i 2ooo.X“^“21_ Plaatselijk Nieuws. haar Génève. Binnenland. 1000 overlijden. 300 An WOENSDAG U JANUARI 19M. 84» JAARGANG No. MM. JAR1 Tm Tolof. 20. Tel.-adros Vunnoolon Postrekening 13703 INGEZONDEN MEDEDEELING. vp (ia opennare vurgauonugeu, uw afdeeling Alblasserwaard van den Chr. echtgenoot 32 J. Jr. J., weduwe HOOG WATER. W. H. VLIEGEN. FEU1LLLI0N den IX. (Wordt vervolgd.) grepen wat de oorzaak van de heftigheid w NIEUWSBLAD VOOR ZUID HDLLANO EN UTRECHT SCH00NH0VEN5CHE COURANT OIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. M. G. Veer- 6 j., wed» Mannering. Ze gli opening en zag dat I DE NOOD IN DEN LANDBOUW. Op de openbare vergaderingen, die de van H. H. Dirkje m J. Ver in A. Glar >lis, b. van f. H, Storm- Koetsier d. van A. - Cornelia erheul en an W. W. Maria, d. S. Zandijk. t en M. H- igje, b. en ikamp. 5 j. en D. Bescherm Uw k verzorg baar dagelijks gel droog 2S, a go u CU.' onjuist zeggen: vloten taak i Advertentie! ueiB f 1.80: e, Ry f o.W tekst i Den volgenden morgen werd Honor wak ker van de klank van *n paar twistende stemmen. Buiten waren een paar man nen bezig heftig tegen elkaar te praten in het Swahili en een van de twee was tuurde door de tent- _whair reisgezel in een deken gewikkeld bij het vuur stond met vim ons Bericht ven Inschrijving, zijn volgens de diuin O«s blad is aangesloten bij het Bureau voor Publlcltellswaarde en bij den Bond van Adverteerders (l.b.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. - iên Mm 1 tot 8 re el ke reg«d meer 0 20. 8 maal plaatsing 8e maal per regel. Tufschen deu drievoudige prijs. P ACHTCOMMISSIE. Voor het ontwerpen van een regeling van de werkzaamheden eener in te stel len pachtcommissie heeft het hoofdbe stuur van de Holl. Mij. van Landbouw een sub-commissie samengesteld. Zij be staat uit de heeren D. de Boer (Stompe- toren), Jochem Blauwboer Kzn. (Scna- gen) en Fl. den Hartog (Hoog-Blokland). N.-l. ONDERNEMERSRAAD. Ir. J. A. Kalff voorzitter. Het wordt vrijwel zeker geacht, dat aan het einde dezer maand ir. J. A. Kalff, oud-directeur van de Ned. Spoor wegen en voorzitter van het Verbond van N ederlandsche Werkgevers, in de vaca ture van mr. Trip tot voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned. IndiÖ be noemd zal worden. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25. n vuRtgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE-HAVBANK te Schiedam, van Gulden bij verlies 9(10 Gul,len bÖ verli®8 1(1(1 Gulflen biJ verlie8 Afl Gulden by verlies van van hand of voet U van een oog. 1 Vv van een duim. W een anderen vinger. De aanlegplaats van de der stoomboot- diensten te Nijmegen ia geheel door het Waal water ingesloten. Boeren- en Tuindersbond op 7 en 8 Ja nuari te Groot-Ammers, Molenaarsgraaf en Giessen-Oudekerk heeft belegd, en waar als sprekers optraden te Groot-Am mers de heer Kolijn, van Gouda, en op de beide ander plaatsen de 2e voorzitter van dén C.B.T.B., de heer Chr. v. d. Heu vel, is met algemeene stemmen een mo tie aangenomen, waarin de afdeeling met ernst en klem op onverwijlde uitvoe ring van het contingeeringewetje aan dringt, speciaal ten aanzien van vleeech en boter, en van het geheele urgentie- program der centrale landbouworganisa ties. Na deze vergaderingen steeg het leden aantal der afdeeling tot ongeveer 250. Zijn vader bestolen. Alblasaordam. Een brandstoffenhdnde- laar alhier miste den laatsten tijd voort durend geld, samen naar schatting on geveer f 1100. Het is gebleken, dat zijn 13-jarig zoontje daarvan wel wat afweet en dat, deze het geld op verschillende manieren opmaakte. Vele kameraadjes profiteerden van de rijke beurs en de gul heid van den jongen. De politie 1 eefi eenlge personen aangehouden en iemand van Kinderdijk naar het Huls wan Be waring te Dordrecht overgsbracht als verdacht van afpersing. Alblasserdam. B. en W. hebben tot tij delijke ambtenaren ter secretarie be noemd den heer G. N. Nelemans van Ze venbergen en mej. J. A. de Bruijn van Schoonhoven. Bergambacht. Het bestuur van de wo- ningbouwvereeniging „Het Volksbelang” heeft het onderhoudswerk voor 1932 op gedragen aan de heeren Joh. de Graaf, deelnemen aan de conferentie, zoodat het inderdaad een wereldconferentie zijn zal. Zal zij resultaat opleveren? Zal zij er inderdaad toe komen grenzen te stellen aan de bewapeningen, die meteen een ver- mindering van die bewapeningen en dus een atap naar ontwapening, beteekenen? Er zijn tal van factoren, die tegenwer ken De\J>elangentegenstellingen tusschen de naties zijn groot en gevaarlijk. Maar er zy» ook iaktoren, Uie gebiedend eischen, dat er positieve resultaten moe ten komen Als daar zijn de schier ondra- gelijke verantwoordelijkheid voor de staatslieden, die de mislukking zouden veroorzaken, de duidelijke wil der >olkon in hun groote meerderheid, zich uitend In de aucialiaüacJje beweging, m het op treden van de algemeen» en de bisoudere pacifistische krachten, in de uitsprakeu der Interparlementaire Unie, in zaken als het N ederlandsche petitionnementen zooveel andere meer, en dan het laatste njaar niet het minste, in den schrik, de vrees en den aikeer van nieuwe oorlogen met hun onvermijdelijke gevolgen, ekouo- mische, cultureele en moreel», die in den zelfmoord der beschaving de vruchten van eeuwenlange opwaartsche ontwikke ling der menschheid door het barbaris me der verwoesting zouden doen verstik ken. Dit alle» zal eischen, dat er resultaten komen en we» degenen, die dat «ouden verhinderen. Laat ik dit woord besluiten met een uiting van den voorzitter der Conferentie, van Henderson, gegeven in het Engelsche Lagerhuis op 9 Maart 1931: „Als wij da internationale toestand be schouwen en ons rekenschap geven van het belang van goede internationale ver houdingen, zal ieder pnzer getroffen wor den door het kapitale belang van de ko mende Ontwapeningsconferentie. Van baar resultaten zal voor een groot deel afhangen de toekomst van Europa, ik kan zelfs zeggen van dé wereld in haar geheel. Als zij slaagt, en ik ben er zeker van, dat iedereen in deze vergadering dat vurig hoopt, dan zal een internationale opbouwende werkzaamheid verzekerd zijn. Indien zij daarentegen zou mislukken, wie kan dan de consequenties overzien, al wat wij er van zeggen kunnen is, dat dan een situatie zou intreden van den uiter sten ernst.” De schrik voor dit laatste en het ver langen naar het eerste, ziedaar, twee te gengestelde maar thans sapaenwerkende faktoren, die de hoop en het geloof stalen en sterken, dat deze conferentie een be gin moge maken aan een tijdperk, waarin het wapengeweld als rechtsmiddel zal hebben afgedaan. Vernohijut Mnandng, W««en*d«g en Vrijdag- W bij vo-riuibetn- lin« voor Schoonhoven pvi ABONNÉ’8 vim dit blad, in het bez.it timmerwerk, P. de Langen en G van den Berg, metselwerk; H. Veer, schilderwerk en T. van Zoest, amidswerk. B. en W. hebben vergunning ver leend aan den heer J. Bouwman, tot h«t bouwen van een woonhuis met veestalling aan den Eenigen Dijk. Alhier wordt voor le soort kaas besteedt van f 2528 en voor 2e soort van f 2124 de 50 K.G. Voor vette varkens wordt besteed tot f 17 per 50 K.Q. Veerpont afgedrevén. Bergambacht. Een passeerende vracht boot voer de reep van het pontveer aan Bergstoep stuk, waardoor de pont weg dreef en te Ammerstol werd terug ge vonden. Bergambacht. De bevolking dezer ge meente bestond op 1 Januari 1931 uit 1886 m. en 1776 vr., totaal 3662 zielen. Zij vermeerderde in divjaar door ge boorte met 43 m. en 89 vr., totaal 82 en door vestiging in de gemeente met 188 m. en 160 vr. Totale vermeerdering dus 380. Zij vermeerderde door overlijden met 31 m. en 22 vr., en door vertrok uit de gemeente met 131 m. en 143 vr. Totale vermindering 827, zoodat do bevolking in 1931 vermeerderde met 19 m. en 34 vr., totaal 53 en op 1 Januari 1932 be stond uit 1905 m. en 1810 vr., totaal 3715 zielen. Er hadden 82 huwelijken plaats, 1 kindserkenning en 8 levenloos aangegeven. Hoornaar. Vrijdagmorgen ten 10 uur wonty een openbare raadsvergadering gehouden. De agenda luidt: 1 Ingekomen stukken, waaronder ont- van den Bwana was. Honor moest dep man in haar hart gelijk geven on vroeg rustig: Maar is het niet een beetje zonder ling dat Rimington geen boodschap aan den, hoofdman Heeft gestuurd? Dat weet ik niet. Ik ben niet ver. verant.woordelijk voor de manier, w waarop Rimington zijn bevelen geeft. Maar die zwarte schurk zal mij gehoor zamen. Hij wendde zich weer tot den hoofd- man en overstelpte hem met zoo’n woe dende stroom van ‘scheldwoorden, dat de inboorling begon te aarzelen en tenslotte te kennen gaf, dat hij zich zou onder werpen aan den wil van deü blanke. Mannering begon terstond bevelen uit te deelen, waarnaar de hoofdman stug en nog half opstandig luisterde. Het was duidelijk te zien dat zijn volgzaam heid een gevolg was van vrees en dat hij volkomen tegen zijn beter weten in handelde. Toen Mannering uitgesproken was liep hij naar zijn tent terug met on zekere, wankelende stappen. Honor volgde hem en toen ze zijn tent binnenkwam, zag ze op de kleine tafel een tinnen kroes en een whiskey-fleech» die nog maar voor drie-kwart gevuld was. Hij zag haar blik op de flesch en be greep ongetwijfeld wet er in ha&r om ging, maar het scheen hem in het geheel niet te hinderen. Wel? vroeg hij kort en ruw. Ze negeerde zijn toon en vroeg: Zou ik die brief van mr. Riming ton even mogen zien? Nee, zei hij op denzelfden onbe- schoften toon van zooeven, toen trachtte bij de weigering een beetje te verzachten met de woorden: Het is alleen voor mij een par ticuliere mededeeling. Zou je me dan misschien willen Heb je dan een boodschap gekre gen? vroeg ze. Vannacht, toen iedereen sliep. Hier is het. Hij haalde een stuk papier te voor schijn. Honor keek er nieuwsgierig naar en strekte haar hand er naar uit, maar hij gaf het haar niet. Is dat van mr. Rimington? Van wie anders? was het vage ant woord, maar ze merkte dat zijn oogen de Ijare ontweken. i Haar vermoeden dat iemand anders dien brief had gestuurd nam vaster vorm aan. Maar ze zei niets van tiaar arg waan en vroeg rustig: Wat ben je van plan te doen? Doen? Doen? riep hij woedend, die idioot moet doen wat ik zeg, natuurlijk Wat zou RRimington andere van me denkenl Hij.... hij heeft me mia- schien noodlg of zijn dragers cf voor raden. En voor deze zullen gaanl Al moest ik ze voortzwepenl Honor wierp een blik op den hoofd man. Hij stond opstandig un mot w>n minachtenden blik in zijn oogen voor zich uit te staren. Hij had blijkbaar bs- a Maria, dL laleman. in Leeuwen ertruida, d. erlaan. en M. Don- aniël en A. m G. Bree- - Leendert, I. Kom. ming en 9. ji P. War- Petronella Schrijvere- d. van P- r Andreas, rier. en W. van orde, 22 1., idijk, 28 van Veen. (Het hier volgend artikel is van den 1 heer W. H. Vliegen, lid van de iNe- derlandsche Delegatie naar de Unt- wapeningsoonlexentie.) Op 2 leliruari zal in Geneve de con ferentie worden geopend, die officieel den naam draagt van Üntwapeningsconie- rontie. Die nuam is met geheel juist of liever, zal door wat er staat te gebeuren, ""‘"iot worden. Ontwapening, dat wil L: afschaffing van de legers en der verschillende staten, zal de van de comerentie met zijn, niet kunnen zijn. Omdat de internationale toe stand, de verhoudingen tusschen de ver- sc'iMiende landen, uat vooralsnog ver hinderen. Het is een verstandige politiek dit feit in het oog te houden. Politiek is nu een maal de kunst om de mogelijkheden te zien en te grijpen. Het uitgangspunt van de Conferentie is gelegen in artikel 8 van het pact van den Volkenbond, luidend: ,JJe leden van den Volkenbond er kennen, dat handhaving van den vrede vermindering der nationale be wapening eischt tot op het minimum, dat zich verdraagt met de nationale veiligheid en met de vervulling van de internationale verplichtingen op gelegd door gemeenschappelijk op treden. „De Raad, rekening houdend met de geografische situatie en de speciale omstandigheden van lederen Staat, bereidt de plannen van die vermin dering voor, met het oog op het on derzoek en de beslissing van de ver schillende tegeeringen. „Deze plannen moeten om de 10 jar ren opmeuw worden onderzocht en, indien daartoe aanleiding bestaat, herzien. „Na hunne aanneming door’de ver schillende regeenngen, kunnen de vastgestelde grenzen der bewapenin gen met worden overschreden, zon der goedkeuring van den Raad.” Sinds dit artikel werd geschreven, en aangenomen door alle leden van den Vol kenbond, dat is vrijwel de geheele wereld met uitzondering van de Vereenigde Sta ten, Rusland en Turkije, zijn 12 jaren verioopen en de Staten, behalve de over wonnenen in den wereldoorlog, hebben op het gebied hunner bewapening gedaan, wat ze zelf wilden en konden. Voor ’t eerst is thans practisch de vraag aan de orde: zal de inhoud van dit artikel toepassing vinden, ja of neen? Eén oogenschijnlijk belangrijk bezwaar bestaat niet meer. De Vereenigde Staten en Rusland zijn geen leden van den Vol kenbond. Zou alleen de Raad van dien Bond de besluiten nemen, dan zouden zij er niet aan gebonden zijn. Maar deze beide groote. belangrijke landen zullen dreigend en luguber en Honor voelde een rilling door zich heen gaan. Toen draai de hij zich om, strompelde terug in zijn tent en even daarna klonk het gerinkel van glas tegen een tinnen kroes. Ze dacht aan de whiskey, die hij den in boorling gegeven hadl Als hij zwak als hij was begon te drinken, beteekende dat onherroepe lijk het einde. Een oogenblik stond ze te overleggen of ze naar hem toe zou gaan om hem te waarschuwen, maar-de ge dachte aan wat er kort tevoren tus schen hen voorgevallen was, hield haar terug. Ten derde male klonk het grinnikend gelach haar in de ooren en vervuld van oen namelooze beklemming staarde ze in de richting, die de bode genomen had. In 't hemelsnaam, fluisterde ze, wat beteekent dat allemaal? HET MEISJE IN DE WILDERNIS. 24 Een minuut scheen voldoende om het te lezen, toen draaide hij zich om en Honor kon zijn gezicht duidelijk zien. Er was een uitdrukking van opgewonden vreugde op. Hij zei iets tot den inboor ling, haastig en fluisterend, toen ging hij zijn tent binnen. De inboorling bleef waar hij was, een zwart standbeeld in bet zilveren licht. Na een paar minuten kwam Mannering weeAte voorschijn en duwde den man een kroes in de handen. De zwarte slaak te een korten uitroep en terwijl Manne ring weer verdween, bracht hij de kroes aan zijn lippen en dronk gretig, terwijl de wind een flauwe geur van whiskey naar het meisje toevoerde. Nog bleef ze wachten; Mannering kwam weer te voorschijn, hij gaf den bode jfltg waarschijnlijk het antwoord op den brief en toen de man het in zijn len dendoek verborgen liad, maakte hij een kort gebaar, liep naar de plek, waar zijn speer was en verdween haastig in de richting van het woud. Het meisje bleef nog wachten. Zou Mannering haar niet komen vertellen waarom de bode gekomen was? Ze hoop te het, want er was iets geheimzinnigs in het omzichtige komen, en gaan van den nachtelijken bezoeker. Minuten gin gen voorbij, maaf er bewoog zich niets. Opeens^ hoorde ze een zwak grinnikend gelach. Ze schrok ervan en alle voorzich tigheid vergetend, stak ze hfcar hoofd buiten de tent. Mannering stond nog in het maanlicht, ziclj kampachtig vasthou dend aan de tenttouwen en staarde in de richting van het woud, met een vreem den, dreigende blik op zijn bleek gezicht. Plotseling lachte hij wéér. Het klonk Rimington’^ hoofdman. Uit een paar woorden die ze op ving, maakte ze op dat het ging om een tocht, die Mannering wilde ondernemen terwijl de ander weigerde dat te doen. De andere inboorlingen stonden luiste rend om hen heen en toen de stemmen steeds luider werden, begon ze zich haas tig aan te kleeden. Toen ze uit haar tent te voorschijn kwam duurde de twist nog steeds voort. Mannering's gezicht was vuurrood van woede en zijn oogen waren met bloed doorloopen. Wat is er? vroeg ze snel. vertellen waarom mr. .Rimington zijn plannen veranderd heeft? Dan zou ik je net zoo goed brief kunnen laten lezenl Maar ze gaf het niet op. Heb je den hoofdman verteld waarom? Ik heb hem gezegd wat hij weten moet en dat is de naam van de plaats waar we Rimington zullen ontmoeten. Waar is dat? vroeg ze. Een dorp dat Rahuta heet, ergens in het bosch, dat is alles wat ik ervan weet. Rimington zal ons daar ontmoeten. En als je zoo vriendelijk zou willen zijn ik moet me klaar maken om weg te gaan. Honor aarzelde. Ze had nog andere dingen willen vragen. Ze liet haar oogen door de tent gaan en ze vielen op, een kleine tinnen doos die op den grond stond. Er naast lag een stapeltje papie ren en een boek met harden kaft, dat haar aan een dagboek deed denken. Ze wist dat Mannaring niet de eigenaar van de doos was en ze begreep dadelijk, dat hij in Alec Rimington papieren had ge snuffeld. Een diepe verontwaardiging maakte zich van haar meester. O, begon ze, maar byj negeerde haar verontwaardigden blik en toon. Je moest je maar liever dadelijk klaar gaan maken, zei hij snel We gaan zoo gauw mogelijk op weg. Hij draalde haar den rug toe en met een gevoel van volkomen hulpeloosheid verliet ze de tent. Buiten stonden de dragers opgewon den met elkaar te praten. Ze ring den naam van de plaats op, waarvan Man nering gesproken had; en onmiddellijk stak een storm van protesten op. Mannering draaide zich om en zijn woorden lieten Hem voor een oogenblik in den steek. Hij keek haar half afwe zig aan en toen hij eindelijk begon te spreken, was zijn stem dof en heesch, zoodat .Honor hem scherp aanzag. Die zwarte aap wil mij niet ge hoorzamen. Vannacht heb ik een bood schap van Rimington gekregen, waarin hij me vraagt of wwe hem achter na wwillen gaan naar een bepaalde plaats en deze stomme ezel van een ne ger verdraait het. Hij zzz..zegt dat zijn Bwana hem heeft bevolen hjer te blijven tot de Bwana terugkomt, die idioot. Haar vrees van dien nacht bleek niet ijdel; er was een sterke reuk van whis key om hen heen. a LID TWEEDE KAMER. In de vacature, ontstaan door het be danken van den heer G. A. Lingbeek als lid van de Tweede Kamer, is benoemd verklaard de heer G. Nieuwenhfriysen te 's-Gravenhage (Herv. Staatspartij). GEEN NEDERLANDSCHE NOTA JAPAN. Vsrtrouwsn op dsn Volksn- bond. Zooals gemeld, heeft de Amérikaan- ache Minister van Buitenlandsche Zaken aan onzen gezant te Washington den tekst overhandigd van de nota, welke de Amerikaansche regeering heeft gericht tot de regeeringen van China en Japan, be treffende den toestand in Mandsjoerije, De Minister heeft daarbij aan de Neder- landsche regeering, gelijk aan de overige onderteekenaars van het in 1922 te Washington gesloten Negen-mogendhe denverdrag, in overweging gegeven een soortgelijk vertoog tot de beide genoem de regeeringen te riohten. De Nederlandsche regeering heeft gis teren den gezant te Washington op dracht gegeven de regeering van de Ver. Staten dank te brengen voor de mede deeling. De Nederlandeche regeering be twijfelt echter, met het oog op het feit, dat China en Japan hun standpunten in een antwoord aan de Ver. Staten reeds hebben bekend gemaakt, of bet dienstig kan zijn gevolg te geven aan de Ameri- kaansahe uitnoodiging zich ook harer zijds tot China en Japan te wenden. Ook dient in 't oog te wórden gehouden dat Nederland lid van den Volkenbond is en er rekening mede moet houden, dat de Baad van den Volkenbond, in samenwer king met de Vereenigde Staten, zich er toe gezet heeft eo er ongetwijfeld naar zal blijven streven onheil te voorkomen en mede te werken aan een aanemelijke oplossing. DE OUDE GULDENS. Nog Inwisselbaar bij de Munt. De inwisseling der buiten omloop ge stelde guldens, welk» een vroeger jaar tal dragen dan 1920, zal voortaan uit sluitend mogelijk zijn bij 's Rijks Munt te Utrecht, Leidsche Wieg 90. De guldens kunnen, desverlangd, aan- geteekend aan bovenstaand adres worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender; de toe zending moet vrachtvrij geschieden. Ter bevordering van een spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen bij de mun ten te voegen een behoorlijk gefrankeerd ei* aan hen zelf geadresseerd formulier van een postwissel, ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden guldens, dan wel het nummer van hun rekening bïj den postchèque- en girodienst op te geven.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 1