Landbouw ei Veeteelt. Avonturier Gemengd Nieuws. Ernstig spoorwegongeluk bl) Groningen. Wat geeft de Radio? Wetenschap en Techniek. Gemeenteraden. TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOB ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Sttmonhovanwh» Courant. WOENSDAG 28 JANUARI 1fel Etn balling. Waddlnxvean. Op don hort m dm Brugwag sn do Eiio had aan aanrijding plaala tunchon ion «roontonwagon van D. in dan wiolrijder L. v. d, B. Do wiol- rijdor, die van de Hooge Waddinxvoen- eohe Brug kwam, welke afhollend ie, reed met iQo'n kracht tegen het voertuig, dat hij van de fiets viel en aan de handen bloedende wonden opliep. De flete waa niet meer berijdbaar. De schade, hieraan toegebracht, die ongeveer f 25 aal hodia- gen, ie onderling geregeld. Ingebruikneming Kerkorgel. Wijngaarden. Donderdag 28 Januari zal het nieuwe orgel in de Ned. Berv. Kerk worden ingewijd, waarbij voor zal gaan Da. Lekkerkerker, van Molenaars graaf, 's avonds 7 uur. In de avond-godsdienstoefening der Ned. Herv. Kerk van 18 Januari werd een extra gift van f 21) gecollecteerd ten bate der kerk. PLUIMVEE-VOEDER ING IN WINTER EN VOORJAAR. Juist zij onder de boeren, die hot .hou den van kippen het ernstigst opvatten en, met tnm tijd mee gingen, onder meer door de moderne voedingsmethoden ld toepassing te brengen, zullen in don na- winter en het vroege voorjaar het eerst iagt krijgen van nekrui onder hun leggen de hoenders en daaraan gepaard een tij delijke onderbreking van don leg. Menigeen ziet in dien nekrui iets zie kelijks, in elk geval oen afwijking. Dik- wijls ook meent men door den fokker, die hem zijn jonge leghennen onder garantie van een goeden legstam, in bet najaar geleverd heeft, ten slotte toch nog bedro gen te zijn. 't Een is al evenmin waar ais 't ander; 't verschijnsel heeft natuur lijke oorzaken en wijst in 't geheel niet op onbetrouwbaarheid van hem, die de hennen leverde, integendeel. B. geeft er in „De Boerderij" den vol genden uitleg van: Oorspronkelijk legde een hen jaarlijks slechts een klein aantal eieren en zeker bij winterdag. Door aller lei kunstmatige middelen zijn wij er in geslaagd nu over hoenders ie beschikken, die 's winters bijna evengoed leggen als in lente en zomer. Maar iets onnatuur lijks is die winterleg daarom toeh altijd nog en zal dat ook wel altijd blijven. Dal onnatuurlijke is nu alleen in stand te houden door hulpmiddelen, die eveneens onnatuurlijk zijn, en 't meest onnatuur lijke van die hulpmiddelen is wel onze voedermethode. Een kip beeft, om haar lichaam tn stand te houden, voedsel van een 1»- paalde samenstelling noodig, waarbij het eiwit niet een allereerste plaats inneemt. Wil zij ook nog goed leggen, dan moet zij boven dat zoogenaamde onderhoudsvoer bovendien nog een portie extra voer kun nen opnemen. En in dat extra voer moet betrekkelijk veel eiwit voorkomen en een bepaald soort vitaminen. Dat extra-voer, om te kunnen leggen, noemt men produdüevoer, Onderhoudsvoer bestaat voornamelijk uit wat in onze granen voorkomt, maar heel veel meer dan dat onderhoudsvoer kunnen de hoenders uit de granen weer niet halen. Met andere woorden: op graan alleen zullen kippen, die ™sWt- ten en er niets bij kunnen vindon, al heel slecht leggen, zelfs wanneer zij uit beste legsters geboren zijn. Intusschen heeft de wetenschap al vrij wel precies ontdekt, wat in t voeder den leg beheerscht en hebben de voederfa brikanten aan de hand van die ™t4rt- kingen samengesteld legmeel in den han del gebracht, waardoor het mogelijk is gemaakt, dat een han te allen tijde in haar voer kan vinden, wat zij voor de productie van eieren noodig heeft, due ook vrijwel het geheele jaar door kan De niet geheel Ingewijde redeneert nu. hoe meer legmeel en hoe minder vethou- dende granen ik mijn dieren geef, hoe meer eieren ik daarmee in het vroege najaar kreeg. En zoo (Pat hij er mee door zoo te voeren en dusdoende te veel van zijn kippen te eischen. Wanneer moeder natunr er tegen dez«i tijd geen s ok e voor kwam steken, door ze in een lichte rui te laten vervallen en daarmee t leg gen onmogelijk te malen, zouden ze bin nenkort geheel te gronde gaan. Maar daarom is 't niet minder jam mer, wanneer wij in een eieren nog duur zijn, er een tijdje geen kunnen rapen, om ze eerst terag teri.i- gen, wanneer het gelfl er af is, te meer, wanneer dat voorkomen kan worden, en dat kan. Daarom deze raad: Neem eena wat Jonge hennen in de hand en komen die u voor haar ran wel wat mager en licht voor, sluit da» d« droogvoedorbak 's middags een uurtjl vroegsr af tn geef de dieren tegen den avond, of beter nog te-, gen een uur of negen 's avonds bij lamp licht, een extra handje muis en maak daar gerust twee handjes van als t vriest. Natuurlijk moet 't zelfde gedaan worden, wanneer er reeds nekveertjes bij enkele hennen mochten gaan uitvallen. Zoo handelend zult go zien, dat uw dieren niet in den voorjaarsrui zullen vêillen, of wanneer ze daar reeds mee be gonnen, weldra dat werkje weer staken zulleh- Over een maand dient men de kippen echter weei* eens in de hand te nemen. Mochten ze te vet worden, wat evenmin bevorderlijk is voor den leg, dan weer ge leidelijk de mais verminderen en meer legmeel geven tot een normaafl gewicht is hersteld. Personenrijtuig versplinterd. Drie reizigers gedood. Twee zwaar en eenigen licht gewond. Bij het hoofdstation te Groningen heeft Maandagavond een ernstig ongeval plaats ge£ rangéerder van baanvak 7 reed tegen zeven uur door een onveilig signaal en kwam met een paar wagons op baan vak no. 6 terecht, waardoor de wissel w-erd verschoven. Even later kwam de sneltrein uit Nleuweschans binnen, die, door den verkeerden wisselstand op een andere baan terecht kwam en aan het einde van het tweede perron van het hoofdstation in botsing is gekomen met een zich daar bevindende goederentrein. De botsing was zeer hevig. Verschil lende wagons werden uit de rails gelicht. Twee van de wagons van den personen trein werden een eind meegesleurd en toen tegen den goederenwagen gedrukt, die kantelde. De passagiers van het ach terste gedeelte van den personentrein renden uit de oonpé's om te zien, wat er gebeurd was. Het beeld, dat de voorste wagen vertoonde, was ontzettend. Hu was vrijwel geheel versplinterd. Hieruit bracht men. gedeeltelijk met behulp van zagen, de lijken van drie reizigers ts voorschijn, alsmede vijf gewonden, die allen zware kwetsuren hadden opgeloo- pen. De gedoode personen zijn de heeren Jac Bollegraf, directeur van de Uitge vers-Mij. „Rembrandt" te Utrecht, wo nende te Amsterdam; D. S. Diddens, aan nemer te Groningen; en H. D. van der Veen te Grohingen. Van de gewonden is den hoofdconduc teur J. Meijer uit Leeuwarden de borst kas ingedrukt, de 27-jarige heer Morees lien een beenbreuk op. De ge wónd en zijn allen naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen overge bracht. Het treinverkeer ondervond geen ver traging. De binnenkomende treinen wor den op ander spoor geleid. METAAL INGESLIKT. Een verdachte overleden. In het huis van bewaring te Breda heeft een dertig jarige Rotterdamsche stoffeer der onlangs een lepelsteel ingeslikt, toen hij op 15 Januari j.l. terecht moest staan wegens de me.t een ander gepleegde in braak in den nacht van 23 op 24 October j.l. bij de firma Van Hoeckel te Tilburg. Hij meldde zich ziek, doch de rechtbank nam aan, dat het aanstellerij was. Later heeft hij weer eenige metalen voorwerpen ingeslikt, met het gevolg, dat hij in het ziukenhuis moest worden op genomen, waar hij geopereerd werd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is hij daar echter overleden. De rechtbank had op den dag der be handeling, overeenkomstig het requisi toir van den officier van justitie, een on-k derzoek naar 's mans geestvermogens bevolen. PRETTIG BEZOEK. - Gisternacht bracht de «Rotterdam de 27-jarige H. A. P. een zonderling bezoek aan den heer S. in de Atjehstraat. Hij belde, wachtte een oogenblik en drong, toen hem werd opengedaan, naar binnen. Zonder nadere verklaring ging hij S. met een gummistok te lijf en bracht hem wopjïen to® aan hoofd en rechtaroor. S. greep een pook en weerde zijn aanrander zoo goed mogelijk af Gelukkig kwam juist politie in de buurt. Een agent ar resteerde den woesteling en bracht hem naar het bureau aan de Paul Kruger- straat over. EEN DORP VOL LIJKEH> Vreeselijke ontdekking In het Merapi-gebied. Bij een tocht, die het hoofd van de Landrente afdeeling te Magelang, de heer Groeneveld, na den Merapi-ramp maakte in het uitgestrekte gebied, dat er door werd getroffen, deed hij oen verbijsteren de ontdekking. Van Bringin af was alles verlaten. Alle desa's over een afstand van vijf ki lometer waren onbewoond. In de ^lden liep wat vee,"maar verder was dit heele gebied, ten ZO. van Doekoen en ten N.O. van Sroemboeng geheel eenzaam. De wandelaar naderde door dit verla ten landschap de desa Tegalrandoe. Zij lag stil en niets bewoog. Bij het binnentreden kwam de heer Groeneveld tot de ontstellende ontdek king, dat overal in deze kampong lijken lagen. Voor de poort van het bedehuis vond hij het eerste lichaam, een man die met beide armen uitgespreid lag, gevallen in de vlucht. Verderop langs den weg lag een vrouw, de vracht nog op den rug, eveneens vluchtend neergestort. Toen trad de bezoeker woningen bin- nen en het bleek dat de woningen vol lijken lagen. In deze geheele dessa leefde alleen nog een kindje, geheel verdorst en uitgehon gerd. De hoer G. heeft het kindje meege dragen naar Moentilan, waar het echter na aankomst door uitputting overleed... Deze doodenkampong was nog niet be zocht. De lichamen der dooden lagen er sinds reeds vier dagen. Zij moeten in den verstikkenden heeten luchtstroom den dood gevonden hebben. Alle goederen la gen nog in de huizen, er was niets ver brand en er was lahar noch modder. Maar de gloeiende luchtstroom is on zichtbaar over de desa gestreken en heeft allen gedood. - Uiteraard is aanstonds opgave van de verschrikkelijke ontdekking gedaan; mi litairen en veldpolitie trokken toen der waarts voor het begraven van de lijken en het vervoeren van de goederen. AUTOBUS IN EEN RIVIER GESTORT. Zes passagiers omgekomen. Een autobus met zestien inzittenden, die van een feestje in een voorstadje van Bromberg terugkeerden, is Maandag in den Brahe (een rijriviertje van den Weichsel) gestort. Zes passagiers von den daarbij den dood, terwijl vier zwaar werden gewond. Het ongeluk ontstond, doordat de autobus, die een hellende straat afreed, ten gevolge van de glad heid niet meer door den chauffeur tot staan kon worden gebracht. TURKSCHE RPRF.LLEN STAAN TERECHT. 39 terdoodveroordeelden. De officier van justitie te Konstantino- pel heeft de doodstraf geëischt tegen 39 van de 105 personen, die in December j 1 wegens het smeden van een samenzwe ring tegen de regeering werden gearres teerd. Tot deze 30 behooren de sjeiks Esad en Ibrahim. De meerderheid der beschuldigden verklaarde geen politieke bedoelingen tegen de regeering te hebben gehad. Hun werd echter niet vergund den bijstand van rechtsgeleerde verdedi gers in te roepen. De krijgsraad zal he den een uitspraak doen. Verscheiden journalisten uit Smyrna zullen terechtstaan onder beschuldiging onjuiste berichten inzake deze ongere geldheden te hebben gepubliceerd. Ook zal de commandant der gendarmerie to Menemen worden gehoord, die evenals twintig soldaten, er van wordt beschul digd de orders der regeering met ten uit voer te hebben gebracht. IN EEN AUTO LEVEND VERBRAND. Onder groote belangstelling ia te Lon den het- proces begonnen tegen den zwendelaar en moordenaar Rouse, die er van beschuldigd wordt in November op een landweg bij Northampton een onbe kende in. zijn auto te hebben vermoord en vervolgens in brand te hebben gestoken. Werklieden vonden later in den nacht den brandenden wagen en het geheel ver koolde lijk, dat ondanks alle nasporingen tot dusverre niet kon worden herkend. 107a tr~W Bmtdardao BB Januari. Hilversum. A.V.R.O. 89.60 Chruaofoom; 10—10.16 Morgenwijding; 10.30—12 Conoert door hat A.VJl.O.-Kwintet; 12.30—2 Gonoart door het Orkest van hat Luxor Palast ta Rotterdam; 22.30 Halfuur voor da Vrouw; 3—4 Naai- curaui; 4—6 Ziakenuur; 66.20 Pia no-voordracht; 6.20—3.30 Gramofoon; 6.30—7 Radio Volkeuniversiteit. Cur- eus: Inleiding tot de Parapsychologie. Spreker: Drs. W. H. C. Tenhaeff; 7 7.30 Engelsche les voor gevorderden; 8.30—8.45 Sportpraatje; 8.460.40 Concert door het Omroep-Orkest; 9.40 uur Aansluiting aan het Concertge bouw te Amsterdam; 10.0510.30 De heer A. Veraart over: De doodelijke mist in de Maasvallei; 10.30—10.45 N ieuwaberichtón; 10.45—12 Gramo foon. Huizen. K.R.O. 8—9.16 Gramofoon; N.C.R.V. 10—10.30 Zang door 't N.C. R.V.-Dameskoor; 10.3011 Korte Zie-; kendienst; K.R.O. 11.3012 Godsdien stig halfuurtje; 12>1.30 Concert door het K.R.O.-Trio; N.C.R.V. 2—2.15 Gramofoon; 2.16—3.15 Cursus fraaie handwerken; 3.16—3.45 Vrouwenhalf uurtje; 45 Ziekenuurtje; 56.30 Concert (Viool, Cello en Piano); 6.30 —6.45 Gramofoon; 6.45—7 Cursus Knippen en Stofversieren; 77.30 Vroolijk Allerlei; K.R.O. 8—11 -Con cert door het K.R.O.-OTkest en Gramo foon; 10.46—11 Toespraak door Pas toor L. H. Perquin; 11-12 Gramo foon. Vrijdag 30 Januari. Hllvarsum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; V.P.R.O. 10—10.16 Morgenwijding; V.A.R.A. 10.16 uur Voordracht; 10.30 uur Ziekenuurtje; 11.30 uur Gramo foon; A.V.R.O. 12.30-2.30 Concert door het Omroep-Orkest en Pianovoor dracht; 2.30—3 Schooluitzending; 3— 4 Concert door het A.V.R.O.-Kwintet; V.A.R.A. 4 uur Orgelspel; 4.30 uur Knutselwerkjes voor Kinderen; 6.16 uur Gramofoon; 5.30 uur Concert; 6.55 uur Actueele mededeelingen uit de Ar beidersbeweging; 7.10 uur De heer W. H. Vliegen over: Oorsprong, geschiede nis en hedendaagsche stand der socia listische beweging; 7.45 uur Gramo foon; V.P.R.O. 8 uur Weekuitzending; 8 uur Catechisatie; 8.30 uur Concert; 9 uur De heer Herman Wolf over: Frans Werfel als dramaticus; 9.30 uur Concert; 10 uur Persberiohten; 10.15 uur „De Klop op de Deur" door mevt. Ina Boudier-Bakker; 10.45 uur Gram mofoon; V.A.R.A. 11 uur Gramofoon. Hulzen. K.R.O. 8—9.15 Gramofoon; 11.9012 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 121.30 Concert door het K.R.O.-Kwintet; 1.30-2 Gra mofoon; 2—2.45 Kookpraatje; 2.45— 4.15 Orgelconcert; 4.307.15 Concert door hef Vrijwillig Muziekkorps le Regiment Huzaren te Amersfoort; 8.15 —5.90 De heer Max Gerisch over: Tourisme in Duitschland; 5.30—6 Ver volg Concert; 6-6.25 Tuinbouwhalf- uurtje; 6.25-6.45 Vervolg Concert; 6A5 —7.15 Cursus Engelsch; 7.157.45 Dr. W. G. N. van der Sleen over: Indié als toeristenland; 7.459 Concert door het K.R.O.-Orkest; 9 uur Nieuwsberich ten; 9.15—9.30 Vervolg Oonrert; 0 30 10 Spreker de heer Wies Moens; 10 10 46 Vervolg Concert; 10.46—12 Gra mofoon. lang werd "geacht, waarom hij voorstel de, dat de vergadering zich daarover zou uitspreken. Na eenige discussie sprak de vergade ring zich uit in de volgende motie; „De Bond van Kaasproducenten in openbare vergadering bijeen op 23 Janu ari 1931 in café Van Vuuren te Bleskens- BImet eenige verwondering kennis geno men hebbende van uitingen, als zou de boerenbevolking van de Alblasserwaard, meer in het bijzonder van het Westelijk deel daarvan, op de totstandkoming van de Prov. Wegen minder prijs stellen; van oordeel, dat dergelijke uitingen een totaal onjuistèn indruk zouden kunnen ^spreekt zijn erkentelijkheid uit voor hetgeen ter bevordering dier plannen door verschillende commissies en auto riteiten en vooral door het prov. bestuur werd gedaan; ziet met groote belangstelling uit nsar het tijdstip, waarop ook met de recon structie van den weg Alblasaerdam— Meerkerk een aanvang zal worden ge maakt, overtuigd, dat de voorgestelde ver betering een levensbelang voor de streek dringt er met klem op aan dat alles wat tot bevordering eener spoedige vitvosring van het Prov. Wegenplan in de Waard zou kunnen strekken, wordt gesteund; besluit deze uitspraak tor kennis te brengen van de diverse Wegencommis sies, Ged. Staten dezer provincie, de Ka mer van Koophandel te Dordrecht en van alle autoriteiten en colleges, die zy meent dat bij deze zaak zijn betrokken of be lang hebben of iets ter bevordering kun nen doen, met bet verzoek de spoedige totstandkoming zooveel doenlijk te bevor deren.'* NEÖ. PROTESTANTENBOND. Haastrecht De afdeeling Haastrecht van den Nederlandschen Protestanten- Bond hield eön openbare vergadering waarin als spreker optrad Ds. Prins van Wijngaarden, uit Drimmelen. Spr. behandelde het onderwerp „Albert Schweitzer als zendeling-arts". Over Schweitzer's persoon deelde de spreker mode, dat hij afstamde uit een predikan ten-familie en was geboren in den Elzas, Schweitzer voelde zich één met zijn volk, maar kende door de wisselingen van na tionaliteit der Elzassere feitelijk fee» var derland. Op jeugdigen leeftijd (21 Jaar) werd hij predikant en besloot te zullen doorstudeeren tot hij 30 Jaar oud waa. Dan zou hij zich in dienst stellen van de menschheid, al wist hij niet hoe. Hij wordt gedreven door het besef van een gelukkige jeugd, wat hem verant woordelijkheid oplegt. Hij hoort van het lijden der nutuur-kinderen in den Kon go. Juiat lijden groote ellende, wat "aak niet rerwaobt wordt (elaape ekto door de taetao-vlieg, en andere kwalen). Nu moet hij al rijn anderen arbeid (o.a. ale privaat-docent in de theologie, etu deeren in de medicijnen en de muziek, "S Bach, en orgelbouw) beëindigen, Bach schreef hij oen standaard ei Zijn prediking waa. Eerbied voor alle levena. Schweitzer had een gevoel van schuld jegena de negers, die lot nog toe de kwade dingen hadden ontvangen (drank, ziekten). In hun wanhoop, bij gebrek aanme- diarhe hulp, laten zich door de kwak zalvers hun geld 'altrenen. Als medicus verricht Schweitzer veel nuttig werd, bijgestaan door zijn assistent Jozef, een door hem opgeleide inlander. Schweitzer's vrouw moest wegens het klimaat naar haar land terugkeeren. Na drie en een half jaar volgde ook Schweit zer. Hij behorode later tot de krijgsgevan genen, een mensch, met hooge idealen, waarvoor hij groote persoonlijke offers heeft gebracth, waarvoor hij in Berlijn en later in leiden zijn benoeming als hoogleeraar afwees! Na de pauze gaf Ds. Landstra licht- boelden van ziekenhuizen en patiënten in den Kongo, een en ander door den «pre ker toegelicht. Terecht zegde Ds. landstra den spre ker dank namena alle aanwezigen, die de rede met belangstelling hadden aan gehoord. i Voor het zendingswerk werd gecollec teerd In de zniil f 22, terwijl een nulde gever er nog f Ï5 bij legde. Voorts kwam het netto honoiarlum van den spreker er bij, zoodat erl ongeveer f 05 kon wor den afgedragen. Aan het einde van de lezing sprak de heer M Bakker, bestuurslid van de af deeling, een wnoU van afscheid lot Da. en Mevr Landatia als bestuursleden van de afdeeling. Spl. reide, dat hun werk niet slechts waa, fcrat de functie hen op legde, maar dat Aj veel meer deden Spr. denkt ook oanlhun groote toewijding voor de bibliotheek „Fust en Vrijheid Spr. eindigde metlgoede wensehen voor hun nieuw verblijf Ito Middelburg Ds. Landstra brA-ht den heer Bakker dsnk voor de goedd woorden zijn vrouw en hem toegesproken. Hij hoopte vsp hsrte. dat het de afflecling niet aan too- wiiding zal ontbraken en dat zij zal groeien en bloeien Gemeenteraadsverkiezing. Ouderkerk a.d. IJssel De eerste twee candidaten van de door de S.G. Kiesver- eeniging alhier samengestelde lijst voor de a.a. gemeenteraadsverkiezing zijn de heeren A. M. Hoogendijk Jz. en W. Boa. „Helpt elkander". OudBrkerk a.d. IJssel. Blijkens het fi nancieel verslag van de vereen. „Helpt Elkander", bedroegen de inkomsten over het afgeloopen boekjaar f 4201,3d. De uitgaven bedroegen ruim f 5200, zoodat men een nadeelig saldo had van om streeks f 1000, dat door het reservefonds, groot f 3000, zal moeten worden gedekt. De heeren A. Holdermans, P. Gou- driaan en Ant. van Wijk zijn als be stuursleden dezer vereemging herkozen. Amaide. Aan de openhare lagere school is met ingang van 1 Februari benoemd tot tijdelijk onderwijzeres A. van Hens- den, onderwijzeres te Oegstgeest. Voor den dienstplicht, lichting 1932, hehben zich 19 personen doen inschrijvon. "Bij den correspondent der arbeidsbemid- deling staan thans 50 werkloozen inge- schreven. Donderdagavond geeft de zangver. „Zanglust" een uitvoering in de zaal van den heer J. G. Dieponhorst, voor hare donateurs enz. Amm De familie Hofman uit Amsterdam zal dien avond optreden ter afwisseling van het programma. Minder aangenaam. Polsbroek. Het overkwam den kruide- nier W. V. te Vliet. Met zijn kruideniers wagen onderweg zijnde, schoot eensklaps het lemoen af en ging de wagen, met den voerman er in, te water. Het paard, een struikmak dier, kuierde heel kalm met het lemoen achter zich huiswaarts. De man zelf waa spoedig op 't drojfa. Me den .wagen ging 't niet zoo vlot. Na eerst een poos getobt te hebben, moest toch de hulp van den timmerman J. Vermag worden ingeroepen, die met zun takels en touwen het voertuig weer op den wal bracht. De schade liep nogal af. De jongedochter A. van D. uit Vlist viel bij J. v. d. A. van den zolder Zg /bezeerde zich daarbij zoodanig, dat zg eenigen'tijd gedwongen ia rust te houden Een zoon van den heer G. van Duu- rerf hakt® zich bij zijn werkzaamheden zoodanig met een bijl in zijn been, flat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De wonde moest gehecht wor den en de jongeling zal voorloopig rust moeten houden. tn de vergadering der commissie tot wering van schoolverzuim zgn res pectievelijk tot voorzitter en seerrtana gekozen de heeren 8. Roeleveld en J. van Ruijswijk. Door een paard getrapt. Waddinxvaan. De landbouwer G., wo nende aan den Zuidelijken Dwarsweg, kreeg op het erf van zijn boerderij van ziin paard een zoodamgen slag tegen- de borst dat hijinaepzakte en bewusteloos bleef'liggen. Een paar huisgenooten droe gen hem zijn woning binnen. De inmid dels gewaarschuwde dokter was spoedig (er plaatse en constateerde zware digs kneuzingen. G. toeztand is zeer zorgwekkand. 107a. Zonder verder een woord te zeggen, legde Rob zich in zn volle leng te op de vleugel, met z'n gezicht naar de machine toe, terwijl Daan z n plaats achter Kapitein Smith innam. Ze had den slechts even gevlogen, toen ze een schoener in 't richt kregta. DiohtsrWJ gekomen was het dek duidelijk te onder scheiden. Rob hief zich opgewonden op, want bij het stuurrad lag een meisje ge knield, niet ouder dan twintig jaar. „Ze is vast alleen op de sohoenerl" riep Rob 108. Lorna beduidde Rob, dat wil de dalen. Rob knikte en het volgende oogenblik zwaaide het vliegtuig in een groote cirkel omlaag. De drijvers scheer den over het water en Rob maakte zich gereed, om op de schoener te springen, zoodra de gelegenheid zich voordeed. TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhoventchs Courant WOENSDAG 28 JANUARI 1981 Rouse, van beroep handelsreiziger, was in financieels moeilijkheden geraakt door allerlei relatias met vrouwen. Hij heeft getracht het te doen voorkomen, alsof hij overleden was en daartoe bracht hij een hem onbekende om het leven. Hoe wel de deskundigen hebben aangetoond, dat de moord met voorbedachten rade is gepleegd, blijft Rouse dit ontkennen en- beweert, dat de passagier het slachtoffer is geworden van eigen onvoorzichtig heid. TREINRAMP IN AMERIKA. Zes dooden. Zaterdag sprong bij Oakdale (Ver. Sta ten) een exprestrein van de rails, waarbij een stoker en een machinist en vim- pas sagiers het leven verloren. De mecsten der gedoode personen waren zoo zwaar verminkt, dat herkenning niet mogelijk was. Tientallen personen werden gewond. Het blijkt, dat de locomotief en negen wa gens in een bocht van de rails liepen en te pletter stootten tegen een rotswand naast het- spoor. Een hulptrein met dok ters en verpleegsters is naar het tooneel van de ramp gezonden. DE BANDIETEN VAN CHICAGO. Gisteren is te Chicago weer eens een buitengewoon brutale ban dietens treek uitgehaald. In een der drukste straten hebben vijf bandieten twee bankloopers aangevallen. Zij maakten Vkn hun revol vers gebruik, welk vuur door de politie werd beantwoord. Een der bankloopers een roover en een omstander* werden ge wond. De bandieten slaagden er echter in, met medeneming van *9.000 dollar in contanten in een auto te ontkomen. Zij vonden zelfs nog tijd, hun gewonden ka meraad op de vlucht mede te nemen. DE MOORDENAAR VAN DUSSEL- DORP. Nog een bekentenis. Bij het voorgezette verhoor van Peter Kurten, den moordenaar van Dusseldorp, heeft deze bekend nog een misdaad te hebben gepleegd. ^ij zou een vrouw van 23 a 25 jaar, waarvan hij een nauwkeurige be schrijving wist te geven, te Dusseldorp- Oberoassel hebben vermoord en haar lijk in den Rijn hebben geworpen. Het is thans bewezen, dat Kurten zich aan 12 moorden en meer dan 35 pogingen tot moord heeft schuldig gemaakt. SLACHTING IN EEN HOENDERPARK Een echtpaar, dat een villa bij een plaatsje in California bewoont, bezat een groot hoenderpark, met circa 250 kip pen. Bij het voederen der dieren had de eigenares, Mrs. Swing, haar briljanten ring laten vallen, die in het voeder te recht kwam en onvindbaar was. De ver denking viel nu op de kippen, van wie er een het kleinood stellig had doorge slikt. En daar het bezit van den ring het echtpaar boven alles ging, werd een verwoede strijd aangebonden met de kip pen. Het eene hoen na het andere werd ter dood veroordeeld en na dagen van spanning bleek de maag van de 196e den ring te bevatten. Na deze slachting ontbrak het echt paar nog niet de lust om een groot deel van de-gedoode hoenders bij hun eerst volgende maaltijden te verorberen, maar het slot moet geweest zijn. dat zoowel in den tuin als op tafel de kippen bij hen hebben afgedaan. EEN OUDE ZAAK. Erfenis van 250 jaar geleden. In Frankrijk is men bezig om een eigenaardige oude erfenisgeschiedenis, die vijftig jaar geleden veel belangstelling genoot, weer uit den doofpot op te die pen. Ongeveer 250 jaar geleden, in 1670, ging een schoenlapper uit Chateau- Thierry, een zekere Jean Thiéry, zijn ge^ luk eens beproeven in Weenen. Dat hij biermede geen slechten gooi had gedaan, bleek bij zijn dood, toen hij een vermo gen van 50 millioen francs naliet. Daar de erfgenamen niet kwamen opdagen, werd het bedrag bij een bank te Vene tië gedeponeerd ;eerst in 1791 deden zijn afstammelingen een poging om in het be zit van den sohat te komen. Tevergeefs echter. Eenige jaren later, legde Bona parte, op bevel van het Directorium, be slag op het bedrag, ten einde er het on derhoud van zijn troepen mee te kunnen betalen. Hiertegen protesteerden de erf genamen en dit gaf aanloiding tot een proces, dat tot 1880, dus bijna een eeuw lang duurde; weer echter vischten de erf genamen achter "het net. Thans begint de affaire te herloven. Een der erfgenamen, Adophe Dujardin, een spinner te Roubai, beweert in rechte lijn van den sprookjesachtigen schoen lapper a.f te stammen. En dat zijn be wering niet geheel ongegrond is blijkt uit het feit. dat een bewoner van Rüssel hem 200.000 francs voor zijn aandeel in de erfenis heeft geboden. VIER 'PERSONEN GEDOOD. Door een dynamietpatroon. Te Tunis speelde zich Zaterdag een ontzettend drama af. Een man, wiens vrouw hem verlaten had, begaf zich naar de woning, waar de vrouw en haar vriend zich bevonden en wierp een dynamietpa troon naar binnen. Een hevige ontplof fing volgde, waarbij de vriend en drie in in een aangrenzende woning huizende vrouwen om het leven KSvamen. ONTPLOFFING OP SPAANSCH SCHIP. 11 personen gedood; 4 zwaar gewond. Maandag is aan de Spaansche kust in de nabijheid van Alicante een Spaansch stoomschip op een rots geloopen. Het schip was met een lading carbid op weg van Barcelona naar San Sebas tian. Op zijn S.O.S.-signalen kwamen twee andere Spaansche schepen te hulp, die het «chip op sleeptouw namen en het op het strand zetten, Hier werd de la ding overgeladen en top de duieternle viel, ging men hiermee verder bij fakkel licht. Waarschijnlijk tengevolge van on- vooreichtigfheid is een vonk van een der fakkels in de caorWd-lading terecht geko men, waarop een vreeselijke ontploffing volgde. In een oogwenk stond het «chip in lichter laaie. Ook de beide ter assis tentie gekomen schepen, die reeds een groot deel van de lading hadden overge nomen, werden aangetast. Nog voor dat de meeste leden der bemanning zich in veiligheid hadden kunnen brengen, waT ren van de drie schepen nog slechts uit gebrande wTakken over. In totaal werden hij deze ramp elf man gedood, terwijl vier leden der bemanningen zware ver wondingen opliepen. VUURGEVECHT MET COMMUNISTEN. Een bloedige strijd. Te Geesthacht bij Hamburg zou Maan dagavond een nationaal-socialistische vergadering plaats hebben, waaraan on geveer 200 personen zouden deelnemen. Tegen acht uur kreeg de politie in Ber- gedorff bericht, dat een honderdtal com munisten zich op weg naar Geesthacht had begeven. Eei^ afdeeling politie werd terstond naar Geesthacht gezonden, waar tusschen haar en de inmiddels aangeko men communisten een verwoed gevecht werd geleverd. De politie werd met steo- nen en knuppels aangevallen en bescho ten. De politie beantwoordde het vuur en pr werden twee personen'gedood. Twee politiemannen kregen schotwonden, een derde werd door stokslagen ernstig ge wond. Negentien personen werden gear resteerd. Het bleek, dat meer dan 32 schoten op het vergaderlokaal waren ge lost. IN HET MODERNE LAND. Een paradijs voor waarzeggers. In de Vereenigde Staten, waar onge veer honderdduizend mannen en vrouwen er hun beroep van maken hun mede burgers nauwkeurig op de hoogte te hou den van het verleden, heden en de toe komst, heeft een onderzoek uitgewezen, dat jaarlijks 125 millioen dollar terecht komen in de zakken van waarzeggers, kaartleggers, handlezers, sterrenwiche laars en andere profeten, wier adviezen juist in dezen malaisetijd op hoogen prijs worden gesteld. New York alleen reeds telt 15.000 tot 20.000 waarzeggers en -zegsters, die tezamen jaarlijks 25 mil lioe» dollar ontvangen. De vindingrijkheid dezer moderne pro feten kent geen grenzen. Een New York- sche astrologe berekent haar klanten, al naar hun omstandigheden en haar voor spellingen, 25 tot 100 dollar per consult. Uit schriftelijke adviezen goniet zij alleen reeds maandelijks een inkomen van tien duizend dollar. Een sterrenwichelaar te Chicago heeft een honderdtal vaste klan ten, allen welgestelde zakenlieden, voor wie hij maandelijks tegen een vaste ver goeding van duizend dollar per jaar eon „zakenhoroscoop" trekt. Onder de velen, die tot de trouwe be^ zoekers van de waarzegsters behooren, bevindt zich een groot aantal bankdirec teuren, beursmakelaars, rechters, profes soren en dames uit de boste kringen, alsmede afgevaardigden van het Huis en senatoren. In Wallstreet zijn vele waar zegsalons even luxueus ingericht als de privé' vertrekken der groote financiers, terwijl de deftige Fifth Avenue-wijk vele gelegenheden telt, waar uit theebladeren en koffiedik de toekomst wordt gelezen. PLATINA GEVONDEN. Dezer dagen zijn groote platinalagen, naar gezegd wordt de rijkste ter wereld, ontdekt op het eiland Chiloè in Chili. Beweerd wordt, dat de lagen -12 14 gram pet ton bevatten. PROVINCIALE ALMANAK VOOR ZUID-HOLLAND. Bij den uitgever N. Samson te Alphen aan den Rijn verscheen de jaargang 1931 (de 43e) van den bekenden Provincialen Almanak voor Zuid-Holland. Blijkens den titel is dit werk voornamelijk ten dienste van gemeente-, .waterschaps-, polder- en andere besturen. Wij stellen ons voor, dat de laatste categorie van gebruikers zich allengs zal uitbreiden, naarmate de practische waarde van den almanak blijft stijgen door de verbeteringen, die gere geld in den inhoud worden aangebracht. Tot de voornaamste .rubrieken behoo ren die der besturen van provincie en gemeenten met. omtrent de laatste veler lei gegevens, voorts die van de hooge collegiën van staat en departementen van algemeen bestuur, verschillende gegevens ten bate van handel, zeevaart, nijverheid, waterschapsbesturen enz. In de rubriek gemeentebesturen zijn thans ook opgenomen het adres der se cretarie en de tijd van openstelling daar van, telefoon- en gironummers. Voorts biedt deze jaargang voor het eerst gege vens omtrent de intercommunale drink waterleidingen in deze provincie. AFBEELD INGEN-TELEGR AF IE. Proeven van de Fa. De Vrie» Robbé Co. Tusschen Nederland en Oost-Indië zal binnenkort de dienst der facsimile-tele- grafie (afbeeldingen-telegrafie) geopend worden. De toestellen voor het verzenden en het ontvangen dier telegrammen be vinden zich thans voor proeven op het laboratorium der rijkstelegraaf te 's-Gra- venhage. Men wil eerst de noodige ervar ring opdoen, schrijft de N. R. Ct., met het oog op tarieven, storingen enz. Vandaar, dat op geregeld tijden telegrammen, in facsimile, waaronder ook vallen teeke- ningen zwart op wit, overgestemd wor den. De firma De Vrv#s Robbé Co. werd in de gelegenheid gesteld enkele teeke pingen van constructie-onderdeelen naar haar ïmntoor te Semaraag over te laten «eintn, Zoo w»rd over een oowtrootief detail van ssn partij door ds fabriek te Gorinchem te maken stalen deuren, tele- graiiach acooordbevinding gevraagd. Zon der deze nieuwe technische mogelijkheid zou een zeer uitvoerige telegrafische be- echrijviig noodig zijn geweest, die toch niet zoo duidelijk kan spreken, als de teekening. De firma ziet vooral voor technische ondernemingen in afbeeldingen-telegrafie groote mogelijkheden, want leveringen uit Europa zullen in vele gevallen hierdoor veel sneller kunnen plaats vinden. Het antwoord bereikte het kantoor te Gorin chem reeds binnen twee dagen, nadat de teekening verzonden was, waarna zij weer kon doorgaan met construeeren. Een dergelijk resultaat zou op geen andere wijze te bereiken zijn geweest. MARS EN VENUS Zijn ze bewoond? In een lezing heeft Prof. Leon Camp bell, hoogleeraar in de sterrenkunde aan de Harvard-Universitoit verklaard, dat hij het mogelijk acht, dat er organisch leven van den een of anderen vorm be staat op Mars of Venus, of op beide pla neten. Hetzelfde acht hij mogelijk voor een aantal planeten, die tot andere zonne stelsels behooren dan het onze. DE SCHATTEN DER AARDE. Voor de meesten onzer ligt over het bedrijf in de steenkolen- en zoutmijnen nog altijd een sluier van geheimzinnig heid, dien we graag eens zouden oplich ten om van deze interessante bedrijven wat meer te weten te komen. Daarin helpt ons de N.V. Stoomtabaks fabriek Niemeijer te Groningen, die een album uitgeeft! gtetitejd: „De Schatten der Aarde". In een prettlgen vorm bevat dit album een beschrijving van het veelomvattende bedrijf xan een steenkolen- en een zout mijn. De tekst, die nog boeiender is ge maakt door een verhaal, dat er in ver werkt is. wordt toegelicht door 120 fraaie en duidelijke plaatjes in koperdiepdruk, die klikjes geven op de installaties en den arbeid in de mijnen. Album en plaatjes worden gratis ver strekt op de bons, welke men aantreft in de bekende SteT-Tabak, Friesche Heeren baai enz., van de Firma Niemeijer. WEER EEN KONINGSGRAF ONTDEKT. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Egyp tische professor Selim Hassan bij The mis een oud koningsgraf heeft ontdekt, met schatten, die het graf van Toet-ank- \hmen evenaren of misschien zelfs over treffen. Het graf, dat stamt van ongeveer 5000 jaar vóór Christus, bestaat uit twee ge welven, die geheel ongeschonden zijn. De mummie rust in het eerste gewelf op een prachtige sarcophaag en draagt een gou den kroon met kostbare juweelen. De tweede ruimte is gevuld met siera den, prachtige edelsteenen en gouden en albasten voorwerpen, zooals men nog zel den heeft gevonden. Het graf zou het graf van den priester-koning Tarso Ankh zijn. HET DALEN VAN LANDVLIEGTUIGEN OP ZEE. Een interessante proef. Op zee, nabij Felixtown, heeft een En gelsche militaire vlieger Maandag een in teressante proef genomen om met behulp van met lucht gevulde zakken een land- vliegtuig, dat op het water moest dalen, te redden. De machine was aan de vleu gels voorzien van „zwemzakken", die door den piloot van z'n cockpit uit met sa mengeperste lucht werden gevuld. De proefneming verliep aanvankelijk neei twijfelachtig. De machine verdween vol komen onder water, doch verscheen, dank zij den luchtzakken, spoed'g weer aan de oppervlakte. De bestuurder kon, door weekt van het zeewater, uit zijn toestel worden bevrijd. L 0 P I K. Openbare Raadsvergadering op Dinsdag 13 Januari, des v.m. 10^0 uur. De heer Strien is met kennisgeving af wezig. De Voorzitter opent de vergade ring met gebed, daarna volgt voorlezing der notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Daar dit de eerste vergadering is in 1931, spreekt de V o o r z i 11 e r den Nieuwjaarwensch uit. Hij hoopt, dat de raadsleden onder Gods zegen eendrachtig samen mogen werken tot heil en welzijn' der gemeente. D® commissie voor kasopname van den gemeente-ontvanger h eeft rapport uitgebracht, vermeldende, dat de reke ningen en bescheiden in orde zijn bevon den. Ingekomen is een schrijven van de commissie van toezicht op het lager on derwijs, dat zij de vergoeding, groot f 25, niet meer wenscht te aanvaarden, aan gezien deze commissie geen werk heeft en dus ook geen belooning behoeft. De Voorzitter juicht de houding dezer commissie toe en hoopt, dat dit voorbeeld navolging zal vinden. Ged. Staten zonden een brief betref fende de begrooting 1931, waarover ver schillende op- en aanmerkingen met ge- wenschte veranderingen. De Voorzitter behandelt de ver schillende aanmerkingen en gewenschte veranderingen en stelt den Raad voor de ze aan te brengen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Eveneens verzoeken Ged. Staten in de begrooting 1930 verschillende posten te herzien, waartoe op voorstel van B. en W. wordt besloten. Aan de orde ia thans het verzoek van den.JCerkeraad der Ned, Herv. Gem., om medewerking bij oprichting eener Hirv. Chr. fehool tt Lapik (dorp), De Voorsittsr wenscht dit veraosk eerst in gesloten vergadering te behan delen, waartoe de Raad in geheime ail- ting overgaat. Na heropening eegt de V e e r s i 11 e r, dat B. en W. voorstellen op bovenge noemd veraoek afwijzend te beschikken, doch alvorens tot stemming over te gaan, geeft spr. over deze zaak het woord aan wethouder Van Hardenbroek. Deze zegt, dat in een gemeente als Lo- pik, dit verzoek de algemeene belangstel ling heeft gewekt. Het verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. beeft ook ten volle spr.'s aandacht gevraagd en als vertegenwoordiger der A.-R. Par ten heeft hij zich ernstig afgevraagd, hoe in deze te handelen, té meer, daar hij zeer zeker een voorstander van het Chr. onderwijs is. Doch aangezien er in de ge meente ruimschoots gelegenheid bestaat voor het ontvangen van Chr. onderwijs, is spr. als wethouder op grond van den afgelegden eed, verantwoord, door aan inwilliging van dit verzoek, niet mede te werken. Gezien het groote aantal school- strij4eo, die door verschil van meening reeds worden gestreden, koestert hij de vrees, dat indien dit verzoek door den Raad wordt ingewilligd, binnen een kor ten of langeren tijd een verzoek zal bin nenkomen van de voorstanders van het openbaar ondei*wijs voor het oprichten eener nieuwe openbare school. Men moet niet vergeten, dat daartoe slechts 13 kin deren noodig zijn e voor de hier betref fende aanvraag 40. Spr. geeft dus in ernstige overweging om in het belang der gemeente, vooral met het oog ook op het geldelijk evenwicht, naar het voorstel van B. en W., aan dit verzoek geen mede werking te verleenen. De heer De With zegt, dat hij er van overtuigd is, dat bij inwilliging van dit verzoek, er nooit een openbare school meer zal verrijzen. Zeer zeker is er Chr. onderwijs genoeg in deze gemeente, maar wanrom mogen de Hervormden ook geen Chr. onderwijs? De Voorzitter bren^ daarna het verzoek in stemming. Het wordt ver worpen met 3 tegen 2 stemmen (de heer Oskam heeff inmiddels de vergadering verlaten). Aan de orde Is thans de genoemine van een hoofd aan de openhare lagere school te Lopik (dorp) in de vacature Bopschoten. Na stemming bliikt de heer Van Kra lingen te CothpTi gekozen te zijn met' 3 stemmen (2 blanco). Rondvraag. Wethoiider Van Vliet vraagt naar de oorzaak van den hoogen wa terstand m de Lopiksche Wete ring gedurende den laatsten tijd waarop wethouder Van Harden broek antwoordt, dat de waterstand hier zeer ongelukkig is, omdat het in- en u'tlaten over twee provincies loopt. n.l. over Zuid-Holland en Utrecht. Repds 'aren is hii Ged. Staten er op aange drongen, hierin verbeteringen te hrencen. De Voorzitter vindt de opmerking van den heer Van Vliet zeer juist en vraagt den Baad maehtMng, deze zaak met B en W. nader te bezien. Daarna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. SCHELLUINEN. Op Zaterdag 10 Januari vergaderde de gemeenteraad met zes leden, de heer A. Duijzer was wederom afwezig. De Voorzitter, burgemeester J. G Diepenhorst, opent de bijeenkomst met den Nieu.vjaarswensch, dat 1931 zoowel voor de leden als voor anderen onder Gods zegen een goed jaar mag worden, een jaar, dat een einde maakt o.a. aan malaise en werkloosheid. Ingekomen is een verzoek van het ge meentebestuur van Gorinchem, over hei medegebruik van de nieuwe ziekenbarak aldaar Schelluinen kan -van Gorinchem het recht verkrijgen bij besmettelijke ziek- tö van deze barak gebruik te maken le gen een vergoeding van 6 cent per jaar en per inwoner. De Voorzitter en de heer Z a n e n juichen dit voorstel toe; elke gemeente wordt door de wet verplicht in deze de noodige maatregelen te treffen Deze op lossing is voordeeliger dan een barak van de gemeente alleen. Met algemeene stemmen besluit men tot het aangaan van een overeenkomst voor den tijd van 40 jaar. Werkverschaffing. 4 Voorts is ontvangen een mededeeling van den minister, dat voor werkverschaf fing in andere streken alleen gehuwden in aanmerking komen De. Raad had het voornemen ongehuwden uit te zenden, die dan vergoeding der reiskosten van ge meentewege zouden bekomen. De heer Verhoef betreurt 's minis ters antwoord zeer. „De werklooze vrij- Het Duel der toekomst. «al hri op den dun? wiiiw? gezellen moeten due maar op een koutje URm." «sent htj. Een verzoek van ie gem. Dordrecht, •sn etnkje groid in hunr te mogen s«t- vangen voor den boow van een transfor- matprgeboowtje, wordt toegeetaan( de jaarlijksche hunr zal f 1 zij». Hierop komt aan de orde een ontwerp voor een nieuwe politieverordening, inge diend door B. en W. Hierin komt één ar tikel, n.l. over cafésluiting op een deel van den Zondag, voor, dat bestreden wordt De Herv Kerkeraad en de consulent, ds. L. Nugteren te Giessen-Nieuwkerk, ijveren voor cafésluiting op Zondag. Als gevolg van deze actie besloot de Raad eenige jaren geleden tot cafésluiting op Zondag, alleen gedurende den Kerktijd. Dit besluit zou eerst van kracht worden na het tot stand komen der nieuwe po litieverordening Aan deze verordening werd aanvankelijk niet gewerkt, omdat de Raad toen pogingen tot inlijving der gemeente bij Gorinchem aanwendde. De heer Verhoef acht cafésluiting onnoodig. Hij is tegen dwang, Spreker wenscht inzonderheid het reizend publiek ook des Zondags gelegenheid te geven, hier een ververschink te gebruiken. De heer Z a n e n meent, dat de meer derheid der inwoners in deze geen dwang wenscht. De kerkbezoekers hebben geen last van het café. Men heeft beweerd, dat de kerkmenschen zich ergeren aan de fietsen, die vóór het café staan. Als bet café op het Kerkplein gesloten is, zouden de kerkbezoekers zich even goed kunnen ergeren, wani dan zullen de jongelui met de fiets aan de hand zich op dit plein vereenigen. Spr. stelt voor, bet besluit m te Lekken. De Voorzitter, die uit beginsel is voor sluiting onder kerktijd, adviseert het te handhaven. Het verbod geldt niet voor doortrekkende vreemdelingen. Weth. Kroon: Wat geschreven ie, blijft geschreven, zegv Paulus. Weth. De Bruijn ie vóór de slui ting. Hij vindt dat het veel te lang heeft geduurd, eer deze politieverordening is ingediend. De V o o r z i 11 e r wil zoo iets niet r«- zegd zijn, noch door den heer De Bruijn, tevens lid van de Kerkeraad, noch door iemand uit Giessen-Nieuwkerk. Veel om standigheden, w.o. onderhandeling met de gezondheidscommissie, waren oorzaak der vertraging. Met 3 tegen 2 stemmen wordt besloten, de bedoelde cafésluiting te handhaven. De heeren Zanen en Verhoef zijn er te gen; de heer Pierhagen houdt zich, even ais de vorige maal, buiten stemming Een ander artikel van het ontwerp is voor den heer Zanen aanleiding om te spreken over de vele onreine stoffen, die '8 zomers op het water van de Schelluin- sche Vliet drijven. Er dient meer te wor den gespuid. De Voorzitter zegt toe, dat hij in deze zich wenden zal tot de gemeente Gorinchem, die haar riolen in den Vliet loost, of wel tot het betrokken Water schap. De heer Verhoef maakt nog een op merking over het opsnoeien der boomen langs openbare wegen, waarna de ver ordening aangenomen wordt. Ingekomen is een verzoek van de firma De Vries Robbé fe Gorkum, waarin ze van de gemeente een garantie-regeling vraagt om de loonen voor de Schelluinsche ar beiders, in dienst dezer firma, op het ge wone peil te houden, zoolang deze firma wegens do heerschende crisis slechts 33 uren arbeid per week kan laten verrich ten. Zoo'n garantieregeling is reeds door da gemeente Gorkum aanvaard. De Voorzitter zou willen, dat men veel meer dan tot heden kon doen voor de werkloozen, maar de gemeente is er financieel niet toe in staat. De heer Verhoef: Waarom doen an dere arme plaatsen, b.v. Sleeuwijk, wel meer dan hier? Er is bier ook onwil bij de raadsmeerderheid. De heer Pierhagen wijst op aller lei andere menschen, b.v. de kleine boe ren, die ook te klagen hebben over de slechte tijden. Wethouder Kroon Als de arbeiders van de firma De Vries Robbé geen toe slag krijgen, verdienen ze toch nog meer dan een boerenarbeider De heer Verhoef (tot weth Kroon); U zou misschien willen dat zij nog minder verdienden dan bij U. Het is een schande, dat zoo'n rijke grondeigenaar, als voor wien U opzichter bent, zoo weinig betaalt. De Voorzitter roept den heer Ver hoef tot de orde. De heer Verhoef w ijst er verder op, dat het niet gelukt is van het Hervormd Armbestuur gedaan te krijgen dat het meer voor werk zorgt op het diaconis- land. De heer Zanen meent uit de bespre kingen te moeten afleiden, dat B. en W. geen voorstel willen doen om het verzoek van de firma De Vries Robbé in te wil ligen. Hij waardeert de bedoeling dezer firma, maar de Raad zou er niet mee klaar zijn: Arbeiders uit andere bedrijven hebben dezelfde rechten. Sprekers hoop blijft gevestigd op de Hervormde Diaco nie. De beide leden van den Kerkeraad, die hieir in den Raad zitten, hebben in dertijd beloofd, voor alle werkloozen te zullen zorgen. Waarom komt men dis belofte niet na? De heer Zanen is over tuigd, dat de diaconie veel werk kan la ten verrichten en dat de werkloozen lis ver arbeiden dan geldelijke ondersteuning ontvangen. De heer De Kreij: Waarom gaan ongehuwde werkloozen er niet op uit, om elders boerenwerk te vinden? Spr. wijst hen wel eens op advertenties, waarin boe renknechts worden gevraagd, maar ze willen er niet op ingaan. De heer Verhoef Een werkman van b.v een scheepswerf kan toch geen boe renarbeider worden. De heer De Kr tij heeft alleen per sonen op 't oof, waarvan het zeker li, dat sa 't boerenwerk verstaan. Maar ié

Schoonhovensche Courant | 1931 | | pagina 4