Uit ons Regeeringshuis Stadsnie Telegrammen. Gemengd Nieuws. Uw nieuwe Electtfsche Fiets Predikbeurten. Ingezonden Stukken. Afloop Aanbestedingen Burgerlijke Stand. Rechtszaken. Marktberichten EERSTE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUIO-HOLLAND EN UTRECHT, SEhoonhovemche Coersnt WOENSDAG 4 MEI 1832. ia deze gemeente begonnen wu mi li ▼raag: „Wat dunkt u van dan Christus"; eenzelfde vraag wil epr. than» waar attU- lan an kooa daarvoor tot takat Jaaaja 58 vara 1. Naar aanlaldlng van dit schriftwoord ontvouwda apr. drie- gadaohtan, bJ.j Ghriatui gapredlkt, Chriatue» geloofd an Ghrlatu» gediend. Spr. rei dat een pre diker niet sijn oor te luisteren moet log gen naar wat de menschen van hem zeg gen, maar te prediken heeft de waar heid overeenkomstig Gods Woord. De predikant wendde zich tot de gemeente met de vraag of nu gemeente en leeraar Christus geloofd en gediend hebben. Aan het slot van zijn preek hield de scheidende leeraar toespraken tot het dagelijksch bestuur der gemeente, dat spr. in deze moeilijke dagen Gods hulp toewenschte, tot den consulent der ge meente^ ds. Krijger, van Rijsoord, aan wie hij in het bijzonder zijn lieve zieken aanbeval en tot den kerkeraad; iets wat hij misschien niet meer terugkrijgt is de intimiteit van een dorpskerkeraad. Voorts tot kerkvoogden en notabelen, leden van de bouw- en restauratie-commissie, ker kelijk personeel, catechisanten, ringcol- lega's en ten laatste tot den ouden pre dikant, ds. Heineman, waarna spr. zich voor het laatst richtte tot de gemeente. Toen richtte de cbn sulent, ds. Krijger, zich tot den scheidenden predikant, waarna nog het woord voerden Da. Van Santen van Sliedrecht, ds. Heemskerk van Dordrecht, ds. Bokma van Schiedam en ten laatste ouderling Verschoor, die de gemeente verzocht den scheidenden leeraar toe te zingén Psalm 121 vers 4. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik om dr. Vanlltterzon in de consis torie de hand te drukken en na den dienst bestond in het Vereenigingsgebouw voor genoodigden de gelegenheid nog kort saam te zijn, alwaar de heer Blom van Streefkerk van hem afscheid nam en dr. Itterzon dankte voor wat hij gedaan had als voorzitter van de Ring van het Herv. Jongeilngsver bon d De school in de Wlsrlnger- meer. Meer en meer komt de bodem van de Zuiderzee droog en de Wieringermeer is men aan het gereed maken voor de aan staande vestiging der bewoners. Tot dit gereed maken behoort ook het bouwen van scholen en zooals hier te lande ge bruikelijk, is daarbij een vinnigen strijd ontbrand. De directie van den Wieringermeer- polder zal daar een nieuw soort school bouwen, die niet behoort tot de openbare school, maar ook niet tot de bijzondere, eigenlijk een soort van neutrale school, waar ook godsdienstonderwijs zal worden gegeven. De voorwaarden, waarop die school wordt gebouwd, zijn natuurlijk niet gelijk aan die voor een bijzondere school en ook niet aan die voor een open bare. Het Rijk geeft het gebouw in bruik leen, maar de schoolstichting behoeft geen waarborgsom te storten, zooals anders de bijzondere scholen moeten doen. Er zul len leerlingen van alle richtingen op kunnen gaan en het godsdienstonderwijs zal worden gegeven door leeraren van de eigen gezindheid. Dit is natuurlijk, maar voor den eersten tijd, want later, als de Wieringermeer wat meer bevolkt wordt, zal vanzelf blijken, welke scholen er het meest gewenscht zijn. Deze voorloopige maatregel kon niet worden goedgekeurd door een deel van de Kamer. De heer Oud (v.d.) richtte een inter pellatie daarover tot den minister van onderwijs. Spr. meende, dat deze wijze van scholen stichten in strijd was met de Grondwet. De minister van onderwijs ant woordde, dat een tijdelijke regeling nood zakelijk was en dat men voorloopig moest hebben een school, die kon voorzien in algemeen vormend lager onderwijs en godsdienstonderwijs. Het bestuur van de so hooi is samengesteld uit 2 vertegen woordigers van devirectie van den Wie- ringermeerpolder, 1 van het gereformeer de, een van het katholieke, en een van Chr. volksonderwijs. Het geldt hier geens zins een 'principieels kwestie, er is niet gezondigd tegen de wet en omdat' tegen een rijksschool in dit stadium allerlei bezwaren bestaan, ried de minister aan dit voorstel aan te nemen. De Kamer deed dat en verwierp met 47 tegen 31 stemmen een motie van den heer Oud, waarin deze had voorgesteld dat zou worden opgericht een openbare ONTSPANNING EN ONTWIKKELING VOOR WERKLOOZEN. Naarmate de werkloosheid langer blijft aanhouden, wordt de zorg voor hen, die erdoor getroffen zijn, zwaar der. Ze kan op den duur moeilijk be perkt blijven tot geldel ijken steun zonder meer Zoo heeft zioh sinds eenigen tijd ook ïn Schoonhoven de behoefte doen gevpe- len aan een gelegenheid voor de werk- loozen om hun ledigen tijd of althans een deel daarvan nuttig te bestéden. De commissie, die zich de oplossing van dit vraagstuk ten doel stelde, ziet haar werk reeds in zooverre met succes be kroond, dat thans in twee lokalen voor de werkloozen gelegenheid bestaat tot ontwikkeling en ontspanning. Maandagavond is daartoe een lokaal geopend, dat het bestuur der Nutsspaar- bank welwillend beschikbaar heeft ge* steld, in het gebouw aan de Koestraat. De voorzitter der commissie, de heer W. Bosman, kon daarbij een groot aantal belangstellenden verwelkomen, o.a wethouder Deerenbejg, de raadsle den Adriaans, Bron, Van Harawlen, Kek, Kortland sn Pssxbolts, leden der bestu rm bond en om. sn vele wsrUooaenu De heer Deerenberg beeft het lo kaal geopend met sen toespraak, waar in hij wees op hst gevaar, dat de werk loosheid haar stempel sou gaan druk- kér, ook op het verdere leven van hen, die een jaar of langer tot nietsdoen wor den gedwongen. Het plan der besturen bonden om deze mensohen nuttig of aangenaam bezig te houden, juichten B. en W. dan ook toe. Zij, maar ook de raad, hebben tot de uitvoering van dat plan gaarne bijgedragen en ook in de toekomst hoopt het ooilege te doen wat in zijn vermogen ia. Spr. wees op den reeds ingesteld en cursus vervolgonder wijs, waarvan hij een druk gebruil&oop- te te zien maken, evenals van dit lo kaal, hoewel het gemeentebestuur er in de eerste plaats naar streeft, den werk loozen productieven arbeid te verstrek ken. Spr. deelde in dit verband mede, dat bij B. en W. twee nieuwe plannen '■oor werkverschaffing in overweging zijn., zoodat er ook na het werk aan de Droge Grécht, wel voor velen arbeid zal zijn te vinden. De heer Bosman zegde het gemeen tebestuur hartelijk danik voor het welwil lend toestaan van alles, wat de commis sie vroeg en dankte ook de Nutsepaar- hank voor de zaal. Hij"wekte op tot een druk gebruik daarvan en wees op de noodzakelijkheid van geestelijke ontwik keling der arbeiders. De heer Peer bol te dankte als raadslid en voorzitter der S.D.A.P. de oommissie voor haar werk en drukte den werkloozen krachtig op het hart, dat thans hier plaats was en dat «rij aan commissie en gemeentebestuur waardee ring moeten toon en. Daaraan voegde de heer Van Har- melen nog eenige woorden toe namens den modernen besturenbond. De voorzitter gaf hierop gelegenheid een en ander te bezichtigen. Wij vonden op de leestafel een ruime keuze lectuur als oouranten, tijdschriften, romans enz. voor een groot deel door stadgenooten geschonken. Verder zijn er allerlei spelen als dam, domino, kaart enz. Voor dat alles was al dadelijk na de opening groote be langstelling, want het lokaal bleef de zen avond geopend, hoewel dat in den vervolge slechts van 912 en van 25 uur het geval is. Dinsdagavond heeft op ongeveer ge lijke wijze de opening plaats gehad van het lokaal in het St. Jozefsgebouw voor dezelfde doeleinden bestemd. Hier zullen de chr. en r.k. werkloozen samenkomen. De belangstelling was hier nog veel grooter dan in het Nutsgebouw. Van de raadsleden waren ditmaal aanwezig de heeren Adriaans, Bron, Kok, Van den Bergh en Van der Hek. Ook ditmaal heeft de heer Bosman al len verwelkomd en sprak wethouder Deerenberg de openingsrede uit. Ook de heer Peerbolte voerde het woord. OPHEFFING MIDDAGBESTELLING. Een ernstig nadssl voor Schoonhoven. Zooals reeds gemeld, heeft het hoofd bestuur der posterijen, telegrafie en tele fonie besloten tot opheffing van de mid dagbestelling in plaatsen, waar in de kom niet meer dan 5000 menschen wonen. On der die plaatsen valt ook Schoonhoven en het gemeentebestuur heeft dan ook van den inspecteur der posterijen enz. bericht ontvangen van dit besluit. B. en W. hebben zich over daae zaak gewend tot den directeur-generaal der posterijen. Het ooilege sohrijft: „Nu "de gemeente Schoonhoven ook on der deze maatregel valt, voelen wij ons gedrongen daartegen ernstig» beswaren in te brengen. Toen in het jaar 1926 ons advies werd gevraagd omtrent het voornemen tot op heffing van de vierde postbestelling, is door ons daartegen geen eokbl beswaar ingebracht, omdat wij ons niet wilden stellen op een plaatselijk standpunt, maar deze aangelegenheid hebben be zien uit een oogpunt van algemeen be-' lang. Toen ook vormde die maatregel geen ernstige belemmering voor de plaat selijke belangen. Nu eohter moeten wij er met den meea ten nadruk op wijzen, dat de getroffen maatregel ernstige gevolgen voor deze gemeente kan hebben. Immers voor deze gemeente, met haar stedelijk karakter, haar groot aantal winkelier», en andere neringdoenden, benevens haar vele groote en kleine zil- verfabrieken, vormt een vlugge oorree- pondentiemogelijkheid een vitaal belang. Dit klemt te meer voor laatstgenoemde categorie, die een ematigen strijd heeft te voeren met haar concurrenten in de groote steden. Door de thans bestaande miiddagbestelling zijn de fabrikanten al hier in de gelegenheid de orders, die met de 2de bestelling inkomen, nog den zelfden dag uit te voeren, waardoor de ze met den nachttrein reeds den volgen den morgen op de plaats van bestemming aankomen. Vervalt de tweede bestelling dan kunnen de ofders, die dan eerst met de late avondbestelling inkomen, eerst den volgenden dag uitgevoerd worden, hetgeen een vertraging zal geven van 24 uur in de bezorging. Het is klaarblijkelijk, dat de goud- en zilverindustrie de voornaamste tak va,n nijverheid alhier die toch al een zwa- ren bestaansstrijd heeft te voeren, door den getroffen maatregel ernstig zal wor den gedupeerd. Ofschoon vrij niet blind zijn yoor een rendabele functionneering Tan den dienst deT posterijen enz., meenen wij todi. dat door de getroffen maatregel het plaatselijk belang te zeer wordt op geofferd aan het algemeen belang en driiWen er bij u ernstig op aan, de twee de bestelling voor deze gemeente te laten hestaan «n derhalve den bestaanden toe stand te handhaven." 8T. LUDWINA. Nu van rijkswege dr. Bxrwalda ie aan gewezen als oonfultserand geneesheer voor verschillends coneultatie-bureaux, in den omtrek, waaronder ook dat der vereeniging tot beetrijding der T.B.G. „St. Ludwina", zijn van dat consultatie bureau de spreekuren gewijzigd, soo&le een advertentie in dit nummer aankon digt. Dr. Buwalda zal Woensdagmorgen voor het eerst zitting houden. WERKLOOZENSTEUN EN RADIO. In den gemeenteraad is onlangs breed voerig gedebatteerd over het besluit der steuncommiasie, dat werkloozen, die tij dens hun ondersteuning radio aanschaf fen of zioh bij de radio-centrale aanslui ten, van dien steun zullen worden uit gesloten. Op voorstel van wethouder Dee renberg, die meende, dat deze zaak ge heel tot de bevoegdheid der oommissie behoorde, besloot de raad de beslissing van den Minister af te wachten. Deze heeft nu aan het gemeentebe stuur bericht, dat hij het besluit der oom missie goedkeurt Ook roet het verbod om tijdens de ondersteuning oafé's te be zoeken, gaat de Minister acooord. STEUNREGELING. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft de nieuwe steunregeling, zoo als door den gemeenteraad vastgesteld, goedgekeurd, met uitzondering van de verhooging van de gezinsleden-toeslag, tot f 1.20 per week. Deze toeslag zal dus f 1 moeten blijven. BEEN GEBROKEN. Voor schooltijd waren gistermorgen eenige jongens aan het voetballen op het Doelenplein, toen een andere echolier, J. K., uit Bergambacht per fiets het plein overstak. De 13-jarig» Ab van Dijk zag den fietser aankomen, doch, mee- nende, dat die achter hem heen zou rijden, speelde hij door. Juist op het mo ment, dat hij naar den hal trapte, reed de fiets tegen het uitgestoken been. Met een sohoenbeenfractuur, boven den en kel, bleef de knaap liggen. De concierge van de Vakschool, de heer Fetter, schoot toe en zorgde, dat het been goed lag en dat men den jon gen liet liggen, tot dokter Groesbeek aan wezig was, waarop hij het kantoor van den waarborg werd binnengedragen en vandaar per draagbaar naar zijn wo ning op de Oude Haven gebracht, waar het been gezet is. ARBEIDSBEMIDDELING. De lijst van werkzoekenden, ingeschre ven bij de arbeidsbemiddeling, bevat thans 127 personen, namelijk 11 fabrieks arbeiders, 10 goudsmeden ,2 lonrpeneor- teerders, 9 losse werklieden, 3 metaalbe werkers. 3 metselaar», 3 meubelmaker», 7 opperlieden, 3 ovenieten, 7 plateel schilders, 2 schilders, 3 sigaren makers, 3 smeden, 3 stokers (gas), 5 timmerlieden, 94 zilversmeden en voorts van verschillende beroepen elk 1 per soon. Botermarkt -*■ De aanvoer op de he denmorgen gehouden Botermarkt bedroeg ion K G. Prijs der Goêboter f 050, Wei- boter 0.46, beiden per half K.G. Veel vraag. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. AMSTERDAM, 4 Mei. De personeel- raad bij de Nederlandsche spoorwegen besloot, zich inzake de voorstellen tot loonsverlaging van het spoorwegperso neel te richten tot den minister van wa terstaat, evenals de directie van de spoorwegen Zaterdag heeft gedaan. HET VERMISTE MEISJE. y Verdronken. DELFT, 4 Med. Hedennacht ia hst te De Lier vermiste meisje, Annie Boers, uit het Leewater, nabij de ouderlijks wo ning, opgehaald. VERDRONKEN. REEUWIJX. 4 Mei. Het vi er-jarig zoontje van den landbouwer A. Moons ia gistermiddag onder zijn spel te water geraakt en verdronken. DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. PARIJS, 4 Mei. De radicaal-socialisti sche partij heeft gisteren besloten om in alle districten te trachten tot overeen stemming te komen met de republikeinen, teneinde te voorkomen dat de candidaten der rechterzijde bij de herstemming wor den gekozen. Men zal dus weder de tac tiek van 1928 volgen, waarbij alle stem men vereenigd zullen worden op den can- didaat der linkerzijde, die bij de eerste stemming de meeste stemmen op zich vereenigde. Over de houding der partij ten aan zien van de samenstelling der regeering is nog geen besluit genomen. BEZUINIGING IN DE VER. STATEN. WASHINGTON, 4 Mei. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 31667 stem men de sterk geamendeerde bezuinigings- wet aangenomen, waardoor oen bezuini ging van naar schatting 38 a 43 millioen dollar overblijft van de oorspronkolijke 100 millioen dollar, waarop het ontwerp was berekend. DE MOORD TE H0N0L0EL0E. Een gratie-verzoek. WASHINGTON, 4 Mei. De democrati sche senator Kenneth Mac Kamford, heeft bij den senaat een wetsontwerp in gediend, tot volledige gratie-verleoiHng aan de vier Amerikanen, die in Hono- loeloe wegens moord zijn veroordeeld. Vele deskundigen verklaren, dat het ontwerp in strijd is met de wet. daar een dergelijke actie niet tot de jurisdictie van het congres behoort. Niettemin heeft slechts één Wd van het oongroe gewei feld het adres te teekenen. HET LUCHTSCHIP AKRON". LAKEHTJRST (New-Tereey). 4 Mei. Het beetuurbere luchtschip „Akroa" van de Amerikaansohe marine, heeft, uitge rust met nieuwe propellers, Dinsdag een proefvlucht gemaakt, waarbij het een snelheid verkreeg van 80 mijl per uur. Tijden» de vlucht nam het luohtachip een vliegtuig op, wat voor het eerst in de geaohiedenLi der luchtvaart voor kwam. INBRAAK TE 'S-GRAVENHAGE. 6000 verdwenen. Gisternacht is te 's-Gravenhage inge broken in het hoofdkantoor van den brandsfcoffenhandel G. R. van Santen Zn., aan de Plaats. Toen de werkster haar werk wilde be ginnen, vond zij zoowel de buitendeur van den winkel als de binnendeur wijd openstaan. Zij snelde weder naar buiten en deelde haar bevindingen aan den eer sten politieagent mede. De recherche stelde toen een uitge breid onderzoek in. Ongenoode gasten zijn waarschijnlijk in het bezit gekomen van een afdruk van den sleutel van het Lipsslot van de voordeur, waardoor zij een valschen sleutel hebben kunnen ver vaardigen en zonder geweld te plegen den winkel door de voordeur hebben kunnen binnentreden. Blijkbaar, zijn de heeren zeer op hun gemak te werk gegaan; zij hebben eerst de kelderruit aan de achterzijde, die op een binnenplaats uitkomt, met carton af gedekt. zoodat van buiten niet te zien was, dat er Moht brandde. Ook de gor dijnen aan de voorzijde zijn zorgvuldig dichtgetrokken, waardoor men ook aan den voorkant niets heeft kunnen bespeu ren. Vervolgens hebben de inbrekers de brandkast onder handen genomen, die zij openscheurden. Zesduizend gulden aan bankbiljetten en specie hebben rij uit de verschillende vakken kunnen ont vreemden; alleen de rolletjes oenten en twee en een halve cent stukken lieten zij oncremoeid liggen. Blijkbaar hebben de daders met hand schoenen gewerkt, daar de politie bij haar onderzoek geen pnkelen vingerafdruk heeft kunnen vinden. Ook elke andere aanwijzing omtrent de daders ontbreekt MEISJE VERMIST. Sedert Maandag-avond 7 uur wordt uit de ouder ijke woning in de Lier. bij Naa'dwijk. vermist de 7-jarige Annie Boen. ..a tie avondeten is Annie, die met haar jongere broertjes en zusjes naar bed moest, door de achterpoort van de woning naar buiten geloopen en niemand heeft sindsdien de kleine gezien. De woning van den heer B., die een kruidenierszaak drijft, is gelegen in een smal straatje achter de Ned. Hervormde Kerk. De menschen in deze dichtbevolkte buurt keiffien el kaar £jlemaal en kennen natuurlijk ook Annie "Boers. Het is dan ook onverklaarbaar dat er niemand ls geweest, die Maandagavond het meis je heeft opgemerkt Aanvankelijk meende de politie geen redenente hebben om aan misdrijf te denken.- Zij achtte het meer waar schijnlijk. dat de kleine in een der talrijke sloolen was geraakt en ver dronken Nu deze echter alle zorgvuldig zijn afgedregd, zonder resultaat denkt men eer en meer aan ontroering. DOODELIJK ONGEVAL BIJ VEE SMOKKELARIJ. Gistermorgen raden alt Nedeeisnd twee veewagen», beladen met gesmok keld vee, over de Belgische grens, In ds richting van Gent .Op de sommaties van de Belgische douane-beambten veinsden de ohauffeurs te stoppen, doch plotseling reden zij met groote snelheid weg. De broer van senator Geulenaere, die bur gemeester van Moldegam is, liep over den straatweg. Hij werd door een van de auto's tegen den grond geslingerd en op slag gedood. Twee mannen konden door ds commiezen worden gepakt. In den pamiddag zijn zij gevankelijk naar Gent gebracht. GEVANGENISOPROER. Te Bangkok hebben gevangenen uit de Bangkwangstrafgevongenis een po ging gedaan om uit te breken. Ge wapend met bijlen en spaden vielen ruim 500 gevangenen de bewaarders WEERBERICHT. Naar waarneming in dsn morgen 4 Mal ^WNÜFRM-^ De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: In het Westen meest matige, in hel Oos ten zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Westelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken, met tijdelijke opklaring; waar schijnlijk regen- of hagelbuien; iets kou der. Waterstand van heden: Schoonhoven hg. water 5.uur, 1 29 M. Keulen stand 1.91 M., was 0.12 M. LuQfittemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 48 graden Fahrenheit. Woensdag 4 Mei: Op 390, onder jK 6 94. Nieuwe Maan Donderdag Mei, op 8.50. aan. die. om dc orde te herstellen, gebruik moesten maken vap hun vuurwapens. Negen gevangenen wer den in den loop van het gevecht gedood, en een 30-tal gevyond. terwijl aan de zijde der politie ongeveer 10 personen gewond werden Drie daar van zijn er ernstig aan toe en ver- keeren in levensgevaar. Slechts één gevangene slaagde er in tijdens het gevecht te ontvluchten Het gevecht duurde drie uur. DE GEHEIMZINNIGE MISDAAD TE MIAMI. De vlieg* r Lancaster van moord beschuldigd. Te Miami (Florida) zal de bekende vlieger William Lancaster terecht moeten staan als verdacht van moord op den vlieger Clarks Deze werd on langs doodgeschoten gevonden in de woning van de Australische aviatrice mrs. Keith Miller. Aanvankelijk waren Lancaster en mrs. Keith Miller als getuigen gehoord in deze zaak en vervolgens vrijgelaten. Thans is Lan caster gearresteerd en wordt hem moord ten laste gelegd. OVERSTROOMING IN ENGELAND. Vkr jongens verdronken. De aanhoudende regenval heeft in verschi.iende deeien van Enge.and tot overslroomingen geleid. De rivieren bereikten een ongewoon hoogen stand en traden op vele piaatsen buiten haar oevers. I e risiol regende het ononder broken 30 uur achter elkaar bij rome verdronken vier knapen in het water van een tot een bruisen den stroom geworden beek Hel ergste was Chippenham er aan toe..'Hel stadje werd door het water geheel van de buitenwereld afgesne den. In de lager gelegen gedeelten van Chippenham werden vele per sonen in bed door het water verrast, uat mei groote kracht de huizen bin nendrong. Ook te Henley in Arden steeg het water van het riviertje Alme zoo snel. dat de bewoners eveneens uit hun bed naar hooger gelegen ver diepingen moesten vluchten. EEN DRAMA In een trein te Ilford (Eng.) werd onlang" een vongeman aangetroffen, die zich vergiftig had. Kort daarna overleed hij. Het bleek té zijn. de 27-jvige Robert Farrow uit Ilford. Reeds eenige dagen was hij spoorloos verdwenen. Deze geschiedenis had een buiten gewoon tragischen kant. De jongeman was al vijf jaar verloofd met mej. GEEN DIOGENES. Diogenes, de Gritkschs wijsgeer, woonde in een vat, maar het meisje hierboven verblijft sr alleen om de doratigen te laven. De wijn wordt vertch uit het vat 1 geschonken. ËERSTE BLAD. NIEUWSBLAD VDOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT?Schoonhovimchi Courant WOENSDAG 4 MEI 188X HOUTVLOTTEN. INGEZONDEN MEDEDEELH4Q. Verkrijgt met B ATC O-de-wereld-C O U P 0,N S, zoodra dit nieuwe wonder in den handel wordt gebracht. BATCO-de wereld-COUPONS worden verpakt bij o.s. Internationale Sigaretten merken van hooge kwaliteit: luidde twee jaaur «a asa maanden gwran- (•ndsetrai. Dis reahtibadk bad ds behandeling de en zaak wegen» ongesteldheid van den raadsman van verdachte bijn» 2 maan den uitgesteld; blijkbaar heeft da recht bank deze verlenging der voorioopige hechtenis, die buiten de eohuld van dten verdachte plaat» had, van de «tred wil len aftrekken. Tn de bergstreken -wordt het hout, dat op de bergen ia gekapt, in groote vlotten de rivieren afgevoerd. link»; een stuurman op het vlot. Recht»; het bou wen van een vlot Dorothy Kirby en dezer dagen zou het huwelijk plaats hebben. Eenige uren voor de plechtigheid was Farrow verdwenen. Het meisje W-as reeds gekleed voor de plechtig heid en in de kerk hadden zich veel belangstellenden verzameld. Daar het bruidspaar echter niet verscheen, zag de geestelijke zich genoodzaakt mede te deelen, dat het huwelijk niet door- Wee dagen daarna vond men Far row stervende in den trein. engelands dure politie In het Lagerhuis heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, sir Her- bert Samuel, gezegd van meening te zijn. dat de Engelsche politiemacht in prestaties boven alle andere corpsen slaat. Indien zij werd uitgebreid, zou waarschijnlijk nog meer kunnen wor den gedaan, om misdaden te onder drukken, doch er moet rekening wor den gehouden met de kosten. Voor den oórlog kostte de politie in Enge land en Wales zeven millioen pond en vlieden jaar waren de kosten gestegen tol 21 mjlhoen, hoewel het corps thans 581KX) in plaals van 54.000 dus slechts 4000 man meer telt. DE TYPHOON OP DE PHILIPPIJNEN Minstens 22 dooden. Bij den typhoon, die Zaterdagavond twee-derden van do stad Jolo op de Philippijnen heeft verwoest, Hjn, voor zoover tot dusver kan werden vastge steld, minstens 32 personen om het le- ven gekomen. De „Van Galen" ontsnapt De Nederlandsche torpedojager „Van Galen, op de terugreis van Sjanghai naar Nederlandsoh-Indië, bevond rich bij de Zuidpunt van het tot de pbüipPUn«j Wtrvorfmdö eiland Mintoro, toen ten Zuid wteTen v J de Poeloezee de typhoon wktide, welke zich verplaatste naar be westen het eiland Palawan.^ De ty phoon ia voor de „Van Galen" overge- loopen Miangas geteisterd. Het eilandje Miangas of Palmas in de zeestraat Mindanao (Phillippijnen) en de Ned. Indische Talaud-eilandengroep, blijkt door oen vloedgolf te rijn geteis terd. Strandkampongs werden wegge- 8De^ gezaghebber van Miangas meldt, dat sware schade ia aangericht. Er zijn geen dooden te betreuren, doch drie per sonen werden gewond. De gezaghebber op Talaud seint, dat alle huizen volkomen zijn verwoest. De vloedgolf bedierf het voedsel en het water. De bevolking drinkt klappermelk. Ongetwijfeld is het dezelfde typhoon, die deze vloedgolf heeft veroorzaakt. VERIJDELDE AANSLAG OP MINIS TER-PRESIDENT. De politie te Madrid hadvernomen, dat een aanslag werd voorbereid op den minister-president Azana. In verband hiermede zijn een advocaat aangehouden en twee personen, die medeplichtig zijn. Clysma No. 30 Mavrides Maspero No. 2 Bristol North State Gold Dollar Pirate Flag In Sevilla werd een vuurgevecht ge leverd tusschen extremisten en soldaten, die soep brachten naar schildwachten voor religieuze instellingen en openbare gebouwen, waarbij een soldaat werd ge wond. Bij andere incidenten werden twee jongelieden gewond. In Orcajo (Sara- gossa) geraakten extremisten en de bur gerwacht eveneens slaags, met het ge volg, dat een persoon werd gedood en verscheiden gewond. VOORTVLUCHTIG MIJNDIRECTEUR. Zooals onlangs gemeld, is de direo- teur-generaal van de mijnen te Larisch- Moennich, dr. Karl Zajizek, na verduis tering van ongeveer 7 millioen Tsjechi sche kronen, gevlucht. Hij reisde onder den aangenomen naam Frans Raab. Vol gens een bericht uit Athene is bet de Grieksche politie gelukt Zajizek te Ja- nina te arresteeren. WERVELSTORM TEISTERT MEXICO. Vierhonderd hulzen ver woest. De Mexicaansche provincie Jucatan is door een hevige wervelwind ge teisterd. In de steden Progreso en Merida, werden 400 huizen volkomen verwoest. Tot nu toe zijn reeds 6 dooden en 4 gewonden te betreuren. Men vreest dat het aantal slachtoffers grooter zal zijn, aangezien men nog rn berichten heeft ontvangen uit afgelegen buurtschappen. De wervelstorm ging vergezeld van hevige hagelbuien, waardoor een groot deel van den sisaloogst werd vernield Een schip vergaan? Het stoomschip „Mexico" dat Maan dag met 55 passagiers aan boord Pro greso had verlaten, is tot nu toe nog niet te Vera Cruz gearriveerd. Men neemt aan, dat het in den wervel storm ls vergaan. MET ONTVOERING BEDREIGD. Te Brussel als in Amerika. Een bekend Brusselsch advocaat baron Goffinet ontving verleden week een brief, samengesteld uit woorden, die uit een krant waren geknipt.. Er stond in dat zijn dochtertje. een meisje van zes jaren, zou worden ont voerd en vermoord indien hij niet een bedrag van een millioen francs aan een zijner dienstmeisjes meegaf, dat er dan op de buiten boulevards mee moest gaan wandelen, totdat iemand het zou opeischen. Hij moest een advertentie in een der bladen plaatsen om uur en plaats nader aan te duiden. Na advies van den procureur des konings te hebben ingewonnenvplaat- ste de fieer Goffinet inderdaad een annonce met de mededeeling, dat hij slechts 600.000 francs ter beschikking had. Eenige uren later ontving hij een tweede «brief met de mededeeling. dat Tiit een millioen moest storten, daar men anders ook zijn zoon zou ontvoeren. De dienstbode moest zoo stond er bij Zondagmiddag Woest gereed en begint nog heden met het sparen van deze waardevolle coupons I om één uur in een bepaald café ver schijnen. Dit geschiedde. De dienst bode overhandigde een onbekende, die op haar toetrad, een pakket waar mede deze haastig verdween. Hij sprong op een tram doch reed niet verder dan de Rue Bosquet, waar een andere man hem opwachtte. Het pakket werd onmiddellijk op straat geopend; jiet bevatte mets dan een paar oude kranten. Op dat moment sprong een aantal politie-inspecteurs, aie het café en het geheele terrein hadden bewaakt, op de mannen toe en arresteerden ze. Een van hen bleek een kellner te zijn; hit Verklaarde slechts in opdracht van den tweede te hebben gehandeld, een boekhouder bij de gasfabrieken, die geld noodig had. EEN VLIEGERDORP. In het Duitse he dorp Hirtzenhain rijn de bewoners geestdriftige vliegsport-be oefenaars. Hot dorp heeft niet minder zeven zweefvliegtuigen. Boven links: schoolmeisjes aan het bouwen van een vliegmachine. Boven reohta: een vader aijn soontje in een zelf gebouwd vliegtuig. Onder links de uitvindster van een nieuw model Onder rechts; wedstrijd met proefrllegmaohinee, Geachte Redactie! In Noordeloos. Mb.de af geloopen week heeft men in den raad de rekening van het schoolbe stuur gekregen. Enkele leden verschrik ten hiervan, omdat er zulke hooge pos ten op voorkwamen, zooals: een proefles honderd guldèn; het schoolreisje kostte de gemeente tachtig gulden. Op de open bare school sparen de kinderen dit zolf en de ouders passen het tekort bij. Een actetasch voor de bijzondere school was ook bijzonder duur. Het gaat toch niet aan om de ge meente voor al die dingen te laten op draaien. Hoogachtend, (N N Noordeloos, 2 Mei 1932. Oud-Alblas. De architect W. v. d. Laan heeft aanbesteed het bouwen van buxgerwoonhuis voor den heer G. H. van den Berg. Ingeschreven werd als volgt Metselwerk: A. P. Kra»ijeveld f 4500, Breedveld f 3960, J. Holdermans f 3789 Timmerwerk: G. B. Nijhof f 2583; A. Muilwijk f 2496. Schilderwerk: P. Korte- land f 750; G. van Huuksloot f 048. Szmdawerk: D. Boagers f 420, J, Stam f 385,95. Electriciteitswerk: D. Brouwer f 190, A. v. d. Stelt f 130; Anth. Heikoop f 103,60. Lood- en zinkwerk: J. Seton f 645. Gunning aangehouden. PAPENERBCHX Vm 10 mul ftd. 1. 3. w du Schuit, tui Apekkwni. HEI- EN BOEICOP. April. Getrouwd: J. Ruitenbeek, 26 J. na B. J. do Wildt, 20 J. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. ApriL Getrouwd: W. J. Verboom en W. Ver stoep. Overleden: P. Kleijbeuker, 84 j. STEUNCOMMISSIE OPGELICHT. Inkomsten verzwegen. Voor de Rechtbank te Rotterdam veer ee heen gisteren de 52-jarige schilder J. J. van R., uit Waddinxveen, beschul digd van opüobting van d» commissie voor de eteunverleening aan werkloozen voor totaal f 05. Hij zou nJ. van 1 De- oember tot 14 Februari bij zijn aanvroe gen om steun als werkloaze hebben ver zwegen, dat hij inkomsten had uit hy potheekrente. Verd. gaf toe, dat hij op de aanvrage slebhts had vermeld, dat de inkomsten van het gezin bedroegen f 4, die ver dachte'» zoon verdiende. Dat zijn vrouw f 1 per week verdiende met waseohen, had verdachte vergeten op te geven en had in het geheel niet er aan gedacht, 'dat hij twee maal per jaar f 56 ontving aan rente van een hypotheek op een huisje te Maassluis. Als getuige verklaarde de oommies secretaris-penningmeester van de steun regeling, dat bij elke uitkeering aan verdachte gevraagd is of hij nog ande re inkomsten had. Verdachte heeft de inkomsten uit hypotheekrente verzwegen. Apders zou hem twee-derde gekort rijn. Volgens verklaring van den veldwach ter, die belast was met de controle op de steunregeling, had verdachte die in komsten eerst toegegeven, toen ontken nen niet meer mogelijk was. Toen getuige hem, vóór de bewijzen in handen waren gevraagd had, of verdaohte niet een huis had te Maassluis, heeft hij ontkennend geantwoord en ook niet gezegd, dat hU wel hypotheek verleend had. Het 0. M. eisohte twee weken gevan genisstraf. VERDUISTERING DOOR KASSIER. Gisteren heeft de Haagsdhe Reoht- bank dien 52-jarigen kassier eerner bank instelling in de residentie, wien ten las te was gelegd, dat hij in den loop van tien jaren f 65.000 heeft verduisterd, veroordeeld tot twee jaar en ze» maan den gevangenisstraf met aftrok van twee maandsn prsvsntiove -hschtsnis, Df «laob Donderdag 5 Mei (Hemelvaartsdag). NED. HERV. KERK. ALBLASSERDAM. Vxn. 9.30 uur, de heer P. van der Hoogt, Godadienet-On- derwijzer. BERGAMBACHT. V.m. 0.30 uur. Da. Ewoldt; mm. geen Dienst BERGAMBACHT. Voor de Uitgetrede- nen uit de Ned. Herv. Kerk alhier zal Hemelvaartsdag Leesdienst worden ge houden. BLESKENSGRAAF. Nu 1.30 uur, de heer A. de Redelijkheid, van Ouderkerk a.d. IJssel. BRANDWIJK. V.m. £30 uur, ds heer J. Kara. GIESSENDAM. Vb. 930 uur. Da. J. Haring. GIESSEN-NrEUWKERK. Vnn 9.30 uur, Ds. Nugteren. GIESSEN-OUDEKERK. V.m. 030 uur, Ds. A. J. van Rennee. GOUDERAK. Vb 930 uur. de heer Vroeg in de Weij, van Middelharnia. HEI- en BOEIOOP. Vjn. 9.30 uur, de heer Van der Velden, Godsdienst-Onder wijzer te Asperen; nB geen Dienst. JAARSVELD. V.m. 030 uur. Leen dienst. KINDERDIJK. Vb. 0.30 uu4 de heer Wildaohut, Godsdienat-Onderwijzer te Rotterdam. KRIMPEN a.d. IJSSEL. V.m 0.80 uur de heer A. E. de Jong, Godsdienst-On derwijzer. LANGERAK. Geen Dienst. LEKKERKERK. Vm. 10 uur, Ds. U„. van Dijk. LEKKERKERK. Ned. Herv. Evangeli satie. Vm 9.30 uur, de heer G. Kramp. LEXMOND. Vm. 030 uur, Ds. Os kam; nn. geen Dienst. LOPIK. Vm 930 uur, Ds. S. van der Linden. LOPIKERKAPEL. Vm 0.30 uur, leesdienst; 's avonds 6.30 uur, Ds. Lee mans, van Delft MiOERCAPELLE. Vm 930 uur, De. J. E. Uitman. MOLENAARSGRAAF. Vm 0.30 uur, de heer Klaaisen, van Dordrecht. NIEUWERKERK a-d. IJSSEL. 9.30 uur, De. J. L. Dippel. NTEUW-LEKKERLAND. Vm 9.30 uur, de heer Vermaas, Godsdienst-Onder, wijzer te Rotterdam. NIEUWPOORT. Vm 930 uur, Da. B. van Ginkel. NOORDELOOS. Vm 930 uur, Lees dienst. Vrijdag 6 Mei, n.m. 2 uur, Ds. Wol- fensberger, van Thclen. Huwelijksinze gening. OUD-ALBLAS. Vm 9.30 uur, D». W. Deur, van Schoonhoven. OUDERKERK a.d. IJSSEL. Vm 0.30 uur, de heer A. de Redelijkheid. Wijkgebouw Lageweg: 's Avond» 630 uur, de heer A. de Redelijkheid. OUDEWATER. V.m. 9.30 uur, Ds. J. H Gunning, van Schoonhoven. POLSBROEK en VLIST. Vm 9 30 uur, Ds. W. Rijnsburger, van Oud-Beier land. SCHOONHOVEN. Vm. 10 uur, Da. P. J. Steenbeek, van Oudewater- STOLWIJK. Ned. Herv. Evangelisa tie. Vm. 9.30 uur, de heer P. Bezemer, Preeklezen. STREEFKERK. Vm 930 uur, De. Th. Hettinga. WIJNGAARDEN, a Avonds 6.30 uur, de heer Van Leeuwen, Godsdienst-On derwijzer te Sohoonrewoerd. WILLIGE-LAN GERAK. Vm 0.30 uur, Ds. J. D. Kleijne. IJSSELSTEIN. V.m, 10 uur, Preek- Vm ZEVENHUIZEN. Vm 030 uur, Ds. Tj. Tak. REM. GEREF. GEM. ZEVENHUIZEN. Geen Dienst GEREF. KERKEN. ALBLASSERDAM. Vm 933 uur, Da J. J. Wielenga. BERGAMBACHT. Vm 930 uur, Leesdienst; n.m. geen Dienst. LEXMOND. V.m. 930 uur, D». Cou- mou; nm geen Dienst NIEU W-LEKKER LAND. Vm 9.30 uur, Ds. H. van Heijst. NOORDELOOS. Vm 930 uur, Lees dienst. OUDERKERK a.d. IJSSEL. Vm 0.30 uur, Ds. J. D. van der Velden, van Rot terdam—Kralimgen. PEURSUM. Vm 930 uur, Ds. Kuiper, van Kralingen. REEUWIJK. Vm 10 uur, Da. P. Warmenhoven. SCHOONHOVEN en WILLIGE-LAN- GERAK. Vm 10 uur, Ds. J. Hoekstra, IJSSELSTEIN. Vm 10 uur, Preek lezen. GEREF. GEMEENTEN. ALBLASSERDAM. Vm 930 uur, Leesdienst. VRIJE GEREF. GEM. ALBLASSERDAM. N.m. uur, de heer H. Hofman, van Sohiedam WADDINXVEEN. Vm. 9.30 uur, Ds. H. J. Grisnigt. OUD GEREF. GEM. ALBLASSERDAM. Gebouw Kinderdijk V.m. 930 uur. de heer J. van 't Hoog. CHR. GEREF. KERK. AMEÏDE. 's Avond» 6 uur, D»j K. Groen, van Rotterdama NIEUWPOORT. V.m. 930 uur, Preek lezen. N00RDEL00S. Vm 930 uur, D». J. Rmlak. AMSTERDAM, 4 Mei. (Draadloos) Ter veemarkt waren heden aangevoerd 318 vette kalveren, le kwaL 50—56, 2e kwal. 40—48, 3e kwaL 30—40 per K.G. levendgewicht; 82 nuchtere kalveren f 150—410 per stuk; 620 varkens, vleesch varkens, wegende van 00'110 KG., 24 25, zware varkens 22—«24, vette var kens 2022 per K.G. slachtgewioht. WIOERHEN, 4 Md. (Draadloos), Kaasmarkt. Aanvoer 216 partijen kaa». Prijzen: Met rijksmerk le kwal. f 18— 20, idem 2e kwal. f 1417. Handel traag. BODEGRAVEN, -8 Mei. Kaasmarkt Aangevoerd 226 partijen kaan, 9178 at* wiegende 82352 K.G. Goudsche kaa» met rijksmerk le soort f 17—20. 2e soort f 14 —16 per 50 K.G. Handel flauw. ROTTERDAM. 3 Mei Ter veemarkt waren heden aangevoerd 230 paarden, 11 veulens, 1716 magere runderen, 810 vette runderen, 391 vette kalveren, 1330 nuchtere kalveren, 117 «kapen of lam meren, 80 biggen, 10 bokken af geiten, en 8 overloopers. De prijzen waren: Koeien 16—20, 20— 29 sn 34-35 oent; ossen 16-fiC* 25-27 en 81-38 oent; stieren 15—17 H, 20-t 22'A en' 25 oent; kalveren 25-30, 87H -424 en 60-55 ot., alles per half K.G. Melkkoeien f 140-240, stieren f 50— 295, paarden i 150-275, slachtpaardwi f IÓO-hIöO, hitten f 60-420, veulen» f 65—95, fok nuohtere kalveren t S— 15, slacht dito f 2—4, kaUkoeden f 135— 230, pinken f 45—100t varazen f 100— 160, biggen f 2—430, alles per stuk; big gen 30—60 cent per week. Overzicht: Runderen handel iet» le vendiger, 2e en 3e kwal. duurder; oesen handel willig; stieren ruim aangevoerd, goed prijshoudend, handel lui; vette kal veren aanvoerd matig, redelijke handel; melk- en kalfikoeien prijshoudend, stroe ve handel; jong vee 'handel over het ai- gemeen zeer kalm; paarden, werkpaarden en hitten handel kalm en lagere prijzen, Jachtpaarden prijzln belangrijk ge daald, handel traag; fok- en nuchtere kalveren aanvoer gewoon, handel kalm; biggen aanvoer niet groot, handel gering. UTRECHT, 3 Mei. Ver., Eierveiling Utrecht (y.E.V.U.). Eieren wit f 2-325, eieren bruin f 2,30-4401 eendeieren f 1.80—230, ganzeneieren f 8, alle» per 100 stuks. Aanvoer 130.000 stuk». GROOT-AMMERS, 2 Mei. Eerste Al- blasserwaardsche Veilingavereeniging te Groot-Ammera Veiling op 2 Mei. Aan voer 45.370 eieren. Prijzen: Kippem- en eendeieren f 1.90-2.95 per 100 stuk»; 230 pond boonen f 0.05-0.07 per pond; 144 ppnd boter f 0.3A-O.46 per pond; 126 pond kaas f 0.15—0.18 per pond; 1 kip f 0.10 per stuk; 96 bloemplanten f 0.03 per stuk. ROTTERDAM, 2 Mei. Binnenlandsche granen en peulvruchten. Gerst f 6,50—6,75. Haver f 66,75. Erwten kleine groene f 913,50. Schokker erwten f 8>18. Bruine boonen f 67, blanke kwali teit tot f 8,50( alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 2 Mei. Buitenlandsche granen. (Bericht van de makelaars Ha genbeek «Sc Van der Schalk). Stumming kalm. Rogge 73/4 k. Zuid-Russische disp. f 5,90, Canada No. 2, stoo mond t 5,30, 74-5 k. La Plata disp. f 5,75, 74-Ö k. Bahia Blanca stoomend f 5,65. Gerst. Canada No. 3, spoedig gewacht f 120, 62-5 k. Zuid-Russische disp. f 125, 60-1 k. Donau disp. f 123, 69 k. La Plata f 128, 65-6 k. La Plata f 128, 65-6 k. La Plata f 126, 64-5 k. La Plata stoo mend f 120. Haver Canada No. 2, ladend f 6,85, Canada No. 8 disp. No. 3, disp. f 0,80, Canada feeds extra spoedig ge,wacht f 0,50, Canada feed No. 1 disp. t"3,45, 49-50 k. La Plata disp. f 5, Zhid-Russi- sche haver naar kwaliteit disp. f 6,70 5,1 Mais per 2000 k.g. La Plata disp. f 80- f 85, dito aangekomen f 85, dito stoo* mend naar aankomst f 8379, La Plata cinquantrie disp. f 89, dito dito aangeko men f 87,50, Donau-Galfox aangokjmen f 86, witte Zuid-Russische disp. f 85, gemengd dito "disp. f 84. ROTTERDAM, 2 Mei. Voederkoeken. (Bericht van de Makelaars Gehr. Krijger) Noord-Amerikaansche lijnkoeken loco 6,10, stoomend 6,10, Mei-Aug. 6,15, Sept.- Dec. 6,60, dito v. Noord Amerikaanscfa zaad loco merk SWG 7,80, dito merk SK loco 6,25, dito stoomend 6,25, Plata lijn koeken loco 6,10, Duitsche Iijnkooken prompt afl. Emmerik 6, Mei-Aug. 6,25, Bombay Lijnzaadschilfers loco 0, Mei- Aug. 6, Sept.-Dec. 6,35, Bombay, grond- nootschilfers light loco 6,30, extra light 6,75, extra light merk HVO loco 7,35, Manilla cocoskoeken loco 0,30, Ameri kaansohe cocos Mei 5,75, dito schilfers Juli-Aug. 5,90, Palmpitten koeken merk SK loco 5,70, Amerik. Sesamkoeken loco 6,50, Amerikaansch sesamèieel loco 8,65, Inlandsche voorslag lijnkoeken loco 0, Mei-Aug. 6,10, SepUBee. 0,50, dito lijn koekschilfers 6,50<^Mei-Aug. 6,70, dito grondnodtkogk^rioco 6,75, Mei-Aug. 6,75 dito soya8chroot loco 6,00, Mei-Aug. 0,25, dito cocoskoeken loco 0,40, Mei 6,25, dito palmpitkoeken loco 5,90, Mei-Aug. 5,75, alles in guldens per 100 kilo en gedeel telijk tweede handi.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 2