I SCHD0NH0VEN5CHE COURANT ËpES Gemeenteraden. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. 5 fe west ikhandel 530-Gouda ef. 317 i f Allen ontevreden. [OMR 1MB. Postrekening 0 uur, Ds. muds 6.30 en ’s av. en ’s ay. ’b avonds en ’b av. i uur, Ds. a *8 av. 6 en ’s av. uur en 's iur en ’s ’8 iur en aur en ’b da K. dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. uur, Ds. ’s avonds lodsdienst- 9.30 uur, r, Preekle- van Har- 1 uur, Mej. )rgelfonds. sselmond- *b avonds uur, n.m. ikerk. .ngelisatie. ruggeman, 30 uur, de m Gouda, uur en ’s Em.-Pre- i. 9.30 uur Visscher. uur en ’e i Soest. n ’s av. 6 uur, de r, Ds. W. V.m. 0.80 1® heer A. tadervrijrer J. Haagen, )t-Ammers; euwerkerk; uur, Ds. tn het H. Db. J. J. S. Avond- 6 uur, De. graaf. I uur en ’a Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor public Heilswaar de en bij den Bond van Adverteerders (l.bA.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens innen verschaffen. f [GE-LAN- Hoekstra, tal, ’s av. ■ning van jhting. uur en ’b It. en ’s av. Em.-Pre- uur en ’s P 10 uur en i Berg. iur en ’s W. Erd* DE VLUCHTEN OP INDIE. Do moeilijkheden met Turkije. Uit nadere door de regeering ingewon nen inlichtingen blijkt, dat de reden van het uitblijven der vergunning van de Turksche regeering ten behoeve van de Indië-vluchten moet worden toegeschre ven aan het volgende: De beslissing omtrent luchtvaartaange- legenheden, zoowel burgerlijke als mili taire, berust in Turkije geheel in han den, van den chef van den generalen staf. In verband met de bestaande plannen tot inrichting van een nationale organisa tie voor de luchtroutes worden vooralsnog alle verzoeken voor geregeld doorgaand luchtverkeer geweigerd, omdat de b?gin- ABONNÉ’S van dit blad, in het bezit van ons1 Bericht van Inschrijving, zijn volgens de daaiin vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van AAAAQuWcn hij levenslange 1 AAA Gulden by QAA Gulden by verlies OAA ®u^den hij verlies 1 AA Gulden by verlies AA Gulden bij verlies van VVV ongeschiktheid. 1VVV overlijden. JVv van hand of voet. AVV van een oog. Ivv van een duim. UU een anderen vinger. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.25: post f 1A0. Mot verzekering 15 cents meer. GOUDERAK. Gemeenteraadsvergadering van 9 Octo ber. Afwezig de heer H de .Toner Lzn.. en ’s av. n Hooge- NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Telef. 20. Tel.-adrer Vannooton, I. t W. N. VAN N00T1N, ICHOONHOVIN. HAVEN M. Poitr.k.nlng 13708. trtrt <frle™iKll«» pr|)», - Over één «aak zijn, bij alle geschil den radio-omroep betreffende, alle deel nemers en partijen het eens: namelijk, dat d® wijze, waarop nu te werk wordt ge- gegaan, door de vele toezicht-houders, maar vooral door de radio-commissie, niet is vol te houden en we hebben zoo’n vermoeden, dat ook de radio-commissie het daarmede eens is, maar dat zij zich moet houden aan de haar gegeven in structies en het werk dden, dat haar is opgedragen. Misschien gevoelt zij ook wel na de verschillende zotte flaters en dom heden, die zij begaan heeft, dat zij niet geschikt is voor de haar opgelegde taak en zou zij wel daarvan ontheven willen worden, maar het kost heel wat zelf overwinning en eischt veel zelfkennis om te kunnen zeggen: voor het werk, waartoe gij mij hebt uitgekozen, ben ik niet bekwaam. Toch is het zeker, d&t het zoo met blij ven zal, als hei nu is. Daarvoor is de ontstemming bij alle partijen te groot. We zullen met opzet niet vermelden, wat de bladen zeggen, die de partij gekozen hebben voor de A.V.R.0„ maar geven het woord aan de andere. De heer Van der Deurne, van den Ghristelijken Omroep, schreef: „Het vrije woord onderwerpen aan de grillen van de ambtenarij, dal kan in Rus land en in Italië, maar in Nederland kan dat niet.” Het'Katholieke Dagblad „Het Huisge zin” schreef: „De radio-censuur is even onhoudbaar als een drukpers-censuur zou zijn.” Het Soc.-Dem. Dagblad „Het Volk” schreef: „De slapheid van de regeering, de wil lekeur van de radio-censuur, het begint alle te worden van ongehoorde schande." Als zoo de meest uiteenloopende par tijen oordeelen en als men bovendien weet, dat de niet aangehaalde partijen volkomen dit inzicht deelen, dan zalmen moeten toegeven, dat er iets gebeuren moot, om don nu bestaanden toestand te beëindigen. Het is gebleken, dat er van de radio-commissie telkens één lid' is, dat de geheele week belast wordt met het toezicht op de uitzending. Dat wil dus zeggen, dat er in ons land aan één man wordt opgedragen, om vast te stel len, wat de zeven millioen Nederlanders wel en wat zij niet zullen mogen hooren. Men denke zich de belachelijke, dwaas heid van zulk gedoe in. Natuurlijk heeft ieder dezer voogden over alle Nederlan ders zijn voorkeur en zijn tegenzin op verschillend gebied. Is hij tegen kunst, sterrenkunde, gedichten, sport, enz., dan verbiedt hij de geheele week besprekin gen daarover. Houdt een andere voogd integendeel veel van die zaken, dan krijgt Nederland de geheele week be schouwingen over de genoemde onder werpen. De macht van dien willekeurigen meneer is grooter dan die van den Mi nister en zelfs dan die van de Koningin. Als hij verbiedt is 't uit. Geen beroep en volgt men zijn bevel niet, dan verbreekt hij de verbinding. Natuurlijk komt deze bevoorrechting of achterstelling nog meer tqt uiting, wanneer het lid van do radio-commissie, dal voogd is over Nederland, voorkeur heeft voor een bepaalde partij en weini gen kunnen zeggen, dat zij bij het noe men van een partij niet een beetje er ▼oor of een beetje er tegen zijn. In zijn geval zal de partij waar de man voor is of tegen, een goede of een slechte week hebben. We zijn ‘t er allen over eens, dat we met de tegenwoordige regeling op den verkeerden weg zijn en dat de regeering het beste zou doen met zoo spoedig mo gelijk de radio-commissie non-actief te maken en onderwijl naar de mogelijkheid «oeken, om een radio-toezicht in te stel len, dat wat minder dwaas is dan wat we nu hebben. De Gouverneur-Generaal van de Straits, Sir Cecil Clementi, heeft onlangs sen bezoek gebracht aan het vliegveld Tjili- tan, bij Batavia, waar hij door de lucht vaart-autoriteiten werd ontvangen. Van 1. naar r.: de heeren P. J. van Baarda, Kapitein Koppen, Ramoor, Sir Clementi, Fritsmaurice, Luitenant ter Zee Boelen, Mr. M. R. Heyden. en de heer Nieuwen huis van de K.L.M, (foto K.NJ.L.M,), „Apollo”, en als penningmeester van de Zangvereeniging „Amicitia". De leden van eerstgenoemde vereeniging schonken hem een fraaien spiegel, die van laatst genoemde vereeniging een electrische lamp. Auto met 32 personen van dsn dijk. Nisuwerkerk a.d. IJssel. Zondagmor gen is een vrachtauto met 82 personen, komende van Rotterdam, van Schielands Hoogen Zeedijk gereden en gekanteld. Het ongeluk, dat zich ernstig liet aan zien, liep buitengewoon goed af, daar slechts 3 personen lichte verwondingen opliepen. Dr. Beekenkamp, uit Goude- rak, was het eerst ter plaatse, om hulp te verleenen. De rijksvcldwachter heeft van het ongeval procesverbaal* opge maakt. Tegen den chauffeur is tevens procesverbaal opgemaakt wegens het vervoeren van personen in een vracht auto, zonder vergunning ingevolge de wet op de openbare middelen van vervoer. Nleuwerkerk a.d. IJssel. In verband met gepleegde verduisteringen,, is de spoorwegmaatschappij er toe overgegaan bij de herstellingswerken aan den spoor baan een nachtwacht te plaatsen. Hier voor is aangewezen de heer J. do Jong alhier. Landbouwhuishoudcursus. Noordeloos. De leden van den land bouwhuishoudcursus te Meerkerk,.. Al- blasserdam en Rijsoord maakten onder Jeiding van moj. Van der Knaap een ge zamenlijke excursie naar Levers Zeep Fabrieken te Vlaardingen en de Calvé- fabrieken te Delft. Eerst werd de Levers Zeepfabriek bezichtigd. Men zag het fa- briceeren van Sunlicht, Rinso, Vim, Luxe en Luxe Toilletzeep, wat alles zeer nauw keurig gebeurt en uitblinkt door netheid. Na de bezichtiging werd de dames een lunch aangeboden met verschillende ver rassingen. Juffrouw Van der Knaap be dankte namens de leerlingen voor de ont vangst, waarna de dames „Lang zullen ze leven” zongen. Daarna ging het naar Calvé Delft. Buiten het station, werd uit vplle borst gezongen „Wilhelmus” en „Piet Hein”. Op de fabriek werd verklaring gegeven omtrent de bereiding der producten.'Toen werd de fabriek bezichtigd. Na de bezich tiging werd thee aangeboden. Namens de directie werden aan mej. Van der Knaap bloemen aangeboden. Deze dankte de heeren voor de uiteenzetting en demon stratie. Toen werd de terugtocht aan vaard. Omstreeks half negen waren de dames op Meerkerk terug. Noordeloos. In den nacht van Zater dag op Zondag reed de heer B. V. te Peursum met zijn auto hier van den weg. Door eonige voorbijgangers, die flink hulp verleenden, en met behulp van kracht- werktuigen, was de auto binnen een uur weer op den weg gebracht. Jubileum. Streefkerk. Zondag hoopt do water molenaar M. van Diest den dag te her denken, waarop hij vóór 50 jaar in dienst van den polder trad. Zevenhuizen. Herhaaldelijk wordt be richt dat er slapte heerscht bij de fa bricatie van fijne meubelen. Bij die van houten meubelen schijnt dit niet het geval te zijn, daar de meubelfabrikant T. Vis- ser nu weer een nieuwe meubelmakerij heeft laten bouwen. Ook de meubelmaker P. de Koning heeft zijn werkplaats aan merkelijk laten vergrooten. 10 uur en “De Paardenmarkt te Amslde. Ameide. De Ameid.esche paarden markt, gehouden op Donderdag 9 Octo ber, hemt zich weder in een groote be- langstelllbg mogen verheugen. Reeds vroeg in den morgen kon men aanvoer ders, waarvan velen uit den omtrek, met hun paarden het vriendelijke Ameide zien binnentrekken. En toen de markt haar hoogtepunt had bereikt, stonden niet minder dan 88 paarden aan den lijn, wat, in verhouding tot vorige jaren, een groot aantal mag genoemd worden. Ofschoon de handel matig was, verwisselde toch menig viervoeter van eigenaar. De hoofdpremies, uitgeloofd door de Vereeniging ter Bevordering en Instand houding van de Ameidesche Paarden- wingen behoefden niet te worden uitge reikt, terwijl geen procesverbaal behoef de te worden opgemaakt. Volgens de daarvan opgemaakte lijst kunnen in den aanstaanden winter 62 personen uit deze gemeente worden opgeroepen ten behoeve van het dijkleger. Als hoofdlieden zullen optreden: J. C. van Dommele, D. de Ruiter en L. Aanen Lz. Lekkerkerk. Na de verschillende wijzi gingen, die het bestuur van de Muziek- vereeniging „Juliana” heetf ondergaan, is het thans als volgt samengesteld: P. Neef, voorzitter; H. Roqst K.Hz., tweede voorzitter; T. van der Voet, secretaris; At. de Bruijn, 2e secretaris; Joh. de Jong, penningmeester; M. Noordegraaf, 2e penningmeester; en Jb. Roest, commis saris. VERASSCHJNO H. SMIT Jr. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag is in het Crematorium op Westerveld te Velzen onder zeer groote belangstelling de verassching geschied van het stoffe lijk overschot van den heer H. Smit Jr., directeur van J. en K. Smit’s Scheeps werven en J. en K. Smit’s Machinefa brieken te Kinderdijk. Behalve familie en vrienden van den overledene, waren vele afgevaardigden van verschillende scheep vaart- en scheepsbouwmaatschappijen uit alle deelen des lands aanwezig. Voor de nutsspaarbonk en de vereeniging „Hulp in Nood” te Nieuw-Lekkerland, van wel ke instellingen de overledene voorzitter was, waren tegenwoordig de heeren M. G. den Oudsten, D. J. Terpstra en H. de Vries. Het woord werd gevoerd door den oudsten broeder, den heer J. F. Smit, di® wees op het vroege heengaan van den overledene, en op het groote verlies, dat J. en K. Smit’s Scheepswerven en Ma chinefabrieken daardoor lijden. Namens het technisch personeel, de bazen der werkplaatsen en het admini- stratief personeel der werven, en machi nefabrieken, sprak Ir. W. van Son, die den overledene een groote stuwkracht noemde, een man, die de menschen aan vuurde en in beweging bracht. Spr. wees op zijn vriendelijken omgang, zijn dege lijke opvattingen en strenge eischen, die maakten, dat de werven een uitsteken den naam hebben. Ten slotte bracht spr. den overledene dank voor al wat hij voor het personeel is geweest, waardoor men hem nooit zou vergeten. Daarna daalde de kist onder de tonen van het Adagio uit de „Sonate Pathé- tique” van Beethoven, waarna de zoon voor de groote belangstelling dankte. Fabrieksongeval. Nieuw-Lekkerland. De ijzerwerker L. de J. alhier, werkzaam op J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk, ie tijdens zijn werkzaamheden gevallen. Hij werd met een gekneusden voet opgeno men. Geneeskundige hulp is Ingeroepen. Aan de Scheepeslooperij „De Koop- handel” is Zaterdagmorgen aangekomen een door de directie aangekochte Belgi sche raderboot, genaamd „De Stad Ant werpen”, lang 37.75 Meter en breed 13.20 Meter. Het sloopen van dit vaartuig en de andere schepen, welke men al on der handen heeft, geeft weer geruimen tijd werk. Bij de N.V. J, en K. Smit'e Scheepswerven te Kinderdijk zijn Zater dag weder 20 werklieden op wachtgeld gesteld. Bij den huisbewaarder van de L. en N. Smitsstichting, den heer P. Borsje. is een postduif komen aanvliegen. Het dier had een ring om dlh poot, gemerkt Belg. 30-^283-175. De heer T. van der Voet heeft we gens huwelijk ontslag genomen als 2en voorzitter van de Muziekvereenlging selen ten aanzien van de fcuitenlandsche verbindingen nog niet zijn ontwikkeld. Wanneer hierin verandering zal komen, is niet te voorspellen. De Nederlandsche vertegenwoordiger in Turkije blijft dili gent om in dezen voor de ontwikkeling van de verbinding NederlandNed. In- dië zeer onbevredigende toestand veran dering te brengen en tot een behoorlijke regeling te geraken. Intusschen worden stappen gedaan om de eerstvolgende vluchten nog over Griekenland en Egyp te leiden DE TWEEDE POSTVLUCHT. Het tweede postvliegtuig naar Indië is Zaterdagmorgen om 6 uur 85 uit Athene vertrokken en om 14 uur te Cairo aangekomen. RETOURVLUCHT INDIE—HOLLAND. Binnen 14 dagen. De piloot van de K.N.I.L.M., Te Rol ler, heeft het voornemen, om' voor of in den aanvang van 1931 een record vlucht te maken naar Amsterdam en terug in hoogstens veertien dagen. Het ligt in de bedoeling dag en nacht te vliegen, waarbij hij een route heeft gekozen, welke afwijkt van die van de HollandIndië-vluchten. Eventueel zul len voor deze vlucht speciale postzegels worden uitgegeven, waarvoor de Post-, Telegraaf- en Telefoondienst zijn mede werking heeft toegezegd. Nog twee pilo ten maken den tocht mede. Indien het publiek voldoende belang stelt in deze snelle postvluchten, is het welslagen ver zekerd. De heer Te Roller organiseert den tocht geheel buiten bemoeienis van de K. N.I.L.M. RADIO-REGLEMENT. Houders van radio-ontvanginrichtin- gen kunnen eerstdaags aan de postkan toren kosteloos ontvangen een „Uittrek sel uit het Radio-reglement 1930, met be trekking tot radio-ontvanginrichtingen”. Dit uittreksel zal tevens enkele inlich tingen bevatten. HEROPENING PHOHI-ZENDER? Sinds eenigen tijd moeten besprekin gen gaande zijn, om te geraken tot her opening van den Phohi-zender. Voor stellen van het hoofdbestuur der P.T.T. aan de Phohi-directie, die tot grondslag hadden het bekende advies van den Ra- dio-raad, zijn door deze directie aan vankelijk afgewezen. De onderhandelin- gen zijn evenwel, volgens „Het Volk” niet afgebroken en in de betrokken kringen houdt men ernstig rekening met de mo gelijkheid, dat vrij spoedig de uitzendin gen van dezen zender weer zullen plaats vinden. INTERN. LANDBOUW-INSTITUUK De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft in de Ned, dele gatie voor de algemeene vergadering van het Int. Landbouw-Instituut te Rome be noemd als eerste gedelegeerde Dr. J. J. L. van Rijn te Rome en als leden de hee ren J. J. C. Ament te Roermond, Prof. Dr. P. A. Diepenhorst te Amsterdam, Rector J. C. C. Kok te Bloemendaal en Dr. H. Molhuysen te Den Haag. NATUURBESCHERMING EN JEUGD. Het Comité „Het Nederlandsch Land- schap”, waarin zitting hebben vertegen woordigers van den A.N.W.B., de Ver eeniging tot behoud van Natuurmonu menten, Heemschut, het Ned. last, voor Volkshuisvesting en Stedebouw e.a., ver zond dezer dagen een schrijven aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, waarin wordt aangedrongen op bevordering van overheidswege van de gedachte der natuurbescherming op de scholen en onder de jeugd, naar het voorbeeld van hetgeen in Zwitserlanden Duitschland sedert tientallen van jaren geschiedt. TEGEN VLOOTUITBREIDING. Hat Petitionnement van „Kerk en Vrede”. D® voorzitter van de Tweede Kamer heeft zich bereid verklaard op Dinsdag' 14 October, des voormiddags 11 uur, een afvaardiging van de vereeniging „Kerk en Vrede” te ontvangen, ten einde het pe titionnement, dat door deze vereeniging is georganiseerd, tegen de vlootuitbrei- ding, in ontvangst te nemen. markt, vielen als volgt ten deel: le prijs f 25 B. de Jong te Tienhoven; 2e prijs f 15 C. Versluis te Ameide; 8e prijs f10 C. de Jong te Noorden; extra premie f 10 grootst aantal paarden G. Terlouw. Verder nog een 15-tal prijzen van f 5 en f 2.50. Des namiddags 2 uur werd aangevan gen met het klassieke ringrijden met til bury’s. Hiervoor hadden zich 17 deelne mers opgegeven. Na eenige kampritten werden de geldprijzen als volgt behaald: le prijs f 20 G. van Tienhoven en mej. A. C. v. d. Heuvel; 2e prijs f 10 Jac. Ter louw en mej. S. de Jong; 3e prijs f 7.50 N. de Vos en mej. B. van Neese; 4e prijs f 5 C. Terlouw en mej. M. de Bak; 5e prijs f 2.50 G. Oskam en mej. T. Ter louw. Voorts was er een wedstrijd in hard- loopen met hindernissen voor personen van 14 tot 16 jaar, en van 16 jaar en ouder. Onder groot© hilariteit werden de ze, wedstrijden door het publiek gevolgd. Ook hiervoor waren geldprijzen uitge loofd, welke als volgt werden gewonnen: van 1416 jaar: D. Versluis len prijs; F. den Boer 2en prijs; W. Rietveld 3en prijs; J. L. de Groot 4en prijs; G. van Bruggen 5en prijs. Van 16 jaar en ouder: Jac. Molenaar len prijs: J. van der Ham 2en prijs; A. Lakerveld 3en prijs Jac. Rietveld 4en prijs; P. Bogert Sen prijs; en Andr. Tukker een troostprijs. Voor de kindqrspelcn was ook dit Jaar zeer veel animo, terwijl de belangstelling van ouders en anderen buitengewoon groot was. De spelen hadden een vlot en aangenaam verloop. Het was den geheel on dag zeer druk, en de koekkramen, fotografen e.d. maak ten goede zaken, terwijl van het koek- slaan een druk gebruik werd gemaakt. Arnolds. De vrouw van schoenmaker A. van Veen is bij haar werk zoodanig gevallen, dat zij haar arm brak. Dr. Donker heeft den arm gezet en verbon den. Toen Zaterdagmiddag de heer Th. L. op den zolder aan het werk was, met rijn 2-jarig zoontje bij zich, viel het kind door het openstaande luik. Het kwam op den Achterweg terecht. Dr. Donker heeft de hoofdwonde, die het had bekomen, gehecht. Gouderak. Het bestuur van den polder Kattendijksblok heeft opgemaakt de lijst vermeldende 18 namen van personen, die bij het dijkleger zijn ingedeeld. Jubileum. Gouderak. In December zal het 40 ja ren geleden zijn, dat Dr. Beekenkamp zich als arts in deze gemeente vestigde. Groot-Ammers. De heer A. G. do Kovel alhier, die 1 Januari 1931 periodiek aan de beurt van aftreding is als lid van het Burgerlijk Ambestuur, wenscht wegens zijn hoogen leeftijd niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te komen. De heer De Kovel heeft tevens ontslag genomen als opperbrandmeester bij de auto-brandspuit. 400 Liter melk varloran. Haastrecht Een melkauto van de V. Z. te Oudewater geraakte bij het voor malige sluishuis in Boven-Haastrecht van den dijk en kwam in een boom te* recht. Persoonlijke ongelukken kwamen niot voor. Vier honderd liter melk ging verloren. Langarak. Uit het rapport van den keuringsdienst van waren over het derde kwartaal 1930 blijkt, dat in dat tijdvak alhier werden gehouden 13 inspecties van winkels, pakhuizen, bakkerijen enz.; er werden genomen 6 monsters melk en 7 monsters van andere waren; 1 partij werd ter plaatse af gekeurd; waarschu- BUITENLANDSCHE BELANGSTELLING VOOR ONZE INDISCHE LUpHTVAART. MAANDAG 13 OCTOBER 1930 82e JAARGANG

Schoonhovensche Courant | 1930 | | pagina 1