R0B de Avonturier Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws Varia. TWEEDE BLAD HHUW8BLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhoven»!» Courant MAANPAP 29 SEPTEMBER 1930 Dinsdag 30 Saptambar. Hilversum. A.VJR.O. 9.45 Gramofoon; 1010.15 Morgenwijding; 10.20—12 A.V.R.O.-Orkeat; 12.15—2 Orkest As- ta-Theater en Zong; 22.80 Halfuur voor de vrouw; 3—3.80 Gramofoon; 8.304.80 Soliatenconoert; 4.80—6 Pianomuziek55.80 Kinder-Koor- z&ng; 0.807.15 Haagaohe Harmonie; 7.157.45 Muziek-curaua; 8—8.45 Luchtige Liedjes; 8.45—9.80 Concert gebouw-Kwartet; 9.30ill Opera-uit zending; 1112 Gramofoon. Huizen. K.R.O. 8.309.15 Gramofoon; 11.3012 Godsdienstig halfuurtje, 12 —1.30 KJLO.-Trio; 1.30—2 Gramo foon; 23 Vrouwenuurtje; 88.15 Voorbereiding Knip-, Naai- en Stof- versiering8cursus; 5—5.45 Gramofoon; 5.456 Sportkwartiertje; 06.30 Pa ter F. v. d. Borne over: Katholieke Kerk en beschaving; 0.307.20 K.R.O. Orkest, 7.20—7.30 Pastoor E. Rib- bergh over: Hoe hij meehielp den K. R. O. ten doop te houden; 7.309 Re vue „Be Bonte Radio-Wereld"; 9.80— Vlaamsche sympathie voor den K. R. O.; 9.109.30 Salon-Orkest; 9.30— 9.40 Het jongste repertoire van Vaz Dias; 9.409.50 Pastoor J. van Noort over: Radio en Kunst; 9.50 10.20 Vroolijke muziek; 10.2010.80 uur Pater Borr. de Greeve over: De Katholieke belangen bij de Radio; 10.80—dl.30 Humoristisch Utrechtsch Mannenensemble; 11.3011.55 K. R. O.-Orkest; 11.5b12 Slotwoord door den voorzitter van den K. R. O. Woensdag 1 October. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; •V.P.R.O. 10—10.® s Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 uur 4$ordracht door John Ets ward; 10.30 uur Ziekenuur- tje; 11.30 uur Gramofoon; 12.15 uur V.A.R.A.-Orkest; 2.16 uur Toespraak voor de vrouwen; 3 uur „Maak het zelf; 4 uur Vraaghalfuurtje voor kin deren; 4.30 uur Kindervertellingen; 5.15 uur Orgelspel; 7 uur Literair Halfuurtje; 7.45 uur Gramofoon; 8 uur Geheelonthouders onder Spoor- en Tramwegpersoneel; 9.15 uur „Het Huisje aan den Overweg"; dramatisch hoorspel; 10.15 uur Persberichten; 10.30 uur V.A.R.A.-Orkest; 11.15 uur Gramofoon. Huizen. N.C.R.V. 8.15—9.30 Concert; 10.3011 Ziekendienst; 1111.30 Gramofoon; llj.3012.30 Orgelbespe ling; 12.30—2 Concert; 2—2.45 Solis ten-Concert; 2.453.15 Chr. Lectuur; 3.154.15 Vervolg Concert; 4.15—5 Gramofoon; 50 Kinderuurtje; 0 0.45 Uurtje voor de landbouwers; 0.45 7.15 Dr. G. Esselink over: Ons be-' staan een worsteling om het leven; 7.15—7.45 Cursus electrotechniek; 8 10 Chr. Oratorium; 1010.10 Persbe richten; 10.10—dl.30 Gramofoon. De Voorzitter deelt hieromtrent het een en ander mede. Het vorostel wordt daarna met eeni- ge wijzigingen met algemeene stemmen aangenomen. Volgt het voorstel tot vaststelling van de begrooting voor het jaar 1931 van het Burgerlijk Armbestuur en het bedrag van het gemeentelijk sub sidie voor dat jaar vast te stellen op f 19.000. De heer Van Vliet informeert naar bet getal werkloozen, dat in de gemeen te is ingeschreven. Het Burgerlijk Armbestuur keert aan een gezin (man en vrouw zonder kinde ren) f 10 per week uit. De toelage per kind kan de Voorzitter niet met stelligheid mededeelen. De heer Van Vliet stelt de vraag of de tijd niet gekomen is, de uitkeerin- jfen te verhoogen. De Voorzitter doet de toezegging dit punt met het Armbestuur te zullen bespreken. De begrooting wordt op f 20.002,94 vastgesteld en de gemeentelijke subsidie op het voorgestelde bedrag, toegestaan. De bedrijfsrekeningen over het jaar 1929 van Waterbedrijf, Grondbedrijf en Reinigingsdienst en de gemeente-reke ning, dienst 1929, worden na voorlezing van de rapporten der betreffende com missie van onderzoek, vastgesteld. Hierop komt aan de orde het voor stel tot reorganisatie van het onderwijs aan de openbare lagere school no. 2 en verbouwing dier school in een gebouw van elf lokalen, waarvan 7 lokalen te bestemmen als schoolgebouw voor open baar onderwijs en drie der verbouwde lokalen, onmiddellijk grenzende aan de onderwijzers woning, in bruikleen te ge ven aan het bestuur der vereeniging tot het verstrekken van Lager Onderwijs op Geref. Grondslag alhier, en alzoo op de ze wijze medewerking te verleenen voor den bouw en de inrichting van een door voormeld bestuur aangevraagde school voor bijzonder gewoon lager onderwijs, De Voorzitter zegt naar aanlei ding van dit voorstel niet na te kunnen laten een woord van waardeering te spreken over de wijze, waarop „Onder wijs op Geref. Grondslag" heeft mede gewerkt om de schoolkwestie op te los sen. Spr. heeft de stellige verwachting, dat ook in de toekomst de samenwer king met genoemd bestuur goed zal wezen. De heer J. Schouten Cz. sluit zich bij de waardeerende woorden van den voorzitter aan. maar wil weten, wan- neor de voorgestelde reorganisatie zal plaats hebben. De VoArzitter antwoordt, dat be gonnen kan worden, als Ged. Staten haar goedkeuring hebben gehecht aan de stirhting der Openbare Lagere School. De heer Oosthoek overweegt de mogelijkheid, dat Ged. Staten deze stichting niet goed zullen keuren als bij hen in appèl wordt gegaan, De Voorzitter meent, dat de heer Oosthoek het hoofd gerust kan neerleg gen. Ged. Staten zullen het besluit goed keuren. De heer Streefkerk herinnert er aan, dat de raad 17 Januari van dit jaar ten opzichte van school II een soortge lijk besluit nam. Ged. Staten hebben toen bericht, dat bij de voorgestelde reorga nisatie rekening diende te worden ge houden met het feit, dat niet langer vrij stelling zal verleend worden van het on derwijs in lichamelijke oefening. Spre- ,ker had gaarne gezien, dat in het aan hangige voorstel met bedoelde vinger wijzing van Ged. Staten rekening was gehouden. De Voorzitter merkt op, dat, als bedoeld college de vrijstelling niet lan ger toestaat, de raad nog kan zien, wat hem te doen staat. De heer B. Schouten informeert, wien namens den Raad de stichting der 4de Openbare School bij Ged. Staten zal bepleiten. De Voorzitter acht dit punt van latere orde. Het voorstrf iwordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten het ontwerp voor de school op te dragen aan de architecten Hooijkaas en Lokhorst te Rotterdam. Op een reclame tegen een aanslag in de Straatbelasting van den heer W. Mijnlief, wordt op advies van den ge meente-ontvanger de aanslag vermin derd. Een voorstel tot wijziging der gemeen te-begrooting, dienst 1930, wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Rondvraag. De heer Van Vliet vraagt, of B. en W. den tijd niet gekomen achten, om voor de ondersteuning aan werkloozen een steuncommissie in het leven te roe pen. Spr. meent, dat ondersteuning door het Armbestuur eenigermate kleineerend voor arbeiders ia. De Voorzittor meent, dat er voor dit laatste geen reden zijn. In andere gemeenten draagt het Armbestuur den naam „Maatschappelijk Hulpbetoon", de zaak blijft evenwel dezelfde, en naar spr. meent, zijn degenen, die met verachting op ondersteunenden vaa het burgerlijk armbestuur neerzien, hun plaats in de maatschappij niet waard De vergadering wordt hierna gesloten. MEERKERK. Spoedeischende vergadering op 29 September. Voorzitter de heer G. Slob, burgemees ter; secretaris de heer H. A. Bax. Af wezig de heer De Ruijter. De notulen der vergaderingen van 19 en 23 Augus tus 1930 worden gelezen en onveran derd vastgesteld. Da losplaats. Het eenige punt der agenda was het uitdiepen van het Merwedekanaal langs de losplaats. De Voorzitter zegt deze spoed eischende vergadering te hebben moeten uitschrijven in verband hiermede, dat hei gedeelte van het Merwedekanaal, dat ligt tusschen het eilandje en de los plaats, wordt uitgebaggerd. Destijds had spreker deze zaak besproken met den heer De Jongh, technisch ambtenaar bij den rijkswaterstaat te Gorinchem, die in zijn bestek had omschreven dat dat gedeelte tusschen de losplaats en het eilandje ook zou worden uitgebaggerd. De hoofd-ingenieur van den Rijkswater staat keurde dit af, omdat hij van mee ning was, dat dat gedeelte geen publiek vaarwater meer was. De heer De Jongh heeft toen aan spre ker gevraagd deze zaak te gaan bespre ken met den Minister vaf "Waterstaat wellicht zou dat wel helpen. Spreker heeft echter den heer De Jongh gevraagd of hij den hoqfd-ingenieur wilde mede deelen dat Meerkerk, altijd aan een groot vaarwater heeft gelegen en behoort te blijven liggen Thans blijft het rijk gemiddeld 0 ma ter van de losplaats, zoodat de schepen bij lagen waterstand niet bij de losplaats kunnen komen. Spr. heeft gevraagd aan den aannemer van het werk, den heer B. P. de Groot te Hilversum, hoe groot de kosten zullen zijn, wanneer de ge meente het overige deel lakt uitbagge ren. Die kosten zijn begroot op f 800. Eerst heeft .spr. er over gedacht, of dit werk niet geschieden kon door de werk loozen, maar daar is van afgezien, daar dit z.i. niet kan. De heer Hoeijenbos wsnscht het bewuste gedeelte met den grond die uit het kanaal komt te dempen. De Voorzitter zegt, dat, wanneer de heer Hoeijenbos goed wist wat dem pen en dijken maken kost, hij dit niet zou zoggen De heer Hoeijenbos vraagt of het niet mogelijk is dat er werkloozen te werk worden gesteld. De Voorzitter zegt, dat dit niet kan, daar het werk er te klein voor is. Na nog eenige onderlinge discussie's wordt met eennarige stemmen besloten aan den heer De Groot op te dragen het uitbaggeren van een strook grond, langs de losplaats, van een gemiddelde breedte van 0 M. en eèn diepte van 1H Meter, voor de som van f 800. Hierna sluit de Voorzitter do vergadering. noordeloos. Vergadering van den Raad op Vrijdag 20 September, des n.m. 2 uur. Voorzitter de heer G. B. Wisboom, burgemeester. Secretaris de heer J. Vonk. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Verschillende door Ged. Staten goed gekeurde raadsbesluiten worden voor kennisgeving aangenomen, evenals een lohrijvtn van mej. de wed. Brands, dat «U de gemeente gaat verlaten ia derhal ve geen gebruik meet kan maken van de gemeeD t«woning. Een verzoek van den Ghr. Boeren* en Tuinbouwbond om een jaarlijkse ha bij drage in de koiten van onderhoud enz. der Ghr. Tuinbouwschool te Ottoland, wordt in handen gegeven van B. en W. voor nader advies. Op een verzoek van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland om donatrioe of lid te worden, wordt met al gemeene stemmen afwijzend beschikt. Een verzoek van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm om een subsidie van f 50, wordt met 4 tegen 3 stemmen verwor pen. Een ingekomen schrijven van mej, Hoeflaken, dat zij ontslag neemt tegen 1 October a.s., als kweekelinge met ac te, wegens een aanstelling elders als tij delijk onderwijzeres, wordt voor kennis geving aangenomen. Het gemeentebestuur zal haar een dankbetuiging zenden voor de bewezen diensten. Op het verzoek van den A.N.W.B. voor een jaarlijksche bijdrage van f 25, wordt met algemeene stammen afwijzend be schikt. Voorts is ingekomen een advies van den heer Roozendaal, om de afwatering van de pomp zoo te verleggen, dat deze uitmondt in den Boezem. Het wordt in handen gegeven van B. en W. ter nader onderzoek. Punt 2 der agenda, de verlenging der tijdelijke kasgeldleening, groot f 2500, tot 1 Januari, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het aangaan van een geldleening groot f 3500 voor elektrificatie van „Minke- loos", wordt goedgevonden. Gptracht zal worden deze leening bij particulieren te plaatsen, tegen een ren te van AX pCt. met een jaarlijksche af lossing van f 200. De vaststelling van den pensioengrond slag van den veldwachter, tegen een sa laris van f 2050, en die van den ge meente-arts, tegen een salaris van f 800, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Ook de begrotingswijziging dienst 1930, voor een bedrag van f 330.89 wordt z. h. st. goedgekeurd. Hierna komt aan de orde de gemeente-begrooting dienst 1981. Met een batig slot van f 2097,21 wordt de begrooting geopend. Voorts leest de Voorzitter post voor post voor. De inkomsten zijn f 30748,51, de uitgaven f 33041,43 X. Zonder eenige bespreking wordt deze begrooting in haar geheel goedgekeurd en zonder hoofdelijke stemming vastge steld. De Voorzitter doet mededeeling, dat een klacht ie ingekomen van den heer Advokaat, dat de sloot vol bagger zit. Wethouder K o o ij m a n zegt, dat er nog wel meer slooten vuil zijn, b.v. die bij Van Kleef en v. d. Leij, daar moet ook noodig eens wat aan gebeuren. Besloten wordt de betrokken eige naars aan te schrijv.en en op verbetering aan te dringen. Hierna volgt de Rondvraag. De heer G. Slob zegt, dat de burge meester toestemming had gegeven, dat de „roodo auto" met propagandisten voor de S.D.A.P. hier propaganda mocht maken, maar dat de propagandis ten nog al hinder ondervonden door jon gens en ook wel door grooteren, door dat deze het Wilhelmus gingen zingen. Het is niet zoo ver gekomen, zegt spr., maar er hadden toch wel botsingen kunnen ontstaan. Spr. zou willen, dat, om verdere onheilen te voorkomen, de roode auto in het vervolg werd gewei gerd, want voorkomen is beter dan ge nezen. De Voorzitter zegt, dat hij ook in beginsel tegen deze propaganda ie, maar spr. kan het niet weigeren. Nu heeft spr. enkele gegronde redenen om het verzoek volgend jaar te weigeren, daar hij toestemming bad gegeven, op voorwaarde, dat allee voor zeven uur moeit zijn afgeloopen en dit uur ie dit jaar ver overschreden. Op grond hier van, zal spr. dan ook geen toestemming meer geven. De heer v. d. Ham vraagt, hoe het met de verplaatsing van de lantaarn bij de Slotsche Brug staat. Dat ding staat knap in den weg, zegt spr. De Voorzitter zegt, dat hij dat nog eens zal onderzoeken. Hierna sluiting. Aangeboden werd de begrooting voor 1031. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten een geschenk, bestaande in een elee- trische lamp, aan te bieden aan den heer W. Versluis, die zijn 25-jarig ju bileum als gemeenteveldwachter vierde. Een voorstel van den heer Verhoef, om toe te treden tot het werk- loozenbesluit 1917 zal later worden be handeld, omdat het thans niet op de agenda stond en er slechts vier leden aanwezig waren. Hoewel de raad reeds meermalen zoo-'n voorstel verwierp, meende de heer Verhoef, dat 't toe nemende aantal werkloozen het noodig maakte op het besluit terug te komen. Ook schenen de werkloozen, die thans alleen om steun kunnen aankloppen bij de kerkelijke diaconie, te klagen over te geringen Onderstand en schijnen zij. die geen kerkbezoekers zijn, niet altijd tevreden te zijn over het optreden van iederen diaken SCHELLUINEN. In de raadsvergadering van Dinsdag J.l. waren de heeren J. de Bruijn, A. Duiizer en i M Zanen afwezig. Vastgesteld werd de gemeenterekening over 1929 met f 19700.09 ontvangsten, f 17752.13 uitgaven en f 2008.50 batig saldo. INBREKERS TE BARENDRECHT. Aan een verkeerd adres. Omstreeks middernacht van Vrijdag op Zaterdag bemerkte de heer F. J. D. de Klerk, wonende aan den Puinweg te Ba~ rendrecht, dat er inbrekers in zijn huis waren. Hij klom uit zijn bed, pakte een revolver en trof in een van de kamers twee mannen aan. Terwijl hij de revol ver op hen richtte, commandeerde hij .handen omhoog". Een hunner wiet ech ter door een raafe, waar een door de nannen omhoog geschoven rol-luik voor hing, te ontkomen. Den tweeden inbre ker hield de heer De Klerk echter in bedwang. Hij sommeerde hem met de banden omhoog tegen den muur te gaan staan. Den man steeds met de revolver bedfbigende, belde de heer De Klerk de Barendrechtsche politie en den burge meester op om assistentie. Even daarna telefoneerde mevr. De Klerk de Rotter- damsche recherche, die binnen vijftien minuten met een auto, bemand met re chercheurs, ter plaatse verscheen. De man tegen den muur, de 37-jarige werk man I. de J., werd gearresteerd en door den Barendrechtschen burgemeester on middellijk in verhoor genomen. Van andere inbrekers was voorloopig Teen spoor te ontdekken, maar wel nam men nog een stel inbrekerswerktuigen iii beslag. Toen de Rotterdamsche re chercheurs weer in de Maasstad waren 'eruggekeerd, belde de burgemester van Barendrecht weer op, ten einde de na men en woonplaatsen van niet minder dan vier medeplichtige Rotterdammers op te geven. Deze personen zijn daarop van hun bed gelicht en naar Baren drecht overgebracht, ter beschikking van den burgemeester. Het waren: de 27- jarige loswerkman J. P., de 23-jarige zeeman W. K., de 29-jarige fabrieks arbeider P. P. en de 23-jarige H. P. De chauffeur sliep. Bij Heerenveen doordat de bestuurder door slaap overmand werd, gisternacht een groote personenauto van een verhuurinrichting te Leeuwarden in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd geheel vernield. De bestuurder kwam er mot lichte verwondingen af. Fraude aan slachthuis. De boek houder van het Gemeentelijk Slachthuis te Nijmegen, de heer J. van H., wordt verdacht, fraude gepleegd te hebben door verduistering van een bedrag van f 0000. Na de ontdekking van dit feit, heeft de man het verduisterde bedrag in zooverre aangevuld, dat de gemeente voor f 1300 schade lijdt. De boekhouder ie geschorst. De politie stelt een nader onderzoek in. MODERNE BEDELARIJ. Dat ook bedelaars zich dikwijls we ten aan te passen aan de veranderde tijdsomstandigheden, blijkt uit het vol gende: In de gemeente Haarlemmermeer woont een gezin, waarvan vader en moeder en eenige kinderen in hun aage- lijksch onderhoud voorzien door te gaan bedelen. Om dit bedrijf zoo rendabel mogelijk te maken, heeft de vader zich een oude Ford aangeschaft, en brengt hij 's mor gens zijn kinderen op vrij verren afstand in omliggende gemeenten; zet ze daar af met de boodschap, dat ze door bede len flink wat zullen zien te verdienen en hoe laat hij ze 's avonds weer zal komen ophalen. Wij gelooven, dat het gezin niet veel meer zal ontvangen, als de menechen eenmaal weten, hoe de vork in de steel zit. Een doodelljke val. Te Heemskerk is het oud-schoolhoofd, de heer M. Bak van de trap zijner woning gevallen! Daar zijn echtgenoot© zeer doof ia, heeft eij van den val niets gemerkt. De heer Bak heeft ruim anderhalf uur in bewug- teloozen toestand gelegen en werd eerst opgemerkt, toen zijn vrouw beneden kwam. Hij' is later tengevolge van dezen val overleden. SCHEEPSBRAND TE ROTTERDAM. Vrijdagavond laat is te Rotterdam een zware scheepsbrand uitgebroken aan boord van het Engelsche stoomschip „Stonest", liggende in de Rijnhaven. De „Stonest", die 4205 ton meet, lag ter lossing en het voorschip was reeds nagenoeg leeg, toen uit ruim vier van het achterschip, geladen met zakken palmpitten, rook begon op te stijgen. Men alarmeerde de brandweer, die wel dra met 10 stralen het vuur bestreed. Omstreeks 5 uur in den morgen had men den brand geheel onder de knie. Er was een enorme hoeveelheid water in het ruim gespoten. Ontploffing aan boord. Op de Noordzee heeft aan boord van het stoom schip „Stad Zaandam" van de Halcyon- lijn een ontploffing plaats gehad, in de bunkers, waarbij de 25-jarige A. Kattestaart, stoker, werd gedood en de 20-jarige tremmer A. Groen werd ge wond. Beiden wonen te Vlaardingen. Het is schip is te Grimsby terugge keerd. •m een meisje. Bij een twiet over een meisje heeft de 27-jarige H. v. H. uit Eindhoven ten -huize van zijn vroe gere verloofde Maria L. te Panningen (in Limburg) uit een revolver twee scho ten gelost op zijn medeminnaar L. K., eveneens wonende te Panningen. Na het eerste schot sprong K. op den vroe- geren verloofde van zijn meisje toe en greep hem vast. Deze loste toen nog maals een schot op K., vlak in diens ge laat. Gelukkig bleek de revolver slechts met losse patronen geladen te zijn. Door dat het laatste schot echter van zoo dichtbij werd afgevuurd, bekwam K. in het geheele aangezicht verwondingen zoodat hij^ zich dadelijk onder dokters behandeling moest stellen. K. heeft na het tweede schot v. H. te gen den grond geslagen en korten tijd daéirna is de schutter door de politie gearresteerd- Nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, is hij weder op vrije voeen gesteld. Door een stier aangevallen. Te Doe- tinchem is op de centrale fokveekeuring de 50-jarige landbouwer Reinders uit Zelhem door eerf stier op de horens ge nomen, neergeworpen en getrapt. Bij anderzoek bleek, dat R. eenige ribben en het sleutelbeen op twee plaatsen gebro ken had. Ook bekwam hij ernstige hoofdwonden. R. is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De diefstallen te Enschede. Inge volge het voortgezette onderzoek door de politie van Enschede naar de dieven bende, die daar den laatsten tijd in ver* ♦schillende magazijnen haar slag heeft geslagen, zijn thans 14 personen aan gehouden, van wie 0 ter beschikking der justitie zijn gesteld. Een deel hunner pleegde inbraken, terwijl de anderen zich belastten met den verkoop der ge stolen goederen in verschillende plaatsen van Twente. Tot nu toe zijn in beslag genomen: 41 paar schoenen, 19 colbert- costumes, 0 winterjassen, 8 regenjassen, en 8 pantalons. Eenige van de daders hebben ook bekend, dat zij hebben inge broken in een sigarenkiosk te Enschede en in het kantoor van een metaalhande laar te Lonneker. Door autolichten verblind. Op den Dordtschen Straatweg onder de gemeen te Barendrecht had een ernstig ongeval plaats. De grbentenhandelaar M. reed per fiets over genoemden weg, toen hem een auto met volle lichten tegemoet kwam. Verblind door het helle licht, kwam M. met den auto in botsing. In zorgwekkenden toestand werd de onge lukkige ongenomen en naar het zieken huis te Rotterdam vervoerd. Schietpartij, Zaterdagavond werd de Lekstraat in Den Haag opgeschrikt door drie kort achter elkander vallende schoten. Het bleek, dat G. R. met een re volver de schoten had gelost, vermoede lijk op Van B. Het schijnt, dat de hou ding van juffrouw B. niet geheel vreemd is geweest aan deze schietoefening van haar man, maar de breinen waren ver hit door alcohol en Van B., op wien dan geschoten zou zijn, vereerde zelfs in „kennelijken staat". *rdokter van den geneeskundigen dienwheeft gecon stateerd, dat Van B. niet geraakt is. De politie heeft voorloopig het meerendeel der betrokkenen in bewaring geateld Hij klauterde op e.n d.r fleug.li .n flinks, oud. b&aa uit. „Mwk je niet be- Aft illiAlt nn Hot mint 4* riniVan nm 1 ij ir_iij was juist op het punt te duiken, om ouwe Daan te helpen, toen hij dieni hoofd uit het Vatir zag oprijzen, „Ik ben beelimaal in ordil" riep de zorgd over mij. Maar we zitten er, ge loof ik, leelijk voor." 10. „Ik ben MÜ, dat je in veiligheid bint," luohtti Rob virlioht, „Ik wai bang, dat je onder het vliegtuig zat." „Dat zat ik ook, maar ik wist me vrij te maken," hijgde ouwe Daan, „Wat wai er aan de hand?" TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID'HOOLAND EN UTRECHT, SthoöriftovsnSctig Cöürani MAANDAG 29 SEPTEMBER 1930 HET POSTVLIEGTUIG. Evert van Dijk, die met het postvlieg tuig van de K. L. M., de PH-AiG-R, Zon dag om 3.19 plaatselijken tijd van Alep po is vertrokken, is 4e 14.56 plaatselij ken tijd in Bushir geland. Alles is wel aan boord. Paard op hol. Te Sohoondijko ichrok door de stoomfluit van de tram het voor een driewielig voertuig gespan- pen paard en sloeg op hol. Doordat de kar hevig over den weg slingerde, viel de voerman er af. De paarden werdon spoedig tot stilstaan gebracht. De voer man, zekere D. P., vader van drie kin deren, werd met een breuk van het rechterbeen in het St. Anthoniusgestioht te Oostburg opgenomen. Zijn toestand is overigens bevredigend. Aardbeving in Argentinië. Uit Ar gentinië zijn berichten ontvangen, welke melden, dat daar door een aardbeving groote verwostingen zijn aangericht. In oen stad zijn sinds vijf dagen 36 zware aardschokken geteld. Ontploffing van 27.000 granaten. Niet ver van Lunéville in Frankrijk staan vij groote barakken, in welke de munitievoorraden van, het 608ste tank regiment, dat in Lunéville in garnizoen ligt, zijn ondergebracht. Er bevindq§ zich daar ongeveer 140.000 3.7 c.M. grana ten. Een der barakken is in brand ge vlogen, waardoor 27 XXX) granaten en 400 machinegeweerpatroonbanden zijn ontploft. Volgens het voorloopig» onderzoek is er van boos opzet sprake. DOODGEGOOID DOOR EEN AAP. Een eigenaardig, doch ernstig voorval heeft zich de vorige week in Algiers voorgedaan. Op een ochtend had een inboorling te Maillot een open taxi genomen om naar Bouira te rijden. Op den pas van Tizi-Mkoulal kreeg de reiziger een steen tegen een zijner slapen geslingerd, waar door hij het bewustzijn verloor en eenige oogenblikken later overleed. Die steen was er een uit velen, die apen naar de taxi geworpen hadden. Volgens de Matin laat die aanval van de apen zich als volgt verklaren: In Algerije vor men de apen nauwaaneengesloten stam men, die elk hun stamhoofd hebben; als twee deze Btammen elkaar ontmoeten, ontspint zich een gevecht met steenwor pen. De taxi schijnt zoo'n gevecht gestoord te hebben, waarop de oorlogvoerenden zich gezamenlijk tegen het voertuig en inzittenden hebben gekeerd, zooals ook menschen, die ruzie hebben, zich dadelijk plegen te vereenigen tegen hem of haar, die tusschenbeide komt De arme in lander is intusschen het kind van de re- kenning geworden. SPORTIEF MILLIONNAIR. Arthur Gutten, een Amerikaanach mil- lionnair uit Chicago, Jieeft zijn geld verdiend in den graanhandel. In 1922 werd bij op zijn buitenverblijf overval len door dieven, die zijn huis plunder den en hemzelf en zijn vrouw opsloten in een kelder, waarin zij bijna stikten. Maar Cutten liet het er niet bij. Het kwam aan het licht, dat de bende uit negen man bestond en 'Cutten maakt© er nu zijn levenstaak van, al die negen schavuiten in de gevangenis te krijgen. Hij is daarin ook geslaagd, al duurde het volle acht jaar voor de laatste van de negen de eeuwige achtervolging, waaraan hij blootstond moede zich dan maar liever zelf bij de politie aan meldde en ook opgeborgen werd. De klopjacht van Cutten op de negen boe ven gehouden, was trouwens niet eens zoo duur geweest: 75.000 gulden. Woens dag nu zou dan no. 9 zijn vonnis hoo- ren Het was zekere Casper Rosenberg, die al die acht jaren geen gerust oogen- blik had gehad. Welnu, het was Cutten zelf die Rosenberg's voorspraak was bij den rechter en vroeg of hij niet op vrije voeten kon worden gelaten om een nieuw en beter leven te beginnen. De rechter willigde het verzoek in. DOOR EEN HAAI AANGEVALLEN. Onlangs is te Tambak Agong op Ja va, in het Soerabajasche, een Inlander door een haai aangevallen, die hem zijn eenen voet afbeet en vier teenen van zijn anderen voet. Zijn hulpgeroep deed zijn makkers, die, evenals hij, aan het vie- schen waren, toesnellen, die hem met ver eende krachten wisten te redden. Het komt zelden of nooit voor, dat een haai (en volgens de ooggetuigen moet het een vrij groot dier geweest zijn) zich zoo dicht bij het strand waagt. Zijn groote brutaliteit moet vermoedelijk worden toefgeschreven aan een geweldigen hon ger. Het ongelukkige slachtoffer ie slechts als door een wonder gered. OP ZOEK NAAR EEN GOUDSCHAT. In de nabijheid van het dorpje Orchies bij Douai' in Noord-Frankrijk wordt reeds sedert jaren gezocht naar een schat, die daar ergens tijdens den oor log door een Duitsch kolonel moet zijn begraven. Toen de kolonel onmiddellijk na den oorlog stierf, vertelde hij op zijn sterbed zijn zoon het geheim van den schat, dien hij onder een boom had ver borgen. Het was een opvallend fraaie boom geweest, zoodat de plek gemakke lijk terug te vinden zou zijn indien er geen oorlog was geweest. Tot dusver echter zijn alle pogingen om het goud terug te vinden op n;ets uitgeloopen. Van den heerTjken boom noch van eenigen anderen voor-oorlog- schen boom was in deze streek, waar over de oprukkende en terugtrekkende legers waren getrokken en dat langen tijd onder artillerievuur had gelegen, een spoor meer te ontdekken. Cewedige granaattrechters en kilometerslange loop graven hadden de plaats ingenomen, waar eens huizen, landerijen en boom gaarden waren geweest. De zoon van den kolonel heeft jarenlang het geheele terrein omgespit, zonder echter iets te ▼Inden. Thans zal een laatste poging in het werk worden gesteld. Een aantal heeren met wichelroeden iB er op ditgetogen, elk in de stellige verwachting, dat zijn wichelroede de plek zal aanwijzen, waar het goud rust. En zelfB de gemeenteraad van het herbouwde Orchiës is zóó vast van het bestaan van den schat over tuigd, dat hij zelf een wichelaar heeft aangenomen. De kist met goud en sieraden is zóó zwaar, dat drie mannen noodig zijn om harfr weg te sleepen ten minste als ze haar kunnen vinden. VREEMDE TERECHTSTELLING. Een schijndoode opgehangen. Een wel zeer ongewone rechtspleging wordt uit Galgara in Noord-Amerika gemeld. William Jaspar vermoordde eenigen tijd geleden de farmer Benson. Zijn po ging om te ontvluchten was niet ge slaagd en hij moest langen tijd in de gevangenis doorbrengen, voor hij ver oordeeld werd. De jury achtte hem schuldig en het vonnis luidde: doodstraf. De veroordeelde teekende hooger be roep aan, zoodat de voltrekking van het vonnis werd opgeschort. De hoogste in stantie bevestigde het vonnis, maar men verzuimde, dit den veroordeelde mede te deelen. Zoo wachtte de moordenaar dagen lang in spanning op de beslissing leven of dood. De angst der onzekerheid en afgrijzen voor den dood bracht hem langzamerhand in een toestand, waarbij een volkomen verlies van bewustzijn zich voordeed. Toen enkele uren voor de voltrekking van het vonnis de beulsknechten in de cel verschenen om den veroordeelde het vonnis voor te lezen, vonden zij Jaspar bewusteloos op den grond liggen. De dokters verklaarden, dat de man schijn dood was, naar alle waarschijnlijkheid was de dood nog niet ingetreden. Men constateerde nog heel zacht halbewe gingen en andere levensteekenen. Andere artsen evenwel waren van meening dat de man dood was. Het kwam dikwijls gonceg voor, dat iemand aan zielesmarten overleed. Nu was de kwestie dus, om te be slissen of men een doode of schijndoode voor zich had. Wet en gerechtigheid moeten naar Amerikaansche opvatting, haar vrijen loop hebben, ook al is de misdadiger be wusteloos. Voor een opschorting van het vonnis waren volgens de wet geen ter men aanwezig Toch voelde men zich in een moeilijke positie, tot een gevangen* bewaarder een verlossend woord sprak. Hij had gezien, dat do gevangene zijn oogen opsloeg. Men nam nu aan met een simulant te doen te hebben, die door auto-suggestie, ziekteverschijnselen te weeg bracht. Deze bedrieging zou hem weinig hel pen, men gelo'ofde nu niet dat hij dood, noch schijndood was. Men bracht hem naar den galg en voltrok het vonnis, hoewel hij tot het laatste oogenblik den indruk van een schijndoode maakte. Nadoelen hiervan had hij in ieder ge val nieV want als hij werkelijk schijn dood was, zou hij van zijn einde niets geweten hebben en als hij simuleerde dan heeft hij de straf gekregen, waar toe hij veroordeeld was. SPOTTEND DEN DOOD IN. Te New York heeft de terechtstelling plaats gehad van drie belhamels van een gevangenisoproer. Zij legden een vreeselijke onverschilligheid aan den dag. Jesse Thomas, de hoofdleider der opstandige tuchthuisboeven, sprak als zijn laatste wensch uit, dat men aan al zijn bloedverwanten een laatsten groet van hem zou zenden. En die groet be stond uit de woorden: „Ik haat jullie allemaal!" Op weg naar den electrischen stoel weigerde hij, zich door de cipiers te laten ondersteunen. „Ik kan als een man sterven", zeide hij. En kort voor de inschakeling van den olectrischen stroom riep hij de getuigen met een woedenden grijns toe: „Wij zien elkaar wed* in de heil*' De tweede was de metaalbewerker William Force. Ook nij liep alleen naar den doodbrengenden stoel en toen de scherprechter zich nog eens wilde uv>"- tuigen, of de riemen met de electroden ook volgens voorschrift bevestigd wa ren, zeide Force: „Man, wat ben ie jo- nuwachtigl Neem er toch kalm den tijd voor. Ik heb heelomaal geen haastI" En de derde van hel fraaie klaver blad, Morris Udwine, zat gedurende ce voorbereiding der terechtstelling met kalme stem geestigheden te verkoopen en toen de beul naar het schakelberd liep, beet hij hem toe: „Nu heb je je 150 dollar weer beet!" Voor de gesneuvelden. Vanaf gis teren, den verjaardag van het begin vpn don slag bij Loos, wordt eiken avond Lij het gedenkteeken van de Britsche doo- den op het slagveld door toedoen van de rijkscommissie voor de oorlog graven de taptoe geblazen. De taptoe wordt ook geblazen bij de poort van Meenen te Yperen, die de na men -draagt van degenen, die bij de ver dediging van de vooruitspringende stel ling der geallieerden gesneuveld zijn en hetzelfde zal gebeuren bij het gedenk teken te Thiepval, wanneer dit gereed is. De-en zomer hebben tot e;nde Augus tus lOO.Ono menseden als bezoekers hun na« i gezet in de boe1 en op de Britste oo-logs-kerkhoven in België an Frank rijk. Onjuiste kiezerslijsten. Verteeen- woordigers van partijen van de l.nker- zijde in de commissie voor de Spaan- sche volkstelling hebben onthuld, dat op de kiezerslijsten de namen zijn ge bracht van meer dan 4000 kiezers, die al 9;Q<1* lenj ovirliden iljn. Een milliard dollar. William Fra ter, de president van de Amer, National Association of Credit Men (Nationale Ver. van Gredietgevers) heeft in een toespraak tot de commissarissen dier organisatie verklaard, dat er in de Ver. Staten jaarlijks door bankroeten 750.000.000 dollar verloren gaan, maar dat het bedrag in 1930 wel zal klimmen tot i.000.000XXX) of 1 milliard dollar. Gewapende huurders. Huurders van woningen in verscheiden straten can Chelsea (Londen) hebben een „le ger" gevorind, om zich te verzetten te gen uitzettingen. Zij zijn gewapend met dikke stokken en knuppels en zijn „ge organiseerd" in den bond van werk- looze arbeiders. Dit machtsvertoon is gericht tegen het feit, dat er een aantal woningen in deze buurt zullen worden afgebroken, nadat de bewoners op straat zijn gezet, wat reeds met twintig gezin nen is gebeurd. De bedoeling is verdere uitzettingen met geweld te verhinderen. Dag en nacht wordt er gepost, om te waarschuwen, als er deurwaarders in aantocht zijn. De maatschappij, die de eigenares is van de huizen, heeft al het mogelijke ge daan om de huurders tegemoet te komen en uitstel verleend aan huurders, om hen in de gelegenheid te stellen een an dere wohing te vinden. Beroering door radiospel. Donder dagavond verbreidde zich door Duitsch- land het bericht, dat op den minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Curtius, bij zijn aankomst aan het station Frie- drichsstra8se een aanslag was gepleegd. Bij de redacties der verschillende dag bladen kwamenniet alleen uit Berlijn, doch ook uit het geheele land telefo nische verzoeken om nadere inlichtin gen. Oorzaak van al deze beroering was... de radio. De toedracht was de volgende: De Berlijnsche uitzending gaf dien avond een hoorspel getiteld „De minister is vermoord," tijdens welk stuk op een gegeven niteneDt een concert wordt on- derbrokenwbor de mededeeling, dat de minister van Buitenlandsche Zaken op iiet station Friedrichsstrasse vermoord was. Dit bericht was door tal van hoor ders voor een persbericht gehouden, het geen bovengenoemde beroering in den lande tot gevolg had. WEER EEN LYNCHPARTIJ. Te Thomasville in den staat Georgia, heeft weer een lynchpartij plaats gehad. Een neger was gearresteerd, omdat hij tot een bende paardendieven behoorde. Plotseling verspreidde, zich nu bet ge rucht in de stad, dat de neger door een 9-jarig meisje was herkend als degene, die zich onlangs aan haar had vergre pen. Daarop verzamelde zich een groote menigte voor de gevangenis, die de uit levering van den neger eischte. De directeur van de gevangenis tracht te de gevangene naar de gevangenis van een andere stad te doen overbrengen, doch het transport werd ingehaald en de neger aan een boom opgeknoopt. Toen hij den laatsten adem had uitge blazen, werd het lijk aan een aulo vast gemaakt en door de straten van de stad gesleurd. Een 156-jarige overreden. Zaro Aga, de 156 jaar oude Turk, die naar men aanneemt, de oudste man ter we reld is, is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd moeten worden, daar hij te Brooklyn door een auto was aangereden. De doktoren hebben bij hun onderzoek van den gewonde eenige ouderdomsgebreken geconstateerd. De Turk trad in de Yer. Staten in het open baar op en schreef er ook zijn levens geschiedenis. DE MISDADIGERS TE CHICAGO. Steeds krachtiger organisatie. De voornaamste bende-leider in Chi cago, Scarface Al Gapone, tegen wien de justitie thans eindelijk een bevel tot in hechtenis neming heeft uitgevaar digd, had juist dezer dagen in zijn „be wind" een nieuwe richting ingeslagen, door de stichting van een geheel nieu we organisatie, die voortaan zijn drank smokkel- en speelhol-affaire zal leiden. Hij heeft een „kabinet" gevormd, waar in de bekendste schurken uit dp mis- dadigerswereld de rol der „ministers" vervullen. Enkelen hunner stonden naar de bladen weten te berichten, bekend als Gapone's bitterste vijanden. Hij zou er nu in geslaagd zijn dezen tot samen werking op groote schaal over te halen onder het motto „Allen voor Al en Al voor allen". In het kabinet der onder wereld zijn als ministers van drank smokkelarij aangesteld Poldck Jie Sul- tis en Klondike O'Donnel, die vroeger Gapone tegenwerkten bij de dranksmok kelarij; als ministers van oorlog treden op Jack Mc. Gurn, een van Gapone's meest beruchte revolverhelden en Ted Newbury, die vroeger tot de bende van Zuta behoorde. Als beheerders in de speelholen zijn aangesteld Ralph Capone, broeder van den dictator en eigenaar van de „Ship", een van de beruchtste speelgelegenheden in Cicero, bij Chicago. Ralph is ook be zitter van een aantal renpaarden. Oo'k van andere vermaakgelegenheden, die tot het bedrijf der veelomvattende or ganisatie behooren, zijn speciale admi- nstrateurs aangesteld. Het voornaamste doel van de nieuwe concentratie in de "wereld van de mis-» daad zou zijn d« malaise die ook in de zaken van de onderwereld heerscht, te bestrijden. De opbrengst van de bedrij vigheid der misdadigersbende ging sterk achteruit en de leiders pogen hun buit grooter te maken door voor gezamen lijke rekening te gaan „werken". Sedert zijn ontslag uit de gevangenis heeft Al Capone zich ook tot taak ge- steW een eind te maken aan de onder linge moordpartijen der elkaar bestrij dende benden. Capone heeft te dien einde al zijn vroegere vijanden uitgenoo- digd tot zijn nieuwe organisatie toe te treden. Men vraagt zich af of Justitie en po litie met hun krachtige maatregelen in staat zullen zijn Al Capone's plannen te verhinderen. EEN BERUCHT TWEETAL. Voor de rechtbank te Berlijn ston den Woensdag in hooger beroep de beruchte gebr. Erich en Franz Sass terecht, die zooals men zich zal her inneren, in April gearresteerd zijn, omdat zij zich in een kelder in (le Fleiningstrasse ophielden en daar een gat in den muur hadden gemaakt. Zij waren deswege wegens huisvrede breuk en beschadiging ieder tot Vier weken gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank handhaafde het von nis van de eerste instantie en ver wierp het hooger beroep. Bij de behandeling stelde de voor zitter den gebroeders de vraag, hoe zij, niettegenstaande zij zoo dikwijls werkloos zijn, toch zoo elegant ge kleed kunnen gaan en over een kost bare aulo lieschikken, terwijl zij ook herhaaldelijk dure reizen naar het buitenland maken. Erich antwoordde daarop, dat hij de daartoe noodige middelen van verre bloedverwanten heeft en ver der geen nadere mededeelingen daar over wjsnschte te doen. Wel wilde hij verklaren, dat de middelen niet van. strafbare handelingen afkomstig ren. Zooals men weet, worden de broeders Sass verdacht van de op zienbarende inbraak in de safe van de Disconlogesellschaft te Berlijn, waar indertijd groote sommen gesto len zijn. TOENEMENDE ECHT SCHEIDINGEN. In Oostenrijk. Het aantal echtscheidingen in Oostenrijk is sterk toegenomen in de laatsle jaren. Op de 100.000 inwoners van het district Weenen zijn er 159 echtschei dingen, in Salzburg 63; in Opper- Oostenrijk 51; in Stiermarken 70 etc. Van dé gescheiden echtgenooten wa ren op het oogenblik der scheiding 33 vrouwen en één man niet ouder dan 20 jaar; 1497 mannen en 2339 vrouwen waren tusschen de 20 en 30 jaar; tusschen 30 en 40 'jaar 2362 mannen en 2065 vrouwen; tusschen de 40 en 50: 1229 mannen en 855 vrouwen; tusschen 50 en 60 490 man nen en 335 vrouwen; tusschen de 60 en 70 jaar 109 mannen en 68 vrou wen terwijl 15 mannen en 8 vrou wen over de 70 jaar waren. Ongeveer de helft der on monden huwelijken was kinderloos. Opvallend gering is het percentage echtscheidingen inge vallen, dat de man werkzaam was in den landbouw. Slechts drie percent van alle scheidingen vallen op dit be roep. Het gros komt voor rekening van industrie en handel, nl.76 pCt. EEN BOND VAN SCHOONMOEDERS. In Widen hebben de schoonmoeder» zich yereenigd in een bond om haar be langen te verdedigen. De aanleiding dot de oprichting van deze ongewone jKub wa? een onlangs gevoerd proces, waarin eej4 schoonmoeder, rnrs. Folierth, van baar schoonzoon 5000 pond sterling schadevergoeding eischte, omdat hij haar verboden had zijn woning te be treden. Ze achtte de som van 5000 pond ster ling niet te hoog om haar het ontzetten de lijden, dat haar moederhart door 't verbod van haar schoonzoon had uit te staan, eenigszlns goed te maken. Boven dien eischte ze van de Rechtbank de wettelijke machtiging, om op elk uur van den dag of van den nacht, als het haar beliefde, toegang tot haar dochter te hebben. Mrs. Folierth had een advocaat geno men, die haar eischen met groote wel sprekendheid bepleitte. Bewogen schil derde hij, welk een hartbrekende ellende hel verbod van den schoonzoon over do arme vrouw had gebracht. Maar hij vond in den advocaat van den schoonzoon een golijkwaardigen te genstander. Deze riep alle aanwezige mannen op om op hun. borst te slaan en te bekennen of ze niet het slacht offer waren. Als zijn-cliënt zijn schoon moeder op haar nummer had gezet, was dat niet uit jalouzie, maar enkel uit noodweer gebeurd, want ze had zich tusschen hem en zijn vrouw gedrongen en het geluk van het jonge huwelijk ernstig in gevaar gebracht. Alle rust, alle harmonie was verdwenen, zoodra do schoonmoeder zich liet zien. De Rechtbank erkende in haar uit spraak, dat de schoonmoeder voor haar zielslijden om naar dochter een recht op schadevergoeding had, maar achtte de smart der schoonmoeder toch niet bovenmate groot, want doordat ze de eigen dochter aan den echtgenoot tot vrouw had gegeven, was driekwart ran haar recht verloren gegaan. De schoon zoon werd daarom veroordeeld zijn schoonmoeder driemaal in de week toe gang tot haar dochter te verleinen. De schadevergoedingseisch werd afge- Het vonnis heeft een storm van ver ontwaardiging verwekt onder de schoon moeders van Londen en onder dezen in druk is de Bond van Schoonmoeders opgericht onder de leus; Open deur voor de schoonmoeders 1 DE „DIKKE BERTHA'S". Het geheim zorgvuldig bewaard. De plannen der „dikke Bertha's" en andere reusachtige kanonnen, waarmede de Duitschers tijdens den oorlog Parijs hebben beschoten op oen afstand van 80 mijlen, worden nog steeds door de Duitschers geheim gehouden. Toen het Vredesverdrag was opgesteld, vroegen de geallieerden de uitlevering van een dezer kanonnen, alsmede van de plan nen, volgens welke het geschut was ge maakt. Doch noch de kanonnen, noch de plannen zijn uitgeleverd. Eenige uren na het eerste bombarde ment wisten de Franschen, dat dpze monster kanonnen opgesteld stonden in het bosch van St. Gobain. De Fransche artillerie beantwoordde heftig het Duit sch e bombardement en in een week tijds waren twee der Duitsche reuzen buiten gevecht gesteld. Meer daan een dozijn Duitschers werd gedood bij de ontploffing van een derde dezer kanonnen. De kanonnen werden echter naar andere stellingen overge bracht en zij gingen voort granaten over Parijs uit te strooien. De geallieerden zijn er niet in geslaagd een middel te vinden hen tot zwijgen te brengen en in een paar maanden tijds vielen 307 gra naten in de Ville Lumière. De kanonnen werden gebouwd, nadat men gedurende een jaar proeven had genomen. De grootste waren niets an ders dan een moderniseering en ver grooting van de groote nieuwste 87H c.M. marine-kanonnen. De plaatsen, waar het geschut was opgesteld, waren gecamoufleerd met boomen en struiken, die men op een net van ijzerdraad had aangebracht, dat zich boven het geschut uitstrekte. Rook- potten, in de buurt opgesteld, maakten het vliegers der geallfèerden vrijwel on- een winkel-paleis. Tirf rm.«ohtiee Bebouw van „De Bilonkorf" te Rotterdam ia van lijn Hellingen ontdaan, «oodat de geweldige afmetin gen lent thane goe4, uitkomen. Een overeiebt van het oomplex,

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 4