u ODE. Officiöele KenmsonnseD. HOUTEN, i Mt, 1912 Woensdag 5 Juni. N°. 3347. (knecht 1 jtbode Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Inkwartiering. 10EN Tz, Bhooahoven. Portretten. 1-6 uur. >fdei {8iS£idS8D OKER. BUITENLAND. Overoicht. BINNENLAND. I. mg van enkele IDDINXVEEN. Regeering ;een uitkeei jgenl latei <•1 Gouda, 3 Juni. ge int ïd em- ilsel STAND. 5-22 Mei. ran d. r tint, en en M. C. van en G. C. van elk de motie- openbare rin na id U j, en, sr, oud 40 j., P- rebracht. ook 12 uur, svraagd een BODE, P.G. Mevr. VAN Aaneide. - pverige r te halt Gemeeute Schoonhoven. F, den. i geopend. iB, VEN. D: LANKHORST, De wetgever voor geruimen rk. Franco br. H, Timmerman AAGD: bij A. C. BEZE- >en, die Ier kon opne- ■rking Woensdag ongeveer 2 iter was ilyke gezi r kiesret van rüp tje .Kok. tak. Voort tenen t toe te voegen voor handels- gebaand door den p< len stukken, irden aange- zonder i alleen gedeelte van den A. van 't Hoog oèk handel van Schoonhoven. rvan vallige gel en er is SCHOONHOVEUSCHE COURAKT. Uitgave van S. A W. N. VAN NOOTEN Ti Schoonhoven. Intercoms. Telefoon-nr. 10. igt of de heer Van benoeming aan to mtschap. De regeling ,van het Re- wordt aangevuld en verduidelnkt. voorgesteld om mogelyk te maken •en van het Regentschap aan een bestemd is later als Koningin avoor den toestand van bet door Frank- ieerde land. Al hebben de Mo- jstemd in het protectoraat - Marokko, de Moorscbe van de protectie 1 hoop om Fez en de stellingen, Straaten, oud F. A. Verkaik, d 30 j. (won. id 28 j. - A. Lekkerkerk) v. d. Dool, ken, oud 22 j. sr, oud 63 i., ed. - N. W. E. van Mau- 3 j., echtgen. Casteletyn. ei. innes, z. i. - W(j n en M. ei. an G. C.van ingestelde SI herziening - gebracht, is 15 Mei 1912 em oud 63 j., - C. Schouten, A. Kool. G. Rietveld, oud weken. 30 Mei. •ert, z. van F. I. Martinus uvel en M. v. J. Schilt en t Johannes, z. Is. Louris, seksnfjder. d. Heuvel en 1. van A. de Ian, z. van P. van G. Slreef- p. Nicolaas, Vermeulen. A. J. Rietveld, er, oud 43 j., n A. E. Verhei!, jen, oud 33 J. ud 32 j., van van W. Gail- 28j.en J. Kool, en het resultaat wordt geheimzinnigheid in tot dusver zelfs ■ra mei. i L. de Bruin van C. R. de una, d. van C. de Pieter Leendert, Veen. t, oud 22 j. en P. Korporaal, j. P. Vasten- tperen, oud 25 j. nen, oud 86 ms aangegeven a A. J. Uitten- ■d, oud 75 j., fel. tus Cornells, z. iten. Neeltje en G. Droog. Jtveld en J. C. i A. vaaEaen ?ich rekenschap gegei a historischen grendsl ing te vinden voor di (taalkundigen aard, di< herziening d - - o zyn getredei en twistpunten nen die de praktik c wetenschap in den loop der jaren het licht hebban gebracht. it het verslag blijkt dan verder, dat bij overwegingen der Commissie een voor plaats werd ingeruimd aan de bepa- die de samensteling en de bevoegd- van de vertegenwoordigende lichamen melen. Een belangrijk deel van het verslag is voorts aan het kiesrecht gewyd. Voor het behoud van art. 80 der Grondwet was slechts één lid. Nieuwe voorstellen konden geen meerderheid bekomen. Wel zyn alle voorstellen nagenoeg daarin overeenstem mend, dat de Grondwet zelve de toekenning izinnen s zullen mi .king in er nog ernstig voor. latroons, zoowel de reeders als het haven stuur en de werklieden-patroons, weigeren conferentie te komen, zoodat er nu van lerhandelen geen sprake meer is. De -Ting stelde thans aan de stakers voor amendemen verzoemngsraad in het geschil te De heer 1 beslissen. wense.h nnat 'er dit voorstel beraadslagen de stakers uilen het zeer waarschijnlijk aannemen, aet hun niet gelukt is de pverige haven- Idsrs in Engeland over te halen met in krachtig er staking, iaar >u azuitsch- 'oederen te uavens. Asquith en Churchill inferences gehouden -la, maar omtrent zich aan als kker, Aanleg Norton PUp- itiek-dakbe- Frankrijk. .Ik gevoel mij hier als in een vjjandelyk land!" seint de Franscbe resident Lyauty, nadat hy een paar dagen in de Marokkaansche hoofdstad heeft door gebracht. Kenschetsend is dit telegram werkelijken toestand van het d< ryk gepaciftt gendheden toege: van Frankrnk over Mai._ stammen willen blijkbaar niets weten. Zy loopen te belegeren de stad van uit door ben ingenomen. Met 47.000 man houdt de Franscbe be velhebber de woeste stammen in toom en bewaakt hy den weg van Rabat naar Fez. 6000 man bezetten de hoofdstad en dezen hebben het hard te verantwoorden tegen de zeker 20.000 man sterke „harka” om Fez. Tusscbenbeide wordt er hevig gevochten, wanneer de stammen in de stad trachten binnen te dringen. Sultan Moelei Hafid, die o zoo gaarne weg wil, staat doodsangsten uit. Lyauty beeft handen vol werk, oin hem te kalmeeren. Hafid weet wat het zeggen wil, als de stammen den „Heiligen Oorlog” uitroepen. Het gaat tegen de vreemdelingen en hij wordt als de verrader beschouwd, die Marokko aan de Franschen overleverde. De Fransche regeering besloot om nog meer troepen naar Marokko te zenden. Dat is het eenige middel om te houden wat eenmaal in bezit genomen is. Moeilyker is het voor de Fransche regee ring een middel te beramen om den ont rustenden toestand van de bevolking in eigen land te verbeteren. Een afneming der bevolking met 35.000 zielen in éénjaar tyds, is een verschijnsel, zóó ernstig, dat men een oogenblik perplex staat. De regee ring zoekt het kwaad in z’n wortel aan te tasten, n.l. jn bestrijding van de kunstmatige beperking van het kindertal. Oud-Minister Messimy heeft een ontwerp ingediend en wil de ontvolking van Frankrijk tegengaan met booge premién: de moeder krygt 500 francs by de geboorte van het vierde en volgend kind. De eene helft ontvangt dadelijk, de andere kan gestort worden in hef fonds voor de ouderdomspensioenen, zoodat de vrouw later een lijfrente ontvangt. Het bedrag van die rente stygt alweer naar mate van het kindertal en hangt ook af van den leeftyd der vrouween moeder, die tusschen 20 en 31 jaar acht kinderen ter wereld brengt, krygt tegen haar zestigste jaar 5i8 frans lyfrente. Ook kan de moeder de 500 francs, die zy bij de geboorte ontvangt, terstond in zyn geheel opstryken en ze ook geheel in het fonds laten vloeien, zoodat de lyfrente nóg hooier wordt. Dit ontwerp kost den Staat natuurlijk geld. En dat geld wil Messimy laten op brengen dooreen belasting op jong gezellen, die dan eerder tot het huwelyk zullen overgaan, waardoor het mes van twee kanten snydt. Ook de gezinnen zonder en die met slechts één kind zullen meebetalen. Engeland. Met de staking in Londen’s haven staat het er nog ernstig voor. De patr--- - - best ter ond< regeering om een laten Over dit voorstel beraadslagen de stal en zullen het zeer waarschijnlijk aannen wijl het hun niet gelukt is de pverige hai arbeiders in Engeland over hen te staken. Zij hebben dnt ste dreigement: uitbreidiM*. verloren voor wat EngelariM4»betreft, mi trachten nu nog de kameradeh in Duits< land over te halen, om geen goc.k. ontvangen uit de Britsche havens. De Britsche ministers Asquith hebben verscheidene conferenties geh< met Lord Kitchener op Malta, maar om De BURGEMEESTER van Schoonhoven, Brengt ter kennis van de ingezetenen dat eene Inkwartiering van krUgavalk en stalling vau paarden zal plaats vinden van 12 op 13 Joul e.k.; dat de vorderingen te dier zake aan de inwonersdie hiertoe in aanmerking komen schriftclyk zullen worden uitgereikt, aan welken last moet worden voldaan door het verstrekken van het benoodigde volgens de wet dat ruilic; zijne voorkei dan vóór worden i sonen well komen dat de biljetten op Ja ui des namiddags te zullen worden uitgereikt; dat in huisgezinnen, waarin zich eene kraamvrouw, of een lijk bevindt, of waarin personen aan eene ernstige ziekte lyden, of waarin eene besmettelyke ziekte heerscht, geen inkwartiering zal geschieden, zullende die omstandigheden vóór bet uit reiken der biljetten aan hemburgemeester, moeten worden medegedeeld. Alles met toepassing der voorschriften volgens de Wet. Schoonhoven, 4 Juni 1911. VAN SLOTEN. Gouda, 3 Juni. In de Vrydagavond gehouden vergadering van den gemeente raad was o. a. ingekomen het rapport van Burg, en Weths. op het schryven van het gemeentebestuur van Haastrecht, met ver zoek om mildere bepalingen voor de levering van electriciteit aan die gemeente. Volgens dit rapport kan hieraan niet worden voldaan. Ook de toevoerkabel, waarop door het ge meentebestuur van Haastrecht aanmerking werd gemaakt, moet het eigendom der ge meente Gouda blyven. Besloten werd o. a. om de trappenbrug aan de Zeugstraat te verlagen en gelyk te maken met de straat. Tot gemeente-secretaris werd benoemd 8TATEN-GENEUAAE. TWEEDE KAMER? Vergadering van Donderdag 30 Mei. Aan de orde was de voortzetting van de beraadslaging over de Ziekteverzekering. De heer Schaper vond de wyze, waarop de minister deze materie had behandeld, een voorbeeld hoe men de sociale wet geving niet moest behandelen. Met ge noegen constateerde hy, dat de regeering de Invaliditeitswet formeel wilde doen aan sluiten by de Ziektewet. Zyn hoofdgrief was echter, dat de geneeskundige hulp in deze Ziektewet ontbrak, ofschoon er bij de artikelen nog veel was goed te maken. Deze minister moest tegen de doktoren optraden. Terwyl alles riep om zelfbestuur, om medewerking uit het volk zelf, kwam de regeering met de omslachtige Raden van Arbeid en de ambtenaren-voorzitters. Het verdiende aanbeveling de Ziektewet vóór de Radenwet te behandelen. Overigens was spreker tegen Roodhuyzen c.s. Men moest de kassen zoo goed mogelyk maken. De heer P a t y n wenschte overlegging van het advies van de RQksverzekerings- bank in verband met de vraag, of de zieken kassen zich ook met de geneeskundige be handeling zouden kunnen belasten. Vroeger had de minister verklaard, dat hy zelf besturende organen van noode had, waarin de menschen de zaken zelf dry ven. Juist dit denkbeeld van zelf besturende organen moest de Kamer verzoenen met de vertraging der verzekering. Nu waren de ingediende ontwerpen lynrecht in stryd met de grondgedachte, die by den minister had voorgezeten. Ook zonder Ziektewet kon men de Ryksverzekeringsbank van werk ont lasten. Door die Ziektewet voorop te schuiven, had de minister de sociale ver zeker ingswetgev ing een slechten dienst bewezen. Nooit had spreker een groot politiek onderwerp zóó slecht in de Kamer hooren ontvangen, maar de minister kon toch gerust zyn, want by de eindstemming zou het er wel doorgaan. Het politieke eogen- blik belette de coalitie dezen Minister een échec te bezorgen, anders werd deze wet zeer stellig verworpen. Scherp hekelde spreker voorts het inge diende ontwerp. De arbeiders, die kleine ondernemers geworden zyn, moeten zich laten schrappen, want zy moeten dan de volle pretyie betalen. En boven de 35 jaren komen zij, weer arbeider geworden, niet weer in de verzekering terug. Ten slotte verdedigde spreker de motie-Roodhuyzen c.s., waarmee de voorstellers hetzelfde beoogden als de heer Troelstra bij de Bakkerswet. De daarin neergelegde jgedachte was niet by lendement in de wet te brengen. De heer Tydeman betoogde, dat de wensch naar een algemeene volksverzekering meer en meer naar voren was getreden. Maar zulk een verzekering was als ver plichte verzekering onmogelyk en onuitvoer baar. Men moest dan vanzelf komen tot een vrijwillige verzekering, waaraan spreker de voorkeur gaf boven de verplichte ver zekering. Langdurig stond deze spreker stil bij de Deenscbe vrijwillige verzekering, waarbij het percentage der verzekerden zich steeds uitbreidde. De Vry willige verzekering ten onzent had eveneens reeds veel goeds tot stand gebr En wat de risico-overdracht betrof, spreker vroeg overlegging van het advies van d^ directie der Ryksverzekeringsbank. De heer Aalberse stond alweder langen tyd stil bij de loontbeorie, door hem in eerste instantie verdedigd. Hy en de zijnen wilden geen terugkeer naar de middeleeuwen, doch vooruitgang in de richting van een organischen staatsvorm. Daarna werd de vergadering tot den vol genden dag verdaagd. Vergadering van Vrydag 31 Mei. Dien dag werd de beraadslaging over de ziekteverzekering voortgezet met een rede van den heer Troelstra, die uiteenzette dat volgens de sociaal-democratep de rechts grond gelegen was in het feit, dat de positie der arbeiders drong tot vragen, tot eischeu. Het kapitalistisch stelsel had tot grondslag geweld en uitbuiting. Daardoor hadden de arbeiders een mim- mum-bestaan, waardoor tevens aan de meest elementaire eischen van het leven niet voldaan kon worden. Langdurig stond spreker stil bij de (rusten, de kapitalistische monopolies, bij het standpunt van den klasse- strjjd en bij het belang der arbeidersorga nisatie by ziekte- en werkloozen-verze- kering. Daarna ging hy over tot de bespreking der rechtsgronden, door den Minister en de sprekers der verschillende partijen ont wikkeld. Vervolgens betwistte hij den heer Patyn, dat er eenstemmigheid was aan de linkerzyde. De sociaaldemocraten gingen niet met den heer Tydeman mede. In- tusschen deelde spreker de sterkste critiek tegen dit ontwerp. En als de sociaaldemo craten ten slotte zouden tegenstemmen, dan zou het zyn, om een goede ziekte-verzeke- ring voor de arbeiders te verkrijgen. Nie mand wist nog, hoe zy over dit ontwerp zouden stemmen. Zij zouden, zonder te zien naar links of naar rechts, maar alleen lettende op het belang der arbeiders, hun stem uitbrengen. Met den lof der Jinkerzyde op de risico- overdracht vereenigde spreker zich niet, omdat daarby z. i. van den invloed van de arbeiders niets terecht zou komen. Wat de betaling betrof, het opleggen van premie aan de werkgevers voor de ouder- domspensionneering achtte hy in ons land onrechtvaardig. Juist omdat het meeren- deel der pensioen-gerechtigden den ge- eischten leeftyd niet bereikten, moesten zy geen premie voor hun pensioen betalen. Toch aanvaardden de sociaal-democraten bij de ziekte-verzekering principieel de premie betaling door den arbeider, mits de laagste loonen werden vrygesteld. Hier kregen de arbeiders nog minder dan in Duitschiand, doch haalde men evenals daar het geld uit hun zakken door deTariefwet. Deze ziektewet gaf den arbeider slechts enkele centen, waarvoor de Minister zich schamen inoest. De heer Van Karnebeek, die voor de motie-De Kanter-Roodhuyzcn zou stemmen, bestreed de Ziektewet in hoofdzaak op grond van het feit, dat de geneeskundige ver zorging in de wet ontbrak, waarna de heer De Kan ter deze motie nog nader ver dedigde. Deze laatste spreker deed uitkomen, dat de particuliere gassen eenvoudig vernietigd werden. Dit was een gevaarlyk praecedent voor volgende sociale verzekeringen. Mocht het mogelijk zijn het ontwerp door amen- deering in sprekers geest te verbeteren, dan Was hij geneigd de motie in te trekken. De heer Lohman deed nog eens het verschil tusschen zedelykheid en recht op den voorgrond treden. Men moest zich Alleen op het standpunt stellen in de tegen woordige maatschappij van ruiling van diensten. De sociaal-democratische begin selen hadden in die maatschappij geen reéele waarde. Werden deze beginselen inderdaad in praktijk gebracht, dan ware het met de vryheid gedaan. De Minister wilde de industrie slechts een minimum opleggen. Daarover was spreker meer verheugd dan over de grootere eischen van Dr. Kuyper. Immers, als men de industrie steeds meer lasten ging opleggen, nam zy alleen de beste krachten en sloot zy gezonde krachten boven de 30 jaren uit. Ten slotte erkende spreker, dat zyn denkbeelden sedert Maart 1910 veranderd waren. Kan men niet tegen den stroom op, dan moetenen het dwangstelsel de kiemen worden gelogd om aan dien dwang zooveel mogelijw te ontkomen. Laat men dus de particuliere kassen regel en de overheidskas aanvulling maken. Spreker en zyn vrienden achtten echter in dit stadium van het debat een motie ongewenscht. Daarna werd de vergadering tot Dinsdag 4 Juni verdaagd. nemen. De heer Van Ba a ren antwoordt be vestigend, waarna de voorzitter hem gelukwenscht met het vertrouwen, door de ingelanden aan hem geschonken. Tydens deze stemming is nog één inge land ter vergadering gekomen, waardoor het aantal stemmen 681 bedraagt. b. De verkiezing in de plaats van M. van Vliet, op «rien 633 stemmen worden uit gebracht, terwyl Gysb. Maayen 35 en A. van der Stok 13 stemmen vérkrygen, zoodat de aftredende is herkozen. Op de vraag van den voorzitter ver klaart Van Vliet, de benoeming aan te nemen, en wenscht de voorzitter hem geluk met het vertrouwen, door de inge landen in hem gesteld. Hierna wordt de vergadering gesloten. Giesen-Nleuwkerk, 3 Juni. In de laatstgehouden raadsvergadering, waar" zes leden tegenwoordig waren, werd voorlezing en vaststelling der notulen mede gedeeld, dat goedkeuring is verkregen op het kohier van de hondenbelasting. Drie personen werden gekozen tot leden van het stembureau. De heer P. J. v. d. Weele, hoofd' der school, werd gekozen als lid der commissie tot wering van schoolverzuim, in de plaats van den heer P. A. de Jong. Ook werd besloten, aan eenige personen vergunning te geven tot het gebruik van gemeenteterrein, om daarop waschgoed te bleeken of te laten drogen, tegen vooruit betaling van vyftig cent. Nog werd medegedeeld dat de verorde ning op het rijden met motorrijtuigen, waarby de snelheid in de kom der ge meente is vastgesteld op een maximum van 15 K.M., is goedgekeurd. In verband daar mede zal een viertal waarschuwings borden worden geplaatst. Na het behandelen van eenige zaken van ondergeschikt belang, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Gouderak, 3 Juni. By Kon. Besluit van 1 dezer is ingevolge de wet tot regeling van het lager onderwys aan den heer A. Berman als hoofd der openbare lagere school een pensioen verleend van f 950. Hekendorp, 3 Juni. De loteling Jo hannes van der Steegt van de lichting 1913 is door Gedeputeerde Staten voor den tyd van één jaar van den dienst by de militie vrygesteld, als zynde R.-K. Ordebroeder. Hoenkoop, 30 Mei. In de Woensdag gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap Hoenkoop, Vliet Dykveld, is de rekening over 1911 voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 7145,20, in uitgaaf op f 6675,95, batig saldo f 469,25. By de Woensdag door het bestuur van het waterschap Hoenkoop c.a. gehouden grasverpachting bleek geen behoefte aan hooi te bestaan. De opbrengst was slechts f 89, tegen f 192 ten vorigen jare, Grondwetsherziening. Het verslag dat door de op 24 Maart 1910 staatscommissie voor Grondwets- aan IJ. M. de Koningin is uil- thans verschenen. Het werd i Mei 1912 vastgesteld. Aan de Commissie was opgedragen de vraag te onderzoeken, welke wyzigingen in de Grondwet behooren te worden aange bracht en de voorstellen te doen, welke zij noodig zou achten. De haar verstrekte opdracht was een onbeperkte. Zij heeft tot kwyting daarvan dan ook van elke bepa ling der Grondwet zich rekenschap gegeven en voortbouwende op historischen grondslag, getracht een oplossing te vinden voor de vraagstukken van staatkundigen aard, die sedert de laatste herziening der Grondwet op den voorgrond zyn getreden en gepoogd, de bezwaren en twistpunten uit den weg te ruimen, die de praktyk der Grondwet en de -1JJ J— aan I Uit de name lingen, heid rei van het kiesrecht behoort te regelen. Eén lid verdedigde het blanco-artikel. Voor kiesrecht aan alle gezinshoofden was een krachtige strooining. Echter was één deel voor kiesrecht aan mannelyke gezins hoofden en het andeie deel voor kiesrecht aan gezinshoofden, hetzy mannen, hetzy vrou wen. Voor gezinshoofdcnkiesrecht wasechter geen meerderheid. Evenmin voor het actieve vrouwenkiesrecht. Over den kiezersleeftyd kon ook geei beslissing vallen. Evenmin over den stem plicht, wyl die slechts past in een ste|TC. van evenredige veriegenwoordigiag. Tea aanzien van dit stelsel mag de Grondwet nog geen partij kiezen. Waar de Commissie geen opiossftig voor het kiesrecht voor de Tweede Kamer kon vinden, n.l. geen meerderheid daarvooi, heeft zij ook geen regeling voorgesteld voor het kiesrecht voor de Prov. Staten en den Gemeenteraad. Eerste Kamer. De Commissie meent dat de verkiezing van leden der Eerste Kamer door de Prov. Staten moet blijven geschie den. Zy wil voor de Eerste Kamer echter verkiesbaar stellen, wie dat is voor de Tweede Kamer. De commissie wenscht geen ingrypendé verandering in de taak der Eerste Kamer en beveelt met name niet aan toekenning van het recht van amendement. Wel krijgt de Eerste Kamer het recht van regres in dien zin, dat zij ontwerpen aan de Tweede Kamer kan terugzenden met verzoek tot wyziging. Wordt die wyziging niet aange bracht, dan wordt het betrekkelyk wets ontwerp geacht te zyn verworpen. Voorgestelde wyzigingen. De verschil lende wyzigingen, welke de Commissie in de Grondwet aangebracht zou wenschen te zien, met uitzondering dus van het kies recht, waaromtrent geen voorstel wordt gedaan, zijn in een gewijzigde Grondwet samengesteld. Erfopvolging. De groote meerderheid der Commissie wenscht in de regeling van de erfopvolging geen verandering gebracht te zien. Staat en Kerk. Omtrent de regeling van de geldelyke verhouding tusschen den Staat en de Kerkgenootschappen meent de Com missie, dat er geen sprake van kan zyn aan godsdienstige gezindheden te ontnemen dat gene, wat zij thans genieten. Zy acht het billyk ook een uitkeering toe te zeggen aan thans bij de Regeering be kende gezindheden, die nog geen uitkeering ontvangen, en aan gezindheden, die zich in de toekomst vormen. Onderwys. Het onderwijsartikel wenscht de Commissie niet ongewijzigd te laten, itort samengevat komen de beschouwingen hierop neer, dat het bijzonder onderwijs regel, het openbaar onderwys aanvullend zij en dat de bijzondere gelyke geldeljjke aanspraken krygen als de openbare scholen. Inkomen der Kroon. Voorgesteld wordt het inkomen der Kroon met f 200.900 te verhoogen en te brengen op f 800.000. De uitgaven voor het onderhoud van de zomer- en winterverblyven worden even eens verhoogd van f 50.000 tot f 100.000. Voorts wordt voorgesteld aan de vermoe delijke troonopvolgster een gelijk inkomen te verzekeren alsfaan den Prinavan Oranje. Zij zal het genot van dat inkomen behouden, ook al wordt later een Prins van Oranje geboren. Regei gentschan Zoo wordt het opdrager. Prinses, die op te treden. Evenredige vertegenwoordiging. Artikel 81 is gewyzigd geformuleerd, om de in voering van evenredige vertegenwoordiging niet te bemoeilyken. Tweede Kamer. De zittingsduur van de Tweede Kamer wordt met één jaar ver lengd en voorgesteld verhooging van de schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kamer tot f 2500, zoomede toekenning van reiskosten voor alle vergaderingen, ook voor die van de Commissién. Minister en Kamerlid. De vereeniging van Ministerschap en Kamerlidmaatschap is ge schrapt en non-activiteit voorgesteld van leden van de rechterlyke macht, tot Kamer lid benoemd. Voorzitter der Eerste Kamer. Voorge steld wordt de benoeming van den voor zitter der Eerste Kamer te doen geschieden op gelyke wyze als voor dien der Tweede Kamer. Gemeenteraad. De bepaling dat de raad aan het hoofd der gemeente staat is geschrapt. Aan den eisch dat het bestuur der meente bij den Raad moet berusten, woi n.l. niet meer vastgehouden. krygt ten deze volle vryheid. Rechtspraak. Voorgesteld wordt de moge- lykheid te openen byzitters aan de rech terlijke macht toe te voegen voor de be rechting b.v. van handels- en arbeidszaken. De weg wordt gebaand voor invoering van rechtspraak door den politierechter. De nominatie door de Kamer voor leden van den Hoogen Raad wordt afgeschaft. De Hooge Raad biedt de Koningin een aanbe veling van drie personen aan. Staat en Kerk. Aan de kerkeiyke ge zindheden wordt voorgesteld een bydrage van den Staat te geven van f 455 per 1000 leden. Aan het verslag zyn negen afzonderlijke nota’s toegevoegd. den inhoud daarv de meest angstvi acht genomen, niets uitgelekt. De verkiezingen in België, Zondag j.l. gehouden, hebben nog geen beslissenden uitslag gebracht. De stryd was fef, van de aanzienlykste tot de geringste inwoner, iedereen was in de laatste weken druk met de verkiezingen. Het ging dan ook om de meerderheid, die nu 28 jaren lang aan de Katholieke staatsparty geweest is. Voorde eerste maal werd er gestemd volgens een meervoudig stelsel, met evenredige vertegen woordiging en stemplicht. De PortngeeHChe regeering is van plan ook de kalenderindeeling te verande ren. Het jaar n,l. in te deelen in 12 maanden, waarvan 11 met 30 dagen en een van 35 of 36 dagen. Iedere maand is in het plan ver deeld in vjjf weken van zes dagen en elke week een rustdag (die vermeerderen dus). Er moet nu een dag vervallen en daarvoor spreekt men van le dag, 2e dag enz. De jaartelling rekent van de vestiging der republiek; totdat de andere landen óók de nieuwe jaartelling hebben ingevoerd zal echter het jaartal van den Gregoriaanschen kalender nog op de officiéele stukken ver meld worden. Italië. Professor M el I ad ra, assistent- directeur van het Vesuvius-observatorium, is afgedaald op den bodem van den krater, meer dan vijf honderd voet diep. De professor was vergezeld door een kinematograaf-man, die er met zeer veel moeite in slaagde den krater te fotografee- ren, en de ontsnapping der dampe J'* uit de kraterspleten opstegen. Verd< hij nog enkele andere interessante mingen doen van de opkomende wei van den krater. De Duitsche Keizer heeft den Kanse lier een eerekruis verleend, als blijk van byzondere tevredenheid over de aanneming van de militaire wetten. In een vleiend telegram deelde de Keizer dit aan den Kanselier mede. Ver. Staten. Roosevelt heeft na zyn overwinning in New-Jersey deze wyze woorden gesproken: „In myn lange loop baan als jager heb ik geleerd, de huid van den beer niet te verdoelen vóór dat de beer dood is”. M. a. w. de „kolonel” beschouwt den stryd nog niet als gewonnen. En terecht, want al heeft hy prachtig opge haald, hij is toch nog allerminst zeker van de meerderheid der gedelegeerden op de conferentie van 18 Juni. Er moet nu nog alleen maar in Zuid-Dakota gestemd worden en die stemming zal weinig invloed hebben op den einduitslag, zoodat thans de worsteling geëindigd is voor zooveel de delegaten-verkiezingen aangaat. Nu zal het tweede bedryf gespeeld worden op de conventie in Chicago van den 18ea Juni. Mr. J. van Heusde, commies ter secretarie te Amsterdam. Gorinehem, 3 Juni. In de Donderdag avond gehouden gemeenteraadsvergadering is vastgesteld een verordening op de keuring van vee, vleesch en toebereide vleesch- waren en den verkoop van vieesch en toebereide vleeschwaren binnen deze ge meente. De keuring is opgedragen aan den gemeenteveearts en aan een daartoe van gemeentewege aan ges telden en van rykswege gediplomeerden hulpkeurmeester. Vieesch of toebereide vleeschwaren mogen alleen ingeveerd worden van 1 April tot 30 September van 7 uur 's voorin, tot 3 uur ’s nam. de overige maanden tusschen voorm. 9.30 en *s nam. 3.80. Tot directeur van de H. B. S. werd be noemd de heer A. Feenstra, leeraar in de staathuishoudkunde aan deze school. Zaterdag-namiddag is het museum „Dit is in Bethlehem” geopend in tegen woordigheid van den Minister van Binnen- landsche Zaken, den Commissaris der Koningin, den burgemeester van Gorinchem en andere autoriteiten. Benschop, 3 Juni. Vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het water schap „Benschop”, gehouden op Dinsdag 28 Mei 1912 des voormiddags 11 uur, ter gewone vergaderkamer van het bestuur in de kom dezer gemeente. Voorzitter: de heer R. van Beusekom, tevens secretaris. Tegenwoordig 29 ingelanden, vertegen woordigende 656 H.A. land en alzoo even veel stemmen. Na voorlezing van de notulen en mede- deeling van enkele ingekomi welke voor kennisgeving woi nomen, komt aan de orde: 1. De rekening van het waterschap over het dienstjaar 1911. De voorzitter deelt mede dat de com missie van onderzoek de rekening in orde heeft bevonden. Na voorlezing van de verschillende posten wordt de rekening voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 15679,26>/sin uitgaaf op f 15034,89, batig slot derhalve f 644,371/8. 2. Een voorstel tot onderhandsche ver huring voor zes jaren van: a. De hofstede te Haastrecht aan den tegenwoordigen huurder J. C. Kroes voor f 2000 per jaar. Daar enkele ingelanden zich niet met dit voorstel kunnen vereenigen, wordt het in stemming gebracht en met 593 tegen 63 stemmen aangenomen. b. Het gras van een Lopikschen damweg aan voor f 5 per jaar. Hiertoe wordt zonder hoofdelyke stemming besloten. 3. Verkiezing van twee heemraden in de plaats van C. van Baaren en M. van Vliet, die op 1 Juni a.s. volgens den rooster moeten aftreden, doch beiden herkiesbaar ?.yn. De voorzitter stelt aan de orde: a. de verkiezing in de plaats van C. van Baaren. De, uitslag hiervan is als volgt: C. van Baaren 390, A. van der Stok 126, Gysb. Maaijen 101, G. Maayen 24 en J. van Os 15 stemmen, zoodat de aftredende is her kozen. De voorzitter vraa( Baaren bereid is, deze 1. heer md, i vai de ronei rifle :en last trekken ruiling of uitbesteding niet ^.Lennis mag geschieden, en wanneer daartoe aangifte gedaan wordt het tydstip waarop de biljetten zullen uitgereikt, en alleen met die per- elke op de inkwartieringslyst voor-

Schoonhovensche Courant | 1912 | | pagina 1