i J I SCH00NH0VEN5CHE COURANT I inose Plaatselijk Nieuws. Stadsnieuws. Telegrammen. RIJWIELEN BANDEN LAMPEN^ RIJWIELEN —BANDEN F LAMPEN Steun aan de Zuivel bereiding. IFWIL 1M2 No. KM INGEZONDEN MEDEDEELING. mol erd hiertoe DE 30.000 GOUWENAAR. •n )AM het bloed. Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. dit nummer bestaat uit VIJF BLADEN. twee per- m 0 pptBo- r weck, n de 20 ar- jrd besloten sen vergun- rkeer voor '•te hoofd en energie, en. Neemt QUINOSE eiden, hef ut, zij be waar zij Den Haag 2 fl. f 21.— loven bn Zljdstraat. aan- en LOONSVERLAGING BIJ DE SPOOR WEGEN. in overwe- lefifen van ie plas Elf- 132 en 1033 subsidie te watersport er aanmel- ïid, 2 maal maal per d voor ge hot met naar Elf- keurloon en oriitter Zaterdag aanschouwde de 80.000 inwo ner van Gouda, Willem van Staveren, het levenslicht, De kleine Gouwenaar met zijn moeder, el het aan- eren, doch 'eer een lid, van sterke een uitzm- jeloofd was mg zou ko- W. inzake e innchtln- keer in deze •r voor het ranken, in uitoefening Voor zoor lage prijzen - bi| - J. K. SNOEI, Schoonhoven StadhulMtraat 7-9 i nog mede, ig tot g der tollen iegraven de geantwoord ende groote straatweg liggen, er n rijkswege Ier genoem- vnn Inschrijving, syn volgens de daarin vastgestelde bepalingen tegen ongevallen venekerd ove'rljd 300 Quld®n verlleg 200 °Ulden Terii* Noordwijk aan W. M. Blom. Dokter Blom ia bijna 35 jaar hier woonachtig geweest en heeft nog slechts kort geleden zijn praktijk neergelegd. Hij was toen reeds ziek en vestigde zich in Februari te Noordwijk. De genezing, die Krimpen hem zoo van harte had toego- wenscht, heeft dokter Blom ook aan zee niet mogen vinden. Bij talloozen in deze gemeente en in da omgeving, blijft Dr. Blom’* nagedachtenis in eere. s de verklaringen van ooggetuigen juist zijn, heeft de bestuurder wel den tijd ge had, om nog voor het vehikel, dat voor hem op den weg lag, te stoppen, of er met zijn kleinen tweepersoonswagen om heen te rijden. Als dat zoo is, moet de automobilist wel zeer veel haast gehad hebben, want als ware er geen vuiltje aan de lucht, zoo reed hij onverstoorbaar over het rijwiel heen en liet het als een wrak achter zich liggen. In snelle vaart verdween de auto, voor dat iemand er aan dacht, zijn nummer op te nemen en de onvoorzichtige wiel rijder bleef met de stukken achter. VorsohiJut Maandag, Woensdag en Vrijdag- l'U voorullbeta- ling: voor Schoonhoven per 8 nnwindon 1.2ö; p post ƒ1,öO, Slot verzekering 15 cents meer, VRIJDAG 8 APRIL 1882 NIEUWSHADVDORZUIIHIOUAND EN UTRECHT JT»l»l. »o. Tel-wlrw: Vunnoolon. 8. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 28 Pwlrekenln, 18708. ABOXNi’8 vim dit blad, In hel bedt ven on, Bericht 2000vngeechlklbeid.n ng* 1000 klaard. Langerak. Wegens overlijden van den heer T. Demper heelt de voorzitter vau het Centraal Stembureau benoemd ver klaard als lid van den gemeenteraad den heer A. Stuij, die de benoeming heeft aangenomen. De heer D. Kastelein die, wegens vertrek van den heer M. Verhoeven, be noemd verklaard werd als lid van den gemeenteraad, heeft deze benoeming aangenomen. Moordrecht. Tot onderwijzeres aan de Bijz. School zijn benoemd de heeren Post en Asmus, reap, wonende te Bleis- wijk en Capelle a.d. IJssel. Nlsuw-Lskkerland. Tot tijdelijk on derwijzer aan de M.U.L.O.-school te Kin derdijk, hoofd de heer G. Golverdingen, is benoemd de heer K. Woltman te 's-Gravenhage. Woensdagmiddag geraakte de 84- jarige J. B. te Kinderdijk, gem. N.-L, in den boezem, achter de woning. Benige buren, die het ongeval bemerkten, scho ten te hulp en wisten den ouden man, die zeer corpulent is, op het droge te brengen. Gelukkig heeft hij geen nadee- lige gevolgen van het ongeval gehad. Nieuwer kerk a.d. IJssel. Op den ’•‘Gra venweg is een lichtpaal door een auto uit Rotterdam omvergereden, waardoor de stroomdraad afbrak. Persoonlijke on gelukken werden niet veroorzaakt. Noordeloos. De cursus van de Bijzon dere School is Dinsdag met 14 nieuwe leerlingen begonnen. 10 hebben de school verlaten. Aan de O, L. S. zijn 0 leerlingen ingeschreven en hebben 2 de school verlaten. Waren er onlangs nog 14 werkloo dsen, thans zijn er hier nog slechts een paar personen zonder werk. Papendrecht. De in deze gemeente gehouden Emmabloemcollecte ten bate der T.B.C.-bestrijding heeft f 00 opge- braoht. Een bedrag van pl.m. f 80 werd minder «ontvangen dan voorgaande jaren. De uitzending der arbeiders naar de werkverschaffing in de Neder Betuwe is in verband met het niet tijdig gereed komen der huisvesting voor de arbeiders een week verzet. De definitieve datum van vertrek is nu Maandag 18 April. Polsbroek. De kiezerslijst telt 476 na men voor de Tweede Kamer; 462 voor de Prov. Staten en 450 voor den Ge meenteraad. B. en W. hebben aan den heer J. Vermaat vergunning verleend tot den bouw van een wöonhuls. De gemeenteraad heeft besloten ad- haesie te betuigen aan het adres van het gemeentebestuur van Leersum in zake herziening salarissen van burge meesters, secretarissen en ontvangers. Evenals vorige jaren werd de vergoe ding der commissie tot wering van schoolverzuim bepaald op f 16. Voorts werd op een verzoek van de burgerwacht om een subsidie van f 75, gunstig be schikt. Na breedvoerige beeproHagen werd ia t» l**i k«t uiM na de gemeente Vlist om voor een bedrag van f 5116,66 over te nemen het eigen- domsaandeel van die gemeente in de ge meenschappelijke openbare lagere school annex hoofdonderwijzerswoning, alsmede de complete schoolinventaris. Tot bestrijding der kosten, in verband met den brand bij den heer C. Kloot, werd een erediet van f 300 verleend. Een 2-tal verzoeken van de bijz. scholen om een voorschot op de gemeentelijke ver goeding werden ingewilligd. Nog werd goedgekeurd een af- en overschrijving. Reeuwijk. In het hotel van den heer G. N. Hoogland had de jaarvergadering plaats van het fanfarecorps „Juliana”. De bestuursleden, de heeren G. B. van Leeuwen" J. Slegt en P. Edelman, wer den met groote meerderheid herkozen. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. Slegt, sloot met een batig saldo van ruim f 200. Werd goedgekeurd en vastgesteld. Tot instrumentaris werd benoemd het lid W. van Egmond. Stolwijk. Woensdagmiddag werd het dochtertje van de» heer V. op den Goud- sohenweg door een personenauto uit Bergambacht, bestuurd door den heer B., aangereden. Het meisje had blijk baar de auto niet zien naderen. Zij werd in het Wijkgebouw binnengedragen en door dr. Adam onderzocht en behan deld. Het kind had verschillende schaaf wonden opgeloopen, welke echter niet van ernstigen aard bleken te zijn. Na te zijn verbonden is zij per auto naar huis gebracht. Streefkerk. De werkloozen hebben een adres aan den Raad gezonden om de verlaging van den werkloozensteun niet in te voeren. De heer J. J. van Aartrijk heeft zijne benoeming tot lid van de commis sie A tot wering van schoolverzuim i genomen. De heeren J. den Toom M. Mourik hebben voor die benoeming Tien procent De directie der Nederlandsohe Spoor wegen heeft aan den personeelraad me degedeeld, dat zij in verband met het te verwachten aanzienlijke begrotings tekort zich genoodzaakt ziet tot invoe ring van een verlaging van 10 pCt. van alle bezoldigingen, periodieke verhoogin- gen. premie's, toeslagen enz. MEISJE DOODGEREDEN. DIEREN, 8 Maart. Het 10-jarig doch tertje van den rijwielhersteller S., dat gisteravond op den Harderwijkerweg plotseling van achter een stilstaanden wagen te voorschijn kwam, werd door een passeerenden auto aangereden en op slag gedood. Den bestuurder, D. M. uit Marssum, treft geen schuld. GEVOLGEN VAN EEN VLIEG ONGELUK. Proces te Maastricht MAASTRICHT, 8 April. Op 12 Aug. 1028 hebben te Heerlen vliegdemonstra- ties plaats gehad, bij welke gelegenheid de vlieger Philips Gesper met zijn ma chine in het publiek terecht kwam, waarbij verschillende personen werden gedood. Onder de slachtoffers bevond zich ook de mijnwerker A. Roseboom. De weduwe van Roseboom heeft de Lim- burgsche Luchtvaartver. voor de recht bank te Maastricht gedaagd tot betaling van een schadevergoeding. De eischeres vorderde een bedrag van f 681,27, bene vens een jaarlijksche uitkeering ten be hoeve van haar minderjarige kind tot de meerderjarigheid. Of welt een som ineens van f 3000. De Luchtvaartvereeniging had zich bij ds N.V. „Fatum”, Verz. Mij. te Dsn voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van IfïA Gulden bij verliee’ AA Gulden bij verlies van 1VV van een duim. VlV een anderen vinger. noodigd. Arkel. Bij den correspondent der ar beidsbemiddeling stonden deze week 88 werkloozen ingeschreven. Voor de aanbesteding van schoon maken der O. L. School zijn geen in- schrijvingsbiljetten ingeleverd. De landbouw-cursus, eerste win terhalfjaar, onder leiding van den heer Schenk, is thans beëindigd. DE OVERVAL’ OP DE WOON SCHUIT. Verzinsel van de oude vrouw! Alphen a. d. Ryn. Wij hebben dezer dagen melding gemaakt van den over val met roof op een 69-jarige zwerf ster. die op een woonschuit onder Ter Aar verblijf houdt. Bii de politie heeft inmiddels het vermoeden post gevat, dat deze over val een verzinsel is. Ondanks ijverige nasporingen is het niet gelukt een spoor van de daders te vinden en tegen geen enkel bepaald persoon kan verdenking worden opgevat.. Reeds enkele dagen voor de over val plaats ha<L heeft de vrouw het doen voorkomen, alsof ongewenschte gasten het op haar geld gemunt had den. Door uit alle macht op een misthoren te gaan blazen., heeft zij toen de buurtbewoners gealarmeerd. Men vermoedt thans, dat de vrouw met de verklaring dat zij van f 300 beroofd was, getracht heeft het geld terug te krijgen, dat zij pas voor een nieuwe woonschuit heeft moeten be talen. De oude was n.l. door brand geheel vernield. Als de politie de zaak juist ziet, dan heeft de oude vrouw haar rol wel op buitengewoon geraffineerde wijze ge speeld. Bergambacht. Tot voorzitter van het zwembad is gekozen de heer J. Kooi man, burgemeestertot cecretaris de heer J. P. Mahlstede en tot penning meester de heer A. Prins. Op de eierenveiling van de plulm- veevereeniging V.Z.O.D. waren aaage- voerd 1750 kippeneieren. Besteed werd van f 2 tot f 2,25 per 100 stuks. Dinsdagavond trad in hotel 't Cen trum voor Het Groene Kruis als spre ker op de heer Bos, van Bergen, met een rede over kinderherstellings- en vacan- tie-kolonies, welke rede hij verduidelijk te door lichtbeelden. De spreker wist pp zeer aangename wijze de aanwezigen te boeien en liet vooral in zijn rede uit komen dat reinheid, licht en lucht zeer krachtige bestrijdingsmiddelen zijn tegen de zoo zeer gevreesde tuberculose. Benschop. De door B. on W. vastge- stelde kiezerslijst tolt 061 namen voor de Tweede Kamer; 947 voor de Prov. Staten en 024 voor den gemeenteraad. De keuringsraad heeft van de in geschrevenen der lichting 1083 6 perso nen geschikt en 5 voorgoed ongeschikt verklaard. Bsrkonwoude. Van do dienstplichti gen voor do militie zijn 5 goedgekeurd. Op de openbare lagere school wer den Dinsdag 17 nieuwe leerlingen inge schreven. Bloskonigraaf. Het bouwen van oen woonhuis voor rekening van don héér Joh, Verheij is bij onderhandsohe aan besteding opgedragen aan W. Ouderkerk (metselwerk) en KI. Ooms (timmerwerk) STAKING IN DE KLEEDINGIN- DUSTRIE! Gorlnchem. De samenwerkende bon den in de kledingindustrie hebben tot de ongeorganiseerde werkgoven alhier het verwek gericht, de over eenkomst die tusschen de georgani seerde werkgevers en werknemers is getroffen, voor hunne bedrijven even- eens te aanvaarden en deze overeen komst te teekenen. De firma Bahlman en Co. heeft aan dit verzoek voldaan en bedoelde over eenkomst geteckend., meldt de N.R.Cr De firma’s Bergeyk en Stufkens en Bischoff hebben, ook na herhaald verzoek van de vakbonden geweigerd, Deze houding ia in een vergadering met de personeelen besproken. Besloten is, daarin niet te berusten zulks ook op grond van verpll htingen die de organisaties tegenover de geor ganiseerde werkgevers op zich hebben genomen. De genomen besluiten zullen zoo noodlg op korten termijn tot uitvoe ring worden gebracht Indien het tot een conflict komt zullen hierbij 60 kleermakers zijn betrokken. ZWARE STORM TE SLINGELAND. Boerderij en schuur gehavend. Hoornaar. Donderdagavond omstreeks 7 uur woedde hier een hevige storm, waarop later een onweersbui volgde. In het buurtschap Neder-81inge|and is van een boerderij, bewoond door den land- bouwer Arie van den Heuvel, het bo venste gedeelte, ter hoogte van de sol dering, totaal in elkaar gedrukt. Ook is een hooischelf uiteen gewaaid. Een maaimachine werd een 20-tal meters weggeslingerd. Bij den landbouwer J. 1 Bode werd de gevel uit een nieuwe 1 schuur gedrukt. De zoldering stortte in en de balkon kwamen in do stalling, tusschen het vee te hangen. Dit bleef ongedeerd en is bij buren ondergebracht. Voorts werden bij den heer D. Aanen oenige ruiten vernield. Hoenkoop. De kiezerslijst bevat 273 namen van kiezers voor de Tweede Ka mer; 263 voor de Prov. Staten en 255 voor den gemeenteraad. De keuringsraad heeft van de in geschrevenen der lichting 1033 1 persoon geschikt en één voorgoed ongeschikt ver- De titel, welke hierboven is geschre ven, stond Woensdag boven een bericht onder Binnenland, waarin werd vermeld, dat een wetsontwerp tot steun aan de zuivelbereiding het departement van bin- nenlandscho zaken on landbouw had verlaten. Sinds dien hebben wo daaromtrent iets vernomen, dat ons tot nadenken stemde. In dat ontwerp zou namelijk worden geregeld een steun aan veehou ders berekend naar de hoeveelheid afge leverde melk. Een toeslag dus op de melk per liter, welke door de consument als een soort accijns moest worden be taald. Dat lijkt ons een verkeerd systeem. Als een der ernstigste beswaren daarte gen rijst al dadelijk op de omslachtige controle, waarbij onvermijdelijk behoort een groote fraude. Welk een leger van ambtenaren zou er noodlg zijn om te controleeren of van elke liter melk, die rondgebracht wordt, de accijns is vol daan. Eveneens zou het zeer bezwaar lijk gaan om het aantal Liters melk vast te stellen, welke door een veehouder aan melkslijters of fabrieken wordt af geleverd en waarop de toeslag zou wor den verleend. Een veel eenvoudiger toeslag zou ver leend kunnen worden wanneer di in plaats van naar de hoeveelheid melk, verstrekt wordt naar het aantal koeien. Daarbij is geen eigenlijke controle noodig, omdat de passgehouden vee-telling vrij nauwkeurig kan aangeven hoeveel stuks een boer heeft. Weliswaar zou dan tegenover die uitgave geen ontvangst staan, zooals bij de melk-accijns, maar als deze steun ge vonden wordt uit de gewone middelen, worden honderdduizenden guldens be spaard aan controle en administratie. Een ander bezwaar, dat eigenlijk niet tegen het ontwerp is gericht, maar tegen plannen, die daaromtrent bestaan, is, dat men voornemens zou zijn te advisee- ren om aan de kaasberei^ers geen steun te geven. De reden hiervoor zou de vol gende zijn. Wanneer aan kaasmakers niet en aan melkverkoopers wel steun gegeven wordt, zullen de kaasbereiders veel minder kaas gaan maken en daar door zal de prijs van de kaas stijgen, zoodat op die manier de kaas zich zelf gaat steunen. Wanneer inderdaad deze gedachten gang is gevolgd, moet men er toch bij ingezien hebben, dat de reeds zoozeer gedaalde prijs van de melk nog meer zal zakken, doordat er nog meer aanvoer komt. Dan is er een aangelegenheid, die in het ontwerp niet genoemd wordt waaraan bij steunverleening toch wel aandacht gegeven mag worden. Wij behoeven niets meer te zeggen over de groote verliezen, die de boeren nu zon der uitzondering lijden, over den terug gang van hun inventaris, over de lage prijzen der producten, welke zoodanig zijn, dat het veevoer aan een boer veel meer kost dan de melk hem oplevert. Bij veeziekte zal de boer overwegen of het niet beter is het dier te laten sterven dan de kosten te betalen van een veearts. Nu kan de regeering hierin al direct en zonder veel omslag of ambtenarij iets doen wat zij reeds te lang heeft nage laten. Zij kan aan de vee-artsen de‘sera tegen veeziekten kosteloos beschikbaar stellen en desnoods een tarief bekend maken, waartegen de serum-inspuitingen moeten geschieden. Een boer, die nu bij zijn varkens, koeien of kalveren een besmettelijke ziekte heeft, zal voor de serumbehande- ling veel moeten betalen, soms, indien 't jonge dfören betreft, meer of iets minder dan de waarde van het dier. Er zijn reeds veeartsen, die het gebruikelijke ta rief hebben laten vervallen, maar zij kuïïnen, al rekenen zij niets voor hun kunstbewerking, toch niet minder vragen dan het serum hun zelf kost. Er worden jaarlijks schatten besteed aan de bestrij ding van veeziekten en nu loopt men ge vaar dat de boeren zich gedwongen zien de ziekte te laten voortwoekeren, omdat de regeering nog niet is teruggekeerd tot de aanvankelijke regeling van gratis serum. Als bij een veehouder, die 12 kalve ren heeft, mond- en, klauwzeer uitbreekt, •ou de vaccinatie liem ongeveer kosten f 2 ?er kalf, terwijl de waarde van •óó’n dier niet veel meer is dan 8. Het Hgt voor de hand dat hij gaat overwe gen om de dieren zonder vee-artsenij- kundige hulp te laten, waardoor liet sterftecijfer onder deze dieren belang rijk zal stijgen, de veehouder miiscbien >ün eigen aaafok zal moeten missen of aoodiedwoBfea nieuwe ktlverea «eet gaan koopen. Gratis beschikbaar stellen van serum kan hier voor de reehoudirs van zeer groot belang zijn en vooral ook bij de varkenshouderij. Door de goedkoope voorbehoedende entingen kunnen dan toch de varkens beschermd worden tegen de b.v. icdtr jaar terugkeerende vlekziekte en sullen veel minder dieren als slachtoffers van deze ziekte vallen, dan nu het geval zal zijn, omdat door de slechte bedrijfsresul taten van de varkensmesterij de veehou ders de entingen niet zullen laten ver richten tegen de nu geldende prijzen. Dit zal de financiëele resultaten van de var kensmesterij nog minder doen worden dan nu reeds het geval is. De regeering kan hier met gratis verstrekken van se rum aan de veeartsen en het vaststellen van lagere enttarieven in overleg deze laatsten, veel hulp verleenen. K. Advertentiön: Van 1 tot 0 re gels f 1.80elke regel meer z0.20. Bij 8 maal plaatsing 8e maal 0.10 per regel. Tusschen den tekst drievoudige prijs. bedankt. Bij de verpachting van het gras gewas van zes perceelen hooiland van den polder Streefkerk was de opbrengst f 75; vorig jaar f 103,75. W. M. BLOM, f Krimpen a.d. IJssel. Gisteren is te Zee overleden de heer Jubileum. Ammerstol. Den 22en April zal hst 10 jaar geleden zijn, dat de zangvereeniging „Morgenrood” werd opgericht. Het be stuur hoopt dit jubileum feestelijk te herdenken en zal op 23 April in ,,’t Ge bouw” een feestavond organiseeren, waaraan sullen medewerken de musiek- vereeniging „Excelsior” on de mando lineclub „Vriendschap”. Enkele bevrien de vereenigingen zijn tot bezoek uitge- RAAD8BE8LUITEN. In zijn vergadering ven gisteravond, die van half acht tot ongeveer half twaalf duurde, heeft de raad langdurig gedebat teerd over de opvatting der steunoom- missie, dat de uitkeering dient te wor den stopgezet als een werklooze zich oen radiotoestel of ander luxe voorworp aan schaft. Het bleek, dat ook aansluiting bij de radio-centralo onder dat verbod valt. Aangezien over een ingrijpen der oom- miasie via het N.V.V. een klacht ia in gediend bij den minister, besloot de raad diens antwoord af te wachten, alvorens zich uit te opreken. Met 5 tegen 4 stemmen ging de raad* aoooord met hot verzoek van B. en W. aan God. Staten, om de salarissen dor wethouders niet tot f 500 te vsrlagen, doch nog twoo jaren op f 800 te handha ven, om ze daarna opnieuw onder do oogen te zien. Het voorstel van B. en W, tot vermin dering van de landpacht van den hoor J. Kooiman te Willige-Langerak met 10 werd aangenomen met 8—1 stem. Over de aanvraag van twee beurt schippers om kwijtschelding van leggel- De aan den heer H. Boel verkochte bouwgrond aan den Opwog word terug genomen. Het aantal opcenten op de gemeente fondsbelasting is gehandhaafd op 60. VREEMDE GEDRAGINGEN. Gisteravond ongeveer 5 uur kwam de heer Den Hartog, wonende in Zevendar, te WHIlge-Langerak, met zijn fiets van de veerpont. Door den storm waaide, juist toen hij de pont af was, zijn hoed af. De heer Den H. wilde, door vlug zijn fiets op den grond te leggen, zijn hoed grijpen, vóór die in het water terecht kwam. I Xmi eshtef kta kwam m wte. Als Me JAARGANG

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 1