tstbriofjes jaen nltt Staatsloten. MA smakerij. 1912 Zaterdag 20 Juli. N°. 3360. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I en Kleursel Eerste Blad. en Kleursel. Officiële KBnniSÊBTinon. slotery. Aanbesteding BAGGERWERK. I s. JGBAAR. P Stremming van Verkeer. Verpachting van Boomvruchten. Verchristelijking van Indië. dr de 5e Klasxe getplitst werdei. ends kwaaldie bet lijder een aaneen- tt van droeve dagen. meest vreeselyke ziekte, die er ran hart is, door zijn kwaal vol- -aanvallen kenmerken zich door n moeilyke ademhaling, met een jder is meestal rillerig en koud, en en moet dikwyis niezen. De lige middel, dat asthma volkomen orbygaande verlichting verschaft, de slum zich altyd zeer vast op ipen, dat, wanneer men een middel schappen bezit om de i‘“ ucht krijgt en weer gema thmaiyders kunnen reeds en. dat dit middel het eenige is, n lepel Abdijsiroop brengt reeds eflichting teweeg. BINNENLAND. DU n*Mnner beHtaat uit 8 bladen. voor iftei 'eer, net larnaede kaanmaken ■te Tenteenatellingen. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Intercomm. Telefbon-nr. 20. r en Fabriek. ■r en MagasUn. akt van 4e ALLER- wardt verkrejea: van E --- idteekening van tui vel wedstrijden, enz. gebruikt «leed» Gemeente Schoonhoven. ■oirnomw cöiirait. raai op middel slym snel smakkelijk ._j na het niige is, Hel prect il op Beide Gedej 'haven te iiehep udw(jk mhod4 rkerk enaarsgranf C. aankeven Z^kerk is verkrijgbaar te: AMMerdaiu »lde neratoi dat de •aar ver- zal tot de ontdekking, dat een herziening van het oordeel niet ongewenscht is. Hierbij komt, dat elke ontwikkelde gods dienst zich zoekt te verbreidenhy draagt een zendingskarakter. De Israëlieten lang vóór onze jaartelling, buiten hun land ge vestigd, trachtten proselieten te winnen en met dezen koloniën van geloofsgenooten te stichten; de Mohammedanen verspreidden de leer van hun profeet over een groot deel der wereld. Bij de Christenen heeft van het begin af de prediking aan alle creaturen steeds op den voorgrond gestaan en blijft de overtuiging leven, dat hun be lijdenis bestemd is de algemeene te worden. In dezen strijd der mededinging is het niet roogeljjk, onpartijdig te zyn. Wjj heb ben de overtuiging, dat de Christelijke BURGEMEESTER on WETHOUDERS /an Schoonhoven brengen Nieuwe keer voor afgesloten ged treinen naar Schoonhoven. Schoonhoven, 15 Juli 1912. VAN SLOTEN. De L-Secretaris, CALISSENDORFF. ingenomen met 4-5 tegen 13 stemmen, iststelling van de Provinciale begroo- rerd hierna de zomerzitting door den «ter gesloten. gerak R. VERMEULEN; kerkerk G. van der WOUDEN •meed T. MOLENAAR; G.COLJE; I A. H. DE GROOT; rkerk C. BROUWER; enaaregraaf A. BROUWER; rdreeht C. C. van GENNEP; awerkerk a/d IJ. K. STOLE; iw-Lekkerland A. den OUDEN T- ■wpoort L. BOEI rdelooa C. vr- c laad J. de I -Alblas erkerk a/d IJsel reeks ging zonder stemming er des voorzitters dooralleen azake de ambachtsschool te werd tot de najaarszitting aan- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Donderdag 25 Juli 121/a uur, in het Gemeentehuis openbaar verpachten de onafgeplukte Boom vruchten (noten) der gemeente. Schoonhoven, 15 Juli 1912. VAN SLOTEN. De lo-Secretaris CALISSENDORFF. In de schatting des belijders van eiken godsdienst is iedere andere minderwaardig, zoolang b(j niet komt tot de overtuiging, dat die andere aan de behoeften van zyn innerlijk leyen beter zal voldoen. Van weers zijden dringt men niet door tot de kern, tot het eigenljjk wezen; slechts uiteriyke vormen, theoretische en onder de controle van het verstand staande opvattingen leert men kennen, de zin der voorstellingen, en wat er achter die vaak in anderer oog kinderiyke, soms ook hinderlijke beelden verborgen ligt, ontgaat aan de waarneming. Er is nog een andere maatstaf van ver gelijkende beoordeeling, en om dezen toe te passen is meer tijd en nauwkeuriger beschouwing noodig dan voor de kennis making met ceremoniën van vereering ver- eischt wordt. Om de waarde van een gods dienst te kunnen schatten, is het noodig te weten welken invloed hy heeft niet slechts op het denken, maar ook op het zedelyk voelen, op het karakter, zoowel van den afzonderiyken persoon als van het volk waartoe hy behoort; moeten wy ons reken schap geven van de beschavende werking, die de godsdienst heeft op de maatschap pelijke inrichting, welke idealen hjj wekt en welke middelen hij aanbiedt om die tot verwezenlijking te brengen. De wetenschap, die een bestudeering van alle godsdiensten, ook en voornamelijk uit de geschriften der- genen die ze tot ontwikkeling hebben ge bracht, doet verkrijgen, voert niet zelden de ontdekking, dat een herziening van by P. BONJERT. Ant.LANGERAKAz. Wed. C. BEZEMER— Stuurman. G. BEIJ EN. C. v. ZESSEN. D. RIETVELD. M. A. v. BEEKUM. DE JONG. A. A. d. BUNT. M. ZIJDERLAAN. J. STAM. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 wren. Alle binnenlandsche Advertentiën voor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. ter algemeene kennis, 'e Weg voor bet open ba bespannen rijtuigen zal zyn gedurende het vervoer van zand- .«r het spoorweg-emplacement >or Wijnhaven 15: te Schoonhoven H. v. d. BERG; te Bergstoep, Berg- u^woude by G. DONKER: Ie Blkskens- BRAND; te Hoornaar by F. SLOMP; k by Schoonhoven by J. VERGEER; olenaaiisgraaf bij J. W. SLOTBOOM; it by J. BARON Jr.; te Opperdutt bij A. v. WALSUM; te Stolwijk bü FENBOGAART; te Waddings veen by )T. d Halve (N.-B.), schreef: „Ik was oeilyk en mün borst piepte ont- Toen niets hielp, beeft 1 flacon >r pleuris, bronchitis, influenza, long- en keelaandoeningen is de 550 gram f j van 1000 kening van den Gen.-Agent •stel inzake de subsidie voor in de haven van Maassluis deed opmerken, dat de bloeiend haven- i moest. De com- wilde deze sub- doch zy had dat voor toe- op provincialen i gerekend, ne, lid v ;ing, terwyi idbeginsel 'erordening zers alhier, «t met de en Land- a. ste in het er niet om te doen is, door dit middel een anderen godsdienst op te dringen. Dat aan dien eisch der eeriykheid, het woord „neutraliteit”, hetwelk op zoo onderscheiden wyzen wordt opgevat, laat ik liever ongebruikt, onder het tegenwoor dig Regeeringsbeleid ten volle wordt voldaan, er is reden om er aan te twijfelen, reden dus ook om met de velen, die aan dien eisch vasthouden als den grondslag van het koloniaal bestuur ernstig te waarschuwen. Er zyn en er worden Hog van rechts stemmen vernomen, die de verchristeiyking van het onderwys vragen als het begin eener nieuwe periode in die van de bevol king, die daartoe niets liever zouden willen dan den schoolstrijd naar Indië overbrengen. Er worden pogingen gedaan om bestaande scholen, voor allen toegankelijk, over te brengen onder het beheer der zending, helgeen ze natuurlyk, ook al bleef het onderwijs volmaakt hetzelfde, wat waar schijnlijk het geval niet zal zyn, onmiddellyk het vertrouwen der Mohammcdaansche bevol king zou doen verliezen, bovendien nog de sympathie der Europeanen voor zooverre dezen het altyd min of meer dogmatisch getint onderwys, dat de zendelingen geven, hoe goed het voor het overige ook zyn mocht, voor hun kinderen niet begeeren. Voorbygezien mag niet worden, dat onder de impulsie van de Weslersche beschaving, ook de Oostersche tot een krachtige ont wikkeling komt, niet door overneming van- de Enropeesche begrippen en godsdienst vormen, maar door evolutie binnen den kring van eigen denkbeelden. Het Moham medanisme accentueert zich scherper, treedt met meer bewustheid en met meer gezag op; de godsdienstleiders spannen zich in om de onverschilligheid van een deel der be volking tot meer belangstelling om te wer ken. Dit proces is niet tegen te gaan, en er bestaat wel eenig vermoeden dat het een terugslag is op de sterkere christianisee- rings-actie van de laatstejaren. Misschien staat die opleving ook in verband met de buitenlandsche gebeurtenissen bij welke het Turksche Rijk is betrokken. Hoe dit zy, de beweging is er, en er moet rekening mee gehouden worden. Uit Djogdjakarta wordt melding gemaakt van de oprichting van een godsdienstschool, speciaal bestemd voor de aanstaande pro pagandisten uit Solo beiden in de Vor stenlanden, daar waar de eeredienst van Mohammed de meeste intensiteit vertoont, wordt een vereeniging opgericht tot bevor dering van het geloof. De jongelieden van genoemde schooi leggen zich met den mees ten y ver toe op het leeren van Arabisch en het begrypen van den Korantekst. In ver val geraakte bedehuizen worden hersteld, oude en verlaten bedevaartplaatsen, graven van „heiligen” opnieuw bezocht.... Laat de Regeering het zich voor gezegd houden. Al deze dingen te willen belem meren, gesteld dat bet zou kunnen, ware olie in het vuur. Een nog krachtiger zen- dingsactie er tegenover stellen, gesteund door ’s lands middelen, het zou slechts een crisis kunnen verhaasten, die voorkomen moet worden. Er is maar één weg, eeriykheid, die met waakzaamheid gepaard moet gaan. De eerste ontneemt aan uitbarstend fanatisme elk redelyk voorwendsel, de laatste houdt de oogen open en de banden gereed voor ieder mogelijk verschijnsel. Elke stap, buiten dat veilig pad gezet, is uit den booze. De afdeeling landbouw op de tentoonstelling te Dordrecht bevat als hoofd nummer een inzending van de Dordrechtsche Melkinrichting, die in vereeniging met de stooinzuivelfabriek „De Graafstroom" te Bleskensgraaf een geheele inrichting op bet gebied van melk- en zuivelbereiding geeft. GzN.,v/hL.PoT; ?ELE; van STEENIS; KLUIVER; f G. S. ROSS; 1 J. L. VLOT; a/d IJael J. in ’t HOUT; A. v. WALSUM Px.; ewater C. van WIJK; broPk /A VAK DIJKEN; ivroeaJAC0BUS SCHOUTEN uw(jk M. T. HAGEN; Aluinen A. HAMERPAGT; pwijk C. BURGER: wUk F. J. BATS; efkerk E. HILGEMAN; Liioven G. BOUWMEESTER; t Wed. D. VER WOERD; endam C. van ZESSEN; ïnhuiaeu Wed. J. ALES ^rder by alle Drogisten en de te Apothekers. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. krygen, voordeelq waarop óe ueer v. u. v eiue, Staten, aaudachtige overwegii Daarna werd het voorstel 8 Na goedkeuring der prov over 1910 werd de heer A. tot buitengewoon lid van noemd. Hij nam deze benoeming Een reeks van voorstellen t„ w _.a. w van reglementen van polders werden z. h. s. goedgekeurd, behalve een enkel, dat aan gehouden werd. Vervolgens kwam aan de orde het voor- stel-Van Dorp c.s. tot wyziging van de algemeene regelen betreffende de sub- sidieering van vakscholen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten dit voorstel in handen van Gedep. Staten te stellen ter fine van prae-advies. Onder de reeks voorstellen tot sub- Deor het GEMEENTEBESTUUR van Schoonhoven zal op Donderdag 25 Juli 1912, 's middags 12 uur, in het Gemeentehuis worden aanbesteed: Bet uitroeren van B4GGEB- WERKEN tot diephonding van Havens en Grachten 13000 M3 bagger). Bestekken zyn ter Secretarie te bekomen tegen 0,30 per stuk. Nadere inlichtingen verstrekt de Gemeente- Opzichter. •aocbt niet 4e warane beschaving, de elementen bevat, die tot de vrymaking van de volken en van de indivi- duën, in stoffelyken en in geestelyken zin, moet voeren. Als natie en als leden van ons kerkgenootschap hebben wy ruimschoots gelegenheid gehad op te merken, niet slechts dat de zoogenaamd primitieve godsdiensten, die we gewoon zyn met den algemeenen naam van „heidensch” te stempelen, en die nog in onderscheiden deelen van onze Oost gevonden wonden, geen toekomst hebben, wyl zy niets toebrengen aan de ver heffing van de menschen, die er zich mee hebben te vergenoegen, maar ook, dat de Islam niet voert tot die hoogschatting van het persoonlyke in den mensch, en tot die verheffing van hef gemoedsleven, waar van te verwachten is, dat hy de edelste vermogens tot ontwikkeling zal brengen. En deze overtuiging geeft ons het recht, ja, legt ons den plicht op' de Christelyke propaganda in de onder Nederlandse!) gezag staande Innden met ijver ter hand te nemen. Evenwel wordt met hetgeen hier is gezegd de vraag niet tevens beantwoord, welke houding de Regeeriug, die de uit voerende macht uitoefent, die leiding geeft aan het nationaal streven, maar die daarby rekening heeft te houden met de rechten van allen die aan haar gezag ondergeschikt zyn, behoort aan te nemen ten aanzieu van den drang, om de Indische bevolking te brengen onder den invloed van het Christen dom. Want, moge de Evangelieprediking onder de heidenen, Alfoeren, Bataks, Dajaks en hoe zij verder heeten mogen, niet afstuiten op bestaande overtuigingen en geen krachtige godsdienstorganisatie tegenover zich zien, zoodat daar bet zendings werk op toenemende resultaten kan wyzen, geheel anders is de verhouding tot de wereld der Mohammedanen, belyders ook van een wereldgodsdienst, die mede een sterk propagandistisch karakter vertoont, dat niet verborgen blyft ook bij de aan raking met de heidenwereld. Er is zelfs een wedstryd tusschen den zendeling en den goeroe, waar het de verovering geldt van een nog niet ontgonnen terrein; de predikers van het Christendom in de heidenlanden moeten wél zorg dragen, de baanbrekers van den Islam vóór te zyn. En waar nu vaststaat, dal van de inlandsche bevolking verreweg de overgroole meerder heid het Mohammedanisme belijdt, en waar de geschiedenis leert dat krenking van godsdienstrechten het scherpst en het zekerst prikkelt tót verzet, is, zelfs by een krachtige overtuiging van de meerdere waarde van het Christendom als hoogeren beschavingsvorm, voorzichtigheid ge biedend voorgeschreven. En deze niet alleen. Ook de vraag van het recht stelt zich hier. De Mohammedaan- sche onderdaan mag in geen enkel opzicht achterstaan by den Christelyken, ook zyn godsdienst eischt erkenning en eerbiediging. By bevoorrechting van den laatste, in welken zin ook, wordt het recht geschonden, wordt de majesteit van het gezag ver duisterd. De hedendaagsebe zending heeft ook dit voor, dat zy zich niet bepaalt tot prediking en inrichting van den eeredienst, maar ook krachtig werkzaam is voorZ/e bevordering der algemeene beschaving; waardoor het Christendom verschynt in den vorm van een harmonische opvoering van maat- schappelyke krachten. Vooral tracht zij dat doei te bereiken door middel van ziekenverpleging en verbetering van hygië nische toestanden, en door onderwys. De Regeering kan, door hiertoe gelden beschikbaar te stellen, de zending indirect steunen, en dat doet zy ookzy behoeft daarby het onpartijdig standpunt, ten aanzien van hetgeen wij zullen noemen de beide mededingende godsdiensten, niet prys te geven. Een zeer eenvoudig middel, om daarvoor gevrywaard te biy'ven, zou wei zyn te bepalen dat van de inrichtingen, van gouverneinentswege gesteund, gebruik kan gemaakt worden zonder onderscheid van godsdienst, maar met de scholen gaat dat niet, aangezien deze wel degelijk de Christelyke propaganda moeten dienen en dus voor Mobammedaansche kinderen on bruikbaar zyn. En zulke, toegankelyk voor allen, waar de eerbiediging van de godsdienstige be ginselen der ouders gewaarborgd is, die hebben wy in Indië noodig, in groot getal en overal. Slechts door in dit opzicht de meest strikte eerlijkheid toe te passen, kan het vertrouwen der inlandsche bevolking gewonnen worden en behouden blyven, kan bij haar de overtuiging zich vestigen, dat het de Regeering ernst is met haar streven om door veralgemeening van het onderwys de bronnen van welvaart toe gankelyk te maken voor allen, dat het sidieering van ambachtsscholen enz. noemen we den cursus in hoefbeslag van de afd. Oud-Beierland der Holl. Maatsch. van Landbouw. De geheele r onder den hamei het voorstel in> Dordrecht gehouden. Het voors baggerwerk in de haven den heer De J ong h exploitatie van een bedryf zichzelf bedruipen missie uit de Staten i sidie nog wel toestaan, uitdrukkelijk uitgesproken, komstige havenwerken niet steun zou mogen worden gi De beer Von Fisenne, lid van Ged. Staten, beloofde overweging, terwyi de heer Schippers, die het grondbeginsel van den heer De Jongh als waar erkende, opmerkte dat Maassluis zich ia abnorinalen toestand bevond. Ten aanzien van het voorstel tot wyziging van het Reglement op de wegen en voet paden stelde de commissie uit de Staten voor, dit punt van de agenda af te voeren. Dit voorstel werd door den heer Visser van IJ zendoorn toegelicht. Immers, de Minister van Waterstaat bad voorschriften voor het gebruik van Rykswegen in uit zicht gesteld. Door deze provinciale voorschriften zou den de ingezetenen op groote en misschien onnoodige kosten gejaagd worden. Al was echter de bevoegdheid der regeering builen twyfel, toch zou het goed zyn, als de re geering de provincie eens eerst goed liet doorwerken. Verschillende bezwaren gaf spreker tegen een uniforme ryksregeling. Hiermede vereenigde zich de heer Zaayer, die deze zaak nog niet fyp voor beslissing achtte. Na een langdurige be raadslaging verklaarde de heer Limburg, lid van Ged. Staten, dat het college zich met het voorstel der commissie vereenigde. Het voorstel tot uitstel werd thans z. h. s. goedgekeurd, evenals het voorstel tot her ziening der verordeningen, regelende de bezoldigingen van de ambtenaren ter Pro vinciale Griffie. Bij dit laatste voorstel werd een amen- dement-Mackayom aan gediplomeerde klerken f 350 (in plaats van f 300) uit te keeren, met 68/13 stemmen verworpen. Bij het verslag over de ryksproefvelden herinnerde de heer Pera aan de critiek in de afdeelingen op het beleid ten aanzien van die velden, welke critiek de heer Overwater geheel misplaatst achtte. Aan die proefvelden dankte de landbouw zelfs een deel van zgn vooruitgang. Dit betoog werd door den heer v. d. Velde, lid van Gedeputeerde Staten, ondersteund. Toegeslaan werd een verhoogde sub sidie aan de afdeeling Zuid-Holland van de Vereeniging tot bevordering der Pluimvee- houdery in Nederland roet 42/29 stemmen. Aangenomen werden de voorstellen tot wyziging van het reglement voor het hoog heemraadschap van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, tot wyziging van het bnzonder reglement voor den droog- gemaaklen polder Klein-Hekendorpidem voor de polders onder Hagestein. Op voorstel van een commissie uit de Stalen werd het voorstel inzake dé wyziging van hel byzonder reglement voor den polder Nieuw-Uekkerland aangehouden. Een langdurige stryd ontstond over het voorstel-Pyl c.s., om voor de los- en laad plaats te Ameide een subsidie te verleenen ten bedrage van 1/3 van de kosten, tot een maximum van f 2153. Gedeputeerde Staten achtten het subsidie niet gewettigd. De heeren Pyl en Van der Hoeven verdedigden dit voorstel, in hoofdzaak op grond van het algemeen belang, by deze zaak betrokken. Het vervoer van goederen is in hooge mate bij het maken van een los- en laad plaats gebaat. Het geven van dit subsidie behoeft geen precedent te scheppen. Men kan elk geval op zichzelf beschouwen en beoordeelen. Beide sprekers kwamen er tegen op, dat Gedeputeerde Staten voor de spoorweghavén te Pynacker zooveel vry- geviger waren geweest. Het sluiten van een leening zou voor Ameide te drukkend zijn. De heer Gevers Deynoot sloot zich hierby aan. Het Rijk heeft het algemeen belang van dit werk erkend, doch zyn steun afhankelyk gesteld van het provinciaal subsidie. Het provinciaal subsidie is ge wettigd met het oog op verkeera- en industrieele belangen. Met dit werk is de bloei van Ameide gemoeid. De heer De Geer, lid van Gedeputeerde Staten, verdedigde het standpunt van het college, dat geen precedent wilde scheppen. Willen de Staten dit doen, dan zullen Gedeputeerden zich daarby neerleggen. De vergelyking met de subsidie voor de spoorweghaven te Pynacker gaat niet op. Dédr wordt die haven gemaakt door de spoorwegmaatschappy, die het rendement krijgt. De gemeente Pynacker geeft voor dit werk een gift in eens van f 1200. Maar te Ameide gaat het om een gemeentewerk, waaruit het rendement aan de gemeente komt. Als Ameide inderdaad een belangryke export-industrie heeft, kan de gemeente zelf dit werk wel bekostigen. Wanneer dit subsidie wordt gegeven, zullen andere gemeenten voor gelijk doel aankloppen. De heer Visser verdedigde het subsidie. Het geldt hier een unicum. Dit werk zal aan een aantal kleine kooplui ten goede komen. Het voorstel om het subsidie te geven werd aangenomen met 45 tegen 13 stemi Na vaststelling van de Provinciale bej ting wei voorzitti Gemeenteraad van MtelwUk 1 op 15 Juli 1912. Tegenwoordig de voorzitter en alle leden. De voorzitter opent de vergadering, laat de presentielyst teekenen en leest de notulen der vorige byeenkomst, welke onveranderd worden vastgesteld en geteekend. Een besluit wordt genomen tot het aan gaan eener geldleening, groot f 800, ten einde een gedeelte der Dorpsstraat met scoude-brick te bestraten. Gewyzigd wordt art. 7 der vf op de jaarwedden der onderwyzei dat in verband gebracht wordt bepalingen der nieuwe Militie- weerwet. Vervolgens wordt opgemaakt een voor dracht van zetters, bestaande uit de heeren W. Graveland en M. Verdoold, die met 1 Januari a.s. aan de beurt van aftreding zgn. Eindelyk wordt nog aangeboden de ge- meenterekening, dienstjaar 1911. Besloten wordt deze gedurende 14 dagen op het raad huis ter inzage neder te leggen. In verbayd hiermede wyst de voorzitter de heeren D. C. Marek, A. Verkerk en L. Boer Wz. aan, om in dien tyd de rekening na te zien en hier van rapport in te zenden. Hierna gaat de raad over in comité, waarin wordt besloten den heer Den Hoed, onderwijzer, op verzoek, wegens vertrek, Va jaar ontheffing van zyn aanslag in den hoofdelyken omslag te verleenen en waarin verder worden vastgesteld de le suppl. kohieren van den hoofdelyken omslag en de hondenbelasting voor het loopende dienstjaar. Nadat de openbare zitting is heropend, wordt de vergadering na de gebruikelijke rondvraag door den voorzitter gesloten. PROVINCIALE STATEN van ZUID-HOLLAND. Vergadering van Dinsdag 16 Juli. In deze vergadering herdacht de commis saris der Koningin den overleden oud- boofdingenieur van den Prov. Waterstaat, den heer v. d. Vegt. Aan de orde was het voorstel tot wyziging vin het leeningsbesluit 1907, door den heer Ede i's h ei in toegelicht. Daarby gaf hij eenige wenken, om in de toekomst te ver- krygen, dat de provinciale leeningen zoo lig mogelyk konden worden geplaatst, de heer v. d. Velde, lid van Ged. aaudachtige overweging beloofde, het voorstel aangenomen, ivineiale rekening W.Schippers Ged. Staten be ing aan. tot wyziging Capelle a/d IJ Mei, 18 Juti. Van de scheepsbouwwerf no. 2 der firma A. Vuyk Zonen alhier is met gunstig gevolg van stapel geloopen het stalen schroefstoom- schip „Bienvenido”. Dit stoomschip werd gebouwd rekening van den heer Pedro N. Caranza te Cayenne en is bestemd voor veetrans port van Zuid- en Noord-Amerika. Het werd gebouwd naar Lloyds voorschriften, onder toezicht van den heer Leeuwenburg voor Lloyds en van den heer A. M. Schip pers voor de reederij, en zal, na de machines te hebben ingenomen, klasse 1001 van Lloyds erlangen. Het schip ia voorzien van twee stalen en één höuten wandeldek, en heeft op het bovendek, be halve de hutten der équipage, nog een aantal hutten voor eerste klas-passagiers. Het is van alle inrichtingen voorzien om vlug te laden en te lossen, en geheel eiectrisch verlicht door de firma Croon A Co. te Rotterdam. Nadat de laatste belet selen waren weggenomen, werd de doop plechtigheid verricht door mevrouw A. M. Schippers van Rotterdam. Op de nu open gekomen plaatsruimte zal de kiel gelegd worden voor het stoom schip „IJssel”, groot 2000 ton, voor rekening van de inaatschappy „Houtvaart”, firma Vinke Co. te Rotterdam, een zusterschip van het onlangs afgeleverde stoomschip „Waal”, voor diezelfde firma. Nieawerkerk a/d IJssel, 18 Juli. Spelende geraakte het 5-jarig dochtertje van A. v. B. alhier op Kortenoord in een diepe sloot. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door vrouw De J., die het ge noegen smaakte het kind van een wissen dood te redden. In de laatstgehouden vergadering van het bestuur der werklieden-vereeni- ging „Ondersteuning zy ons doel” bleek uit de driemaandelyksche rekening van den penningmeester, dat er was ontvangen f 91,65, uitgegeven f 120,66, zoodat het nadeelig saldo f 29,01 bedroeg. Ouderkerk >/d IJssel, 18 Juli. Tot volontair aan de School met den Bybel II (hoofd de heer P. Teppema) alhier is aan gesteld de heer J. Snoep. Wegens het wassend aantal leerlingen zyn bij het bestuur plannen aanhangig om deze school te vergrooten met een lokaal en hel personeel met een onderwijzeres uit te breiden. 'Stolwijk, 18 Juli. De lotelingen der lichting 1904 C. Slappendel, K. Anker, J. W. van Vliet, C. van Dnelen A. Zuider vliet, zullen den len Augustus a.s. overgaan naar de landweer, terwyi K. Koolwyk op dien datum met paspoort uit den dienst der Nationale Militie wordt ontslagen. Stolwijk, 18 Juli. Op het door de ver eeniging „Vooruit”, ter bevordering van de paardenfokkerij in de Haarlemmermeer, gehouden concours-hippique te Hoofddorp verwierf de heer N. Zyderlaan alhier in de derde afdeeling „Concours eenspannen, handelspaarden, toebehoorende aan en ge reden door landbouwers, maximum hoogte 1.60 M.", met Corrie, een 3-jarige bruine witvoet, den eersten prys, bestaande in een groote zilveren medaille, uitgeloofd door de Haarleroscbe Bank vereeniging te Haarlem en f 30. Bij het concours tusschen de eerste- en tweede-prjjswinners van de 2e, de 3e, de 5e en de 7e afdeeling van het geheele con cours en de eerste-prüswinners uit die rubrieken in 1911, behaalde dezelfde merrie den eersten prys, een zilveren medaille van Z. K. H. den Prins, en f30. Er waren 9 deel nemers aan dit concours.

Schoonhovensche Courant | 1912 | | pagina 1