SCHOONHOVENSCHE COURANT Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Eindelijk hulp. No. «na APRIL 1M2 8. 4 W. N. VAN HOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 20 Pootrekoning 18703. INGEZONDEN MEDEDEELING. I Lop ik. VREE8ELIJKE GEBEURTENIS. EEN DRAADLOOZE BEELD-OVERBRENGING. ■i.-'S LEGERT welingelichte Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Publidteitswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. zegt, dat het aven moeten tan den bur- n persoonlijk t belang der mor 't voor- wordt hjer- aangenomen. olhoek en De r wordt me- lanschaffing iken in de Molenstraat, an het aan- miging St. het Kronen- ng is vast worden toe- en W. met lag zoo ka- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. jt of B. en ag aan alle het inge- ijk is; daar deze gezin- rijst op ver- louding van hier- de 40 meter gang tot de «II oX A bsa u .n TWEEDE KAMER. Op de R.-K. lijst van Tweed candidaten is opvolger .van i it d< t B. m rekt daarop Raad m W. i'.H na’ •10 18 si Lnsl ,8 I fff Inq 18 OAH rAW lid *9ffl '11 »T X1 10Ö OOI >11 lók '!V elt m, bet oor dat ie meer Ion, de meester van Culemborg, no. 4 lijst, aangezien de heeren Loei Kamschoer, resp. no. 2 en 8 lijst, beiden reeds zitting hebbt Kamer. 8TERKE INKRIMPING VAI glngsgebouw tarne de be- trook grond, Vorig jaar deze strook lan. Thans roorw aarden ?aald. >or bedoelde rkoopen; al- vierk. M. lat hij vorig coop. Nu de overgelegd, ging geves- oodig is en rstel van B. rna z. h. s. op de overige legeronderdeelen inkrim- pingen te wachten zouden zijn. De door deze reorganisatie overcom pleet komende officieren en onderofficie ren zouden, voorzoover zij niet rijp- zijn voor pensioen, of eventueel vervroegd pensioen, op wachtgeld worden gesteld it, ofschoon iverder stelt hetgeen hij en beloven; voorschrift, at elk geval Spr. zegt den beginne en W. had. n te stellen, eek te zijn, rijn, dat B. oozen onder rkt op, dat ipmerkingon de huurtoa- rerstrekt. lolhoek en en W. zoo toeslag zul- q de gezin- rger wordt. gas- en wa ll. en W. Blijkens het uit den ge worden be- m. at de veror- niseerd over- pril in wer- roor als ver- aad in de leeren J. A. len, waartoe WOENSDAG 8 APRIL 1932 34» JAARGANG NIEUWSBLADVOORZUIlRiOLLANDENUTREfflT Tslef. 20. Tel.-adrss: Vannooton. ABONN.É’8 vnn dit blad, in het bezit van ons Bericht 2000ongeschiktheid. 1000 achtereen- a, Molhoek men van de wsrk- da. Het Koninklijk gezelschap werd door de saamgestroomde menschen hartelijk Auto-ongeval. i Nleuwerkerk a.d. IJssel. Gistermor gen kwam een auto van de Kaashandel- maatschappij, te Gouda, uit die richting, volgeladen met kaas. Op den Hoofdweg liep een achterwiel van den wagen. Daar door verloor de chauffeur het stuur, met het gevolg, dat de auto in de Tocht te recht kwam. Jubileum „Euphonla”. Nlsuw-Lekkerland. Vrijdag 1 April was het 50 jaar geleden, dat de ge mengde zangvereeniging ..Euphonia” te Kinderdijk werd opgericht. Tevens was het 25 jaar geleden dat de heer H. Brouwer als directeur werd aangesteld. In het sociëteitsgebouw zijn deze feiten in intiemen kring herdacht De voorzitter heeft, na in zijn openingswoord de ge schiedenis der vereeniging te hebben na gegaan, aan den directeur een fraaien lederen clubfauteuil aangeboden, waar voor de heer Brouwer hartelijk dank zegde. Daarna heeft de voorzitter van den zangersbond „Eendracht maakt macht”, de heer H. Caljé van Sliedrecht vereeniging en directeur hartelijk toege sproken. Hij bood namens den Bond een bloemenmand aan. Het verdere van den avond werd gevuld door voordrachten van den humorist B. Kars, begeleid door den pianist, tevens accordéonist B. van Klaveren, beiden uit Schoonhoven. Ook enkele leden deden6 voordrachten. Tot laat in den nacht iieerschte er een fees telijke stemming, Noordeloos. Is de vorige week de melk prijs verlaagd, thans daalde hij opnieuw met 1 cent, waardoor de prijs op 7 cent per liter is gekomen. Dammen. Noordeloos. Donderdag had alhier een danswedstrijd plaats tussohen de Dam- vereenugung van Gu assen- Nseuwkerk en „T. O. G.” alhier. Spelleider was de hear A. van Kleef, van Hoornaar. De uitslag was 19—9 ten gunste van Woordeloos. Binnenkort zal oen 7-tal letten van .,T. O. G.” te Leerdam, medespelen als de heer Springer, damkampmen, daar optreedt Papendrecht Het aantal werkloozen, ingeschreven bij de arbeidsbemiddeling, bedroeg op 31 Maart 002, t.w. 661 van 18 jaar en ouder en 41 beneden 18 jaar. Op 29 Februari waren deze getallen 586, 544 en 42. Streefkerk. Zondagavond brak in de sluismolen, bewoond, door den heer W. van Wijk. schoorsteenbrandje uit Door doortastend optreden der bewoners werd enger voorkomen. Waddinxvssn. Elr is hier een afdee- ling van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen opgericht De melk handelaren hebben den prijs van de melk weer verlaagd, thans tot 7 cent per liter. De agenten van politie R. de Haan en L. Leijs, zijn door den minister van justitie benoemd tot onbezoldigd rijka- veldwachter. Tesnschuur afgebrand. IJsselstlsn. Omstreeks 9 uur brak gis teravond brand uit in een teensohuur van de Gebr. Vink, staande op het terrein van het voormalige kasteel. De houten schuur, die gedeeltelijk met teen is ge dekt, stond spoedig in lichterlaaie. Niet temin hebben rappe handen een groot gedeelte van den inhoud weten te ber gen. Met twee stralen op de waterleiding een eenige blusohapparaten is het vuur gedoofd. De schuur is eohter geheel ver nield. De schade wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand be staat nog geen zekerheid. Men denkt eohter aan brandstichting. IJsselstsIn. Te Bingen aan den Rijn DE RIJNBRUG TE ARNHEM. Gistermiddag heeft de gemeenteraad van Arnhem een definitieve beslissing genomen inzake het brugvraagstuk, waar door thans vaststaat, dat de vaste brug over den Rijn ter hoogte van de Lau- wersgraoht te Arnhem zal worden ge bouwd. De gemeenteraad verklaarde zich bereid, dat de gemeente als aandeel in den brugbouw een bedrag van rond f 555.500 zal geven. SPROETEN komen Vroeg voorjaar. Koop tijdig SPRUTOL pok 90ct.Tub« 50cfJZ*ep6Qct.Bij all* dro gilt ara Naar in luidt zouden bij het departenc oorlog en bij den generalen stal in overweging zijn om de vre nisatie van het Leger sterk in pen. Per divisie zou volgens de pis regiment infanterie worden oi_ terwijl ook in de regimenten zelve sterke inkrimpingen zouden worden toege past. Voorts zou het in het voornemen lig gen om van de regimenten veld-artille- rie, welke momenteel bestaan uit 2 bat- erljen veldgeschut van 7 c.M. en 1 bat terij houwitsers van lö c.M., lang 17, 1 batterij op te heffen. Bij de regimenten cavalerie zou dr vredesorganisatie met 1 eskadron per rtgimaat worden Terminderd, terwijl ook De foto hierboven is draadloos overgeseind van Londen naar Berlijn. Ta «telt voor de aankomst van de Fransohe ministers in Londen. Van links naar rechts: de Fr arische gezant te Londen, de Fleuriau; de Engelsdhe minister-pre sident MacDonald, de Fransohe minister-president Tardieu; de Engelsohe minister van buitenflandsohe reken Simon, de Fransohe minister van handel, Flandin. Advertentifin: Van 1 tot 6 re gelt 1.80; elke regel meer f 0.20. Bij 8 mial plaataing 8e maal 0,10 per regel. Tueechen den tekst drievoudige prjji. Na lang en geduldig wachten, schijnt de regeering nu toch meer aandacht te geven aan den nood in den landbouw. We lezen thans, dat er hulp zal verleend worden aan de veehouders, dat er een wetsontwerp gereed is voor steun aan ds ziuvelproducenten en we zien, hoe de Ko ningin eenige malen in persoon zioh ia gaan overtuigen van den toestand ia den tuinbouw en in den kaashandel. Men heeft er lang over gedaan om te be grijpen, dat geen steun noodzakelijker en bilhjker was, dan die aan den landbouw, hoewel de regeering toch beschikt over alle gegevens, die baar kunnen inlich ten omtrent de betwkonia van desen tak van bedrijf. De waarde van onsen oogst bedroeg in de jaren voor 1930, na aftrek van de be- hoodigds grondstoffen, hoofdsskeUjk kunstmest en veevoeder, niet minder dan ruim duizend millioen gulden per jaar, dat is ongeveer het dubbele van ons ge heel staatsbudget. In ronde cijfers dra gen de verschillende takken van den landbouw ais volgt daarin bij: vsetsalt 6; akkerbouw 2; tuinbouw 1. Het over schietende zijn kleine bedragen van boechbouw enz. Het bovengenoemde bedrag van een milliard gulden per jaar heeft betrek king op de ruwe producten, niet op de verwerkte, dus bijvoorbeeld wel op melk en bieten, maar niet op boter en suiker. Van hetgeen onze bodem voortbrengst, verbruiken wij zelf twee-derden en toch kan er nog jaarlijks voor ongeveer 750 millioen gulden aan landbouwproducten worden uitgevoord. Dat wil zeggen, dat alleen dat overschot van de landbouw producten evenveel is als de waarde van alle nijverheidsortikelen, welke wij naar andere landen zenden. Maar daar komt nog iets bij. Voor de industrie, waaraan zooveel aandacht gegeven wordt, is noo- dig zeer veel invoer van grondstoffen, terwijl voor den landbouw die invoer ge ring is. Mien kan uit deze enkele sobere gege vens opmaken van welke enorme betee- kenis onze bodemcultuur is ten gunste van onzen handels- en betalingsbalans. We laten nu nog onbesproken hoeveel arbeid de landbouw geeft aan werkkrach ten buiten land landbouw staande, zoo- als de handel, de scheepvaart, de spoor wegen, de banken, de fabrieken voor het bereiden van boter, jam, suiker, melk producten, brood, aardappelmeel, stroo- carton enz. Wanneer men weet, dat er ruim 200000 land- sn tuinbouwers frijn in ons land, ert 40.000 landarbeiders, dan kan men daarbij stellig nog wel rekenr?. een evengroot getal personen, aan wie door de landbouw arbeid wordt ver schaft. Dat is dus in totaal 2 X 240.000 49i').000 of ongeveer een half millioen personen. Volgens de statirtiek vindt ruim 25 van de bevolking 'haar bestaan in den landbouw, dat zijn dus ongeveer 2 mil lioen zielen. Lang en geduldig heeft dedandbouw gewacht ,de nood ie tot aan de lippen gekomen en we mogen nu hopen, dat de regeering niet alleen snel, maa doende hulp eal vwlesnen. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE KAASSTREEK. Koningin en Prinses te Bo degraven. Gistermorgen omstreeks half negen brachten de Koningin en Prinses Julia na, in gezelschap van Baron van Geen, een kamerheer en een hofdame, een be zoek aan de kaasmarkt te Bodegraven. De vorstelijke bezoekers werden op het marktterrein verwelkomd door den bur gemeester van Bodegraven, Mr. G. 8. van Dobben de Bruyn, waarna het ge zelschap de markt eenige malen rond wandelde, om zich op de hoogte te stel len van den crisistoestand in het kaas- bedrijf. De Koningin onderhield zich langen tijd met den veehouder W. Boer. In het beursgebouw aan de markt had den de Konignin en Prinses Juliana vrij lange besprekingen met kaashandelaren. Om half tien vertrokken de hooge be zoeksters naar Gouda. Bezoek een Gouda. Te Gouda hebben de Koningin en de Prinses de bedrijven van de Coop. Pro ducenten Handelsvereeniging bezichtigd. Zij werden door de directeuren, de hee ren A. van Wijnen Sr. en Jr. ontvangen. In tegenwoordigheid van burgemees ter E. G. Gaarlandt en den directeur der N.V. Kaashandelmaatechappij, den heer G. Heusdens, had de Koningin met de directie der Producentenvereeniging een langdurig onderhoud over de noodenvan den landbouw. Ook te Stolwijk. Na bezichtiging van de pakhuisruim te der vereeniging, zijn de gasten naar Stolwijk gereden. Daar gold het eerste bezoek de boer derij van den heer D. Kapteijn in Be nedenkerk. De Koninklijke gasten ver zochten den bewoner en diens vrouw het heele bedrijf te laten zien en van hun omstandigheden te vertellen. Dat bezoek heeft wel een half uur geduurd. Voorts brachten zij een bezoek aan de boerderij van den heer Jan Verkaik in Benedenheul .Ook hier wenschten de Ko ningin en de Prinses alleen te worden gelaten met de bewoners om persoon lijk van hen omtrent hun bedrijf op de hoogte te worden gebracht. Inmiddels bracht het gevolg een be zoek aan de oudjes Verkaik, de 80-jari- STEUN AAN DE VEEHOUDERS. De Geldersch-Overijstlsche Maatschap pij van Landbouw heeft als antwoord op het petitionnement bericht van den minister ontvangen, dat een wetsont werp tot steunverleening ten behoeve van de veehouderij spoedig het departe ment zal verlaten, terwijl maatregelen ten behoeve van de varkenshouderij een punt van onderzoek uitmaken. ONVEILIG MOERCAPELLE. Op vragen van den heer Kersten in verband met de voorkomende kippen- diefstallen, inbraken en branden onder Moercapelle, heeft de minister van Jus titie het volgende geantwoord: Sinds 1 Januari 1931 kwam in de ge meente Moercapelle slechts eenmaal brand voor en eenmaal een begin van brand. Bij het eerste geval werd kwaad willigheid vermoed en werd een gerech telijk onderzoek ingesteld, dat evenwel niet tot voldoende bewijs voerde. Inbra ken hadden in het geheel niet plaats Van het ontstaan van een toenemende ongerustheid onder de ^bevolking is den minister dan ook ten aanzien noch van Moercapelle, noch van de omliggende ge meenten gebleken. Wel echter zijn zooals den minister bekend is geworden uit een onderzoek, waartoe hij reeds bij het ontvangen der vragen aanleiding had gevonden in verband met een des betreffend request van inwoners van Moercapelle en omgeving in den laat- sten tijd in die streek op vrij belangrijke schaal kippendiefstallen voorgekomen, zonder dat voor zooveel van die dief stallen aangifte is gedaan de daders tot dusverre zijn opgespoord. Het politietoezicht in de streek kan in het algemeen voldoende worden geacht. Aan het euvel der kippendiefstallen zal de minister echter nadere aandacht ge ven. STEUN AAN DE ZUIVELBEREIDING. Een wetsontwerp tot steun aan de zui velbereiding heeft thans het Departement van JBinnenlandsche Zaken en Landbouw verlaten. 30« Venohtint Mnnndng, Woensdag en Vrtfung. PrHd L>y vooruilbsto- ling: voor Schoonhoven per 8 maanden 1.26: d. post/1^0. Met verr-ekoring 15 cents meer, f 282. Amslds. De heer P. M. Boogwt be haalde de vorige week op de nationale pluimveetentoonsbelling te Souburg met twee Inzendingen zwart-bonte Hollanders 2 eerste en 2 eereprijzen. Bergambacht, Het bestuur van het op te richten zwembad heeft besloten om de uit te voeren werken onder de inwoner» •O vnn Inschrijving, zyn volgens de daann vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor 'den by QAfl Gulden by verlies Oflfï Gulden by verlies """lijden. JVV van hand of voet. ZhVV van een oog. COMMANDANT VAN HET VELD LEGER. Lultt.-generaal Inslngsr var vangen door Jhr. Röali. Met ingang van 1 Mei is aan luitt- genaal E. F. Insinger, commandant van het veldleger, tevens commandant der vesting Holland en gouverneur der Re sidentie, op het daartoe door hem ge dane verzoek eervol ontslag uit den mi litairen dienst verleend ter zake van langdurigen dienst. Aan luit-generaal In singer is dank betuigd voor de uitnemen de diensten, door hem gedurende tal van jaren in verschillende gewichtige be trekkingen aan den lande bewezen. Voorts is benoemd en aangeleid tot luit-generaal, commandant van het veld leger, tevens commandant van de vesting Holland, generaal-majoor jhr. W. Röoll, commandant van de Ie Divisie. adres inge- itarleidingnet igen tot en ge boerenmenschen en bracht later ook de Koningin ongevraagd een bezoek. Zeer voldaan over haar bezoek, ver trokken Koningin en Prinses, *t was reeds na twaalven geworden, naar Gou- toegejuioht. Bslastingvsrhooglng »n salarisverlaging. Amslds. In de gistermorgen gehouden vergadering van den gemeenteraad is de heer N. den Oudsten als raadslid geïn stalleerd in de vacature van den heer N. Streefkerk, die bedankt heeft. Als wethouder werd in zijn plaats gekozen de heer De Kruik, met 4 stemmen tegen 1 op den heer Diepenhorst en 2 blanco. De in de vorige vergadering benoemde commissie bracht een breedvoerig rap port uit omtrent den flnanciëelen toe stand der gemeente. Daaraan waren voorstellen verbonden tot verhooging van de opcenten der gemeentefondsbelasting van 60 tot 70, met overbrenging der ge meente van de 2e naar de 8e klasse dier belasting en verhooging der personeele belasting met 25 opcenten. Verder stelde de commissie voor, de salarissen van alle gemeente-ambtenaren en in dienst der gemeente zijnde personen, behalve van den opzichter, den klokkenist en 2 schoonmaaksters, te verlagen en wel voor de eerste f 1000 met 4 pCt. en voor al hetgeen boven f 1000 aan salaris wordt genoten met 7 pCt. De raad heeft zich met dat rapport vereenigd en B. en W. de uitvoering van de daarin vervatte conclusies opge dragen. Nleuw-Lekkerland. In de Gerefor meerde Kerk is tijdens een bidstond voor hat gewas, voor de kerk gecollecteerd l hierna ver- pnen', tegen rst, Aelbers, an der Lin- De Duitsöhe eportvliegw Otto Höber kwam met een licht vliegtuig over de wwiing van zijn ouders In Bhrenschleife gevlogen, Zijn onder» stonden in den tuin en wuifden hun zoon toe. De vlieger wil de van hen een foto nemen, maar ver loor daarbij het beheer zijn machine De vliegmachine viel op den grond voor de oogen vaa zijn oudere. Hüber en rijn vriend, de ingenieur Oswald, wazen «BmlddriUJk dood. bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANKtepchiedam,van, IAA Gulden by verlies Gulden by- verlies Van IVV van een duim. W een anderen vinger. is geslaagd voor het examen werktuig kundig ingenieur onze stadgenoot, de heer Jac. P. Benschop. Van de 24 personen, die zich had den aangemeld voor de militielichting 1938 en die nu gekeurd zijn, zijn 10 voor goed ongeschikt verklaar!. De cursisten, die onder leiding van dokter J. M. de Morrée opleiding geno ten tot het diploma E.H.B.Ó. zijn allen geslaagd. Gouda. Bij de door den architect D. Stuurman, te Gouda gehouden, aanbeste ding tot 'het verbouwen van eeni winkel huis aan de Jacob Gerritsiraat hoek Langendijk te Delft, voor rekening van de firma J. Cabout te Gouda, is het werk opgedragen aan den laagsten inschrijver den heer H. Verboom te Gouda. Haastrecht Op de Openbare Lagere School weiden Dinsdag 14 teerlingen toe gelaten. Het aantal, dat de school ver liet, bedroeg 2. W er k ver schaf finu. Jaarsveld. Oöidat de minister niet af wijkt van den regel, dat de bouwvakar beiders niet onder de crisissUmnregeling mogen vallen, moest er een vergadering plaats hebben, betreffende enkele perso nen, die bij de werkverschaffing alhier waren te werk gesteld. Enkelen hebben moeten plaats maken voor de grondwer kers. Deze Laatsten staan 1^,1. bij de bouw vakarbeiders ingeschreven en genieten dus geen steun, waarom zij dus in de allereerste plaats moesten worden te werk gestold. Verbetering stroomlevering. Krimpen a.d. Lek. De duisternis zal eindelijk wijken voor het licht. Het is de Centrale te Dordrecht, die onze gemeen te van electrischên stroom voorziet, ein delijk gelukt een voor haar geschikt stukje grond te huren van den heer K. G. Smit, voor den bouw van een tranar formatorgebouwtje. De huurprijs hier voor bedraagt f 10 per jaar en de termijn 30 jaar. Lang heeft men de dorpsbewo ners stiefmoederlijk van licht voorzien. Alle verbeteringen, die men zoo graag had, moesten steeds worden tegengehou den. Het zal thans blijken of het met het streven naar een betere stroomvoorzie ning inderdaad ernst is. De landbouwer C. de J. reed, door dat het paard schrok, met zijn wagen boven van den Lekdijk. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats, doch tuig en wagen beliepen groote schade. Ernstig» val. Mej. Al. Faaij-Overbeek viel dezer dagen met het schoonmaken van den zolder, door een vroeger, thans vast gespijkerd zolderluik. Zij kwam terecht op een steenen vloer. De in al lerijl ontboden geneesheer constateerde o.a. een gebroken vinger, een gebroken pols, een gat in het hoofd en kneuzingen aan heup en borstkas, zoodat de val nog al ernstig aangekomen was. De patiënte, die het wej maakt, zal geruimen tijd rust moeten nerften. VERDRONKEN. Loplk. De vrouw van den heer A. Werrie verliet in den nacht van Maan dag op Dinsdag de echtelijke woning en geraakte op onveridaaibare wijze in een bij de woning gelogen sloot. Toen men haar des morgens circa 5 uur vond, ble ken de levensgeesten reeds geweken to zijn. ver- van van die

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 1