t I I ^30“ I SCH00NHDVEN5CHE COURANT Hffl H I I i iï i be- Binnenland. rijs oor m! an- m I >op ge Jw oen and net Ier) oor lalt REMINGTON A 80-KHQHDll J. Pt UEH - GOUDA Plaatselijk Nieuws. r l I I FRISOBAAI r Het hoogste recht. 17 FEBRUARI 11 Ne. 8004. 1 per regel. TumcI drievoudige prijs. INGEZONDEN MEDEDEELIN4L INGEZONDEN MEDEDEELING. B39 te is 0 nenkoor de A'ARDBEVING.OP CUBA. •SNVOS.V 1 Cjvcdf tt DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. van ala dat hij get voel links i en te f F 1 (D-E) SCHRIJFMACHINES met eohriftelyke garantie -VANAF f 95.- j i Hoe een. etra&t In Santiago d* Cuba erop bet oogenblik, na de aardbeving, uit- eiet- Ons blad Is aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. Inschrijving, ayn volgens de daarin vastgestelde bepalingei 12* 300 ?aMor,riS 200 PER ¥i POND GEEL... 30* GROEN 33 ROOD... 40 nmtm Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prils by vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25; n post f 1.50. Met verzekering 16 cents meer. tegen ongevallen verzekerd voorgedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVDANK te Schiedam, van Gulden bij verlies 1OA Gulden bij verlies Gulden by verlies van van een oog. 1W van een duim. Uv een anderen vinger. Lager presentiegeld. Hardlnxveld.ft Zooals bekend, besloot de raad in zijn vergadering van Ï6 Nov. de raadsleden voor het bijwonen van commissievergaderingen een vergoeding te doen genieten. Aan Ged. Staten werd verzocht het bedrag dezer vergoeding te willen bapalia op i 2,50 par lid p«r bÜ- VR1JDAG 19 FEBRUARI 1932. 84e JAARGANG NIEUWSHAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT I f 0.10 per regel. Tusscben den I J Tclof. 20. Tel-mltc»: Vannootm. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 20. PoBlretalng 10108. t°>»t MWOTMlg» pril»- - ABONNJS’S vou dit blad, in bet bezit .an ons Bericht ran 1 2000ongeecldktbeid. 8 1000 DE PACHTWETTEN. Naar Het Volk meldt is de sociaal-de- mocratiscbe Tweede-Kamer-fractie voor nemens, zeer binnenkort de door de Eerste Kamer verworpen pachtwetten ongewijzigd in den vorm van initiatief voorstellen opnieuw in te dienen. ORDERS VOOR NED. SPOORWEGEN. In binnenland geplaatst. De Nederlandsche Spoorwegen zullen bestellingen van eemg nieuw materiaal in het binnenland plaatsen, n.l.: Bij Werkspoor te Amsterdam worden tien D-treinrijtuigen, tien bagagewagens en 22 lócomotoren besteld; bij Beynee te Haarlem vijftien stuks derde klasse cou- pé-rijtuigen; bij Allan te Hülegersberg tien bagagewagens. DE VLEESCH-INVOER. Na de beperking van den invoer van vefsch rund- en kalfsvleesch in ons land mocht in het eerste kwartail van dit jaar uit Denemarken worden inge voerd 565 ton. Alleen in Jahuari- werd reeds geïmporteerd 1470 ton, dat is dus ruim twee en een half maal zoovjel als het kwartaal-contingent. Denemarken heeft dus in Januari eigenlijk reeds de toégestane hoeveelheid van bijna acht maanden ingevoerd. Duitschland mag in dit kwartaal 110 ton invoeren, Het kwam in Januari lights tot 87, dus iets meer dan zijn toegMtaan mawd-pmiddslds. het gevolg dat de gemeente tot in den namiddag zonder water was. Woensdag middag werd plotseling de watertoevoer tot schrik van velen weer atop gezet. Hat bleek dat er weer een defect was. Eerst den volgenden dag was dit hersteld. Men kan begrijpen welk een groot ongerief dit voor velen veroorzaakte. In een (Jaartoo gehouden vergade ring is een vereeniging voor’ handeldrij- venden opgericht. Do Ringdijk, die in verband met de ophooging voor hot verkeer was afge sloten, is thane weer opengesteld. Do aanleg van de centrale verwar ming in het St. Jozef Gesticht ia opge- 1 ragen aan de firma Slotboom te Den Haag. Tot voorzitter van het Burgelijk Armbestuur in deze gemeente ia benoemd de heer J. L. de Jong. De politie heeft proces-verbaa! op gemaakt tegen A. B., wonendo te Rotter dam, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. In de haven gereden. Nleuw-Lekkerland. Wo n.dag geraakte ren geladen vrachtauto van den heer K. directeur van de Mij. voor Scheepsbouw, in de haven, doordat de bestuurder, de heer Van Z., het stuur kwijt raakte. De hoor K. sprong in de hoven en wist den bestuurder uit zijn netelige positie ta redden. De auto, die slechts licht be schadigd was, werd met takels op den vasten wal gebracht. Hoofd 2e 0. L. 8. Nleuw-Lekkerland. In de vacature van hoofd der 2e openbare school te Kinder dijk is voorzien door de benoeming van den heer N. Akkerman uit Dordrecht. Deze is thans in functie getreden en door B en W. geïnstalleerd, waarbij de bur gemeester een hartelijke toespraak hield. Hij feliciteerde den heer A., heette hem welkom in de gemeente, hoopte dat hij zijn taak mot ernst zou opvatten en uitts den wensch, dat hij, in samenwerking met het personeel, onder een goede ver standhouding, deil kinderen niet alleen de noodige kennis zou bijbrengen, maar hen tevens zou opleiden tot alle maat schappelijke en christelijke deugden. De heer A. dankte voor deze vriende lijke woorden, waarna de lessen een aan vang namen. Nlsuw-Lskksrland. In ’t afgeloopen jaar is de bevolking der gemeente met 71 inwoners verminderd. Op 81 Decem ber 1980 bedroeg het aantal inwoners 3709 en op 81 December )1. 3038 Er zijn i n’t vorige jaar 24 huwelijken ge sloten en 2 echtscheidingen uitgvspro- i ken. gewoonde vergadering. Dit college heeft evenwel de vergoeding vastgesteld op f 1,50 per vergadering. De heer C .van Kekem heeft ont- slag genomen als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Aan K. J. van den Heuvel, behoo- rende tot de lichting 1932, is voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Gedeputeerde Staten hebben de ge- meentebegrooting voor 1932 goedgekeurd. Hsl- en Boslcop. Bij het bureau van arbeidsbemiddeling etaan thans inge schreven 8 werkzoekenden, waaronder zijn: 1 banketbakker, 1 metselaar en 1 grondwerker. Gevonden: Een portemornale met inhoud. Inlichtingen verstrekt de gem- veldwachter. Hoornaar. Maandagavond trad in café Uittenbogaard op de biljartmeester So- liam uit Rotterdam. Van de door hem gespeelde partijen was de hoogste serie 125 caramboles. Aan het einde van den avond gaf hij menig staaltje van biljart- kunst te zien, bijvoorbeeld kopballen, te rugtrekken enz. Voor liefhebbers van bil jarten was hier veel te keren. Een bil- jartstok viel bij loting ten deel aan den heer J. v. d. Koppel. Jaarsveld. Een zoon van de firma H. A. B. reed met een vrachtauto van den Lekdijk en kwam onder aan den berm van den dijk terecht. Gelukkig bleef de auto overeind staan, waardoor de chauffeur er ook goed afkwam. Later is de auto weer op den dijk gebracht en naar huis gesleept. Jutpaas. Bij het plaatsclijk Crisisco mité zijn twee giften van honderd gulden binnengekomen. Een kind van slager Van Zijl raak te in de sluiskolk der Nedereindscho We tering. De kleine, die reeds onder water was, kon, dank zij de hulp van burgers, worden gered. Krimpen a.d. IJssel. Dei commissaris der Koningin heeft aan de volgende per sonen van de lichting 1933 vrijstelling wegens broederdienst veïleend; N. de. Boom. L van Brandwijk,-ft. Burggraaf, L. van Bunren, A. Dekker, F. Dekker, A. Geneugelijk, C. Goudriaan, H. Gou- driaan, A. van Housselt, P. de Jong, J. A. de Kwant, G. Lagerwaard, M. Mou- rik, J. Oosterwijk, G. Pols, M. Romeijn, H. Roozendaal, J. A. Ruis, P. Sparre- boom, E. Verkerk, J. Visser en B. Zwa nenburg. De aanvrage om broederdienst van E. de Vries van dezelfde lichting is ge weigerd In verband met de beëindiging het ziekteverlof van mej. Bosman onderwijzeres aan de O. L. School III, is aan mej. Van Dieren ontslag verleend als tijdelijk onderwijzeres aan die school. In de vacature van dokter Blom Sr. zijn tot geneeskundigen belast met de doodschouw, benoemd de beide doktoren Bloni Jr. en Visser. Zij zullen om het andere jaar die functie waarnemen. Naast de cursus in timmeren voor jeugdige werkloozen, is thana ook een afdeeling voor bankwerk en een afdoe- ling voor ijzerwerk ingesteld. Voor/deze afdcelingen zijn respectievelijk tot baas benoemd de heeren L. W. van Bochove en A. Twigt. Lekkerksrk. Hot bestuur van den Jon gerengroep van Kaasproducenten is als volgt samengesteld: C. P. v. d. Graaf Wz. voorzitter; C. Man in ’t Veld, secretaris; P. Bongers, penningmeester; J. A. Boon en Jofis. Broere Pz. Een inwoonster riep de hulp van de politie in, omdat haar zoon, die in zeer overspannen toestand thüis kwam, haar mot een dies bedreigde. Toen de po litie ter plaatse kwam, werd deze echter niet tot de woning toegelaten A kon on verrichter zake huiswaarts Een bewoner van den^^Mdwog deed zijn beklag bij ds politie,Wal zijn dochter door een hond van een buurman was gebeten, waarbij oen gedeelte van haar Weeding werd vernield. Na beta ling van de schade werd het conflict in der minne bijgelegd en do eigenaar van den hond kwam er met een waarschu wing af. Lsxmond. Als werkloozen staan hier ingeschreven: 89 grondwerkers, 3 man denmakers, 3 fabrieksarbeiders, 2 tim merlieden. Dinsdag werd atn alle werkloozen en behoeftigen 1 H-L. eierkolen ver strekt. kinschoten. De veertigjarige werkman die van Utrecht naar hier was overge- braebt in' verband met de inbraken al hier gepleegd, is weer op vrije voeten ge steld. Hij heeft zfcn alibi kunnen bewij zen en het bleek,\dat hij niet schuldig kon zijn aan de inbraken. Hij werd ge-' confronteerd met verschillende getuigen, die ‘verklaarden in hem niet den dader te herkennen. A. V. G. T. Loplk. In de Woensdag te Utrecht ge- ho.udsn vergadering van de Alg. Ver. van GïiendhQüt- an Teenbtdrjjven (A.V.G.I.) Men kan onder dit opschrift in d« rubriek Gemengd Nieuws van dit num mer een bericht vinden dat vermeldt, hoe Is Oostzaan iemand gearresteerd werd, die 14 jaar geleden veroordeeld was tot 8 maanden gevangenisstraf wegens dief stal, maar die deze straf nooit had be hoeven te ondergaan, omdat men verge ten was die ten uitvoer te leggen. Do man was sindsdien gehuwd, had een gezin en leefde rustig en onberispelijk. Niemand in zijn woonplaats wist iets af van hetgeen hij 14 jaren geleden had gedaan en niemand wist dat hij ooit veroordeeld was Nu is dat anders, nu weet iedereen het, niet alleen in Oostzaan, maar over het geheels land en zijn straf on schande zijn nu veel zwaarder dan zij geweest «ouden zijn, wanneer 14 jaren geleden niet door de betrokken autoriteiten een fout of een slordigheid was begaan. Een Latijnsch spreekwoord zegt: „Het hoogste recht is soms het grootste on recht” en dat ia hier ten voile van toe passing. Hetgeen dien man nu wordt aangedaan is geen recht, maar achan- delijk onrecht. Niet hij, maar de autori teiten van 1918 hebben een fout gemaakt en hij moet er voor boeten. Er is een of andere justitieels ambtenaar geweest, die ontdekt heeft dat de straf niet was on dergaan en omdat zoo’n man dan de macht heeft om de arrestatie te bevelen, heeft hij dat gedaan. Die ambtenaar heeft, zooals vele rechterlijke-, politie- en gevangenis-ambtenaren, weinig gevoel voor het leed, -dat zij anderen Kandoen, omdat zij met dat leed dagelijks om gaan en het nooit zelf ervaren hebben De hier bedoelde ambtenaar gaf dus een voudig laat-. „Arresteer dien veroordeel de en zoo’n bevel wordt uitgevoerd zon der dat er verder op gelet wordt. Nie mand was er om tot dien officier of substituut te zeggen: „Wacht eens even en bedenk eens wat ge gaat'doen. Denk er eens aan dat die man daar onbespro ken leeft, dat ge zijn leven gaat ver woesten. Denk eens aan de schande, die gij brengt over zijn vrouw en kinderen. Bedenk ook dat ge hem onrecht aandoet door hem te arresteeren, want in 1918 had hij nog in hoöger beroep kunnen gaan en zou dan misschien vrijgesproken zijn. Vergeet ook niet dat hij nu, na zijn oppassend leven sinds 14 jaren, veel te «waar gestraft zou worden als hij thans zou worden gearresteerd en zijn langver- geten misdaad nu gepubliceerd zou wor den.” Niemand kon zoo tot den rechterlijken ambtenaar spreken, omdat er geen toe zicht of beroep is op de bevelen, die ook de jongste onervaren ambtenaren uitdee- len. Het gebeurt teveel dat oen bevel tot voorloopige hechtenis wordt gegeven, ook al is er geen vrees voor ontvluchting en ook al zijn er maar zwakke aanwijzin gen, dat de verdachte terecht verdacht wordt. Die arrestatie in Oostzaan ia niets an ders dan een rechterlijke dwaling. Die man had nu niet meer aangehouden mo gen worden en zijn beschamend verleden had niet meer geofferd mogen worden nog wel door hen die moeten waken voor onze veiligheid en rechten. Hij is direct weer in vrijheid gesteld - ja, maar toen was het booze werk ge beurd en toen kon niets hem weer her stellen wat dé rechterlijke dwaling hom had aangedaan. Meer voorzichtigheid, meer beleid, meer menschelijkheid, kunnen we wel vragen van hen, die nu te beslissen heb ben over onze vrijheid en goeden naam, maar dat baat niets. Er diende te komen veel scherper en veel strenger toezicht op de Hevelen tot inhechtenisneming. Achteraf is niets meer te herstellop, maor vooraf moet er gewaakt worden legen zulke onmsnschelijke ambtenarij. is de heer H. v. d. Weerd benoemd tot secretaris. De hoer IJ. Kuif, gomeente-werk- man, is benoemd tot buitengewoon ge- meente-veldwachter. Lopik. Aan Cornells Kooi, ingeschre vene voor den dienstplicht der lichting 1929, is voorgoed vrijstelling van den dienstplicht wegens broederdienst ver leend. Loplk. In de vergadering van inge landen van het waterschap Willige-Lan- gerak, is besloten de brUg in Cabauw bij den heer J. J. van Kats, welke voor het verkeer was afgesloten met het doel hem te doen verdwijnen, thans te laten repa- reeren. Belanghebbenden zal dit besluit zeer welkom zijn. In de bijzondere school van den heer Van Joólingen werd een welge slaagde propaganda-avond gehouden voor de afdeeling Lopik, Jaarsveld en Willige-Langerak van do Voroen. „Het Groene Kruis". Vertoond werd de film „Waar een wil is, is een weg”. De lo kalen waren overvol en met aandacht werd do film gevolgd. Zlekenhuisverplsglng. Meerkerk. Maandag 15 Febr. is in de zaal van den hoer M. Schakel de jaar vergadering gehouden van de vereeniging. voor ziekenhuisverpleging voor Meer kerk, Nieuw land en Leerbroek. De ver gadering, waarop 01 leden tegenwoordig waren, werd geopend door den heer J. Boom. De notulen der vorige ledenver gadering worden onveranderd goedge keurd. De vereeniging telt 327 deden, mot totaal 1168 verzekerden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de uitgaven hebbon bedragen f 2351,38 en de inkomsten f 2257,72. Alzoo sloot het afgeloopen jaar met een nadeolig saldo van f 93,66* De vereeniging bezit thans nog aan kapitaal f 2422,13. Tot bestuurs leden werden herkozen de hoeren J. A- i Wiegel, G. Bikker en G. Oudshoorn. Een voorstel van den hoer W. Hoeijenbosch om over te gaan tot het aanschaffen van een ziekenauto, vond geen steun en even min een voorstol van hetzelfde lid, om de vergoeding dor operatiekosten te verhoogen. Meerkerk. Woensdagavond gaf de mu- ziekvereeniging „Eupbonia" haar tweede edheert in dit seizoen voor kunstlievende leden, donateurs on genoodigdon. Be halve eenige uitgelezen muzieknummers hfvatte het programma ter afwisseling eenige voordrachten en zang van het duo Joö en Nelli uit Utrecht. De verschillende muzieknummers wer den keurig uitgevoerd, zoodat de ver eeniging haar ouden roem heeft weten te handhaven. Op olk nummer volgde een hartelijk applaus. Zoor in den smaak vielen ook spel en zang van Joë Nelli. Zij wisten de vele aanwezigen boeien. Kapelaan Wsvrdenburg vertrekt Montfoort. Kapelaan Weerdenburg benoemd tot kapelaan te Utrecht. Men hooft hier mot zeer gemengde ge voelens van, dit bericht kennis genomen. Verheugd is men over de promotie, maar van den anderen kant word gedacht aan het groote verlies. Kapolaan Woordenburg immers was steeds de groote stuwkracht van de jeugdbeweging in Montfoort, meer spe ciaal van het patronaat, de jongemanne- vereeniging en de ijverige adviseur vun de R.K. Voetbalvereeniging M.S.V.. Hij deed veel voor dezo vereonigingen. Altijd stond hij voor -de belangen der jeugd op de bres. Maar ook de andere belangen der parochie lagen hem na aan het hart. Zijn vertrek is oen groot verlies voor Montfoort. Moordrecht Zondagmorgen was oen defect aan den watertoren ontstaan mot Alblawerdam. De heer G. Rijkee heeft opdracht gegeven aan don heer J. Broe re te Kinderdijk, voor het doen aanbe- ateden van den bouw van twee woonhui zen. De afdeeling van de B. V. L. heeft in de zaal „Harmonie” een goed ge slaagden propaganda-avond gehouden. Na opening door don heer G. v. d. Koogh waa het woord aan luitenant Groenendijk, die in korte trekken tee- kende het ontstaan van den B. V. L. vanaf het begin 1918. Spr. wees er op, dat in de samenstelling van dit lichaam geen onderscheid-was in rang of rich ting, maar dat elkeen die zich stelt on der het wettig gezag, een 'plaats in deze gelederen kan innemen. Spr. behandelde ook het vraagstuk der ontwapening en zeide dat ook de B.V.L. daarvoor te vinden is, doch al leen dan, wanneer alles, nationaal en in ternationaal ontwapent. De rede werd mot allo aandacht gevolgd. Vorder werden er verochillende films vertoond, o a.: „Een episode uit het le ven van de gebroeders De 'Witt”. Een collecte voor het crisis-comité bracht f 30,35 op. De zaal was geheel bezet. Bij het passeeren in de gevaarlijke bocht bij den rijwielhandelaar Van Dron- gelen in Kinderdijk, kwam een autobus van do E.S.O.O. in botsing met een een vrachtauto. De vrachtauto geraakte tegen het achterste gedeelte van de bus, waardoor dit gedeelte er af werd gesla gen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Amelde. Donderdagmorgen kwam op den hoek Franschestraat-—Nieuwstraat de loodgietersknecht B. S., die met een vrachtauto de Nieuwstraat uitreed, door -ien signalen gaf en tevens te rtted, in botsing met het bak- kerszoontjo v. H. Het ventje werd van de fiets geslingerd en kwam tegen den muur terecht. Toch kwam hij er af met een niet gevaarlijk wondje aan zijn hoofd. Amslds. Woensdagavond zal het man* nenkoor „De Lofstem”, directe ir de heer L. Verheij, haar jaarlijksche uitvoe ring gevèa in het vereenigingsgt.bouw aan den Achterweg. Ammerstol. Door d« aanhoudende voret is het aantal werkloozen tot over de honderd gestegen. Goed afgeloopen. Bergambacht Woensdagavond reed dr. Bouman, die hier de praktijk tijdelijk waarneemt voor zijn schoonzoon, met’zijn auto op den Opweg. De slager Verhagen kwam met zijn vleeschwagen, bespannen met een paard, van tegenovergestelde richting en had slechts één licht op, aan de linkerzijde van zijn wagen. Door den hevigen mist werd dr. Bouman misleid en dacht dat het een rijwiel was. Eerst op een paar meter afstand zag hij dat het een voertuig was. Hij kon niet meer voldoende uitwijken en reed fegen de wagen, waardoor deze te water werd ge worpen en' totaal werd vermeld. Het ge- heele tuig was stuk gesprongen, waar door het paard op den kant bleef en de heer Verhagen als het ware aan de leidsels bleef hangen en ongedeerd bleef. Bleskensgraaf. Tot magazijn-houdster van Het Groene Kruis is benoemd mej. M. de Beeldde Vaal, in de plaat* van mej. A. de Beeld, die wegens a s. hu welijk ontslag heeft gevraagd tegen 1 Maart.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 1