SCHOONHOVENSCHE COURANT ^3^ (DE 5 2ooo.X™nt'r"1"",[’ looo 5 5 FRISOBAAI Plaatselijk Nieuws. Binnenland. GEEL.... 30 d. GROEN 33 ROOD ...40 DE ROMEINEN zelden reeds „Vindt ‘Vlrtu»" d.w.z. BER8EIJK STOFKEUS OORINCHEM ALTIJD LEKKERE KOFFIE „VAN NELLE" ZIJN SUPERIEUR! Spoorwegtarieven voor Land en Tuinbouwproducten. J0O9L PER /i POND /n den cirkel. I iL im No. 8027. VWIJDAQ IB APRIL 1938. 84e JAARGANG :den. la lucht. INGEZONDEN MEDEDEELING. Een collect» ten bi bliotheek. gt er nuf INGEZONDEN MEDEDEELING. INGEZONDEN MEDEDEELING. BW INGEZONDEN MEDEDEELING. DR. ECKENER. K. AM kelen en ra's, Sta- Cfuedi iff Cfvcdküvpi' [fa bak f Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde en bij den Bond van Adverteerders (I.b.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Ie dezen i te Ber ten, ter- zorgde, m, die in i boeren naar niet Kwaliteit zegeviert Laat U óók bij T koopen van uw costume door dit beginsel leiden. Goede koop Is Goedkoop. Beleefd aanbevelend: NOG WEER LAGER DAN ERGENS ANDERS ZIJN DE RIJWIELEN EN ONDERDEELEN BIJ J.K. SNOEI. STADHUISSTRAAT 7-0 - SCHOONHOVEN ,n Neder- ;ens één i Bibllo- joruiiJ/etii- per 8 /1.Ó0. NIBIWSBIADVDDRZUIIH10UAND EN UTRECHT J Tcluf. 20 Tcl.-udrca. Vunnoolon. S. W.»N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN. HAVEN 25 Postrekening 13703. jes is de Loor een m handel ■maak de bestellen. EEN KOFFIE MET ZOO'N SMAAK. ZOO N GEURMOET VAN Verschijnt Mimndng, Woensdi on Vrijdag. I’rü* bÜ 'O< ling, voor öcnoonht.vcn nuuindun 1.25; n post Mol verzekering 15 cents meer. Gemeenteraad. Langerak. De gemeenteraad vergadert Maandag 18 April, dea v.m. 11 uur De te behandelen onderwerpen zijn: 1. Toelating benoemde raadsleden D. Kastelein en A. Stuij. 2. Benoeming wethouder (vacature M. Verhoeven). 3. Benoeming gemeente-secretaris. De aanbeveling luidt: 1. W. A. van Hof, ambt, ter secretarie; 2. K. Duijzer, secre- De bekende commandant van de Graf Zeppelin, dr. Eckener, die in one land vertoeft, bracht Woensdag een bezoek aan den Duitschen gezant te Den Haag, Groot Julius vol Zech von Burkersroda Linke; De DuiUche gezant, rechte: Dl. Eekener. voerd 1850 kippeneieren. Besteed werd van f 2 tot f 2,40 per 100 stuks. De kiezerslijst, die van kracht blijft tot 1 April 1933, bevat 1962 kiezers voor de Tweede Kamer, 1936 voor Provinciale Staten en 1862 voor den gemeenteraad. Berkenwoude. Zondag nam mej. A. van Erk wegens huwelijk afscheid van de kinderen der Zondagsschool, waarvan zij tien jaren leerares is geweest. De leerlingen boden haar een fraai geschenk aan. De kinderen werden rijkelijk ont haald. Bleskensiraaf. Een collect» ten be hoeve van de Bleskensgraafsche Burger wacht bracht f 184,50 op. De rijksveldwachter J. C. van Heel te Molenaarsgraaf, die ook voor deze ge meente was aangesteld, ie benoemd tot rijksveldwaohter te Abcoude, in welke ge meente hij op 16 April in functie treedt. Bleskensgraaf. De melkslijters hebben den prijs der melk met een cent per liter verlaagd en gebracht op 7 cent per L. Capelle a.d. IJml. Het Emmabloempje heeft in deze gemeente f 230,36 opge bracht. Groot-Ammers. Notaris Anema te Streefkerk heeft Donderdag in het café van den heer Janse aan het Schoonho- vensche Veer geveild een woonhuis met schuur en 5 perceelen hooi- en weiland alhier. Kooper werd de heer J. Spek Jz. alhier voor f 18.600. Voorts een woon huisje met erf aan het Schoonhovensche Veer, kooper de heer R. H. Jansen, voor f 525. Gein verlaging der vracht prijzen. Rapport der com- missle-De Vries. Als gevolg van vele verzoekschriften, debatten in de Tweede Kamer enz., stel de de minister van waterstaat op 18 Ja nuari '81 ’n commissie van onderzoek in betreffende de goederentarieven der Ne- derlandsche Spoorwegen, in het bijzon der omtrent die voor den uitvoer van land- en tuinbouwproducten (commissie- prof. mr. F. de Vries). Aan die commissie werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de vraag: a. of het peil van de tarieven der Ned. Spoorwegen voor uitvoer van land- en tuinbouwproducten (ook in vergelijking met de tarieven van landen, waarmede Nederland moet concurreeren) gerecht vaardigd is, dan wsl verlaging behoeft; b. of ook overigens hot spoorwegbelsld ABüNM/S vnri dit bind, in het bezit v»n oné Bericht Verlaging jaarwedden. Amelde. Zooals gemeld heeft onlangs de gemeenteraad besloten tot verlaging van de jaarwedden van het gemeente- personeel; ook van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger. De be zoldiging van laatstgenoemde titularis sen wordt echter door Ged. Staten ge regeld en voorts is over de voorgenomen verlaging niet het door de Ambtenaren wet voorgeschreven overleg gepleegd. Op die gronden heeft het bestuur van de af- deeling Zuid-Holland van den Neder- landschen Bond van gemeente-ambtena- ren verzocht het besluit van den raad te vernietigen, als zijnde in strijd met de wet. Arksl. De gemengde zangveresniging „Eendracht maakt macht” en het kin derkoor, directeur de heer W. van der Linden, 'zullen Zaterdagavond een uit- voering ^even in het vereen, gebouw „Odlna”. Bij den correspondent der arbeids bemiddeling stonden deze week 87 werk- loozen ingeschreven. •—De narcissen staan thans in vollen bloei. De gilde-velden, die van verre de aandacht trekken, lokken velen tot een bezoek uit. Bergambacht. De collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk voor de centrale verwarming van het kerkgebouw, heeft opgebracht f 98,50. Op de sisrenvsiling van de pluim- ▼wvsrHnifiof V.Z.O.D. wam oom*- Men behoeft geen groot econoom te zijn, men behoeft niet eens diep na te denken over den tegenwoordigen toe stand in de maatschappij, om tot het in zicht te komen dat er groots fouten moeten schuilen in het proces van de voortbrenging of van de verdeeling. Er is aan mets gebrek, integendeel, er is overvloed van de meeste goederen, ook van die welke behooren tot de levensbe hoeften. Er is zelfs veel te veel, zoodat men levensmiddelen als groenten en kof fie vernietigt, het graan laag in prijs is en van andere artikelen, zooals rub ber, de productie gematigd moet wor den en toch is er gebrek. Daar is bijvoorbeeld de koffie. Er zijn heel wat menschen, die snakken naar een kop van dat welriekende vocht, maar die geen geld hebben om het zich te ver schaffen. In Brazilië echter zijn eerst 50.000 balen koffie in zee geworpen, toen er nog veel te veel was is men er de locomotieven mee gaan stoken en ver nietigde op die wijze nog eens IX mil- lioen balen koffie. Ook die opruiming bleek lang niet voldoende, want volgens latere berichten uit dat koffieland; is er nu nog een te veel van 23 millioen ba len koffie. De Braziliaansche regeering zal nu krachtiger middelen gaan nemen óm dat kostelijke gewas op te ruimen: er zullen 300 of 400 millioen koffiestruikeh wor den omgehakt. Men denko eens aan de waarde die daarmede vernietigd zal worden, aan den arbeid alleen, welke de planting van die struiken heeft gekost: eerst moet het oer-woud worden omge hakt, de grond van het bosch bewerkt, woningen en schuren gebouwd, koffie gezaaid, schaduwboomen geplant, de jonge koffieplanten moeten beschermd worden, er moet worden gewied, ge plukt, geschild, gesorteerd, verpakt, ver zonden enz. Kapitalen heeft het gekost voor die 3 a 4 millioen planten vruch ten gingen dragen en nog eens kapitalen heeft het geëischt om die vruchten te plukken. Nadat dit was geschied, is men de vruchten gaan vernietigen en de planten gaan omhakken. Wanneer een bewqner van een andere planeet dat werk van ons kon aanzien, zou hij tot geen andere conclusie kunnen komen dan deze: die aardbewoners zijn stapel. Niet alleen in de koffie gebeuren die krankzinnige dirtgen, we vernietigen evengoed arbeid als we de rubberpro- ductie inkrimpen, de mijnbouw, de graanteelt, de veeteelt, elke op zettelijke inkrimping van de productie befeekent vermindering en vermindering is verarming. Er zijn millioenen men- echen die snakken naar een kop koffie en de koffie wordt verwoest, er zijn mil lioenen menschen die rubber, graan, steenkolen, vleesch enz. noodig hebben en de voortbrenging wordt verminderd. Daar bij wordt ons geleerd en we worden ge waarschuwd om toch vooral zuinig te zijn en ons zooveel mogelijk te beperken in het verbruik, terwijl de voorrraden zich opstapelen. Dat is den cirkelgang, waaruit we te vergeefs pogen ons te bevrijden. De menschen hebben geen geld om die kof fie enz. te koopen, omdat er werkloos heid is en er is werkloosheid, omdat er teveel koffie enz. is. We draaien in dat ellendige kringetje rond en wachten op den schok, die ons daarbuiten zal bren gen. aangewezen de heeren P. W. Hak, J. J. Verhaar en W. Meerkerk Dz., en tot hun plaatsvervangers de heeren K. Booy, A. Voorsluijs en A. v. d. Beek. De heer P. J. van Horssen, onder wijzer aan de bijzondere school op het dorp, heeft tegen 15 Juli ontslag als zoodanig gevraagd, wegens zijn benoe ming aan dezelfde school te Waddinx- veen. Dat de tijd om het vee in de weide te doen nog niet gekomen is, bleek deze week alhier. Een landbouwer, die een deel van zijn vee in de weide gedaan had, bracht de dieren nog denzelfden dag naar stal terug. Waterleiding te Nieuw poort. Nleuwpoort De heer J. Baron, aanne mer alhier, hgpft zijn* woning doen voor zien van waterleiding. Dit mag mogolljk iets vreemd klinken, doch op uitnoodi- ging hebben we ons van de juistheid kunnen overtuigen. De heer Baron heeft n.l. buiten zijn woning een pomp doen boren, waarna in zijn woning een elek trische krachtinstallatie met reservoir is geplaatst, waardoor het water uit de pomp in dit reservoir wordt gebracht. Zoodra het reservoir leeg is, schakelt deze op dezelfde wijze uit, zoodat steeds voldoende water» aanwezig is. Het ligt in de bedoeling van den heer Baron om de woning die naast zijn perceel zal wor den gebouwd, op dezelfde wijze van wa ter te voorzien. Nleuw-Lekkerland. Woensdag is hier de Emmabloemcollecte gehouden. Hoe wel de opbrengst minder was dan het vorig jaar, wat te verwachten was, we gens crisis en malaise, kan het resultaat van de collecte toch zeer bevredigend worden genoemd. Er is ontvangen f 450,13, tegen f 497,95 het vorig jaar. Het netto-bedrag komt geheel ten goede van de plaatselijke afdeeling van de ver- eeniging „Het Groene Kruis”. Nleuwerkerk a.d. IJssel. Bij Kon. be sluit is benoemd tot reserve-officier van gezondheidheid 2e klasse de heer M. van Lange. AANVARINGEN OP DE MERWEDE. Papendrscht. Op do Merwede voor’ Pa- pendrecht voer gistermiddag omstreeks half twee uit de richting van de Noord de Fransche sleepboot Rhinau uit Straatsburg, met een Duitsche tankzee- lichter op sleeptouw. Aan den Papen- drechtachen wal passeerde een sleep- trein, zoodat de Rhinau het midden van den Noord moest houden. Toen de boot met den zeelichter met een sterke eb van de Merwedekwam, werd de lichter door den stroom in de richting van den Dordtschen wal gestuurd, met hot ge volg, dat het vaartuig in botsing kwam met een sleep, bestaande uit twee gela den vaartuigen, van boven komende, door de sleepboot Betsy van den Dordt schen reeder J. Muller getrokken en op weg naar België. Een van deze schepen liep vrij zware averij op, maar kon zijn weg vervolgen. Als gevolg van deze aanvaring liepen deze twee schepen, die naar den Dqrdt- echen wal waren gedreven, op een sleep van vijf leoge Belgische schepen, door de Belgische sleepboot Duo getrokken, op weg naar Dultschland. Onder deze schepen werd een ware verwoesting aan- bedrngen. gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, vim Gulden bÜ verlies Gulden by verlies van 1 VU van een duim. UV een anderen vinger. taris te Vuren. 4. Benoeming ambtenaar van den bur gerlijken stand. Aanbeveling: 1. W. A. van Hof, 2. J. A. de Vries. Langerak. Met ingang van 15 Juni is benoemd tot onderwijzeres aan de School met den Bijbel in de Waal al hier, mej. Swets, van Katwijk. Lekkerkerk. Aan de U. L. O. School zijn 88 nieuwe leerlingen toegelaten. Uit baldadigheid is bij den heer A. van D. een Goudenregenboom afgesne den en een aantal rozenstruiken uitge trokken. Meerkerk. Zaterdag 16 April zal het 100 jaren geleden zijn dat de Herv. Kerk alhier als bouwvallig werd afge broken en met den herbouw werd be gonnen. BRAND TE NIEUWLAND. Schuur en 2 hooischelven af gebrand. Nlsuwland. In den afgeloopen nacht, omstreeks één uur, is brand uitgebroken in een bouwschuur van de Gebr. van Bu ren. Niet alleen de schuur, maar ook 2 hooischelven brandden tot den grond toe af. Door het optreden van de auto-mo- torspuit van Meerkerk bleef het in de onmiddellijke nabijheid gelegen woonhuis gespaard. De oorzaak van den brand ia onbekend. Polder Nleuw-Lekkerland. Nleuw-Lekkerland. Woensdag is in het raadhuis oen vergadering gehouden van bestuur en gecommitteerde ingelanden van den polder Nieuw-Lekkerland. De rekening over het Jaar 1931, welke voor- af door een commissie was onderzocht en in orde bevonden, werd vaatgesteld in ontvangsten op f 42.901,81 en in uitga ven op f 10.444,88, batig slot dus f 2457,48. De begroeting voor 1932 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 9684,48. De polderbelastem werden be- paald op f 8 per Hectare, voor het na- |OM TM de rekening over 1918 werden van inschrijving; zyn volgens de daarin vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor len by OAA Gulden by verlies 900 Öulden bij verlieB lijden. JvV van hand of voet mUv van een oog. Ds conclusies. In het kort samengevat luidt tenslotte het antwoord der commissie op de boven genoemde vragen als volgt: lo. zoowel het algemeen belang als economische beginselen eisohen, dat de spoorwegen worden geleid als een open bare onderneming, zoodat zij derhalve hebben te streven naar sen volledige dek king hunner kosten uit de opbrengsten van het vervoer; 2o. de regels der prijsvorming moeten bij de bepaling van de vrachttarieven als leiddraad genomen worden. Op grond van het feit, dat de algemeene kosten bij een spoorwegbedrijf in sterke mate het over wicht hebben, moet dit leiden tot een stelsel van differentieels tarieven, het geen wil zeggen, dat het beginsel der vervoerwaarde de voornaamste bepa- lingsgrond moet zijn bij het opstellen van vrachttarieven, hoewel daarnaast ook aan verschillende factoren, welke de hoogte der kosten bepalen, invloed moet worden toegekend; 3o. de Ned. Spoorwegen worden te recht in overeenstemming met het sub lo genoemde beginsel geleid; 4o. het goederentarief der Nederland- sche Spoorwegen van 1926 is als een systematisch opgezette en goed door dachte toepassing vam het sub 2o ge noemde beginsel te beschouwen; 5o. Er bestaat op het oogenblik nog geen aanleiding om tot een algemeene herziening van het goederentarief over te gaan; 6o. aan de tarieven voor den uitvoer van tuinbouwproducten en aardappelen is in het goederentarief van 1926 een alleszins bevredigende en gunstige plaats ingeruimd; 7o. verlaging van deze tarieven is ook in vergelijking met die van andere naar Duitschland exporteerende landen niet gerechtvaardigd, daar noch gebleken is, dat de Nederlandsche producten door die van andere landen van de Duitsche markten zouden worden verdreven, noch dat er hoogere vrachtkosten op de Ne derlandsche producten zouden drukken. Integendeel verkeeron de Nederlandsche producten in dit opzicht in de overgroote meerderheid der gevallen in een gunsti ger positie dan die der overige landen; 8o. van een verlaging der tarieven is vooral in de huidige omstandigheden geen vermeerdering van den Nederland- schen uitvoer te verwachten; 9o. verlaging der vrachttarieven ten einde in dezen vorm den Nederlandschen tuin- en landbouw een verkapt subsidie te doen toekomen, moet als een ondoel treffende, onbillijke en economisch be denkelijke maatregel worden verwonen. Er bestaat geen enkele reden om, wan neer ondersteuning van land- of tuin bouw gerechtvaardigd mocht worden ge acht, dezen steun niet rechtstreeks, maar langs den omweg eener vrachtverlaging te bieden. gericht. Ze zijn alle met zware averij naar de werf van de N.V. Scheepswerf de Rijn v.h. firma P. Hoebee gebracht, waar zij zullen worden gerepareerd. Het zijn de Belgische spitsen Anna, Bona, Wolga, Toekomst en Varyar. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Polsbroek. De keuringsraad heeft van de ingeschrevenen der lichting 1933 twee geschikt verklaard en drie voor goed ongeschikt. Streefkerk. Uit het verslag van den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht blijkt, dat in het late kwartaal 1932 in deze gemeente zijn gehouden 9 inspecties dat zijn genomen 8 monsters van melk en 5 monsters van andere waren en dat uitgereikt zijn 3 waarschuwingen. Waddlnxvesn. Door de geringe op brengst voor de melk, zijn er verschil lende veehouders alhier begonnen om hiervan boter te maken. Deze boter ver- koopen zij aan particulieren. Advertentiön: Van 1 tot 0 re gels f 1.30: elke regel moor 0.20. Bij 8 maal plaatsing 8e maal f 0.10 per regel. Tiu*«chen den tekst drievoudige prijs. - hier te lande ten aanzien van de goede rentarieven wordt en moet worden be- heerscht door commercieele en finan- cieele overwegingen, dan wel behoort te zijn gegrond op economische overwegin gen van anderen aard. De commissie-de Vries heeft thans haar onderzoek beëindigd en daarom trent een breedvoerig rapport uitgebracht Daarin worden o.m. besproken de aard van het spoorwegbedrijf, de beginselen volgens welke het moet worden geleid en waarop de vrachttarieven behooren te berusten, de invloed van de crisis daarop enz.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 1