De dokter spreekt: Wat geeft de Radio? Gemengd Nieuws. Rechtszaken Wenken voor Pluimveehouders. m. Wetenschap en Techniek. Nieuws in een paar regels. Burgerlijke Stand. Marktberichten. PRIJSRAADSELS. motorrennen DERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, ScMwnhownwM Cwir.nl VRIJDAB 14 OCTOBER 1931 Zaterdag 15 Octobtr. Hilversum. VJLiUL 8 uur Grannalaan; V.PiLO. 10 uur Morgenwijding; VX R.A. 10.15 uur Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven; 12 uur Concert door het V.A.R.A.-Klein- Orkest en Gramofoon; 2.15 uur Gromo- foon; 2.50 uur „Ho® werd ik socia list?" Vraaggesprek met Jan van Zut- pheu"; 8.10 uur Gonoert door „De No tenkrakers"; 4.30 uur Arbeiderssport. S. Broekman over: „Ona wedetrijdwe- m"; 4.50 uur Concert door het V.^. R.A.-Mondoline Ensemble; 5.40 uur Literair overzicht door A. M. de Jong; 6 uur Frieeoh uurtje; 7 uur Uitzending voor het platteland; 7.80 uur Gxamo- foon; 7.45 uur Toespraak door A. de Vries; 8 uur Bonte Avond; pl.m. 11 uur Nieuwsberichten; 11 uur Uitzen ding voor den Gentralen Bond van Transportarbeiders; 11.4512 Gramo foon. Huizsn. K.R.O. 8-4.15 Gonoert; 10— 11.80 Gramofoon; 118012 Godsdien stig halfuurtje; 12.161.45 Gonoert door het KH.O.-Orkest; 22.30 Half uurtje voor de rijpere jeugd; 2.30-4 Kinderuurtje; 4-4.15 Concert door de Mondaccordeonver. D oor Vriendschap Verbonden; 4.15—5 Gramofoon; 5— 5.15 Vervolg Gonoert; 6.15—5.30 Sportpraatje door S. P. J. Borsten, 6.30—6 Gramofoon; 5—6.10 Vervolg Concert; 6.10—8.30 Journalistiek week overzicht; 6.30-6.40 Gramofoon; 6.40 7 Dr. J. ten Berge over: „Zieken verpleging"; 7«7.10 Gramofoon; 7.10 -7 30 Pater Prof. D. Kor. over: „Theologie"; 7.45—8 Eaperantocureus; 89 Concert door de „KH.0.-Boys' 6—6.15 Microfoon-verteslel door Joan Kat; 9.16—0.30 Nieuwsberichten; 9.30 0.40 Guus Keddy zingt liedjes; 9.45 10.15 Vervolg Gonoert; 10.1510.30 Guus Keddy zingt liedjes; 10.30—12 Gramofoon. Zondag 16 Octobir. Hilversum. V.A.R.A. 8.30 uur Tuinbouw- halfuurtje; 9 uur Veiligheidskwartier tje; 9.15 uur Orgelconcert; 0.40 uur Toespraak door den heer G. J. Zwert- broek; VJP.R.O. 10 uur Orgelconcert; 1080 uur Kerkdienst uit de Doopsge zinde Keik te Amsterdam. Spreker: Da. F. Dijkema; A.V.R.O. 12—2 Con cert door het Omroep-Qrkest en Zang; 2—1280 Boekenhalfuur; 280—8 Gra mofoon, 36 Uitzending van den In- terland-voetbalwedstrpd België'Hol land uit het Stadion te Heysel (Brus sel); V.AH.A. 6 uur Kinderuurtje; 6 uur Concert door „De Fliereflui ters"; 6.50 uur Opvoering van „De we derwaardigheden van Wakker en Tro- penduit"; 7.10 uur Vervolg Gonoert; A.V.R.O. 8—6.15 Nieuws- en Sportbe richten; 8.150 Gonoert door het Gm- roep-Orkest; 9—080 Opvoering van „Duister Beroep"; 9.30—6.45 Gramo foon; 945(10.45 Vervolg Concert en Zang; 10.4511 Gramofoon; 1112 Kovacs Lajoa en zijn Orkest Hul»». N.CJLV, 8.80-0.30 Morgenwij ding door Da. D. W. V»Mta«nj»; K.R.0. 9,3010.25 Gramofoon; 1025—12.15 Uitzending van de Hoogmis uit de St Petruakerk te 'Gulpen; 12.15—12.80 Middenstandskwartiertje; 12.36—1.40 Concert door het K.R.0.-3extet; 1.40 2.10 Godsdienstonderricht voor oude ren; 2.10—2.30 Kap. S. Linthorst over: „Meohteld de Bagijn" 2.36—4.30 Concert door „Het Zingende Zuiden 4.30—6 ZiekenhalfuurtjeN.C.R.V. 5— 6 20 Gramofoon; 620 uur Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Goes. Voorganger Ds. H. W. van der Vegt; na den Dienst tot 7.46 uur Gewijde MHiziek; K-R-0 7.45—8.10 Dr. Max Jansen over: An tony van Leeuwenhoek"; 8,10—8.15 Voetbaluitslagen; 8.15-9 Solistenoon- cert door het KH.O.-Orksat; 9—8.15 Nieuwsberiohten; 9-15 uur Opvoering van „De Marconist"; 0.4510.40 Gon oert door het K.R.0.-0nkest; 10.46- 11 Epiloog door het Klein Koor. Maandag 17 October. Hilversum. V.A.R.A. 8 uur Gramofoon; V.P.R.0. 10 uur Morgenwijding; V.A. R.A. 10.15 uur Voordraoht door Frame Nienhuys; 10.30 uur Gonoert door „De Notenkraker#"; 11.45 uur Voordraoht door Frans Nienhuys; 12 uur Gonoert door het V.A.R.A.-Kleinorkest en Gra mofoon; 2.80 uur Gramofoon; 3 uur Voordracht door Hetty Book; 8.80 uur Gramofoon; 4.40 uur Na Sohooltija; 5.10 uur Gonoert door „De Notenkra kers"; 040 uur E. Boekman over: „De opbouw van Palestina en het „Keren- Hajesod"; 7 uur Muzikale babbeltjes; 755 uur S.O.S.-berichten; 8 uur Dr. L. Heyermans over: „Herdenking van Antony Leeuwenhoek, den uitvinder der microsooop"; 8.20 uur Uitzending van het Oratorium „Athalia 10.3U uur Orgelconoert; 11—12 Gramofoon. Hulzen. N.C.R.V. ^-«.iö ^hrifüe^ng; g.15—680 Gramofoon; 10.9011 Mor gendienst door Ds. A. C. Diederiks; 1.1—42.80 Concert (Zang. GeUo en Pia no); 12^0—2 Orgelconcert; 22.35 Uitzending voor Soholen; 2.353.15 A. J. Herwig over: „Beantwoording van vragen over tuin- en kamerplanten 3 153,30 Cursus knippen en naaien, 336—8.45 Cursus stofversieren en hoe- denmaken; 4-5 Bijbellezing dooT De. D Sikkel; 5—8.30 Concert (Alt, Viool, en Piano); 6.30—7.90 Vragenuurtje; 7.458 Nieuwsberichten; 89 Con cert door de Haarlemsche Orkestver- eeniging; 9—9.30 De. J. O. Konings berger over: „Iets over studie-kringen** 9.36—10.15 Orgelconcert; 1613—10.20 Nieuwsberichten; 10.25—11 Vervolg Concert Haarlem eohe Oitkeetvereeni- ging; 11—11.80 Gramofoon. DRAISMAyanVALKEMBUR •LEEUWARDEN' WIJ leveren U steeds het nieuwste op Radio-gebied! Tontollan - Onderduim - Schema', Reparatie - Ombouw liu. Gramofoonplal.n an -warkan. - Var- wachl Platan van 1^-, prachllgt opnam,» an nlauw. JAN BROUWER SCHOONHOVEN DE POQINQ TOT VERGIFTIGING. De echtgenoot bekent. Zoo&ls gemeld, had de politie te Al melo Vrijdagmiddag een 28-jarigen meu belmaker aangehouden, verdacht van po ging tot moord op zijn 21-jarige vrouw, met wie hij slechte kort geleden getrouwd was.j De verdachte heeft thans in het Huis van Bewaring bekend, dat hij gepoogd heeft reeds kort na zijn huwelijk zich door middel van gasverstikking van zijn vrouw te ontdoen, wat niet gelukte. Hij bekende voorts fijngewreven luciferkop pen door het voedsel van zijn vrouw ge mengd te hebben. DE IERSCHE SWEEPSTAKE. Drla gelukkig* Nederlanders. Door den uitelag der Woensdag gehou den „Ceearewitch" op de renbaan te New market hebben.drie Nederlanders zich een bijzonder buitenkansje ten deel zien vallen. De heer Hekkema te Rotterdam trok het paard Nitsichin (nr. 1), zoodat hem ruim 250.000 gulden toekomt. De heer Groen te Amsterdam trok Chel- marsh (no. 2); hij krijgt ruim f 127.000. De heer Hekkema had zijn lot teza men met den heer P. Vaaasen, admini- 4trateur bij het Rotterdamech-Hofstad- Tooneel. VALSCHE RIJKSDAALDERS. Sinds eenigen tijd zijn te Kerkrade valsche rijksdaalders in omloop, welke vermoedelijk uitgegeven worden door een 20-jarigen jongeman. Deze heeft reeds in vier winkels een valschen rijksdaalder uitgegeven, die de politie in beslag heeft genomen. De valsche rijksdaalders zijn zeer goed van de echten te onderschei den; ze zijn lichter dan de echte, hebben een loodachtig witte kleur en zijn zeei slecht nagemaakt. ZIJN MEISJE UIT DE AUTO GE WORPEN. Te Haarlem reden Woensdagavond eon 25-jarige jongeman en zijn verloofde in een auto. £ij hadden hevige ruzie. Op den Wagenweg werd de twist zoo groot, dat de jonge vrouw door haar verloofde, een kellner, uit den auto werd geworpen. Wild slaand met armen en beenen vond men haar in totaal overspannen toestand op den weg liggen. Zij was on der den invloed van sterkedrank, evenals haar hardhandige aanstaande. Een ge neesheer deed het slachtoffer per zieken auto naar haar woning vervoeren. BRAND MET ERNSTIG GEVOLG. Te Woensel brak Woensdagavond brand uit in een gemeente-woning, welk percet-1 werd bewoond door N. Kivit. Weldra sloegen de vlammen door het dak naar buiten. De bewoners waren niet thuis en de melkventer R. Roestenburg, meende een kind te hooren schreeuwen en drong het brandende perceel binnen. In de gang is hij gestruikeld en daardoor kreeg hij ernstige brandwonden. Hij is in hoogst zorgelijken toestand naar het 'Binnen gasthuis overgebracht. De brandweer vond in het pand geen kind Wol vond men het kadaver van een verbrand hond' je. Mogelijk heeft de heer il dit hooren huilen. DE DUITSCHE TRIPTIEKEN. Een waarschuwing. De Koninklijke Nederlandeche Auto mobiel Uub acat het noodig de automo bilisten die naar Duiteohiand reizen, te waarsonuwen, dat nj er eieede aan moe ten nenfreo, hu terugkeer naar Neder land, hun triptiek voor tijdelijken uitvoer te laten afteekenen. Zooais men zal we ien nebben Nederlandeohe automobilisten in Duiteohiand voor veertien dagen vrij stelling van belasting, blijven zij echter langer, dan moeten zij van den dag van binnenkomst belasting betalen, welke 1 Mark per dag bedraagt. Reeds herhaal delijk heeft zich nu het geval voorge daan dat een Nederlandeche automobi list na een verblijf van eenige dagen in Duiteohiand naar Nederland terugkeer de en dan verzuimde zijn triptiek voor tqdelijken uitgang te laten afteekenen. Dit beteekende, volgens de opvatting der Duitsche douane-beambten, dat deze auto mobilist Duitschland niet had verlaten. Zoodra hij zich dus na eenigen tijd weer naar Duitschland begaf^ werd hij bij te rugkeer aan de grens genoodzaakt be lasting te betalen van den dag af, dat hij de eerste maal Duitschland binnen was gekomen. Er hebben zich gevallen voor gedaan, waarbij Nëderlandsche automo bilisten als gevolg hiervan aanxpolqke bedragen moesten betalen. Men lette er dus wel goed op, dat men steeds na terugkeer uit Duitschland zijn triptiék door de Duitsche douane-beamb ten voor tijdelijken uitvoer laat afteeke nen. Voor de leden der K.N.A.G. is het verstandiger hun triptiek voor definitie ven uitvoer te laten afteekenen, aange zien zij toch kosteloos een nieuw trip tiek bij de club kunnen krijgen. DE ONTVOERDE ENGELSCHEN. Hachelijke toestand. Voor de 18-jarige mevrouw Pawley, die zich nu al meer dan een maand als gevangene in handen van een bende Chi- neesche bandieten bevindt en haar mede gevangene Corkran wordt de toestand met den dag dreigender. Nu de winter ie ingevallen en de plan tengroei verdwijnt, wordt het toot de bandieten moeilijker aich schuil te hou den. Pei Pa-tin, de aanroerde* dar bende, heeft dan ook al gedreigd, met al zijn volgelingen naar het ontoegankelijke bin nenland van China te zullen verdwijnen en zich daar van zijn gevangenen te zul len ontdoen. Hij eischt een millioen gul den losgeld binnen 10 dagen. BANDIETEN AANVAL TE CHARBIN. Engeleche damt vermoord. Mevrouw Woodruff, de eotfitgeaoote van den eersten acoountant van een Britach-Amerikaaneohe Tabakmaatschap pij reed per auto in een der hoofdstra ten van Gharbdn, toen de wagen werd aangehouden door verscheidene Qhinee- die uniformen droegen, welke gele ken op die van de plaatselijke politie. De Chineezen trachtten in den wagen te klimmen en toen mevrouw Woodruff zich hiertegen verzette, schoten zij haar dood, waarna de aanvallers, onder mee- neming der twee kinderen, vluchtten. Zij werden door twee burgers achtervolgd, dis echter door de vurende bandieten werden gewond. Inmiddels was de Chineesohe politie gearriveerd, die het vuur op de bandie ten opende en twee hunner doodde. De anderen lieten daarop de kinderen los en zochten een goed heenkomen. GRUWELIJKE FOLTERINGEN. Om bekentenis af Ie dwingen. Voor den landraad in Bondowoso heb ben terechtgestaan een bode, een politie agent en een kamponghoofd, die gruwe lijke dwangmiddelen hadden gebruikt om een bekentenis af te dwingen aan drie landbouwers, die van diefstal van een ploeg werden verdacht. Beklaagden onktenden. De bode verklaarde Soerman wel een verhoor te hebben 1 afgenomen, terwijl zijn handen waren vastgebonden. Soerman werd den volgenden ochtend bewusteloos gevonden met een strik om den hals. Ningram werd verdronken in een put gevonden. Sarniti werd door den tweeden beklaag de, een politie-agent, geslagen en met peper ingewreven, waarna hij 2 der ver dachten, n.l. Sarniti en Soerman, met elkander heeft laten vechten. Tweede be klaagde heeft vervolgens Sarniti met een nijptang bewerkt en ook Soedjak met nijptangen in lippen en borst geknepen. Soedjak, als eerste getuige gehoord, verklaarde onder eede, dat hij door den bode met een nijptang in lippen, ooren, dij, borst en andere lichaamsdeelen werd geknepen. De bode maakte dan trekken de bewegingen, waarbij hij 't slachtoffer gelastte den diefstal van den ploeg te bekennen. Soedjak's handen waren'daar bij vastgebonden. Terwijl verder het kamponghoofd zijn hoofd achterover drukte en hem lombok in de oogen wreef," werd hij door den bode met stukken hout geslagen. Tweede getuig, Soerman, moest dezelfde marte lingen ondergaan, opdat ook hij den dief stal zou bekennenè Derde getpige, Sarniti was door den politie-agent met de vuist geslagen, zijn gezicht en andere lichaams deelen waren met lombok ingesmeerd, terwijl zijn handen werden vastgebon den. Ook derde beklaagde deed hieraan mede. Getuige moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Na nog andere ge tuigen te hebben gehoord, verklaarde de landraad den bode en den politie-agent schuldig aan het misdrijf van artikel 422 van het wetboek van strafrecht, zijn de het als ambtenaar dwangmiddelen be zigen tot het ontwringen van een beken tenis en den derden beklaagde schuldig aan lichte mishandeling. Eerste en twee de beklaagde werden veroordeeld tot IS jaar gevangenisstraf en derde bekalagde tot 2 maanden. DE KRAKATAU. De vermoedelijke oorzaak van het omslaan. Een communiqué van het departement der marine in Ned.-Indië omtrent het omalaan van de „Krakat&u" meldt, dat de oorzaak van het ongeluk vermoedelijk ia gelegen in een hevige Buiging van het water achteruit na het passeeren van den drempel ten Noorden van de witte gasboei met groen licht, waardooT het water in het mijnendek is geloopen. De mijnenrails waren na de inspectie van den mijnenlegger nog niet afgetuigd. Daardoor stond de deur van het water dichte echot van het mijnendek nog open. SCHEEPSONGELUKKEN IN DE OOSTZEE. Vijf slachtoffers. /Tengevolge van den hevigen (jtorm van de laatste dagen in de Finsche Golf en aan de Zweedsche kust zijn twee Duit sche schepen vergaan. De Duitsche motorschoener „Kassei" kreeg nabij Wederiaks in de Finsche Golf averij aan den motor, zoodat een hulp- zeil moest .worden opgezet. Nadat het schip den geheelen nacht had rondgedreven, sloeg des morgens een reusachtige stortzee over het dek, waar door het vaartuig omsloeg. De vrouw van den kapitein, die zeeziek in haar hut lag, verdronk. De bemanning bevond zich aan dek en kon zich op de lading hout drijvende hóuden. Twee matrozen klom- men op de kiel van het schip, werden echter door de overrollende zeeën wegge slagen en verdronken. Vier uur later moesten nog twee matrozen door uitput ting den strijd opgeven en zij verzonken eveneens in de golven. Slechts de kapitein en een zeventien jarige scheepsjöngen werden, na het doorstaan van ontzettende moeilijkheden, aan land gedreven, waar zij onderdak vonden in een visschershut. Bij Dalaroe, aan de Zweedsche kust, ie het Duiteche stoomschip „Oetetal" ge strand. Het Taartnif wae op weg naaf f Ons voedsel. - Wat wij noodig hebben. - Proeven op dieren - Edelstoffen. (Een dokter uit dexe streek hebben wij bereid gevonden ome lexers in te lichtenover onderwerpen, waarvan de kennis hun teer ten nutte kan xijn. De artikelen tullen geschreven xyn tn een voor ieder verstaanbare taai en tij, die dete artikelen volgen, tullen bespeuren daardoor niet alleen een beter begrip 11* krijgen over hetgeen er in hun lichaam gebeurt, maar tij tullen ook beter over de gexondheid van tichxelf en van anderen kunnen waken. De lexers kunnen den schrijver vragen stellen over geneeskundige onderwerpen maar niet over behandeling van ziekten. We zullen wekelijks een verhandeling geven over een ol ander onderwerp, voorloopig speciaal de hygiëne of gezond heidsleer betrefiende. Verder zuilen we den lezers in de gelegenheid stellen vra gen over deze onderwerpen of over an dere dingen, die ze gaarne zouden we ten. Deze keer zullen we een inleidende be schouwing geven over een der meest be langrijke vraagstukken der hygiëne, n.l. over de voeding. Onze verre voorouders zuüeu over dit vraagstuk, naast hun practische ervarin gen, wel hun theoretische beschouwingen hebben gehad, doch van eenig weten schappelijk onderzoek naar de bestand- deelen van het voedsel kunnen we eerst spreken, sinds een Franschman tegen het einde der 18e eeuw vaststelde, dat alle planten en dieren waren opgebouwd uit koolstof, waterstof zuurstof en stikstof. Zeer terecht merkte hij op, dat deze 4 stoffen dus in het voedsel van den mensch aanwezig moesten zijn. Proefondervinderlijk* ondorziok op die ren bevestigde zijn stelling. Werden die ren uitsluitend gevoed met olijfolie, sui ker en water, dan volgde de dood in hoogstens 30 dagen. Olijfolie is een vet, suiker is een z.g. koolhydraat; beide Btof- fen bevatten koolstof, waterstof en zuur stof in verschillende combinaties gebon den. Bij deze.voeding ontbrak dus de stikstof. Deze stof levert de natuur ons in de eiwitten. Verder onderzoek leerde, dat deze eiwitten noodzakelijk waren voor den groei en instandhouding van het lichaam terwijl de vetten en koolhydraten noodig bleken voor de lichaamswarmte en het arbeidsvermogen. Later vond men verschiUfcde minera len en zouten, die eveneens noodzakelijke bestanddeeleü van het Toedsel bleken te zijn. Mac Collum, een bekend onderzoe ker van den laatsten tijd noemt zelfs 11 onmisbare mineralen. In 't algemeen hoeft men bij gewone gemengde voeding niet bang te zijn voor een mogelijk te kort aan deze stoffen, integendeel, meest al nuttigen we een belangrijk overschot, behoudens dan enkele uitzonderingen, waarover mogelijk later. Met een enkel voorbeeld willen we het 'lensburg. Het bergingsvaartuig „He lios" is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. De bemanning van de „Os- tetal" bevindt zich nog aan boord. De oorzaak van de stranding zou, volgens mededeeling van den loods van Dalaroe, zijn het gebruiken van een foute zeekaart. jried belang der mineralen belichten. Worden ratten uitsluitend met melk gevoed, dan treedt bloedarmoede op; geven we deze dieren voldoende ijzer, zoo blijft de ar moede bestaan; deze verdwijnt echter snel, wanneer bovendien een uiterst ge ringe hoeveelheid koper wordt gegeven. Wanneer we lezen van een overschot zouten in ons gewone voedsel en we be denken, dat er in de keuken nog meer zout wordt toegevoegd, dan zullen we ons mogelijk afvragen, hoe dit met el kaar is te rijmen. Ih de planten vinden we in hoofdzaak kaliumzouten; nu heeft kalium de eigenschap, in ons lichaam, de natrium uit de zouten te verdrijven. Nemen we nu geen extra portie natrium- aout (o.a. keukenzout), dan zouden we op den duur meer natrium verliezen dan opnemen. Geheel opgelost is dit vraagstuk cen ter nog niet; bedenken we slechts, dat een konijn het rustig zonder deze extra portie keukenzout stelt. Bij verschillende ziekten wordt zoutarm, soms zoutloos, voedsel door de artsen voorgeschreven, zonder schadelijke gevolgen voor den pa tiënt. De meening van sommigen, dat keukenzout alleen een genotmiddel zou zijn, kunnen we niet deelen; daarvoor is de rol, die het natrium in ons lichaam speelt,, van te grooten omvang. Met het opnemen va» de 5 bovenge noemde voedingsstoffen, in voldoende hoeveelheid,'zijp we er echter nog niet. Dit bleek o.a. uit proeven van den Neder lander, prof. Pekelharing, van Vo»t en anderen. Zij gaven muizen voldoende voedsel, doch alles scheikundig zuiver. Een voor een weigerde de dieren te eten en stier ven, als niet spoedig wat melk werd bij gegeven. Gaf men muizen melk en brood, zoo bleven ze leven, niet echter als dit voed sel eerst was uitgetrokken met alcohol, weer wel als ook deze alcohol werd ge geven of in plaats daarvan b.v. een ei dooier. Hiermede was dus het bestaan van nóg een noodzakelijke levensstof aangetoond. Dergelijke stoffen noemde men eerst: edelstoffen, later: vitaminen. Hierover echter een volgende keer. A. 11. 't 3 DE RELLETJES TE BOSKOOP. Twee communisten beschul digd. Donderdag 20 October, des namiddags te 2 uur, zal de Haagsche Rechtbank de zaak behandelen tegen de beide commu nisten B. en S., die tijdens de relletjes te Boskoop werden gearresteerd en die resp. wegens openlijke geweldpleging en opruiing zullen terechtstaan. Als verdediger treedt op Mr. Van t Hoff Stolk te Amsterdam. majesteitsschennis. Voor de Almelosche Rechtbank heeft het Sohiedamsche gemeenteraadslid G. F., tevens lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, zich moeten verantwoor den tegen de beschuldiging, dat hij op 1 Augustus te Enschede tijdens een open bare meeting den Duitsohen Rijkspresi dent Von Hindenburg en den bestuurder van Hongarije Horthy had beleedigd door eerstgenoemde te betitelen als „grootmoordenaar" en den tweede als „bloedhond". Verder had hij op 21 Aug. te Lonneker zich in het openbaar op er gerlijke wijze over de Koningin uitgela- FRANSCH KANAAL. Verd. maakte bezwaar tegen den wensch van den officier van justitie, die deze zaak met gesloten deuren wilde be handelen. Nadat de reohtbank in raadkamer was geweest, werd het verzoek van het O.M. ingewilligd. De eisch luidde zes maanden gevange nisstraf. DE MOORDZAAK ESCHAUZIER. Hel gevonden briefje. "Waarschijnlijk zal in den loop van November voor het Haagsch Gerechts hof worden voortgezet' de behandeling in hooger beroep van de zaak tegen K. en P., de beide verdachten van den moord op den heer Eschauzder in Mei 1931. K. was door de Haagsche Reohtbank wegens doodslag tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld, en P. wegens mede plichtigheid tot 6 jaar. Beide verdachten kwamen bij het Ge rechtshof van dit vonnis in hooger be roept Bij de behandeling voor het Hof bracht de verdediger van K. een briefje naar voren, dat gevonden was een in een oud pak van K., en in welk briefje de heer Esohauzier K. een standje maakte over het niet nakomen van een afspraak. In het briefje, dat geschreven was op velletje papier, gescheurd uit een notitie boekje van den heer E., kwam o.m. aè zinsnede voor: „Bedenk, dat ik je f 100.000 schuldig ben." Bij' een vluchtig onderzoek verklaarde Dr. Hesselink dit briefje toen aanstonds voor echt. Waar K. steeds beweerd had, dat hU Frankrijk heeft een kanaal laten graven, dat met het oude Rijn-Rhone kanaal een verbinding vormt van Men Elzas met Bazel. Het plaatje geeft een gezicht op het nieuwe h*TmV Op den voorgrond een rij fotografen, die de boot fotogra feren met den Fr&neohen president, DERDE BLAD hst slachtoffer aleohte wilde bedwelmen, Z bZ te dwingen het bedrag van i 100.000 te betalen, althans daarvoor «en cheque af te geven, kwam deze ge ruchtmakende «aak daardoor m een ge- naar de instructie, om een nader onder hoek door deskundigen, naar de ecuttieid van het briefje, te doen instellen. Naar verluidt, handhaaft Br. Hosae- link zijn bewering, dat het brief je inder- i _i„»v, 1^ffo. craJinhïCVdn, <tad"d0or£et"Saohtoffer" iê «eeehiovan. Ook do bekende omninaUet Dr. ningh uit Maastricht komt tot denelfde Eenderde deskundige »°hl" het briefje voor valeoh en wijst m het schrift veraohillende punten van over eenkomst met bet sohnft van K. aan. ST,JF Nu weer lenig »le te.» hij 40 we». Man schrijft ons uit Rotterdam: lk had veel last van kramp en et«t- heid m mijn beenen. Daar ik 70 jaar ben en ik eiken avond a uur moet ioopeu om kranten te bezorgen, gaf mijn vrouw mij den raad om ook eens Krusohen Salts m te nemen. Ik ben daar zee weken geleden mede begonnen en ik bob nu geen pun meer. Mijn beenen zijn nu weer net zoo lenig ais toen ik 40 jaar was. Dus ben ik vast besloten om er mee door te gaan, hoolang ik leef. Ais het noodig acht, kunt U min, schrijven bekend maken. P. J. P. te Rotterdam. 70 Jaar. Dan functionneert ailesaoo vlot niet meer: inwendige stoornissen brengen kwaien mee, en kunnen aanlei ding lijn tot rheumatiek en hevige PU- nen. Nu wordt Rxuaohan onmisbaar. Kruschen Salts tast direct ds oorzaak van het kwaad aan; de soherpkantige urinezuurknstailen, die de ondraaglijke pijnen veroorzaken, worden opgelost en met de andere afvalproducten volkomen verwijderd. Door de ideale van zes verschillende zouten ia Krueoben tevens een zachte aansporing voor oü® organen, dus zal het onmogelijk zijn, dat dergelijke zuren zioh weder kunnen op- hoopen en zich in uw gewrichten naste len. Dat is de reden, waarom een trouw Kxueobën-gebruiker geen test van rheumatiek kan hebben. Krusohen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1-60 per flaoon. Nu is het de meest geschikte tqd, dit alles eens zelf te ondervinden opt oogeöbiik kunt U Kxusohen Salts probee- ien op onze kosten. Want door keel Holland zijn onder de apothekers en dro gisten duizenden flacons Kruschen ver deeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze gratis proef- flaoon gebruiken zonder de gewone fla oon Kruschen te openen. En als U nado- ze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U de groote flacon terugbrengen bij den winkelier, waar U haar kocht en hu zal U Uw 1.60 (Uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar ver geet niet, dat de gratis proefflaoon al leen verpakt is bij de groote maat van 1.60 en dan nog slechts voor beperkten tijd, Gaat dus naar Uw apotheker of dro gist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. '(Adv.) NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Bchoonhavenichi Courant VRIJDAG 14 OCTOBER 1933 DOE DE JONGE HENNEN TIJDIG IN HET GOEDE HOK. Het is een bekend feit dat het overhui- zen van kippep en het daarmede meestal gepaard gaande vangen en traasportee- ren op de dieren een nndeehgen invloed heeft en hen eenigen tijd in de ontwik keling achteruit zet. Het beate ziet men dit bij jonge hennen, die tegen de leg zijn of juiat daarmede aangevangen heb ben. Ze staken er meestal dadelijk mee en het duurt eenigen tijd voor ze weer op gang zijn. Daarom is het zaak hun verblijven zoo spoedig mogelijk geheel in gereedheid te hebben, opdat ze niet noodeloos veront rust worden en tijd hebben om zich ge heel aan het nieuwe hok aan te passen. Men voorkomt dan tevens dat nog niet geheel in het hok gewende dieren hun "eieren op den grond leggen, hetgeen gemakkelijk aanleiding kan geven tot het optreden van het zoo schadelijke en moeilijk te bestrijden eierpikken Omgekeerd kan men van deze tijdelijke stilstand in de ontwikkeling van het dier gebruik maken om een koppel jonge hen nen waarvan men vreest dat ze te vroeg aan' den leg zullen gaan en die dus kans maken in de winterrui te vallen wat te remmen, door ze in een ander hok te doen' Dr. W. v. R. (Nadruk verboden). PROF. EINSTEIN GAAT NAAR AMERIKA. Prof. Albert Einstein ie benoemd tot hoogleeraar aan de Inetitute for Advan ced Study te Princetown in de staat New Jersey, en heeft die benoeming aanvaard. Dit instituut was gesticht van een gift door Louis Bamberger en mevrouw Felix Fuld, groot 5 millioen dollar. Directeur van deze instelling is Dr. Abraham Flex- ner. Einstein zal hoogleeraar zijn in d« boogere wiskunde. Het is een benoeming voor het leven en er schijnt weinig rou tinewerk en bijna ongelimiteerde vnje tijd aan verbonden te zijn. Einstein zal dus vennoedèlijk voor goed Duitschland verlaten. EEN NIEUWE POOLTOCHT VAN WILKINS? Zijn blik In ds totkomsi De tegenslag met de „Nautilus heeft air Hubert Wilkina niet van zijn over tuiging afgebracht, dat een tocht por duikboot onder het ijs naar de Noord pool zeer wel mogelijk is. De stoutmoe dige Poolvoraoher heeft dan ook in de Vereenigde Staten een grootscheepsohe propaganda ontvouwd, om hem in staat te stellen, nogmaals een poging te wa gen, om met een duikboot onder het ijs door de Noordpool te bereiken. Wilkina verklaart, dat eenmaal de tijd zal komen, waarop niet sleohts onderzee booten, doch ware onderzeekasteelen on der het Ijl van ds Noordpool door, dan lijndienst tusschen da beide halfronden zullen onderhouden. Hij wil ds mogelijk heid daarvan met zijn tweeden tocht be wijzen. De Aanerikaaneeha regeering is bereid een tweede duikboot ter beschikking te stellen, wum* met de noodige particulie re bijdragen wil het nog niet vlotten. Bij het bietenvaren met pramen bij Bakjeborg viel de 81-jarige Vledder uit Bedum van het vaartuig. Zijn broer poogde vergeefs hem te redden. De onge lukkige was gehuwd en Iaat twee kinde ren na., —j Op den Noordblaak te Rotterdam is de 73-jarige vrouw J. de JongReu ter bij het oversteken onder een tram wagen geraakt. Met een schedelbreuk is zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij is overleden. Vermoedelijk in het begin der vol gende week zal de 200.000ste rekening houder bij den postcheque- en girodienst worden indeschreven. Gisternacht hebben rijksambtenaren een inval gedaan in een schuurtje van een landbouwer te Lettelbert, waar een distilleerderij werd gehouden. Er werd 150 liter alcohol in beslag genomen. Twee personen zijn gearresteerd. Bij een brand in de oude kazerne van het kasteel te Rastatt (Baden) is drie-vierde van het complex gebouwen vernield; dertig gezinnen hebben bun have verloren en zijn dakloos geworden. Een Amerikaansch lid van de Duitsch-Amerikaansche Hunalaja-ex- peditie Herrom, is bij het bestijgen van de groote pyramide uitgegleden en was op slag dood. In Amerika hebben blijkens een loonstatistiek der regeering de loonen den laags ten stand sedert 80 jaar be reikt. Een Iersche delegatie onder leiding van De Valera is te Londen aangekomen om met de Britsche regeering te onder handelen inzake de land-annuïteiten. In het Noorden van Polen vallen groote benden wolven de dorpen aan en richten veel Bchade aan. De boeren heb ben de hulp van de politie ingeroepen en er worden overal groote drijfjachten georganiseerd. GIESSENDAjM. October. Ondertrouwd: L. de Mik, 27 j., en J. Huisman, 22 j. Overleden: J. van der Vlies, 81 j., we duwnaar van A. Dubbeldam. HARDINXVELD. October. Geboren: Geertruida Jaooba, d. vap IJ. C. Vogel en C. P. van der Kooij. Dirk, z. van A. Egas en T. van der Kooij. Ondertrouwd: P. L. Egas en H. P. van der Hoff. K. Boer en J. van der Plas. Getrouwd: J. Wl Dorst en C. A. M. Zanen. Overleden: Een levenloos aangegeven •FEUR-AUTtfB. Ooi in ons land is iedor, dis een radio-ontrang-toostel m huis heeft, ■ran'M1' daarvan kennis te geven asn het postkantoor, maar als allen, die d1' overtreden, vervolgd moesten worden, non de justitie druk werk hebben, fn Londen treedt men strenger tegen hen op. Daar zijn speciaal daartoe ïngencn- te auto's met detectoren, die er op uit gaan om te speuren naar met opgege ven apparaten. kind van G. Blootshoofd en -M„ Stall- mann. M. de Groot. 83 j., weduwe vao P. de Jong. SCHELLUINEN. Oct. Geboren: Woutrina, d. van J. Peele en H. Vurens Dirk, z. van C. de Kuiper en J. van 't Hart - Jelle, z. van L. T. Kootstra en W. G. v. d. Giessen An- dries, z. van W. van Kleef en M. J. de Bruijn. Adriaantje, d. van A. Kruis en A. Kortlever. Magdalena, d. van D. C. de Kuijper en H. Gelderbiom Tijmen, z. van T. van Wijk en M. L. van Heinert. Teunis Hermanus, z. van A. D. de Bruijn en A. Hamerpagt. Overleden: J. Kortlever, 84 j., weduwe ran C. den Braven. SCHOONHOVEN. October. Geboren: Willeenpje, d. von B. de Vaal en J. Veuger. GODDA, 18 Oct Veemarkt Aange voerd 2200 stuks, waarvan 222 slacbtr varkens: vette 12H—13H cent, Londen- echa 11—12 cent alles per pond levend met 2 pC.t korting; 761 magere varkens f 8'10; 1222. biggen f 3—6.50, 6 runde ren f 160—200; 24 nuchtere kalveren f S—5.60. Handel matig. Algemeens markt; 280 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk f 28—33, zware tol f 85; 2e kwal. met rijksmerk f 25—28 per 60 K.G. Handel matig. 48800 eieren. Kippeneieren f 6—5.75, eendeieren f 33.50, Meine f 3.25 3.75, alles per 100 stuks. Handel vlug. 600 ponden boter. Goêboter 80—00 ct., weiboter 75-«0 cent beiden per pond. Handel vlug. GOUDA, 13 Oct Coop: Zuid-Holand- sche Eierveiling G.A. (C-Z-ll.E.) te Geu- da. Veilingabericht van 13 October 1932. Aanvoer 45ÖOO kippeneieren. Prijzen 56- 58 K.G. f 55.10, 58-60 K.G. f &-10— 5.20, 60-62 K.G. f 5.26—5.40, 62-64 K.G. f 5.46—6.60, bruine 60-66 KH. f 6.20 5.70, kleine eieren f 3.604.80, alles per 100 stuks. Aanvoer 300 eendeieren. GOUDA, 12 Oct. Coop. Greentenveiling voor Gouda en Omstreken. Witlof I f 18 —a3, id. II f 9—12, spinazie f 8.66—18, postelein f 4.66—10.40, uien f 1.20— 5.80 per 100 K.G. Peen f 1.60—5.80. sel derij f 0.00—1, prei f 1-42.40 per 100 bos. Kropsla f 1.10-h350, andijvie f 0.30 1.40, bloemkool I f 914, id. 11 f 1 7, groene kool f 256—4.00 per 100 stuks. UTRECHT, 12 Oct. Veilingsvereeniging Utrecht en omstreken. Radijs f 0.86— 1.70, wortels f 2-0 per 100 bos; krop sla f 1.266.20, andijvie f 0.40-1.90, luiol- selderie f 1—4, komkommers geel f 3-^ 12, bleekselderie f 1—7, prei f 0.40—140 bloemkool f 6—19, roode kool f 6—O.jnt- te kool f 3—7, savoye kool f 3—8, groe ne kool f 2—8, boerenkool f 0.00—1.90, per 100 stuks; zomerspinazie f 6—13, winterspinazie f 610, witlof f 8 spruiten f 4—12, postelein f £--14, «mj- boonen f 11—30, suikerboonen f 12—47, pronkboonen f 6—13, knolrapen f 1.66— 2.60 winterwortels f 1.86—2.80, uien f 2.40—650, per 100 K.G.; fomaten f 1.50—8.50, druiven blauw f 16—28, wit f 19-30 per 100 pond; perziken f 7 18, meloenen f 637 per 100 stuks. ZEVENHUIZEN, 12 Oot. VeilingsveT- eeniging Zevenhuizen <Z.-H.). VX>0 kip pen- en henneneieren resp. f oAO—050, f 3 754.30, 457 eendeieren f 880— I 4.16, alles per 100 stuks. Ds oplossingen van de vorige raadsels zijn: „Een gat in de kous" en ,JDe klok". Het raadsel van de klok was blijkbaar nogal gemakkelijk, want dat hadden vrij wel alle deelnemers goed, maar voor het eerste hadden sommigen de- vreemdste oplossingen bedacht, zoo als: de tijd, de maan. de zon, het water, de wind, niets, het daglicht, ee$ ladder, een halve gul den, het najaar, het ijs, ®«a handschoen die men uittrekt, de zee bij eb, elf ver minderd met de f, een rivier enz. De prijzen zijn toegekend aan: JAAKJE BRUSIK, Kooidijk G 23, k Reeuwijk, een Handtaaohje. D. VAN HAKTEN, Gdessendom A L40, een Öobool-étuL De prijzen zijn hedep aan de winnaars toegezonden. Da vorige week stond als winner g»- noemd Klaas Verheq, da| moet zijn Klaas Versluis. Zouwendijk, Ameide. HET NIEUWE RAADSEL: Onderstreep in eik der onderstaande woorden drie opeenvolgende letters; deze vormen van links naar rechts en dan van hoven naar beneden gelezen een hekend spreekwoord. BLAASBALG ROFFELEN ONDERVINDEN H O N N E R OUDENBOSGH PRESBIJTER RIETPLUIMEN Als prijzen voor een goede oplossing worden uitgeloofd: EEN GEKLEURDE VOETBAL MET VENTIEL. EEN LOTTO-SPEL. EEN POPPENBOEKHANDEL. Ik heb nog 20 oenten van mijn sak- geld over, jij hebt er nog 30, Willy; en Giska. laat eens kijken40 cent. Go- weldig. Dan kunnen we beginnen. Eerst naar de papierwinkel hiernaast WUj stormen naar binnen. Een potje lijm, een paar bladen wit en gekleurd glanspapier, een klein Wok dun sohrijf- papierl Tenslotte nog drie tubes water verf. bruin, wit, groen, kleurpotloo- den, alles tezamen voor niet meer dan 50 centl Heerlijk! Dan daarnaast een paar kleine rolletjes gekleurd en wit go- ren, een paar naalden, een paar draad jes zij en bonte garenresten enhet materiaal is voorradig! Nu aan het werk Willy, jij zorgt voor de boeken, ik maak eerst een album tn een kalender. Voor de omslagen der boeken neem ik bruin, geperst kunstpapier en snijd het in langwerpige, vierhoekige stukken. Uit het schriftbiok vouw ik verschillende blaadjes tezamen enna eenige hecht- stexen, staat het eerste „boek" ai m onze nieuwe „winkel"l>at is een oud poppentooneei, dat ik opnieuw met glans papier heü öeplaikt. intusschen heelt Giska een alleraar digst hoekje gemaakt van dik, geel, ge bloemd zijdepapier, vierdubbel aameüge- legd en met üiauwe draadjes versierd. Ik schilder witte, ctikke sneeuwklokjes er op, die op een groen grasveld staan te dansen, intueeohen is mqn kalender klaar.... van geel glanspapier, waarin de namen der dagen en de datums met zwarte inkt zijn aangegeven, lten maak ik nog een soort doos, waarin de pop pen-knippatronen geborgen worden, die wij verkoopen willen. Nu kunnen wij met onze 0 poppen- kinderen naar de nieuwe winkel gaan. Zij knippen van verbazing ijverig met hun „echte" kunstoogen en wie hromt daar in de hoek? Och, dat is Teddy, de beerl Toby Peto. 4® van CisJia en Willy, willen ook nwe. fanel halen we ze. Maar ie blijven maar door- knorren. Wat iou er aan de hand zijn? „Hiel één dierenboekje ia «r b«, hoor ik mijn v«ri»eldin« Teddy al knor- ren. „Je hebt gelijk, oude brombeer!" „Vlug kinderen, aan het werk! En zoo spelen we wekenlang 'voort, een kleine krant voor onze twee- en vier voetige lievelingen kwam er ook bij en iederen dag verschijnt er een nieuw „poppeniboek" in onze étalage. IETS VOOR VERVELENDE UREN. I Ais het regent en je weet hóeiemaai met meer, wat je moet doen, prooeer het aan eens met üe volgende handigneids- Kjojtemngetjosl j^ersi nemen de een stuk carton, van de vorm, en grootte van een gewoon visite- jtaartje. Dat vouwen we reontuoökig in het midden door en leggen het zoo. op aen grond, dat het omgevouwen einde naar ons toe ligt Nu knielen wq neer, vouwen de han den op den rug en trachten de kaart met de tanden op te tillen, zonder het even wicht té verliezen!Kn? Heeft iemand van u een klein voor werpje in de zak? Een stukje viakgom, een inktlap je, een mesje? Dat leggen wq dicht voor onze voeten en gaan zoo te gen den muur staan, dat onze hakken te gen de wand komen. Nu trachten wq het voorwerpje op te heffenMaar geen hakken optillen! Heb je een oude flesoh over, die niet meer gebruikt wordt? Prachtig! Leg die plat op den grond; óén gaat er met rnt- eestrekte beenen op zitten en tracht in die houding een draad in het oog van een naald te steken! Wie het hardste lacht, moet het overdoen! DE DIERENTUIN VAN KASTANJES EN EIKELS. Hebben jullie allemaal gezorgd, dat je, evenals de eekhoorntjes, een voldoende wintervoorraad mooie, hruine, glanzen de kastanjes en leuke, ronde «keltjes bij elkaar hebt gezocht?Wie het nog met gedaan heeft.... gauw naor bui ten, het verzuimde in te halen! "Want wij zijn immers van plan, een die rentuin daarvan te maken? Bib dierentuin, sullen jullie «eggen. een dierentuin uit planten? En toch ia het zoo. Alleen hebben we een doosje lu cifers, een paar snippertjes papier en liefst wat stopverf of pksteline (ïnodel- leerklei) noodig. Eerst het allereenvoudigste: een troep eenden van eikels! Twee eikels, een groo te en een^ kleine, vojmen lichamen en kop van de eenden, de eikeldopjee ge bruiken wij als voetstukken. Stukjes lu cifer verbinden kop en lichaam aan el kaar en ook de pooten bestaan uit twee, iets langere stukjes lucifer. Een stukje wit papier je kunt het ook aardig be schilderen met waterverf vormt het staartje en klaar is Kees Wie handig \a, kan naar dit voorbeeld gemakkelijk een herdershond en een eendenhoedster- tje er bij maken. Stukje lucifers, die al leen met de gele phosporkop nog buiten de eikels uitsteken, zijn prachtig om de oogen aan te geven! Nu krijgen ook de kastanjes een beurt! Een staartje wordt er in geplant (een steeltje van een appel of peer, als pooten vier korte lucifertjes, twee oogjes, twee oortjes van rose papier, een snuitje gemodelleerd van stopverf of plastelme en ziedaar: ons varkentje is klaar. Dat rijmt ook nog. Zijn er nog kleine kastanjes over dan zetten wij die op een voetstuk van plasteline, zetten er een kopje op, met twee omhoogstaande, lange en dunne voelsprieten en vooruit maar daar komen ze.heerlijk langzaam onze slakken! Ik wed, dat jullie de smaak nu al te pakken hebt gekregen. Meteen beetje fantasie maken wij zoo een heele dieren tuin. Van papier en van karton kan je hok jee en hekjes maken en dan z&l je eena zien, wat wn plezier of Je tr met hebben kunt!

Schoonhovensche Courant | 1932 | | pagina 6