PRIJSVERLAGING ERPLEEGSTER CACAO P Poeier legee Pestziekte kil varkens Nogmaals een Bekendmaking flens uwee Dagmeisje fieuraagd legen élnd October Dienstbode Een nef Meisje Gevraagd met Korsimis: Veiling Afbraak Kunsigemtten vanal I is.- IPer 1 October zifn de I prijzen verlaagd voor Kilobus van ƒ2.65 tot ƒ2.40 II po.ndsbus van ƒ1.48 tot ƒ1.35 GEDR. fENNET r Advertentiën. H.H. Grossiers in Kol. Waren Molenaarsgraaf G. van Driel Gevraagd: Gevraagd: Gevraagd Rijtuigen. Omnibusbrik en Tilbury Afbraak, STEEDS i» MJIVIELEH ek OlfDERDEELEd Bericht van Inzet. D8 onroerende Boedaren Joh. A. Hoefnagel middel legen grijs haar i 12.2s Koekjes voor lijders aan Suikerziekte Drogisterij „Hel Groene Kruis" Ondergeteekende bericht hiermede dat hij onder de Firmanaam Heeren-, Kinderkleeding en Werkmansgoederen U per auto zal komen bezoeken en hoopt het uertrouiuen waardig te worden, hetgeen hij sinds jaren uoor de Firma L. j. u. d. A. Veer te Gouda heeft genoten. A. A. FEIMNET Hoek Doelenstraat 31 - Gouda Buitenland. FEUILLETON. des De Broeders verderfs. Plaatselijk Nieuws Gemeenteraden. EERSTE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Sctloontlovrael» Courant MAANDA9 29 SEPTEMBER tl» DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigt hiermede Ön harteljjken dank aan de N.V. v/h Ravknswaat Zonen te Qorinohein voor het fraaie 8-peraoone eikenhouten Ledikant dat ala het 882e Extra Oadeau op Ravena- waay'e Lettere-Artikelen aan hem ia uitgereikt. De Letters-Artikelen,waarop dit oadeau ia uitgereikt, zijn gekooht bn den Heer L. Vogel te Gieaaendam. H. BOER. Gieaaendam, Buitendam», 24 Sept. '80 Net jongmensch, grondig ad ministratief onderlegd, thans werkfaarp op grossierskantoor, zoekt Verandering van werkkring Liefst In den omtrek v. Sohoonhovan Brieven, no. 2300. Bur. v. d. Blad InhetVcreeniglngsgebouw„Boeren- klats" van J. VOORSLUIS zal D.V. Donderdagavond 2 October optreden dc heer van Dordrecht met het onderwerp „Tsikantn daa tijda" Aanvang 8 uur (Zomertijd) Tar ovarnama Kruidenier*- en Fijne Vleeschwarenzaak op drukken vooruitgaanden stand, moet weg wegens omstandigheden v. Inventarisprijs. Adr.: M. Verbeek, jagerslaan 45 c, Rotterdam intern. J. C. SLIJKHUIS, Banket bakker, öootstraat, Boskoop. Een net of werkster. 'Vdres: J. BUNSCHOTEN, Aannemer, Qroot-Ammer. wegens huwelijk: Een flinke voor dag en nacht. Tweede meisje aanwezig. Mevr. J. T. VISSER, E 14, Papendrecht. voor dag en nacht goed kunnende werken en koken. Mevr. v. d. NAOEL, Crabeth- straat 45, Oouda. Een Te koopi Een mooie bijna nog nieuw - bij C. VAN DAM Stolwijk. Deurwaarder J. W. v. Leeuwen te Oorlnchem, zal op Donderdag 2 October a.s., des morgens 10 uur, Ie NOORDELOOS (Café Kros). en des middags 2 uur Ie PINKCVEER (Café De Dial) publiek om content geld verkoopen Een groot* party w.o. Deuren, Ramen, Kozijnen, Balken, Planken, Ribben enz. enz. Alies afkomstig van het voormalig Diaconessenhufs te Utrecht. Vóór de verkooping te bezichtigen. J. W. VAN LEEUWEN, Deurwaarder. Qorinchem, Telefoon 231. ROSTE» DE LAAGSTE PRIJZEN DE RUIMSTE KEUZE J. K. SNOEI STAOHUISSTR. 7 - SCHOONHOVEN goed kunnende melken P.O., van goede getuigen voorzien. JOH. SI UY, Oud Alblaa. to Streefkerk den 26 September 1030 geveild, slaan In bod: Pere. 1 op 12700. Perc. 4 op 11125. 2 3200. I 5 600 3 -2500. I 6 - 450. Da AFSLAQ blijft bepaald op VRIJDAB, 8 OCTOBER 1B30 dea v.m. 11 uur. In het Cat< „STUURMAN" te Slreelkerk. Notaris Anoma. Damss- sn HBsrankapsalom Speciaal Knippen,Onduleeren,Haar verven - Vakkundige bediening. Dames- en Heerenkapper Haven, Hoek Lopikerstr. Pijnloos trekken, zonder napijn. SPREEKUUR :i van 9—5 Avondspreekuur 6.308 uur. S. SWAAP, Tandheelkundige Lopikerstr. 25, Schoonhoven Tel. 4. raws; Schele hoofdpijn is vaak te wijten aan lechte ipilivertering. 'oater's Maagpillen verdrijven ipoedlg uw kwaal, werken uitent tacht an verechaffen u een gezonden eetluit, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. MMfl|»|||«n f 0.65 per flacon PoBtmr's Alom verkrijgbaar Verkrijgbaar bij Fa. P. DE JONG EN ZOON m 1 I Koaatraat, Sohoonhovan i i i BANKETBAKKER» ANDRÉ BROEDERS - HOOBSTR. 8 - ROTTERDAM In 4 dagen gineian ■■h Re Heer A. Z., Hillegeriberg, schrijft ons: Mijnheer, Dank voor uw zending van 20 poeders, zij hebben wonder boven wonder bij allen geholpen. Verkrijgbaar in Kleiweg 91, OOUDA en bij al onze wederverkoopers. Wl| koopon oók raohtatreaka van dm fabriek Juweeltjes van ilegance: troolijk tan klem en sierlijk van lijn. Komt U eens kijken t neemt U eens kennis van onze Herfstcollectie 1930! Onze collectie bontmantelsmantelsJaponnen, kindermantels en hoeden fa uitgebreider dan ooil te voren: Voor elk figuurvoor elke lijn. En dan de rijke bontgamecrlng, waarvoor wij thans den naam hebben I Ons personeel heeft opdracht U tn alle opzichten Van dienst te zijn: ons groote succes danken wij aan onze eerlijke zaken opvatting, onze coulance en onze aantrekkelijke prijzen! ROTTERDAM Hoogatrmnt 347 AMSIERDAM UTRECHT Niauwaadij|i 225 Alléén Oud. Crasht 181 DEN HAAG Alléén Modehuis Hofweg 8 LEEUWARDEN NIJMEGEN Ovsr da Kalden 10-11 K. Molsaatraat 7-9 tweede blad NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovsnedte Courant MAANDAG 29 .'SEPTEMBER 1930 De Ontwapeningsconferentie uit gesteld. Een verzuchting van Herrlot over het lot van Euro pa. Mot de voorbereiding der internatio nale ontwapening wil het nog altijd niet vlotten. De „derde commissie" uit de Volkenbondsvergadering heeft haax besprekingen beëindigd en het resultaat was, da* de ontwapeningsconferentie vermoedelijk in 1981 nog niet aal wor- en bijeengeroepen. Wel is aan het eind der debatten een voorstel in stemming gekomen, om die bijeenroeping wel in 1931 te doen geschieden, maar het ver wierf slechts de stemmen van Duitsch- land, Italië, Hongarije, Oostenrijk, Bul garije, Nederland, Zweden en China. Een resolutie, volgens welke de zitting „zoo spoedig mogelijk" zal plaats heb ben, is daarop aangenomen met onthou ding van stemmen door de bovenge noemde landen. Als een „doekje voor 't bloeden" nam de commissie tenslotte nog met alge- meene stemmen het voorstel van den Noor Lange aan, dat in ieder geval in het rapport aan de Volkenbondsvergade ring uitdrukkelijk zal worden verklaard, dat de commissie eenstemmig den wensen heeft geuit, dat, indien eenigzins moge lijk, de conferentie nog in den loop van 1931 zal bijeenkomen De kans daarop lijkt echter zeer ga ring. Deze uitslag beteekent een nieuwe te leurstelling, want hoe goed de woorden „zoo spoedig mogelijk" ook mogen zijn bedoeld, zij geven geen grens aan en er tullen in de politiek van verschillende landen nog belangrijke wijzigingen noo- dig zijn om de uitgestelde conferentie met eenige kans op sucoes te doen plaats hebben. In het eene land na het andere heeft immers den laatsten tijd het nationalis me den kop opgestoken en dit beletsel voor internationale samenwerking is dan ook de oorzaak geweest van de voorzichtige houding, die thans te Ge- nève is aangenomen. Eén der meest bezwarende omstandig heden was de nieuwe mislukking der vlootbespreklgnen tusschen Italië en Frankrijk. Hoe zwaar men in andere landen dien afloop laat wegen, blijkt wel hieruit, dat de Engelsche minister Hen derson heeft aangeboden in dit conflict zijn bemiddeling te verleenen. De kans is niet uitgesloten, dat men die hulp een spoedige hervatting der besprekingen mogelijk zal blijken. Een tweede en waarschijnlijk nog groo te re hindernis vormt de uitslag der Duitsche Rijksdagverkiezingen, die na tuurlijk zijn invloed op de Fransche af gevaardigden niet gemist heeft. Een Fransch blad, de „Matin", schrijft, dat de Fransche delegatie alle reden had tot voorzichtigheid, nu 223 afgevaardigden, die aanhangers zijn van een wraakne- mings-oorlog, en van schrapping der oorlogsschulden, in den nieuwen Rijks dag zitting nemen. En ook Engeland heeft n& dien uit slag een opvallende zwenking gemaakt Pleitte vóórdien Henderson met groote geestdrift voor bespoediging van het ontwapeningswerk, nadien draaide hij steeds meer bij naar het Fransche standpunt en ten slotte bleek ook Enge land de tijd voor de groote conferentie nog niet rijp te achten. Hoe lang nog? In een Fransch blad schrijft de oud premier van Frankrijk Herriot een op vallend artikel. Het houdt een zwaar moedige verzuchting in over de politiek in ons werelddeel. Herriot schrijft on der meer: „Arm Europal dat het gekraak zijner verouderde instellingen niet hoort! Arm Europa, dat voortaan gedrongen staat tusschen den overvloedigen rijkdom der Vereenigde Staten, die het koloniseeren, ep het offensief van een volk, dat nu nog arm is, maar dat zoozeer door de na tuur is begiftigd, dat het veeleer een door WILLUM HOLT. ..Het zijn er drie. Ten eerste moet gij allen u onder eede verbinden van alles wat hier gebeurd is nooit of met niemand te spreken, terwijl gij tevens uw strijd tegen de Broeders des Verderfs opgeeft. Tweedens zegt gij mij, hoe het mogelijk dat degene van u, die getroffen werd door een pijltje, niet aan de gevolgen daarvan stierf. Hij had daaraan moeten sterven, de redding is slechts mogelijk geweest door verraad van een der onzen. En dan nog levert graaf de Tournel ons het meisje uit, dat hij onlangs dicht bij Parus gered heeft_en dat hij verborgen houdt." De Tournel trok de schouders op. „Meent gij werkelijk dat wij deze voor waarden zouden aannemen. Ga toch heen schurk en stuur uw sluipmoorde naar op ons af. Wij willen ons leven niet koopen met den ondergang of den dood misschien van het meisje, dat ik aan uw klauwen ontrukt heb." „Goed gesproken,'' riep baron de Linar en lord Nibblington bepaalde zich er toe nadrukkelijk met het hoofd te knik ken, ten teeken dat de graaf ook ge heel naar zijn hart gesproken had. De gemaskerde boog weer. «rik laat u tijd van beraad," sprak hij, „en zal nu gaan. Gij zult nog anders •preken, mijne heeren." Hij wilde terugtreden, doch op het- arsenaal dan een reservoir is En dit Europa, lijdende aan kortzichtigheid, weigert zich te vereenigen. Het stelt een program van aaneensluiting op, welks schijn de onbegrijpelijke werkelijkheid verbergt. Arm Europa, dom Europa, dat niet begrijpt, ondanks de Engelsche werkloos heid, ondanks de Duitsche werkloos heid, ondanks de stakingen in Noord- Frankrijk en de onthullingen, welke deze hebben gebracht over den toestand in eenige dor Fransche Industrieën, dat het, gedrongen tusschen de Ver. Staten en een thans reeds dreigend Rusland, ge vaar loopt tusschen de bekken van een geweldige bankschroef te worden ver pletterd!" De waarschuwing laat aan duidelijk heid niets te wenschen over. DE SPOORLIJN GOUDA—ALPHEN. Met den aanleg van de nieuwe spoor lijn tusschen Gouda en Alphen a d. Rijn worden thans goede vorderingen ge maakt. Dezer dagen ging het gerucht, dat er ernstige verzakkingen waren voorgeko men aan den spoordijk, die reeds druk met zandtreinen wordt bereden. Deze verzakkingen hebben echter niets te be- teekenen. De nieuwe lijn zal van Gouda af over een derde spoor eerst dezelfde baan vol gen als de lijnen Gouda—'Rotterdam Den Haag. Even voor de z.g.n. Moor- drechtsche aansluiting {splitsing Rot terdamDen Haag) buigt de lijn naar rechts, om daarna tot aan Alphen toe een bijna rechte lijn te volgen, even wijdig aan de Qouwe. Ongeveer 700 M. voor laatstgenoemd station komt de lijn samen met de lijn Alphen—«Woerden en zal dan eveneens over een derde spoor Alphen bereiken. De geheele lengte van den spoorweg bedraagt pl.m. 17.5 K.M. Behalve de eindstations Gouda en Al phen, die een kleine uitbreiding moeten ondergaan, zullen aan den spoorweg verrijzen de stations Waddinxveen en Boskoop en de halte Zuid-Gouwekade. De stations Waddinxveen en Bos koop zullen in de eerste plaats die nen voor het opnemen en uitlaten van reizigers en in de tweede plaats zullen er emplacementen worden gebouwd voor goederenvervoer. Het benoodigde zand wordt aange voerd door de Amsterdamsche Ballast Maatschappij. Het is afkomstig van de zanderijen te Katwijk. Het wordt ver voerd in diepe bakken, welker inhoud aan de Otwegwetering te Boskoop door een grooten elevator wordt overgeladen in zandtreinen, die het naar het z.g.n zandstort vervoeren. Deze zandstort heeft plaats in de nabijheid van het sta tion Alphen en even ten Noorden van Waddinxveen. Dagelijks worden in 5 sleepen 2600 tot 300 kub. Meter zand aangevoerd en verwerkt. Er loopen twee zandtreinen, elk bestaande uit 7 wagens, met een in houd van pl.m. 10 kub. M. Voor den aanleg van deze spoorlijn zal in totaal ongeveer 0 jaar noodig zijn. Eerste Hulp bij Ongelukken. Bergambacht. In deze gemeente is op gericht eon vereeniging voor Eerste Hulp bij Ongelukken, om de in het vorig jaar gehouden cursus voort te zetten, welke ongeveer half October zal beginnen. Als bestuursleden zijn gekozen de heeren H. Veer, voorzitter; W. J. Ravenberg, secretaris; P. van den Heuvel, penning meester; A;. Verdoold en D. van de Velde, commissaris. De heer P. van Zwienen heeft be dankt als commissaris, belast met de uitgifte van leesboeken van de Volks bibliotheek. Bij den teer W. P. Looren staat een piramide appelboom voor de tweede keer in dezen zomer in bloei. zelfde oogenblik had lord Nibblington, die kalm in zijn stoel bleef zitten, pistool uit zijn zak gehaald en dit op den vreemdeling gericht. „Geen pas zult gij verzetten," sprak hij, „of ik jaag u een kogel door den kop." De toon, waarop deze woorden geuit werden, liet geen twijfel over of bij de minste beweging zou de bedreiging vol voerd worden. „Ziezoo, thans zijn de rollen omge keerd," sprak de lord, „uw. leven is in mijn hand, gij hebt thans te doen, wat wij verkiezen. Gij behoeft niet te roepen of naar wapens te grijpen, bij het eerste ajarm of bij de minste verdachte bewe ging schiet ik u neer als een hond." Het masker dat hij droeg belette den edelheden te zien. hoe hun vijand die woorden opnam. Maar zijn houding ver ried niet de minste vrees of ontsteltenis. „Gij zult uw bedreiging volvoeren?' vroeg hij met spot in zijn stem. ,yZoo waar ik leef," antwoordde lord Nibblington, nog altijd het wapen ge richt houdende. „Welnu, schiet dan," zei de ander weer, „ik ben niet voornemens hier te blijven staan. Maar ge kunt niet, uw re volver is niet geladen. Denk nog e over mijn voorwawarden na." Toen keerde hij zich om, opende de deur en verdween. Woedend wierp de lord zijn wapen op den grond. „Het schijnt duivelswerk." riep hij, „zij schijnen alles te kunnen en alles te dur ven." „Ja," zei de Linar moedeloos, „als onze wapens niet beter zijn dan de uwe, dan zijn wij hopeloos verloren." De Tournel wierp reeds zijn pistool op den grond. Etn dolle koo. Bergambacht. De heer N. K. wilde per as wen koe vervoeren, toen het oier zoo dol werd, dat men besloot de touwen los te snijden en het dier op een stuk land vrij te laten. De koopman G. A. de M. heeft de koe gekocht om te slachten en het dier in de weide met een jacht geweer doodgeschoten. Bij de door notaris Teijinck ge houden verkooping van een hofstede met ruim 20 H.A wei- en hooiland, zoo mede een arbeiderswoning, werden de perceelen te zamen in combinatie afge mijnd op de som van f 59 835. door den heer E. Terlouw alhier, in opdracht van den heer Slingerland te Iekkerkerk De raadsvacatures. Gouda. In de vacatures in den ge meenteraad, ontstaan door het bedanken van de heeren Van Dantzig en Fokkers zijn benoemd verklaard mevr. J. H M de Heidevan Veeg en de heer J. Pol man (beiden s.-d.). Dijk leger. Lekkerkerk. Het dijkleger voor deze gemeente bestaat uit 114 manschappen Als hoofdlieden zijn aangewezen L. M de Jong, J. Oskam Jz., J. de Waard, Adr. Mudde, M. den Ouden en H. Kap- teins. Lex mond. De her P. Scherpensoel is benoemd tot onderwijzer te Kinderdijk. Als secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim is benoemd de heer A. Kooijman, in de plaats van den heer G. Streefkerk, die bodankt heeft. Nleuw-Lekkerland. De raad heeft de gemeenterekening over 16Ê9 vastgesteld als volgt: Gewone dienst: ontvangsten f 176.536, uitgaven f 131.935, batig slot f 43.000; kapitaaldienst: ontvangsten f 76.823, uitgaven f 126.407, nadeelig slot f 49.584. De begrooting voor 1931 werd vastge steld met de volgende eindcijfers. Gewo ne dienst: ontvangst en uitgaaf f 176.626; kapitaaldienst: ontvangsten f1076, uit gaaf f 34, batig slot f 1041. Auto In een sloot. Stolwijkersluis. Zaterdagmiddag is bij het uitwijken voor een motorrijder en een paar wielrijdsters op den ffaastrecht- scben Dijk juist buiten deze gemeente een vrachtauto van de firma Herwijnen te Rotterdam te veel aan den kant ge raakt. Het voertuig stortte van den hoo- gen weg en kwam beneden in een sloot terecht. De bestuurder maakte de tui meling mede, doch werd slechts licht aan het been gewond. De auto liep zware schade op, bij is later opgetakeld en weg gesleept. Gemeenteraad. Vllil. De gemeenteraad vergadert mor genochtend te half elf ter benandeling der belastingvoorstellen. Waddinxveen. Tegen den fabrikant V. is proces-verbaal opgemaakt, daar hij een vijftal werklieden in zijn fabriek arbeid liet verrichten op de uren buiten dier op de arbeidslijst vermeld. Het bestuur van de Boerenleen bank zal overgaan tot den bouw van oen nieuw pand aan de Oranjelaan. Bij ministeriëele beschikking is dezer dagen de heer K. Koerts alhier benoemd tot leeraar aan de avondtee- kenschool -St. Aloysius, voor het vak lijnteekenen. De brandstoffenvereeniging „Helpt Elkander" heeft de levering van brand stoffen voor dezen winter opgedragen aan den heer J. van Rhijn, die de laag ste inschrijver was. Bij de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de vakteekenschool heb ben zich 00 leerlingen opgegeven. De burgemeester heeft een gratifi catie ontvangen voor het personeel der brandweer van de assuradeurs R. Mees „Onbegrijpelijk." sprak hij, „ook het mijne is zonder kogels." Maar de Linar had zijn revolver reeds onderzocht en riep: „Goddank, ik heb vijf schoten op mijn revolver, wij zijn dus toch niet geheel weerloos." Zoo was het inderdaad en deze ont dekking gaf de drie edellieden nieuwen „Zij zullen ons dan toch niet kunnéh vermoorden, zonder dat wij ons ver dedigen kunnen," zeide lord Nibbling ton. „Dat zal hen dus niet meevallen. Ik doorzie thans, wat de schurken heb ben uitgehaald. Zij hebben een uwer be dienden omgekocht, de Tournel, deze heeft onze beraadslagingen afgeluisterd en uw wapens onschadelijk gemaakt. Ik had mij immers uit uw voorraad voor zien, doch de Linar, die nog even vóór ons vertrek naar zijn huis is gefeest, heeft zijn eigen revolver waarschijnlijk gehomen." k,Zoo is het inderdaad," antwoorddo de Linar, „hoe hebben de schurken toch allies uitnemend overlegd. Zij moeten wel o\ter machtige hulpmiddelen beschik- keja." De drie vrienden werden den geheelen verderen nacht alleen gelaten en toen het morgen werd bemerkten zij, dat hun kamer niet één raam had. De gordijnen, dié zij zagen hangen, hingen voor eeni ge nissen en geen daglicht drong dus in hun gevangenis door. Daaj de twee deu ren van stevig eikenhout getimmerd wa ren, bestond er geen kans deze afslui ting te verbreken. Ontvluchten scheen onmogelijk en zooals de lord reeds ge zegd had, afwachten was het eenige mo gelijke, wat zij doen konden. Als de ge maskerde nog eens terugkwam zou men hem misschien kunnen overweldigen. De en Zonen te Roterdam, voor het actieve optreden bij den brand in de fabriek van de firma Boonstoppel. Alhier werd een collecte gehouden voor de vereeniging voor Bijbelversprei ding. De opbrengst beliep f 146.83M. Een mooi resultaat. INGEZONDEN MEDEDEELING. 1 lij# LJmm m wordt zacht blijft wW naar keu ig Itten, krijef mooier glans en valt niet uit indien U 1 of 2 maal prr week een weinig Purol In het haar wegwrijft zoodat het daarin wordt opgenomen CAPELLE a.d. IJSSEL. Zitting van 19 September. Voorzitter de heer J. Verloop, burg» meester. Secretaris de heer J. Biert. Afwezig met kennisgeving de heeren G. de Bakker en Joh. NelL De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen, waaron der de mededeeling van Ged. Staten, dat de beslissing od het raadsbesluit tot stichting van ep vierde openbare school aan de Nic. Wetsstraat en tot reorga nisatie van school II is verdaagd, en een verzoek van de vereeniging voor dieren bescherming om voorzieningen te tref fen tegen de gevolgen van brand in stal len. Omtrent -dit laatste meent de Voor zitter, dat de bouwverordening vol doende voorziet in hetgeen de vereeni ging beoogt, zoodat spr. geen reden ziel aan dit verzoek te voldoen. Daarop komt aan de orde de benoe ming van een onderwijzeres aan de openbare school I (vacature De Mink). De voordracht luidt: 1. E. S. F. de Vrij, 2. A. Schouten, 3. A. E. van Manen. De Raad besluit, alvorens tot benoe ming over te gaan, in besloten zitting te gaan. Nadat de vergadering heropend is, (wordt met algemeene stemmen benoemd mej. E. S. F. de Vrij. Het voorstel tot verlenging voor den tijd van een jaar van de tijdelijke aan stelling van C. de Vries als ambtenaar bij de plaatselijke belastingen, met na me belast met de ontvangst der steiger gelden en de lig- en losplaats gelden, wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen, evenals dat, om met de ge meente Nieuwerkerk a.d. IJssel het we- derkeerig verleenen van hulp in geval van brand in het grensgebied der beide gemeenten gemeenschappelijk te rege len. Daarop volgt het voorstel tot het ver leenen van een bijdrage groot f 25.00 aan de districtsarbeidsbeurs te Rotter- dain voor het jaar 1931. De heer Oosthoek zegt, tegen het voorgestelde bedrag geen bezwaar te hebben; het is spr. echter nog niet ge bleken, dat werkloozen uit onze gemeen te door deze bemiddeling zijn te werk gesteld. De Voorzitter zegt, dat de moei lijkheid is, dat er naast veel ingeschre venen weinig werk is. Op de secretarie is men er echter in geslaagd door de arbeidsbemiddeling tijdelijke krachten voor het invullen van het bevolkingg roeister te verkrijgen. Het voorgestelde bedrag wordt zonder stemming toegestaan. Rooilijnen. Hierna komt aan de orde het voor stel om in beginsel te besluiten tot vast stelling van vóórgevel-rooilijnen voor de bebouwing langs den Hoofdweg. Nadat bij raadsbesluit van 12 Dec. 1928 de voorgevelrooilijnen voor de be bouwing langs den Hoofdweg waren vastgesteld hebben Ge. Staten tegen de ter goedkeuring aangeboden verordening bezwaar gemaakt. Dit bezwaar was voornamelijk gegrond op de omstandig heid, dat ten aanzien van den voor meer dan één-derde gedeelte aan één en denzelfden eigenaar toebehoorende grond welke door deze- verordening werd ge troffen, geen scMadevergoedings-voor- schrift was opgenpmen. Aangezien nu het vörzoek tét vaststelling van voorgevelrooilijnen voor dit binnen deze gemeente gelegen deel van den nieuwen rijksweg RotterdamBodegraven, van 't rijk als direct belanghebbende was uit gegaan en het belang der gemeente hij bet vaststellen van deze rooilijnen niet in die mate was betrokken, dat zij het risico van schadevergoeding mocht loo pen, deden B. en W. destijds mededee ling, dat zij van het nemen van verdere maatregelen hadden afgezien. Op aan drang van den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat te 's-Gravenhage hebben zij deze zaak opnieuw opgenomen. De door hem ontworpen rooilijnen zijn nu voor ongebouwde perceelen zoodanig beperkt, dat het geval, bedoeld bij art. 30, 2e lid der Woningwet, zich thans niet voordoet, terwijl voorts Om te ont komen aan het opnemen van een scha- devergoedingsvoorschrift voor gebouw de perceelen, die voor meer dan één-der de door de voorgestelde rooilijnen zouden worden getroffen is bepaald, dat deze rooilijnen slechts van kracht zijn bij nieuw-bouw en geheele vernieuwing (bv. na brand) van gebouwen. Onder breking der rooilijnen is daardoor zelfs overbodig. De hoofd-ing. heeft opgemerkt, dat het geen aanbeveling verdiende de rooi lijnen vast te leggen aan den as van dea rijksweg, zooals tot dusverre veelal ge bruikelijk is. Zij zijn dan ook getrokken op 10 M. uit de grens van het rijkseigen dom. De verwijdering bij de kruisingen met den Gapelschen en Schollevaart- schen Weg worden zeer gewenscht ge acht om vrij uitzicht ter plaatse te be houden. De heer Van Verre verklaart tegen dit voorstel bezwaar te hebben. Bij het afbranden van de bestaande woningen aan bedoelden weg zal men van de aan wezige fundeering geen gebruik kunnen maken. De heer Oosthoek merkt den heor Van Verre op, dat dit heel zelden zal vborkomeri, hetgeen de Voorzitter onderstreept De heer Van Verre blijft echter bij zijn meening en verklaart zijn mede werking niet te kunnen geven. Het voorstel wordt aangenomen met de Btem van den heer Van Verre te gen. Het voorstel tot verkoop aan G. van der Sluis, postbode alhier, van een per ceel gemeentegrond in de uitbreiding „Het Slot", gelegen aan de Wilhelmina- straat, hoek Mauritsstraat, en groot 190 vierk. M., tegen den prijs van f 0.50 per vierk M., en dat tot verkoop aan J. Ha- ger.dijk, bedrijfsleider alhier, van een perceel gemeentegrond aan de Maurits straat, groot 525 vierk. M. tegen denzelf den prijs, worden zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Hierop volgt het voorstel tot beschik baarstelling van een crediet, groot f 1300, tot bestrijding der kosten van de elfde algemeene volkstelling. De heer B. Schouten meent, na dat de Voorzitter heeft medege deeld, welke belooning aan het perso neel, belast met de volkstelling, gegeven zal worden, dat deze belooning te ruim is voor het werk, dat behoeft te worden gepresteeerd. De Voorzitter zegt, het gevoelen van den heer Schouten niet te deelen, Spr. meent, dat aan de volkstelling veel werk is verbonden en hij kan geen enke le reden vinden, waarom dit werk niet behoorlijk zou moeten worden beloond, témper, waar deze volkstelling ook van groote waarde is voor de gemeente zelf. Spr. wijst er n.l. op, dat het nog heel veel voorkomt, dat verhuizingen binnen de gemeente, niet ter kennis van de se cretarie worden gebracht. Het voorgestelde bedrag wordt met al gemeene stemmen aangenomen. Aan de orde is het voorstel tot aan vaarding van dat voorstel der commis sie van beheer van het in gemeenschap met Krimpen a.d. IJssel geëxploiteerde electricitéitsbedrijf tot herziening van 't vastrecht tarief, ingaande 1 Januari 1931 Verschillende leden vragen, op welke wijze de oppervlakte wordt berekend.. bedreiging hem neer te schieten zou in elk geval niet ijdel behoeven te zijn. Maar de gemaskerde kwam niet terug en reeds moest het midden op den dag zijn, toen onze vrienden nog altijd alleen gelaten waren in de gesloten kamer, die overigens goed en gezellig gemeubeld was. De practische Engelschman had al lang alles nagespeurd, want hij had honger Maar er werd niets gevonden. Alleen stond op een buffet een karaf water met eenige glazen, waaraan alle drie zich reeds verkwikt hadden. „Men schijnt voornemens» ons uit te hongeren, wellicht om ons wat meer in schikkelijk te maken," zei de Tournel. „Maar zullen wij dan geen enkele po ging doen om uit dit moordhol te ont snappen," riep baron de Linar. „Wat zou het baten," mompelde lord Nibblington. „Bedenk toch dat wij hier zeker bespied worden." „Liever laat ik mijn leven in een worsteling, dan dat men ons hier lang zaam verhongert." De anderen zwegen. Hun geest was bezig een plan te vormen tot ontsnap ping. Eensklaps werd lord Nibblington op merkzaam. Hij snoof de lucht in de ka mer op, neen, hij vergiste zich piet, hij nu in een zoete geur waar. Wat kon dal beteekenen? De anderen door hem op merkzaam gemaakt, roken dit nu ook. De Tournel balde de vuisten. „O, die vervloekte schurken," riep hij uit, „zij zijn bezig de atmospheer te ver giftigen, zeker wenschen zij ons op deze wijze te dooden." „Ja," zeide de Linar, „ik voel mij dof in het hoofd, zij zullen ons bedwelmen en op die wijze helpen geen wapenen. 0, die schelmen, rij dragen hun naam niet ten onrechte." Hij liep naar de deur en bonsde daar tegen, doch vernam geen enkel geluid, hij schreeuwde in wilde, wanhopige woede, doch kreeg geen antwoord. Toen geheel terneergeslagen wierp hij zich in een stoel en bleef daar zitten. Zijn drift bedaarde, het werd hem zwaar in het hoofd, zijn gedachten raakten ver ward. Langzamerhand verstarden zijn oogen, zijn blik werd wezenloos, hij legde het hoofd in de armen op tafel, hij voelde zich loom bn moe, hij ging sla pen. De Tournel voelde zich evëheens moe en ifgemat, ook hij had een onbedwing bare lust tot slaap en sluimerde lang zaam in, nog slechts vaag zijn toestand beseffend. En het leek, alsof ook lord Nibbling ton bedwelmd raakte. Hij lag achter in een lagen stoel, stil, doodskil, maar nog niet bewusteloos. Hij beet zich tot bloe dens toe op de lippen om wakker te blijven en hield zijn oogen scherp ge richt op het plaffond, waar hij in een hoek tusschen het lofwerk een kleitfe opening meende te bespeuren. Hij meen de ook van die zijde eenie gerucht ver nomen te hebben, misschien gaf daar de vijand zich bloot. Evenwel, hij wachtte, wachtte te vergeefs, reeds was het hem of 'n waas hem de oogen dekte, toen hij plots, met een ruk, de revolver van de Linar op hief en tweemaal kort achtereen aftrok. Het was hem nog, alsof hij een kreet van pijn en schrik hoorde slaken, toen evenwel werd de bedwelming ook hem te machtig, hij moest zich laten vallen en bleef bewegingloos op 'den vloer lig gen (Wordt TBTTolgd).

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 3