SCHOONHOVENSCHE COURANT ■fi Waar eens de zeemeeuw vloog... Binnenland. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Een Noodlottig Schot tand. S’ «4*1 O W: WOENGDAGT7AU1U8TVI 1M0 Ns. mf. 62b .JAARGANG [WO NIEUWSBLAD VDDR ZUID HOLLAND EN UTRECHT enst Twkrf 20. Tel.-adree- Vannooten HAVEN 2S Poetrekening 1870a INGEZONDEN MEDEDEELING. kunt me heusch vertrouwen, IOO D (Wordt vwvoUd.) «lijk, ,oh»ftb«l ,rzoek pende stelde rich e fi- rijk jden Naar het Ingelaoh ven FLORENCE WARDEN. sli de .vau lter •den n. de 11.07 i, al- Btoding lokken, Lmeide, werk: J. o Amoide Moerkerk randwijk kensgi en W Stout grails en da Bral dijken en dorpen in zee. hoe •and- Bijz. thuis oken )pen- terug i van gt de con i’ het laten i dan nemers .277, J. A melde te Am- jorg te G. van 81.650; e Noor- en G. ?t Terlouw iwpoort, i Nieuw- to Jut te Berg- )illen en G. van Hij nam de hand, die rij hem toestak, en kuste die. Toen hief ze haar gezichtje naar hem op. Het maken van de dijken in de zee ge schiedt als volgt. Er worden aangevoerd enorme hoeveelheden keileem, dat met èakken, zoogenaamde onderlossers, in de zee wordt gestort, zoolang tot de keileem boven de zeespiegel uitkomt. Is zoo’n klein zwak dijkje gevormd, dan wordt daarachter met een zandspuiter zand tegen het dijkje gespoten, terwijl de on derlossers voortgaan met het storten van keileem. Het zand wordt afgedekt met keileem of klei. Dit grondlichaam van den dijk wordt daarna op verschillende wijzen versterkt en beschermd tegen af slag door het zeewater. Onder water ko men zoogenaamde kraagstukken van rijs hout, bezwaard met steenen en boven het water, waar de golven er op sullen beu ken, wordt een sterke glooiing van ba salt aangebracht en hoogerop naar de kruin van den dijk een grasmat. Op die wijze zijn reeds een groot aan tal kilometers in den zee aangelegd en ook zijn kunstmatige eilanden ge vormd, waar de sluizen gebouwd worden en waar de bevolking van arbeiders leeft en woont. Van de Friesche kust is de dijk gereed tot ongeveer 4 K.M. lengte en op het einde daarvan bij het Korn- werder zand is een geheel dorp met kerk, cantine, hospitaal enz. Midden in de Zuiderzee tusschen het Kornwerder- zand en de dijk vanuit Wieringen, ligt een tweede dorp op een kunstmatig eiland. Van dit eilandje wordt naar het Oosten en naar het Westen de afsluitdijk gebouwd, terwijl van Friesland en van Wieringen eveneens aan den afsluitdijk wordt gearbeid. We zullen het hierbij laten wat betreft de nog te voltooien werken en alleen nog terloops vermelden, dat op den dijk ten Oosten van Wieringen en op het Kom- werderzand reusachtige bouwwerken Wat bereikt ie. Thans gaan we in het kort bespreken en vermelden wat bereikt is. Dat is o.a. de drooglegging van de 20.000 H.A. groote Wieringmeerpolder. Aanvankelijk was het de bedoeling om met het indijken en droogmaken van de polders eerst te beginnen, nadat de af sluitdijk gereed zou zijn, maar omdat er groote behoefte aan bouwland was, werd besloten om den Wieringermeerpolder direct droog te malen. De dijk van Me- dhmblik naar Wieringen, die nu dwars door de zee gaat, moet dus zwaarder on hooger worden gemaakt, dan het geval zou zijn geweest, als die dijk alleen maar te beschermen had tegen het water van het IJsselmeer. Met de bedijking van dien polder is in 1927 begonnen en in het begin van dit jaar is begonnen met het droogmalen door de genoemde twee gemalen. Geleidelijk aan ziet men den bodem van de zee te voorschijn komen en i idworkon: jfkerk te ed en F 4.870; T. E. C. van i f 12.777; ,2.088, n gmids- irken: K- X); L. Ba- Hooraaar 8. W. N. VAN NOQTEN, SCHOONHOVEN ABONNÉ’S van dit blad, in het bezit van on« Bericht van Inschrijving, zijn volgen» de daarin vaetgeetelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor Gulden bij levenslange lAfkO G^en Qflfl Golden by verliee QOO Mi Terhe» fciVvUongeschiktheid. IvVV overlijden. OVV van hand of voet. 4iW van een oog. erswerk en Bonter te 1 Gaikhorst n Stralen to f 26.815. De jhouden. t-, glas- en J te Slie- to Ameide Sliedrecht Lam f 1299. rink-, lood- uorziening) 688; Fa. P. <jht f 1680; 7. on: H. Bou- ikerveld te bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE H^VBANK te Schiedam, van 1 AA Gulden bij verlies Guld®-> bij verlira van IVV van een duim. VV een anderen vinger. den in het op het tentoonstellingsterrein gelegen restaurant „De Drie Haringen’1 Te. vijl het stedelijk muziekkorps het oudo Vilhelmus speelde, betrad de Minis ter van Waterstaat, Mr. Reymer, de zaal, waar verschillende personen aan hem werden voorgesteld. Hierna bracht de zangvereniging „In ter Nos” een aantal liederen ten ge- hoore. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer C. Stapel Gsz., voorzitter van het uitvoerend comité, en de heer W. Th. G. Zimmerman, burgemeester van Enkhuizen, tevens eere-voorzitter van het uitvoerend comité. De heer Reymer memoreerde de ge schiedenis van de drooglegging van de Zuiderzee. Veel van hetgeen verdwijnt zal men met weemoed gedenken. Spr. achtte het daarom een gelukkige gedachte, dat de Zuiderzee-visscherij-tentoonstelling juist in dezen tijd gehouden wordt* De Regeering heeft niet geaarzeld, baar steunden deze te verleenen. De tentoon stelling zal veel te aanschouwen geven, dat ter verdwijning voorbestemd is. doch als wij de groote belangstelling zien, wel ke bestaat voor het groote werk, dat hier verricht wordt, en tevens de vele voor- deelen overwegen, welke daardoor ons land ten deel zullen vallen, moeten wij toch tot de overtuiging komen, dat ’t oude zal worden vervangen door veel, dat schooner en beter is Spreker verklaarde tenslotte de tentoonstelling voor geopend. Hierna maakten de aanwezigen een rondgang door de tentoonstellingsgebou wen. Pamela en zijn familie nog eens gespro ken had. Hij was ruim voorzien van geld en daar hij den weg gekozen had, dien niemand verwachtte, namelijk den weg naar huis, werd er in alle richtingen naar hem gezocht, behalve in die eene richting. Onderweg hoorde en las hij over zich zelf onpleizierig nieuws. Hij merkte, dat de zaak tegen hem nog sterker stond dan hij gevreesd had en dat de algemeene opinie was, dat hij hangen zou, als hij werd gevonden. Verder bleek hem, dat Raggett zijn dreigement uitgevoerd had en zich in zijn gescheurden en vuilen toestand aan het dichtstbijzijnde politiebureau ver voegd had en oen gruwelijk verhaal op- gedischt had. Volgens de kranten, waren Raggett en zijn vrouw in een laan bij het dorp door Sir Morecambe aangehouden en, nadat hij Raggett gedwongen had, hem een jas en een pet te leenen om zich te ver mommen, had hij eerst de eene en toen de andere aangevallen. Raggett had ver teld, dat hij bewusteloos was geslagen, zoodat hij niet wist, wat er met zijn vrouw gebeurd was en dat hij, toen hij weer bijkwam, alleen was en in een veld lag, waar hij heengesleept was, blijkbaar met de bedoeling hem in den vijver te gooien. Een dag of tien na zijn vertrek van Game Court, kwam Sir Morecambe in Blackton aah. Nog nooit in jiijnleven had hij zoo naar Pamela verlangd; in geen zes weken had hij iets van haar gezien of gehoord. Het was November, het was koud, mistig weer, en de vluch teling iörgde er voor, dat hij niet voor den avond bij zijn huis kwam, toen de mist zóó dicht was, dat men hem zelfs van dichtbij niet gemakkelijk herkennen wu. Afscheid. Arkel. De heer A. Kool, wien tegen 1 Sept, eervol ontslag is verleend als hoofd der O. L. S., gaat zich mettertijd rustig vestigen te Beekbergen (Gld.). De inwoners en de leerlingen zien hun meester met leedwezen vertrekken. Steeds heeft hij op de bres gestaan om de kinderen datgene bij te brengen, dat ze later noodig zullen hebben om zich een behoorlijke positie in de maatschap pij te verwerven, doch ook op land- en tuinbouwgebied hebben vele cursisten en oud-cursisten, zoowel jongens als meis jes, van Arkel en omstreken, van hem kennis opgedaan, waarvan zij in de practijk veel nut kunnen hebben. Moge het hem en zijn gezin in zijn nieuwe woonplaats voorspoedig gaan. De oogst Arkel. Het gewas der aardappelen, dat er vrij goed voorstond, is thans min der rooskleurig geworden, doordat de ge vreesde aardappelziekte in alle soorten voortwoekert. Ook veel slecht ‘hooi wordt dit jaar gewonnen, zoodat het wel mogelijk is, dat voor wit een goede prijs Stop, Sir Morecambe, stop Granel riep ze, toen ze naar hem toekwam. Ik wilde je goeden dag zeggen, ter wijl er niemand bij was. Ik zal alles voor je doen, wat ik kan en ik zal direct pro- beeren de vrouw te vinden, levend of dood. Je Granel Dank u. Ik kan u niet zeggen, hoe blij ik daarmee ben. Hij was ontroerd, ze was zoo lief en zacht, alsof ze haar best deed om de herinnering aan haar ongegeneerde bruuskheid uit te wisschen. Ze stak hem de hand toe. En als je dat andere meisje weer riet en haar kust, Crane, dan moet je haar vertellen, dat zij haar geluk erg mag waardeeren, want dat er een ander meis je is, dat nog veel meer voor je zou wil len doen, dan zij ooit zal kunnen Het beste met jel Je mag me ook kussen, Crane, zei ze Hij deed het en plotseling trok ze haar gezicht met een snik terug en leg de er haar hand tegen. Dat, zei ze, terwijl ze de hand tegen haar wang hield en terugliep doe ik om de kus er in te houden, Grane. Goe den dag! En zonder verder iets te zeggen, keer de ze zich om en, met de hand nog steeds aan haar gezicht, rende ze naar huis terug. HOOFDSTUK XX. Opnieuw ontdekt De volgende tien dagen slaagde Sir Morecambe er schitterend in om ver borgen te blijven, want hij wilde niet ia handen van do politie vallen, voor hij DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. De voorbereidingen voor de poetvluch- ten naar Indië zijn nu zoo ver gevorderd, dat het eerste toestel uit den lijndienst is genomen. De H.N.A.G.R. staat thans in de werkplaatsen van de K.L.M. op het vliegveld Waalhaven om grondig te wor den nagerien, vóór het vliegtuig op 25 September a.s. start voor de tropen met den Oceaanvlieger E. van Dijk als eerste piloot, Wiersma als tweede piloot en Buitenhuis als mecanicien. DE RADIO OP 31 AUGUSTUS. Zondag 31 Augustus, de verjaardag van H. M. de Koningin, wordt in den aether beschouwd als een gewone Zon dag, d.w.z. de uitzendingen via Hilver sum zullen dezelfde zijn, als andere Zon dagen: èn A.V.R.O. èn V.A.R.A. zenden uit. Waar officieel 1 September de ver jaardag van H.M. gevierd wordt, «ou als de V.A.R.A. dien dag de beschikking over den Hilversum-zender had, een ruiling heBben moeten plaats vinden. Toevallig komt het zoo uit, dat de A.V.R.O. het Algemeen Programma verzorgt op 1 Sep tember. DE „GRAF ZEPPELIN” KOMT NOG NIET. De door „Het Leven” georganiseerde vlucht van. de Zeppelin naar ons land met een tusschenlanding op Schiphol op 6 September, zal in ieder geval niet door gaan. Men tracht nu het plan in de maand October te verwezenlijken. ZUIDERZEEVISSCHERIJ- TENTOONSTELLING. Maandag heeft te Enkhuizen de ope ning plaats gehad van de Zuiderzeevis- scherij-tentoonstelling. Te 11 uur veree- nigden zich vele autoriteiten en genoodig- an D. Mon- ria Louisa, d. van Vliet an Hofwegen Johanna, d. ToL nd 86 J. ld, oud 22 j> Bogerd, oud Nu, dan heb ik u al gezegd, dat het er nog slechter voor me intziet daij eerst. Die twee menschen die Raggett en zijn vrouw hebben ruzie gekregen, omdat de vrouw neiging had om met de waar heid voor den dag te komen en ik ben erg bang, dat die vent zijn vrouw ver moord heeft, uit angst, dat ze dat wer kelijk zou doen. Minnie onderdrukte een kreet. Ja, dat weet ik, zei ze. Ik zag, dat hij haar sloeg. Toen ik hen het laatst samen zag, sloeg hij haar tegen den grond. Het was mijn plan om te probeeren haar alleen te spreken en de waarheid uit haar te krijgen, maar toen ik terugkwam, zag ik, dat hij over het veld kroop, dat met dien vijver in den hoek, rechts van het dorp. Ik weet wel, wat je bedoelt. Hij trachtte te ontsnappen, maar ik ben hem nagegaan en kreeg hem te pakken, ik ontdekte, dat zijn kleeren vol bloed zaten en gescheurd waren. Ik kreeg den indruk, dat hij een wor steling met zijn vrouw had gehad en haar daarna heeft vermoord. Maar hij keerde de rollen om en beschuldigde mij, dat ik zijn vrouw gedood had. be grijpt zeker wel, wat dat te beteekenen heeft? Hij dreigde mij het aan de p litie te gaan vertellen, dat ik hem aangevaj- len had en dat hij er daardoor zoo be bloed en gehavend uitzag. Du» u be grijpt wel, hoe ik er voor sta. Minnie, diep in gedachten verzonken, stond met een vastbesloten gezicht voor hem. - Zeker, zei ze ernstig, maar wat moet ik nu doen? Ik wil alles voor u doen, alles wat je maar bedenken kunt. Zoudt u naar die arme stakkerd willen gaan zoeken? Misschien leeft ze nog. In ieder geval zoudt u de politie kunnen vertellen, wat u van mij ge hoord hem, misschien heb Iktt nog een Verschijnt Maandag, Woenedag •n Vrijdag. Prijs by vooruitbeta ling voor Schoonhoven per 8 numnden ƒ1.25; p. post 1A0. Met verzekering 15 cent» meer. verwacht wordt, dat tegen het einde van opleveren, dan toen zij kwamen, het jaar de polder geheel droog zal lig- - - gen. Dan zullen nog drie jaren noodig zijn voor het afwerken van de kanalen, slooten, wegen enz., en daarna zullen nog eenige jaren moeten verloopen, eer de drooggekomen gronden, die een hoog zoutgehalte zullen hebben, voor bebou wing geschikt zullen zijn. Op ons tweede kaartje kan men zien, wat reeds gereed is. Men riet daarop den Wieringermeer- polder ten Zuiden van Wieringen (W.) het stuk afsluitdijk, dat aan de Oost punt van het eiland aansluit, een klein stuk dijk iets Oostwaarts van Wieringen; nog meer naar het Oosten het kunstma tig gemaakte eiland Breezand met een grooter stuk afsluitdijk en aan de Frie sche kust weer een stuk afsluitdijk. De andere eilanden op bet kaartje zijn de natuurlijk gevormde eilanden Urk, Schokland en Marken, die later allen in de polders zullen komen. De proefpolder. Op de Oostelijke punt van Noord-Hol- land, ten Zuiden van Medemblik aange geven, door een M., vindt men een letter A., dat is de beginletter van Andijk on op deze plaats is een merkwaardige en belangrijke proef in werking. Als de drooggekomen polders gereed zullen zijn voor de bebouwing, zullen vele landbouwkundige vragen zich voordoen betreffende den aard van dien grond, waarover eeuwen lang de zee heeft ge golfd. Dan moeten adviezen gegeven worden en dat kan alleen ,als men onder vinding heeft opgedaan. Die ondervin ding wordt nu in den proefpolder An dijk verkregen. Daar is van de zee geno men een stuk grond van 40 H.A., dat met een dijk omringd en daarna droogge malen is. Die kleine polder is dus pre cies hetzelfde als eenmaal de nieuwe Zui derzeepolders zullen zijn. De Andijkpol- der is in 1927 drooggekomen en sinds dien is er ongeveer alles op geplant, wat later in de polders verbouwd zal worden: aardappelen, tarwe, gerst, haver, suiker bieten, vlas, gras enz. Het zijn alle klei ne perceelen, waarop die gewassen staan, want voor één gewas rijn een aantal proeven noodig. Zaait men bijvoorbeeld een gewas A, dan wordt beproefd een perceel met A., dat oper gedraineerd is, een tweede met geglazuurde draineerbui- zen, een derde met ruwe draineerbuizen, een vierde met kunstmest van een be paald gehalte, een vijfde met kunstmest van een ander gehalte enz. Blijkt dan, dat een der perceelen het beste gewas oplevert van A., dan wordt het volgende jaar op diezelfde wijze A. weer uitge zaaid. De resultaten van den proefpolder hebben de verwachtingen overtroffen. Hier heeft de grond geen gelegenheid gehad om te ontzouten, hier is reeds spoedig met de bebouwing begonnen en toch hebben de perceelen reeds zulke goede oogsten opgeleverd, dat deskundi gen er verbaasd over stonden. Zoo kwam er een troepje Zeeuwsche boeren, die be kend zijn met de zoute gronden, en die niet geloofden, dat die proefpolder al iets kon opleveren. Zij kwamen en zij zagen, en ze stonden verbaasd. Dat was een ge was, dat ze hier niet verwacht hadden: graan met een korten halm en een groo te aar, sterk uitgegroeide bieten, mooi gevormde aardappelen. Ze gingen heen met een geheel andere gedachte over het geen de polders van de Zuiderzee zullen .jwvvruii, uau luhu zij iwamen. Ten slotte iets over de kosten. De kosten. Ja, die zijn natuurlijk zeer groot. Een werk als dit, kan men niet op een koop je krijgen. Toen het plan werd, ingediend, meende men, dat deze aanwinning van grond niet meer dan 250 millioen gul den zou kosten, maar op het oogenblik staat al vast, dat men met het dubbele van dat bedrag er niet zal komen. De kosten moeten op het oogenblik minstens op 600 millioen gulden worden geraamd, waarbij niet is berekend de rente van de geleende geldsommen. Het is waarschijn lijk, dat er nog meer tegenvallers zullen komen en dat als na de voltooiing de re kening wordt opgemaakt, de 800 millioen wel overschreden zullen zijn. Maar, zooals wij het voorgeslacht dankbaar zijn, dat de Haarlemmermeer droogmaakte, zoo zal ons nageslacht met eerbied en erkentelijkheid denken aan de kloeke en ondernemende mannen van de 20e eeuw, die het veel grootere werk durfden ontwerpen en uitvoeren van de drooglegging der Zuiderzee, die een zee Waar eens de zeemeeuw vloog In de eenzaamheid verloren, veranderden in vruchtbare landen, waar brood voor duizenden groeien zal en die weder in toepassing brachten het motto wat hierboven heeft gestaan. Ontwoekerd aan de baren. verrijzen de toekomstige schutsluizen, afwateringssluizen en bruggen. Op het zelfde punt bjj Wieringen pompt een gemaal het water weg uit de reeds om- dijkte Wieringermeerpolder en nabij Mer demblik doet een zeilde gemaal aan dien arbeid mede. Het Dieselgemaal Leemans bij Wie ringen heelt twee pompen, elk van 600 paardenkracht, die per etmaal één en een kwart millioen kubieke meter water verplaatsen. Het gemaal Lely bij Medem- blik, wordt electrisch gedreven en heeft drie motoren, elk van 1000 P.K., die per etmaal 8H millioou kubieke meter wa ter kunnen uitslaan. Zooals men weet, is een kubieke meter water 1000 liter. Men kan beter zich een denkbeeld vormen van de hoeveelheden water, die daar in al die maanden zijn uitgepompt, dan ze berekenen. &Z l fL^^^~zorg voor «en goed» spijsvertering de - Bullrlch-Zout portret van den nltvtnder. Monslers franco van den hoofdvertegenwoordicrrt M. ImWil—Onil ll—«mwpnritwas M AdvertentiënV*n 1 tot 6 re gel» ƒ1.80: elke regel meer ƒ0.20. Bil 8 mnsl plftut»ing Be maal 0.10 per regel. Tiwchen den teket drievoudige pry». 27 Sir Morecambe keek ernstig. Ik heb het niet gedaan, zei hij ze dreigde mij met een revolver, die ze niet hanteeren kon en bij ongeluk ging *t schot af, toen zij met het wapen zwaai de en ik haar toeriep, dat zij voorzich tig moest zijn,, ik denk, dat zij daardoor geschrokken is. In ieder geval, heeft ze bij ongeluk op zichzelf geschoten, en die twee menschen, die buiten voor het raam stonden en precies gezien hebben, wat er gebeurd is, hebben samengespan nen om te zeggene dat ik dai schot ge lost heb. Maar waarom liep je dan weg? Dat was, omdat degene, die mij ’t liefst van allen is, dat beter oordeelde. Er trok een schaduw over Minnie’s mooie gezichtje. Zeker de vrouw, van wie je houdt? Ja, zij dacht, dat ze die twee lui ontmaskeren kon, terwijl ik weg was. Maar ze had het mis; ze trouwden en het riet er voor mij ellendiger uit, dan het tot nog toe gedaan heeft, vooral nu u aan de anderen verteld hebt, wie ik eigenlijk ben. Minnie bleef stilstaan. Zeg me wat ik doen kan om je te helpen, vroeg ze ernstig, terwijl ze met bedroefde oogen naar hem opkeek. Wil Je me werkelijk helpen, als je kan? Natuurlijk, wil ik dat! Stel me m**r op ds prest klein beetje voordeel van als Raggett met dat verhaal komt aanzetten. Ik zal alles dóén, wat ik kan en ik zal direct gaan. Dank u. Nu zou ik graag meneer Potts-Palmers nog even willen spreken om hem voor zijn vriendelijkheid te be danken, vooral, omdat hij in mij geloofd heeft, dan ga ik me verkleeden en ver dwijn zoo spoedig mogelijk. Ga mee. Zij rende vooruit als een fee, haar lichtzijden japon glansde in het schijnsel der lampen. Sir Morecambe volgde en in zijn hart waren gemengde gevoelens van verdriet en voldoening, toen hij door de rest van de familie ontvangen werd, niet als een ontdekt misdadiger, maar met de hartelijkheid, en met de spijt van vrienden, die zonder het te we ten, iets verkeerds hebben gedaan en dat goed willen maken. Het geloof in zijn schuld werd door zijn onopgesmukt ver haal volkomen weggevaagd. Sir Morecambe was ontroerd door hun vriendelijkheid, maar hij zei, dat hij zich niet langer verbergen kon. Hij wilde zijn familie opzoeken en met hen overleg plegen over „wat hij nu verder doen zou en even later verliet hij het huis in een grijs reiscostuum van meneer Potta-Pal- mers. Sir Morecambe stelde mevrouw Potts-Palmers, die rich vreeselijk schaamde door haar overijld gedraz en zich wel honderdmaal verontschuldigde gerust door de verzekering, dat hij niet boos op haar was, drukte haar echtge noot hartelijk de hand, nam vriend schappelijk afscheid van Sadie en zocht toen naar Minnie. Maar zij was verdwenen. Toen hij den straatweg opging, hoor- hij' iemand achter rich roepen; hij keer de zich om en zag Minnie, die haar hand naar hem uitoUk. 0

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 1