r 1912. Woensdag 4 September. N°. 3373. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I I f- I BUITENLAND. BINNENLAND. Gemeenteraad van Schoonhoven Nieuwe ge< ihouc lag ich t >pen, dat het dien •ept. rdat Tg li jetei nat 27 d? de p door d. Vlies te Sli onderwijzeres aan is notei tter i )S >g en wel let een b< loor hoe leest voor •a wegge- org in”. an- rïee Greup linde der ver- un stellen aan iet aanvoeren iassau roerrechten V. de Vries ira, voor- indel en ierhorst, innen zich tot en met 11 alden bij den heer D. Kui- van het Wilhelmus werd de plechtigheid der prys- ‘indigd. dichtingen is om te itwerp-besluit 1 hier achter- raads ver een Weths. »akker ij zalmhf n door eer, bracht dank over hij ook thans weer voor *daan had en hoopte dat nog vele jaron het voor hem ais beschermheer het len. Dei openlyl rimes” Overzicht. "aland. De begrafenis van generaal .3 een indrukwekkende plechtigheid pun 37 37 p. p.de Spronk, aing wordt cön- irg. en Weths. wegges zij de worden gekozen om vacature-Niekerk o[ rden geplaatst: de I eerste candidaat heer P. van Sonsbeek als tweede cant Ter vervulling der wordt gekozen daat de heer II. A. Scl GEMENUH NIEUWS. De burgemeester vanAmster- dain heeft ter openbare kennis gebracht, dat de besmettelijke ziekte roodvonk aldaar epidemisch voorkomt. De 50-jarige brugwachter der H. IJ. S. M., Martino, is op de spoorbrug bij de Houtmankade te Amsterdam, Zaterdag ochtend door den trein overreden en gedood. Te Schoondyke is Zondagavond de werkman A. v. M., die van de tram wilde springen, er onder geraakt. Beide beenen werden hem afgereden. Hij is kort daarop overleden. 8CH00NH0VENSCHE COURANT, ÜITO4VI vak S. 4 W. N. VAN NOOTEN T« Scboombovw. Intercoms. Teletoon-nr. De geestelijke opgeloopen, zyn De heer J. is HaaNtrecht, 2 Sept. Ds. H. van der Zanden te Andel (N.-Br.) heeft bedankt voor het beroep bij de Gereformeerde gemeente alhier. Laugcrak, 2 Sept. Bij de Gereformeerde gemeente alhier is Beroepen de heer B. van Halsema, rand, te Nyeveen. Lekkerkerk, 2 Sept. Bij de Gerefor meerde Gemeente alhier is beroepen Ds. A. Rolloos te Fres Airoyes (Argentinië). ling van Spreuken 13 vs. 17b randy op de heerlijkheid van istige verantwoordelijkheid rijke vrucht, waarna de bevestiging i gemeente zong daarna Ds. 134 vs. 3 toe. Woensdag- September hoopt de nieuwe wordt gesteld punt 3 der opmaken van een voordracht •soneit ter benoeming tot zetters Rijks directe belastingen. o o r z i 11 e r deel t mede, dat de heeren Niekerk en H. A. Schreuder aan de beurt van aftreding zijn. Bij stemming w vervulling van de voordracht te won G. J. Niekerk als sur i voorh» n; >rde van roorstel van graaf Berchtold in met den toestand in Turkye, wy reeds melding maakten, zou latere berichten geenszins een ntie beoogen, noch een tusschen- der mogendheden, maar enkel een isseling, geschikt om de soli- Europa op te wekken voor van den vrede in de Balkan- gedachtenwisseling zal ii) irden voortgezet. DuitMChlnndwelke Jeesch drukt, heeft den i Neurenberg doen be- iraad te verzoeken, zoo den Rijksdag byeen te kunnen lere levens- eigenaars een dergelflk verzoek tot den raad "«De6 voorzitter: Zeker, en dan komt er een nader advies. Zonder hoofdelyke stemmi form het advies van Bui besloten. 5. Aan de c pnnt der agei Het ad; blijkt dat „tuin van i ter >p de heer t en de ididaat. o van de vacature-Schreu- wordt gekozen als eerste candi- de heer II. A. Schreuder en als tweede candidaat de heer C. L. van Willenswaard. 4. Aan de orde wordt gesteld het vierde punt der agenda: adres J. P. van den Berg e.a. Het adres wordt voorgelezen, waaruit blykt dat adressanten, allen wonende aan den Langerakkerweg, hoewel ingenomen met het smalle pad achter hun erven, ver zoeken dit pad, dat zij te gering achten, zoodanig te veranderen dat zij een goeden uitgang verkrijgen voor fietsen, wagens enz. Het advies van Burg, en Weths. luidt afwijzend te beschikken, op grond dat bet niet gewenscht is onderhands te onder handelen met de huurders van den grond, maar met de eigenaars. De heer J. Kortland: Dus als de KERKNIEUWS. Zondag 1.1. was het veertigjaar geleden, dat Ds. A. van de Water, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te «Breda, zyn ambtelijke loopbaan te Meerkerk begon, om daarna achtereenvolgens te Sassenheim (1882) Markelo (1886) en Kerk-Driel (Bommeler- waard) (1892—1905) werkzaam te zyn. Zondag J.J. had in de morgen- godsdienstoefening in de kerk aan de'Hooi- gracht te Leiden by de Geref. kerk de be vestiging plaats van Ds. A. Roorda, van Breda. Als bevestiger trad op Ds. R.Sy brandy, van Lopik, voor wien deze ure zelve een gewichtige was, waar Z.Eerw. mocht her denken juist elf jaren geleden door Ds. A. Roorda voor hel eerst in het ambt te zijn bevestigd. Naar aanleidir*” wees Ds. Sybra... hét ambt, de erm en de ryt: plaats had. De Roorda Psalm 1 avond 4 leeraar zyn intrede te dqen. Een zeer groote schare vulde bet kerkgebouw. Ds. D. Th. Keek te Zuilichem heeft bedankt voor het beroep (toez.) bij de Ned. Hervormde Gemeente te Montfoort. Met het zingen de wedstrijd en uitreiking beëi Oadewater, 2 Sept. De heer H. J. C. de Man, organist der Ned. Herv. kerk alhier, is benoemd tot directeur van het fanfare corps „Euterpe” en de muziekvereeniging „M. H. van 't Kruis”. De gemeenterekening is vastgesteld in gewone ontvangsten op f 37.319,34, in uit gaven op f 36.492,711/s, voordeelig saldo f 827,12Vs: en in buitengewone ontvangsten f 23.568,69, uitgaven f 18.016,521/», voordeelig saldo f 5552,16''!. ‘Reeuvtljk, 2 Sept. Zooals we reeds in ons vorig nummer meldden heeft het H. M. de Koningin wederom behaagd onzen Burgemeester, den E.A. heer F H. Bulaeus Brack, met ingang van 1 September voor den tijd van 6 jaren als zoodanig te benoe men. Dien dag herdacht Z.E.A. het heuge lijk feit dat hy vóór 45 jaar werd benoemd als Burgemeester dezer gemeente. Hij werd in 1867 onder het Ministerie Heemskerk als zoodanig benoemd, terwyl zyn laatste benoeming wederom onder het Ministerie Heemskerk plaats vond. Op 8 September a.s. zal op den Reeu- wykschen plas een onderlinge zeilwedstrijd plaats hebben, uitgeschreven door de ver- eeniging „Aeolus" gevestigd alhier. Reeds hebben zich 27 personen als deelnemers opgegeven. De heer d’ Autuerie, notaris te Scheveningen, heeft een len prijs beschik baar gesteld voor dezen wedstrijd. De verkoop van het oranjebloerapje heeft in deze gemeente f 15 opgebracht. 'Zevenhuizen, 2 Sept. Vrydag maakten de oudste leerlingen der bijzondere school alhier, onder geleide van het hoofd en de onderwijzeres, een reisje naar Den Haag en Scheveningen. ’t Weer was vrij goed. De kinderen genoten zeer van dit uitstapje. dat de officieuze geven. Wij laten dit bericht voor wat het is en bedenken nuchter, dat het meer gebeurd is dat iets dichtby scheen, en toch nog zoo heel ver weg was! RECHTSZAKEN. In de vorige week Woensd gehouden zitting van het Kantongerec werd nog de volgende zaak behandeld: Toen onlangs de brandspuit te Reeuwijk zou worden beproefd, hadden de bij de brandweer ingedeelden aldaar allen -een uitnoodiging ontvangen om by de beproeving aanwezig te zyn. Een hunner, A. C. St. te Reeuwyk, was echter niet verschenen, ondanks de uitnoodiging, waarom tegen hem proces-verbaal was opgemaakt.” Beklaagde erkende de uitnoodiging te hebben ontvangen, maar hij had vergeten daaraan gevolg te geven, zeide hij. De opperbrandmeester van Reeuwijk, J. de J., als getuige gehoord, verklaarde dat beklaagde, die uitgenoodigd was om bij de beproeving der brandspuit tegenwoordig te zyn, noch verschenen was in persoon, noch een plaatsvervanger gezonden had. Op de vraag van den Ambtenaar van het O. M., waarom hij geen plaatsvervanger had aangpsteld, persisteerde beklaagde bij zyn verklaring, dat hij de heele zaak „vergeten" was. Hij had niet eens een plaatsvervanger behoeven te stellen, want hij had gemakkelijk zelf kunnen komen, ais hy er maar aan gedacht had, zei hy. De ambtenaar van het O. M. constateerde dat men op het platteland, wanneer men verzuimt dergelyke verplichtingen na te komen, al gauw geneigd is om te zeggen dat men het „vergeten” heeft. Nader daarnaar door den ambtenaar van het O. M. gevraagd, verklaarde getuige De J. echter dat hy het in dit geval wel waarschynlyk achtte, dat beklaagde St. er inderdaad niet aan had gedacht. De eisch luiddef 4 boete subsidiair 3 dagen. Gouda, 2 Sept. In de Vrijdag gehouden raadszitting heeft de voorzitter medegedeeld, dat door de® gemeente-ontvanger een bedrag van f 1500 was ontvapgen van een belasting schuldige, die voorgaf, dat by het vaststellen van het kohier de balans zijner zaak nog niet was opgemaakt, zoodat hy het juiste bedrag van het inkomen toen niet kon opgeven. De gemeente-ontvanger ontving verder nog van een onbekende een bedrag van f 650,20, zijnde de kosten van het proces, gevoerd tusschen de gemeente Gouda en de afd. „Gouda" van de Holl. Maatschappij van Landbouw. Ingediend werd de gemeentebegrooting voor 1913, die zal worden onderzocht in de afdeelingeo. De gemeenterekenipg over 1911 werd voorloopig vastgesteld. Tot leeraar in het Hebreeuwsch aan het gymnasium werd benoemd de heer A. Ketel lapper; tot leeraar in de scheikunde en tot tjidelyk leeraar in de natuurlijke historie aan die inrichting Dr. J. L. Hoving. De dames G. Bongenaar en II. J. Hey, beiden alhier, zyn geslaagd by het te's-Graven- hage gehouden examen hoofdakte. 'Alblasserdum, 2 Sept. Uit goede bron vernemen we, dat onze gemeente spoedig weer een tak van nijverheid meer zal bezitten: de voormalige houtzagery van de firma Goedhart, welke een aantal jaren heeft stil gelegen en middelerwijl in ver schillende handen is overgegaan, zal weer in werking worden gesteld. Alblaeserdam, 2 Sept. De passagiers schepen „Victoria” en „Bello Horizonte", bestemd voor de AmazonerivierZuid- Amerika, en waarvan de machines en ketels door de Alblasserdamsche Machinefabriek alhier zyn geleverd, hebben Woensdag en Donderdag officieel geproefstoomd. Ideed aan de gestelde eischen. im, 31 Aug. Alhier zyn on- mjebloempjes verkocht. zal een Chr. muziekkorps iricht. Een aanzienlijk bedrag I aan rentelooze voorschotten Te Velp is Zaterdagavond de 27-jarige ongehuwde smid J. D., die de onvoorzichtigheid had van de in vaart zijnde electrische tram te springen, gevallen en onder den bijwagen geraakt, die hem met twee wielen over de borst ging, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Toen Zaterdag te Zwolle twee jongens in de Thorbeckegracht aan het spelevaren waren, is door het schommelen met hun bootje een van hen overboord geslagen. Toen men er eindelyk in slaagde hem óp (e halen, bleken de pogingen om de levensgeesten op te wekken te falen. Zondagochtend zijn op de tram baan onder Lent de heer J., wethouder van Eist en zijn zoon, priester aan het seminarium te Rysenburg, door de tram gegrepen en jslingerd. Zij zaten in eeirrijtuig, toen j tram zagen naderen. Een botsing vreezende, sprongen zij er uit. De geestelyke heeft ernstige hoofdwonden toestand is zorgwekkend, niet ernstig gewond. Te Ti el is Zaterdagnamiddag, bij de feesten der „Oranjevereeniging" op de Nieuwe Kade, aan het slot van het laatste nummer: „hittenwedstrjjd", de burge meester, de heer J. G. H. R. Bönhoff die met de beide wethouders en den gemeente-seeretaris aanwezig was door een hit bij het eindpunt, dus in volle vaart, omvergereden, waarby hij achterover sloeg en bloedend aan den neus werd verwond. Nadat de burgemeester in de comraissie- tent wat was bekomen van den schrik, werd hy per rijtuig naar zijn woning gebracht. Het ongeval veroorzaakte onder de aan wezigen op het feestterrein veel opschudding. Twee jaar geleden werd bij een zelfde nummer een der juryleden op dezelfde wijze verwond. By Koninklyke besluiten van 27 Augustus zyn o.a. benoemd: tot ridder in de orde van Oranje-Ni M. J. Römer, ontvanger der invoern en accijnzen te ’s-GravenhageW. Robbé, machinefabrikant teGorincber zitter van de Kamer van koophar fabrieken aldaar, en H. J. Nedt aannemer te Gouda; tot officier in de orde van Oranje-Nassau: O. H. L. Nieuwenhuyzen, directeur van de N.V. Glasfabriek Leerdamvoorheen Jeekel, Mynssen en Co. te Leerdam; en is de eere-medaille der oi Oranje-Nassau o.a. toegekend: in goud aan: H. H. van Ameyde, fabriekschef bij de naamlooze vennootschap „Houthandel voor heen Varseveld en Co. te Leerdam; in brons, aan: B. Verheven J. Beenhakker, yzerwerkers aan de scheepswerf van Gebrs. Jonker te Kinderdyk, wonende te Alblasserdam. Bij Koninklyk besluit dezer is benoemd, met ingang van 28 Sep tember, tot burgemeester der gemeente Moerkapelle, A. Verheul Azn. De heer B. C. Wisboom te ’s-Gra- venhage heeft ontslag gevraagd als voorzitter van het waterschap „de Overwaard”. De heer M. E. Versteeg te Har- dinxveld is geslaagd voor het 1ste gedeelte van het notarieel staatsexamen, in de week van 24—30 Augustus te ’s-Gravenhage ge houden. T- Aangemoedigd door het groote zyn •rdag Alles vol< GieBsendai geveer 300 orar Alhier worden opgei is toegezegd en donatiën. GiesHen-Oudekerk31 Aug. Jan SI., van Giessendam, geraakte bij het oversteken van den weg het stuur van zyn fiets kwijt en kwam in een diepe buitensloot van de Giessen terecht. Daar de jongeling onder zyn rywiel lag, kon hij zich niet helpen. Gelukkig mocht J. van den Heuv,el er in slagen den drenkeling en het karretje op het droge te brengen. Hei* en Boeicop, 2 Sept. De raad dezer gemeente beeft benoemd tot onder wijzeres alhier mej. J. J. van der Bilt te Bussum. Bij den gehouden schietwedstrijd door deelnemers aan de schietoefeningen, ter verhooging van *s lands weerbaarheid werd de eerste prijs behaald door C. de With Hz. met 39 puntende tweede door J. de With Sz. met 37 p.; de derde doorC.de WithGz. met 37 p.de vierde door C. Spronk met 36 p.de vyfdede negende resp. door F. Spronk, S. Hekman, G. de Jong Az., F. de With en F. de Wildt Tz., alle met 34 punten. Een aanmoedigingsprijs voor het minste aantal punten, 13, ontving J. A. de Jong, terwyl aan C. Buizert een poedel prijs uitgereikt werd voor twee poedels. Hoog-Blokland, 2 Sept. Woensdag avond had alhier de schietwedstrijd plaats voor de deelnemers aan den cursus tot ver hooging van ’s lands weerbaarheid waarby acht pryzen werden uitgereikt. De le prys, een nikkelen wekker, werd behaald door W. Timmer, met 40 p.2e prys, een sigarenaansteker, A. Boon, met 39 p. 3e prijs, 50 sigaren, S. de Jager, met 39 p.; 4e prijs, een portemonnaie, C. Sterrenburg, met 39 p.5e prijs, een knipmes, M. D. de Leeuw, met 39 p.6e prijs, een tabakspijp, J. C. Littel, met 38 p.7e prys, een hor logeketting, H. van Maurikmet 38 p.; 8e prys, een sigarénpyp, G. de Kuiper, met 38 p. De landbouwer W. Slob Bz. in de Minkeloos onder deze gemeente, heeft een door hem zelf gefokten stier, die meermalen bekroond is en 3>/8 jaar oud, verkocht voor den kapitalen prijs van f 550. Krimpen a/d Tek, 2 Sept. Tot tyde- lyk klerk aan het post-en telegraafkantoor alhier is benoemd de heer R. Mooy uit Rotterdam. In de pakkerij van de firma A. v. Wijnen en Zn., zalmhandelaren alhier, viel M. v. Wynen, door mis te stappen, door het zolderluik. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en huiswaarts gebracht, waar direct geneeskundige hulp werd verleend. Lekkerkerk, 2 Sept. Hoewel de aard appeloogst veel belooft, doen zich, nu er een begin van rooien gemaakt wordt, enkele akkers reeds verschijnselen van gevreesde ziekte voor aan den knol. Het 13-jarig zoontje van de wed. Verhey alhier had het ongeluk bij ziin werkzaamheden, bij den timmerman H. Koudstel in Schuagt, zoodanig door een val zyn been te bezeeren, dat hij genoodzaakt was ziin werk neer te leggen en zich onder I behandeling te stellen van dr. W, Kastelein. succes van de harddraverij op de korte baan, beeft de comitiissie der Tentoon stelling te Dordrecht, waarin zitting hebben de heeren S. Herweijer Jr., P. Jas, J. O. W. F. de Kat van Hardinxveld, D. Kuipers, Herman A. Nebbens Sterling en Jb. Reedijk, een ringryfiery voor paren uitgeschreven tegen Woensdag 11 September a.s. op het terrein der tentoonstelling. Een viertal pryzen zyn uitgeloofd, be staande uit kunstvoorwerpen, waaronder als eerste prijs een gouden armband. Verder worden nog twee pryzen, een hoofdstel en een plaid, uitgeloofd voor het schoonste geheel. Deelnemers kui* September aanmeh pers te Dordrecht. Mej. H. C. v. d. Vlies te Slie- drecht is benoemd tot onderwijzeres aan de 2e openbare school (Zinkweg) te Oud- Beyerland. dat zij er niét wai De wethouder G. J. Niekerk verklaart beslist dat er dagelyks gecontroleerd is. Spreker geeft een gespecificeerde opgave, waaruit blijkt, hoeveel wagenb zand op be paalde datums werden aangevoerd. In totaal werden er 2110 wagens gelost. Stelt men den inhoud van een wagen op 3'/s M8., dan komt men aan het totaal, door de gemeente- contróle opgegeven. En vermenigvpldigt men het aantal wagens met den inhoud, dien de ingenieur aannqm, dan verkrygt men het quantum dat hij óflgeeft. Het geheele ver schil zit in den inhoud der wagensoverigens klopt alles. De heer W. F. H. Regtdoorzee Greup vraagt, op welke tijden de controleurs er waren. De wethouder G. J. Niekerk: lederen dag, den heelen dag. t De heer W. F. H. Regtdoorzee Greup herhaalt, dat hij ze, hoewel hy bij verschil lende personen naar hen gevraagd heeft, niet heeft gezien. Maar spreker zal de zaak aanhouden en haar verder onderzoeken. De voorzitter vraagt of de heer Greup er'soms geweest is op schafttijden. De heer W. F. H. Regtdoorzee Greup: Op verschillende tyden ben ik er geweest. De heer IL M. den Uyl merkt op dat Stuurman op zyn land aan het werk was en van daar de treinen zag passeeren en dan de wagens noteerde. De voorzitter deelt mede dat 4 M’. zand per wagen de gewone maat is, welke voortdurend geldt bij elke aanneming en dus door de Maatschappij ook hier is ge bruikt. De Maatschappij heeft ook nagegaan den inhoud der schuiten, welke het zand aanvoerden, met het resultaat dat er 8400 M3. en nog wat is aangevoerd. De inhoud der wagens is 4 M3.bij het laden worden echter niet de hoeken gevuld, doch inplaats daarvan wordt er een kop op gezet. De heer P. vanSonsbeek noemt en kele gedeelten van het opgehoogde terrein, welke nog niet voldoende aangevuld zyn. De voorzitter merkt op dat de Raad van Toezicht niet heeft beloofd dit terrein geheel vdldoende te zullen ophoogen, zü heeft enkel een maximum van 8400 M8. zand toegezegd. De heer P. van Sonsbeek meende,dat op Vrydag 30 Augustus 1912, ’s nam. te 2 uur. Voorzitter de heer P. K. P. J. van Sloten, burgemeester. Secretaris de heer A. R. Veenstra. Afwezig de wethouder H. A. Schreuder. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst te lezen, welke na lezing onveranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. De heer W. F. H. R e g I d o o i vraagt verlof om aan het ei gadering een vraag te mogen Burg, en Weths. betreffende he van zand. De voorzittter deelt mede, datde wij ziging der begrooling is goedgekeurd en dat er ingekomen is een schryven van de Vereeniging tot behartiging van de Stooin- vaartbelangen in Nederlanden een schryven van de Nederlandsche Vereeniging van Schoolartsen. Beide stukken werden voor advies gerenvoyeerd aan Burg, en Weths. Voorts is er ingekomen een adres van Mr. P. A. Greup, verzoekende restitutie van schoolgeld wegens het verlaten van de school door zyn kind. Wordt ter afdoening gesteld in handen van Burg, en Weths. 1. Aan de orde wordt gesteld de benoe ming; van een boekhouder-kassier, aan de gasfabriek, wegens het bedanken van den heerpJ. H. de Roodelte Oudewater. De voorzitter deelt mede dat Burg, en Weths. hun indertfid opgemaakte voor- dracht handhaven en dus den heer J. Muller ter benoeming voordragen. De heer Muller heeft aan Burg, en Weths. 'medegedeeld, dat hij zyn sollicitatie handhaaft. Del heeren II. M. den Uyl en M. E. Schenk worden aangewezen als stem-opnemers. Bij opening der briefjes blykt, dat er op den heer J. Muller zyn uitgebracht 6 stem men, op den heer J. H. W. Palthe te Sassenheim 1 stem, terwyl drie stemmen blanco zyn uitgebracht. D,e voorzitter constateert dat de beer Muller benoemd is, op een salaris van f 600, om zoo spoedig inogelyk in dienst te treden en met een borgstelling van f 2000. De raad zal natuurlyk aan Burg, en Weths. overlaten de wyze van borgstel ling te bepalen. 2. Aan de orde wordt gesteld het volgende punt der agenda: gemeenterekening 1911. Hel rapport der commissie voor de finan ciën, hetwelk voorgelezen wordt, meldt dat de commissie geen aanleiding heeft om op- of aanmerkingen te maken en adviseert, de rekening voorloopig vast te stellen, zooals ze is opgemaakt, dit is tot een bedrag aan gewone ontvangsten van f 86920,91, buiten gewone ont vangsten f2796,06, totaal gewone uitgaven f 85069,65, buitengewone uitgaven f 2501,29, totaal f 87570,85; batig saldo alzoo op de gewone rekening f 1851,26, op de buitengewone rekening f294,86, totaal f 2146,t2. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. 3. Aan de orde agenda: het van pers voor de 1 De G. J Engel Booth is geweest. Aan den vooravond had in „Olympia", het grootste gebouw in Londen, dat 25000 personen kan bevatten, een gedenkdienst plaats. Het gebouw was geheel bezet. De lykkist werd oó het podium gezet. Generaal Bramwell BootfaJ leidde den dienst, die zeer ernstig was en grooten indruk maakte. De begrafenis zelve, welke Donderdag plaats had, droeg door de deelneming van de zyde van het publiek een merkwaardig karakter. De stbet verliet het hoofdkwartier van het Leger des Heils in de Queen Vic toria Street orp 12 uur, en was meer dan anderhalve kilometer lang. Generaal Bram well Booth en de andere familieleden liepen achter de kist; afgevaardigden van het Leger des Heils uit alle deelen der wereld, met 40 muziekkorpsen en vele vaandels volgden. In mm afzonderlijk rijtuig werden de prachtige- kransen vervoerd, gezonden door den Koning en de Koningin en andere van vreemde vdrsten. Langs den geheelen weg waren altp straten tot aan de groeve in Abney Park, in een noordelijke voorstad van Londen, over een afstand van ongeveer acht kilometer, stampvol met menschen. Toen de stoet het Mansion House passeerde, verscheen de burgemeester met zyn familie op het balcon en groette den doode. Op sommige plaatsen was het gedrang zoo sterk, dat vele vrouwen in zwym vielen. Omtrent de Panamakanaal-kwestie wordt gemeld, dat de Engelsche regeering niet alleen zal protesteeren tegen het artikel der Kanaalwetj waarby aan Amerikaan- ache kustvaarders vrijdom van kanaal- I rechten wordt toegekend, maar ook tegen artikel 11, dat den doortocht door het kanaal verbiedt aan schepen, welke aan spoorwegmaatschappijen toebehooren. In de Vereenigde Staten neemt men aan, hoewel het departement van buitenlandsche zaken hiertoe geen aanleiding heeft gegeven, dat de regeering niet zal toestaan dat de kwestie aan een scheidsrechterlijke beslis- 5 sing zal worden Onderworpen, zooals En geland, indien het noodzakelyk mocht blijken, zou willen. Deze onwil zal echter vooreerst niet zoo openlyk worden betoond. 'Do Engelsche „Times" acht het ondenk baar, dat de Amerikaansche regeering zou weigeren het punt van geschil te onder werpen aan arbitrage. De Vereenigde Staten zouden dan geblameerd zyn. Het is te wenschen dat de „Times” gelyk heeft; want indien het geschil niet door arbitrage uit den weg wordt geruimd, zal het dan verdwijnen? Het mee de hand liggënde is, dat het dan scholen zal wprden. Het voorstel van verband 1 waarvan i volgens 1 conferentie komst dv. gedaebtenwiss darjteit van het behoud i staten. Deze ieder geval woi De duurte in voornamelijk het vleesch dn gemeenteraad van E-1: sluiten den Bondsraad te vei spoedig inogelyk den Rijksdag roepen, opdat deze maatregelen zal nemen om bet vleesch en and< middelen goedkooper te maken. Oqk de Berlynsche gemeenteraad zal zich met dit onderwerp bezig houden. De Ber- lynsche Kamer 'van Koophandel heeft reeds een motie aangenomen, waarin de bekende middelen ter verbetering: tydelyk open stellen van de grenzen voor slachtvee, tijdelyke opheffing van de invoerrechten, verlaging van de spoorvracht, nogmaals wor den bepleit. De vredesberichten over den Italiaansch- Tnrkschen oorlog houden aan. Er zouden niet-offieieele vredesonderhandelingen ge voerd worden te Montreux. De „Echo de Faris” meent zelfs te kunnen verzekeren vrede veel dichterbij is dan de Italiaansche bladen willen toe- orde wordt gesteld het volgende _o“nda: adres Goedhart. idres wordt voorgelezen, waaruit t J. Goedhart verzoekt hem den nVerroen” voor den tyd van 6 jaar te verhuren. De voorzitter deelt mede, dat Burg, en Weths. het meer in het belang der ge meente achten den tuin publiek te ver pachten en daarom adviseeren, afwijzend op het adres te beschikken. Zonder hoofdelyke stemming wordt con form dit advies besloten. De voorzitter deelt mede dat Burg, en Weths. van dén Raad van Toezicht op de spoorwegen een nieuw ontwerp-besluit hebben ontvangen betreffende de overeen komst inzake den spoorweg Gouda— Schoonhoven. Het komt geheel neer op het vorig besluit, behoudens een kleine wijziging in de redactie. Spreker vraagt of de leden voorlezing verlangen. De heer H. M. den Uyl verlangt voor lezing. De secretaris leest het onl voor. (Wü laten den inhoud wege, omdat hij reeds in vorige n slagen is vermeld). De heer P. van Sonsbeek merkt op dat in het besluit vermeld staat, dat de Staat 8400 M3. zand zal leveren. Spreker vraagt of dit al geschied is? De voorzitter zal deze vraag straks beantwoorden zy heeft niets te maken met het besluit, dat thans aan de orde is. Zonder hoofdelyke stemming hecht de raad hierna zyn goedkeuring aan bet ont werp-besluit, dat hiermede dus is vast gesteld. De heer W. F. H. Regtdoorzee Greup krijgt vervolgens gelegenheid om zyn reeds aangekondigde vraag te stellen. Spreker informeert of er by het verwerken der 8400 M3. zand van gemeentewege contröle is uitgeoefend, dat de vereischte hoeveelheid is aangevoerd. Deze vraag komt volstrékt niet voort uit wantrouwen; spreker acht het een eenvoudig iets, dat van beide kanten gecontroleerd wordt. De voorzitter vraagt of de heer Van Sonsbeek hierover ook nog iets wenscht te zeggen. De heer P. van Sonsbeek verklaart dat bij nieuwsgierig was of er aan de ver plichting om 8400 M8. zand te levereu is voldaan en of er werkelyk 8400 M8. is gestort. De voorzitter kan hierop antwoorden dat Burg, en Weth. behoorlyk voor contröle hebben gezorgdStuurman heeft de contröle uitgevoerd, onder toezicht van den opzichter, Het resultaat was dat er geleverd zou zyn 7385 M3. zand. Volgens1 den ingenieur Ankersmit zyn er echter 8380 M3. zand geleverd. Het verschil tusschen deze cyfers vloeit voort uit de verschillende wjjze van meten; van gemeentewege is anders ge meten dan door den ingenieur. De gemeente heeft de aangevoerde wagens geteld en den inhoud gesteld op 3*/« M8.; de ingenieur stelde den inhoud op 4 M3. De heeren Lyklema en Woudenberg hebben de hoeveel heid zand ook opgemeten en kwamen tot de slotsom, dat er 7750 M3. was geleverd. Men moet hierby in aanmerking nemen dat het zand nat werd neergegooid, maar later bij het drogen is ingekrompen, waar door het quantum verminderde. Spreker vertrouwt dat de ingenieur van den Raad van Toezicht wel eeu goede opgaaf zal heb ben gedaan. De heer W. F. H. RegtdoorzeeGreup dankt voor het antwoord. Spreker zou ge decideerd willen weten dat van gemeente wege personen geregeld gecontroleerd heb ben. Spreker heeft op het werk wel eens naar do controleurs gevraagd, en toen bleek ler’c”). Niekerk er dagelyks jefi een gt lijkt, hoeveel •Nieuwerkerk a/d IJssel, 2 Sept. Gisterenmorgen kwam de landbouwer A.G. uit den Zuidplaspolder naar de kerk ryden. Juist, toen hij bij de gevaarlyke bocht was, kwamen twee motorfietsers de hoogte af. Een van dezen kwam in aanraking met het rytuig, en om erger te voorkomen, vloog hij in ’t gras tegen een boom. Had deze er niet gestaan, dan was hy in een diepe sloot terecht gekomen. De fiets was geheel onklaar, en men moest bij den reparateur V. een paar uur wachten eer de machine weer rybaar was. Dat er by de bocht niet meer ongelukken gebeuren, verwondert ons ten zeerste. Velen toch, zoowel fietsers als automobilisten, vliegen zonder eenige waarschuwing den hoek om. Dal onze gemeente ook bezoek krygt van personen, van wie we zeer zeker ver schoond wenschen te blyven, blykt uit het feit, dat in den nacht van Vrydag op Zater dag in de R.-K. kerk is ingebroken. Het geld, hoewel zeer weinig, en ook nog wat keukengereedschap want ook de keuken had men bezocht heeft men medegeno men. Van de daders of den dader heeft men tot heden toe geen spoor kunnen vinden. Doordat de beide watermolentjes bij den jongsten storm geheel omver geworpen waren, waardoor ze buiten werking kwamen, hebben de eigenaars van bet land, waarop die molentjes stonden, een machine gehuurd om zoodoende te trachten hun land boven te houden. Zaterdag begon ze te malen, maar ’t bleek alras, dat ze niet veel zal uitvoeren. Ze geeft te weinig water, en daar het aanhoudend blyft regenen, kan 't niet anders of het waler blyft steeds wassen. Geen wonder dus, dat men reik halzend naar het tijdstip uitziet, dat de groote watermachine, die thans in reparatie is, weder in werking kan gesteld worden. De jaarvergadering van de onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Hillegersberg zal dit jaar in Dordrecht ge houden worden, en wel op a.s. Donderdag 12 September. Met een boot zullen de leden van Rotterdam naar die stad gebracht worden. In de morgenuren zullen eenige huishoude lijke zaken worden afgedaan, waarna de arrondissements-schoolopziener A. Limbor een lezing zal houden over „Indische dingen Daarna zal het gezelschap een bez»ekbrei gen aan de tentoonstelling. Het is voor allen te hopc_, dag beter weer zal zyn. Nlenw-Lekkerland, 2 Sept. De heer J. D. Dorgelo alhier is benoemd tot onder wijzer aan de school voor g. 1. o. no. 19 te Rotterdam. 'Ouderkerk a/d IJnsel, 2 Sent. Ter gelegenheid van den 32sten verjaardag van H. M. onze geliefde Vorstin prykte het heele dorp in vlaggentooi en togen de schoolkinde ren, sierlyk en met oranje uitgedost, naar hun school, om daar in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wethouders onthaald te worden op velerlei versnaperingen. De toespraken van de hoofden der vier scholen, waarin de beste wenschen werden uitge sproken voor heden en toekomstder Koningin en ook aan het Gemeentebestuur dank werd gebracht, zoowel voor den uitgang naar den Haag en Scheveningen, als voor den feeste- lyken Koninginnedag, werden alle door den Buigemeester beantwoord. Na het uitgaan der scholen togen de kinderen met hun vlaggen iq groepjes zingende door de gemeente, om uiting te geven aan hun vreugde. Door de schietvereeniging „Joubert" van de afdeeling „Volksweerbaarheid” werd op Koningin’s verjaardag een wedstrijd ge houden op de schietbaan van den beer A. M. Hoogendijk. Begunstigd door prachtig weer, werd er voortreffelijk geschoten. Na afloop werden de prijzen met een toe passelijke rede uitgereikt door den Burge meester, als beschermheer der vereeniging. Hulde brengend aan de jarige Vorstin, sprak hij de beste wqnschen uit voor Haar geluk, welke wenschen door alle aanwezigen door een driewerf hoera werden bekrachtigd. Vervolgens herdacht de Burgemeester de uitnemende diensten, die de vereeniging genoten had van den heer Arn. van Walsuin als secretaris, thans te Zand voort wonende, en, hem dank brengend voor zijn ijver en toewüding voor de goede zaak van Volks weerbaarheid, hoopte spr. dat zijn plaats op degelyke wij ze zou worden vervuld. Ook den heer A. M. Hoogendijk werd dank ge bracht voor zyn belangelooze medewerking, die de vereeniging al zoovele jaren is ten goede gekomen. Dank bracht spr. vervol gens aan den serg.-majoor Wennekers, die kennelijk op zoo’n humane en bevattelijke wyze zyn onderricht aan de jongelui had gegeven, terwyl hij ten slotte het bestuur huldigde, vooral in den president, den heer J. H. Spoormaker, die toonde te begrijpen wat „Volksweerbaarheid” wil en wat die voor alle Nederlanders belangrijke zaak eischt. Hierna overgaande tot de uitdeeling der pryzen, zoo bleken deze in volgorde behaald door de leden A. M. Roos, J. Teeuwen, D. Spek, A. van Vliet Joh.zn., C. Dekker, A.G. Mohr, P. Pols, A. Kleibeuker, A. van Wijk en R. Bos. Deze prijzen bestonden uit kunst voorwerpen. In den eerewedstrijd werd ook de eerste prys behaald door den heer A. M. Roos, de tweede door den heer A. Holdermans en de derde door den heer Chr. v. Zwienen. Deze pryzen bestonden uit een medaille van het hoofdbestuur, een van het bestuur der ver eeniging en een kruis van de leden onderling. De Burgemeester moedigde ten slotte de de jongelui nog aan om allen gebruik te maken van de gelegenheid, om gymnastiek onderwijs te ontvangen van een deskundig onderwijzer.' De Gemeenteraad had hiervoor subsidie toegekend, opdat de jongelui de gelegenheid zoudhn erlangen de voordeelen te verwerven, die de Militiewet toekent aan het bewys van voorgeoefendheid. De president, de heer Spoormakei den burgemeester den hartelijken g< voor al hetgeen de vereeniging gei Volksweerbaarheid recht zou hebben te zien optreden. Een leve de burgemeester, door allen aangeheven, besloot zyn toespraak.

Schoonhovensche Courant | 1912 | | pagina 1