COKES. 1912. Gasfabriek Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Woensdag 6 November. N°. 3391. OfflCiÖBlö iBlffliSÊBTiBEBL Tijdelijke Prijsverlaging BINNENLAND. 8TATEN-GENERAAL. BUITENLAND. O versie kt. ieer R. van Beusekom, en 'eld, welk feit op de gesl brei ;en waartoe werden II. M. Doorman, het leggen >e- te dieren 3 d. h. „N. R. de beti Gemeente Schoonhoven. Erk. heer fd SCÏÏOOMHOYENSCÏÏE CODRANT. van den mes, Zwi straat zyn vi Dr. C. der Gemeente Schoonhoven. left het bestuur in gebruik van mheid van de De Directeur, Schoonhoven, 12 October 1912. Uitgave va» S. k W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. Intercomm. Telefoon-nr. 20. suws” i heer in het directe bedoeld in artikel 1 der rvan in de vorige vergade- 20 en 41 waren gewyzigd. W. Wigboldus te Enschedé hy zijn benoeming tot hoofd r M. U. L. O. aanneémt en in functie hoopt te treden, ir wordt voor kennisgeving k i e s v e r- zoo meldt voor de Provinciale Staten van in de vacature wijlen A. van (antirev.) gecandideerd den induslriëel te Hendrik-Ido- zangvereeniging ik,toegestaan,dat i school gebruiken zal dit t staan in in de gevolgen van et visch, ft bysmaak met het dienstjaar Tot leden dier commissie worden benoemd L. de Heer, W. Nederend en Adrs. van den Berg, allen te Willeskop, en tot hun plaats vervangers J. Cromwyk te Snelrewaard, A. de Goeij en Gerrit van Schaik, beiden te Willeskop. De heer Cromwyk geeft h. overweging het verouderde plakken te leggen bij gelegei schouwen af te schaffen. Het bestuur, voor zoover hel tegenwoordig was, verklaarde zich hiertoe niet ongenegen. Hierna werd de vergadering gesloten. (Nieuws.) J. S., Oud-Alblas, idem, f 10 subs. 10 d. h. G. P., Bleskensgraaf en J. J. M., Giessen- dam, idem, f 15 subs. 15 d. h. G. H., Giessendam, idem, f 10 subs. 10 d. h. A. v. Papendrecht, dronkenschap en overtreding wapenwet, eenmaal f 3 subs. 3 d. h. en eenmaal f 5 subs. 5 d. h. 2 d. h. J. D. en D. R., Papendrecht, burengerucht, ieder f 3 subs. 3 d. h. K. v. I)., Sliedrecht, overtreding wet op de besmettelyke ziekten, f 2 subs. 2 d. h. K. R., Giessendam, burengerucht, f3 subs. 3 d. h. M. v. H., Papendrecht, rijwiel zonder licht, f 3 subs. 3d. h. P. v. E., Molenaarsgraaf, overtreding arbeidswet, f 2 subs. 2 d. h. M. S. B. d. D., Sliedrecht, idem, f 3 subs. 3 d. h T. S., Sliedrecht, idem, tweemaal f 0,50 subs, tweemaal 1 d. h. u, G. d. V., Bleskensgraaf, overtreding onge- mag vallenwet, f 15 subs. 15 d. b. Hit naar de ize te Montfoort de verschillende trgaderen ter be- plannen Gouda— RECHTSZAKEN. De Rechtbank te Dordrecht eischte tegen den jjzerwerker T. K., te Alblasserdam, ter zake dat hij op 4 Sep tember J. E. van 't Hoen aldaar met'een bierglas op ’t hoofd heeft geslagen, waardoor deze bloedend verwond werd, 0 weken ge vangenisstraf. Beklaagde bekende. Vanaf heden, gedurende enkele weken, zyn de pryzen der Cokes, gesteld op: Ongeklopt afgehaald 55 Cents per H.L. Geklopt 05 Ongekiopt bezorgd 60 Geklopt 70 GEMENGD NIEUWS. Te Ouderkerk aan den Amstel heerscht reeds sedert geruimen tyd, voor namelijk onder jongere kinderen, een lichte mazelen-epidemie. In de laatste dagen echter treedt de ziekte in sterker en heviger mate op. Onder de jongste kinderen, waar de ziekte herhaaldelyk voorkomt te zamen met longontsteking, komen gevallen voor van zeer ernstigen akrd, zelfs eenige met doo- delyken afloop. Ongeveer 120 kinderen zyn thans onder geneeskundige behandeling. (N. v. d. D.) De landbouwer C. Vlot, te Bles kensgraaf, had het ongeluk in een gevulde gierkuip terecht te komen. Door eigen kracht wist hy er zich uit te werken. Om echter de reukorganen zyner huisgenooten op niet al te zware proef te stellen, liep hij regelrecht in een sloot, om zooveel moge- lyk de heerlyke geur kwyt te raken. (R. N.) In het proeflokaal met ver gunning aan den Haringvliet no. 95b te Rotterdam kreeg de houder van deze in richting, J. A. van den Bos, Vrijdagavond omstreeks halfacht woorden met zjjn buis? houdster, juffrouw E. Dumée. Met deze vrouw had hij al meer twist gehad. Dit maal liep de twist, waarvan eenige bezoe kers van het proeflokaal getuigen waren, zóó hoog, dat de kastelein in drift meteen broodmes, waarmee hij juist worst stond te snyden, op de vrouw toeliep en haar, vol gens getuigen, daarmee een steek in de icht. Volgens het beweren kastelein zelf liep de vrouw in het n hij bel uitstak. gewond liep juffrouw Dumée de lar zij ineenzakte en het bewust- van der Werff, arts, met de beeren W. H. t)aamen en D. van Vuuren, gediplomeerde militaire verplegers, uit Den Haag naar Belgrado. Zij treden in dienst van het Servische Roode Kruis. Ook Dr. Ver meulen, uit Hillegersberg, zal naar Servië vertrekken, om zijn diensten aan het Roode Kruis aan te bieden. De bovengenoemde heeren zullen trachten met de doktoren Van Tienhoven en De Jong gezamenlyk te worden ingedeeld, om zoo als het ware een Nederlandse!) hospi taal onder de Servische Roode Kruisvlag in te richten. Bij de door de N. .V. Machin fabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. Rotterdam gehouden aanbesteding van het maken van een scheeps-dwarshelling en be schoeiingen op haar terrein aan den Oost- Varkenoordschendjjk was minste inschry ver de heer W. ’t Hoen, te Alblasserdam, voor f 198,000. Donderdag zullen, CL” meldt, ten stadhui; raadscommissiën uit trokken gemeenten ver spreking van de tramp Utrecht via Montfoort. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur der Hollandscbe Maat schappij vun Landbouw is blijkens bericht in het Landbouw-Weekblad van den direc- leur-generaal van den landbouw een brief ingekomen, waarbij gewezen wordt op de schadelijke gevolgen van het voederen van varkens met visch, waardoor het spek en vleesch een bysmaak verkrijgen, die het voor de consumptie ongeschikt maakt; dat de eerlijke handel daarvan groote schade ondervindt, terwjjl ook de exporthandel daardoor ernstig wordt bedreigd, met ver zoek om middelen te beramen om aan het euvel paal en perk te stellen. Er werd een commissie benoemd om het hoofdbestuur in deze van advies te dienen. In deze commissie heeft o.a. zitting de heer J. H. v. d. Torren Kzn., te Gouda. De 34e jaarcollecte voor de Scholen met den Bybel heeft te Leerbroek f 129.60, te Leerdam f 158.70 en te Wad dinxveen f 153.42 opgebracht. By hel lokaal comité te Ouderkerk a/d IJssel kwam een nagifl van f 10 in, waar door het eindbedrag der collecte aldaar gestegen is tot f 1113. v Naar X. baron Mackay, gekozen tot Tweede Kamer voor het distri' voor deze benoeming bedankt. De centrale antirev. eeniging te Ridderkêrk heeft, „De Rott.”, voor de Provinciale Zuid-Holland in de vacature ~!i Namen Hzn. heer W. Stans, Ambacht. De heer J. Bruin w o ld Riedel, te Baarn, vierde Vrijdag onder vele bljjken van belangstelling zyn 25-jarig jubileum als algemeen secretaris der Maatschappij „Tot Nut van 'i Algemeen". De jubilaris werd bij Koninklijk besluit van 1 November benoemd tot officier inde orde van Oranje-Nassau. De ambulance van het Neder- landsche Roode Kruis, welke onder leiding van Dr. J. C. J. Bierens de Haan naar Griekenland is vertrokken, bestaat uit 21 leden. Dr. Bierens de Haan heeft voor de am bulance o.a. de volgende giften ontvangen: f 1000 van mevrouw N. N. en f 100 van Dr. J. de J., beiden te Rotterdam. Donderdagavond vertrok de heer G. G. D. A. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 31 October. Aan de ordewas de voortzetting der beraadslaging over het ontwerp lot ver zekering tegen invaliditeit en ouderdom. De heer Borgesius zette zijn rede, den vorigen dag afgebroken, voort. Hij besprak thans de invaliditeitskansen. De gunstige sterftecijfers waren van ongunstigen finan- cieelen invloed op een invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Terwyl de Minister op allerlei factoren rekende, waardoor geld zou overblijven, was er naar het inzicht van den spreker veel grooter kans, dat er een tekort zou komen. Hij betreurde het gemis van weduwenrente en vond den leeftyd van 70 jaar voqr ouderdomspensioen te hoog. Men moest dit pensiben op 65- jarigen leeftijd verleenen. Voorts was uit breiding van de risico-overdracht nood- zakeljjk. Met klem kwam hij ten slotte op tegen de beschouwingen van de heeren Lohman en De Visser inzake de Staats- pensionneering. De Minister van Landbouw enz. ver dedigde de behandeling van dit ontwerp vóór die der ziektewet. Dit ontwerp was uitsluitend een arbeidersverzekering. Spre ker verdedigde de premiebetaling, ook voor ben, die weinig verdienen. Men mocht dit geen onrecht noemen. Zeker was er veel voor weduwenrente te zeggen, doch weezen- èn weduwenrente te zamen was te duur. Maar de eerste was urgenter dan de laatste. Ouderdomsverzekering kon niet afzonder! jjk behandeld worden, terwyl invaliditeit en ziekte niet tegelijk in één ontwerp geregeld konden worden. Vervolgen^ deed de Minister uitkomen, dat de oprichting van zieken huizen en sanatorja door de Ryksverzeke- ringsbank konden gesteund worden, omdat deze bank over genoeg kasmiddelen zou kunnen beschikken. Dan verdedigde spreker de tydelyke staatsbydrage en de zégel- plakkery, welke laatste een internationale kwaal genoemd werd. Wat de risico-overdracht betrof, men kon deze nog wat uitbreiden. Daartegen had spreker geen onoverkomelijk bezwaar. Ove rigens ging zyn ontwerp in de richting, die een reeks van jaren hier te lande was waar te nemen. Kantongerecht te SLIEDRECHT. Uitspraken van 31 October 1912. L. J. R., Papendrecht, trekdier laten staan en overtreding trekhondenwet, tweemaal f2 subs. 1 week tuchtschool. A. v. d. W., A. v. G., M. B., A. V. en J. v. d. H., Sliedrecht, strooperjj, teruggave aan ouders zonder toepassing van straf. L. K., Dordrecht, vaartuig zonder licht, f 3 subs 3 d. h. J. C. D., Papendrecht, visschen zonder vergunning tweemaal gepleegd, tweemaal f 4 subs, tweemaal 4 d. h. J. v. D., Sliedrecht, visscherjj-overtreding, tweemaal f 5 subs, tweeihaal 5 d. h. J. S.Sliedrecht, drankwet-overtreding, tweemaal f 6 subs, tweemaal 6 d. h. J. P., Alblasserdam, niet uitwijken, f 10 subs. 10 d. h. W. F. d. J<, Oud-Alblas, vervoer van op noodeloos pjjnljjke wyze, f 12 subs. f B. S.^Bleskensgraaf, visschery-overtreding, C. B., Papendrecht, overtreding art. 427 2° W. v. Str., f 10 subs. 5 d. h. J. M. d. J., Sliedrecht, visschery-overtre ding, driemaal f 1 subs driemaal 1 d. h. G. T., Langerak, rijwiel zonder licht, f 2 subs. 2 d. h. B. K., Langerak, B. S., Lexmond en J. M„ Nieuwpoort, idem, ieder f 3 subs. 3 d. h. J. v. d. D., Giessendam, dronkenschap, f 15 subs. 3 d. b. J. A. v. d. T., Papendrecht, idem, f2 subs. Gonda, 4 Nov. De heer M. Spruyt, arts alhier, herdacht Donderdag den dag waarop hij zich vóór 50 jaar als chirurgijn te Gouda vestigde. Als bljjk van dank baarheid en sympathie werd den jubilaris, na een hartélyke en met geestige herinne ringen gekruide toespraak, door den heer C. C. Krom, namens vriendefl en patiënten, een bronzen groep aangeboden, vervaardigd door den beeldhouwer Charles van Wjjk. Zichtbaar bewogen dankte de jubilaris voor de aangename en welwillende woerden, door den heer Krom gesproken, Het dagelijksch bestuur van Gouda, als mede tal Van vrienden en vereerders, kwamen den jubilaris gelukwenschen. De heer Spruyt is by Koninkljjk besluit van 1 November benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. (Hbld.) Alblasserdnm, 4 Nov. Mejuffrouw W. A. v. d. Brink alhier is te Rotterdam geslaagd voor het examen vrjje- en orde- oefeningen der gymnastiek. Giessendam4 Nov. In de Donderdag avond gehouden vergadering van de schiet- vereeniging „Prins Hendrik" waren 16 leden ven 2 donateurs aanwezig. De secretaris bracht verslag uit over het afgeloopen dienstjaar, terwyl de rekening van den penningmeester werd nagezien en in orde bevonden. Tot voorzitter werd herkozen de heer A. L. de Jong en tot 2un commissaris, in de plaats van M. Schep, gekozen de heer A. II. Huizer. Beiden namen de benoeming aan. Voorts werd besloten om in de maand November een onderlingen schietwedstrijd te houden en f 20 uit te trekken voor aan koop van prijzen. De regeling werd aan het bestuur overgelaten. De 2 prijzen bij de gratis-verloting vielen ten deel aan C. Breur en»J. P. Baas. (N. Gor. Ct.) Hekendorp, 4 Nov. In de laatstgehou den vergadering van den raad dezer gemeente is vastgesteld de gemeente-begrooting voor 1913, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 7780,24. Voorlezing werd gedaan van een schryven van den burgemeester van Montfoort in zake de totstandkoming van een spoor- of tramverbinding tusschen Utrecht en Gouda, houdende het voorstel ook voor deze ge meente een commissie te benoemen. Met algemeene stemmen werd besloten zoo’n commissie te benoemen aangewezen de heeren W. burgemeester; C. Hoogenboom, wethoudef, en "W. Slappendel, lid van den raad. (Nieuws.) Krimpen a/d IJsRel, 4 Nov. De ver- eeniging „Floralia” alhier heeft weder een aantal bloembollen uitgereikt, met het doel het volgend jaar met de planten daarvan ee» tentoonstelling te houden. Uitgereikt werden bollen van byacinthen, narcissen en tulpen. §Lopik, 4 Nov. Een ingezetene alhier stelde de Maatschappij tot redding van dren kelingen te Amsterdam in kennis met de redding en het weder opwekken der levens geesten van een zoontje van den schipper G. A. v. d. Hoek te Jaarsveld, welk feit op 9 Aug. heeft plaats gehad. Door genoemde Maatschappy is daarvoor een getuigschrift, gelijkstaande met de gou den medaille, toegekend aan den heerP.de Gier, hoofd der school, te Spjjk. •Nienwerkerk a/d IJnhcI, 1 Nov. Tot machinist aan een watermachine te Brakel is benoemd S. Mansfelder, stoker bij den Zuidplaspolder alhier. In zijn plaats is hier benoemd D. van Onze vroegere dorpsgenoot, de J. van Rugge, is de vorige week geslaagi voor de acte wiskunde I. o. Nleawerkerk a/d IJsael, 4Nov. Op de voordracht ter benoeming van een onder gemeld wordt heeft Mr. Mackay, gekozen tot lid van de Warner voor het district Ommen, KERKNIEUWS. GiesMendam, 4 Nov. Tot kerkvoogd btf de Ned. Ilerv. Kerk te Giessendam—Har- dinxveld, in de plaats van wylen J. W. Göbell, is gekozen de heer Adrs. Muilwijk. Krimpen a/d Lek, 4 Nov. Beroepen tot predikant bij de Gereformeerde Kerk alhier de heer R. E. van Arkel, theol. docts.te Jutphaas. Ond-Albla», 4 Nov. Men schrijft aan de „Kerk. Ct.” het volgende: Den 24en Oc tober trof onze Gemeente een gevoelig ver lies door het overlyden van den heer C. Jongeneel. Achttien jaar bekleedde hij het ambt van ouderling, en zulks met de een voudigheid, die hem eigen was, en met een getrouwheid en een y ver, die tot voorbeeld mogen gesteld worden. Ook was de over ledene lange jaren notabel en kerkvoogd, en in den laatsten tyd, na het overlyden van den heer K. Baan, ook president-kerkvoogd’; behalve dat hij nog andere burgerlijke ambten en betrekkingen bekleedde, zooals het lid maatschap van den Gemeenteraad, enz. Zyn gemis zal door velen lang gevoeld worden. DE BALKAN-OORLOG. De Balkan-oorlog hoe lang opschrift nog boven ons overzicht Er is reden genoeg om te geloovei Waarheid der berichten, die net voorstellen alsof Turkye bereid zou zjj<i over den vrede te onderhandelen, vooral na het laatste treffen, den slag by Loele Boergas, die in weerwil van alle Turksche leugens gebleken is een schitterende en gewichtige overwinning voor de Bulgaarsche wapenen te zyn geweest. Ja, de vredesgeruchten klinken ons niet gek in de ooren; ze ontlokken ons niet den uitroep: „Wat, nu al We zyn integendeel geneigd te verklaren: „Zoo, dat was te verwachten.” Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Porie de bemiddeling der mogendheden heeft ingeroepen, ten einde een wapenstil stand te verkrygen en den vrede tot stand te brengen. Maar aan den anderen kant verklaart het officieuss Bulgaarsche blad „Mir”, dat de Porte nauwelyks tot den vrede geneigd is, en, indien het vrede wil sluiten, zich rechtstreeks tot de verbonden Balkan- staten moet wenden, zonder bemiddeling van de groote mogendheden te verlangen. W(j hopen dat de waarheid aan officieuze zjjde is, en wel om deze reden. Wordt inderdaad de bemiddeling der mogendheden ingeroepen en verleend, dan begint zeer waarscbjjnljjk het lieve leventje van lijn trekken, zeuren en zaniken, tot in hel eindelooze toe. En alles liefst zoo geheim mogelijk. Zoodoende zou het wel eens kunnen gebeuren dat de vrede heel lang op zich liet wachten, en dat zou ons spyten, vooral omdat de kans op een spoedigen vrede, ten gevolge Van den snellen voort gang der Bulgaarsche troepen, zoo mooi is. Moet de Porte daarentegen rechtstreeks met deBalkan-Staten onderhandelen, dan zal er allicht wat meer gang in de vredes-bespre- kingen zittenhet laai zich namelyk niet den ken dat Bulgarye, Servië en Griekenland even veel geduld zullen hebben met de Turksche diplomatie als Italië getoond heeftdaar voor zyn hun wapenen te voorspoedig geweest. Intusschen: één hinderpaal, die aan den vrede in. den weg stond, hebben de mogend heden eigener beweging uit den weg ge ruimd; wy bedoelen den status quo. Een geestig Parysch journalist, die ook met de vredesbeweging op zoo sarcastisch-rake den draak heeft gestoken, Clement Vautel, vertelt in zijn blad dat hij een uitnoodiging heeft ontvangen tot by woning van de be grafenis van den heer Status Quo, di- nlomaat, overleden 30 October 1912, in Macedonië, op den leeftyd van 459 jaar. De rouwbrief is onderteekend door Turkjje, weduwe; Ooslenryk, moeder; Engeland, schoonmoeder; Bulgarye, Servië en Grie kenland, dochters; Montenegro, kleinzoon, enz., en vermeldt verder dat de teraarde bestelling zal plaats hebben in Klein- Aziö, het land waar de Turken thuis hooren en werwaarts de Balkanstaten ze wenschen. „Arme status quo!” zoo spot de „N. R. Ct.", die Vautel’s kennisgeving overnam. „Hy die er 14 dagen geleden nog zoo goed uit zag!.... Helaas, de zorgen van dokter Europeesch concert zyn vruchteloos geweest. De ongelukkige is aan een beroerte over leden.” Nu, spot verdient de plotselinge omme keer der mogendheden ten opzichte van den status quo. Men herinnert zich hun ïesliste uitspraak voordat de oorlog begonver- grooting van het grondgebied der Balkan staten zullen wij niet' toestaan, de grenzen blyven zooals ze zyn. En nu, ni den-schitte- rende veldtocht van Bulgaren, Serviërs, Montenegrynen en Grieken? Nu krabbelt men terug, nu legt men deze woorden uit op zulk een wyze, dat om zoo te zeggen een boer wel met zyn klompen kan voelen dat het uitvluchten zijn, om geen sterker woord te bezigen. Nu durft men b.v. ver klaren dat bedoeld werd, dat de status quo van het grondgebied der mogendheden geen verandering mocht ondergaan. Jawel, maar dit wisten we tóch wel. We zullen onze lezers niet bezighouden met de plannen tot verdeeling van den buit, zooals die by de Balkan-staten heeten te bestaan. De beer is wel byna gevangen, maar gestroopt is hij daarom toch nog niet, en dus kan de verdeeling van de huid nog wel een poos worden uitgesleld. Liever vertellen we nog wat van de krijgsbedrijven, al was het ons aangenamer om over den ▼rede te spreken. Gemeenteraad van Lekkerkerk op Vrijdag 1 November 1912. Alle (11) leden zyn tegenwoordig, benevens de burgemeester, als voorzitter en secretaris. De notulen worden gelezen en goedge« keurd. De voorzitter doet voorlezing van het pro* ces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger, waaruit een richtig beheer blükt. Het kas-saldo bedraagt f 4039,43Va. Ingekomen is: Van Gedeputeerde Staten de goedgekeurde verordening als bedoeld in artikel 1 der Woningwet, waarvan in de vorige vergacL ring de artikels 20 en 41 waren gewyzii Van den heer het bericht, dat 1 der school voor 1 December a.s. Een en andei aangenomen. Besloten wordt aan het comité voor een spoorwegverbinding Rotterdam—Sliedrecht jaarlijks, gedurende 5 jaar, een bedrag af te staan, berekend tegen Vs per inwoner, ter bestrijding der kosten van een te maken plan. Met de firma W. de Liefde te Zeist, welke concessie vraagt voor het stichten eener gasfabriek, wordt een concept-contract voor straatverlichting behandeld en vast gesteld. Tot gemeente-geneesheer voor het volgend jaar wordt benoemd de heer Dr. A.M. Kas telein. Een adres van het personeel der 3 scholen voor gewoon lager onderwys, waarin verzocht wordt hun salarissen beter te regelen, als zynde deze thans te ongunstig in vergelijking met die in de omliggende gemeenten, wordt afgewezen, in verband met de draagkracht der gemeente en de steeds stygende uit gaven van allerlei aard, waardoor verhooging thans niet uitvoerbaar is. Ten slotte wordt aan de „De Unie”, op haar verzool zy het lokaal van de oude voor haar repetitiën. ierna sluiting. wijzeres alhier zjjn geplaatst de dames: T. Blomsma te Schiedam: C. W. Snel, te Schiedam; W. C. Oosterling, te Waddinxveen. ^Onderkerk a/d IJssel, 4 Nov. De verhuring van het grasgewas aan Schaapjes- zijde, vanwege den polder „De Nesse”, bracht f 38 op. Het vorige jaar was de opbrengst f 42. Onder leiding van den eere-voorzitter Ds. B. Batelaan hield de Chr. Jongelings- vereeniging „Timotheus” Vrijdag j.l. haar openbare jaarvergadering. De schoone toe spraak van den eere-voorzitter, de dege-lyke opstellen' en de welgekozen voordrachten werden met belangstelling gevolgd door tal van bezoekers. Oudewater, 4 Nov. „Het Niei meldt dat door het vertrek van den F. Joseph een vacature ontstaat !- college van zetters voor de Rijks belastingen in deze gemeente. Papekop, 4 Nov. De door den raad vastgestelde gemeentebegrooling voor 1913 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 4676,65'/s. Waddinxveen, 4 Nov. J.l. Donderdag hield de vereeniging „De Werkman” alhier haar najaars-vergadering in een der lokalen van de openbare school (naby de Brug). Blijkens het verslag van den penning meester was er in het afgeloopen halfjaar ontvangen f 1110,25 en uitgegeven f 998,75. Er is thans belegd op de Rijkspostspaarbank f 2011,54 en op de Boerenleenbank f794, terwyl de penningmeester f 75,14 in kas heeft. Bij de verkiezing van een lid van het bestuur werd, in de plaats van den heer II. v. d. Ben, gekozen de heer L. Dekker. Eindelijk werd besloten om te trachten op de statuten der vereeniging de koninklyke goedkeuring te verkrygen. (N. Zuid-Holl.) Willeskop, 1 Nov. Woensdag ver gaderden de stemgerechtigde ingelanden van het waterschap Willeskop, Kort-Hees- wijk en Blokland” te Montfoort. Tegen-' woordig waren de ingelanden J. Boere, W. H. Lekkerkerker, L. van der Neut, J. Cromwyk en J. Hoogenboom. Voorzitter de h< tevens secretaris. De voorzitjy opent de vergadering en leest de nonnen der vorige - vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. Ter tafel w^rdt gebracht een besluit van Gedeputeerde'Staten, houdende vaststelling der rekening over het .dienstjaar 1911 in ontvangst op f 8653,43l/s, in uitgaaf op f 7122,94, batig slot alzoo f 1530,491/2. Voor kennisgeving aangenomen. Komt aan de orde: a. De begrooting voor het dienstjaar 1913. Nji artikelsgewyze behandeling wordt de begrooting vastgesteld in ontvangsten en uit gaven op een gelijk totaal bedrag van f 8701,24Vs. De omslag is geraamd op f 4,50 per H.A. b. Benoeming van een commissie, belast met het opnemen der rekening over het dienstjaar 1912. len dier Van den slag bü Loste Boergas, die zooals men weet door de Bulgaren gewonnen is, lazen wy de volgende beschrijving: De Bulgaren hadden voor den beslis senden slag tegen het Turksche Oostelyke legers alle beschikbare troepen samenge trokken, zoodat zij by Wiza en Loele Boergas ongeveer 230.000 man hadden. Het oor spronkelijke plan van het hoofdkwartier was, het Turksche leger gelijktijdig over het geheele front aan te vallen. Hierin kwam echter verandering toen gebleken was, dat reeds te voren de linkervleugel van de Bulgaren in gevecht gewéést was met de oprukkende Turken. Het kwam hier tot zeer verbitterde gevechten, waarby de reserven uit Klein-Azïë dapper vooraan gingen. Desalniettemin werd de Turksche troepen-linie volkomen doorbroken, en door gelijktijdige omsingeling gedwongen tot een op een paniek gelijkenden terugtocht. Het zelfde aeed zich vopr als bij Kirk Kilisse: oorspronkelijk een moedig voorwaarts trek ken der Turken, daarna een spoedig opgeven van den samenhang der troepen en ten slotte een paniekachtige vlucht, die zich van bet geheele leger meester maakte. Vier Turk sche divisies zjjn uiteengejaagd. Op den anderen vleugel van de Turken kwam het tot den aanval op de versterkte stellingen, waaruit de Turken verdreven werden. De Bulgaarsche infanterie vocht met voorbeeidigen heldenmoed, en achter volgde de Turken over het geheele front. De nederlaag van het Turksche leger wordt beschouwd als een volkomen ka- ta strofe, zoodat men reeds met den val van de Tsjataldija-linie rekent, waar achter de Turken zich nu teruggetrokken hebben. Ontzaglijk moeten de verliezen der Turken zjjn. De weg, dien zy op hun terugtocht genomen hebben, lag bezaaid met wegge gooide wapenen en uitrustingstukken en wordt, helaas! ook geteekend door verbrande dorpen en de lyken van vermoorde Chris tenen. Uit Sofia wordt gemeld dat de ver liezen aan Turksche zjjde 20.000 aan dooden en gewonden bedroegen en dat 50.000 Turken gevangen werden genomen. Deze getallen zyn vermoedelyk overdreven, maar veilig mag toch worden aangenomen dat bet aantal dooden en gewonden ettelijke duizenden bedraagt. Uit Konstantinopel (Turksche»bron dus) wordt b.v. geseind dat er in één nacht 5000 gewonden aankwamen, en den vol genden dag werden er nog 7000 verwacht. Dat zegt genoeg! Tot overmaat van ramp is ook de Turksche bevelhebber Nazim paqja gevangen genomen, toen hy met 120.000 man, de helft der totale krygsmacht, een wanhopigen, maar vergeefschen weer stand bood aan de steeds voorwaarts drin gende Bulgaren. Over de overige krygsbedrjjven kunnen we kort zjjn. De Grieksche troepen trek ken op Saloniki aan, de Serviërs beschouwen de verovering van Macedonië als volbracht en kunnen optrekken naar Adrianopel of Saloniki; de Montenegrynen beschieten nog steeds Skoetari, en de Bulgaren trachten Adrianopel te nemen, welks val deze week verwacht wordt. Op vreeseljjke wjjze koelen de Turken hun haat aan de binnen hun bereik zynde Christenen. Van ongelooflijk wfeede schand daden wordt verhaald. De bijzonderheden zijn niet te beschryfen. Overal waar de Turksche troepen terug moesten trekken, vond men verminkte vrouwen eu kinder lijken met uitgestoken oogenmannen! jjken werdén aan boomen vastgebonden gevonden, half verkoold omdat men onder deze boomen vuur had aangestoken. Bij den terugtocht van Baba Eski naar Loele Boergas hebben de Turken 200 vrouwen, grijsaards en kin deren vermoord, ze den buik opengesneden, oogen uitgestoken en de hersens in dagen. Opvolgende regeeringen hadden ontwerpen tot verplichte verzekering ingediend. De socialisten rekenden er nu op, dat de heeren Borgesius en Tydeman het staats pensioen zouden brengen, om dan tot de arbeiders te zeggendat is ons werk, zy zjjn onze hulptroepen geweest. Spreker had altijd gedacht, dat de intellectueele libe rale voorgangers tegen staatspensioen waren, maar heeft zich nu vergist; links was men het onderling niet eens. De Kamer zou bij dit ontwerp een beslissing nemen van het hoogste politieke belang. Alsnu volgden de replieken. De heer De Jong was zeer teleurgesteld over de rede van den minister. Terwyl deze de toekenning van weduwenrenten practisch ónmogelijk achtte, was dit toch bij particuliere maatschappijen wel mogeljjk. Daar de heer Treub geen premiebetaling voor de laagüte loonen wenschte, stond ook hij dicht by bet staatspensioen. Bovendien sprak deze alleen voor zichzelf. Men had dit staatspensioen gelijk willen stellen met armenzorg, maar de heer Lohman noemde elke staatsbydrage, ook die van dit ontwerp, bedeeling. Dat pensioen was delging van een schuld aan de minst begunstigden. Eu als de heer Lobman sprak van een volte face der linkerzijde op dit gebied, dan her innerde spreker er aan, dat diezelfde afgevaar digde zes maanden geleden verklaarde, dal dit ontwerp de vaststelling van een minimum loon inhield, terwfil hij gisteren juist het tegendeel verklaarde. Ten slotte wenschte spreker staatspensionneering volgens de be ginselen van barmhartigheid. De heer Treub had o. m. deze belang rijke bedenking tegen ’s Ministers stelsel, dat hij het gecentraliseerde stelsel, dat voor het ouderdomspensioen reden van bestaan kon hebben, ook bij de invalidi teitsverzekering was geen toepassen. Over de vraag, of de Staatsbydrage tydeljjk of blijvend moest zjjn, kon spreker kort zyn, omdat de tydeljjke bijdrage inderdaad een blyvende was, waarin opgeloten lag de erkenning, dat de Staat mocht en moest bjjspringen. Toen bij tot de bestrjjding der sociaal-democraten gekomen was, brak hij zjjn rede af en werd de vergadering tot den volgenden dag verdaagd. Vergadering van Vrydag 1» November. Aan de orde was de voortzetting der beraadslaging over de Verzekeringswet. De heer Treub, die zijn rede nu voort zette, bestreed de argumenten tegen de premiebetaling door de werkgevers en deed uitkomen, dat de arbeiders die lasten niet droegen. De bezwaren, door de sociaal democraten tegen de premiebetaling door de arbeiders geopperd, telde hy niet. Noch de vakbeweging, noch de solidariteit der arbeiders zouden door de dwangverzekering geschaad worden. Wel was spreker voor vrijstelling van premiebetaling voor de lage loonen, waarb(j hy zich beriep op de meeningen van sociaal-dernbcraten in het buitenland, maar hij wilde de oogen niet sluiten voor de nadeelen van staatspen sionneering. De verplichte verzekering was een noodzakelijk kwaad, daar door de vrijwillige verzekering slechts een deel der arbeiders gebaat zouden worden. Na een regeling van werkzaamheden vervolgde de heer Treub zijn rede, waarin hij het stelsel van den heer Tydertian criti- seerde. De grens van behoeftigheid was moeilijk vast te stellen. Met een beperkte' staatspensionneering zou spreker kunnen medegaan, mits verbonden aan een ver plichte verzekering. Het stelsel-Tydeman zou te duur zyn. Spreker ontkende niet de vermeerdering van de inkomens, doch vele artikelen waren duurder geworden en ook de bevolking was vermeerderd. Er waren redenen te over om 10 4 12 millioen te krijgen, naar 30 millioen niet. Ten slotte zette de Assensche afgevaardigde zjjn stand punt uiteen tegenover de verzekeringspara- graaf der vrijzinnige concentratie. Maar als bij te kiezen kreeg tusschen het bestryden van de werking dier concentratie en het belangstellend toezien, dan zou hy onge twijfeld het laatste kiezen. De heer Schaper vond den minister klein in zijn verdediging en was van meening, dat de heer Treub meer overbluffend dan overtuigend was. Hy kwam met vele ci taten van sprekers partygenooten, alsof die heiligen voor hem (spreker) waren. Laat de heer Treub de socialisten met een Neder- landschen socialistischen bestryder van bet staatspensioen aanvallen. In ons land en op dit moment was het staatspensioen het beste. Het verwy't, dat spreker voor de werkgevers was opgekomen, trof hem niet. Ook de socialisten mochten billyk zyn jegens de werkgevers. En aan den heer Rutgers voegde deze afgevaardigde toe, dat in talryke gevallen de meerwaarde aan anderen dan aan de werkgevers kwam. Ten slotte brak déze spreker zjjn rede af en werd de vergadering tot Dinsdag 5 No vember verdaagd. van het loog, dat waarmee 1 p de vrouw gens getuigen, d< hartstreek toebrat "toen hij raar gew l op, wai 'erloor. H, A. T. Fehmers, die ter hulp geroepen werd, stelde den dood vast, waarop het lijk van de vrouw op last van den com missaris van politie, den heer M. B. van der Hoeven, die zioh met den inspecteur den heer J. J. Soer Jr. spoedig ter plaatse bevond, naar het ziekenhuis op den Cool- singel is gebracht om daar gerechteljjk ge schouwd te worden. De kastelein Van den Bos, 37 jaar oud, die op staanden voet gearresteerd werd, is in het bureau van politie in de Langq Toren straat opgesloten. Op het mes, waarmede de steek werd toe* gebracht, is beslag gelegd. (N. R. Ct.) In Düitscbland is de prys van het rundvleescb, na het openstellen van den invoer van vee uit Nederland, gemiddeld 10 cent per pond gedaald. Goed rund- vleesch geldt daar nu 50 51 cent per pond. (N. v. d. D.)

Schoonhovensche Courant | 1912 | | pagina 1