I Kerk en School. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. l^? Hobfd-ênKiespy™ MIJNHARDTS POEDERS 2000 ^u^en i®venBiftn8e De drenkeling en de redders. 20 MEI 1932. No. 9042 nm, geen ur, Da. F. 6 re- '0.20. Postrekening 13703. INGEZONDEN MEDEDEELING. en -8 av. D*. uur, *4. .30 uur en en a/v. ’a avonds r en ’o air. n.m. 2.80 uur EEN STRATQSFEER-VLIEGTUIG. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. 10 uur en e Rodelijk- uur, Ds. voor het n. 10 uur, 9 avonds? IGE-LAN- "onda 0.30 e; rechts r in een io na de Ons blad is aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde en bij den Bond van Adverteerders (l.B.A.) waardoor dus onze adverteerders zich gegarandeerde gegevens kunnen verschaffen. v. d. Wal, 6 M. van uur; aankomst eerste ste 2.01 uur. Amelde. De heer 0. Streefkerk Joh.zn. slaagde bij het P.B.N.A. -examen te Arn hem voor adspirant waterbouwkundig oplichter. rwee twee uur en Looae uur, Da. 9.45 uur H. Bra- NED. HERV. KERK. Beroepen te Maartensdijk De. J. H. Koster te Montfoort; te Amstelveen Da Joh. Stehouwer te Alphen a.d. Rijn. ins Alex.- ida 6 uur, V.m. 10 reur, Em.- fecht. uur en te lot op H. in Cvangolisa- i 6.80 uur, uur en W. Erd- lur, Ds. J. Ds. W. r, Ds. H. i heer Van it. De. B. J. ngelisatie. O uur, de jrschie. uur en ’a ran Krimr Amslds, Zaterdag hield de postduivsn- vereeniging „De Snelvlucht" een wed vlucht uit Mons (België), afstand 182 K.M. De prijzen werden als volgt be haald: 1 en 7 IJ. Roodhorst, 2 J. van Gelderen, 3 en 4 Gebr. Middelkoop, B A. Leer. Los om 11.80 duif 1.35 uur, laat- V.m. 10.30 «hovena Rootselaar, voor het L uur en igt. iur, Leee- Berghausaz Verschijnt Maandag, Woensdag on Vrijdag. Brijs by vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.25; p, post 1.60. Met verzekering 15 cerits meer. en ’s av. u Ooo«'♦Set.Perstuk Bij Uw drogist. uur, Mej. >te Orgel- en r en ’s ar, Advertentiön: Van 1 tot 6 gels '1.80; elke regel meer 0.20. Bij 8 maal plaatsing 8e maal f 0.10 per regel. Tnsschen den tekst drievoudige prijs.' Richtprijs vijf cent. Met de uiterste kracht cal er naar ge streefd worden een richtprijs voor de melk te bereiken. Op het oogenblik brengt de melk van normaal vetgehalte bij industrieels verwerking gemiddeld niet meer dan op 2H cent per liter, de steeds dalende waarde der ondermelk in begrepen. Het streven ral er op gericht rijn een richtprijs van ten minste vijf cent per K.G. melk te bereiken over de geiheele periode, waarvoor de ontworpen rege ling zal gelden. VERKOOP BIJ EXECUTIE IN DEN LANDBOUW. Het Tweede Kamerlid Braat heeft at.n de ministers van Economische Zaken en Arbeid en van Justitie gevraagd of tij reeds wetgevende maatregelen lebben voorbereid om verkoopingen bij executie van land- of tuinbouwbedrijven of van daarbij behoorende inventarissen tegen te gaan, wanneer blijkt, dat de betrokken land- of tuinbouwer of eigeiaar van die bedrijven niet aan zijn financiöulo ver plichtingen voldoen kan door de crisis in die bedrijven en zoo -niet, of du minis ters dan bereid zijn, zoo spoedig moge lijk bedoelde maatregelen voor te berei den. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 20 ABONNÉ’S van dit blad, in het bezit van one Bericht van Inpchrjjving, xijn volgens de daarin veelgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd Quld®n bü Qfin Guiden bij verlies Oulden bjj verlies ■WV overlijden. JUV van hand of voet. Ls\J\J van een oog. Gemeenteraad. Nieuwer kerk a.d. IJssel. De gemeente raad is in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Woensdag 25 Mei, n.m. 1.30 uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingeko- mon stukken. 3. Aanbieding bedrijfsreke- ningen 1931.' 4. Vaststelling verordening regelende de rechtspositie der gemeente- -politie. 5. Vaststelling verordening op het vergunningsrecht. 6. Comptabiliteit. Werkloozensfeun. Nlsuwsrksrk a.d. IJsssl. In een aan den raad gericht adres van een aantal werkloozen, worden de thans geldende uitkeeringsnormen te laag geacht. Als werkverschaffing niet mogelijk is, wor den de volgende normen in overweging gegeven. Voor georganiseerden f 11, voor man en vrouw plus f 1,20 voor ieder kind en f 2 huurtoeslag boven de huurwaarde van f 2,B0. Voor ongeorganiseerden f 10, voor man en vrouw en f 1,20 kindertoe slag plus f 2 huurtoeslag boven de huur waarde van f 2,50. Georganiseerde kost gangers f 7 en ongeorganiseerde f 6,50. Wanneer 1 dag wordt gewerkt, geen steunkorting te doen plaats hebben, tot een bedrag van f 4. Gedurende de laatste week zijn ten kantore van -de intercommunale arbeids bemiddeling ingeschreven 1 metselaar, 2 losse arbeiders en 1 gro'ndwerker, afge schreven 1 metselaar, 7 losse arbeiders, 1 landarbeider, 1 straatmaker, 1 fabrieks arbeider, 1 ijzerwerker en 1 chauffeur. Nlsuwpoort. In de vacature van secre- tarisvpennlngmeester van het burgerlijk armbestuur, ontstaan door het overlijden van den heer K. H. Kleijheeg, is benoemd de heer J. Baron Wz. Voorzitter is thans de heer K. van 't Hoog on algemeen lid de heer C. Verheij Iz. Tot tijdelijk onderwijzer aan de o.l. school is benoemd de heer A, Stuurman te Streefkerk. Intrede van den heer Mulder. Psursum. Op Zondag 26 Juni hoopt de heer Mulder, candidaat te Leeuwarden zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk alhier. Als bevestiger zal zijn vader op treden. Vrijzinnig Hervormden. Krimpen a.d. IJsssl. Woensdag had de eerste ledenvergadering plaats van de vereeniging van Vrijzinnig Hervormden, afd. Krimpen a.d. IJssel en omstreken, in het vereenigingsgebouw. Allereerst werd het huish. reglement samengesteld, waarna men overging tot de bestuursverkiezing. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. H. van Den deren, voorz.; N. H. Blaak, secretaresse, G. Groeneveld, penn., J. Hailing en G. Bonman. Met het houden van godsdienstoefe ningen zal zoo spoedig mogelijk begon nen worden en ook het geven van gods dienstonderwijs zal spoedig aanvangen. Bij de rondvraag werd de financieele kant van de zaak nog eens grondig be sproken. uur en 's Ier Schuit, a V.m. 10 ie heer A, heer J. L. van den Heuvel. De 72-jarige echtgenoote van den heer H. van Evert stootte haar voet te gen een pan met kokend water, waar door de inhoud haar over den voet ging en zij zich deerlijk brandde. Geneeskun- dive hulp moest worden ingeroepen. Groot-Ammers. Het zoontje van den heer G. Eijkelenboom werd aangevallen door een hond, toebehoorende aan den kaashandelaar E. van As. De hond beet het ventje in zijn been, waardoor een bloedende wond ontstond. Namens B. en W. is den heer Van As aangezegd zijn hond vast te houden of te muilkorven. m, 10 uur m Heijst. r en ’s av. m. en ’s arr. Het vliegtuig JU 49 waarmede, gepoogd zal worden een tooht door de stratos feer te maken. Er zal mede gestegen worden tot oen hoogte van 16.000 Meter en op die hoogte zal do machine oen snelheid kunnen bereiken van ongeveer 600 K.M. per uur ln den ineot Dr. A. Hanson, do bouwer van de machine. DE ZUIDERZEE-AF8LUITDIJK. Deze week zal de dichting van het laatste gat in de Zuiderzee-afsluitdijk bij „De VUeter”, plaats hebben, waarschijn lijk Woensdag of Dondsrdag. Ds opening Is thans 860 M. breed, terwijl er 8H M. uur, Ds. abedieming; mrger, van Gered. Langerak. Zaterdag was de 12-jarige A. van M aan het zwemmen in een zandkuil nabij een krib in de rivier de Lek. Plotseling kreeg hij een zoodanige kramp in beide armen, dat het hem niet meer mogelijk was de banden uit te slaan, tengevolge waarvan hij in de diep te verdween. Gelukkig merkte zijn neef, C. V., dit op. Met behulp van een roei boot wist hij den drenkeling van een andere wissen dood te redden. Eerste Hulp. Lekkerkork. Donderdagavond zijn in het Wijkgobouw, in tegenwoordigheid van het dagelijkach bestuur van „Het Groe ne Kruis” en den docent dr. Van Welse- nes, aan de geslaagde cursisten E.H.B.O. de diploma's on bondsinsignes uitgereikt. De voorzitter, de heer C. A. van Zoest, sprak er zijn grooto voldoening over uit, na het verstrijken van den drie-jarigen curéus, de eerste geslaagden thans te kunnen feliciteeren. Men kwam overeen dat de gediplomeerden in overleg met het bestuur van „Het Groene Kruis” tot het formeeren van een eerste hulp-bri- gade zullen overgaan, waartoe de noo- dige voorstellen bij Het Groene Kruis sullen worden ingediend. Lekkerkork. Op de veiling der vereeni ging Lekkerkerk en Omatr. waren aange voerd 9000 eieren, welke voor f 22,75 per 100 vlug van de hand gingen. Bloem kool 7—16 cent per stuk; radijs 2 cent per bos; rabarber 85 cent per boa; bloemkoolplanten 12 cent per stuk; kaas 16—20 cent en boter 86—40 cent por pond. In de te Hillegersberg gehouden jaarvergadering der Ver. van Vrijs. Her vormden in Zuid-Holland, is tot afge vaardigde naar de te 's-Hertogenboach te houden vergadering van de Ned. Ver. van Vrijs. Herv. benoemd ds. IJ. van Dijk alhier. Het zwembad „Sohuagt”, de stich ting van Krimpen a.d. Lek en Lekker kerk, is Zaterdag geopend. Lekkerkork. De heer M. Ligthart Sr., kruidenier en manufacturier, is in staat van fallllM«ment verklaard. Tot curator is benoemd mr. J. R. Pentermann. Mosrcapslls. Donderdagmiddag viel een zoontje van den heer F. Hertog in de gracht. Do heer T Zjjderhand begaf zich te water en wist het kind te redden Inkrimping postdienst. Nlsuw-Lskksrland. In den postdienst is hier een wijziging gebracht, die niet, ten goede strekt. Met Ingang van heden 28 Mol zal alleen 's morgens en 's avonds gelegenheid zijn voor het versenden van brieven ons. De middagdienst vervalt voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van inn Gul(^en verliee Gulden bij verlies van I VU van een duim. VU een anderen vinger. Polder Langerak. Langerak. In de Zaterdag gehouden vergadering van stemgerechtigde inge landen van den polder Langerak is met algemeens stemmen benoemd tot secreta ris de heer G. Vuijk, zulks in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer K. H. Kleijheeg De heer A. H. Bijl, hoofd der school met den bijbel in de Waal, heeft tegen 21 November eervol ontslag uit die betrek king gevraagd. EERLIJKE VINDER. Gorinchem. Dezer dagen wilde schip per Scheepstra in de haven water schep pen, toen hij iets zag drijven, dat na het opvisschen een portefeuille met inhoud bleek te zijn. Bij nader onderzoek bevatte de portefeuille een bedrag aan bankpa pier van bijna f 700 en verder een pas met portret, rijbewijs voor auto enz. Het portret en rijbewijs gaven duidelijk aan dat de portefeuille het eigendom was van deh heer P. alhier. De heer Scheep stra heeft zich onmiddellijk na het vin den naar den heer P. begeven, die zijn eigendom herkende en den eerlijken vin der een bedrag van f 65 ter hand stelde. Hij had van het verlies reeds aangifte bij de politie gedaan. Achteraf is gebleken, dat toen de heer P. zich over een loopplank naar zijn boot had begeven, de plank was gekan teld. De heer B. had een sprong gemaakt om op het droge te blijven, waarbij de portefeuille ongemerkt te water was ge vallen. Vloolclub. Bergambacht. Met aanvankelijk 12 le den is hier een vloolclub opgerioht. De oefeningen worden gehouden in een zaal van hotel ,,’t Centrum”. Rijks- en Gemeentepolitie hebben proces-verbaal opgemaakt tegen drie in gezetenen, wegens mishandeling van den Polder „De Nesse”. Ouderkerk a.d. IJssel. Bij de stemming voor den polder „De Nesse” is met bijna algemeene stemmen de heer P. Hooger- waard tot voorzitter herkozen. Ook de ge committeerde ingelanden, de heeren A. den Duijf en P. Hailing, zijn met groote meerderheid van stemmen herkozen. Gemeenteraad. Psursum. De heer C. Slab heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad (vacature A. v. d. Heuvel) aangenomen. Streefkerk. Onder begunstiging van firaai weer gaf Zaterdagavond het fanfa recorps „O.K.K.” een concert op het dorp. Een groote menigte hoorde de schitterend uitgevoerde nummers aan. Stolwijk. Zaterdagmiddag reed dokter Huisman uit Bergambacht met zijn auto over den Opweg onder deze gemeente. Bij ©en kromming was hij blijkbaar zijn stuur niet meer meester en reed in de nauwsche wetering. Gelukkig bleef de auto aan ©enige palen hangen. Dr. Huisman bleek een wondje aan het hoofd te hebben bekomen en is door dr. Adam verbonden. De auto, die nogal be schadigd was, is later op het droge ge bracht. De heer L. Anker heeft het bouwen van een groote landbouwschuur met een hooiberg aan den Schoonauwschen weg opgedragen aan de heeren M. Both, met selaar en A. F. Maaijen, timmerman. Waddinxvesn. Op de eierenvoiling wer den aangevoerd: 6429 kip- en eenige partijtjes eendeiqren. Prijzen reap, f 1,90 2,80 en f 2,50, alles per 100 stuks. De begrooting voor 1932 van den Zuidplaspolder vermeldt in ontvangst en uitgaven een totaal eindbedrag van f 152.062,59 Chr. Vereenigingsgebouw. IJsselstein. De nieuwe vereeniging tot het stichten en instandhouding van eeörv vereenigingsgebouw voor christelijke be langen te IJsselstein, heeft de voormalige voor vereenigingsgebouw. Aan de vereeni- pastorie aan de Hofstraat aangekocht ging is nu de naam gegeven „De Een dracht.” Bij de hondenkeuring werden honden voor goed afgekeurd en voorwaardelijk goedgekeurd. Het polderbestuur van de Drie Waterschappen zal een opzichter benoe men. Hiervoor is aangezocht do heer G. G. van Zeist, gemeente-opzichter. Esn lattoasvonden. Zsvsnhulzsn. Op den Breedenwog voni men een lam, dat van een passeorendcg veeauto was gesprongen. De sigonaar it onbekend. Inlichtingen zijn te bekomen bij den heer L. Schmidt, Dorpsstraat. Per 1 Juli wordt de heer E. Loker- se, stationschef overgeplaatst naar Ca- pelle Biezelingen. Een boer viel in 't water en doordat hij zwaar belast was met velerlei lasten, kon bij zichzelf niet redden. Hij riep om hulp tot eenige heeren aan den kant en smeekte hem voor verdrinken te behoe den. De heeren keken elkaar eens aan en een van hen zeide: „Waarde collega’s, het komt mij voor dat er iets is gebeurd”. Daarop nam een ander het woord en sprak: „Ik zal onverwijld iemand gaan roepen, die een onderzoek kan in stellen naar hetgeen gebeurd is, want het lijkt mij niet geheel onmogelijk dat een bepaald persoon in zekere mate hulp of bijstand behoeft.” „Help!” gilde de boer. „Ik verdrink!” „Laat ons," ging een van de heeren >ort, zonder op die angstkreet te letten, een plaats zoeken, waar wij rustig kun nen spreken over hetgeen ons te doen zal staan, wanneer een onderzoek zal heb ben uitgemaakt of het juist is, dat er iemand bijstand noodig heeft." De boer dreef steeds verder af van den wal en zonk langzaam dieper. „Hel p me toch,” schreeuwde hij weer, „doe toch wat, steek me een stok toe!” De heeren aan den wal haalden de schouders op over zooveel onkunde. Eerst diende toch ernstig te worden onderzocht of het toesteken van een stok inderdaad wel een goed hulpmiddel was en ook was het onderzoek nog niet gereed of de per soon in kwestie in een toestand verkeer de, welke hulpverleening noodig maakte. De heeren in het gras gaven dus den wegzinkenden boer geen antwoord en ke ken uit naar den man, die een onder zoek instelde naar den toestand waarin dc drenkeling verkeerde, na welk onder zoek bepaald zou worden of hulp ver leend zou worden, waarna een tweede on derzoek zou bepalen op welke wijze hulp zou worden gegeven. De boer gevoelde, dat hij *t niet lang meer zou volhouden. Als hij niet zoo zwaar belast was geweest, zou hij wel kans hebben gezien zich boven water te houden, maar de heeren op den wal had den hem zware lasten aangebonden. Het water stond hem aan de lippen, zijn krachten verminderden snel on nog zag hij geen der heeren op den wal eenige beweging maken om hem van den onder gang te redden. „Help me toch! Doe toch Iets! Zeg ten minste dat je me hoort,” klonk de reeds half versmoorde stem van den drenke ling. „Dje man daar," zei toen een van de heeren, begrijpt niets van zijne positie. Hij weet niet eens hoe druk wij< over hem bezig, zijn hoezeer wij ons afmatten om reddingsmiddelen voor hem te bedenken. Reeds stroomde het water den boer langs den mond. Nog eens richtte hij zich op en snerpend riep hij tot de man nen die hem geen antwoord gaven: „Lammelingen, doe toch wat!” Een der heeren stond op en richtte zich boos tot den boer en zei: „Uw toon Is zoo grof, dat wij niet lan ger met u kunnen onderhandelen ?n n van af moeten zien u verder bijstand te bieden." Dat zijn de feiten welke in Nederland gebeurd zijn en waarvan men in de ru briek „Binnenland” de verklaring vindt. Sinds een half jaar roept bet comité voor economisch verweer om hulp aan de re- geering voor den zinkenden boer. Eenige malen heeft het comité zich tot de regee- ring gewend en in Februari zolf een voorstel ingediend tot verbetering, maar de regeering had nog geen tijd gevonden om ook maar één woord tot antwoord te geven. Als dan nar zes maanden wachten het comité woedend wordt over dat hotte zwijgen en eindelijk uitbarst in -en o.i. nog zeer gematigd telegram, dan kan de minister plotseling spreken en hij geeft antwoord. Dan is Zijne Excel lentie verontwaardigd en antwoordt, dat de toon van het comité te grof is om verder (P) onderhandelen mogelijk te ma ken. Dat is het antwoord van de redders op den wal, die den boer laten verdrinken en vreeselijk boos worden als de drenke ling hun ten slotte in zijn stervensnood toegilt: „Lammelingen!” K. dus. Ook In de bestelling is een veran dering gekomen. De avondhestelling zal zich voor het boveneind der gemeente slechts uitstrekken tot aan het café „Het Zwaantje" en voor het Benedeneind der gemeente tot aan den Middelweg. De heer Th. A. Schmal, tijdelijk on derwijzer aan de bijzondere school Heerjansdam, heeft zijn benoeming onderwijzer aan de bijzondere school het dorp alhier, hoofd de heer Arends, aangenomen en zal 1 Juni functie treden. Zaterdagavond gaf de muziekver- eeniging „Apollo” haar tweede concert in dit seizoen, ditmaal op het plein voor de 2e openbare school te Kinderdijk. Het concert slaagde uitstekend en werd door een groot aantal belangstellenden bijge woond. Verhuring pastorie. 1 Nlsuw-Lskksrland. In de vergadering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk is be sloten, nu het steeds blijkt, hoe moei lijk het is, de predikantsvacature ver vuld te krijgen, om de pastorie te ver huren. Met ingang van 1 Juni a.s. zal het gebouw jrorden betrokken door den heer P. A. van Kralingen, houder van het hulp-, post-, telegraaf- en telefoon kantoor, die op dien dag den dienst met pensioen verlaat. Verpachting. Nlsuw-Lskksrland. Vrijdag had in het raadhuis de jaarlijksche verpachting plaats van het grasgewaa van de terrei nen langs de Dorpslaan. De verpachting geschiedde in vijf perceelen. Er waren vier biljetten ingeleverd. Hoogste in schrijvers waren- voor perceel 3 M. de Ruiter voor f 16,30; voor perceelen 2, 4 en 5 G. Voorsluijs, respectievelijk voor f 17,85, f 15,15 en f 13,10; perceel 1 bracht niets op. De totale opbrengst was f 61,90, zijnde f 11,15 meer dan het vo rig jaar. MAANMO g MEI IBMJAAROANO NIEIIWSBIADVOORZUID HOLLAND EN UTRECHT SCHDONHOVENSCHE COURANT Telel. 20. Tel.-adrss: Vannoolou, water staat. Dagelijks schiet de dichting ongeveer 100 M. op. Vermoedelijk, zal de dijk voor het door gaande autoverkeer, in tegenwoordigheid van de Koningin in October worden ge opend. F Eerstdaags zullen de ministers en le den' van den Zuiderzee-raad de afslui- tingswerken bezichtigen. STEUN AAN DE MELK VEEHOUDERIJ. Mengpercantags 25. In de Memorie van Antwoord vam den Minister van Economische Zaken en Ar beid aan de Twweede Kamer, inzake het wetsontwerp tot hulpverleening van de melkveehouderij, erkent de Minister, dat inderdaad onder de veehouders de nood zoo hoog is gestegen, dat velen hunner <Jen ondergang nabij zijn; waardoor niet alleen de landbouw, doch de geheele volkswelvaart op ernstige wijze wordt bedreigd. Bezwaren niet overwegend. Het ontwerp zoekt in de eerste plaats een oplossing uit de moeilijkheden door verhooging van bet gebruik in het eigen land en dus niet uitsluitend in den ex port. Inderdaad zal de voorgeatelde re geling, indien zij slaagt, den prijs der spijsvetten doen stijgen, dus ook da kos- ten van het levensonderhoud verhoogen. Evenwel de prijzen blijven op een zeer redelijk peil en de nadoelen van den boo garen prijs wegen niet op tegen die van den ondergang van de landbouwbevol king. De bezwaren ten aanzien van da mar- garinefabrikanten geopperd, acht de Mi nister niet overwegend. Ook deze industrie lijdt door den la gen prijs der boter. Dat aan het mengen van groote hoe veelheden boter in margarine in bepaalde seizoenen technische bezwaren verbonden zijn, moet de minister beamen. Hij is uit dezen hoofde voornemens voorloopig de toevoeging van boter op 25 pOt. te be palen en af te wachten of in verband met den overgang van kaasproductie tot boterproductie met dit? percentage kau worden volstaan.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 1