m m felMDEB ONFECTIECEIM F W:k Gemengd Nieuws Rechtszaken. ia^. Ingezonden Stukken. ■^2 ÉÈrv 1 Advertentiën. Planken Verkoopingen „De Kleine Wins!" I9Q lldu' Qon uuii DE DRANK yDREESMANN DERDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. 8choonhovensch« Courant hartelijke woorden tot da. Keir en werd dezen de zegenbede toegezongen. Woensdagavond deed De. Keur zijn in trede in de overvolle Prins Willemkerk. Verscheidene predikanten uit Soheveuin- gen, uit de residentie en uit de Classis Ben Haag waren mede aanwezig. Da. Keur sprak voor de eerste maal tot zijn nieuwe gemeente over de beken de woorden uit het Luoas-evangelie: „De Zoon des mensohen is gekomen om te zoeken en zalig te maken, wat verloren was." Na de predikatie volgden de gebruike lijke toespraken, tot wethouder mr. De Vries, wegens verhindering van den bur gemeester, tot ds. Feenstra, dien hij H»ny bracht voor zijn woord van bevestiging, tot de andere predikanten en vele vrien den uit Oudewater. Hierna sprak da. Gispen uit Scheve- ningen, namens kerkeraad en gemeente, ds. Keur toe. Vijftien jaar geleden, aldus ds. Gispen, was er nog slechts één predi kant in de wijk werkzaam en als nu wel dra ds. Wymenga ook gekomen is, heeft Scheveningen vijf predikanten. Namens de classis den Haag sprak nog dr. K. Dijk enkele woorden van welkom tot ds. Keur en vervolgens werd den nieuwen predikant een zegenbede toegezongen door de gemeente. DE DUBBELE MOORD TE ZUiDBROEK. Ean arrestatie. In verband met ean nader door de po litie en justitie ingesteld onderzoek naar den dubbelen moord in Augustus 1931 te Zuidbroek op de weduwe Molonus en haar zoon gepleegd, zijn een vijftal perso nen in verhoor genomen, van wie één ter beschikking van de justitie is gesteld. GASKRAAN OPENGEDRAAID. Terwijl de moeder even afwezig was, heeft een kindje van 2 jaar oud, C. W., in de ouderlijke woning aan de Rubroek- straat te Rotterdam, kans gezien een gaskraan open te draaien. Toen de moe der terugkwam, vond zij haar kind in be- wusteloozen toestand op den grènd lig gen. Een ijlings gewaarschuwde genoes- heer trachtte door het toepassen van kunstmatige ademhalng de levensgeesten weer op te wekken, waarin hij echter niet slaagde. Per auto van den geneesk. dienst is de arme kleine naar net zieken huis aan den Bergweg overgebracht, waar men er tenslotte in geslaagd is het kind weer bij kennis te brengen. Zijn toestand was zorgelijk. PROEVEN OP MENSCHEN. Aanklacht tsosn geneesheersn Het bestuur van de Stichting 4nti-vi~ visectie-Bond heeft zich gewend tot den heer Officier van Justitie bij de arron dissementsrechtbank te 's-Gravenhage en tot het College Medisch Tuchtrecht te 's-Gravenhage, met een aanklacht tegeö de heeren prof. dr. E. Gorter te Leiden, drof. dr. W. Storin van Leeuwen te Lei den, dr. H. D. Boer te Wassenaar en voorts den heer P. N. Tiscot van Patot en mej. G. J. Wijckerheld Bisdom, zulks (volgens de Stiohting), wegens het onge oorloofd proefnemen op kinderen en vol wassenen, in Nederlandsohe Zieken in richtingen. Aan den minister van justitie is van de eerstgenoemde klachten een afschrift gezonden. Het bestuur wil door deze aanklacht een reohterlijke beslissing uitl >kken of de door haar gelaakte proeven op mensohen wettelijk toelaatbaar zijn. CONFLICT OPGELOST. Bij Gtbr. Stork. Aan de Maohinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo was per 15 Mei een loons verlaging van 5 pCt. ingevoerd, die door eenzelfde korting aou worden gevolgd. De directie had over de eerste loons verlaging geen overeenkomst met de ar beidersorganisaties bereikt en toen deze, hangende de onderhandelingen, toch werd ingevoerd, besloten de georgani seerde arbeiders de directie een utima- tum te stellen. Intusschen is er een nieuwe oonferen- tie tusschen de beide partijen geweest, waarbij besloten is, dat de loonsverlar- gmg van 15 Mei eerst zou worden ge acht in te gaan op 1 Juni, terwijl de ver laging van 1 Juli niet zal doorgaan. De georganiseerde arbeiders hebben deze voorsteilen, op advies der besturen, aangenomen. DE „GRAF ZEPPELIN". Wat de landing kost De belangstelling voor den tocht, dien de „Graf Zeppelin" op Zaterdag 13 Juni naar Twente en Waalhaven zal maken, is zeer groot. Na het bekend worden van de bijzonderheden, lieten zich reeds bin nen enkele uren 10 passagiers inschrij ven. terwijl een groot aantal brieven bin nenkwam met verzoek om nadere inlioh- tingeru De onkosten, welke de bijzondere maatregelen, die moeten worden geno men bij de landing van de „Graf Zeppe lin" zullen medebrengen, worden op 90.000 Mark geraamd. GEMEEN lE LOOR WETHOUDER BENADEELD. Leu scuandLat te Oogstfeest Indertijd is de gemeente ue^ .geest bij gronuaanaoop van de Leiusche Lxpiuuaue jVAflatschappij van Unroe- renoe Goederen ern&ug Oenaaeeid uoor hamue.mgen van een weUiouder De wethouuer die ininiuüeis ais raadslid heeli bedanat neen aan- genouen. een bedrag van f 15000 zoo ncxxiig later nog te vernoegen, jn de gemeentekas terug te storten. Inimd- ueis was in de raadsvergadering een oommissie ad hoe benoemd, teneinde een onuerzoek in te stenen naar de handenngen van den buitenslands ver toe venuen wethouder. Deze commis sie heeft nu haar rapport gepubli ceerd. De wethouder heeft geweigerd zich te verantwoorden voor de cómmissie omdat deze niet bereid was te vol doen aan de eischen van den raads man van dezen wethouder om aile be scheiden ter inzage te geven en bij het verhoor van den wethouder diens raadsman toe te laten. Uit door den burgemeester van Oegslgeest geteeken de kwitanties blijkt, dat de wethouder aan de gemeente Oegslgeest heeft be taald een som van rond f 6000 „voor hoofdsom en rente van idoór hem (den wethouder) in het nadeel der gemeente genoten provisie van door uo geiutame ujuens zyn weihouder schap van de L.E«M,VtO,U. aange kochte goederen.'V Daarna is nog ontvangen een bedrag tyikA 1 08/ wegens rente over obligaties va» de L.E..M.V,0,G..en vijftig oüh- gaties van die maatschappij, eik groot i 500 „weike obligaties in het nadeel der gemeente zijn genoten als pro visie van door de gemeente van de L.Jc,>M.V,Ü,G. aangekochte 'onroeren de goederen In haar rapport komt de commissie tot de slotsom, dat de grond van deze betalingen is oe omstandigheid, dat de wethouder ten madeeie der gemeente provisie heeft genoten van den aan koop van vaste goederen; aan het algeven en aannemen van deze kwi tanties op zichzelf kent de commissie geen beslissende beteekenis toe, orn aat de wethouder die kwitanties niet persoonlijk heeft geaccepteerd, daar hij buitenslands vertoefde. De com missie stelt tenslotte voor geen ver dere maatregelen te nemen. WELLUIDEND ALARM. Te Sneek kwam de stadsbeiaardier de heer van Bergen, gistermiddag na het bespelen van het carillon, tot de ontdekking, dat hi«,.m de toren op gesloten was. Werklieden, die eemge reparaties hadden verricht, schenen de deur op slot gedaan te hebben. De heer van Bergen wist raad. Hij spoedde zich haastig weer naar boven en beierde op zijn carillon eenige malen de eerste regels van „In naam van Oranje, doe open de poort". Dit'trok al spoedig de aandacht van eenige ingezetenen. De stadsklokken- maker werd gewaarschuwd en deze bevrijdde de beiaardier. DE SCHATGRAVER» TE ZAAN DAM Na een gtaar aagen tevoren een bourag dat nog aan de waarborgsom unimaa tlr ueuoen gesiori, neen men ie z.aanuam nei wera voor de opuei- vjng van oen scüai, die uaar nog mUjü bcuotven moei uggen. ner vat.. Het wera semjm erasuger te wor den aangepaat aan twee -jaar ge.euen mijjttjio i.e. ma.erictai ual wordt aau- gvVoeru. j_r i-uJen ijzereaj cylinder^ m den grujiu genrauu worueu, pie op ernaar warmen gepmaisi. uoa is reeds een pomp aanwezig om net gr011awater ie aunnen vwrwijucren. üei werk i».aai oncter lercung van de ueeren W. Penning, oberingenieur en WaiUier ncüiung, major a.L»,. en graal Lr. Beek, zoon van madame byivia. Het graven zal ook nu weer op de buiten georuik gesteme begraafpiaaus aan tic savormu aonniansiraai ge schieden, m de onmiddellijke namj- tieiu van de p.eii„ waar twee jaar gereden het onderzoek heeft praats getiad. De hulpmiddelen, waarover men be schikt maakt het n een 26-jarige jongeman uit de uitgaande wereld van Londen, door een revolver schot gedood. Na de partij waren de vrouw en het slachtoffer naar een restau rant in het West End gegaan en vervol gens naar de woning teruggekeerd. Om wonenden hebben het schieten geboord en een vrouwenstem hooren roepen. De politie veronderstelt, dat er óf een on geluk óf zelfmoord in het spel is. DE ITALIAANSCHE LUCHTVLOOT. Msn wsrkt In 't gshsim. Onlangs heeft de Italia&nsche minister voor Luchtvaart, generaal Baibo, in den Senaat medegedeeld, dat in Italië eemge nieuwe vliegtuigen waren gebouwd, die de prestaties van het Schneider-wereld- record hadden verbeterd. Verder hoorde men daarvan niet. Thans wordt nader vernomen, dat de vliegtuigen worden ge bouwd, opgeborgen en beproefd te Desen- zano aan het Garda-meer, waar de han gars onder strenge bewaking staan. Nie mand mag binnen een afstand van een mijl de hangars of de vliegtuigen nade ren. Bij de proefvluchten is groote ge heimsinnigheid betracht en de versegel- de instrumenten moesten direct aan de betrokken autoriteiten worden afgegeven. Zij moeten echter in elk getal het in 1931 bij de Schneider-cup races door den En- gelschen luitenant-vlieger Staniforth ge vestigde record van 407 X mijl per uur, hebben overschreden. Naar verluidt, sul len de Italia&nsche vliegtuigen tusschen 5 en 15 Juni trachten dit officieels re cord te verbeteren. mogeiijk Lot groote diepte te graven. DRpEVIG SLOT VAN EEN PARTIJTJE Te Londen is na een partijtje ten huixe van een 27-jarige gehuwde dame in Knightsbridge daar een barer gasten, Het drama ta Putbroak. Levenslang gelisch tegen den vader. Tegen den soon 12 Jaar. Onder nog eteeds even groote belang stelling heeft in de middagzitting van Woensdag de officier van justitie voor de Roermondsche rechtbank sijn requisi toir gehouden in de Roermondsche moordzaak. Hij begon met de „onbeschrijfelijk wreedaardig" en „ontzettend onmenscho- lijke" misdaad te schildereq, die zich den bewusten nacht in de bosschen van An- nendaal heeft afgespeeld. Hij beschreef de daad als een sluipmoord, die zijn weer ga niet vindt ,een wreedheid, die men alleen in de wildernissen der oerwouden mogelijk zou achten. Ook het verbergen der lijken is meer het werk van verscheu rende dieren dan van menschen. Toen de officier vervolgde, dat ieder een overtuigd ia, dat deze verdachten de daders zijn en niemand anders ter we reld, klonk een daverend applaus en ge juich op van de publieke tribune, zoodat de president dreigde de zaal te zullen ontruimen. Het sterkste bewijs achtte de officier hierin gelegen, dat de jachtop ziener, toen men hem de ontdekking der lijken vertelde, niet terstond opsprong om te gaan zien, wat op het gebied, waar hij zoo wat koninkje over speelde, was ge schied. Het was voor spr. onaannemelijk dat deze jachtopziener, die midden in den barsten winternacht, als hij een schot in zijn bosch hoorde, ongekleed naar buiten ging om den strooper te pakken, bij het V DE VLIEGENDE BOK. Meneer de Bok hangt daar raar ln de lucht te bengelen, zou je soo op het eer ste gezicht zeggen. Wil je weten waar om, verbindt dan de letters A V door reohte lijntjes in de goede volgorde met elkaar, dan zul je zien, dat bij heolemaal niet zweeftl Leuk? DE LEGENDE VAN DEN TREURWILG. Vele eeuwen geledpn, toen alle wilgen hun takken nog droegen gelijk andere boomen,» stonden eenige van die gewoon- getakte wilgen rondom een kleine dorps kerk. In deze kerk was een soort nis, waarin een gouden beker stond. Het was het eenige gouden voorwerpin de kerk en de kozter was er zoo trotsch op, dat hij lederen Zondag bij hst rerlatsn der kerk tot aichzelve zei; „Olaf Olafsön, sluit vooral de kerkdeur goedl Denk aan den Gouden Bekerl" En dan ging bij nog wel driemaal te rug ofn te zien, o£ de kerkdeur wel goed gesloten was. Maar op den Zondag na Pasohen gebeurde het, dat een der rijk ste boeren, die Peter Petersen heette, bij het verlaten der kerk tot den koster zei: „Beste koster Olafson, mijn vrouw laat vragen of jij met je vrouw lust hebt mor gen een kop thee bij me te komen drin ken." En de koster, die buitengewoon ge vleid was door deze uitnoodiging, dacht er niet om, zooals gewoonlijk, tot zich zelf te zeggen: „Olaf OlafBon, sluit voor al de kerkdeur goed; denk om den Gou den Beker", doch hij antwoordde heel vriendelijk: „Met genoegen zullen wij komen, Pe ter Petersen. Ik ga het dadelijk aan mijn vrouw vertellen!" En zonder ook, als gewoonlijk, drie keer te gaan zien of de kerkdeur wel goed gesloten had, liep hij op een drafje naar huis. Wel twee uur lang stond zijn mond thuis niet stil over de uitnoodiging op de theevisite bij den rijken boer Peter Petersen. „We zullen wel fijne wafels en lek kere koek krijgen," sprak de kosters- vrouw. „Nou, en fijne tabak in de pijpen," meende de koster. „En wat vriendelijk van zoo'n rijken boer om ons beiden op de thee te vra gen? Hoe komen zij er bij, zou je zoo zeggen! We zijn toch maar heel gewone menschen en Peter Petersen is de rijkste boer uit heel den omtrek!" „Ja, maar ze denken misschien, dat het hun plicht is, de koster van de dorpskerk eens uit te noodigen," veron derstelde de kostersvrouw. Zoodra de koster het woord „plicht" hoorde, dacht hij opeens aan zijn gewone Zondagsplicht, dien hij fceheel verzuimd Had. Vlug zette hij zijn hoed op en liep op nb dntfjt naar de kerk. Daar «af hij met schrik, dat de kerkdeur wijjl open stond en toen hij er binnen ging en in de nis keek, waar de Gouden Beker altijd stond, vond hij dien ledig. Hij zocht toen eerst goed in alle hoe ken en keek zelfs in den preekstoel, dooh toen hij den beker niet vond, begreep hij, dat deze gestolen was. Radeloos liep hij naar buiten, zocht in het gras, rond de kerk en op de kiezelpaden, maar geen beker te zien! Terwijl hij daar zoo wan hopig zocht, vloog een ekster uit een der wilgenboomen en de koster, die haar zag, vroeg „Ach, ekster, heb jij soms iemand met den Gouden Beker zien wegloopen?" „Krek! Krekl Ik weet er niet van," schetterde de ekster, hoewel zij zelf de dievegge was. In zijn wanhoop vroeg de koster toen aan den Wind, of hij ook iemand zag, die een Gouden Beker droeg. De Wind werd bij deze vraag echter zoo boos, dat hij den koster den hoed van he hoofd nam en dien aan een der hoogste takken van een langen wilgenboom ophing. „Eerst moet ik mijn beker hebben en hij den koster den hoed van het hoofd naar de weide, waar de koeien, schapen en paarden graasden. „Zagen jullie misschien iemand, die een Gouden Beker droeg?" Geen antwoord gaven de schapen. De dieren schudden alleen maar hun kop. zij hadden niets gezien. Nu vroeg hij aan de koeien hetzelfde, dooh deze loeiden: Boe, boe, «teken hun «teert ln da hoogte en liepen vlug weg. En met de paarden te vragen, kwam hij ook niet verder, want die draafden weg. Ten einde raad liep hij terug naar de wilgen en hij vroeg aan den wjjg, waaraan zijn hoed bengel de: „Hebt u ook misschien een dief met een Gouden Beker zien wegloopen?" „Ik heb geen dief gezien," fluisterde de wilg, „maar vraag het mijn buurman, die is hooger dan ik en kan heel ver zien." „Lieve wilg," vroeg toen de koster aan den tweeden boom, „hebt gij ook den dief gezien, die den Gouden Beker meenam?" Toen de koster dit vroeg, begonnen de takken en bladeren van den boom te be ven, maar hij fluisterde: „Neen, ik heb geen dief gezien! „Zag je werkelijk niets?" hernam de koster. „Ik zweer dat ik niets zag," was weer het antwoord en de wilg stak zijn takken omhoog om te laten, zien, dat hij niets te verbergen had. Doch juist vloog de ekster, met den be ker in haar bek uit den top van den wilg en liet hem vallen, vlak voor de voeten van dtn koster. Het diefachtige dier wa«. angstig geworden, dat het ontdekt «ou worden en toen de wilg 100 begon te be- VRIJDAG I JUNI m hooren van 12 schoten, dicht bij sijn huis, juist dezen nacht rustig zou blijven slapen. Van den primair ten laste gelegden moord van vader en zoon te zamen en in vereeniging op Willem Kersten gepleegd, vroeg de officier vrijspraak. Hij achtte den vader schuldig aan moord op de drie slachtoffers en den zoon aan poging tot moord op Willem Kersten. Alle deskundigen zijn overtuigd, dat de gevonden projeotielen afgeschoten moe ten zijn uit de wapens van verdachten. Ook gaven de bloedspattan op de kleeren van den vader en de schop een aanwij zing. Voorbedachten rade. De officier meende, dat verschillende feiten bewijzen dat hier van voorbedach ten raad moet worden gesproken. Hij wees op de plaats door de verdachten voor 't misdrijf uitgezocht: vlak bij een wildstrik van Willem Kersten, waarin een konijn zat. De vader verwachtte na tuurlijk, dat Kersten daarnaar zou ko men zien. Hij heeft daar dus op den loer gelegen en heeft zoodra de jongens Ier plaatse waren, zonder waarschuwing ge schoten. Uit de gevonden bloedplassen en de plaats waar hagel en hulzen zijn gevon den, reconstrueerde de officier, dat de vader achtereenvolgens Wehrena heeft gedood. Matthias Kersten heeft gewond en Willem Kersten, die reeds door revol verschoten van den zoon was gewond, heeft gedood en daarna Matthias beeft afgemaakt. Naar spr.'s oordeel wijst alles op kalm overleg en beredeneering, ook de plaats waar de lijken geborgen zijn. De vader, die ieder plekje kent, had vooraf overwo» gen, dat een oude vossenkuil de meest ge schikte plaats was, al lag die ook 270 M. verder. Ds strafmaat De zoon ia natuurlijk minder schuldig, al is hij even star als zijn vader. Deze is ook de dader van den moord op Roe broek. Alles wat zijn jacht kon schaden, moest weg. Van den Elzen heeft zwaar gezondigd, dne moorden heeft hij op zijn geweten; eindelooS" leed heeft hij gebracht over an dermans en eigen familie. Deze man hoort in deze maatschappij niet thuis. Spr. eischte tegen den zoon, wegens po ging tot doodslag, twaalf jaar gevange nisstraf en tegen den vader, wegens drie- voudigen moord met voorbedachte iade, levenslange gevangenisstraf. Hst pleidooi. Op zijn beurt beaprak ook de verdedi ger, mr. Paul Tripels, in zijn pleidooi het afgrijzen en de verontwaardiging, die in een grooten omtrek rond Roermond wer den gevoeld, toen deze schanddaad aan het licut kwam. PI. betoogde, dat men bet den verdachte niet ten kwade mag dui den,, wanneer zij gebruik maken van gdn wettelijk recht om te zwijgen. PI. wees er op, dat, waar den slacht offers het eeuwige zwijgen is opgelegd, bij gebreke van verdere getuigen het woord in deze zaak bijna uitsluitend aan de deskundigen is. Hij becritiseerde de wijze waarop dezen te werk gingen. In plaats van wetenschappelijke voorlich ting te verstrekken, hebben zij recherche werk verricht. PI. bestreed het bestaan van voorbe dachten raad. Er was voor de verdach- ven, was het ijlings er vandoor gegaan. Wat was de koster blij, dat hij zijn Gou den Beker terug had gekregen. Hij ver gat er zijn hoed door. Doch ziet wat er met den Wilg ge beurde, die gejokt had! Diens takken ble ven voorgoed omhoog staan 9n hij werd een „knotwilg" en de andere wilg, waar in nog altijd de hoed van den koster ben gelde, schaamde zich zoo vreaselijk over zijn leugenachtigen wilgenbuurman, dat hij van droefenis zijn takken en bladeren omlaag boog en zijn leven lang treurig bleef. Zijn takken groeiden nu dleraaal omlaag en men noemde hem „treur wilg". En al de tegenwoordige knotwilgen en treurwilgen zijn kindertjes van deze twee wilgen uit dit verhaal. VIJF GOEDE VRINDEN. De beide musschen op bovenstaande tee- kening zijn zoo feestelijk gelkeed, omdat zij bezoek verwachten van hun vrienden, twee hondjes en 'n geitje! Schijnbaar zijn de beide musschen echter 'n beetje kort zichtig, want de drie vrienden rijn al lang aanweiig. Zien jullie h niet? derde blad tsn gwn enkele aanleiding om juist hij die strik van Willem Kersten op de loer te gaan liggen. Uit niets is gebleken, dat bier gesproken moet worden van kalm overleg en rustige voorbereiding. Inte gendeel, er is maar in den blinde gescho ten, iets wat een ervaren schutter als de vader is, zeker nooit zou doen. Volgens pl. sou men niet zeggen dat deze verdaohten doodslag hebben ge pleegd. Daarvan heelt men niet volko men zekerheid. Aangezien teohnisohe afwijkingen in schietwerktuigen altijd mogelijk blijven, zijn de oonclusies van de rapporten niet zonder meer aanvaardbaar. De vader heeft in heel zijn lange loopbaan nooit iemand neergeschoten. Uiterst streng was hij; maar hij was betrouwbaar en deed .gijn dienst op voorbeeldige wijze. Zij, die den vader goed kennen, achten hem niet in staat tot een zoo beestachtige daad. Volgens pL kunnen ook anderen in dit roerige grensgebied de daders zijn en wie bewijst dat de acht hulzen niet neerge legd zijn om de justitie op een dwaal spoor te brengen? Ook is het nog moge lijk dat er een derde in deze schietpartij is betrokken geweest en het geweer of de parabellum heeft gehanteerd. De dagvaarding staat, aldus mr. Tri pels, wankel als een kaartenhuis. Noch den drievoudigen moord, waarvoor ver- oordeeüng van den vader is geëischt, noch de poging tot moord, waarmede de zoon belast is, achtte pl. bewezen. Pl. vroeg derhalve vrijspraak. Na korte re- en dupliek antwoordden op een vraag van den president beide verdachten, dat zij onschuldig zijn en ver der niets konden verklaren. De uitspraak werd bepaald op 14 Juni. ZIJN VROEGER MEISJE GEDOOD. Hof drama te Naaldwijk. Gisteren behandelde de Haagsche fechtbank de zaak tegen den 23-jarigen letterzetter, beschuldigd van moord op zqn vroegere verloofde, de lö-jorige Ja cobs v. d. Caay te Naaldwijk. Toen het meisje op een avond met een ander van een dansles terugkeerde, sohoot hij haar op straat dood en nam de viuobt. De jon geman legde een volledige bekentenis af. Dr. Scholtens, als phsichiater gehoord, zei dat verdachte wegens sterk vermin derde toerekeningsvatbaarheid bij ver oordeeling in de bijzonders» strafgevange nis te Scheveningen dient te worden op gesloten. De jongeman, die den bewusten avond met het meisje wandelde, Lagrouw, ver telde als getuige, dat in de Kerkelaon verdachte beiden achterop kwam en zon der dat er iets gezegd was, loste hij op een meter afstand een schot. Toen getuige NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, RchronHmnli. Courant VRIJDAQ S JUNI 1® omkeek, hield verdachte in zijn nog opge heven hand een revolver. Het meisje, dat hevig uit den mond bloedde, deed nog een paar passen en zakte toen ineen. Gssn moordplan. Verd. bekende vaak bedreigingen tegen het meisje te hebben geuit, als er sprake was van verbreking der verkeering. Hij had echter nooit een vast moordplan ge had. Van weerszijden waren de ouders tegen de verkeering geweest. Daarom be sloten de jongelui den omgang tijdelijk te staked met de belofte van het meisje, dat zij niet met andere jongens zou loo- pen. Dit deed zij echter wel. Bepaald kwaad was verdachte daarom eohter niet Maar hij was later in het bezit van een revolver gekomen^en op den avond van den ben Maart was hij er op uitgegaan om zijn meisje te zoeken. Toen hij haar, zag, heeft zij nog geroepen „Ga weg". Daarop heeft hij geschoten. Bekl. vond het nu erg egoïstisch van zichzelf. Eisch 6 jaar. De officier van justitie was overtuigd van de oprechtheid van dezen jongeman. Zijn gedachtengang is zeer onlogisch en hij is zeker beheersch tdoor jalouzie-mo- tieven. Hij wilde het meisje er voor be waren zich aan andere jongens te ver gooien. Verdachte hoort echter niet in de maat schappij thuis. Spr. vroeg daarom zes jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis. Na af loop van de straf dient vërdachte onder toezicht te worden gesteld van de regee ring, want hij is een gevaar voor de maatschappij. De verdediger, mr. Moresco, drong op clementie aan. Uitspraak over 14 dagen. DE DIEFSTAL VAN DEN POSTZAK. Woensdag heeft het Gerechtshof te 's-Gravenhage opnieuw behandeld de zaai tegen den 40-jarigen koopman, die door de Rechtbank aldaar tot vier jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens diefstal van een postzak uit een auto, staande voor het hulppostikantoor aan den Van Lennepweg te 's-Gravenhage op 29 Septemlber. Thans werden zeven andere getuigen gehoord, o.a. de beheerder van het hulp postkantoor aan de Oharlotte de Bour bons traat, de heer Sperna Weiland, die eenige inlichtingen gaf over de uit den auto vermiste stukken en geldsbedragen. Volgens getuige zou het totaal bedrag 21 a 22 duizend gulden hebben bedragen. Volgens den oomandea Kuipers zou dp vermiste postzak 17.000 aan gelds waarden hebben bevat. Daarenboven wa ren verschillende aangeteekende brieven van geldswaarden voorzien. De advocaat-generaal eischte bevesti- ging van het vonnis der Rechtbank. Arrest 16 Juni DE MACHTIGE ARM I Benieuwd ben ik, wat uwe vele boe- 't stuk „De machtige arm", geteekend K. in uw blad van Vrijdag 27 dezer. Ik durf de hoop koeeteren, dat thans de oogen uwer boerenlegers meerder zul len opengaan, nu K, de boeren een macht toebedeelt, die zij in werke.ijkiheid altijd in bezit hebben, maar nooit ge bruikt DE SCHATGRAVERS. •saa^r- In vele boerenorganisatiea zijn door de voornaamste bestuursleden dezelfde woorden gebruikt en tevergeefs, maar thans nu dit in een blad als uw courant Mijnheer de Redacteur, geuit wordt, ver trouw ik, dat de boeren zich meer van hun macht bewust zullen worden en van die macht uiteindelijk gebruik zullen Wat de melkstrijd betreft, hier zou zelfs geen weerstandsfonds noodig zijn geweest, neen, wel organisatie en boven al onderling vertrouwen, dan hadden de boeren op eigen boenen kunnen staan, en veel al reeds geleden leed kunnen voor komen. Het is goed, dat de regeerini einde lijk beginnen zal met steunmaatregelen, maar zal dit niet op een gemiddelden jaarprijs neerkomen van pl.m. 5 cent per liter melk? Of moet dit worden opgevat als een „douceurtje" om de boeren weer zoet te houden, want het groote jaar 1933 is in zicht? De maohtige lange arm Heeft hij, die 't land bebouwt; Maar die zich steeds nog Als sloof van stand en land beschouwt. Wanneer hij zioh van zijn macht maar Ook één weinig was bewust. En in onderling vertrouwen met elkaar De Boerenstand kon zijn gerust Hulde, hulde aan deez' krant, Die 't opneemt voor den Boerenstand. B. Slledrecht, 1 Juni 1930. "-Wte» Te Zaandam ia men weer druk bezig met zoeken naar de vermeende schat, welke zioh ergens ter plaatse in den bodem zou bevinden. Duiteohe inge nieurs bezig met het verrichten van boringen. VERKEERD INGRIJPEN Mijnheer de redacteur. Gelieve onderstaand, in uw blad op te nemen,'waarvoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. Maandag 23 Mei 1.1.. vergaderden in het potderfaadhuis de Stemgerech tigde Ingelanden van den Polder Sirtelkera. Daar ondergeleekende niet stemgerechtigd was, neemt hij beieeld de vrijheid, m dit blad te critiseeren over de slechte resultaten van die vergadering. Twee voorstellen wer den door de Ingelanden^ naar voren gebracht le. .voorstel luidde; secretarie-pen ningmeester 25 pet en bestuursleden ook 25 pet salarteve.rmindering- 2e voorstel luidde; respectievelijk 10 pet. ten 35 pet- Déze twee voorstellen werden in stemming gebracht. Het tweede voor stel kreeg een groote meerderheid van stemmen, maar zeer betreurenswaar dig is het U te vertellen, dat het geheele bestuur tegen deze twee voor stellen stemde. Het salaris van den secretaris pen ningmeester bedroeg over het jaar 1931 pl.m f 450.- dus over het jaar 1932 pi.114. f 400 Daar deze administratie niet zeer moeilijk is en ook geen weken ar beid vraagt, stond ik perplex dat het voorstel van 25 pet. salarisvernjinde- ring werd verworpen. Nu moet het mij voorkomen, dat de categorie van tegenstemmende Ingelanden of vee houders nog niet doordrongen zijn van den noodtoestand in fyet ve6~ houders bedrijf. Dei* legio veehouders valt momenteel al weg als belasting object voor vermogens- inkomsten* en grondbelasting, daar de toestand in het veeiioudersbedrijf de laatste maand onhoudbaar is en de voor uitzichten nog zeer ondoorzichtig en precair. Wij veehouders worden ge noodzaakt onze productiekosten sterk te verminderen., maar de Polderlasten moeten dit jaar op peil blijven. Eer het jaar 1932 voorbij j£, zal de geheele veehouderij, 'wanneer do toestand niet verandert, in groote financieele zorgen komen. De land- en tuinbouw is toch één van de belangrijkste takken van het geheele volksbestaan en beslissend voor de geheele bestaansmogelijkheid Welk een scheeve wanverhouding tusschen het salarispeil van dezen ambtenaar en van een veehouder? Wii veehouders moeten nu mee be talen aan het veel te dure poiderad- ministratieapparaat en de ambtenAar profiteert van onze goedkodpe pro ducten waarvoor wij albraakprijzen ontvangen. Een dergelijke regeling schijnt enkele Streeikerksche polder belastingbetalers noch juist, noch doel treilend, noch moreel gerecht vaardigd. De tijden zijn werkelijk ernr stig, maar in ieder geval maakt de huidige toestand het dringend nood zakelijk,^, dat ieder veehouder blijk geeft de teekenen des tjjds te verstaan Deze groote landbouwcrisis vraagt toch krachtige menschen met sterken wilskracht, die ingrijpend en kordaat kunnen handelen, voordat het le laat is. Er is groot gevaar bij uitstel of afstel. VEEHOUDER Streefkerk,. 26 Mei 1932. (NIEUW HOUT) op Wotnadig I Juni 10 uur (N. T.) U OUD-ALBLAS. 6 uur (N. T.) ta BLESKENSORAAF. 8 uur (N. T.) ta MOLENAARSGRAAF (Vuilendarn) Dondardag B Juni a.a., 10 uur (N.T.) ta OTTOLAND. 6 uur <N. T.) ta GOUDRIAAB. 8 uur (N. 1.) ta HOORDELOOS Vrijdag 10 Juni a.a., 10 uur (N. T.) a/h PINKEVEER. 6 uur (N. T.) ta BIEBSEN-MIEUWKERK 8 uur (N. T.) ta QIESBEH-OUDEKERK. Zaterdag II Juni a.a., 10 uur (N. T.) ta BIESSENDAM. Korte Tiendeweg 22 GOUDA WITTE DAMES DOKTERS KAPPERS SLAGERS WINKEL KRUIDENIERS KANTOOR doet de energie verkwijnen, het geheugen lost in nevelen op gelijk een likdoorn gaat verdwijnen met een laag Oedézalf op z'n kop Grdé likdoornzalf Oedélikdoorn- pleister Oedé voetbadzout. 45 ct. per doos bij alle apoth. en drogisten Voor weinig geld Veel Drukwerk S. I W. N. VAN NOOTEN - ICH00NH0VIN - Ame/I coinciiE Hook voor

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 6