m i NV 3302. Maandag 1 Januari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 1012 De eerstvolgende nom- mers van de Schoon- hovensche Courant zullen ver schijnen: Donderdag 4 Januari Zaterdag 6 Januari. BINNENLAND^ X iOOBHOTBHSCHE COÜRAH Uitgavï va» S. St W. V' VAN NOOTJSN T» Schoorhovis. lutercomin. Telefoon-or. i De Uitgevers. NT4TKV-(JEi\KHAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 27 December. De voorzitter, de heer Schimuielpenuinck ▼au der Oye, herdacht het overlyden van de heeren Van Swinderen en Van Heemstra, waarna verschillende ontwerpen z. h. s. werden aangenomen. Vervolgens ging de Kamer over tot het trekken oer afdeelingen en deelde de voor zitter de regeling van werkzaamheden mede. Ten* slotte werd de vergadering tot den volgenden dag verdaagd. Oe Miflisler via Waterstaat heeft by beschikking van den 27sten No vember jJ. no. 223 vastgesteld de iüst der stations voor de beambten van den Wa staat voor den buitengewonen dienst en de correspondentie langs de dykeo gedurende ysgang en hoog opperwater op de rivieren, alsmede voor den dienst der jjsopruiining in de groote rivieren, in den winter van 1911 op 1912, en daarby bepaald, dat onder andere zullen worden gestktionneerd te 's-Gravenhage, Gorinchem of elders E. R. van Nes van Meerkerk, Inspecteur-Gene raal. J. L. Inckel, ingenieur. J.G. Soeter, bureelambtenaar Lek. Vianen: H. L, Swart, tHdelyk adjunct-ingenieur. G. H. P.Metz,opzichter Nieuwpoort: J. Venema, opzichter. Schoonhoven: W. J. IJ. Harinsem, in genieur. D. de Jong, opzichter. Krimpen: E. Ouweneel. baken meester. Merwede. 's-Gravenhage, Gorinchem of elderf: N. A. M. van den Tboorn, hoofd- ingenleur-directbur. G. H. C. Bakker, bureel ambtenaar. Gorinchem: Jbr. F. E. P. Sandberg, ingenieur. W. F. Stoel, idem. D. J. de Jongb, opzichter. J. F. Hufferiuan, bureel- ambtenaar. Asperen: F. Westhoeve,adjunct-opzichter. Hardingsvela': G. van Wynen, baken- meester. SJiedrecbt: L. W. van der Made, op zichter. Dordrecht: A. Kooreman, opzichter. AlbiasserdamF. G. Verhoef, opzichter. Het hoofdbestuur van de ver- eeniging Westland" heeft besloten om zich tot den Nederlandschen Tuinbouw raad te" wenden met het verzoek een actie iu het leven te roepen tegen het wetsontwerp, dat bedoelt grond te verstrekken aan landarbeiders, daar het hoofdbestuur dit nadeeiig acht voor den tuinbouw in het Westland. Te 'Leerdam Is men voorne mens om een tweede Christelijke school te stichten. Een schoolvereeniging is daar voor gevormd. H. M. de Koningin*schonk weer de jaariyksche gift van f 50 aan het „Diamant werkers Weezenfonds" te Amsterdam. Wijlen L B, te L, beeft aan de Weesinrichting te Neerbosch f 500 vermaakt *A(blMSerd»B, 27 Dec. Gister-avond het fanfarekorps „SoK deo Gloria", ter [elegenheid van >ijn 12 i jarig bestaan, in e zaal „Harmonie" alhier een uitvoering. Da H. H. Schoemakers opende deze byeenkomst met een pakkende toespraak. De muzieknummers, welke ten gehoore werden gebracht, hadden veel succes. Ook de bioscopevoorstelling viel zeer in den smaak van de aanwezigen. 'Beaaebap, 28 Dec. Een vrjj groote schare was op den tweeden kerstdag in de Ned. Herv. Kerk alhier aanwezig om met de leerlingen van de Zondagsschool, onder leiding van Ds. S. van Daaien en den heer A. Franke, hoofd der openbare lagere school no. 1 alhier, het kerstfeest te vieren. Een mooi-versierde en verlichte kerstboom prykte midden in het gebouw. Nadat de byeenkomst met psalmgezang en een gebed was geopend, vertelde de predikant een leerzaam verhaal en zongen de kinderen eenige toepasselijke liederen onder leiding van den heer Franke. Inmiddels werden de kleinen rijkelijk onthaald. Nadat met dank aan God dit feest was geëindigd kregen de kinderen ieder nog e»n paar geschenkjes mede en togen zy verge noegd huiswaarts. "Benschop, 28 Dec. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben aan het alge meen armbestuur alhier machtiging verleend om aau E. Rietveld alhier in erfpacht uit te geven een stuk grond ter grootte van pl.in. 570 tegen een j^rlyksche ver goeding van 51 /a cent per M2. 'Bergambacht, 28 Dec. De inspecteur der directe belastingen te Gouda beeft de heeren M. Binnendyk en I. J. Bonneur, beiden te Gouda, aangewezen als deskundigen voor de opneming dor waarde van het mobilair ten behoeve van de heffing der personeele belasting in deze gemeente voor het belastingjaar 1912. De alhier gehouden Nieuwjaars-collecte heeft opgebracht f 306,65. BIe8ken*graar, 28 Dec. Nader blykt, dat het aantal bezoekers van de electriej- teits-tentoonstelling alhier op den tweeden Kerstdag niet 500, maar ruim 700personeu bedroeg. Wegens de enorme drukte des avonds moesten velen, die gekomeu waren om een kykje te nemen, teleurgesteld huiswaarts keeren, daar ze onmogeljjk binnen konden komen. In het geheel is de tentoonstelling tot Donderdag-avond bezocht door ongeveer 4200 personen, ongerekend de schoolkinderen uit Bleskensgraaf, Molenaarsgraaf en Oud- Albias, die door de welwillendheid van het comité gratis in de gelegenheid werden ge steld om de werking van de electriciteit te tigea. bezichtig! Op veelvuldig verzoek zal de tentoon stelling ook nog 1 en 2 Januari géopend zyn. 'Haastrecht, 29 Dec. Zondagavond bad in de Nederlandsch Hervormde Kerk alhier de kerstfeestviering plaats der afdee- Jing „Haastrecht" van den Nederlandschen Protestantenbond. Een prachtige boom, smaakvol versierd en helder verlicht, prykte in het midden van het gebonw, dat byna geheel was bezet. De voorzitter van de afdeeling, hoofd van de Zondagsschool Ds. E. van den Broek, opende de byeenkomst met eed woord van welkom. Vervolgens werden een aantal licht* beelden vertoond, waarby de kinderen toe passelijke liederen zongen. Hef boeiende verhaal van den voorzitter maakte een diepen indruk. De kinderen ontvingen versnaperingen en aardigg cadeau.x als poppen, wiegen, speelgoed enz. enz. Ds. Van den Broek bracht ten slotte een woord van dank aan allen die tot het wel slagen van dezen avond hadden medegewerkt, in het bijzonder aan mevr. de wed. Le Fèvre de Montlgny voor al het geen zij reeds in het belang van de Zondagsschool beeft gedaan. De spreker hoopte, dat zy nog vele jaren getuige zou mogen zyn van de Kerstmisviering dezer afdeeling. Donderdag-avond had in „Concordia" alhier de jaariyksche uitvoering plaats van de muziekvereeniging „Prima Volta", onder directie van den beer Joh. G. A rents. Het programma werd geopend met den marsch Valse Francais. Al de verschillende nummers apart te bespreken, zou te ver voeren. Er werd met animo gespeeld. Het beste bevielen ons: Fautaisie sur Carmen, vau A. Corben, en de Chineesche marsch van Paul Liocke. Ter afwisseling gaf mej. S. Blanken eenige zangnummers ten beste, terwyi de directeur voor viool-sali zorgde. De stem van mej. Blanken is goed zuiver, maar te zwak voo,r een zoo groote zaal. Het best zong zy Abendfeier van Franz Abt. Wat het vioolspel betreft: goede wyn behoeft geen krans. Van het goede noemen we als het beste: Maznrka van Mynauki. Alles b{jeen gdbomen een genoegd y kt: avond. Het korps is er goed op vooruitgegaan het telt een twintigtal leden, tcrwyl, naar we vernemen, dit aantal wellicht nog zal toenemen. Een ongeval, dat gelukkig goed afliep, had Woensdagnamiddag alhier plaats. Mej. v. d. S. viel door onbekende oorzaak in den IJsel alhier. Wegens den sterken stroom, dreef ze steeds verder weg en was reeds ver van den kant verwijderd, toen gelukkig de ryksveldwachter Hoogzand, in zyn tuin staande, liet ongeval bemerkte. In een oogwenk was de drenkeling nu op het droge gebracht, en gelukkig, want zy was al byna haar bewnstzyn kwyt. Nu kwam ze met den schrik vry. 'Hekendorp, 28 Dec. De kinderen van de Zondagsschool der Ned. Herv. Gem. alhier hebbeu in bet kerkgebouw het kerst feest gevierd onder leiding van Ds. J. van Walsem, die een keurig kerstverhaal vertelde. De kleintjes ontvingen verder verschil lende cadeautjes en versnaperingen. Jaarsveld, 28 Dec. Ds. F. F. J. van de Plassche Izn., predikant hy de Ned. Herv. Gem. alhier, beeft een beroep ont vangen naar Hasselt. $KinderdUk, 27 Dec. Gister-avond gaf het fanfarekorps „Excelsior", uit Albias serdam, directeur de heer L. Dresselaar te Dordrecht, in het sociéteitslokaal alhier een uitvoering. De zaal was propvol. De directeur opende de byeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen. De muziekvereeniging bracht een 10-tal nummers ten gehoore, welke uitstekend voldeden. Uit alles bleek dat de leden met ernst studeeren en de leiding aan bekwame han den is toevertrouwd. Het duo Zwartverver, uit Amsterdam, mocht ook zeer veel byval ondervinden. Een geanimeerd bal besloot den avond. Lekkerkerk, 28 Dec. De graan handelaar As. van Limborgh alhier, die Woensdag-morgen werkzaam was in zyn pakhuis, *nei door een zolderluik en kwam met het hoofd op een bascule terecht, waardoor hy een ernstige hoofdwond opliep. De hulp van Dr. D. N. van Gelderen werd ingeroepen. Moordrecht, 28 Dec. Tot hoofd van de op te richten Christeiyke school alhier is benoemd de heer W. M. Boerkoel, thans in gelyke betrekking werkzaam te Pols broek (Dam). Wie meerkerk a/d IJsel, 28 Dec. Gisteren-avond werd in de tweede openbare school aan 's-Gravenwcg de 19de jaarver gadering gehouden van de Christelyke •"ngelings-vereeniging „Samuel", waartoe igunstigersen genoodigden toegang hadden. Met het zingen van Ps. 119: 5 en gebed werd de vergadering geopend. Als feestredenaar trad op de heer I. van der Knyff, godsdienstonderwyzer te Reeuwyk. Vele voordrachten en samenspraken werden gegeven, die het gezellig samenzijn zeer verhoogden. Met het zingen van gezang 1801 en dank gebed werd de jaarvergadering gesloten. Nieuwer kerk aa/d IJsel, 28 Dec. De heer J. Weggeman beeft voor zyn be noeming tot lid van het burgeriyk armbe stuur alhier bedankt. De Christelyke jongedochtersvereeni- ,'iog „Dorcas" alhier hebft aan 55 gezinnen 127 kleedingstukkcn uitgereikt. - De Staatsspoor heeft aan het slation, alhier, vele waggons grond aangevoerd, teneinde slooten te dempen en een stuk land op te hoogen, waar een groote loods zal worden gebouwd in de nabyheid van het station, ten behoeve van de tuinders. Donderdagmorgen voer het dry vend bioscooptheater „Alhambra flottante dat door een sleepboot in den IJsel werd gesleept naar Rotterdam, ter hoogte van Kortenoord op een kribbe. Er ontstond een lek van zoodanigen om vang, dat men het noodig oordeelde om het gevaarte in een zelling in veiligheid te brengen, waar de eb moest worden afge wacht, om met de herstellingen te kunnen aanvangen. 'Ouderkerk a/d IJsel, 29 Dec. Even als vorige jaren heeft de Nieuwjaars-com missie een inzameling va* gelden met open schalen gehouden, om de meest behoeftigen by den a.s. jaarsovergang te kunnen ver binden1 met een gave. De inzameling heeft opgebracht f 356 en zal meer dan honderd gezinnen ten goede komen. .Het vorig jaar was de opbrengst f370,05. 'lOuderkerk a/d IJsel, 28 Dec. De afdeeling Ouderkerk a/d IJsel van de schip pers vereeniging „Schuttevaêr", hield Za terdag 16 December hare jaarvergadering. Bljjkens de verslagen was het aantel le den nog langzaam wassendedit bedroeg thans 74. Het verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo. Op voorstel van een der leden werd aan drie schippersweduwen een gratificatie ge geven. De rooster van aftreding werd vastge steld: aftreden zouden in 1912 de heeren C. de Rek en P. Pols Dz.in 1913 de heer G. Vufik en J. Stouthart; in 1914 de beer J. Speksnijder en C. Brouwer; in 1915 de heer D. van Dyk uit Qouderak. Een drietal voorstellen werden behandeld ter opzending naar het hoofdbestuur om geplaatst te worden op de agenda voor de algemeene vergadering te Zaandam. 'Oudewater, 28 Dec. De inspecteur der volksgezondheid bezocht Donderdag 1.1. deze gemeente om met den burgemeester het nemen van maatregelen te bespreken ter beteugeling der zich hier meer en meer uitbreidende besmettelyke keelziekte diph- theritis. Het college van zetters heeft voor het dienstjaar 1912. als deskundige tot vast stelling der huurwaarde benoemd den heer H. Berkhof alhier. "Papekop, 28 Dec. Het college van, zetters heeft voor het dienstjaar 1912 aan gewezen voor d^eptremingen der huurwaarde ten behoeve der personeele belasting den heer P. Blonk. Te Langeruigeweide is aangewezen de heer A. de Kramer en te Hekendorp de heer J. Vermeer. "Palsbroek ,.29 Dec. In de heden ge houden raadsvergadering zyn de heeren A. de Jong Kzn. en D. J. van Huyswyk herbenoemd als leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Het bestuur van de algemeene armen alhier beeft heden een extra-uitdeeling van spek gehouden. Aan 28 gezinnen werd ongeveer700 pond uitgedeeld, terwjjl by elke portie één gul den was gevoegd. Gemeenteraad ran KRIMPEN A/D IJtlEL op Zaterdag 23 December 1911, des morgens te half elf. Aanwezig de ledenD. Vogelezang> en A. A. van Walsum (wethouders), N. Hoogten- dyk, C. van der Giessen, T. Gouwens, J. van der Linde, N. Koolwijk, J. Vermeulen en S. Boer. Afwezig de leden: S. Buys en W. M. Blom. Voorzitter de heer B. Koker J.z., burge meester; en secrelaris de heer T. van der Heiden. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, leest de secretaris de notulen. Op de vraag van den voorzittter, of er nog op- óf aanmerkingen zyn, zegt de heer A. A. van Walsum, dat hy gaarne aan de notulen zag toegevoegd, dat ae raededeeling van den voorzitter omtrent subsidie van het Rjjk voor de te stichten waterleiding, waarby men zich dan zou verplichten, ook te bouwen en te exploiteeren onder voor waarden, door het Ryk te stellen, geheel ligt in zyn betoog tegen de vakteekenscbool. Besloten wordt om aan den wensch van den heer A. A. van Walsum te voldoen. Eveneens wordt by loting beslist, dat by eventueele stemmingen de voorzitter zal beginnen met (Jen heer C. van der Giessen. Ingekomen is een kennisgeving van den beer A. van der Giessen C.zn., dat hy z(jn benoeming tot lid van de commissie voor de vakteekcnschool gaarne aanvaardt. Goedgekeurd door Gedeputeerde .Stalen, a: de geineenterekeuing over 1910; b de regeling van de jaarwedde van den ont vanger: aanvangssalaris f 400, na 6 jaren f 450 en na 12 jaren f 500; c de gemeente- begrooting voor 1912; d het besluit van den raad, om het presentiegeld voor de leden van den raad te brengen op f 70 per jaar. Nog was van Gedeputeerde Staten de mededeeling ontvangen, dat over het jaar 1909 aan subsidie voor bet lager onderwijs was ontvangen eene som, die f 76,67 te hoog was. Alle deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Mej. J. Huyskes, onderwijzeres aan de openbare school, had, wegens huwelijk, tégen 1 Maart eervol ontslag aangevraagd, of zooveel vroeger, als in de vacature zou zijn voorzien. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit ontslag eervol te verleenen. Met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat van het bestuur vau de Krimpenerwaard vergunning was ingekomen tot het leggen van gasbuizen, by stichting eener gasfabriek, tegen eene jaariyksche recognitie van f 60. Het stuk zelve is op dit oogenblik niet in handen van Burg. en Weth., daar dezen, na ontvangst van dit antwoord, met meer derheid van stemmen hebben besloten om alle bescheiden, betreffende de eventueel te stichten gasfabriek, in handen te stellen van den vroeger door den raad benoemden adviseur: den heer Brandsma te Rotterdam. De heer A. A. van Walsum, de mindur- heid in het college van Burg. en Weth., had hierover nog eerst het gevoeleu van den raad willen hooren. Alsnu is aan de orde de bespreking over eeue geldleening van f 2200. De voorzitter zegt, dat indertyd by de op making van de begroóting voor 1911 lot hot doen van deze geldleening reeds besloten was, ten einde de kosten te kunnen dekken voor bet leggen van de brandkranen. Maar aangezien toen ter tjjd voldoende geld in kas Was, werd die leening nog niet uitge schreven. Thans echter zyn we genaderd tot het oogenblik, waarop we gedwongen zyn dit raadsbesluit uit te voeren. Burgemeester en Wethouders stellen daarom den raad voor, een geldleening ad f 2200 k 4 ar.n te gaan by de spaarbank van het departement „Capeile c.a." der Maat schappij „Tot Nut van T Algemeen", met dien verstande, dat elk jaar een som van f 100 zal worden afgelost, aanvangende met 1912. Wordt met algemeene stemmen Jieslpten. Aan de beurt van aftreding als lid van het burgeriyk armbestuur is de heer C. Boer. Wordt overgegaan tot benoeming. Uitgebracht worden op de heeren C Boer 7 stemmen, S. Boer en P. Boer beiden 1 stem, zoodat gekozen is de heer C. Boer. Met algemeene stemmen wordt aan de gemeente- en rijkspolitie over 1911 eeue gratificatie van f 25 verleend. Burgemeester en weihouders stellen den raad voor, den heer D. Burger, gemeente- opzichter, een gratilicatfe van f 50 te ver leenen, met het oog op het vele en meerdere werk door htm in 1911 verricht. De heer N. Koolwyk zegt zeer tegen het stelsel van gratificatiën te zyn. De voorzitter zegt, dat deze gratificatie zal Worden verleend, omdat de heer Burger in 1911 belangryk meer te doen bad dan andere jaren. De hefr A. A. van Walsum zegt, dal, loen indertyd de heer Burger tot gemeente- opzichter benoemd was, het toenmalig college van Burg. en Wetb.den raad voorstelde, het salaris te bepalen op f 200. Spreker vond toen dat salaris te boog, waarom hy voorstelde bet te brengen op f 150, met dien verstande, dat aan den heer Burger een gratificatie van f 50 zou worden ver leend, als bleek, dat de gemeente-opzichter in een zeker jaar beduidend veel werk had te verrichten. Dat voorstel is toen aan genomen. Dit voorstel is van het toenmalige een uitvloeisel. Oe beer N. Koolwijk wil niet zeggen, dat de heer Burger het niet verdiend heeft, maar blyft in 't algemeen tegen het stelsel. De heer T. Gouwens; De beer KooJwyk moet hier het woord gratificatie opvatten als een tegemoetkoming in zijn salaris, dat voor 1911, gezien het vele werk, te laag was. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van Burg. en Weth. aangenomen. Uierop volgt een korte, besloten ver gadering. Na heropening wordt met algemeene stemmen het suppletoir kohier van den hoofdelijkeu omslag bepaald op f 67,17. Btf rondvraag niets meer aan de orde zynde, sluit de voorzitter de vergadering met den wensch, dat hy de leden in het nieuwe jaar weder in gezondheid moge ontmoeten. RECHTZAKEN. - In de Dinsdag gehouden zit ting van de arrondissements-rechtbank te Rotterdam werden onder meer veroordeeld L. de H., 53 jaar, los werkman te Benschop, wegens belemmering van een ambtenaar, tot een maand gevangenisstraf. W. M., 36 jaar, visscher te Lekkorkerk, wegens mishandeling, tot acht dagen ge vangenisstraf. o Kantongerecht te Gouda. Zitting van 27 December 1911. De kantonrechter veroordeelde: Wegens jagen zonder vergunning: G. M, ie Hillegersberg, f 10, subs. 4 dagen. Wegens een kind beneden 12 jaar arbeid doen verrichtenB. B. te Gouda, f 2, subs. 2 dagen. Wegens den arbeid eener vrouw later doen eindigen dan 7 uur 's avonds: W. M. v. H. te Gouda, 2 in. f 2, subs. 2 m. 1 dag. Wegens loopen langs den spoorweg: W. v. W. te Gouda,v f 1,50. subs. 2 dagen. Wegens met zyn schip een ander schip vooréy varen binnen de stoppaien van de beweegbare spoorwegbrug: H. D. te Huizum, f 1, subs. 2 dagen. Wegens zijn kind niet geregeld de school laten bezoekenE. P., huisvrouw van L. D. B. te Moordrecht, f 15 -f f 10, subs. 2 in. 10 dagen; G. v. d. W., huisvrouw van P. L. te Reeuwyk, f 2, subs. 2 dagen. Wegens zijn hondenkar niet voorzien heb ben van een drinkbak: L. de H. on A. de R. te Gouda en H. K, te Reeuwyk, allen f 0,50, subs. 1 dag. Wegens iu de Gouwe te snel varen: C. H. te Boskoop, f 25, subs. 15 dagen. Wegens in de Gouwe mei z(jn schip lan ger vertoeven dan noodig is voor laden of lossenJ. v. R. te Gouda, f 2, subs. 1 dag. Wegens in de Gouwe een bord plaatsen waarop „byzondcre aanlegplaats voor stQom- booten" zonder vergunning: C. J. A. te Wad dingsveen, f 3, subs. 2 dagen. Wegens rijden met een hondenkar op een voetpad: T. v. L. te Zwammerdam, f 0,50, subs. 1 dag; P. H. te Reeuwyk, f 1, subs. 1 dag. Wegens 's nachts fietsen zonder JichtN, M. v. D. te Waddingsveen, f 0,50, subs. 1 week tuchtschool; M. V. te Zevenhuizen, f 0,50, subs. 1 dag; W. N. te Stolwyk, id.; G. v. H. te Moordrecht, f 1, subs. 1 dag M. II. te Waddingsveen, f 1, subs. 2 dagen. Wegens 's nachts fietsen zonder licht: P. R. te Boskoop, f 2, subs. 2. d.A. H. te Waddingsveen, idemP. v. d. B. te Gouda, idem. Wegens te Bleiswyk zonder vergunning venten en opgeven van een valschen naam R. F., woonplaats onbekend, f3 -f- f 15, subs. 5 d. -j- 30 d. Wegens opgeven van een valschen naam R. F., woonplaats onbekend, f 15, subs. 20 d. Wegens de Aaltje Baksteeg beryden in de richting van de Gouwe naar den Raam W. N. v. d. B. te Gouda, f 0,50, subs. 1 d. Wegens te Gouda wateren buiten de bak ken G. P. V. te Zegwaar!, f 1,50, subs. 1 d. F. v. d. H. te Gouda, f 2, subs. 1 d. Wegens te, Gouda de openbare orde ver storen A. H., woonplaats onbekend, 5 dagen hechtenis. Wegens te Gouda op straal met een voet bal spelen: I. J. v. L. te Gouda, f 1,50, subs. 2 d. Wegens te Gouda fietsen op trottoir: J. K. te Reeuwyk, f 1, subs. 1 (L Wegens te Gouda, ondeugdelijke me))t vervoeren: C. v. li. te Slolwtfk, f25, subs. 5 dagen. Wegens de Kleiwegbrug te Gouda bery den zonder vergunning om door te rijden: J. Tb. L. W. K. te Aljihen a.d. Rijn, f 10, subs. 2 d. Wegens te Gouda hel met hout bestrate Ïedeelte van den Tieudoweg in draf bery- en C. D. te Gouda, f 1, subs. 1 d. Wegens trekdieren onbeheerd laten staan op den openbaren weg; J. L. te Leiden, f 0,50, subs. 1 week tuchtschool; A. te Gouda, f 0,50, subs. 1 d.C M. A. de B. te Reeuwyk, f 1, subs. 1 d. Wegens nachtelijk burengerucht: II. J. v. d. Z. en G. H. II. te Gouda, ieder f 3, Subs. 2 d. Wegens openbare dronkenschap: G. P. V. te Zegwaart, f 1, subs. 2d.; N. T. te Gouda," ideuiH. G. F. te Gouda, f 3, subs. 2d; P. II. te Zevenhuizen, idem: H. F. S. le jpouda, f 5, subs. 3 d. AUoop van publieke verkoopingen vau onroerende goederen. Woensdag had ten overstaan van den notaris J. Koeman te Haastrecht de verkooping plaats van de panden be- hoorende aan den heer J. II. Muller. De afloop was, dat werden toegewezen aan: J. van der Steegt, perceel 1 voor f 677,50, H. van Zanen Muller, perceel 2 vóór f 687,50, W. de Mol, peroeei 8 voor f 14,75. NTAD8S1EIIHK Schoonhoven, 30 Dec. f Onze vroegere stadgenoot de heer J. J. Hogendoorn, thans hoofd eener openbare lagere school te Gouda, id Donderdag te 's-Gravenhagegeslaagd voor het examen Wiskunde lager onderwys. t Wanneer straks het nieuwe jaar is .ingetreden, zullen, zooals reeds vroeger werd medegedeeld, de naanjlooze vennootschappen .Stooiubootdienst op de Lek en btoombootdienst Vee- en Goederenver voer, directie alhier, in eigendom zyn over gegaan L aan de nuamlooze vennootschap Reedery op de Lek, directie te Slikkerveer. Dit feit mogen we niet atilzwygend voor bijgaan, want de geschiedenis van eeretge- noemden dienst houdt ten nauwste verband met de historie onzer gemeente. Het geldt toch hier geen maatschappij die, als zoovele andere, kwam en onmiddel lijk weer verdween, doch een, die reels 35 jaren geleden, onder directie van den heer L. van Zessen, werd opgericht en gedurende dat tydsverloop aan vele moeilijkhedeu het hoofd wist te bieden, den copcurrentiestryd met de zooveel grootere maatschappij beeft aangedurfd en dapper gestreden en, wat voor onze gemeente vooral van zeer groot belang is te achten, haar zetel te Schoon hoven gevestigd bleef houden. Aanvankelyk werd de dieóst met éetf kleine boot verricht, doch reeds eenige jaren na de oprichting moest een grootèr vaartuig in dienst worden gesteld en in 1897 kwam do tegenwoordige „Johan III" in de vaart, terwyl bovendien geregeld een wekeiyksche buurtdienst plaats had. In 1903 besloot men om over te gaan tot formeering van een naamlooze vennootschap en sinds dien tjjd dagteekent de gestadige uitbreiding van den dienst. Een vrachtboot kwam m de vaart en op meerdere plaatsen werden steigers gebouwd. In 1906 nam de heer J. Kortland de directie van den heer C. Kortland over, die van 1903 af de leiding had. Wederom onderging de dienst een flinke uitbreiding, onder meer door het bouwen van een aantal steigers, maar daarnevens bleven de tegenspoeden niet uit. Er hadden aanvaringen plaats, de „Johan III" moest van een nieuwen ketel, de „Johan IV" van oen nieuwen ketel met machine worden voorzien, belgeen begrijpe lijkerwijs met zware finauciëele offers ge paard ging. Bovendien werd de concurrentie tegen de kapitaalkrachtiger Reedery steeds zwaarder, en al bereikte men met de in 1910 in de vaart gebrachte veeboot prachtige resultaten, het was, vooral toen de luxurieus gebouwde „Reedery 6" in dë vaart kwam, te voorzien, dat onder zulke omstandigheden een samen smelting van beide diensten niet kpn Uit- biyven. Het moet worden erkend, dat dë btoom bootdienst voor het verkeer cn den handel zeer veel goeds beeft tot stand gebracht, voornamelijk wat betreft het vee- en goe derenvervoer. Daaruit bleek wel ten duidelykste hoezeer de leiding aan alleszins bekwame handen was toevertrouwd. Do heer J. Kortland, die te dezen opzichte reeds van jongsar ervaring heeft opgedaan, was dan ook, voor zoover ons beoordeeling is geoorloofd voor zyn zeker niet gemakkelyke taak ten volle berekend, en daarom zullen ongetwijfeld velen met genoegen vernemen, dat de Ree- derij zyn verdiensten apprecieerde door hem de leiding van den dienst voor Schoonhoven en omstreken op te dragen. Een samensmelting als thans is verkre gen, een samenwerking als nu mag worden verwacht, zy kunnen niet anders strekken dan tot bevordering van den bloei dezer stre *k die bjj een goede communicatie met de verschillende plaatsen langs de Lek zulk een groot belang heeft. v D® £eer Jau M. J. Driesen heeft de benoeming tot directeur van de muziekvereeniging „T.A.V.E.N.U." alfaier aangenomen.

Schoonhovensche Courant | 1912 | | pagina 1