Wat geeft de Radio? Kerk en School. Stadsnieuws. Telegrammen. Gemengd Nieuws Weerbericht. Muggebeten PUROL Nieuws in een paar regels. Varia. Gemeenteraden. Sportnieuws. Marktberichten. BUSTE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovtmoln Courant WOENSDAG JULI 18S0 Donderdag 10 Juli. Hilversum. A.V.R.O. 80.46 Gramofoon; 1010.16 Morgenwijding; 10.3012 Concert, 12.152 Muziek; 22.30 De heer F. de Mos over: Verzekerd lijn, geweest en worden; 2.303.30 Gra mofoon; 8.304 Concert; 44.30 Half uurtje voor de zieken; 4.306 Voort zetting Concert, 66 Orgelconcert; 6- 7.16 Concert, 7.15—8.45Prof. Dr. H. R. Kruijt over: Mensch en Natuurwet, 8 0.15 Concert; 9.169.30 Gramofoon; 9.3011 Concert; 10 uur Persberich ten; 112 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8.169.30 Concert; N.C. R.V. 10—10.30 Zang; 10.90—11 Zie- kendienst; K.R.O. 11.8012 Gods dienstig halfuurtje; 12.151.15 Mu ziek; 1.162 Gramofoon: N.C.R.V. 2— 2.45 Gramofoon; 2.463.45 Handwer ken; 45 Ziekenuurtje; 5-h<3.30 Con cert; 0.407.40 Orgelconcert; 7.40 7.55 Praatje door het Ned. Technicum P.B.N.A. over de cursussen; .7.558 Gramofoon; 811 Uitzenaavond; 1010.10 Persberichten. Vrijdag 11 Juli. Hilversum. V.P.R.O. 10—10.15 Morgen wijding; A.V.R.O. 12.162 Concert; 2.052.45 De heer S. Boon over: De Duinen en haar bewoners; 2.358 Gramofoon; 34 Muziek; V.AJR.A. 4 uurKookcursua; 4.45 uur Na school tijd (Sprookjes); 5.30 uur Orgelcon cert; 0 uur Concert; 0.50 uur Allerlei uit de arbeidersbeweging; daarna ver volg Concert; V.P.R.O. 8 uur Weekuit- «ending; 8.01 uur Persberichten; 8.05 uur Concert; 8.46 uur Mej. Dr. N. A. Bruining^ over: Wereldbehoud; 9.20 uur Concert; 10.10 uur Lezing; 11.30 uur Gramofoon. Hulzin. N.C.R.V. 8.159.80 Concert; 10.3010.50 Ziekendienst; 12.80—2 Concert; 84 Gramofoon; 60.80 Concert; 0.407.10 De heer A. J. Her wig over: Zomersnoei van vruchtboo- men; 7.107.40 Radiodokter; 7.40 8.25 De heer E. Jan Stoffels te Berlijn over: Hoe Duitschers over Nederland denken; 8.2510.45 Concert; 10 uur Persberichten; 10.451130 Gramo foon. De heer A. Weyer slaagde voor het eindexamen der Rijk» Tuinbouwschool te Boekoop. De kinderverlamming. Gouda. Wederom ia een nieuw geval van kinderverlamming gemeld, n.l. bij een jongen van 12 jaar. Er zijn nu 29 lijders. De minister van onderwijs heeft de aanwijzing van dr. S. S Hoogstra te Gouda, als deskundige bij het eind examen aan de R.H.BS. te Schiedam ingetaokiken en in zijn plaats aangeweaen dr. J. W. Samberg, te Delden. Haastrecht De firma Mourik en Kok te Groot-Ammers heeft een aanvang ge- maakt met de verkabeling van het bo- vengrond8che electrisch net in het dorp. Als we zien den grooten afstand, waar over het werk den eersten dag gereed kwam, dan mogen we aannemen, dat in een paar weken de kabel is gelegd en be gonnen zal kunnen worden met het ma ken van aansluitingen. Het werk staat onder toezicht van den heer J. Jansen. Heksndorp. Vanwege het Groene Kruis afd. Zuigelingenverzorging, zal gratis ge legenheid gegeven worden ten gemeente huize voor het onderzoek van zuigelin gen van hoogstens een jaar, telkens den laatsten Donderdag van de maand, van half 2 tot half 8, te beginnen 31 Juli. Nleuwpoort. Voor het concert, dat de Mondaccordeonvereeniging uit Schoon hoven hier zal geven, is het volgende pro gramma vastgesteld: Ripperda marsch) J. R. v. d. Glas. La Belli Villageoise (wals) M.J.H.Kessels Hoch Heidichsburg (marsch) R. Herier. Blusing Rose (Rêverie) H. T. Googins. Alte K&mmeraden (marsoh) Teike. Pauze. Burgem. Swans (marsoh) Boldersdijk. An der Sohönen blauwen Donau (wals) Joh. Strauss. Bsllstrise (overture) M. Calders. Rozenwals (wals) J. Bouman. Finale. Oudewater. Alhier is «en comité ge vormd, bestaande uit de heeren L. de "Wit, B. Colenbrander en J. de Bruijn, dat ten doel heeft om in samenwerking met het bestuur van de School met den 'Bijbel een feeetavond te organieeeren en gelden in te zamelen voor een huldeblijk aan den heer F. Derksen, die met 1 Sep tember zijn functie als hoofd der School met den Bijbel zal neerleggen. De bootknecht 8 Brouwer ver wondde zich bij het lossen van bandijzer van de „Estafette" zóódanig aan den linkerhand, dat twee pezen werden door gesneden en hij zich onder geneeskundi ge behandeling moest stellen. Ongswsnscht bezoeker. Oudewater. De gemeentepolitie heeft onder hevig verzet aangehouden en in arrest gesteld den zwerver T. van den B., die zich in den herberg van T. van den Hoogen had schuldig gemaakt aan dief stal en huisvredebreuk. Op last van den burgemeester is verdachte overgebracht naar Utrecht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Barak voor besmettelijke ziekten. Gouda. Alhier bestaan plannen om een centrale barak op te richten voor de opneming van een aan besmettelijke ziekten lijdende patiënten uit Gouda en breede omgeving. Maandag is onder leiding van burge meester Gaarlandt een conferentie ge houden tusschen een 80-tal. besturen van belanghebbende gemeenten en de verschillende gezondheidscommissies, en heeft de hoofdinspecteur der volksge zondheid, Dr. Hulshof Pol een inleiding over het ondëtwerp gehouden. PapsndrechL Op de hondententoonstel ling, gehouden door de Kynologenclub ,De Baronie" te Breda, behaalde mej. F. W. J. Visser van hier met haar Iersche setter „Ype van Carcado" een len en een 2en prijs, met de opmerking ,zeer goed", en een specialen prijs. Goed afgeloopan. IJssslstsln. Dinsdagmiddag had de bestuurder M., van den vrachtauto van den heer P. Brokking, het ongeluk, dat, toen hij voor een anderen auto, die hij niet kon zien aankomen, stoppen moest, de koppeling van zijn auto brak, waar door hij de macht over zijn voertuig ver loor en dit begon achteruit te loopen. Gelukkig, dat de auto tegen een waar schuwingsbord botste, anders was hij aohteruit in de Stadsgracht geloopen. De vrouwen van P. B., J. W. en P. van R., hebben bij den burgemeester klachten ingediend terzake beleediging. De politie onderzoekt de zaak. Tevens maakte zij procesverbaal qp tegen J. van D., uit Jaarsveld, die zich in een kersen boomgaard bevond met een geweer, zon der dat hij was voorzien van de daar toe vereisohte machtiging. Een vreemde geschiedenis. Zevenhulzen. Een eigenaardige ver gissing in Den Haag heeft «enige in gezetenen van hier in verwarring ge wacht. De post bezorgde hen een op- roepingskaart om te komen stemmen voor leden voor de Tweede Karne* i>aar rij van geen stemmen hadden gehoord, raakten eenvoudige luidjes in twijfel en begaven zich met de ontvangen oproe- pimgakaan naar hei Gemeen tehuis, om inlichtingen. Andelren raadpleegden de politie of den postambtenaar. Blijkbaar is door het stembureau in Den Haag een pakje gebruikte stamkaarten van 5 Juli 1924 gepost. De heer J. Hogerbrug 'beeft aan B en W. ontslag gevraagd als tweeden ambtenaar ter secretarie De oogst. Zevenhuizen In de af geloopen week zijn de landbouwer» begonnen met het maaien van bet koren De kar wij staat aan den hoop en is dus voor bederf ge vrijwaard'. Men ie volop aan het maaien van den win tergerst. Bij bijna alle boe ren wordit met de machine gemaaid. Het is een aardig gezicht als de machine in beweging is en mien ziet de hooge hek ken een meter of drie door de lucht vliegen en de bossen koren, die zich zelf gebonden hebben, van onder d® vlak- ruiimte op het veld! neergooien Het weinige koolzaad dat dit jaar geteeld is, ligt ook al gemaaid. De tarwe rijpt hard aan, evenals de haver en de zomer gerst Vele perceelen van deze gewassen liggen tegen dan grond, door het zware gewas. Het spinazie- «n apruitkoolzaad is rijp. Verder staan de bieten en «wadappelen er zeer goed bij. Hè, wat ben ik daar gezohrtAkwt! Ik ducht dut ra'o japon zobturdei NED. HERV. KERK. Ds. W. Rijnsburger te Polsbroek komt voor op de voordracht voorMaarssen. GEREF. GEMEENTE. OUDE WATER. Vrijd'ag 11 Juli, 's av. 7.30 uur, Ds. Barth, van Berselle. Samenwerkende Zsndings- Corporaties. Door de Pinkstercollecten waren de inkomensten der Samenwerkende Zen dingscorporaties gedurende de maand Juni beter dan gedurende een der voor afgaande maanden. Niet alleen konden zij de geraamde kosten voor die maand dekken, maar zij lieten zelfs een over schot van f 10.000, dat dus in mindering komt van den achterstand gedurende de eerste vijf maanden. Als men bedenkt, dat die achterstand f 197.500 bedroeg, is die mindering wel verblijdend, maar niet afdoende om de financieele zorgen weg te nemen. De besturen hebben zich daar om nog eens per circulaire gewend tot al len, die in de Zending belang stellen, teneinde met veroenigde kracht dien achterstand, die het werk in zijn ont wikkeling bedreigt, in te halen. Zij hopen hierin te slagen, voordat de zomermaan den komen, want anders zal het niet mogelijk zijn in de September de credie- ten voor het 4de kwartaal te openen, en dit zou een groote schade aan het zen dingswerk berokkenen. Daarom doen zij een beroep op allen, die nog niet op de circulaire hebben geantwoord. BEPROEVING VAN HET BRAND WEERMATERIAAL In een plaats als Sohoonhoven, waar de brandweer slechts zelden dienst be hoeft te doen, is de behoefte het grootst aan een geregelde controle der blusch- middelen, om zekerheid te hebben, dat in den langen tijd van opberging niets in het ongereede raakt. Maandagavond hield de Schoonhoven- sche brandweer zoo'n beproeving van haar materiaal. Motorspuit, brandlad der, en twee slangenwagens rukten uit. De motorspuit werd opgesteld aan den Ouden Singel, terwijl overigens alles zich afspeelde op het Olivier van Noortplein. De beproeving bleek niet overbodig te zijn. Twee slangen bezweken voor den druk van het water en moesten door nieuwe worden vervangen. Ook met een slang op de waterleiding werden proe ven genomen. De daartoe dienende slan genwagen kantelde onder het rijden van het trottoii, zoodat de heele inhoud over de straat verspreid werd. Onder de om standers verwekte dit ongelukje natuur lijk vroolijkheid, waarvoor overigens ook de jeugd wel zorg droeg. Menige jongen is met een nat pak thuisgekomen. Geslaagd. - De heer R. Hooijkaas slaagde te Utrecht voor het doctoraal examen chemie, bijvak natuurkunde. Een mooi resultaat. Maandag j.L slaagden voor het Mulo-diploma te Rot terdam onze stadgenooten P. Dubbeldam, L. Hooijkaas, G. Mopman en R. van Vliet, leerlingen der Chr. U.L.O.-Sohool. Alle candidaten dier school voor het Mulo diploma zijn hiermede geslaagd. Ts water. Dinsdagavond waagde de 7-jarige T. Stigter zich te dicht aan de Havensloot en viel te water. Gelukkig was zijn broertje er bij, die den jeugdi gen drenkeling op het droge hielp. Eitranvslling. Op de hedenmorgen gehouden Veiling bedroeg de aanvoer 14.298 stuks. Prijzen: Kippeneieren f 4.80 f 7; eendeieren f 8.754, beiden per 100 stuks. Botermarkt. De aanvoer op de he denmorgen gehouderï Botermarkt be droeg1 25 K.G. Prijzen: Weiboter f 0.90 per half K.G.; Goèboter geen aanvoer. DE „GRAF ZEPPELIN" BOVEN ONS LAND. AMSTERDAM, 9 Juli. Hel Duit- sche luchtschip Graf Zeppelin bracht hedenmorgen een onverwacht be zoek aan ons land. Volgens een tele gram uit Friedrichshafen was het luchtschip daar opgestegen voor een korte vlucht naar het Noorden. Hedenmorgen halfzeven werden de grensbewoners in de omgeving van roesbeek en Nijmegen opgeschrikt door een hevig geronk. Tot groote verbazing ontdekte men de Zeppelin Met groote snelheid bewoog het licht schip zich in Westelijke nchting en Tot hun groote verbazing kruiste de Zeppelin hoven de stad. Het gevaarte werd even later boven Nijmegen waargenomen. Het heeft enkele ma len draadloos contact gezocht mei Waalhaven, zonder echter een route op te geven. Het luchtschip vloog over het centrum des lands in de Richting van Amsterdam. Tegen acht uur in den morgen hoornen de bewoners van de hoofd stad een buitengewoon zwaar motor geronk en duizenden liepen naar huiten of verschenen voor ae vensters om te zien wat er aan de hand was. ing k] Het cirkelde tweemaal rond boven de stad, groette en verdween toen. op een hoogte vliegend van ongeveer 200 M. in de richting van Zaandam. Het is daarop over de geheele pro vincie Noord-Holland gevlogen. Via Zaandam zette het koers naar Alk maar waar het te 8.36 uur verscheen. Om negen uur was het luchtschip reeds boven Den Helder. Hier cirkelde het eenmaal en zette toen koers in Noord-Oostelijke richting over de W adden-eilanden. Het is nog niet bekend of de Graf Zeppelin over ons land naar Duitsch land zal terugkeeren of over de Wad den-eilanden weer koers zal zetten naar Duitschland. Nader vernemen wij nog, dat het luchtschip te 7.22 uur boven Veenen- daal vloog. Het koerste over het Gooi naar Amsterdam. Van Den Hel der af vloog de Graf Zeppelin over de Noord-Hollandsche eilanden. Te kwart over negen werd Texel gepasseerd, te halftien vloog 't lucht schip langs Terschelling. Het koerste in Oostelijke richting. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA DOOR MILITAIREN. DEN BOSCH, 9 Juli. Voor het Mi litair Gerechtshof hebben gisteren terechtgestaan J. F. de R., W. R. v. O., beiden uit Rotterdam en J. G. S. uit Utrecht Zij hadden als militair in het mid den van de maand Mei te Ede een communistische courant verspreid. Er werd geëischt tegen de R., één jaar en drie maanden gevangenisstraf, tegen de beide anderen drie maan den gevangenisstraf. Het Militair Gerechtshof heeft direct vonnis gewezen. Het .veroor deelde de R. tot één jaar en drie maanden met aftrek van één maand De beide anderen werden veroor deeld tot tien weken gevangenisstraf. Overreden. ETTEN, 9 Juli. Het 3-jarig zoontje van den spoorwegwachteiv de B., op de lijn Rooiendatl-BrwU word tor hoogte van de Hooge Donk alhier door een sneltrein gegrepen en op slag gedood. Het kina was waar schijnlijk in een onbewaakt oogen- blik het huis uitgeloopen. De vader, die op het hooren remmen van den trein kwam toeloopen, vond 't lijkje op de rails. Brand. ETTEN, 9 Juli. Op den Roozendaal- schéhweg te Etlen is Vannacht afge brand de woning van D. D. Het ge zin, bestaande uit twaalf personen, kon zich met moeite redden. Ongeveer niets kon worden gered. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. BOTTER AANGEVAREN. VOLENDAM, 9 Juli. De botter „Vo- lendam 248", eigenaar de heer F. Stroek, is dadelijk na het uitvaren, 1 mijl buiten de haven, aangevaren door den tjalk „Rex Nova", uit Amsterdam, die den botter midscheeps raakte. Deze be vond zich direct in zinkenden toestand. De bemahning van- de „Volendam 248" is door de „Rex Nova" overgenomen. Een rijksvaartuig wist den botter", hoe wel deze zinkende was, de haven binnen te sleepen. DE VEENKOLONIE MILLI0ENEN- AFFAIRE. LEEUWARDEN, 9 Juli. Heden diende voor het Gerechtshof de saak tegen den oud-ontvanger der directe belastingen tê Emmen, de heer G. A. M, door ds Asser Rechtbank wegens beleediging van oud-Minister Kan, in verband met de be kende V enkoloniale millioenen-affaire, veroordeeld was tot 2 maanden gevan genisstraf. Bij de behandeling der zaak werden geen getuigen gehoord. De procu reur-generaal concludeerde tot een voorwaardelijke gevangenistraf van vier maanden. Bedrijfsongeval. HEERLEN, 9 JuÜ. De 18-jarige H. Brent, uit Ledenbrosk, gem. Heerlen, was vanochtend kan het werk in een deegma chine van de coöperatieve bakerij „Ons dagelijksch brood", toen een anderen ar beider contact maakte. De machine be gon te draaien, terwijl D. met zijn hoofd in de machine was gebogen. Zijn onder kaak was op twee plaatsen gebroken. Zijn hoofd en rechterarm waren ernstig ge kneusd. In levensgevaarlijken toestand werd hij naar het St. Jozefziekenhuis te Heerlen overgebracht. HET ONGELUK MET DE DORNIER- VLIEGBOOT. 5 passagiers verdronken? BERLIJN, 9 Juli. Te Stettin is be richt ontvangen van kapitein Bord, ge zagvoerder van het Duitsche stoomschip „Spes", dat dit in de haven van het eiland Riema bij Greifswald is binnenge- loêpen. Kapitein Bord deelde mede, dat het niet mogelijk was, passagiers van de op de Oostzee verongelukte Dornier vlieg- boot aan boord van de „Spes" te bren gen. Dientengevolge moet men aannemen, dat 5 passagiers om het leven zijn geko men. De Krakalau. LANG-EILAND, 9 Juli. De wear- king van den vulkaan Krakatau is Zaterdag en Zondag toegenomen. De uitbarstingen bereikten e$n hoogte van 800 Meter en eenige ervan gaan gepaard met electrische ontladingen ln den nacht van Zondag op Maan dag werden gedurende verscheidene minuten uitbarstingen waargenomen, waarbij het omhoog geworpen mate riaal gloeiend was en opsloeg tot 400 M. hoogte. Dam Ingestort NEW YORK, 9 Juli. Te Pennsgro- ve, in den staat New Yersey, aan de Delaware-rivier, stortte een haven- dam in. tengevolge waarvan 6 perso nen gedood en velen gewond wer den. Fransch Postvliegtuig over den Oceaan. RIO DE JANEIRO, 9 Juli. De Fransche vlieger Jean Mermo*, die vliegt op den Franschen transatlan- tischen postdienst op Zuid-Amerika. welke aienst wordt onderhouden door middel van vliegtuigen en sche pen, heeft, om tijd te winnen, den terugtocht van Natal, in Brazjlië, aan vaard met zijn vliegtuig. Hij wil de geheele Oceaanvlucht met zijn vlieg* tuig afleggen. Het is een afstand van 1800 mijlen. Matroos verdronken. Bij Spellen- Ork is de 27-jarige Hollandsche matroos P. H. Segers bij het baden in den Rijn verdronken. Hij was tot ongeveer een meter diepte in het water gegaan, toen 'hij plotseling voor de oogen van zijn kameraden verdween en niet meer bo ven kwam. De terstond ingestelde red dingspogingen bleven vruchteloos; eerst later werd zijn lijk opgehaald, dat naar bet lijkenhui» Götterawiokerlhamin werd overgebracht. Lijk gsvondsn. Te Kwadiendamme, gem. Hoedekenskerke is Dinsdag langs den weg buiten het dorp 'het lijk ge vonden van den heer P. Rijk uit Schor#. Het lijk lag aan den voet van een boom, waarvan een gedeelte van den bast af was. Men denkt dat de man door een vrachtato is aangereden en gedood. Uit 'het geneeskundig onderzoek bleek, dat het lijk geen sporen van geweld ver toonde. Rijk was ongehuwd en 43 jaar oud. Men vermoedt, dat R. onder den in vloed van sterken dirank is geweest, aangezien er te Kwadendamme juist kermis was. Daar is rtrig gevochten. Twee j:omgehd, die door meseteken waren fetroéftn, moesten naar het «ie- Hoogste barometerstand 770.4 te Valen cia; laagste barometerstand 750.7 te Wisby. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke tot matige, in het Noorden mo gelijk tijdelijk toenemende, Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaar tot half be wolkt; mogelijk eenige regen; weinig ver andering in temperatuur. Waterstand: Keulen, 8 Juli, 2:10 M. of 9 c.M. lager dan den vorigen dag. INGEZONDEN MEDEDEELING. Bij Muggebeten en beten van andere insecten doet men de jeuk ophouden en de opzwelling verdwijnen door Dooi 80, 60, Tube 80 ct. kernhuis te Goes vervoerdworden. Te gen den dader, een zekere De W., uit Borsele, is proces-verbaal opgemaakt. STAKINGEN BIJ DE WERKVER SCHAFFINGEN. Dinsdagmorgen is het overgroote deel van de tewerkgestelden in den Hasker- veenpolder, een 00-tal Utrechtenaren, in staking gegaan. De eisch is hooger loon. De betrokken zullen waarschijnlijk niet meer voor steun in aanmerking komen. Lenigen hunner gaven dan ook blijk, dat zij graag wilden doorwerken, maar zwichtten voor de anderen, die hen tot mede-staking schijnen te hebben bewo gen. Vermoedelijk beperkt deze staking», actie zich niet tot den Haskerveenpolder alleen. Er wordt ook actie gevoerd bij andere ontginningen in Drente en Over- ijsel, waar arbeiders, afkomstig uit Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, werken. Rijkspolitie en mare chaussee uit de omgeving, hebben zich reeds daarheen begeven. Ook onder de werkloozen uit de groo te steden, die bij de van rijkswege gesub sidieerde inpoldering te Giethoorn zijn te werkgesteld, is een algemeene staking uit gebroken. Rijkspolitie en marechaussee van Steenwijk en uit den omtrek hebben zich er heen begeven. Men gelooft hier te doen te hebben met een door communisten opgezette be ging. De kersenoogst. Men verwaCbt dat de fcereenoofart spoedig zal hebben ai- gedaan. De kersen hebben veel te lijden van het warme weer erf hangen aan do booanen te rotten. Velen moeten de oogst verder laten hangen, daaT de vruch ten niet meer voor transpart geschikt zijn. Het ongeluk op ds Kager plassen De drie personen, die werden gewond bij het motorbootongeluk op de Kaag, waarbij ook de ex-Keizer en diens ge malin tegenwoordig waren, zijn allen volkomen hersteld uit het St. Eliaabet'h- ziekenhui» ontslagen Gravin Lehndorff en de monteur K. zijn op 'het einde der vorige week naar huis vertrokken Graaf DanihoÉf heeft de reis naar Berlijn aan vaard. Gevslklauteraar-hotsldlsf. Gisteren is in de vroege morgenuren in het hotel Imperial te Karlsbad een brutale in braak gepleegd, waarbij juweelen ter waarde van 3 millioen kronen gestolen werden. Een gevelklauteraar drong de kamer binnen van een Amerikaansche dame, die te Karlsbad een kuur onder gaat, en stal een parelcollier bestaande uit 91 groote echte parels ter waarde van 92.000 dollar, een ring met een groo ten Briljant en verschillende kleine bril janten ter waarde van 4.500 dollar. Op Curacao. Een Engelsche wasch- vrouw op Curacao kwam onlangs haar geld halen bij een Engelsch sprekend werkman. Er ontstond ruzie tusschen bei den, waarop de man de vrouw met pe troleum overgoot. Toen zij op betaling bleef aandringen, stak hij haar in brand. De vrouw liep hevige brandwonden op. De dader is gearresteerd. Een ander Engelsch sprekend werk man schoot de vrouw, waarmede hij leef de, in aen buik, waarna hij zich een ko gel in het hoofd schoot. Gesnapt. De uit het krankzinni gengesticht te Leiden ontvluchte verpleegde, de 21-jari«e H. S. is Za terdagavond te Enschede gearres teerd. Eerst ging de man gewillig mede. doch bij het politiebureau gekomen begon hij te trappen en te slaan, zoodat er vijf agenten aan te pas moesten komen om hem te overman nen. De ontvluchte was naar hii la ter beweerde, per trein naar Deven ter gedaan en vandaar naar hier, waar zijn familie woont, gekomen. •Waarschijnlijk is hij door een van zijn broers van kleeding voorzien. Men gelooft, dat hij nog schuldig is aan twee diefstallen, Vrijdag en Za terdag te Usselo gepleegd, waarbij twee portemonnaies met geld en een horloge werden ontvreemd. Hij is voorloopig te Enschede in arrest ge houden. Achter het stuur flauw gevallen. Op den Driebergschenweg bij Zeist werd de 53-jarige automobolist v. S. uit Amsterdam achter hel stuur door een flauwte bevangen. Hij reed tegen een boom en werd met zijn echtge- noote ernstig verwond naar het zie kenhuis overgebracht, waar hij is overleden. Bedorven vlsch. Op een bij Mak- kum liggende baggermachin0 had 't personeel, dat daarop ook den nacht doorbrengt, des avonds visch gegeten Korten tijd daarna werden velen ziek. LH Met de stoomfluit werd alarm ge floten, waarop't wachtschip van Korn werderzand een geneesheer .haalde die vergiftiging constateerde. Eenige leden van de pemanning zijn in ae gEBSTE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovsnscfts Qeurant WOENSDAG 9 JULI 1930 ziekenbarakken op Korn werderzand opgenomen. De oorzaak schijnt te zitten in de gebakken visch, die ter onderzoek is" ópgezonden. NOODWEER IN SPANJE. Zaterdagavond en den daaropvol- uenden nacht heeft boven het Noor- Jen en het midden, van Frankrijk een hevig noodweer gewoed. Tien personen zijn gedood. Te Burgos zijn twee personen door den bliksem getroffen. Op vele plaatsen zijn de oogsten vernield. Bij San Sebastiaan werd een auto bus meegesleurd, doordien de rivier buiten haar overs was getreden. Zes van de inzittenden zijn ver dronken. Ook in de Noordelijke provincies van Portugal heeft het noodweer veel schade aangericht, oogsten vernield en personen getroffen. De moord te Nieuwenhagen. De dader van den Zondagavond te Nieuwenhagen gepleegden moord, de 21-jarige Duitscher H., heeft bekend. Bij een onbeduidende twist heeft hij zijn tegenstander doodgestoken. Het pkrket uit Maastricht is ter plaatse geweest. De dader is in de gevangenis opgesloten. Inbraak. Te 's Gravenhage be merkten Maandag de bovenburen van eed perceel aan de Laan van N. Oost jLn-dië, dat in de voorkamer van dat perceel alles in wanorde verkeerde. Het huis wordt bewoond door de fa- l milie De L., die met vacantie buiten de stad vertoeft De buren waar schuwden de politie, die een onder zoek instelde, waarbij bleek, dat in brekers hun slag hadden geslagen in den nacht van Zaterdag op Zon dag. In een der slaapkamers was een kast opengebroken, waaruit een be drag van circa f 80 alsmede eenige kleinooden ter waarde van f 1300 was ontvreemd. Van de daders is nog geen spoor gevonden. Dc Haagsche schietpartij. De Duitsche student U., die Vrijdag jl. is aangehouden in verband met de schietpartij in een woning aan de Valkenboschlaan te Den Haag is over gebracht naar het Huis van Bewaring Levensmoede. Te Schiedam heeft de stationschef de hulp der po litie moeten inroepen omdat er een man op den overweg stond, die toen de boomen gesloten werden vooreen trein, niet weg wilde gaan en van plan was zich voor den trein te wer pen. Personeel van het station heeft dil voornemen verijdeld. Het bleek de 35-jarige De Q. te zijn, die na een scène thuis een einde aan zijn leven wilde maken. De politie heeft hem gekalmeerd, waarna hij heen is gegaan. Benarde positie. Zondagmiddag omstreeks twee uur is te Kijkduin de motorboot Actonia van den heer W. A. A. Kroller te Rotterdam, met drie opvarenden vastgeloopen op de pa len van een golfbreker tegenover het Oranjehotel, doordat de man aan het roer ter plaatse niet bekend is en de golfbrekers onder water lagen. Het mooie pleiziervaartuig door stond den schok goed en kon zonder gevaar blijven liggen wachten op hoog water. Maar het werd nacht eer het kon worden weggesleept, zoodat de op varenden bijna twaalf uur in de min der prettige positie moesten berusten Ongepaste kwajongensstreek. Het hoofdbureau der Amsterdamsche brandweer kreeg telefonisch de bood schap: „U spreekt met den directeur van het Rijksmuseum, er is brand in het gebouw". In minder dan geen tijd wemelde het van de bekende vuurroode voer tuigen voor het gebouw. Hier echter bleek, dat men de dupe was van eer kwajongensstreek. LJJk opgehaald. In den nacht van Zaterdag op Zondag gingen eeni ge arbeiders van de gasfabriek te Den Haag naar hun werk, toen zij op den Zuidwal, tegenover den Gort- molen een plons in het water hoor den. Zij snelden toe en zagen een man in het water liggen. Onmiddel lijk maakten zij aldnn en sprongen inmiddels In een daar liggende roei boot, die zij losmaakten en waarin naar den drenkeling werd geroeid. Ook de agent van politie B. S... die op het geroep van de beide mannen was afgekomen, begaf zich te water. De redders kwamen echter te laat. wjnt de drenkeling zonk zeer snel. De politie heeft pas om zes uur het 1<I. kunnen ophalen. Het is niet her kend kunnen worden. Ongeluk by militaire oefening. "fr-i n;nsdagm"T°" vroeg het vier de regiment infanterie te Ede uitruk te om naar de legierplaats te Olden- broek te inarcheeren, brak de dissel boom van den voorwagen van een der kanonnen, als gevolg waarvan de uit zes paarden bestaande bespannen op hol sloeg. De drie kanonniers sprongen van den wagen af, een hunner, de milicien Ter Wielen brak daarbij een been, de tweede Jtreeg een knieverwonding, de derde kwam met den schrik vrij. Ter Wielen is in het militaire hospitaal te Utrecht opgenomen, de ander werd ter plaat se verbonden. Van de paarden, die later tot staan werden gebracht, kreeg een der dieren den disselboom in het onderlijf waardoor het zoo gewond werd, dat het ter plaatse moest worden doodgeschoten. Onvsrsohrokken. Op het Rooseveltfield bij New-York vestigde de typiste Rita Schoemaker het record parachutespringen voor vrouwen op haar naam, door eefi sprong van vijftienduizend voet hoogte Boeringevecht. Uit Autlaai, ln den staat Guanajuato, wordt gameid, dat bij een gevecht tuaschen boeren uit Hu£- caohi en Zoyatlan, ontstaan door een geschil over landerijen, tien boeren wer den gedood en verscheiden gewand. Noodweer In Frankrijk. Boven gehoed Frankrijk hebben hevig» omiwe- dera gewoed. De oogst heeft groote eoh&de geleden, vele boerderijen zijn door eten bliksem vernield en groote stukken land zijn onder water geloopen De departementen van de Marne, Loire en Yonne hebben het zwaarst geleden. De tarweoogst te Meusnee, iLavemeflle en Lye ds door den hagel verwoest en te Lye^suir-Loi«e is de spoorweglijn ver nield. Twee arbeiders zijn door den bliksem gedood en de kerken te Vatylie en Soux geraakten door dien bliksem 4n brand en werden vernield. Prettig werken In Rusland. Dezer qagen zijn te Moskou in een bijeenkomst van vertegenwoordigers van sovjet-instellingen en onderne mingen, uitvoerige besprekingen ge voerd over de commissie-plaag, d.w.z. over het euvel, dat er telkens weer andere onderzoek-commissies naar de Russische ondernemingen worden gezonden, hetgeen tot gevolg heeft dat de directeuren er groot tijdver lies door lijden en de productie ern stig w®rdl verstoord. Het aantal commissies van onder zoek stijgt nu en dan tot een onge loofljjk c|jfer. Zoo ontving een fabriek in den loqp van enkele maan den bezoek van meer dan honderd commissies, die zich vooral in de tractor-afdeeling verdrongen, zoodat er van normaal werken geen sprake meer kon zijn. De staats-landbouw- onderneming „Gigant" had .zich in een kort tijdsverloop te onderwerpen aan de inspectie van 600 commissies, waarbij de leden van' *een bepaalde commissie tot zesmaal toe kwamen aanzetten, daarbij nog vergezeld van hun vrouwen. De Dzerzjinsky-fabriek werd door circa vijfhonderd dezer heeren bezocht, die door hun gefla- neer en inspectie duizenden arbeids uren deden verloren gaan. De ver gadering besloot voor de zooveelste maal er bij de sovjet-regeering op aan te dringen aan deze toestanden een einde te maken. Zondagavond is te Maastricht de 17-jarige F. J. H. bjj bet zwem men verdronken. Te Zeijeveld in de gemeente Vries is het 7-jarig jongetje van A. N. by het baden verdronken. Maandagmorgen is "bij het zwem men in de zwem- en badinrichting te Denekamp de heer C. Fr. uit Am sterdam verdronken. Sir Arthur Conan Doyle, de be roemde schrijver der Sherlock Hol mes-romans, is na een langdurige ziekte overleden. Het 8-iarig zoontje van den café houder Balk te Huissea bij Arnhem iis in den Rijn gevallen en verdron ken. Te Warschau ia een merkwaardige diefstal gepleegd. In dé voorstad Gzer- niikow ia een heele houten hrug over het Weohsalkanaal verdwenen. Op de Berghiuizer Papierfabriek te Wapenveld, is dé arbeider H. E. van een stoomketel gevallen en aan de ge volgen overleden. Ter hoogte van BoeikLt Aratak bij Padamg i» een vrachtauto omgeslagen. De cornet en twee passagiers werden gedood. De overige inzittenden 'liepen verwondingen op. Te Londen hebben autobandieten een besteller der posterijen aangevallen, die aangeteekemdé stukken afleverde. Zij stelen rijn tasch. De auto werd later veerlaten in een zijstraat genxnden. HET MOND- EN KLAUWZEER- MIDDEL. In de kwestie van het mond- en klauwzeermiddel van den heer Van den Berg zijn de N. RotL Crt, en het Han delsblad tegenstandera. De N. RotL CrL heeft vroeger den heer Van den Berg verdedigd; het Handelsblad had onlange de artikelen opgenomen, van de Holland- sohe veehandelaren, die in Spanje een onderzoek waren gaan instellen, en die daarover verklaarden, dat het middel waardeloos bevonden was. Nu gaven we in ons nummer van j.l. Maandag een korte samenvatting van hetgeen de N. RotL Grt. gemeld had. On ze lezers zijn daarmede dus op de hoogte. Het Handelsblad schrijft nu: „De „N. R. CrL" van Zaterdagavond bevat weer eenige kolommen over de EflAk; van het mond- en klauwzeermiddel- Van den Berg. waaruit blukL dat het blad meent, nog steeds te moetep vasthouden aan zijn sinds acht jaren geuite meening, n.l., dat aan het middel des heeren Van den Berg geen recht is wedervaren. Uit een en ander zoude blijken, dat één der Spaansche heeren versohillender- lei verklaringen heeft afgelegd: Wij wil len het Rotterdamsche blad niet. navol gen en ons niet verliezen in een stroom van ten slotte van hier uit niet voldoen de te controleeren gegevens, verklaringen, uitlèggingen en gissingen. Wij geven er de voorkeur aan, het antwoord af te wachten, dat de Nederlandsehe regeering zal geven op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Boon, een ant woord, dat ongetwijfeld sal berusten op een nauwgezet onderzoek ter plaatse, dat is in Spanje- Voor het overige maken wij sleohta één algemeene opmerking, n.l., dat het ons te eenenmale ondenkbaar voorkomL dat iemand, wie dan ook, een doeltreffend middel uitvindt tegen den grootsten gee- sel der veehouderij van de geheele wereld en dat zulk een middel ondanks de groo te ruchtbaarheid, die er aan gegeven is, als b.v. door de „N. R. CL", na meer dan acht jaren niet slechts in 't geheel geen ingang gevonden heeft, doch bovendien is afgewezen door de veeartaenijkundige wetenschap van verscheidene Europee- sche landen, óók van Spanje, nu 't pun tje bij 't paaltje komL Neen, tegenwerking kan zélfs een be langrijk en winstgevend iets als een goed mond- en klauwzeermiddel «enigen tijd in zijn algemeene toepassing belemmeren, maar acht jaar. Bovendien is ons bekend, dat den Spaanschen heeren vertalingen zijn toe gezonden van de Ned. dagbladartikelen, zoodat zij nu zelf maar moeten aange ven, hoe al deze vorken ln hunne respec tievelijke stelen zitten. Het mond- en klauwzeer echter en dat is heel jammer is na deze acht jaren noch in Nederland, noch in Duitsch land Frankrijk en Spanje ook maar een zier minder geworden. SIAMEESCH BEZOEK. EEN DURE HENQ9T. ,Santorb, de in het voorjaar van dit jaar door de Hongaareehe regeering in Engeland voor den prijs van 850.000 pengö (152.000 gulden) gekochte volbloed dekhengst, zal thans naar Hongarije vervoerd worden en naar de stoeterij v$n den staat te Kisbór gebracht worden. Vervoer van herkauwende dieren en varkens. De minister van hinnen- londsche «aken en landbouw 'beeft met ingang van 10 Juli het vervoeren of doen veevoeren van herkauwende die nen «n varken» verboden naar het eiland van Dordrecht. Onder dit verbod is niet begrepen: la de doorvoer van herkauwende dieren en varkens in gesloten en ver zegelde spoorwagens; 2o dé invoer naar het openbaar slachthui» te Dordrecht van genoemde dieren per spoor in gesloten en ver zegelde wagen» en na de uitlading on- ler politietoezicht. Van geroemd abattoir mag bovenbe doeld vee uitsluitend worden afgevoerd met bestemming om aan het station Dordrecht in spoorwagens te worden ingeladen. Warneer bijzondere redenen afwij king van het verbod noodzakelijk ma ken, kan zoodanige afwijking worden toegestaan door den commissaris dar Koningin dn Zuidr-HoBandi, onder de doflr den inspecteur van dén veeartse- nijkuudigen dienst te Rotterdam aan te geven voorwaarden. Piini Damrong tu Stam, dit tl Amitlrdim li gurrivMid, virlut mit lijn Mdi dochtui hit Cütrul-Statles, lm rich but hit Amitil-Hotii tl bifivtn. DE GARDEROBE VAN DEN EX-KEIZER. Het is voor een gewoon mensch zeer moeilijk zich een denkbeeld le vormen van de uitgebreidheid der garderobe, welke de tegenwoordige ex-keizer Wilhelm II ten dage zij ner glorie bezat Er is vroeger eens een ljjst opgemaakt van de keizer lijke bezittingen op dit gebied. Om te beginnen had zijne majesteit een uni form van ieder regiment ln het Prui sische leger met helmen, mutsen, epauletten, zwaarden enz. Daar de keizer bovendien de chef was van een groot aantal regimenten in Beieren, Wurtemburg, Baden, Sak sen en Hessen bevatte zijn kleerkast ook een compleet uniform van ieder dezer. Maar dat was nog niet alle& In het paleis te Berlijn waren twee kamers opgevuld met uniformen van regimenten in Oostenrijk, Rusland. Zweden, Engeland, Italië en andere landen. Hier moeten nog bijgevoegd wor den de uniformen van admiraal der Encelsche en Zweedsche vloten. 'Wat de kleeren betreft, welke de keizer droeg, als hij in politiek was. daarvan was het aantal ook verba zingwekkend. Men vond er pakken onder voor 's morgens, 's middags en 's avonds, voor het warme en koude jaargetijde, de jachtcostumes en uni formen, welke de keizer voor zich en zijn hovelingen had ingevoerd, de uniformen der Engelsche en Duitsche jachtclub, lawntennis-pakken enz. Bij ieder costuum behoorden ^andere handschoenen, hoeden, dassen en stokken. Makr ofschoon de keizer zulk een uitgebreide garderobe had, was hij er altijd bijzonder zuinig op en wer den vooral de uniformen met de meeste zorg behandeld. Drie of vier maal werden op een uniform een nieuwe kraag en nieuwe manchetten gemaakt eer het werd afgedankt ROSIE HAD GEEN LUST. Na een langdurig verblijf in het Lunapark van Skegness zou de oli- fantemnama Rosie naar elders ver trekken en werd daartoe naar het station gebracht. Ze betoonde even wel voor de spoor veel minder aan dacht dan voor de nieuwsgierige kin derschaar. Honderden kinderen volg den haar en voorzagen haar vriende lijk uitgestoken slurf van suikerklon ten en andere lekkernijen. Rosie bleef plotseling staan pp straat zonder zich om het verkeer te bekommeren en vertoonde vol dank baarheid aan de kinderen haar kunsten, als op twee pooten staan, doodliggen, trompetteren enz., fiï wat olifanten zoo plegen te kennen. Maar ditmaal was de oppasser er erg on tevreden over. Rosie „speelde echter haar programma af enmiste den trein. Daarvoor moest ze nu in weer en wind wachten op het station en kreeg tot straf niets te eten. Daar gaf bq niets om, want da staeds aan groeiende kinderschaar gaf haar alle boterhammen, die ze maar machtig kon worden. Had de trein Rosie la ten wachten, nu liet Rosie het den trein, toen haar wagen voorreed. Ze bleef bij de kinderen en stapte niet in. Toen den volgenden dag in het stadje de mededeel ing de ronde deed dat Rosie nu beslist zou vertrekken stapte ze, omgeven door meer dan duizend kinderen, trotsch naar het station. Ditmaal gaf ze haar voor stelling vlak voor den rijdenden oli fantensalon. Toen ze eerst verzoeken kreeg en daarna geslagen werd, ging ze tot ge weldige pret van groot en klein een voudig op haar kop staan en wiegelde zoo zielsvergenoegd met haar zuilen van pooten heen en weer En weer kwam er van haar vér'rek niets. En ook den volgenden dag bleef ze be- hooren tot den inventaris van het station. Toen gaf men haar een paar emmers bier te drinken. Die maak ten haar gemoedelijk en toen liet ze zich door den oppasser met een - "iar* 1_ 1CU UUUI iasr klaar gehouden koolbladen in wagen lokken. paai dtn OUD-ALBLAS. Vergadering van dan raad op Don derdag 3 JuL dea n.m. negen uur. Voorzitter de heer W. Boudet van Dam, burgemeester. Secretaris de heer Lucardie. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. Daarna volgen de ingekomen stuk ken w.o. bencht, dat de gemeente Oud-Alblas uit de nieuwe .financieele regeling zal ontvangen de som van f 8932. Voorts wordt medegedeeld, dat de lijst der kiezers voor de Kamer van Koophandel op de secretarie ter in- ^lig^t gedurende 14 dagen""vanaf De Voorzitter zegt, dat hij ge meend heeft een verkeerstelling te" moeten houden. Deze telling neefl plaats gehad vanaf 23 Juni t.m. 28 Juni van des voorm.. v|jf uur tot nam. elf uur. Dit werk is met Sroote zorg verricht; de Voorzitter eelt de cijfers mede. De secretaris heeft met een uit treksel van de gemeente Sliedrecht berekend, dat ongeveer één-derde van het verkeer met auto's en andere mo torrijtuigen aldaar, hierheen komt De Voorzitter zegt, dat op Zaterdag de meeste rijwielen zijn geteld en op Vrijdag de meeste auto's. Voorts meent de voorzitter, dat motieven zijn aan te voeren voor de verbetering van de wegen. Voor dit werk wordt een bedrag vastge steld van f 04.80. Weth. Nugteren wil gaarneeen cificeerd overzicht van de tel- De Tooriltter zegt dat hier voor zal worden zorg gedragen. Hierop heeft plaats de aanbieding Eva commissie tot^et nazien dezer rekening wordt benoemd, bestaande uit de heeren: G. Jongen eel, J. Hei koop en J. C. de Haan, welke deze benoeming aannamen. Van de geldleening voor het elec trisch licht wordt uitgeloot no. Ï5. Verder zegt de Voorzitter, dat een motorspuit hem nuttig en noodlg lijkt, maar hij met de wethouders hiertoe nog niet wenscht over te gaan, gezien den moeilijken finan cieel en toestand. De heer J C. de Haan raadt aan om een onderzoek in te stellen naar de kosten. De Voorzitter zegt, dat er al aanbiedingen zijn Ingekomen na de vorige raadszitting. Men heeft 'dat toen zeker in de courant gelezen. Hierna hebben plaats enkele af- en overschrijvingen op de begrooting. Bij de rondvraag informeert de heer Heikoop naar een verslag van de commissie voor plaatselijk school toezicht, welk verslag aldus de Voor zitter nog niet is ingekomen. Hierna sluiting. Arkel. Zondagmiddag speelde „A. 8. V I" alhier tegen „E.BO.H. IP' uU Dor drecht. Reeds eenige minuten na den aanvang trapte de linksback va/n E.B. O H. in eigen doel, waardoor A.S.V. de leiding nam. Even daarna maakte de mid-voor viam E.B.O.H. gelijk. De A.S. V.'ers pak ten daarop nog eens kraohtig aan en door toedoen van linksbuiten en mid-voor brachten zij voor de rust den stand op 41. Na de rust waren de A.S.V.'emi over wegend sterker dan hun tegenstander» en toen bet eindsignaal klonk, hadden zij een welverdiende 7—0 overwinning behaald De Serlewedstrljden van „Sportclub". Schoonhoven. De jaarlijks terugkee- rende ééndaagsche serie-wedstrijden van „Sportclub", zijn voor dit jaar bepaald op 17, 24 en 31 Augustus 1990. Lekkerkerk. De uitslag van de vriend schappelijke wedstrijden alhier is als volgt: L.F.C. IIPapendreoht H 6—0; L.F.G. IIIAmmerstol 101. AMSTERDAM, 10 Juli. (Draadlooe). Veemarkt van heden. Aangevoerd 350 vette runderen, le kwal 8393, 2e kw. 7282, 3e kwal. 5808, per K.G. levend gewicht; 71 nuchtere kalveren f 2125; 488 varkens vleeschvarkens (90110 K.G.) 7071, zware varkens 0870, vet te varkens 0507 per K.G. slachtge- wicht. WOERDEN, 10 Juli. (Draadloos). Kaasmarkt van heden. Aangevoerd 537 partijen. Prijzen: zonder rijksmerk f 34 41, met rijksmerk le soort f 4340, 2e soort f 36—42, zware f 53. Handel ma tig. BODEGRAVEN, 5 Juli. KaasmarkL Aanvoer 443 wagens, tezamen 19.213 st., wegende 172.917 K.G. Prijzen: le soort Gouda f 4449, idem mindere f 8842, zwaardere f 49. Handel matig. GROOT-AMMERS, 7 Juli. Veiling der Eerste Albl. Veilingsvereeniging te Groot- Ammers. Aanvoer; 19.851 eieren. Prij zen: 18007 kippeneieren f 4.200.35; 1237 eendeieren f 4.454.80 7 kalkoen eieren f 07, alles per 100 stuks; 8 pond bessen f 0.14 per pond; 8 bossen plan ten 89 ct. per hos: 2? bossen peen 4-5 cent per bos; 11 K.G. boonen 21 cent per K G.; 2 K.G. peulen 12 cent per K.G.; 34 pond boter 0785 cent per pond; 59 nijnen 25 cent per stuk; 10 kippen 85 ct per stuk GORINCHEM, 7 Juli. Eieren. Aange voerd 50.599 stuks. Prijs: Kippeneieren f 4.800; eendiiirin l 4.10-4.20, per 100 ItukCi

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 1