SCHOONHOVENSCHE COURANT I i DPS 1 Plaatselijk Nieuws. Kerk en School. IKELIER Binnenland. in [jrouda uH IOTEN 1832 h modern J „Zij" Crème Een vreemdsoortige Raads vergadering. Compensatie-handel. L ACHT BLADZIJDEN IBER 1932. t it en 'b av. a. Goumou; en 's av. 7 3I0 uur en ’e j: *T?j nj en sta- ails. Met K. ONTHULLING. oj r f en ’a av. hout, van i!| 0.45 uur en J. H. Vol- m. 10 uur van Heijst. uur en ’s van Leer- lis rins Alox.- Lvonds 6-30 r en ’a av. Hardiux- I. uur en ’a ügt r, Dö. P. r voor het ur, De. P. •I oX ir en ’b av. m. 10 uur en a *6 avonds bi b i 1 :r in ’b av. 7 IGE-LAN- ronds 6.90 NED. HERV. KERK. Bedankt voor Benschop door Da. D. Th. Keek te Staphorst; voor Leerbroek Ds. B. van Gdnkel te Nieuwpoort; voor Alblasserdam Ds. J. Schoneveld te Ke- "thel. werkt als een late, warms herfstzon met haar gouden kleurenpracht; zij toovert een ongekend fraaie teint op Uw huid. In prijzen van 20 30 —45 en 75 cent 1 en *s av. Vjn. 10 Roos, van OUD GEREF. GEM. Aangenomen naar Rotterdam (Vrien den der Waarheid) de heer B. Huisman te Werkendam, die heeft bedankt voof' Alphen aan den Rijn. INTREDE. De heer J. W. Dragt, cand. tot den H. Dienst te Harmelen, is voornemens EINDE ZOMERTIJD. De Zomertijd eindigt den 2en October te drie uur in den voormiddag, zoodat in den naoht van Zaterdag 1 op Zondag 2 October de klokken één uur moeten wor den teruggezet. SLUITING DER STATEN-GENERAAL. Zaterdag heeft op de gebruikelijke wij ze de sluiting van het zittingsjaar van de Kamers der Staten-Generaal plaats gehad. Tegen drie uur waren vele leden der beide Kamers bijeengekomen in het ge bouw van de Tweede Kamer. De heer De Vos van Stoenwijk fungeerde als voorzit ter. Hij deelde méde, dat krachtens Kon. besluit de Minister van Binnenlandache Zaken was gemachtigd de vergadering van de beide Kamers in naaxn van de Koningin te sluiten. De hoeren Steger, Snoeck Hencke- mans, Do Wilde, Koster, mevrouw Bak kerNort en de heer Kortenhorst ont vingen den Minister, die in ambtsoos- tuum was en die onmiddellijk, nadat hij sachter de ministerstafel had plaats ge nomen, de sluitingsrede hield. Daarna verliet de Minister, uitgeleide gedaan door dezelfde commissie, de vergader zaal. Dinsdag heeft de opening van het zittingsjaar plaats. Jg DE RIJKSMIDDELEN. Hoogs opbrengst over Augustus. De opbrengst der rijks middel en over Augustus heeft bedragen f 81.838.124,14, tegen f 29.782.894,30 in Augustus van 't Een beladen hout-auto, afkomstig van Zoeterwoude, reed op de Hoofd straat tegen het ijzeren hek voor de wo ning van den heer B. v. d. B., waardoor dit gedeeltelijk werd vernield. Verzeke ring'dekt de schade. Melkprijs verhoogd. Groot-Ammers. De prijs van de melk is met ingang van heden verhoogd met J cent per liter en bedraagt thans 7 cent aan huis bezorgd. Door etn lier gegrepen. Nteuwsndijk. De heer G. B. geraakte bij het smeren bekneld tusschen de lier van een graanmotor van de gebr. Wal raven. Hij werd meegesleurd en is in bo- wusteloozon toestand opgenomen. Dr. De Vries heeft de eerste hulp verleend. I Jsselstein. Uitslag veiling van land en huis te IJselstein op Donderdag 15 dezer in het hotel „De Ridder St. Joris" alhier ten overstaan van notaris Buurma te Houten. Een. perceel weiland, groote 7.28.90 H.A., in de Hooge Biezen, genibente IJe- selstein, sectie B, nummers 50, 59bte, 60, 01, 62 en 63. Ingezet door den heer J. Legemaat te Montfoort, bij afslag niet ge- mijn. Het perceel wel gegund aan J. Lo- gemaat. Een huis met erf te IJsselstoin aan da Voorstraat, nummer 37, groot* 45 c.A. In gezet door den heer J. W. van der Voorn te IJsselstein op f 650, bij afslag op f 10 gemijnd door den heer G. van den Berg alhier. Het perceel werd niet gegund. Nader vernemen wij, dat het perceel uit de hand is verkocht aan den heer A. van Vliet alhier. Donderdag herdacht de heer>A. J. A. Schippers alhier zijn 12^-jarig jubi leum als ambtenaar ter secretarie dezer gemeente. De zoon van M. sloeg met het maaien van gras met een sikkel in zijn hand. Na geneeskundig behandeld te zijn moest hij naar de Rijksklinieken te Utrecht, om aldaar opgenomen te wor den ter verdere behandeling. Zaterdagavond had in het hotel van den heer Hoes alhier de uitreiking plaats van de prijzen, die op het alhier gehou den concours door de prijswinnende ver een igingen werden gewonnen. Met een toepasselijk woord werden de prijzen uit gereikt. Advertentiën1-6 regels 1.80; elke regel mëer ƒ0.20; derde plaatsing halven prtfs, Adver tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”, Na vier maanden. Ameide. Op verzoek van eenige raads leden kwam hedenmorgen om 10 uur de gemeenteraad voor het eerst sinds Mei in openbare vergadering bijeen. Alle le den waren tegenwoordig en een groot aantal werkloozen woonde de zitting bij. Er moesten notulen worden gelezen van drie vergaderingen. Op die van 28 April maakten de wethouders Van der Hek en De Kruik en de heer Die penhorst vele aanmerkingen. De heer De Boer zei, dat op deze wijze men niet eena met de notulen ge reed zou komen. Toen wethouder De Kruik den heer De Boer in de rede viel, verklaarde do Voorzitter dit niet te kunnen dul den en schorste de vergadering om 1 mi nuut voor 11 tot 1 minuut voor 12. Volgens de agenda zou er van 12— 2.15 worden gepauzeerd. Wij vernemen, dat aan des» raadsver gadering ernstige moeilijkheden tusechen den burgemeester en wethouders zijn voorafgegaan. Precies op tijd werd de vergadering heropend. De beide wethouders dicteerden den voorzitter de wijzigingen, die ziTwenacb- ten te zien aangebracht in de notulen. Toen hierop ook de heer Den Boer hts wilde aanbrengen, zeide wethouder D e Kruik, dat dit lid de zaak verwarde. De Voorzitter vroeg, of de heer De Kruik het woord had. Wethouder De Kruik: Neen, bur gemeester. De Voorzitter: Dan schors ik de vergadering opnieuw, thana tot kwart over tweeën. Als ik nog één keer moet schorsen, wordt de vergadering gesloten. Amslde. Zaterdag hield de P.D.V. wDe Snel vlucht" haar laatste buitenlandsche wedvlucht vanaf Llbramont (België). Af stand 228 K.M. Prijzen: 1ste J. v. Gelderen ten Adr. Schotman, 8en Gebr. Middelkoop 4en, 5en, 6en en 7en Herm. Streefkerk welke tevens het kampioenschap behaal de van afd. oude en jonge duiven. Los om 11 uur. Eerste duif 2.34.58 uur, 7en om 8.15.56 uur. - Zaterdagavond heeft de muriekvereen -Crescfhdo” alhier in de muziektent op den Dam haar laatste zomeravond concert gegeven, onder leiding van den heer G. van der Ham. Dit was ongetwijfeld het beste concert van dit Jaar. Het geheel was een goed gevoeld samenspel en gaf bewijs onder kundige leiding te staan. Het klankgehalte was overweldigend, vooral gaven de slotaccoorden van de nummers „Le Pardon” ei „La Fiancée" hier een glorieus beeld van uitstekende muzikale De leerlingen van „Huis te Lande”, de meUjee-tuinbouwechool te Rijswijk, heb* ben,in samenwerking met de oud-leerlingen, ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de school, een eonnewijeeraangeboden. Het moment van de onthul ling door twee der leerlingen. vorig jaar. Zij brachten dus in deze pe riode 215 millioen gulden meer op. Vergeleken bij 1/12 van de raming, groot 34.85 millioen gulden, valt er ech ter een achterstand waar te nemen van ruim 3 millioen gulden. De hoogere opbrengst over Augustus is slechts een gevolg van den toevallig zeer hoogen post der dividend- en tan- tième-belasting. REGELING BOTER INVOER. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de wet van 25 Juli tot. regeling van den invoer van boter. Tijdens de behandeling in de Eerste Kamer van het boteroontingentee- ringsontwerp was de termijn, daarin ge steld, inmiddels verstreken, zoodat tege lijk met het tot stand komen dier wet een wijzigingsontwerp moest worden aan hangig gemaakt. STEUNREGELING VOOR DEN TUIN BOUW. Aan het Departement van Economische Zaken en Arbeid is thans de laatste hand gelegd aan een steunregeling voor den tuinbouw over het jaar 1932. MOSKOU GEWEERD IN DEN AETHER. Op de schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer L. de Vis ser. betreffende het nemen van maatre gelen tot het verleenen van vergunning aan radio-distribuanten tot het afstem men op den vakvereenlgingszender te Moskou, op golflengte 1304 M., heeft de Minister van Waterstaat o.m. geant woord, dat krachtens het Radio-regle- ment 1930 zonder toestemming van den Minister van Waterstaat het doorgeven door radio-distribuanten van door buiten landsohe omroep-stationa uitgezonden programma’s is verboden. De Minister geeft in den regel aan ra dio-distribuanten, die in staat zijn daar nevens de Nederlandsche programma’s volledig door te geven, toestemming tot doorgeven van de programma’s der Europeesche stations, met uitzondering der Russische. Het stellen dezer uitzonde ring wordt bepaald door overwegingen van regeeringsbeleid. Het standpunt ten aaneen der Russi sche zenders geldt algemeen, ongeacht de mogelijke belangrijkheid van bepaal de uitzendingen. Polsbroek. Ter voldoening aan de voorschriften der nieuwe drankwet ia het vergunningsrecht van de caféhouders hier verhoogd van f 25— tot f 40.per jaar. Polsbroek. Maandagavond hield de dam club „Door Oefening Sterk” haar le jaar vergadering. Na de opening door den voor zitter, nam de secretaris het woord, die een kort overzicht gaf van het afgeloonen jaar, waarop de club met trotsoh kan terugzien. De penningmeester gaf verslag der fi nancien. De rekening werd goedgekeurd en geteekend. -» Het aftredende bestuur, de heeren: J. Züderlaan, T. v. d. Vlist, W. Hoogenboom Jho. Kok en J. Hoogenboom werden we derotn als bestuur herkozen. Na een opwekkend woord van den voor zitter werd deze vergadering gesloten. Bij dew te Gouda gehouden nederlaag- wedstrijden om het kampioenschap van Gouda en omstreken speelde het eerste tiental van „D.0.8.” alhier tegen tweede tiental van Gouda. „D.O.8.” won met 18—2. Staking In Ammsrstol. Ammeretol. Het sportterrein alhier wordt in orde gebracht door den heer M. Stigter, waarvoor 7 man personeel is aangenomen, allen uit deze gemeente. Eenigen waren niet tevreden met het loon dat gegeven werd. Oorspronkelijk was dit door de gemeente op 18 vastge- steld, doch door den aannemer op f 21,60 gebracht, wat nog te weinig werd gevon den. Men wilde een loon van f 24, wat volgens de aannemer niet gegeven kan worden, daar hjj het werk geheel in het belang der Sportvereniging had aange nomen, wat blijkt uit het feit, dat hij veel, lager inschreef dan de andere inschrij vers. De werknemers wilden in staking, gaan, wat zij volgens den heer Stigter gerust konden doen, daar hij hen allen zou ontslaan. Intusschen was er iemand van het hoofdbestuur der S.D.A.P. ge komen, die hen aanraadde voor f 21,60 wel te werken. De werklieden wilden hierover stemmen. Twee waren voor sta king, 3 blanco, 2 tegen staking, zoodat de staking niet door ging. Of zij nu weer aangenomen zullen wor den door den heer Stigter, die hen in middels reeds had ontslagen tegen Don derdag a.s., is nog niet bekend. Bergambacht De opvoering van het tooneelstuk „In Holland staat een Huis”, dat ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de zangvereeniging „Nut en Genoegen" alhier op 7 October a.s. zou worden opgevoerd, is wegens ziekte van den directeur, den heer G. Romeijn, tot later uitgesteld. Het paard van den heer G. de M. alhier, gespannen voor een wagen, sloeg vanaf het erf op hol en rende naar den Lekdijk, alwaar het tot staan kon worden gebracht, zonder schade of ongelukken te hebben veroorzaakt, alleen was net dier aan een poot verwond. De heer H. Zanen, muziekleeraar en koordirigent alhier, hoopt 1 October a s. den dag te herdenken dat hij gedu rende tien jaar als zoodanig werkzaam is. De kabel voor het ondergrondsche net voor de hoogspanning van het elec- trisch bedrijf in deze gemeente, is reeds gearriveerd, zoodat met de legging daar van spoedig een aanvang kan worden gemaakt. Terwijl wij allen klagen en lamenteo- ren over de slechte gevolgen, die de op richting van de vele tariefmuren heeft, over het verloopen van den handel, over de zelfzucht der staten, die alleen aan zich zelf denken en er zich niet om be kommeren of door hun invoerrechten en hun contingenteering de geheele handel en nijverheid van andere volken lijden, terwijl de kortzichtige staatslieden hun land met slagboomen afsluiten, geschiedt wat we ook steeds in ’t klein zien gebeu ren bij het invoeren van wetten en ver ordeningen, die in strijd zijn met de be langen van velen. Er worden dan, vrij wel onmiddellijk, mazen gezocht en ge vonden, waardoor men kan heen dringen pi om bij het laatst gebruikte beeld te blijven men kruipt onder den slag boom door. Dat geschiedt nu ook, maar niet op de wijze van smokkelaars of van wets- ontduikers, doch in het openbaar en in ’t groot. Nu de handel op de normale wijze van voorheen zoo moeilijk wordt gemaakt, gaat men terugkeeren tot een stelsel, dat reeds zeer lang geleden ver laten is, namelijk de rechtstreeksche ruil handel van goederen. Tot nu toe wordt de handel gedreven met geld, dat een gemakkelijk middel is om de waarde van goederen te meten en aan te geven, maar de maatregelen van de staten maken dit onmogelijk en nu begint men elkaar te betalen met goede- deren voor een hoeveelheid goud, nu koopt men een partij goederen tegen een andere partij. Niet in ’t geheim, maar door de ministeries van handel en van economische zaken. Dat is begonnen in landen, die gebrek hadden aan geld. Als we ons niet ver gissen is Rusland er mede aangevangen en dat land noemde het „compensatie-han del”, daarmede bedoelende, dat het in- en uitvoer tegen elkaar wilde doen op wegen, Daarna zijn spoedig andere lan den gevolgd, zooals Roemenië, Bulgarije, Oostenrijk, Polen, Hongarije toen die compensatie zooveel aan hang vond, waren de groote ten, zooals Frankrijk, Duitschland, Zwe den enz. wel genoodzaakt er ook aan me de te doen, omdat zij anders gevaar lie pen, dat zij buitengesloten werden van den handel van die andere staten. Uit die compensatiehandel komen weer andere systemen voort. Zoo is Duitsch land nu bezig geheel tegen zijn eigen agrarische politiek in om van Honga rije een groote partij graan te koopen. Niet voor zich zelf, maar het wil dat graan weer ovedoen aan Italië. Duitsch- land zou Hongarije betalen met Hon- gaarsch geld, dat Hongarije over zijn grenzen niet kan uitgeven en Duitsch land krijgt van Italië deviezen in beta ling. Hongarije is dus geholpen, Italië krijgt wat het noodig heeft en Duitsch land krijgt beschikking over buitenland- sche betaalmiddelen, die het hard noodig heeft. De zoogenaamde compensatie-handel breidt zich intusschen zoodanig uit, dat reeds overwogen wordt om in Berlijn en in Bern een speciale afdeeling te vesti gen, die dat ruilverkeer kan vergemak kelijken. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Do staatslieden belemmeren den handel, de handel zelf zoekt nieuwe we gen en vindt die blijkbaar ook. No. 0093 ACHT BLADZIJDEN MAANDAQ 19 SEPTEMBER 1812 84e JAARGANG NIEIIWSNAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Met verzekering Ï5 cent, meer. Telel TeL-adres: Vannooten. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 28 Paitrekenlng 1B7Ö8. ABONNÉ’0 vnn dit bind, in het bezit vnn one Bericht vnn Inechrljvjng, «ijn volgene de daarin vaetgeetelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van rt/flAA Gulden btl levenslange 1000 öuld.®n QOO GuIden verlies 000 Qulden bV verlies 100 GuJden bÜ verlies zcrs Gulden bij verlies van V V U ongeschiktheid. IVVV overlijden. JW van hand of voet. ZLvv van een oog. IVV van een duim. Uu een anderen vinger. opvatting. Dit gezelschap beschikt over goede krachten, het solowerk door piston I en trombone, dat b(j deze uitvoering her haaldelijk op den voorgrond trad, gaf een zangrijk beeld en gaf blijk dat we hier met geschoolde muzikanten te doen hebben. Het geheel was verdienstelijk. Jammer echter is wel hetgeen wij niet mogen na laten hier op te merken, n.l. dat er voor een fanfare vereeniging als deze in de gemeente geen krachten gevonden kunnen worden, die eens versterking brengen aan de Bugel bezetting. Uit goede bron werd ons medegedeeld, dat er nog eerste klas bugelbespelers zich in dit dorp bevinden. Wy willen van deze plaats hen aansporen, lid te worden van zulk een hoogstaand corps als „Crescendo”, dat dit jaar met onderscheiding den prijs behaalde in de superieure eere-aideelio# te Leerdam. Als attractie waren zeve» manden met bloemen beschikbaar gesteld, met de bedoeling deze te verloten, zoodoende keerde een zevental met een mooie mand met bloemen huis- De bloempjesverkoop bracht f 40.85 op. De nieuwe stoep bij de aanlegsteiger aan den Lekdijk is reeds in gebruik genomen, hetwelk voor de alhier bestaande meelhandelaren een groot gemak is. Een woord van lof voor de aannemers van dit werk, de heeren G. H. Diepenhorst en L. Woudenberg is hier zeker niet misplaatst. Zooals men weet waren twee van de vier avonturiers nog steeds niet terugge keerd. Nu z(jn ze Vrijdag ook teruggekomen. Deze heeren n.m. J. v. H. en A. 0. G. B. hebben den laatsten tijd la België door gebracht. Blijkbaar ia het toch nergens beter dan thuis. - De marktcummissie heeft voor de verloting voor aanvoerders en koopers van paarden als eerste prijs een veulen beschik baar gesteld, waaruit blykt, dat genoemde commissie alles in het werk stelt om de jaarmarkt nog aantrekkelijker te maken. Berkenwoude. Uit blijk van waardeering voor de Muziekvereeniging is binnenge komen een extra gift en tevens een trac- tatie voor alle leden. Dinsdag a.s. 20 September zal hier een autotocht voor ouden van dageh worden gehouden. Bleskensgraaf. Onder vgorzitterachap van den heer 0. Vlot, hieM de veehouueïsbonu zyn jaarvergadering. Na opening werden de noiulen gelezen en goedgekeurd. Hierna bracht de secretarie verslag uit over het afgeloopen (bet 29e) boekjaar. Hieraan on tl een en we het volgende: De omzet aan veevoeder bedroeg: 680.125 K.G. mals; 110.660 K.G. Am. lijnkoeken; 98495KG. gerst; 77400 K.G. rogge; 15000 K.G. grondn. koeken; 10000 K.G.grondn.schil Iers en 8600 K.G, voederkalk, of in totaal 1.06872 K.G. (v. j. 1.088840 K.G.). De ontvangsten beliepen f 58942,85)4 d. i. f 12000 minder dan het vorige jaar en de uitgaven f 64764,08) Het voordeelig saldo met inbegrip saldi’s vorige jaren Oedraagt f 766,94. Bij monde van den heer 0. Korevaar bracht de rekeningcommissie verslag uit over het gevoerde financieel beheer, en verklaarde geen aanleiding te hebben ge vonden tot op- of aanmerkingen, zoodat den penningmeester dechargp werd ver leend. Tot secretaris-penningmeester werd met algemeens stemmen herkozen de heer A. Beukelman en tot bestuursleden de neeren A. van Vliet en L. Terlouw. Door allen werd de benoeming aangenomen. Voorts werd nog besloten verlenging aan te vragen voor de Koninklijke goed keuring. Hierna sluiting. Wilde os. Krimpen a-d. Lek. Een co van den sla ger B. werd wild en rende brullende net dorp in. Groot was de angst van ve len. Het gelukte het dier het erf van den landbouwer H. op te jagen. Op zeer practische wijze is de os toen tusschen een tweetal koeien gedreven en zoo naar de slachtplaats van B. vervoerd. Het bericht als opwekking tot het aportlievend Krimpensch publiek heeft reeds succes gehad. Er ia een 3e afdee ling gevormd, die een verzoek heeft ge richt tot den Goudachen Voetbalbond, om te worden opgenomen in de 8e klasae. Krimpen s.d. Lik. Van den landbou wer B. de J. brak een groot kalf een poot. Het dier werd voor de coneumptie goedgekeurd. Gemeenteraad. Langerak. Vergadering gemeenteraad op Dinsdag 20 Sept., v.m. 10.30 uur. Pun ten van behandeling: 1. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 2. Adres J. Oos- terhout inzake personeele belasting. 8. Verlenging vrijstelling tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. 4. Vermindering pacht A. Gelderblom. 5. Suppletoir kohier hondenbelasting. 6. Aanbieding gemeentebegrooting, dienst 1933. 7. Begroeting Burg. Armbestuur 1938. 8. Extra-subsidie Burg.*Armbestuur 9. Wijziging begroeting, dienst 1932. Lekkerksrk. In Den Haag ia In den ouderdom, van 70 jaar overleden Jhr. L. de Geer van Jutphaas, oud-brugemeeeter van deze gemeente. Jhr. De Geer van Jutphaas trad den len Juli 1028 af ala burgemeester van deze gemeente. Hij was toen 35 jaar bur gemeester van Lekksrkttk geweaat. en ’a av.

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 1