. Smitz. Arie, z. van C. van den Berg en K. de Groot. Geertruida Cornelia, d. van N. van Eük en M. C. Rikaart. 4 Getrouwd: P. J. Dy kraan en S. A. Buurman. Overleden: W. Slinger, oud 82 j., we duwe van A. van der Hoeven. PBone- faas, .oud 75 j. - M. Figee, oud 73 j.. we duwe van J. Degenkamp. P. van Vliet, oud 28 j., echtgeuoote van O. Burger. A. Vis, oud 83 j., weduwnaar van J. J. van der Veugt. Een levenloos aangegeven dochter van J. van der Hejjden en J. Wie- laart. aangewezen 25 man. Voor de noordzijde waren aangewezen 60 man. Na het eindigen van den dagdienst onge veer 12 uur was ieder man op zyn plaats en begon men met vereende krachten de oude sporen los te maken, om daarna over 1 J breedte van 6 meter en een lengte van 100 meter aan de zuidzyde en over een breedte van 10 meter en een lengte van Mngeveer 160 meter aan de noordzijde de sporen om te schuiven in de richting van de nieuwe baan. Dè geheele baan was met carbid-lantaarn» uitstekend verlicht. Tegelyk met het omschuiVen van de baan was ook bet seinwezen begonnen dr inrichtingen van de oude seinhuizei de nieuwe over te brengen en te pl. De ingenieur P, Joosting, ond hoofdleiding de nieuwe werker stand gebracht, was met de ingen kersmit en Vermeulen den gehee op het terrein aanwezig. De heei hun bijzondere tevredenheid allen, die tot den goeden uitsl gewerkt. Met de c scheepvaai In d< meene vei tot vooi en tot Roti Tot lid der kas-commissie werd gekozen de heer C. Verstoep. Uekkerkerk, 21 Dec. Zondag-morgen kreeg de vrouw van schipper J. Broere Pz. alhier telegrafisch bericht, dat het vaartuig van haar man (Westlander van ongeveer 20 ton), beladen met pulp, in het Hollandsch Diep naby Moerdijk gezonken was. Broere met zijn knecht wisten zich middel van een roeiboot te redden. $Nienwerkerk a/d IJsel, 21 Dec. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk alhier heeft aan het bestuur van den Prins- Alexanderpolder aan den Ringdyk in erf pacht gevraagd een stuk grond voor de te jouwen Gereformeerde Kerk, naast de pastorie, op welk verzoek gunstig is beschikt. 'Rietveld, 11 Dec. Eenige landbouwers kregen Vrjjdag bezoek van een Friesch veehandelaar, die zich door een stalhouder uit_ Woerden per rijtuig liet vervoeren. V. kocht de pseudo-koopman 4 >inkvaarzen voor de som van f 1300. Vandaar 'wenschte de koopman naar Bode graven gereden te worden. By aankomst daar werd «an een hótel afgestapt om eenige ververschingen te gebruiken met bevel aan den koetsier om na de verzorging van zyn paard ook een hartversterking te halen. Toen de koetsier echter in de gelagkamer kwam, was de koopman verdwenen, levens een ryjas van den patroon-stalhouder mede nemende. Bij navraag bleek dat de ^ogel met versnelde pas den weg naar Gouda was opgegaan. De voerman, die nu wel begreep met een oplichter te doen te hebben, reed in der haast naar Gouda, waar de politie den hard- looper inrekende. «Willlge-UADgerak, 20 Dec. Tot lid .van het burgerlijk armbestuur alhier is benoemd de heer C. Vermeulen. het districtshoofd der arbeidsinspectie moet worden gezondep-. De prys van een Ijjst met briefkaart bedraagt 6 cents, wanneer de briefkaart met 1 Vs cents gefrankeerd is, en 7 cents voor de overige, dat zyn die, welke van buiten de standplaatsen der districtshoofden (Venlo, èeft Breda, Rotterdam, Utrecht, Amsterdam, Haarlem, Arnhem, Deventer en Groningen) aan dezen worden toegezonden. De posteryen zullen zoo spoedig mogelyk, doch vermoedelyk niet vóór 20 December a.s. met den verkoop beginnen. De lysten zullen bevatten nadere aan duiding omtrent invulling en verzending van het afschrift. Vermeld wordt thans alleen, dat waarmerking door of namens den burgemeester niet meer noodig is en vermelding van de namen der arbeiders achterwege kan blyven. De arbeidorsregisters, waarvan het model eveneens door den Minister is vastgesteld, zyn niet op de postkantoren verkrijgbaar en moeten dus in den boekhandel worden gekocht Voor de eerste inrichting worden evenwel door de districtshoofden der arbeidsinspectie vóór i Jan. 1912 in een (beperkt aantal aan ieder werkgever, gratis één of meer regis ters toegezonden. Overeenkomstig de toezegging van den Minister bij de behandeling van het wets ontwerp in de Hiaten-Generaal, wordt het gebruik van dit register niet voor alle cate- goriën van werklieden verplicht gesteld. Voor mannelijke personen van 17 jaar en ouder kan één aan zekere eischen voldoend registers byv. een loonboek, als „arbeids- regislers” dienstdoen. Een register, volgens model, is alleen vereischte voor jeugdige personen en vrouwen en het kan ook ge bruikt worden voor mannen van 17 jaar en ouder. m Het bepaalde omtrent arbeidsljjsten en urbeidsregisters is van toepassing op alle ondernemingen, waarin of waarvoor in fa brieken of werkplaatsen arbeid wordt ver richt door: 1. Een of meer jeugdige personen of 2e één of meer vrouwen, of 3e meer dan 9 mannelijke personen van 17 jaar of ouder. Voor eenige met name genoemde bedrjjven zijn bij algemeenen maatregel van bestuur ten aanzien van de invulling der werktijd regeling op de arbeidslost, faciliteiten ver leend. Ht KUKBUJKE STAND. Alblaaaerdam. Van 1—18 Dec. Geboren: Deliaantje, d. van A. Borsye en M. van Es. Adrianus, z. van K. van Nederpelt en C. M. Speksnijder. Teuntje, d. van A. van den Herik en A. H. Baas. Jacoba, d. van J. Erkelens en C. M.Sels.— Jan, z. van A. L. L. van der Haspel en W. den Boer. Marigje, d. van J. van Es en C. M. Zwart. Johanna, d. van Versluis en M. van Duren. Marrigje, d. van A. van den Oever en C. Vlot. Getrouwd: W. Schmidt, oud 20 j. en weg, oud 22 j. erleden: J. Lepeltak, oud 22 j. loosen berg, oud 62 j., echtgenoot A. Most man. A. Groene veld, oud echtgenoot van L. de Winter. 3. id 57 j., echtgenoot van A. Nederlof. S. liasman, oud 37 j., echtgenooto van D. den Boef. J. Mejjdatn, oud 16 j. A. Moutbaan, oud 22 m. Benschop. Van 1—30 Nov. Geboren: Clasina Cornelia, d. van J. van Os en J. van der Lee. Hendrika Cornelia, d. van H. Roodenburg en E. van Zoeten. Jannigje Teuntje Martina, d. van M. Benschop en L. Brouwer. Anna Hen- drika, d. van A. Pardoel en C. van der Hoeven. Catharina Cornelia, d. van J. Klever en M. van Kats. Hendrika Marga- retha, d. van H. van Jeperen en G. Aantjes, Getrouwd: A. Kool, oud 28 j. en M. Lekkerkerker, oud 25 i. J. Segers, oud 32 j., weduwnaar van H. Kool, en M. Klever, oud 17 j. G. de Kragf, oud 34 j. en A. Grift, oud 23 j. Giencndam. Vai Geboren: Jacobui en M. Verschoor. - van A. Meerkerk en z. van P. Schreuders en G. van D^k. Annigje, d. van T. den Breejen en A. M. van blype. Marigje, d. van A. Veraluii en N de Kluiver. Neeltje, d. van P. Timmer en A. A. Bovekerk. Getrouwd: J. J. Been, oud 29 j. en D. Putters, oud 24 j. Overleden: C. Verheü, oud 36 j. (te Loosduinen). G. Koppelaar, oud 3 j. (te Hardingsveld). J. de Ruiter, oud 73 echtg. van M. B. van Houwelingan. H.J. Langbout, oud 65 j. A. van der Wiel, oud f j. I. den Dekker, oud 83 j., weduw naar van H. van Ballegooijen. A. J. de Groot, oud 63 j., echtg. van H. van den Arend. Hekendarp. Van 1—30 Nov. Getrouwd: C. Boer en C. Verweg. M. de Kamper en A. Boer. Overleden: D. E. de Pgper, oud 8 m. Hwenk<M»p. Van 1—30 Nov. Geboren: Geertruida, d. van D. Burger en M. E. Groenendgk. Hoog-Blokland. Van 7 Nor.—7 Dec. Getrouwd: S. van de Po), oud 26 j. en J. G. Ceton, oud 24 j. Overleden: A. Versluis, oud 73 weduwnaar van N. Meulenwerf. Howraaar. Van 7 Nov.—7 Dec. Geboren: Adriaantje, d. van A. Bikker en M. Boom. Maarten, z. van G. Slob en A. do Bruyn. Overleden: J. de Klerk, oud 52 j. Lniagerulgewetde. Van 1—80 Nov. Geboren: Anna Coenrada Alida, d. van A. Slugs en C. A. Mulder. Cornelia Arigje Heiitjé, d. van C. Pouw en L. M. Honkoop. Getrouwd: W. Vermeulen, weduwnaar van M. Kasius, en VV.Kwinkelenberg, weduwe van J. de Vos. L. ten Brummeler en J. Boerefljn. M. van de Scheur en N. Schilt. Overleden: W. J. de Koning, oud 5 m. Nw.-Eekkerl»ud. Van 1 Nov.~l Dec. Geboren: Annigje Gysbertie, d. van L. Ottevanger en N. Groen. Hendrik, z. van Joh. Deelen en T. v. d. Velden. Arie, z. van J. J. Verbaar en S. P. Verhaar. Jillis, z. van J. Groenendijk en J. van Hof wegen. Huig, z. van H. Sparreboom en W. v. d. Steen. Leendert, z. van C. Noordegraaf en M. van Vliet. Jaantje, d. van J. den Ouden en G. Nooriauder. Getrouwd: W. de Groot, oud 42 j. en J. de Jong, oud 32 j. - W. v. d. Wal, oud 26 j. (won, te Rotterdam) en J. W. van Dyk, oud 25 j. J. Stam, oud 29 j. en K. Stout, oud 27 j. Overleden: N. Roest, oud 27 j. A. Jansen, oud 69 jII. W. Bongers, oud 3 w. M. v. d. Perk, oud 2 m. J. Struik, oud 69 j., wed. van F. v. d. Dussen. A. Bron, oud 74 j., eebtgenoote van A. W. Verboom. G. N. v. d. Berg, oud 44 i., eebtgenoote van C. v. d. Perk. N. M. de Groot, oud 24 j. J. Deelen, oud 36 j., echtgeuoote van A. Verzee. N«ordeleen. Van 7 Nov.—7 Dec. Geen aangiften. 1 Papekop. Van 1—30 Nov. i Overleden: Een levenloos aangegeven zoon van C. G. Nederend en C A. van der Maat. en J.

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 1