i BLOOKER'S CACAO Kunsttanden METSELAARS I Een TiDEMStneÉ, m Een 1 EE BERNARD ROOS, Waste Wagenstr. 93, Botterdam, j Hotsen on Weeën, DAALDERS Laster. Timmerlieden Sigarenmaker. Een Koetsier, L, een Knecht, Twee Knechts nette Jongen Een Boerenknecht Een Boerenknecht, Een Boerenknecht Een Boerenarlieider, Een Boerenarbeider, Boerenarbeider H.H. LANDBOUWERS! HEEHELM MODt ARTIKELEN Boerendienstbode. Maagaruppels Een zes-jarige PONNÏ Koehooi; Anton Coops, JAC. HHI, Stroohoedenvernis Anton Coops, J. G. KERGEÏt, itir Drie Metselaars. Schildersknecht Meid-Huishoudster s: GOUDA: liiKSsissmn H.H. Landbouwers 6e Groote Verloting IN HET VUUR Advertentiën. School voor Ghr. Volksonderwijs a f 2 per Tand, f 40 per Eebit. Vleeschhouwers- en tl Een bekwaam ZANDER en twee Personen Een Boerenarbeider, „DIENSTBODE. Hoofddepót C. J. SCHEER, Bodegraven; BRILLEN en LORGNETTEN, ^17 75 Ct. j BREUKBANDEN ml7r 11,50,idTeKderei«tVan f 3,00. Vraagt prijs van HIJSCH-, HEI-, FUNDEERING- en SCHOEIINGWERK bij Cu A. VIVEEN, Schoonhoven. Lijders aan de maaggij vindt direct baat en spoedig genezing A. N. van Zessen, 1 BRIK mei Kraam, Weet gij het al? P. ELSHOUT, Handel in Teakhouten Kuipwerk, HERDERSHONDEN, A.*v. DUIJVENDIJK, Ouderkerk a/d IJ. Sanatogen. Haematogen. - seis, Or. de Vrij. Aromatische Staaltinctuur. Staalpillen. Na elke proef met een ander merk, zult ge de kwaliteit van nog meer waardeeren djtn ge reeds deedt. INK IER50NNE51 Ales Drank-en andere Kuipen, Staren, Karns en Wringtobben. te Valkenburg (L.), Trekking MAANDAG 1 APRIL a.s. JACHTWATER" Stoom- en andere Werktuigen, met uw krukken. Geneest uw RHEUMATIEK oogenblikkelijk met den KLOOSTERBALSEM. Langerak, 6 Maart. De „N. R. C." meldt: Aangaande het bericht over het geval in de Gereformeerde kerk te Langerak schrijft ons onze correspondent, dat hg over de onnauwkeurigheid in zyn voorstelling, die hy grondde op inlichtingen, hem, naar het hem toescheen, van betrouwbare zyde verstrekt, gaarne xnn leedwezen betuigt. Allerminst Is het zyn bedoeling geweest, een voor Ds. Steffeus onaangename voor stelling van de zaak te geven. Van den aanvang af wist ik schrijft onze corres pondent dat Ds. Steffens in deze onver kwikkelijke geschiedenis vrij uitging. Van de oneenigheid, die er tusschen hem en zijn erkeraad is geweest, draagt niet hy de schuld. „Hou en Trouw", het vryzinnig weekblad voor de districten Ridderkerk en Sliedrecht, deelt nog in zyn laatste nummer mede, dat een commissie van onderzoek, bestaande uit twee predikanten en een kerkeraadslid nit andere gemeenten, heeft bevonden, dat de wanverhouding tusschen Ds. Steffens en een deel van zyn gemeente „uitsluitend te wyten is aan minder nette behandelingen van menschen uit Ds. Steffens' eigen ge meente" en in hoofdzaak haar oorzaak vindt by de kerkeraadsleden. De commissie, zoo heet het verder, heeft dan ook Ds. Steffens volkomen gerehabiliteerd. I Lekkerkerk, 6 Maart. Ter volledige oefening werden Maandag te Rotterdam ae navolgende lotelingen van de lichting 1912 uit deze gemeente ingelgfd: A. Potuit, zee militie, te Nieuwediep; A. de Ouden en P. Slingerland, le regiment veld-artillerie te Utrecht; M. den Waard, 4e regiment infan terie te Leiden; J. de Jager en J. de Jong (de laatste van de lichting 1911) by het 6e regiment infanterie, te Breda. Waddings*-een, 6 Maart. Het maken van een yzeren ophaalbrug met steenen landhoofden in den Bloemendaalschen Ry weg onder deze gemeente door Dykgraaf en Heemraden van den polder Bloemendaal Woensdag aanbesteed in het koffiehuis „De Romein" te Gouda, is gegund aan den laagsten inschryver, den heer C. Middel koop, timmerman te Gouda, voor de som .ran f 4186. monsters van 23 tot 40 pet. bygevoegd water bevatten. In het laatste monster bevond zich geen water. Het O. M., waargenomen door mr. Steen- berghe, eischte, ter zake van raelkverval- scbing, drie weken gevangenisstraf. De rechtbank te Heerpnveen heeft de preventieve hechtenis, waarin ds. A. Ewofdt zieh bevindt in verband met het verdrinken van zyn echtgenoote by Spannenburg, met 30 dagen verlengd. De verdachte heeft in de instructie op verschillende punten zichzelf tegengespro ken. Verbetering. In de zaak Jan Valk Jr., die, geiyk in ons vorig nommer werd ge- meid, 21 dezer voor de rechtbank te Rot terdam zal dienon, zal niet als verdediger optreden mr. Van Gigch uit Amsterdam, maar rar. B. Limburg, te Rotterdam. RECHTZAKEN. In de Maandag 4 dezer gehou den zitting van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Dordrecht werd uitspraak gedaan in de volgende zaken: Johannes van Meeteren te Leerdam, is m Augustus 1911 door een ongeval getroffen, tengevolge waarvan hy spoedig daarna overleed. Zyn ouders Jacob van Meeteren en Pleuntje Bogerd vorderden by klaagschrift 30 pCL van het dagloon van den getroffene, op grond dat deze hun kostwinner was, althans aat hy mede bydroeg in de kosten van het huishouden; terwyl liet bestuur der Ryks- verzekeringsbank de toekenning der aan gevraagde rente weigerde, op grond, dat ae overledene niet was hun kostwinner. De Raad oordeelde dat getroffene geacht moet worden de kostwinner zyner ouders te zyn geweest en wees aan klager de vor dering toe. Marinus Slotboom te Bolnes, geniet wegens een hem in 1905 overkomen ongeval eene rente naar 50 pCt. invaliditeit, welke rente door het bestuur der Ryksverzekeringsbank is herzien en vastgesteld naar eene onge schiktheid tot werken van 35 pCt. Slotboom vorderde by klaagschrift toe kenning der rente naar 50 pCt. invaliditeit op grond dat voor herziening geen termen aanwezig waren. De Raad oordeelde dat getroffene zich eenigszins aan zyn toestand heeft aangepast en er dus termen tot herziening aanwezig waren. Aan klager werd dientengevolge de vor dering ontzegd. Cornelia Kok te Slikkerveer, is in Juli 1911 door een ongeval getroffen, waarvoor hy eene rente genoot naar 100 pCt. invali diteit. Het bestuur der Ryksverzekeringsbank stelde bü beslissing van 25 November 1911 de invaliditeit van den getroffene op 60 pCt. Hiertegen kwam Kok in beroep en vor derde eene rente naar 100 pCt. ongeschikt heid tot werken, op grond dat hy niet kan werken en zelfs by het aankieeden moet worden geholpen. De Raad oordeelde dat de invaliditeit van klager terecht op 60 pCt. is geschat en ont zegde mitsdien ae vordering. De Centrale Werkgevers Risico-Bank te Amsterdam, stelde bij klaagschrift dat aan Karei de Snoo te Dordrecht, ten onrecht door het bestuur der Rjiksverzekeringst eene rente is toegekend, omdat getroffene's nhiktheid tot werken niet noemenswaard Brmiuderd. De Raad oordeelde dat getroffene in geen enkel opzicht by andere werklieden achter staat en verstaat dat hem terzake van het overkomen ongeval geene verdere uitkeering toekomt. Het bestuur der Ryksverzekeringsbank stelde de verschuldigde premie van J. Boer, te Nieuwerkerk a/d IJsel over het tijdvak 1 Januari 1911—1 Juli 1911 vast op f3,581/2 en zulks in strjjd met bet door klager I rek end bedrag zynde f 1,60. Hiertegen kwam klager in beroep eu vor derde het verschuldigd premiebedrag vast te stellen op f 1,50. De Raad oordeelde dat het loon van klager's zoon moet worden gesteld op f 1 per dag en dat van diens dochter f2,50 per week, zoodat het in het geheel uitbetaalde loon bedraagt f 50,49 gedurende 36 dagen en stelde dientengevolge de verschuldigde premie vast op f 1,83Va. Dirk Gerritse te Headrik-Idb-Ambadht, betaalde aan het bestuur der Ryksver zekeringsbank als verschuldigde premie over het tydvak 1 Januari 1911—1 Juli 1911 f 1,08. Genoemd bestuur vorderde wegens vast stelling van het verschuldigde premiebe drag op f 7,18'/a by betaling van f 6,101 /j waartegen Gerritse een klaagschrift indiende. De Raad oordeelde dat aan loon is uit betaald t 60 gedurende 32 dagen en stelde dientengevolge het verschuldigde premiebe drag op f 1,80. Behandeld werden de volgende zaken Pieter Kranendonk te Henderik-Ido- AmbachL Jan Speksnyder te Ouderkerk a/d IJsel. Huig van Vliet te Ouderkerk a/d IJsel. In deze zaken zal 18 Makrt e. k. uitspraak worden gedaan. In de Dinsdag gehouden zitting van de arrondissements-rechtbank te Rot terdam werd onder meer de volgende zaak behandeld: De brigadier J. A. Weinpe had op 15 Jan. uit bussen, gevuld met inelk, staande op het erf van den niet-verschenen beklaagde G. van B., en welko melk gereed stond ter aflevering aan de fabriek Consus te Lopik, twee monsters genomen. Des avonds bad YVempe een monster genomen uit een emmer, gevuld met melk, welke verkregen was door het in zyn tegenwoordigheid mel ken van een drietal koeien van beklaagde. Daarby was ook tegenwoordig de ryksveld- wachter Leeuwenburgfh, die alle monsters had afgedragen aan de scheikundige, mej. E. van West Deze was door onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de beide eerste GEMENGD NIEUWS. J. van Rossem, aan den Krora- _en Run onder Utrecht, heeft den 27sten Februari de eerste grasboter gezonden aan H. M. de Koningin. In de vergadering van den raad der gemeente Twisk geschiedde mede- deeling, dat was ingekomen bericht van de herbenoeming en beëediging van den beer H. Vyn Cz., als burgemeester. De heer J. Zyp Hz. gaf te kennen, dat deze herbenoeming verwondering baart, aangezien de heer Vyn 76 jaar oud en voortdurend min of meer lydende is; bet burgemeestersambt (om maar van het secretariaat te zwygen) kan door den heer Vyn niet naar bebooren worden waarge nomen. Het verwonderde spreker dat deze herbenoeming in de gegeven omstandigheden nog mogelyk was. Ten slotte werd een motie voorgesteld, waarin werd uitgesproken, dat de her benoeming van den heer Vyn niet in het belang der gemeente is te achten en over die herbenoeming leedwezen werd uitge sproken. In stemming gebracht, werd de motie aan genomen met 1 stem tegen en 1 onthouding (die van den heer Vyn, die tevens raadslid is). De heer Koolhaas denkt zich persoonlyk tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden, om zoo mogelyk de motieven te vernemen, die tot de herbenoeming heb ben geleid. 1)1 aan dag-avond is te Dedems- vaart de schoorsteenveger E. Nuis onder de stoomtram geraakt, waarby hem een been werd afgereden. Dé ongelukkige was onmiddellyk dood. In Londen woont een Chineesche prinses Der Ling, die eerste-hofdame is geweest by de Keizerin van het Hemelsche Ryk, zy gaf gedenkschriften uit over het leven der Keizerin en deelt daarin o.a., het volgende mede De Keizerin, die heerschte over een volk van 400 tnillioen, werd dikwyls verkeerd voorgesteld, als een monster van wreedheid. De schryfster teekeut haar als een vreemd mengsel van goedhartigheid en wreedheid en tegelyk van een onwetendheid, die verklaard wordt door de strenge af zondering, die een gevolg was van haar hooge positie. Haar heele leven had maar één doelChina te verheffen tot een mach tige natie en zy leed onder het besef niet te weten langs welken weg zjj dit doel zou bereiken. Dikwijls klaagde zy er over, dut de mannen in haar omgeving al haar be doelingen verydelden. Zoo gaf zy by voorbeeld toe, dat de Keizcr- lyke bevelen waren gegeven, dat de Boksers de Europeanen moesten aanvallen, maar zy bestreed altyd dat zulk een bevel van haar zelf was uitgegaan. Zy had geen tegenzin tegen de vreemdelingen, maar zy vreésde hen en hunne vryheid, en zy wilde dat China innerlijk biyven zou zooals het was. Schoonmaaktijd. Tot de speciale voorjaarstraditifin aldus het slot van een lente-mymering in het N. v. d. D. waarvan het heel erg jammer zyn zou als zy, om de een of andere reden, vervielen, behoort, vooral in ons lieve vaderland, de schoonmaak. Daarom wil ik deze Maart-mymering be sluiten door, ter eere van alle daaraan vasthoudende huismoeders, haar te huldigen in deze ontboezeming: O, gü nuttige, Scbuierzwenkende, Vloerkleedzuigende, Stofverplaatsende, Raagbol zwaaiende, Spinnen verjagende, Witkwastzuiverende, Rommelreddende, Weggeraakt-terugbrengende Hollandsch-zindelyke Schoonmaaktijd Niezen. Wel bekome he t ul" klinkt het ten onzent by het niezen; by de Duitschers luidt het: „Hqlf djr Gott!", by de Franschen: „Dieu vousj croissel" en ook by Grieken en Romeinen was het reeds de gewoonte een „Zeus heljieu!" of „Wees gezond" te doen hooren. By de Israëlieten gold het voor een goed! teeken, wanneer een kranke niesde, en de oude rabbynen verhalen, dat er eens eei) gevaarlyke ziekte heerschte, die eerst de kinderen, later de volwassenen aantastte en dat zy, die niesden, stierven. Eindelyk bad Jacob, begaan met het lot van zoovelen, den Heere God, dat hy dit onheilspellend voorteeken in een gunstige mocht doen verkeeren. En alzoo geschiedde, waarna inon den niezende steeds toeriep: „Het geneesmiddel zy U heilzaam I" De Grieken beschouwden het niezen als iets heilzaams, ja, als iets heiligs, iets goddelijks. Toen Xenophon, die den terug tocht der tienduizend Grieksche krygslieden uit het land leidde, hen aansprak, begon een hunner te niezen en oogenblikkelyk vielen allen op de knieën en aanbaden d< Goden. De kuische Penelope had zich bitter be* klaagd over de minnaars, die haar, tydens afwezigheid van Ulyssus, het leven zoo lastig maakten en zy sprak daarom den wensch uit, dat haar echtgenoot zich by zyn terugkomst op hen zou wreken. Tele- machus, haar zoon, begon hierop zoo hard te niezen, dat het weergalmde door het Saleis. Dit veroorzaakte haar groote vreugd*, aar het den dood der lastige minnaars voorspelde. Daar by onze heidensche voorvaderen het niezen van hooge beteeken is was, valt het niet te verwonderen, dat het bygeloof der middeleeuwen dit overgenomen heeft. Men hoorde spreken van heiligenbeelden, welke niesden. Het herinnert ook aan het Grieksche verhaal, dat, het door Prometbeüs vervaardigde standbeeld van Zeus niesde, toen hy dit een zonnestraal onder den neus hield. In een oude schoolordonnantie werd den kinderen ernstig geboden om, zoo de mees ter niesde, te zeggen: „goed debied" of „bon proufaes". De gevallen, waarin men aan bet niezen goede of soms ook minder gewenschte be- teekenis gaf, was by onderscheidene volken verschillend, ook op welken tnd het niezen plaats had. Zoo werd het niezen by den aanvang van een gebed, als een kwpad, bij het einde als een goed teeken beschouwd. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Bedactie. Plaatselijke vereenigingen voor Brandverzekering. o— Aan de Redactie der Schoonhovensche Courant. Geachte Heer Redacteurt Mag ik U beleefd plaats verzoeken in uw veel gelezen blad, voor bet volgende, waarvoor by voorbaat myn dank. Reeds verscheidene berichten in uwe courant gaven verslag van door den heer A. de Groot te Haastrecht in verschillende gemeenten gehouden vergaderingen, met het doel tot oprichting van plaatselyke „Onderlinge Brand vereenigingen" te geraken. Hoewel het niet ontkend kap worden wanneer der^eiyke vereenigingen, zegge in een tiental jaren niet in de eerste jaren geen noemenswaardige schade- uitkeeringen aan hunne deelgenooten be hoeven te doen, voor deze een gunstig flnanciëel resultaat te wachten staat voor het vervolg, is juist dat tydvak dier eerste jaren (hoeveel?) naar rayne meening een zeer gevaarlijk tydvak voor de deelnemers, en wel om de volgende redenen: In de eerste plaats is geen noemenswaardig gestort waarborgkapitaal of reservefonds aanwezig, om daaruit, zoo noodig, in de eerste jaren uitkeering te kunnen doen, en volgt daaruit dat, wanneer aanmerkelyke schade moet worden vergoed, daarvoor geene gelden beschikbaar zyn, dus door de leden- deelnemers pondspondsgewyze zal moeten worden betaald. Een der laatst opgerichte vereenigingen, n.l. die te Berkenwoude met plm. 50 leden, als voorbeeld. Indien by deze veFeénigiitg thans een boerdery is verzekerd voor f 5000, vee, hooi-, bouw- en inelkgereedschappenwagens, meubelen enz. mede voor f 5000, samen f 10000, zeker voor een flinke boerdery met inventaris niet te bopg geraamde som. Stel dat bedoelde' boerdery met Inventaris in een def eerste jaren door brand geheel verloren gaat, dan zullen de 50 leden-deel nemers, aangenomen dat ieder daarin een gelyk deel moet dragen, hoofdelyk moeten betalen f 200, immers gestort waarborg kapitaal of reservefonds is weinig, of wel licht in 't geheel niet voorhanden. Daarom mag de vraag toch worden gesteld, kan dat geavontuurd worden? ook in het aller eerste jaar kan het geval zich voordoen dat een groote schadepost vergoed moet worden. Naar myn bescheiden meening is het daarom voor de deelnemers, indien vooraf geen behoorlyk waarborgkapitaal wordt gedeponeerd, hoogstwaarschynlyk op die wyze een verzekering aan te gaan, die geheel gebaseerd is op het stelsel van lotery n.l. geluk en kan daarom van bepaalde waarborg voor geleden schade, geen sprake zyn. Öf de gelden van hypotheekhouders van dergelijke wyze verzekerde panden ge waarborgd zyn, maÉ om gemelde redenen bemerken door een weliger, forscher groei en een donkergroene kleur. Na 't zaaien en inharken plakt men den grond met een schop licht aan. Om de vogels, vooral de musschen.er af te houden, kan men op ongeveer 10 c.M. hoogte zwart draad (naaigaren) over 't gezaaide spannen. De roovers komen hier met de vleugels tegen aan e» blyven 't beste op een afstand. Men zaaie om de 14 dagen wat van de zelfde groenten, om geregeld te kunnen oogsten. Beter nog dan op bedoelde warmere plekjes in den tuin kan men groente vervroegen in bakken. En hoewel we met eenige zekerheid weten, dat maar weinig liefhebbers over zulke middelen beschikken, toch zyn er vele, die in 't voor jaar in hun tuin met een oud raam, grooter of kleiner, hun bloempjes aan den groei trachten te krygen. Soms kan men by een verkoop van afbraak geschikt een raam koopen, waarvan men met behulp van een paar planken, een broeibakje kan maken. Beter nog maken we gebruik van de zoogen. Westlandsche éénruiters. leder, die wel eens by een groote stad is geweest, zal die ramen, lang plm. 1.40 M. en breed plm. 80 c.M., gezien hebben by froentenkweekers en bloemisten. In 't West and liggen er onafzienbare ryen; soms een glasoppervlakte van 12.000 zulke ramen is ;een zeldzaamheid. Zulke ramen kosten i lijst en glas samen) plm. f2,10. VaiHofS tan men, met bettulp van een paar planken, een aardig bakje maken, waarin een lief hebber wat kan kweeken. Reeds vroeger gaven we vaö 't samen stellen van zoo'n eenvoudig bakje een uit voerig schryven; thans, nu we er zooveel van kunnen profileeren, willen we het even in 't kort herhalen. Van 2 planken plaatsen we één op haar kant op den grond en slaan er een paar aaltjes langs om haar overeind te houden. !en tweede, evenlange plank plaatsen we, betwyfeld worden. Of op de ter zak#gehouden vergadering aan belanghebbende ook die zyde der medaille is vertoond, is my niet bekend, toch komt het uiy voor dat dit niet mag worden nagelaten, 't Is toch niet ieder bekend dat verschillende van dergelijke vereenigingen zelfs_ hun eerste jaren niet hebben overleefd en aan hunne ver plichtingen niet konden voldoen, 't Kan ook niet anders gaan, daar zulke vereenigingen toch niet uitsluitend uit kapitalisten bestaan, die, welken omslag ook geöischt zal worden, deze kunnen bypaspep, daargelaten of zy daartoe zouden genegen zyn. Zonder waar borgkapitaal of reservefonds is werken zonder basis, terwyi een verzekering aangaan geen twyfel mag l4ten, van by schade ook vergoeding te krygen. De bestaande onderlinge brandwaarborg- maatschappyen neem aan dat de admi nistratiekosten door hun bestuurders boog genomen worden beoogen toch ook geen winst en zullen de plaatselyke vereenigingen eveneens een degelyke administratie moeten voeren, die behoorlyk betaald dient te worden en komt men daardoor weer tot hetzelfde resultaat der groote maatschappy, n.l. betalen in geleden schade en admini stratiekosten, echter met dit verschil: dat by de bestaande grdttte maatschappijen uit betaling voor geleden schade gegarandeerd is, wat niet enkel tn de eerste jaren maar gedurende vele jaren by plaatselyke vereenigingen niet mogelyk is. De in de omLiggende gemeenten bekende en zeer vele deelnemers hebbende Onder linge Brandwaarborgmaatschappyen, onder Directie van de becren De Jong Sc Co. te Amsterdam, alsmede die onder Directie van den heer Montyn te Gouda, keerden over de laatste 12 jarenl in verschillende ge meenten in de Krimpenerwaard meer aan schadevergoeding uit dan aan premiên werd ontvangen. Dit zyn feiteu, welke andere dan de hiervoor genoemde maatschappyen wellicht met dergeiykr resultaten kunnen aanvullen. Ook hier zy het: „bezint eer gy begint" aan eventuëele deelnemers ter overdenking aanbevolen. Uw dw., X. LAND- EN TUINBOUW. Vroege Groenten. Om vroeg in 't voorjaar versche groenten te kweeken, dient'men zooveel mogelyk profijt te trekken van de steeds hooger rijzende zon en zoovéél mogelyk den koudt invloed van den Nooftdeiyken wind te weren. Hieruit volgt vanzelf, dat we voör het uitstrooien van heb eerste zaad de meest geschikte plekjes in den tuin opzoeken. En vaak zyn deze ej^ineér dan men direkt vermoedt. Heel véél muren van huizen, fabrieken of schuren zijn naar 't Zuiden of Zuid-Westen gekeerd, zoodat de zon de aanliggende gronden daar spoediger dan ergens anders in den tuin doet opdrogen. Voor zulke muren spitten we een strook grond om, ter breedte van een meter of iets meer, werken er wat mest onder, harken de kluiten goed /(jo onze groad is voor zaaien gereed. Ook al staan vruchtboomen tegen bedoelde muren, dan kan nog gerust gedurende de eerste maanden van hel jaar vroege groenten, die uit den aard der zaak maar ondiep wortelen, vóór worden verbouwd. Eerst dienen de boomen te worden gesnoeid, flink afgeborsteld en opnieuw aangebonden. Tot de eerste buitengezaaide groenten be- hooren: spinazie, radys, raapstelen, snysla, dunsel e. a Van de eerstgenoemde legt men 't zaad gedurende 24 uur in water te weeken. Dan giet men 't water af, vermengt het natte zaad met droog zand en strooiu het regelmatig over het fijn geharkte rabat. We kunnen voor vroege groenten vry dik zaaien. Ongeoefende liefhebbers kunnen, evenwydig van elkaar, voortjes in den grond maken/van ;fc 5 c.M. diep en 15 c.M. vaneen, en daarin het zaad regelmatig uitstrooien. Ze kunnen dan later beter de opkomende groenteè^van onkruid onder scheiden en zaaien het zaad regelmatiger. Bovendien kan men later, als do jonge groente pas bovenkomt, gemakketyk tus schen duim en vinger wat chilisalpeter langs de rytjes strooien. Biynen een dag of vyf is dit sands groente reeds te kant, maar voor de helft in den grond. De afstand van de planken moet zóó zyn, dat hf evenwydig aan de eerste, eveneens op haar 'ft in den grond. n moet zóó zyn, één raam precies hierop kan liggen. Het raam belt naar een kant, dóórdat we een plank half in den grond lieten zakken, en 't regen water kan dus gemakkelyk afloopen. De helling maakt men liefst uaar 't Zuiden, zoodat de zonnestralen onder 't glas worden opgevangen en den daaronder liggenden grond verwarmen. De lengte van de planken nangt af van het aantal ramen, 't welk men er op wil leggen. 'tls interessant hoeveel plezier men kan hébben, 't Heele jaar door kan men er in kweeken. 's Winters kan men er kool-, sla- en uienplantjes in overwinteren epz. Men behoeft niet juist bladgrond te ge bruiken; gewone, goede tuinaarde kan geschikt dienst doen. By zonnig weer zet j'uchl, naar den waarvan de men de ramen een beetje op lucht, naar den ;egenovergestelden kant al vind komt 's Nachts dekke men met matten, zakken, kleeden of wat men ook maar heeft. Dit materiaal verwydere men 's morgens by niet vorslig weer zoo spoedig mogelyk. Na dé eerste groente kan men erin eind April snyboonen of prinsesseboonen in kweeken. Ook kan men de knolbegonia's in Maart er in te spruiten leggen. In speciale gevallen geven we gaarne raad. o— Vraag. Door welke samenvoégingen kryg ik liorduUische pap, geschikt en genoeg voor 7 volwassen vruchtboomen? Ik heb ze vóór de insmering (ik heb n.l, geen spuit om ze te besproeien) geschrabd. Js aat goed? Antwoord. Wy raden u aan om het in den handel voorkomende en juist gemengde poeder voor Bordeausche pap te koopen. Van dit poeder (een mengsel van fijne koper vitriool en kalk) neemt- u 3 R.G. op de 100 L. Water, dus 3 Dit poeder zal by een drogist, kunstmestyandelaar of bloemist wel te krngen zijn. Aan 100 L. van het mengsel zal u wel genoeg hebben. Zoo 't poeder in Sch. niet aanwezig is, neem dan 50 L. water en meng daarin 1 i/s K.G. versch gebluschte kalk. Neem eveneens 50 L. water en meng daarin IV» K.Gf fijne kopervitriool (in de drogistery verkrygbaar), voeg dit samen en roer flink, want de kalk lost niet op en zakt naar den bodera. Neem zoo mogelyk een handspuit. U spreekt vaa insmeren, maar het mengsel moet juist dienst doen op de fijne en dik kere takken, zoodat smeren geen gemak kelyk werk is. Voor de stammen zal dat gaan. Meng niet in zinken-, maar in houten of koperen vaatwerk. Als u op een dubbele ladder staat kunt u ook gebruik makep van een gieter. Er zal dan noodwendig veel verloren gaan. Vragen op Land- en Tuinbouwgebied aan het Bureau van dit Blad onder motto „Kweeker". SCHOONHOVEN. o— Aangifte ran leerlingen voor het NIEUWE LEERJAAR (liefst vóór 20 Maart a.a.), by het Hoofd der School, A. NYTZEMA. Plaatsing zonder pyn en met schriftelyke garantie. Alle tandheelkundige operatiën geheel pynloos. Oppert 150, Rotterdam. 99" By plaatsing vanaf 3 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. De ondergeteekende verklaart, dat al de praatjes, die van hem zyn rondgestrooid, niets dan LASTERPRAATJES zijn. Hy looft f 50 nit aan hen, die deze prautjes bewyzen kunnen. P. GOUDRIAAN Az., Bergambacht, Bovenberg. Terstond gevraagd: DRIE bekwame Adres JAC. KWAKERNAAK, Mr. Met selaar, Lukebkehk. v Terstand gevraagd Adres ADR. BOUTER, Aannemer Schoon hoven. gevraagd, voor geruimen tyd werk. Adres: GASFABRIEK, Boskoop. A. T. HEMIirÊEK. Metselaars en Opperlieden terstond gevraagd by A G. VREEBURG, Biezen 44, Boskoop. evraagd, vast werk, by D. VAN LEEUWEN, gevraagd, vast werk, bj Achterkade, Boskoop. evraagd, zoo spoedig mogelyk, by C. DE 1RUIN te Jaarsveld. TERSTOND GEVRAAGD: voor vast werkbekend met boeren- en burgerwerk. Br. fr. aan ADRs. DEN OUDEN Mr. Timmerman te Moercapelle. zoo spoedig mogelyk gevraagd by P. C. RIGTER, NieuWer-Amstel, Ruurt over Ouderkerk. Gevraagd te Sehoanhavem (Draadwerker), tegen hoog loon. Brieven, onder no. 23, aan het Bureau van dit Blad. Gevraagd een bekwaam 8IGAHRN- MAKER, ongehuwd, by J. P. JONGKIND, SigarenfabrikantMolenaarsgraaf. Er biedt zich aan een halfwaz Adres: Franco brieven, letter B, HULP POSTKANTOOR te Ouderkerk a/d IJsbel. Gevraagd op de Steenplaats „Hitland", Nieuwerkerk a/d IJsel (boven 17 jaar) voor het staren van Hitten- karren. Voor huisgezinnen is ook nog ander werk WORDT VERLANGD: goed met het vak bekend, tevens bekwaam tuinwerk te verrichten. Opgave van loon en waar in betrekking geweest, onder nó. 25, afn het Bureau dezer Courant Gevraagd tegen 1 April a. s. die met paarden kan omgaan cn eenig boerenwerk verstaat, by N. DIRKZWAGER, Graaphandelaar, Moordrecht. Wegens teleurstelling der tegenwoordigen, gevraagd, P. G. Adres Wed. T. BLONK, Melkinrichting, Boskoop. Ter Broodbakkery van J. VELDHUIZEN te Lekkerkerk kan een geplaatst worden. gevraagd tegen 1 April a.s., goed kunnende melken, G. G., by D. BLONK, Landbouwer, Boskoop. Gevraagd tegen half Maart: goed kunnende melken en met paarden omgaan, by J. C. KOENEN, Hoofdweg, Hillegersbebg. TERSTOND GEVRAAGD of Halfwaz, P. G., goed kunnende mel ken. Adres NICO VAN IlERK, Lekkerkerk. WORDT GEVRAAGD: P. G., goed kunnende melken en met boe renwerk bekend. Nieuw huis met tuin beschikbaar. In diensttreding omstreeks April of direct. Zich in persoon aan te melden by L. BROEREhofstede a/d Kerkweg te Lek kerkerk. TERSTOND GEVRAAGD: P. G., goed kunnende melken en met alle boerenwerk bekend. Huis beschikbaar. Adres h. NOORDEGRAAF, Krimpen a/d IJmkl. Tegen 1 Mei gevraagd een of Knecht, beneden 18 jaar, goed kun nende melken. Adres E. DE JAGER, Lekkerkerk, Scbuagt. GEVRAAGD: P. G.goed kunnende melken en met alle boerenwerk bekend, bH H. VAN DEN BROEK te Ouderkerk a/d IJssel. (Huis en tuin beschikbaar.) Tegen 1 April een degelyke gevraagd, tusschen 30 en 40 jaar en P. G., uit ordentiyk burger- of werkmansgezin, in de onmiddellyke nabnheid van Rotterdam, be kwaam en genegeAaUe voorkomende huis- houdelyke werkzaamheden te doen, by Wedn. met drie kinderen, waarvan twee school- aandgoede behandeling verzekerd. Indien ekwame kennis der boerderystrekt tot aanbeveling, doch geen vereisebte. Br. fr., met opgaaf van loon en reference's, onder no. 28, aan bet Bureau van dit Blad. VOOR BOSKOOP gevraagd met 1 Mei a.s.: een nette eenvoudige P. G., in een net Burgergezin. Wascn bui tenshuis en loon naar bekwaamheid. Adres Mey. G. DE JONG, Dorp, boek Bootstraat 12, Boskoop. Gevraagd tegen 1 Mei a.s.: (liefst eenigszins kunnende koken), niet be neden 20 yaar. Gezin zonder kinderen. Hoog loon. Adres H. BISPING, Gouda. Gevraagd tegen 1 Mei a.s.: Adres JOH. ZIJDERLAAN, Bakker, POLSBROEK. Nu is het weer tijd dat uw vee „KWAMTtRBPOEDEB" noodig heeft; „Kwwlaterpoeder" is reeds jaren met Bucces m den handel en is een uitstekend geneesmiddel van Kwglster by Koeien en van Kwade- en Deze ^poeder ia8 verkrygbaar in pakken met gebruiksaanwyiiiig h f 0,75, franco ^6r (Vele Attesten van verschillende landbouwers voorhanden.) Y OW «liratcu «nu verder verkrygbaar by onderstaande wederverkoopers B. BRAND, Groot-Ammers; L. A. STOPPELENBURG, Stolwijk A. van WALSUM, Ouderkerk a/d IJsel J. In 't HOUT, G. v. ZWIENEN, Lekkerkerk; A. P. den HOED, Polsbroekerdam Fa WOLFF, Gouda ANTON COOPS, C. v. STEENIS, Noordeloos; P. C. BONGERS, Moordrecht W. v. REES, Bleskensgraaf J. J. VERHOEFF, Giesendam Z. J. de JONG, Nieuwerkerk a/d IJsel; W. J. van DAM, Haastrecht; P. ROELOFS, Oudewater; W. de LANGE, Schoonhoven H. SMIT. A. GROENEVELD Lzn. Krimpen a/d IJsel; v. d. HEIJDENWaddingsv. Tevens verkrygbaar „ZOGPOEDER", een uitstekend genees- en ^orbehoed- middel van kwaad zog by Zeugen; daar er van beide artikelen NAMAAK in den handel is, lette men vooral op het wettig gedeponeerde handelsmerk en den naam C. J. SCHEER, welke op ieder pak moet voorkomen. P. de BRUIJN, Ottoland; C. de JONG, Molenaarsgraaf; M. de RUIJTER, Nieuw-Lekkerland J. VLOT, Oüd-Alblas; Fa TRAPMAN, Goudriaan; M. A. v. BEEKUM, Meerkerk; C.G. v. d. BERG, Bergambacht; G. den HOED, Berkenwoude; G. COMPIERLopik. uR één stuk vervaardigd, is prHCtizch, elegant, van echt linnen niet te onderscheiden en goedkooper dan het waschloon voor linnengoed. gbaar te Schoonhoven i./h. Mag. v./d. MaatachappU „DE FAAM" Verkrygbi en by (3. KONING, Magazyn „DE STER". I TELEFQQH M?56 MARKT H'SÖ-62 Dfl5sen BOORt7e« IcIreger Hemden I C^CHEnEZ-:-bretels OVERHEMDENiHflCHTHEMDEMl BORSTROKKEN I HBnD5GK0ERErt «SOKKEli-: ■yPHOriTS-."fARnCHETTET*PtTMTni-PrtS-l ••■HOËPEh PETTE.H Gevraagd wegens huwelijk van de te genwoordige, tegen den eersten April a. s. of later goed kunnende melken, by A. W. KOOL MEES te Nieuwerkerk a/d IJsel, Polder Prins-Alexander. Terstond gevraagd in een gezin zonder kinderen, een flinke Boerendienstbode, Sjd kunnende melken. Herv. Godsdienst, ader goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Adres G. KUIPER Kzn. te Giessen-Oudekerk. door bet gebruik van de van Dr. Hiëmta, k f 0,85 per flacon verkrygbaar by: Schoonhoven. Verder by: W. VAN REES, Bleskensgraaf. K. LOOPIK, J. STAM Gzn., L. DE HAAS, W. BROUWER, L. v. d. ZIJDEN, Amcide. C. v. ZESSEN, Brandwijk. A. MOURIK, Molenaarsgraaf. A. NATZIJL, Stolwijk. Brandwijk. Streefkerk. Molenaarsgraaf. Meerkerk. SCHOONMAAK! Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor wosslbeh van Gordijnen en Fijn Goed. Er kunnen ook eenige Wnsschen ge plaatst worden. Mej. STB AVER Murk. Langeraksche Singel, by Schuttersvlucht. TE KOOP: 1 Stortkar, 2 Brikken met Kar voor Bakker of Kruidenier, 1 Koopmanskar enz., by W. VAN STAM, Bergam bacht. TE KOOP: met of zonder een overdekte KAB. Adres P. DE JONG, Schoonhoven. Indien u Goud of Zilver gaat koopen, Waar gy dan wezen moet? Eerst by WILLEM BOUS aanloopen Voordat gy uw inkoopen doet; Daar zal men keuze vinden: Zegel- en Trouwringen in elke maat, Heeren- en Dameo-horloges, die [goed winden En waar twee jaar garantie by gaat; Indien men ond Goud of Zilver beeft Kan men daar ruilen of verkoopen, Daar hy er boogen prys voor geeft. Kooplieden, die willen genieten, Volgt dan ook dezen raad, Daar flinke korting zal overschieten Indien u gaat naar de Molenstraat, Schoonhoven. ASSURANTIËN, HYPOTHEKEN, VOORSCHOTTEN. Zevenhuizen (Z.-n.). TE KOOP: 8 duizend kilo en aan hetzelfde adreé 6 beste LANDVARKENS. Te bevragen by T. en I'. ROOSEN DAAL te Nieuw-Lekkerland. DE Kaasvormen met ingelegd* Kaaaperaen enz. enz., uit de Eerste Stoomhoutdraaiery en Kuipery der Heeren Gebr. BAKKER te Haastrecht, en de bandel in Kaaskleursel en Strem sel, sinds jaren gedreven door des Heer A. DE BOOM, zal op denzelfden voet worden voortgezet door Mej. de Wed. A. DE BOOM en haar Schoonzoon, den Heer J. IN 'T HOUT, alhier. Minzaam aanbevelend. Ouderkerk a/d IJsel, Februari 1912. Tegen zeer billfiken prijs te koop aangeboden: S korth. Hollandsche oud 9 weken, benevens de moeder, oud 1V» jaar. Adres G. VINK te Lopik. in nette doozen verpakt. Prima afwerking. Cènearreerende prezen. Drogist, Wijdstraat 29, GOUDA. —o— 4 Gy kent misschien dien toestand van gejaagdheid die maakt dat men de uren telt die tusschen mjiddernacht en de ochtendschemering verloopen. Niets is pynlykererj de ongelukkige die zyn nacht niet geslapen heeft, neemt waar dat zyn dagwerk er onder lydt. Hy gaat voortdurend achteruiten zyn levenskracht vermindert in groote mate. Wat vindt men, 9 op de 10 mdlen, a's oorzaak van dien zoolastigen toestand. Slechte spysvertering of zenuwachtige overprikkeling. Wy bevelen het gebruik der Pink Pillen aan, die, door het bloed weder te beleven, de maag nieuwe krachten geven, die, door de zenuwen te versterken, de storingen van het zenuwstelsel gqnezen. Men moet wel opmerken dat de Pink Pillen niet doen slapen, zooals sommige bereidingen met opium. Deze bereidingen doen den zieke kunstmatig inslapen, terwyl door de behandeling met de Pmk Pillen, hy op natuurlyke wyze inslaapt. De slaaploosheid wordt voortgebracht door het verbreken van het evenwicht der lichaamsverrichtingen. De Pink Pillen herstellen dat evenwicht. Zy doen den slaap weervinden, zooals zy de eetlust, de goede spysvertering, de krachten doen weervinden. In eén woord, de Pink Pillen verjagen niet de kwalen en de ziekten, zy ontnemen hen de mogelykheid langer te blyven, \LULES W) DU DrWILL/AMS Rijtuig- en Wagenmaker, Rijwiel handel „De Concurrent", Molenstraat, Schoonhoven. Groote voorraad WoeiiNdagN Markt Woerden, Donderdag»* Gouda. C. VAN LEEUWEN, Kuiper en Fusthandelaar, Vyverstraat F 132, GOUDA- s in alle kleuren i iverkrygbaar by 181/8 Ct». per flacon DROGIST, G0U0A. goedgekeurd by Kon. Besl. 19 Juli 1911, no. 61te bouden door de vereeniging „FALCOBERGIA KUR-COMITÉ". Aantal loten 60.000. Hoofdprijs: Vier Koeien, waarde f 1000; 8e pr(|e: TWEE KOEIENwaarde f 500,-; Se prUs: TWEE KOEIEN. Voorts: Koeien, Ameublementen, BH wielen, Naaimachine»* enz. enz. Prys per lot 30 Cent. SWT" Tegen toezending van f 3,05 aan den Heer H. HAANEN te Valkenburg, Penningmeester der Vereeniging, ontvangt men franco 11 loten. Trekkingslyst franco 6 Cent. Roos op het hoofd of levend onrein BU8I.M)TOKM»UEl,IJK!alsn]en „VAN ZESSEN'S gebruikt, waarraeê men bovendien den tjsargroei nog sterk bevordert. In flacons van 150 gram a f 0,35 by A. N. van ZESSEN, Schoonhoven. Mede verkrygbaar te: Oud-AIbla»*, G. VONK. Capeile a/d IJsel, Z. DE VOGEL. Brandwijk, C. VAN ZEbSEN. Id. K. LOOPIK. MolenaarMgraaf, L. DE HAAS. LopikJ. v. MIDDELKOOP. Cabanw, C. v. KLAAREN. Nieuwerkerk a/d IJ. J. DEN OUTER. Meerkerk, W. BROUWER. Molenaarngraaf, A. MOURIK. Langerak, G. VAN ZESSEN. Leerdam, M. BOGERD. Bergambacht, C. G. v. d. BERG. Opperdnit, K. HOOGENBOEZEM. Nlenwpoort, A. RIETVELD. Nieuw-Lekkerland, E. DE JONG. Stolwijk, A. NATZIJL. Id. A. R. v. d. BERG. noornaar, J. ZONNEVELD PIEK. KRIMPEN A/D IJSSEL, Fabriek van is het beste adres voor het repareeren of veranderen van Stoommachines en Motoren, Dryfwerken, Werktuigen en Machines voor: Land- en Scheepsbouw, Drukkerijen, Bakkeryen, Steenfabrieken, Maalderijen enz. enz. I Page lijk»* kosteloos te ontbieden. Het groote Rhenmatiek-Geneesmiddel. De Heer Pieter Johannes lk Feber, landarbeider te Oostburg, stond tengevolge van jicht aan de voeten hevige pynen uit. Die pynen waren zoo vreeselyk, dat hy op zyn beenen niet stgan Iton en .zelfs zyn voeten niet kon bewegen. De pyn belette hem 's nachts te slapen. „Daar ik alle mogelyke genees- „middelen gebruikt nadzeker wel „een 50 of 60, wanhoopte ik ooit „weer beter te worden, totdat op „zekeren dag een kennis my ver belde, dat de Kloostcrbalsem, „Klooster SanctH Pnulo.een „geneesmiddel was, dat hielp in „gevallen, wanneer andere mid delen niet baatten. Ik kocht „daarom by den Heer J. Risseeuw „Maat alhier een polje van dezen „kostbaren balsem, en nadat ik „slechts eenmaal my met den „Kloosterbalsem had inge- „wrevenkórt ik weer zonder pyn „op myn voelen staan. Myn be zigheden die ik een tjjdlang niet „kon waarnemen, kan ik thans „weer verrichten en toen ik 2 „potjes Kloosterbalsem ge bruikt had, was ik totaal genezen." KLOOSTER SANCTA PAULO, geneest onvoorwaardelijk Kheiimaiiek en alle rhen- matlsehe aandoeningen spit lip den rug, spierver- rekklngenstramheidwon den van allerlei aard k win terhanden en -voeteit» huid aandoeningen en aambeien. Prys per pot van 20 gram 35 Ct., van 50 gr. 75 Ct.van 100 gr. f f,20 en van 250 gr. f 2,50. Eischt rooden band met handteekeu;iog v. d. Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrygbaar by alle drogisten, apothekers en de be kende depóthouders.

Schoonhovensche Courant | 1912 | | pagina 2