LUE BAND SCHOONHOVENSCHE COURANT I Plaatselijk Nieuws. - Binnenland. n HET HUIS OP HET EILAND. .V, „Zij" Crème werkt zacht en weldadig; Uw huid ont waakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking, in prijzen van 20—30-45 en 15 cent. 1000 X* 300 200 “"ltn V" Varich gekarnd met I 25 allerfiinate Room* I boter onder Rijkscontröto F 30 ets. per ‘li pondipakje Symbolische bouw. FEUILLETON. ZES BLADZIJDEN No. 6102- MAANDAG ID OCTOWW 1GU. •R im Ik <nn. nu, «o '1 I unr. Do oor. Do. lur en 's en e av. X on s inr tui en ’b ïht. Av. Cal thorp. HOOFDSTUK VII. Martin opnam?” rag bet „Hebt (Wordt vervolgd). (Nadruk verboden). uur, De. cht Kinder- de 6 uur. Wat Directeur Philips van de zaak dacht. goeden een aan «ware ngelisatia O uur. de it. uur en 's an Haa*- 'GE-LAN- ide 6 uur, uur, Ds n het H. Ds. J J. H Avondr uur en 's rt tut en It. en len, Hm.- i; derd» Adver- I. •ctober.’ ’s Mnendaal. per week e hoeveel- het water en 'e av. verschie. V m. 9.30 nr L. Tou- ®ol. Can.- *50 uur, ■en Dienst Preekle- n der Lin>- lur en ’a telen, van Drie varkens mogen worden geslacht, indien het gezin 9 man aterk is, inwo- nenden inbegrepen en het inkomen ten hoogste f 2000 heeft bedragen. ABüNNÉ’8 van QAAA Gulden b|j levenslange bt V V V ongeschiktheid. tur ex kman. m. 9 30 i. H. van voor bedragen, gewaarborgd door <ie NIEUWE HA VBANK te Schiedam, van JAA Gulden bh verhe» Gulden by verlies van IVU van een duim. vv een anderen vinger. en geen maatregelen zal nemen om in de «teunverleening aan de georganiseerde werkloozen wijziging te brengen. Deze mededeeling heeft de betrokken gemeentebesturen zeer verheugd. OOK INVOERBEPERKING VAN KOLEN? Bij de besprekingen over de eventueels beperking van den invoer van steenkolen die Donderdag zijn gehouden, hebben de vertegenwoordigers van de mijnstreek sterk gepleit voor oontingenteering. Spre kers uit allerlei andere bedrijven, overal elders in den lande, dus de overgroote meerderheid, waren tegen oontingentee ring. INVOERBEPERKING VAN VETTEN. Eerstdaags is te verwachten de afkon diging van een Koninklijk besluit, hou dende regeling tot oontingenteering van den invoer van ongeemolten dierlijk vet op de basis van 100 pCt. van den ge middelden invoer gedurende de jaren 1929. 1930 en 1931. De termijn van deze oontingenteering is gesteld van 1 Octo ber 1932 tot 1 October 1988. VERNIETIGING VAN AFQEKEURD VLEE8CH. Geldleenlng Mn Thermo-Chc- mlsche Fabrieken. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft den volgenden brief gezonden aan de gemeentebesturen in het Westen des lands: „Zoo als uw college bekend «al zijn, heeft de N.V. Ned. Thermo-Chemisohe Fabrieken het voornemen, voorbet Wes ten des lande een destructor te bouwen, die het den gemeenten mogelijk zal ma ken. te voldoen aan het voorschrift van art. 15 van de Vleeschkeuringawet. Onder voorbehoud van goedkeuring van de Staten-Generaal heeft de regee- ring met het bestuur van bovengenoem de N.V. een overeenkomst van geldlee- ning gesloten, strekkende om haar het benoodigde bouwkapitaal te verschaffen, waarmede gepaard zal gaan toezicht van regeeringswege op de uitoefening van het bedrijf en geregelde oontrole van het af te leveren product, wat de steriliteit be treft. De destructor zal werken voor een ge bied, omvattende pl.m. 430 gemeenten, in Zuid-Holland, Noord-Holland, Utrecht en Gelderland. VETTEN ONDER DE CRI8I- ZUIVELWET. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft thans aangegeven, welke de plantaardige en dierlijke vetten zijn, waarvan het vervoer en de verpakking onder controle van de Griste-Zuivel-Gen- De twee vrienden keken elkaar aan. „Dat was te verwachten,” merkte Calthorp laconiek op. „Ja, maar dat maakt het geval niet minder beroerd,” meende Guy. „Naar hetgeen we door dien brief ontdekt heb ben. zou zich in deze brandkast het heele vermogen van Sir Roderick hebben moe ten bevinden. Wat moeten we doen?” „Zien het terug te krijgen,” klonk het droog. „Martin zal er heusch niet met die eteenen vandoor zijn gegaan om er ganzebord mee te spelen! Ten slotte is ierste Al- niging te t October Bellefleur -17 cent, •uitkooi 7 alles per stuk; 10 B; 1000 fconings- mannen 7 nt, 6 KA ren 16 et., taalt, kan niemand het kwalijk nemen. Het heeft geen geld voor zulke nuttelooze weelde-uitgaven en het mag wel meebe talen, maar niet meedoen. Verscheiden Zuid-Amerikaansche staten hebben er ook de brui van gegeven en de totaal schuld dor staten aan den bond loopt in de millioenen. Nu is de bond bezig, een nieuw ge bouw te zetten, heel groot en heel duur. Er zijn al eenige millioenen uitgegeven alleen voor het leggen der fundamenten, maar door het geldgebrek is de bouw ge slaakt De omstandigheden geven de oplossing aan. De fundamenten van den Volken bond zijn gelegd, en evenzoo die van het gebouw. Nu kan men niet verder werken aan het gebouw, omdat het vertrouwen der staten ontbreekt en precies zoo is het met den bond zelf. Ook daaraan kan niet verder worden gebouwd, omdat de menschen er geen geloof meer in hebben. Iaat daarom de fundamenten als sym bool onafgewerkt blijven liggen tot de bond het vertrouwen weer heeft terug gewonnen. deur open. Het inwendige van de brandkast werd gevormd door rijen planken met wollen stof bekleed. Ze waren leeg. Ds. A dienst. 90 uur en rh. dit blad, in het bexit vim ons Bericht van Inschrijving, zyn volgens de daarin vastgesteide bepalingen tegen ongevallen verzekerd DE GEVOLGEN VAN DE WINKEL SLUITINGSWET. Op uitnoodiging der regeering zal het economisch instituut voor den midden stand een summier onderzoek in stellen naar de uitwerking van de Winkelslui tingswet op den omzet in het winkelbe drijf, voornamelijk op Zondag. Het onderzoek zal op beperkte schaal geschieden en voorshands zich beperken tot de koek- en banketbakkerswinkels, si garenwinkels en slijterijen te ’s-Gravenha- ge en te Amsterdam. De uitvoering ge schiedt in overleg met de plaatselijke middenstandsorganisaties en met mede werking van de landelijke middenstands bonden. DE WERKLOOZENSTEUN. Geen verlaging In da groots gemeenten. Zooals gemeld, heeft onlangs de Mi nister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen der vier groote ge meenten voorgesteld een herziening inde steunverlening van de georganiseerde werkloozen in te voeren, welke In vele opzichten een vermindering van den steun zou beteekenen. Thans hebben de gemeentebesturen van Amsterdam. Rotterdam, Den Haag en Utrecht, een brief van Minister Ruys gekregen, waarin deze mededeelt, dat de het niet zoo erg, Guy. Zoo gauw hij pro beert het een of ander stuk te verkoo- pen, is hij er bijl Ik ga nu eerst naar do kleedkamer om de papieren door te zien. Ga jij buiten maar eens rondkijken; als ik wat belangrijks ontdek, iaat ik je roe pen.” Achter het kasteel bevond zich de Hollandsche tuin en Guy genoot van alle bloeiende bloemen en planten, die met verfijnden smaak op het grasveld ge groepeerd stonden. Er was een vijver, waarop waterlelies dreven en waarvan de oevers begroeid waren met irissen. Achter den vijver lag een lage rotetuih en een zomertuin. Guy had een uur rondgedwaald in dit fraaie aangelegde rondgedwaald en dit fraai aangelegde gedeelte van het park, toen Galthorp hem wenkte. „Meneer Philips, de bankdirecteur uit Keswick ia er,” vertelde de advocaat, toen hij met Guy de treden van het ter ras opliep. Hij ging hem voor naar een zijkamer, die aan de groote bibliotheek grensde, waar een kleine man met een blozend gezicht op hen zat te wachten. „Droevig geval, heervn,” zei hij, toen Guy en Galthorp zich hadden voorge- eteld. „Vreeselijkl” „Had u het nieuws al in Keswick ge hoord, toen u mijn telegram kreeg?” vroeg Calthorp. „Ja, vanmorgen in de vroegte; de men schen in de streek zijn er vol van. Zijn de juweelen veilig, heeren?” ging hij op fluisterenden toon voort. „Veilig?” Ze zijn verdwenen,” flapte Calthorp plompverloren uit. „Had ik het niet gedachtl” riep de bankdirecteur. „Maar laat ik u eerst eens alles vertellen.” En Philips haalde een dubbel vel foliopapier uit rijn zak en vouwde het „Ik heb alle gege vens hier.” „Had Sir Roderick zijn bankz&kra bij uw firm*?" no„ Calthorp, Toen in 1919 de Volkenbond werd op gericht, was de wereld vol goede en blij de verwachtingen over dit instituut, en men hoopte, dat hst duizendjarig njk .nu zou beginnen, een tijd zonder oorlog, een tijd van verbroedering der volken, de tijd van den wereldvrede. Het eene jaar na het andere verstreek. De menschen waren geduldig, men be greep, dat de stichting van een nieuwe wereid-erde niet het werk was van eeni ge maanden of enkele jaren, maar dat die langzaam moest groeien, wilde zij le venskrachtig gedijen. Nu en dan hoorde men van den Volkenbond iets wat moed gaf, er werden onmatig veel diners en feesten gegeven in Genève en men hoop te. dat die dienden om de verbroedering gemakkelijker tot stand te doen komen. Ook werd bekend, dat het talrijke per soneel van den Volkenbond zonder uit zondering enorme salarissen genoot en men vond het wel wat vreemd, dat be doeld personeel uitsluitend bestond uit Engelschpn, Fransohen en een paar Bel gen. Men bleef geduldig wachten, maar ve len begonnen toch wat ongeduldig te worden, omdat na 18 jaren van dineeren en soupeeren, nog zoo weinig resultaat kon worden gemeld. Het geduld en het vertrouwen verdwenen meer en meer, en wie nu over den Volkenbond spreekt, zal overal niet veel anders dan een schou- der-ophalen tot antwoord krijgen. Officieel niet Officieel staat de bond in blakende gunst. Als in de officieels re de van een staatsman of diplomaat de Volkenbond ter sprake komt, dan ge schiedt dat met eerbied en wie de waar de van zulke redevoeringen niet kent, zou gelooven. dat de spreker werkelijk eenige waarde hecht aan het instituut. Dat dit niet zoo is, ward dezer dagen op nogal pijnlijke wijze aangetoond. Het is namelijk gezegd moeten wor den. dat de bond te kampen heeft met geldgebrek en dat zou in dezen tijd nog niet zoo iets bijzonders zijn te noemen, maar wel de oorzaak daarvan. Het geld gebrek is ontstaan, omdat verscheidene staten achterstallig zijn in het betalen van hun contributie, sommigen zelfs al verscheidene jaren. Engeland heeft re gelmatig betaald, vermoedelijk, omdat het wel weet, dat die contributie weer ruim schoots terugkomt in den vorm van de royale tractementen aan de Engelsche employé's bij den bond. Maar datzelfde kan niet gezegd worden van Frankrijk, dat op 't oogenblik een der rijkste landen is. dat het goud naar zich heeft toege haald en opgestapeld, maar niets durft uitgeven in zijn angst-psychose voor Duitschland. Dat Duitschland niet be ult deze eigenaardige manier van doen van Sir Roderick, meneer Philips?” vroeg de advocaat. „wel honderd, meneer”, ze houden echter geen van alle steek. Maar ik heb dien Martin nooit vertrouwd; het zou mij niets verbazen, als hij er de hand in heeft gehan, in den verkoop en in de ver dwijning”. Toen de directeur vertrokken was, wa ren de twee vrienden tegen hun verwach ting nog niet veel wijzer geworden. „Wat voor idee heb Jij over de zaak gevormd, Dick?” vroeg Guy. „Ik weet het eerlijk gezegd nog niet. Een testament heb ik ook nog niet ge vonden, maar dat maakt voor jou den toe stand eerder beter dan slechter. Martin heeft de boeken bijgehouden en alle in komsten en uitgaven zijn verantwoord. Het landgoed schijnt niet voel op te brengen; er zijn maar twee boerderijen; uit de opbrengst van de eene is het on derhoud van het huis en uit 4e opbrengst van de andere, dat van het park en de wegen bestreden. Aan de tuin is veel geld besteed, maar voor d« rest rijn de uitgaven niet hoog. „En het geld dat vroeg Guy. „Philips had gelijk, hij heeft ongeveer duizend pond per jaar getoucheerd". „Een mooie toelage zou ik zeggenl” „Ja, maar zijn salaris bedraagt twee pond per week. Het staat alles in de boe ken. Dus je hebt voorloopig die veertig duizend, die nog op de bank staan. Sir Guy Bertram. Verder dit htris met al zijn kunstschatten; je kunt het er werkelijk mee doen. En als de Juweelen gevonden worden, nu dan. „Ja. als, zeg dat wel”. „Martin zal zijn vrijheid heusch niet lang meer genieten”, voorspelde Calt horp optimistisch. „De laatste vier en twintig jaar had den wij ds eer Sir Roderick tot onze cliënten te mogen rekenen. Zijn bank saldo was destijds van een Londensche bank overgeschreven. Het wu een mooie transactie voor ons; ik was juist direc teur van de bijbank in Keswick gewor den. Het saldo bedroeg nooit minder dan vijfduizend pond en er zijn enorme be dragen over onze rekening geloopen. Maar ik heb Sir Roderick overigens in geen tien jaar meer gezien. Martin, zijn vertrouwensman, was de bemiddelaar tusschen hem en onze bank. TuBschen twee haakjes, een weinig toegankelijk en zwijgzaam mensch, die Martin. De rente van Sir Roderick’s effecten werd gere geld bijgeschreven. Deze bedroeg destijds ongeveer veertigduizend pond per jaar, maar dat werd geleidelijk heel wat meer, omdat Sir Roderick niet meer dan de helft gebruikte en de rest in nieuwe be leggingen stak.” „Hoe terwereld maakte hij twintig duizend pond op, als hij zoo eenvoudig leefde”, riep Guy. „Ik geloof dat Sir Roderick veel anti quiteiten kocht”, antwoordde Philips. „Dat is zoo", beaamde Calthorp” Ik heb dat boven in de boeken gezien. „Ja, Sir Roderick was een groot kunst liefhebber”, ging Philips voort. Martin woonde altijd de antiquiteitsveilingen in Londen bij. Hij verdiends wel den naam van vertrouwensman, want hij kon vrije lijk over Sir Roderick’s geld beschikken, wel iets ongewoons voor een bediende, zou ik zeggen. De cheques werden door hem geteekend. Wij hebben hem heel wat uitbetaald, altijd goud, nooit papier, wat hij ermee uitvoerde. /Alles is in de boeken verantwoord”, viel Galthorp den bankdirecteur in de rede. „0," zei Philips merkbaar teleurge steld,” Dan moet in bekennen dat ik Mar- „Je kunt nu wel gaan, Feltham,” zei Calthorp. „Als de sleutel hierbij te zullen Sir Guy en ik den inhoud van de safe onderzoeken en daarna gaan we de pa pieren in de kleedkamer doorzoeken. Daar kan je ons straks vinden, als er eoms iemand komt.” De butler vertrok. „Nu de sleutel van het geheim,” riep Haasf dadelijk had hij den sleutel te pakken; hij draaide deze paar maal in het slot om en trok het handvat. Langzaam ging de 330 uur, Jecte Dia- tin ten onrechte verdacht heb. Maar luis tert verder. Veertien jaar geleden, het was in Februari, kroeg ik op een morgen een brief van Martin, waarin hij mij ver zocht bij Sir Roderick te komen. Ik wil de wol eerlijk bekennen, dat ik een heer je tegen dat bezoek opzag; ik herinner 't mij als de dag van gisteren. Ik had Sir Ro derick heel anders voorgesteld, dan bij in werkelijkheid wao, als een soort kluize naar, een noroche zwijgzame zonderlin ge. Maar tot mijn verbazing werd ik heel vriendelijk ontvangen door een langen knappen, grijzen heer, het echte type van een landedelman. Ik voelde mij da delijk op mijn gemak met hem. Hij was heel zakelijk en vertelde mij, dat hij ge durende de eerstvolgende vijftien jaar zijn vermogen in kostbare edelsteenen wilde omzetten." „Eigenaardig”, meende Calthorp', en vanwaar juist die periode van vijftien Jaar?” „Ja, dat zou ik u niet kunnen «eggen, maar wat ik heel vreemd vind, is, dat nu die termijn van vijftien Jaar ongeveer voorbij sijn, Sir Roderick gestorven en dat rijn saldo sterk geslonken is”. „Hoeveel ie er nog over?” informeerde Guy. „Het juiste bedrag te”, en hier raad pleegde de bankier zijn folio papier, „een en veertig duizend zes honderd, zes en vijftig pond, 9 shillings en twee pence.” „Dan kan ik er u bij vertellen,” klonk Calthorp’e stem,” dat Sir Roderick vlak voor hij stierf van plan was vijf en der tig duizend pond voor den aankoop van een Indisch kroonjuweel te besteden”. Philips scheen niet buitengewoon ver baasd over deze mededeeling. „Ja, stemde hij toe”, er zijn heel wat kostbare juweelen gekocht en dikwijls voor enorme bedragen. Het laatste be drag betaalden wij in December uit”. „Hebt u al gevolgtrekkingen gemaakt Met ingang van 9 October zijn aange wezen als andere spijsvetten, in den zin van art. 1 der Grisis-Zuivel-Wet alle vet ten. ongeacht of zij al dan niet van een bewerking hebben ondergaan en of zij al dan niet zijn vermengd, met uitzon dering van on gesmolten dierlijk vet, dat zich nog in de vliezen bevindt, cacao boter, melkvet, vetten van mineralen aard of herkomst; benevens alle oliën, ongeacht of zjj al dan niet een bewerking hebben ondergaan en of rij al dan niet zijn vermengd met uitzondering van oliën, die bij een temperatuur van 15 gr. G. vloeibaar zijn en geen hardingspro- oes hebben ondergaan, oliën van mine ralen aard of herkomst. Voorts te bepaald, dat over de vraag of vet of een olie van mineralen aard of herkomst is, of wel of een olie bij een temperatuur van 15 gr. 0. vloeibaar is en geen hardlngsproces heeft ondergaan, zelfstandig zal worden beslist door de Crisis-Zulvel-Centrale. Accijns M en 70 cent Ds prijs van de vervoervergunningen voor „andere spijsvetten” is vastgesteld op f 0.35 per K G vervoerde waar (ver- voervergunning A.). Voor de spijsvetten, waarvoor vereischt wordt vervoervergunning A A. (mengsel van vetten, gekleurd of kunstmatig ge aromatiseerd of door bijmenging van zout of water of overigens door samenstelling, of bewerking weinig of niet verschillen van boter of margarine) is de heffing vastgesteld op f 0.70 per K.G. vervoerde waar. DE HUISSLACHTINGEN. Nieuws regeling eter vrijstel lingen. Heden te een nieuwe regeling in wer king getreden voor huisslachtlngen met vrijstelling van accijns. Men mag nu per jaar één varken slachten, wanneer men hoofd is van een gezin, waarvan het sul ver inkomen in het belastingjaar, voor afgaande aan dat waarin het varken wordt geslacht, niet meer dan f 2500 heeft bedragen. Men moet echter het varken minstens vier maanden zélf heb ben gemest, en ook gewoon zijn zelf var kens voor gezinsgebruik te mesten. Men mag twee varkens per kalender jaar slachten, als het gezin bestaat uit 5 personen, inwonenden Inbegrepen en het zuivere inkomen hoogstens f 2000 hooft bedragen. We JAARGANG NIEUWSBLADVOORZUID HDLLAND EN UTRECHT M.t vwwkwing ft wnt, meer. TeI|)t jq T91.adrM: Vannooten. 8. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. HAVEN 25 Postrekening 18708. Haa»tracht. Zaterdag vergaderde de brandstoffenvereefiiging ,Ons Voordeel", ten huize van den heer M. J. vax Zullen. Aanwezig waren 82 leden. De Voorzitter, de heer D. Kök, opende de Vbrgadering met de leden welkom te heeten, waarna de seeretaris penningmees- ter, de heer J. Scheer, de notulen las en het jaarverslag. De notulen werden on gewijzigd goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging aan het einde van het 29ste boekjaar, 204 leden telde en dat het bestuur ongewijzigd bleef. De vereeni^ing heeft in 1982 afgeleverd aan de leden 184.800 K.G. Wilhelmina anthraoïet, 109.600 K.G. Duitsche kachel- stukkolen en 35.550 K.G. Wilhelmina Eierkolen. Te samen 279.450 K.G. De gekweekte rente ad. f. 86.60 en een batig saldo van vorig jaar ad. f 60.56, waren van invloed op den prijs. De ont vangsten hadden bedragen f 6642.05, de uitgaven f 6657,78». Ds verslagen werden ronder verdere bespreking goedgekeurd. De rekening, die in handen wordt ge steld van een commissie, welke alle Jaren door de vergadering wordt aan gesteld, is reeds door de commissarissen nagezien en accooid bevonden. Na eenige interne besprekingen werden als bestuursleden herkozen met respec tievelijk 26, 24, 25 on 26 stommen, do heeren M. 0. Dekker, T. de Graaf, J. Rei chard on J. Scheer. Allen aanvaarden do herbenoeming. Na rondvraag en gratis verloting van 50, 25 en 25 sigaren, welke respectievelijk ten dool vielen aan de heeren J. Scheer, Ant. Schuurman en P. Mayenburg, sloot de voorzitter de vergadering. VERDRONKEN. Waddlnxveen. Aan de Jan Dorrekeno- kado is gisteravond omstreeks 6 uur de daar wononde 69 Jarige 0. Vermelj, die bijziende is, door de duisternis misleid In een sloot te water geraakt. Eenige voorbijgangers hoorden hem om hulp roe pen «n slaagden er in den ongelukkige uit het water te halen. Hoewel oerst nog teokonan van leven werden waargenomen moest de inmiddels ontboden .geneesheer, dr. Paul, den dood conetateoren. Resuwljk. De gemeent®- en rijkspolitie hebben tegen W. V., wonende in de ofd. Raamburg, 6 maal proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der trekhon denwet. Advertentiën1-6 regels ƒ1.80; elke regel meer ƒ0.20: derde plaatsing halven prijs. Ad ten tién worden gratis plaatst in „De Gore urn

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 1