SCHODNHOVENSCHE COURANT Binnenland. Plaatselijk Nieuws. i 2000ÏÏÏÏ.SS1000 Lucht-tnogendheid. ZES BLADZIJDEN Ma JAARGANG TEMBER 1032. Telaf 20. Tal.-adrw: Vannoolan. S. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 29 Postrekening 13703. erna voorloopig het onderhoud rtiiLLtiuh. HOOFDSTUK IV. „Op „Watotoim". te ■preken, maneer.' ide plaatsen, n; het onder- aht de heer De anwezig, geluk '’hem voor zijn at het hem in d mag gaan. den voorzitter wordt besloten n met asbest- l.m. f 170 zul- r z i 11 e r nog irmbestuur dit al noodig heb- loozenzorg. wordt het ore- rmbestuur met na ingewilligd. >ot wering van arbenoemd de er op, dat de reparatie van oodzakelijk ia, ►egrooting 1933 iet genoeg be- meert, wie de l betalen, daar is zal geoefend HET HUIS OP HET EILAND. (Nadruk verboden). de ver- ng van school platen van een wordt ingewil- t, dat de ver- omgaat, zoo- DE WEG GOUDA—ROTTERDAM. Gisteren heeft de Rijkswaterstaat aan- besieed het maken van een overbrugging in gewapend bernn van de öe Tocht en nevenliggenden weg met bijkomende wer ken in uen Zuidplaspoider in het ge deelte GoudaRotterdam van den in aan leg zijnden weg no. 3 van het Rijkswe- genplan (.AmsterdamRotterdam). Laag ete inschrijtster was de N.V. Aanneming My. v./h. H. J. Nederhorst te Gouda, met f 33.875. - Voorts is aanbesteed het dempen van wegsloocen en een tocht en het graven van een nieuwen tocht en slooten ten be hoeve van bovengenoemden weg, gedeel te Nieuwerkerk a.d. IJsselRotterdam. Laagste inschrijfster was de N.V. G. J. v. d. Hoeven in den Haag, met f 94.790. In goede handen. Alblasserdam. Mej. J. H. te B., woon achtig te bchoonrewoerd, verloor een gouden armbandhorloge. De heer J. V. aimer had het genoegen dit te vinden, met welke vondst hij dadelijk mej. te B. in kennis stelde. gemeene stem- irmbestuur al- pjtloozen loon •ponder meer, en do demping n. boezem van aan te houden ffing nog werk iakt moet wor- lige discussies werkloozen, in die het bur- nand heeft ge le vergadering log mede, dat e, H. de Heer, ;d wegens be tenaar ter se- rn Achttienho- ABUNNÉ’Ö vnu dit bind, in liet bezit v«n Oiih Bericht De organisaties adviseerden, den ar beid te hervatten op de oude voorwaar den. doch hieraan heeft de eerste ploeg ontslagen arbeiders niet voldaan. Deze blijft zich op het standpunt stellen, dat werk, zooals de werkleiding dat wenscht, lichamelijk niet mogelijk niet vol te hou den is. De arbeiders hebben zich Maan dagmiddag naar het kantoor van de ar beidsbemiddeling begeven en aan het ge meentebestuur medegedeeld, dat zij het werk niet kunnen hervatten op de gestel de voorwaarden. EXAMENS POLITIE-DIPLOMA. De uitslag van de deze maand gehou den examens voor het verkrijgen van het poütie-diploma, ingesteld door den Alg. Ned. Politiebond, is aldus: van de 1909 geëexamineerden verwierven 160 het di ploma met aanteekening en 500 het ge wone diploma, zoodat in ’t geheel slaag den 660 en 1249 werden afgewezen. Het percentage der geslaagden was 84.5 tegen 37.7 in ’t vorig jaar. In de 33 exa menjaren zijn door voornoemden Bond uitgegeven 11254 diploma’s. Voorzitter der examen-commissie van 40 leden was de heer J. van Waning, burgemeester van Ouderkerk a.d. IJssel en secretaris de heer W. L. K. Koster Henke, oud- commissaris van politie te Amsterdam. NEDERLANDSCHE VINDING TOEGfPAST. Bij proeven eenige jaren geleden ge nomen met het uitzetten van reddings boeien op het wrak van het nabij Kam perduin gestrande Engelsche slagschip „Prince George”, hetwelk met 46 graden slagzij in de branding lag, bleek het door middel van Schat-glijsplanten mogelijk, zoowel volbeladen als leege sloepen bij die slagzij veilig en snel te water te vieren. Deze Nederlandsche vinding voor soheeps reddingsbooten is thans aangehracht op alle sloepen van het nieuwe Italiaansche schip „Pex”. Alle glijspanten zijn in Nederland vervaardigd. field verteld, maar ik heb haar de cou rant met laten zien, om haar niet noo- deloos pun te doen.” „Wanneer is dat geweest?” „Al kort nadat hij weggegaan is, een kleine vijf en twintig jaar geleden.” „Enfin,” zei George langzaam en op een toon van berusting, „Nu weet ik het en ik moet trachten mij met het denk beeld te verzoenen dat mijn vader was, zooals u hem' mij geschilderd hebt. Ik zal er met mijn moeder niet over spre ken doet u het ook met.” „Als je liever niet hebt dat ze weet dat je op de hoogte bent, vind ik het goed,” was Richards antwoord. „Ben je bevredigd of is er nog iets wat je weten wilt?” Er was iets van angstige spanning in zijn stem, maar Gèorge merkte het niet. Hij hield zijn oogen op den grond ge richt en zijn gedachten waren niet bij zijn bezoeker. „Dan zal ik maar gaan,” zei Richards en zonder den jongeman zelfs een hand te geven, maakte hij zoo spoedig moge lijk dat hij weg kwam. George ging bij den haar zitten, verdiept in overpeinzingen over wat hij gehoord had. Het was onverkwikkelijk natuurlijk, maar toch niet erger dan hij had verwacht. Maar nu hij zekerheid had gekregen, kostte het hem toch eenige moeite aan het denkbeeld te wennen dat de man die zijn vader was, een derge lijke reputatie had' gehad. Het duurde een paar dagen eer hij in staat was het leven weer met de oude energie en de oude, blijmoedigheid op te nemen. e notulen, deelt e. dat van den >en bericht was benoeming van middeling.' Bij lomen, dat man van gemeente- i in afwachting 'oor de tweéde lijk armbestuur tgescheven voor voor f 75. De aten inschrijver s in gebruik, z i 11 e r mede, er inzage heeft pur der direo- aen nauwkou- pgegeven, is in mrandering ge in gew. dienst .788,28, waarin or onvoorziene N. Drinkwaard. mt de vergade- an het gebed, igo vergadering ‘anderd goedge- DE STEMPELVACANTIE TE AMSTERDAM. En de relletjes In de Residentie. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Mr. G. A. Boon naar aanleiding van de door het gemeentebestuur van Am sterdam verleende ontheffing van de ver plichting tot stempelen aan een groep van ondersteunde werkloozen op den dag van de opening der Staten-Generaal, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord, dat hij op 16 Sep tember aan het gemeentebestuur van Amsterdam een telegram heeft gezon den, dat als volgt luidt: „Volgens courantenbericht zou door u vrijstelling stempelen worden verleend op 20 dozer voor reis. te-Gravenhage. Voor geval bericht juist mocht zijn, deel ik u mede, dat ik vrijstelling van stempelen ontoelaatbaar acht. Reken er op, dat geen vrijstelling zal worden verleend.” In antwoord hierop, ontving de Minis ter van den waarnemend burgemeester van Amsterdam het volgende telegram: „Telegram heden courantenbericht on juist. Vrijstelling van stempelen door ons niet toegestaan. Ondersteunde werk loozen, die 20 dezer naar Den Haag gaan, zullen dien dag ’s morgens in Amsterdam stempelen, mits zij door spoorkaartje of anderszins van reis doen blijken. Bij ge mis van stempel, zal geen ondersteuning worden gegeven." De Minister merkt op, dat dus in derdaad geen vrijstelling is evrleend van de morgenstempiling. Behalve de morgen stempeling echter is in de gemeente Am sterdam voor de ongeorganiseerden een tweede stempeling gebruikelijk, welke niet volgens de rijksregellng als eisch wordt gesteld. Hiervan heeft het ge meentebestuur vrijstelling gegeven. Den Minister ontbreken de middelen om ook ten aanzien van de vrijstelling van de tweede stempeling in te grijpen. WERKLOOZENSTEUN IN NATURA? Da Commissie ingesieid. De minister van binnenlandscha zaken heeft thans ingesteld een commissie, die een onderzoek zal hebben te doen in zake de vraag of niet, gelet op de moeilijke tijdsomstandigheden, het oogenblik i* aangebroxen, dat, ten einde tot een meer doeltreffende besteding van de overheids gelden te komen, de hulp welke aan werkloozen wordt verleend, geheel of ten deele in natura zal worden verstrekt. Tot lid en voorzitter der commissie is be noemd de heer J. M. J. H. Lambooy, burgemeester van Hilversum. Tot lid en secretaris: G. W. F. van Hoeven, rijks- mspecteur van de steunverieening. TE ZWARE EISCHEN? Da werkverschaffing tl Witte- vaan. De Minister van Binnenlandsche Za ken wees een verzoek van den raad van Emmen af, om door een technische com missie te doen onderzoeken, of da te Witteveen geeisohte werkmethode door de arbeiders niet kan worden gevolgd, omdat zij daartoe lichamelijk niet in staat zijn. De Minister bepaalde, dat, wanneer de arbeiders het werk onder de oude voorwaarden niet hervatten, aan geen hunner nog eenige steun mag wor den verleend. Alblaseerdam. Bij den heer J. K. zijn 5 kalkoenen en 9 hanen dood op het erf gevonden. De verschijnselen wijzen er op, dat ze door een hond zijn afigemaakt. De hepr 4- de Jager heeft aan den heer W. Hardam den bouw van een sla gerij met twee woonhuizen opgedragen. Giessen-Nieuwkerk. De heer J. G. Kil lian te Gorcum heeft in deze gemeente, Peursum en Giessen-Oudekerk een on- dergrondsche telefoon- en telegraafkabel gelegd. Freeds zijn vele aanslutingen ge reed. Wanneer alle aansluitingen vol tooid zullen zijn, za^ds -heer W. v. d. Meijden te Giessendam**ri begin maken met de bovengrondsche geleidingen (wel ke hij onderhands van bovengenoemde firma heeft aangekocht) te sloopen. Een gedeelte zal blijven bestaan met ’t oog op de uitbreiding van zijn radio-centrale. Roekeloos. Haastrecht. In Boven-Haastreoht liet een jongen zich achter een auto aan sleepen. Hij liet zich los op het oogen blik, dat ook uit tegenovergestelde rich ting een auto naderde, die den jongen zou hebben overreden, als de chauffeur zijn auto niet van den hoogen dijk had laten rijden. De bestuurder bekwam geen letsel en de beschadigde auto is weer op den dijk gewerkt. Inmiddels had op deze wijze de chauf feur het slachtoffer kunnen worden van de roekeloosheid van den knaap. Maandagmiddag geraakte mej. 3. op hel Marktveld, nabij haar woning, met de fiets in een moddersloot. De vrouw, die in haai rijwiel verward ge raakt was, werd door een drietal buren op den hoogen kant getrokken. Krimpen a.d. IJssel’. De heer H. M. Loeve is tijdelijk aangesteld als opzich ter van de Ned. Heide Mij. te Arnhem en hier ter plaatse met de leiding der werkverschaffing belast. B. en W. hebben aan den heer J. Boer vergunning verleend voor den bouw van een dubbel woonhuis aan de Waal- singel. De melkprijs is met 1 cent verhoogd en gebracht op 8 cent per liter. Een laffe daad. Oud-Aibla*. Toen de huisgenooten van den gemeente-secretaris, den heer P. J. Lucardie Zondagmorgen buiten kwamen, zagen zij tot hun verbazing, dat dien nacht de voorgevel van hun woning ge heel bevuild was met teer. Men trachtte het smerige goedje er af te krijgen met water, wat niet gelukte. Spoedig was de maréchaussee met een speurhond ter plaatse, doch het feit, dat men bezig ge weest was met water, bleek niet bevor derlijk om het juiste spoor te vinden. Het is de politie tot op heden niet mo gen gelukken de daders te vinden. Tuingrond voor wirkloozin? Oud-Albias Om den werkloozen werk te verschaffen, bestaat ben enkele burgers het plan den Raad te verzoeken tuin grond beschikbaar te stellen. De heer J. Jongeneel Az. blijkt genegen tegen scha deloosstelling den Raad dit mogelijk te maken. De toestand van den heer J. Jon- geneel Azn., die door een stier op markt te Rotterdam ernstig werd HEFFING OP GESMOLTEN REUZEL Onbewerkte oliën en vetten blijven onbelast In zijn antwoord op de vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Sluis over een uitlating, Welke de regeringscommissa ris voor de hulpverleening aan de vee houderij in een persgesprek zou hebben gedaan, nopens een voornemen van re- geenngswege tot belasting van onbe werkte vetten, maakt de minister van economische zaken en arbeid, de heer Verschuur, er op attent, dat over onbe werkt rundvet is gesproken. De minister handhaaft zijn toezegging dat spek, reuzel en oliën in natuurstaat onbelast zullen blijven. Het is den minister bekend, dat bij den regeeringscommissaria voor de hulpver leening dan de melkveehouderij voorstel len in voorbereiding zijn, die in een en kel onderdeel van de in de Tweede Ka mer besproken voorbeelden afwijken. Volgens den regeeringscommissaris zal het niet mogelijk zijn een heffing op „ge smolten” reuzel achterwege te laten, wan neer men niet de kans wil loopen het nuttig effect van de ontworpen regeling voor een goed deel te niet te doen. Het ngt in de bedoeling voor gesmol ten reuzel een speciale regeling te tref fen, waardoor in de practijk ten volle be reikt zal worden hetgeen de minister bij de besprekingen in de Tweede Kamer in uitzicht heeft gesteld. Het niet belasten van oliën geschiedt in de verwachting, dat de industrie niet zal over gaan tot het bezigen van deze oliën in plaats van tot dusver gebezigde vetten. Blijkt deze verwachting onjuist, dan zal ook op oliën een heffing gelegd moeten worden. DE DUITSCHE INVOERBEPERKING. Het bestuur van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Veenkolo niën heeft het volgende telegram aan den voorzitter van den ministerraad gericht: Belanghebbenden bij den tuinbouw be reiden een boycot van Duitsche goede ren voor. Verzoeken dringend zich met alle middelen teg enver gaande Duitsche contingenteeringamaatregelen ten aan zien van onze tuinbouwproducten te ver zetten, daar anders de gevolgen voor het handelsverkeer tusschen beide landen rampspoedig worden. Overleg met gedupeerde landen. Inmiddels zal volgens de Duitsche bla den heden een ministerieels commissie, onder leiding van een ambtenaar uit het departement voor de levensmiddelen voorziening, een bezoek brengen aan de landen, die getroffen worden door het pas afgekondigde contingenteermgjsstel- ael, teneinde met de belanghebbende re gieringen directe onderhandelingen ovei de contingenten te openen. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs h(j vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per H maanden 1.25; p. post 1.50. Met verzekering 15 cents meer. Het was een stralende Juni mor gen, twee jaar na het onderhoud tusschen Georgs en Richard*. Guy Bertram Mt riaan van den het verzoek in ador den toren iet houden van „En waarom kon zij met dat geld dan niet doen wat ze wilde?” „Ja, zie je,” klonk het een weinig aarzelend, eitelijk. was ik alleen maar verplicht, haar een matige rente te betalen; ik wilde echter eenige invloed op je hebben, ingeval je tusschen niets nutten en boemelaars te land kwam.” „En mijn vaders voetstappen zou druk ken,” vulde George bitter aan. „Nu, ik kan niet zeggen dat u eerlijk tegenover mij bent geweest. Als dat geld werkelijk aan mijn moeder behoorde, had u niet het minste recht zich in mijn zaken te mengen, of moet ik uit uw mededelin gen opmaken....” Richards liet dan jongeman niet uit spieken. „Ik bezweer je,” viel .hij hem heftig in de rede, „dat je moeder geen stuiver uit mijn zak ontvangen heeft, behalve dan natuurlijk het kleine jaargeld, dat ik haar voor mijn dochter geef. Ik ga nog verder,” vervolgde hij opgewonden, „ik ben bereid om haar vermogen aan jou over te dragen, zoodat jij het verder voor haar kunt beheeren." Ofi dit aanbod met een of andere bij bedoeling werd gedaan of niet, in ieder geval ontwapende het George. „Daar denk ik niet aan, meneer Ri chards," weerde hij af. „Natuurlijk zal ik alles laten zooals het is. Ik kan u im mers niet dankbaar genoeg zijn dat u mijn moeders zaken zoo uitstekend be hartigd hebt. En wat de rest betreft, het is alleen maar jammer dat u mij niet eerder met alles op de hoogte bracht. Dat zou mij heel wat onaangenaamheden hebben bespaard. Ik had overigens wel verwacht iets dergelijks te hooren. Hoe weet u dat mijn vader dood is?” ,/Hij is gedood bij een relletje in een café in San Francisco. Ik las het toeval lig in een Amerikaansche courant, er stond een foto van hem bij het bericht afgedrukt, Ik heb het mevrouw Green- was mijn vader en wat voor slechte heeft hij gedaan, dat mijn moeder nooL over hem wil spreken?” Richards bleef een poos zwijgend voor zich mtkijken. Hij zag wel in dat George niets onbeproefd zou laten om achter de waarheid te komen. „Nu, wie was mijn vader?" herhaalde George ongeduldig. „Mevrouw Greenfield is heel jong ge trouwd,” begon Richards na een paar minuien, „met een 'man, die haar slecht behandelde. Hij was een avonturier, een speler." „Hebt u hem gekend?” „Neen. Hij is een jaar na hun trouwen naar Amerika gegaan om werk te zoeken en daar is hij gestorven. Ik heb je moe ders zaken geregeld.” „Had zij dan geld u zegt zelf dat mijn vader in Amerika werk moest zoe ken?” „Een oude vriend heeft geld op haar vastgezet, kort nadat haar man naar Amerika is gegaan. Je hoeft niet te vra gen wie dat was, want dat kan ik je niet vertellen. Dat weet ik zelf niet. Een week na jouw geboorte is haar man weg gegaan. Het was tenslotte het beste; ze had geen leven bij hem." ,JEn hoe kon u mij dan vertellen dat mijn vader duizend pond had vastgezet om mijn studie te betalen?” „Dat was een onwaarheid!” „Waar komt het geld dan vandaan?" barstte George uit. „Kijk eens hier, George. Toen jij mij indertijd vroeg of je vader dat geld voor je opvoeding bestemd had, heb ik ja ge zegd om van verder gevraag af te zijn. Maar in werkelijkheid zit het zoo: het geld van je moeder is in mijn zaak ge komen en ik heb het, in alle bescheiden heid gezegd, goed voor haar beheerd, zoodat zij je heeft kunnen laten leeren I wat je wilds,** houden, dat onze plannen gereed zijn voor een nieuwen sprong vooruit op luchtvaartgebied. Nederland kan tegenover het bovenge noemde Engelsche lied een ander stellen: „Nederland heeiwcht over de lucht". K. aan het ontbijt en keek zijn post door. Hij was thans een jongeman van zes en twintig jaar, die in slaat was geweest het leven van den vroolijken kant te ne men. Kort na zijn geboorte was zijn moeder gestorven; zijn vader had den jongen naar Eton gestuurd en het hem aan niets laten ontbreken. Maar toen Guy zestien jaar was stierf ook zijn va der, zijn zaken in een verwarden toe stand achterlatend; zoodat Guy arm ach terbleef; maar een familielid ontfermde zich over hem. Dit was Sir Roderick Bertram, een neef van zijn vadr. Sir Roderick was in zekeren zin een legendarische persoon lijkheid; op buitengewoon jeugdige leef tijd was hij lid van het Parlement ge worden en weldra was hij een van de voormannen van zijn partij; hij was mot een Italiaansche schoonheid getrouwd en met deze op „Wetstones" gaan wonen, een kasteel dat midden op een eiland ge- gelegen was. Na den dood van zijn vrouw had hij zich geheel op zijn eiland teruggetrokken, vrijwel dood voor de we reld. Sir Roderick dan kwam te hulp na hel overlijden, van Guy’s vader of beter ge zegd Mr. Calthorp, van de advocaten firma Calthorp, Friffin en Wells. Deze deed de schulden van Sir Roderick’s neef af, betaalde Guy’s verdere opvoe ding en studie en gaf hem een jaargeld van duizend pond toen hij meerderjarig was. De jongeman had Sir Rodirick zelf nooit gezien, alleen van hem ge hoord door Calthorp. Guy had in Cam bridge gestudeerd en in zijn vacanties wijdde hij zich aan zijn grootste liefheb berij, het schilderen. Het zoemen van de lift werd jpvolgd door een klop op de deur en een be diende kondigde aan: „Daar is meneer Calthorp om u spreken, meneer." (Wordt vervolgd.) Advertentiën: 1-6 regels ƒ1.80; elke regel meer 0.20; derde plaatsing hfllven prijs. Adver- tentiën wordfcn gratis ge- plaatst in „De Gurcumsr’. Mc, «OW. IEB BLADZIJDEN WOENSDAG n WIFT-MBEN Htt NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT van liiHcliri.ivinx, zijn volgtuiR iIh daarin viiMtgestel<ié bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedingen, gewaarborgd door de NI IC ('WE 1JA VBANK toBchtedam, van Gulden by QflH bV v*rl|e» 900 Ou,'len verliw 100 Uul,l°" verllM 00 Qulden v®rli®8 vaD overlijden. JVv van hand pf voet. wUV van een oog. IV V van een duim. UU een anderen vinger. 3 Eenige dagen later kwam er bericht van meneer luonarcte, dat deze in Lon den zou xomen. Toen het eindelijk zoover was, bleek George's bezoeker in een allesbehalve vriéndelijke «temming. „ik zou wel eens willen weten,” bogon hij mopperend, „waarom ik die heele reis van Glasgow hierheen moest ma ken?” „Dat was inderdaad niet noodig ge weest; ik heb immers aangeboden bij u te komen.” „En wat wou je weten?" vroeg Ri chards norsch en de onafwijsbare logica van George’s antwoord negeerend. „Ik wilde bijzonderheden omtrent mijn vader weten en van u hooren wat dat voor geheimzinnig gedoe is, waar ik steeds buiten gehouden ben. Ik wilde weien in welke verhouding u tot mijn moeder en mij staat en met welk recht u zich in zakea mengt! Nu ik volwassen ben, wensch ik op bepaalde punten op heldering.” o „Die ik je niet zal geven,” klonk het kortaf. „Waarom bent u dan hier gekomen?” barstte George uit. „U begreep drommels goed, waarom ik een onderhoud met u wilde hebben; dat bleek uit uw aanvan kelijke weigering.” „Waarom vraag je je moeder niet wat je weten wilt?’’ vroeg Richards scherp. „Ik wil mijn moeder geen verdriet doen door vragen te stellen, die ongetwijfeld heel pijnlijk voor haar moeten zijn. Maar dat neemt niet weg dat ik het recht heb te weten wat er achter die geheimzinnig heid steekt, En u kunt mij inlichten! Wil Twee A drie eeuwen geleden was Hol land een der eerste zeemogendheden. On ze schepen bevoeren alle zeeën on vervaard togen onze zeevaarders naar onbekende streken en we „beheerachten de golven”. Dat was toen niet naar den zin van Engeland met zijn’ lied „Brittanie heerscht over de golven”. Brittanmë was afgunstig en trachtte openlijk en in het geheim onze zeevaart te knakken. Nog steeds behoort ons land tot de be langrijkste zeevarende mogendheden en nog altijd ploegen onze schepen alle zeeën, maar Engeland behoeft niet meer jaloersch te zijn op ons, omdat nei thans als zeemogendheid boven ons staai. Nu echter is het kleine Nederland op een ander punt de Engelschen toch de baas geworden, namelijk m de lucht vaart en dat steent hen. Onze vheg- dienat op Lndië was en is Engeland een doorn in ’t vleesch. Nederland is met die luciitdienfit het trotsche Albion ver voor uit geweest en het kost de Britten moeite, dat te Verbijten. Het is niet al leen, omdat zij bij Nederland achter zijn op luchtvaartgebied, maar de diepere re den is, dat Groot-Brittanmé weet, doch nog niet gelooft, dat ’t in vele punten ten achter geraakt in den wedloop der vol ken. Dat nu daar ook nog bijkomt het landje met evenveel inwoners ais Lon den alleen telt, prikkelt de Engelsohen hinderlijk. Het zal nu vermoedelijk nog erger gaan worden, als gebeurt, waartoe plan nen gemaakt worden. Er zijn plannen in ontwerp, voor een versnelden luchtdienst op lndië. Daartoe zal een bijzonder vlieg tuig worden gebouwd, met een groote snelheid, zoodat op één dag meer etap pes kunnen worden afgelegd dan thans, waardoor tevens de moeilijkheden ont weken zullen worden, die Perzie ons in den weg wil leggen, door een verbod om gebruik te maken van de Perzische vlieg velden. We lazen in een der bladen het be richt uit een Engelsche kolonie, dat daar de Engelsciien, wel «niet rechtstreeks vijandig, maar toch oek niet loyaal zich gedragen tegen onze landgenooten. Als oorzaak daarvan werd genoemd, dat de Engelschen het onaangename gevoel niet kunnen verdragen, dat zij in verschil lende opzichten niet meer op kunnen te gen de Hollanders, en daarbij werd dan ook genoemd de luchtvaart en het beheer der koloniën. De Engelschen’ zijn een energiek, door tastend en dapper volk, zij hebben een eigenschap, welke wij vrijwel geneel mis sen, echter al te veel toegespitst, dat te hun national!teitstrotseb. Alleen wat En geland deed, was goed, en een niet-Ep- gelschman blijft in alle Engelsche landen en kolomen een soort van barbaar. Door die trotsch, hebben zij van anderen niet zooveel willen leeren, als hun nuttig zou zijn geweest en het gevolg is, dat zij achter geraken. Als wij dan eens trotech mogen zijn op hetgeen onze mannen doen, dan te het toch wel nu hierin, dat wij niet slechts de eersten waren met onze luchtvaart diensten, maar dat 'wij in een der njoei- lijkste tijden, welke de menschheid ooit heeft doorgemaakt, nog zooveel geest kracht en ondernemingslust hebben be-

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 1