igen tand. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON 1000 overlijden. Landsbelang en politiek. No. 8904 Mo JAARflANC WOENSDAG JANUARI 1932 iUARI 1982. Poatrokonlng 13708. INGEZONDEN MEDEDEELINQ. 52 J. d. van J. M. •ohlgwiust DE UITBARSTING IN GUATEMALA. hierbij buiten ihten de zaak XIV. (Wordt vsrvolgd.) adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. aagt dan ook aan de Bree- erg veel ge le, ook'hier- zullen schen- met het te dalen. Hij deed het in het ontmoedi gende besef dat dit de wanhopigste on derneming was van zijn leven. Alcatenango zijn In Guatemala plotseling tot uitbarsting gekomen. Het begin van de uitbarsting, opgenomen uit een vliegmachine. wordt verder besloten. Rondvraag. ilt mede, dat ■eikt over de Er had vóór jen gestrooid daarin nog iagt ten slot te brandweer >p de V o o r- igevolge van •i de noodige langebracht. van der Want te Gouda, en G. van den IIo- ohanna Gor- :et en G. van d. van P. stalen pla in ook door a D. van der Nicolaas i der Erf en n Neeltje, z. Poot. nan, 35 j„ en ABONJSÊ’S vhn dit blad, in het bezit l,V levenslange Z V V V ongeschiktheid. 28 j., (te burg, 24 j. j., en G. A. selstein). 77 j. D. Smit. roome en G. Cornelia, d. den heer H. den architect „Het Bonte ingeleverd en De vulkanen Fuego en ar te houden gemeente ge- iruik en wel- g overoengo- n de gemeen- irekken, doof n betaald. hiermede ao- mens de com- it de bedrijfs- Inschryving, zijn volgens de daarin vaRtgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van Gulden by verties Oflfï dulden bij verlies 1AA Gulden bij verlies Gulden bij verlies van JW van hand of voet. ZivV van een oog. IvU van een duim. UV een anderen vinger. an 1 tot 6 re- "‘-■'dineer 0 20. il plunU'iur He inftnl regel Tii*r,,hen den 344; A. Zwij- 13360; J. Goudriaan, 66; G. Spek, 340; P. de Bergambacht, en a.d. IJs- ijk, Krimpen tm, Krimpen lijn, Bcrgam- n, Alblusser- Lrimpon ad. evold, Krim- i den Heuvel, ndaal en Z., 100; J. Boer, D; J. Zuider- Gebrs. Kok, leest, Gouda, Kralingsche t plaats ver- rk.) De gun- Ad verten tien xels dki regt Bij 8 mnnl plaat*' f 0,10 per repel Tii’-r'* tekst rfrlevondige prjjs van ons Bericht van I Eindelijk, juist toen hij dacht dat hij zich veilig verder kon wagen, hoorde hij weer voetstappen en tweo mannen kwamen den heuvel af. Hij was op het punt zijn hoofd op te heffen om hen te kunnen zien, toen de klank van opgewonden ge praat en gelach aan den voet van den heuvel, op misschien twintig meter af stand van hem, zijn aandacht afloiddo. Het leek wel alsof heel Afrika op weg naar Rahutu was, dacht hij en bij draaide zich weer om, om het tweetal te kunnen zien dat den heuvel afkwam. Hij was even re laat om hen goed *e kunnen opnemen, maar oén oogenblik zag hij een paar schouders en een met een zonnehelm bedekt hoofd. Bij alle duivelscho afgoden van Afrikal* De drager van die zonnehelm moest een blanke zijn en hij kende maar één blanke, behalve hijzelf, die op weg naar Rahuta kon zijn! Bliksemsnel legde hij zijn geweer aan, maar hij vuurde niet. Want achter hem klonk weer en nu veel dichterbij, het drukke gepraat en gelach en hij begreep dat als hij nu schoot, de naderende in boorlingen hem vrijwel onmiddallijk zouden vinden I En terwijl hij nog aar zelde, verdween de zonnehelm uit zijn gezicht. Teleurstelling over zijn verloren kans kwam bij hom op, maar hij troostte zich met de ge gedachte dat het met Ju les Legrand waarschijnlijk gedaan zou zijn voor de nacht voorbij was. Het zou onvermijdelijk zijn als hij Riming- ton hot kind wilde bevrijden. Hij bleef nog een poosje wachten, tot er geen voorbijgangers meer waren en toen de trommels hun helsch geroffel begon nen, kroop hij behoedzaam verder, Na korten tijd was hij buiten de ka- rangastruiken en in een veld met wato- ma, waaruit de inlanders hun meel be reiden. tijd, dien het land doormaakt, ook bui tengewone maatregelen rechtvaardigt. Een regeeringscrisis zou niet in 's lands belang zijn en men heeft daarom poli tieke moeilijkheden en tradities opgeof ferd aan het belang van het land. Een dergelijk besluit mag misschien uit poli tiek oogpunt moeilijk verdedigbaar zijn, dat in een tijd als deze het landsbelang boven de politiek uitgaat, is kwalijk af te keuren. T. negerkinderen te spelen en een paar vrouwen kwamen terug van de rivier met hun waterkannen op de schouders en rondom het steenen gebouw was een druk gewemel van zwarte gestalten. Ri- mington kon zijn oogen niet van het zon derlinge bouwsel en dfe lange naald er voor afhouden. Hij kende Afrika goed, maar had nooit tevoren iets dergetijks gezien. Hij begreep dat het op de een cf andere manier in verband moest staan met hun barbaarsche godsdienst, waar van volgens de geruchten Legrand hoo- gepriester was en dacht met ent setting weer aan Mombwana’s mededeeling, dat de -geesten van den toovenaar hadden bevolen dat het bloed"van het kind ge offerd moest worden. De afgoden van de Afrikaansche stammen hadden altijd menschenoffers geeischt en hij was over tuigd dat op de plaats die hij daar voor zich zag, sinds onheugelijke tijden zulke offers gebracht waren. En het kind dat gestolen was Zijn gedachten werden plotseling afge leid door een rookkolom, die opsteeg tus schen de zwarten om de pilaar. Er word daar een vuur aangestoken en op een dergelijke plaats beteekende een vuur zonder twijfel een feest, dat waarschijn lijk zou beginnen als1 het donker was. Zoolang moest-hij nog wachten. Het zou dwaasheid wezen om nu naar het dorp af te dalen, hij zou dadelijk gezien worden en wanneer, zooals hij vermoed de, Legrand daar was, zou hij een ge makkelijk doel voor een geweerkogel zijn. Hij nam de ligging van het dorp nauw keurig op en zag hoe weinig dekking de omgeving bood; hij ontdekte een veel ge bruikt pad, dat een paar meter links van hem naar beneden daalde en waaraan oen eenzamen boom stond en toen keek hij weer naar den vreemden tempel met de lange naald ervoor. De rookkolom wa» nu veel dichter geworden; het moest oen geweldig groot vuur zijn, te oordee- len naar de omvang van de rookzuil, lljj dacht aan de vier mannen, die hij aan den voet van de heuvel achtergelaten had. Als ze stand hielden, zouden hun vier geweren heel goed van pas komen bij de wanhopige pogingen, die hij ging ondernemen, maar als ze die tempel daar in het dal zagen, zouden ze hoogstwaar schijnlijk weigeren om nog een seconde langer hier in de buurt te blijven. Hij draaide zich om en keek naar beneden. Als ik ze daar eens liet wachten, zoodat ze niets konden zienmompel de hij, maar hij bleef steken, want ont stellend dichtbij klonk opeens tromge roffel. Hij zocht met zijn oogen de omgeving af, want het geluid kwam niet uit het dorp. Na een paar minuten ontdekte hij den trommelslager op den raid van den stellen afgrond niet ver van de plek waar hij lag. de trommel was opgehangen aan een langen houten paal. De man roffelde een korten poos gestadig door, toen ver- ande e hij van rythme en wat er volgde waren ongetwijfeld seinen naar andere dorpen. Hij bleef een poosje naar den man kijken, kroop toen voorzichtig den heuvel af en liep haastig den heuvel op en op zijn dragers toe. Een uur later was hij weer terug op zijn post, terwijl zijn mannen aan den voet van den heuvel de wacht hieMen. De sterren schenen helder, beneden in hot dal vlamde het reusachtige vuur dat de lange naald met een rooden gloed verlichtte en waarbij hij het gekrioel van de zwarte gestalten duidelijk kon onder scheiden. Een uitzinnig geroffel vervul de de lucht met een oorverdoovend la waai en van tijd tot tijd drong de klank van een, eentonig gedreun tot hem door. Hij bleef even luisteren, toen kroop hij voorzichtig naar den boom, die duide lijk te zien was bij het licht van ds ster ren en begon het pad naar het dorp af Aan den voet van den heuvel geko men, ontdekte Alec Rimington, dat hij terecht was gekomen in een kleine aan plant van notenboomen, karanga ge naamd en daar bleef hij even in elkaar gedoken zitten om het dal voor zich goed op te nemen. Plotseling .hoorde hij iets bewegen in de struiken rechts voor hem en hij maakte zich gereed zich te verdedigen als dat noodig mocht zijn. Een oogenblik later ving hij het geluid weer op en overtuigd dat hij gevolgd werd, besloot hij de rollen om te draaien en zelf zijn vervolger te gaan vervolgen. Hij kroop behoedzaam vooruit en juist, toen hij zich gereed maakte om den man achter de struiken aan te vallen, werd een gehoornde kop boven de struik voor hem omhoog gestoken en een sidderend geblaat klonk door de avondstilte. Een geitl mompelde hij verlicht en hij was op het punt om .weer terug te gaan, toen hij uit de richting van het pad stemmen hoorde. Hij hurkte tus- schen de karangastruiken en wachtte. De stemmen kwamen dichterbij; hij hoorde de doffe stappen van naakte voeten én togen den gloed van het vuur in het dorp toekenden zich de gestalten van elf inlanders af.ongetwijfeld dv bewoners van een ander dorp, die kwa men op het sein van de trommels in Rahutu, Er zouden er waarschijnlijk nog meer komen, dacht hij en hij bleef wachten, zoo goed als onzichtbaar tui- schen de karangastruiken. Hij had zich niet vergist. Verschelden groepen in boorlingen kwamen den heuvel af, langs het pad door de struiken, waar hij ze een kort odfenblik scherp afgete-jkend kon zien tegen den gloed van bet vuur. Daarna volgde: „De zang- te Wassenaar en H. Th. Sobels te Lisse. Wegens het overlijden van den heer Tuy- tel té Voorburg en het vertrek van Mr. J. Best te Leiden werden gekozen de heeren A. M. Meissner te Voorburg, en B. Moolenburgh te Leiden. In de vacatu res, ontstaan door het bedanken van mevr. Riesz-Noothoven van Goor, en den heer F. Tieter, beiden te Gouda, en G. Broere Jz. te Lekkorkerk,, werden geko zen de heeren Ir. G. F< VBT’ r,Q” Wlnnt en H. de Groot, beiden G. Roos te Lekkerkjbrk. Als nieuw lid werd nog aan het be stuur toegevoegd mevr. Rithman te Oudewater. Groot-Ammers. Voor de lichting 1933 van den dienstplicht zijn alhier 14 jon gelingen ingeschreven, n.l. B. H. van As, J. van Buren, A. de Groot, J. F. Kuijl, W. Kuijl, T. den Boer, E. W. Hoop, J. Mourik, A. Muilwijk, J. A. de Raad, G. Schep, N. M. Schippers, G. Timmer en P. van der Wal. Niej ,ödn- der dan 9 hunner meepen op gtona van broederdienst redep 'tot 'vrijstelling te hebbed»/’ Haastrecht. Maandag is een inschrij ving gehouden voor hot metselwerk van 2 burgerwoonhuizen voor rekening van den heer P. Luteijn alhier. Ingeschreven werd als volgt: G. Steehouwer f 3494; Chr. van Delft f 3724; Th. Hooft f 4253. De gunning is aangehouden. Haastrecht. In verband met de uitb-*ei- ding van de Telefoon-verbinding Rot terdamUtrecht, worden twee kabels aan de bestaande verbinding foegwoegd Als er iets is, wat een beeld geeft vau den bijzonderen tijd, waarin we leven, dan is het zeker wel de volslagen omme keer in de politieke opvattingen in En geland. In ons vorig nummer hebben we reeds gemeld, dat in dat land, dat van ejidsher het bolwerk van deu vrijhandoJjLis ge weest, thans het protecübnisme, Hé po litiek der beschermende rechten, bezig is zijn overwinning te voltooien. Wij zijn geneigd, de groote beteekenis van dat 'verschijnsel over het hoofd te zien, omdat het ons niet moer verrast. De uitslag der jongste verkiezingen, waarbij de conservatieven een overweldigende meerderheid behaalden, had er reeds op gewezen, welken kant het in Engeland uitging en niet lang nadien zijn de eer ste invoerrechten ingesteld. Dat waren nog sleohts tijdelijke heffingen, „ter be strijding van den abnormalen invoer", zooals de naam van de wet, waarop ze steunen, aangeeft. Maar het ijs was daarmede gebroken; de nood dor tijden had Engeland doen afdwalen van den weg, dien het altijd had bewandeld on hot is bij tijdelijke in voerrechten niet gebleven. Aan het parlement, dat op 2 Febru ari bijeenkomt, zal een wetsontwerp wor den aangeboden, waarin do regeering naast do tijdelijke rechten, een -vast in voertarief van waarschijnlijk 10 a 15 voorstelt. Er bestaat geien twijfel of het voorstel der regeering zal worden aangenomen en haar besluit om het in te dienen, be- teekent dus, dat Engeland het beginsel van den vrijhandel prijsgeeft. Maar van den invloed der tijdsomstan digheden getuigt nog sterker dan dit be sluit de wijze waarop het tot stand is ge komen. Engeland heeft op het oogenblik een nationaal kabinet, waarin ook tegen standers van de protectie zitting hebben en dezen konden natuurlijk niet accoord gaan met de plannen van de meerderT heid in het kabinet. In andere landen zou een nationale regeering dergelijke ingrij pende 'kwestie's niet aansnijden en zoo dit wel gebeurde, zou een verdeeldheid in het kabinet op een punt van zooveel belang onherroepelijk moeten leideu tot een regeeringscrisis. Zeker zou dat steeds het* geval zijn ge weest in Engeland, waar men tot nog toe strenger dan ergens elders heeft vastge houden aan de parlementaire tradities. Niettemin heeft de regeering te Lon- len de thans gerezen moeilijkheden op gelost op een wijze, die in de politiek iets geheel nieuws is. De ministers, die met het bosluit van de meerderheid der regeering niet accoord gaan, zullen daar om niet tot aftreden genoopt zijn, doch in het kabinet zitting houden, zonder hun standpunt prijs te geven. Zij behouden het volste recht om tegen het besluit der IN- EN UITVOER. België en Nederland. Maandag hield de Belgische minister raad een bijeenkomst, waarin werd be sproken de kwestie van den invoer van Nederlandsche landbouwproducten in België en den uitvoer uit België naar Nederland. De mogelijkheid van beper king van den Invoer in België werd on der het oog gezien, doch geen enkele be slissing is genomen. De regeering zal het vraagstuk nog nader onderzoeken en zij hoopt blijkbaar, dat een accoord met de Nederlandsche regeering bereikbaar zal zijn. HET MEISJE IN DE WILDERNIS. 30 De schemering werd steeds dieper en nog steeds gingen Ze voort op hun schijnbaar eindeloozen tocht. Tenslotte verloor het pad zich in een moerassig terrein en het zette zich niet voort aan den anderen kant. Afaar Rimington zag een vagen licht schijn, waaruit hij opmaakte dat daar de hoornen minder dicht werden, zoo dat hij begon te hopen dat zij hun plaats van bestemming nog zouden bereiken voordat de zon onder zou zijn gegaan. Een half uur later liet hij de mannen halt houden en ging alleen vooruit. De zon daalde nu snél en was al verborgen achter een lage helling. Links van hen was een kleine, kegelvormige, rotsige heuvel, bedekt met doornige struiken. Het was oen goede uitkijkpost en hij klauterde haastig langs de stoenige hel ling naar boven. Toen hij den top bereikt had, ging hij plat op den grond liggen om de plaats te zoeken die het doel van zijn tocht was. Beneden hem was een lang dal, dat aan den eenen kant begrensd word door een lage heuvelrij en aan den anderen kant door steil oprijzende mot hoornen be- ■groeide rotten. Deze schenen Mot andere eind van het dal af to sluiten, dat lang geleden met water gevuld moést zijn’’ge weest, maar nu volkomen droog was op een kleine rivier na, die er aan den an doren kant doorheen stroomde'. Op niet meer dan een kwart mijl afstand van hem stond een der vijftigtal rieten hut ten in oen kring en in het midden daar van een bijna rond steenen gebouw, met een puntig toeloopende steenen pilaar er voor, waarom heen een troep duiven heen en wee^ fladderden. Voor de hutten zaten NIEUWSBLAD VDDRZUIIHIOLLAND EN UTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT Tolol. 20. Tcl.-a<lrM: Vannoolcn. f, w. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 20. INBRAAK IN DE ST. JANSKERK TE GOUDA. Offerblokken bieden weerstand. Gouda. Toen Maandagmorgen vroeg de koster van de St. Janskerk het kerkge bouw betrad, bemerkte hij, dat het zware offerblok van zijn plaats bij den ingang naar ’t middenschip der kerk was ver huisd. Het bleek dat in den afgeloopen nacht een of meer personen hadden ge tracht de offerblokken te lichten. Blijkbaar had men het offerblok, dat in ’t middenschip werd aangetroffen, met gereedschappen, die in de kerk aan wezig waren van arbeiders die met de restauratie zijn belast, bewerkt, maar de metalen kist heeft aan de pogingen tot forceeren weerstand geboden. Toen is hetzelfde geprobeerd met het andere of ferblok, waarin bezoekers gelden \voor de restauratie der kerk storten, “maar ook hier mislukte de aanval. Een kast is met een beitel opengestoken, doch er zat alleen oud lood in. Tenslotte is nog een vergeefsch bezoek gebracht aan het orgel. De koster had bij zijn ronde van Zon dagavond niets bijzonders bemerkt. De Vrijheidsbond. Gouda. Do Centrale Kiesvereeniging van de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" in den Kieskring Leiden hield in hotel „De Zalm" haar jaarlijk- sche algemeen© vergadering onder lei ding van den w.n. voorzitter, Dr. T. Beu kenkamp. Van de leden van het bestuur, dat in zijn geheel elke vier jaar aftreedt, wer den herkozen de heeren Dr. T. Beuken kamp te Gouderak, J. Beijen te Bodegrar ven, J. H. Schouwink te Hillegersberg, P. D. de Jong te Gapelie, J. P. Werkman te Boskoop, Mr. A. Romeijn te Leiden, N. Bodegraven te Nieuwkoop, A. J. Tu rion te Voorschoten, Mr. A. N. Molenaar Verschijnt Mnancbig, Woensdag en Vrydag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.25; p pust 1.50. Jtfet verzekering 15 cents meer, Ons blad is aangesloten bij het Bureauvoor meerderheid te blijven ageeren en de ver- Publiciteitswaarde en bij den Bond van deelheid in het kabinet kan dus zeer op- Adverteerders (I.B.A.) waardoor dus onze va-llend zijn, maar niettemin blijft het in- j.■rirh ran randfifirdi’. creoevfins Iets dergelijks had men in Engeland nooit van verwacht en het heeft dan ook in alle landen verwondering en critiek I3Zooals gemeld, is uit laatstgenoemde opgewekt. Maar te Londen heeft men ge- gadering een rapport omtrent den oordeeld, dat de buitengewoon moeilijke stand in De vergadering, die onder leiding stond van don heer Jac. G. van Oord te Werkendam, was een uitvloeisel van die, welke onlangs te Lopik is gehouden op' initiatief vaai de economische propagan- |jdacommissie van Lopik en Jaarsveld. een rapport omtrent den toe- den houthandel ingezonden aan de regeering. Als voorzitter van de com missie te Lopik en Jaarsveld heeft de heer H. van de Weerd in de vergadering te Utrecht dat rapport voorgelezen, het welk de vergadering ten volle onder schreef. Er werd een commissie benoemd, die contact zal zoeken met de regeering en een onderzoek zaJ instellen naar de voorraden. De commissie bestaat uit de heeren: Jac G. van Oord te Werkendam, H. M. Oldenhof, burgemeester van Lopik, Jaars veld en WHllige-Langerak, H. van de Weerd te Lopik (die het secretariaat waarneemt), H. de Gilde te Lopik, W. Boere te IJsselstein, G Boer te Bergam bacht, en E. Steenbakkers te Sohijndel. Uitvoering. Benschop. De gemengde zangvereeni- ging „Excelsior" te Polsbroekerdam gaf voor een goed bezette zdal, onder leiding van haren directeur, den hoer Kaas- schieter, uit Schoonhoven, haar jaarlijk- sche uitvoering. Nadat de voorzitter, de heer D. J. van der Grift, met een welkomstwoord had geopend, klonken als eerste nummer drie coupletten van het „Wilhelmus”. Van het volgend nummer: „Avondvrede”, ging veel verloren, doordat het in de zaal niet rustig was. Deerne •.•c’.gdr- T' Jaargetijden”. De goed vertolkte nummers oogstten een warm applaus. Twee tooneelstukjes, resp. „Een vrouw te koop” en: „Drie vrouwen voor een man”, vielen zeer in den smaak. Na.nog een 8-tal zangnummers volgde een ver makelijk tooneelstukje: „Hannes wordt ingekwartierd". Zoo - wisselden zang en tooneel elkaar af. Een tableau, „Leve Excelsior”, Bengaalsche verlichting en waarbij publiek het „Wilhelmus” zong, vormde een passend slot. De voorzitter dankte hierna de aan wezigen voor hun belangstelling en be sloot met een opwekking tot de jongere generatie, om zich bij de vereeniging aan te sluiten. De nieuwe burgemeester. Bergambacht. Tot deelname aan de verwelkoming van den nieuwen burge meester hebben zich bereid verklaard de muziekvereeniging „Excelsior”, de zang- vereeniging „Nut en. Genoegen”, de paardensportvereeniging „Siegfried” en de leden van den bijzonderen vrijwilligen landstorm. Bergambacht. Het nieuw aangelegde gedekte van de algemeene begraafplaats is zoover in orde, dat, zoo noodig, daar van voor grafruimte in de le klasse reeds gebruik kan worden gemaakt. Gedurende het afgeloopen jaar heeft zuster Elzinga, wijkverpleegster van Het Groene Kruis, afgelegd 3186 ziekenbezoeken, 611 T.B.C-bezoeken en 255 bezoeken voor zuigelingenbescher ming, totaal 4052 bezoeken. DE WAPEN-FABRICAGE. Tegenspraak door onzen ge zant te Londen. De Nederlandsche Gezant te Londen Jhr. Mr. R. de Alarees van Swinderen, heeft aan de „Morning Post” medege deeld, dat de berichten, die in Frankrijk en België do ronde doen in zake fabrica ge van aanzienlijke hoeveelheden zware artillerie en munitie in Nederland en den uitvoer daarvan naar Duitschland, zon der eenigen grond zijn. De beWapeningsindustrie in Nederland is slechts klein en er zijn geen fabrie ken aanwezig, die zwaar geschut kunnen fabriceeren. Ook is er in Nederland geen vliegtuigpark, zooals in de publicaties werd medegedeeld. De faljriek die zooge naamd het geschut zou hebben uitge voerd, houdt zich slechts bezig met het fabriceeren van onderdeelen. DE NOOD IN DEN TEEN-, HOUT EN HOEPELH ANDEL. In de dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering van belanghebbenden bij den teen-, hout- en hoepelhandel en bur gemeesters uit de betrokken gemeenten, is breedvoerig beraadslaagd over de mid delen, waarmede de nood onder de han delaren in dit vak zou kunnen worden bestreden. Een verbod of althans beper king van. den invoer van teen uit België en Polen en een premie op den uitvoer aclbte de vergadering over 't algemeen de neste weg. Daarnaast pleitten ver schillende sprekers voor directen over heidssteun. '7

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 1