2ioe wkitDosfa&a&eaiop Kloosterbalsem Mississippi blijft stijgen. Telggrammen ^Plaatselijk. nieuws Last van Uw zenuwen? Gemengd nieuws Wetenschap en Techniek Nieuws in een paar WEERBERICHT Landbouw en Veeteelt Marktberichten SccicnJ cn «BelaiagraJIs* De overstroomingen in Amerika. Gemengd nieuws FEUILLETON Om 15 millioen dollar VRIJDAG 29 JANüARMS» TRQTSKI'S TWEEDE ZOON GEARRESTEERD. Naar. te Moskou verluidt is Trotski's tweede zoon, Seigei Sedof, gearresteerd, onder beschuldiging, dat hij getracht heeft arbeiders in de fabrieken te Krasnojarsk te vergiftigen Trotski heeft verklaard, dat deze arres tatie blijkbaar het antwoord was op zijn verklaringen naar aan'eiding van het pro ces te Moskou. Hij zeide, dat ze hem aan ondraaglijke martelingen zouden onder werpen, om hem de bekentenis van af schuwelijke en onmogelijke misdrijven fè ontwringen. Stalin, aldus Trolski, wenscht een bekentenis van mijn eigen zoon tegen mij en is bereid om tientallen en honder don personen te dooden om mij te belet ten aan de wereld te zeggen, wat ik weet en denk. Hij zeide verder nog. da^tón zoon zich nooit met politiek irfgelatp^^td en zelfs geen deel uitmaakte van de Komsomol! SCHEEPVAART DOOR HET IJS BELEMMERD. AMSTERDAM, 29 Jan. Gisteravond zijn de Zwolsche boot „Zuiderzee" en de Lem merboot „Friesland" van Amsterdam ver trokken voor Zwolle en Lemmer. Den ge- hee'en nacht hebben ze tegen het ijs ge worsteld en zijn niet verder gekomen dan even buiten Burgerdam. De vrachtboot „Koophandel", bestemd voor Kampen, is onderweg in het ijs blijven vastzitten. De drie booten zijn heden in de Oranjesluizen teruggekeerd De etoombooien „IJsel" en ^.Holland" ïjijn gisteravond van Zwolle en Lemmer vertrokken. Men heeft niets meer van deze bootep vernomen, zoodat zij ver moedelijk in het ijs bekneld zitten. URK ONBEREIKBAAR. ENKHUIZEN, 29 Jan. De motorbooten „Geusai" en „Irena" hebben vanmorgen vergeefs getracht Urk ie bereiken. Tegen 12 uur zijn beide schepen met groote moeite de haven van Enkhuizen binnen gesleept. Er is, voor zoover het oog reikt, geen Open water op het Flevo-meer te ontdek ken. PERCEEL UITGEBRAND. AMSTERDAM,'29 Jan. Een zeer zware brand heeft vanmorgen vroeg gewoed in perceel Damrak no. 7, waar een sigaren winkel van W. Mast is gevestigd. De eer ste étage werd bewoond door de weduwe G. de Vries, haar zoon en twee gasten. De tweede en 3e verdieping en de zolderver dieping ia in gebruik bij het Victoria- hotel, Hier woont een deel van het hotel personeel, ongeveer 20 personen. Het huis kon tijdig worden ontruimd. D'e drie ver diepingen en de zolderétage zijn geheel uit gebrand. De singarenwinkel kreeg lichte brandschade, doch zeer veel waterschade. De oorzaak van de brand ia waarschijn lijk te zoeken in het felle branden van de kachel. Verzekering dekt de schade. MIJNWERKER GEDOOD. HEERLEN, 29 Jan. Gistermiddag is op de 318 M. verdieping van de Oranje Nas- saumijn III te Heerlen do 41-jarige on- dergrondsche arbeider J. Durak uit Hoens broek onder vallend gesteente geraakt en gedood. Hij laat een vrouw en 2 kinderen achter. ITALIË EN RUSLAND. Verbreking der betrekkingen In zicht? PARIJS, 29 Jan. De correspondent van de „Malm" te Rome meldt dat in diploma tieke kripgen te Rome geruchten de ronde doen, volgens welke de Italiaansche regee- ring ©en ontwerp in studie zou hebben om de diplomatieke betrekkingen tusschen Italië en Rusland te verbreken. Er zijn volgens dan correspondent redenen om te gelooven dat dit ontwerp in overeen stemming zal zijn met de wenschen der fascistische regeering, n I. om gereed te zijn om snel op te treden zoodra in haar oogen wijzigingen in het huidige diploma tieke stelsel noodig zouden zijp DE OORLOG IN SPANJE. Proclamatit der rebellen. FRONT FOOR MADRID, 29 Jan. Per radio werd medegedeeld, dat de lucht macht der rebellen boven Rilbao opnieuw proclamaties heeft uitgeworpen, waarin een „vergclyking wordt gemaakt tusschen de niet te omschrijven "bombardement en^ van de zyde der rooden en de bombarde; inenten der „rechtsehen", die nimmer to gen burgerbevolkingen gericht zijn De proclamatie vervolg*:. „De welwetendheid welke ,wij steeds ten opzichte van de Bas- ken hebben betoond, ^zal nu worden ver vangen door een strikte naleving der krijgswet. Onze luchtmacht heeft de mid delen om Bilbao en het lieele industriege bied tot gehooizaamheid te dwingen. Tot nu toe hebben we deze middelen met wil len gebruiken, maaiv het voortduren van mifidhden zooals zich juist weer hebben voorgedaan, zou onze goede bedoelingen kunnen, wijzigen." De nood steeds hooger. Grootscheepsch plan der regeering. De overstroomingsramp in de Ver. Sta ten heeft een ontötellenden omvang aan genomen. Ernstiger onheil van dezen aard is onbekend in de geschiedenis van Ame rika. Gelukkig begint thans de Ohio iets te dalen, waardoor er hoop is, dat de be dreigde steden als Evansville, Cincinnati en Portsmouth aan totale overstrooming ontsnappen. De Mississippi daarentegen blijft nog stijgen. Enorm ontruimingsplan. Daarom heeft de minister van oorlog, Woodring, 'n plan uitgewerkt om 500.000 oeverbewoners by de Mississippi binnen den korst mogelijk en tijd in veiligheid te brengen. Het beneden-stroomgebied wordt thans ernstig door overstrooming be dreigd. 35.000 militaire vrachtauto's zijn opgeëischt en verscheidene duizenden manschappen gemobiliseerd. Voorts zijn alle schuiten, die in het Oosten van de Vereenigde Staten beschikbaar waren, naar het Mississippi-gebied gezonden, als mede pontons ter lengte van 25 tot 50 meter. Deze vaartuigen moeten dienst doen bij de ontruiming van een gebied, dat zich uitstrekt van Cairo in Illinois tot New Orleans, aan de monding van de Mississippi. Alle steden en dorpen, die in een ge bied van 80 K.M. finks en rechts van de Mississippi zijn gelegen, zullen worden ontruimd. Als in oorlogstijd...M Deze ontruiming zal worden dGorge-1 voerd onder controle van bet geniecorps. Ten einde het omvangrijke werk van het transporteeren van een half millioen men- schen zoo doeltreffend mogelijk uit te voeren, is een krijgsplan uitgewerkt, zoo- als dat tijdens oorlogen wordt toegepast. Elk corps krijgt als opperbevelhebber een generaal, terwijl verschillende commando districten zullen worden ingericht. De geneesheeren verklaren, dat de long- ontstoking zich aanzienlijk heeft uitge breid Men vreest, dat het gevaar voor be smettelijke ziekten zeer spoedig angst wekkende afmetingen zal aannemen. Van heinde en ver komen per vliegtuigen, auto of trein, geneesheeren en verpleegsters. verdere uithféiding van de epidemie te bestrijden en de totaal overspannen collega's af te lossen. Het Roode Kruiswerk. Het Roode Kruis heeft 123 kampemen- n opgeslagen benevens 39 veldlazaret ten, terwijl in Indiana verscheidene qua rantaine-établissementen zijn ingericht. Talrijke vliegtuigen werpen boven de overstroomde gebieden medicamenten en serum naar omlaag. Dijk bezweken. Te Mound City (Illinois), waar Ohio en Mississippi tezamen vloeien, is de dijk bezweken door het opstuwende water, dat in een half uur tijd in de stad een hoogte van anderhalven meter had bereikt. Menphis beeft Met angstige spanning ziet de bevol king van Memphis uit naar het Noorden, vanwaar uit de richting van Gaïro in snel le vaart de ontzaglijke watermassa's van de Ohio den benedenloop van den Missis sippi naderen. Reeds heeft de regeering den burge meester van Memphis tot „dictator" over de ruim 10Q.000 zielen tellende stad be noemd, opdat Lij alle maatregelen zal kunnen treffen, welke hij noodig mocht oordeelen, om den aanstormenden „super vloed" zoo mogelijk binnen de dijken van Amerika's machtigste rivier te houden. Duizenden vluchtelingen uit de bedreig de dorpen van dit laaggelegen gebied zijn reeds met have en goed Memphis binnen gestroomd, ten einde althans aan den ver drinkingsdood te ontkomen. Het te velde staande gewas is verloren; honderddui zenden stuks vee hebben zij moeten ach terlaten op de reeds drassig wordende velden, waar de dieren zoo straks zullen wegzinken in het moeras of van .honger zullen omkomen te midden van de komen de waterwoestenij. Tienduizenden gezin nen zijn ook in dit deel des land reeds te gronde gericht, nog vóór de watermassa's hen werkelijk hebben bereikt. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN AMERIKA. Steeds meer slachtoffers. NEW YORK, 29 Jan. Het aantal slachtoffers van de overstroomingsramp neemt voortdurend toe. Er zijn er reeds 325 te betreuren, behalve de 300 sterfge vallen als gevolg van de epidemien. Men vreest dat nog een groot aantal lijken zal worden ontdekt, zoodra het water zal zijn gedaald. Meer dan een millioen personen is dakloos geraakt. Do schade wordt ge schat op een half milliard dollars. De be woners van Cairo (Illinois), deplaats waar Missisipi en Ohio samenvloeien, hel pen by de versterking der dijken. Als deze dijken bezwijken zou het benedenstroom- gebied van de Missisippi door eed ramp worden getroffen. Uit alle staten wordt hulp ontvangen. DE KABINETSCRISIS IN JAPAN. Opdracht teruggegeven. TOKIO, 29 Jan Generaal Oegaki heeft de opdracht een uieüw kabinet le vormen, teruggegeven. DOODELIJK ONGELUK OP HET SPOORWEGEMPLACEMENT. Gouda. Hedenmorgen heeft op het sta- tionsemplaeeipent te Gouda een tragisch ongeluk plaats gehad, dat een doodelijken afloop had. Toen trein no. 607 uit Den Haag het station Gouda naderde, alwaar hjj om 8 29 moest aankomen, is ter hoogte van post 3, nabij den Winterdijk, de wogwer- ker van het Seinwezen, Nortier, uit Den Haag door den trein gegrepen en op slag gedood. Vermoedelijk heeft hij den trein niet hooren aankomen, want hij werd tijdens de uitoefening van zijn werkzaamheden in den rug gegrepen en een 20-tal meiers voortgesleept. De trein stopte spoedig, maat het slachtoffer bleek reeds overleden te zijn. De schedel was geheel ingedeukt en het lijk was vleselijk verminkt. Dr. B. J. Broekhuizen, arts te Gouda, verrichtte de lijkschouwing, waarna het stoffedijk overschot per ziekenauto naar het St. Josephpaviljoen werd gebracht. De overledene is 51 jaar en vader van zeven kinderen. Een tweede rijksveldwachter. Ouderkerk a.d. IJssel. De gemeenteraad had indertijd het verzoek aan de Kroon gericht om de vacante functie van ge meente-veldwachter door een rijksveld wachter te doen vervöllen. De Kroon heeft dit verzoek ingewilligd en aange steld is thans de heer J. W. Zwier Groot- huissmink, agent van politie te Amster dam, die met ingang van 1 Februari tot rijksveldwachter alhier is benoemd. Willige-Langerak. B en W. hebben ver gunning verleend aan den heer J. A. Aerts te Lopik voor het bouwen van een woonhuis te Gabauw, gem. Willige-Lan gerak. Dit werk is onderbands opgedragen aan de Gebr. Strien te Lopik. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zen^wtabletten Buisje 75 cl. Bij Apolh. en Drogisten. TRAGIEK OP DE PLANKEN. Een doodelijk ongeluk. Te New York heeft zich tijdens de repe tities in de Metropolitan Opera" een tra gisch incident voorgedaan. De bekende zanger Lawrence Tibbett heeft bij on^Muk den bariton Joseph Steraini met een dolk getroffen. Deze verliet het tooneel om aich te laten verbinden. Men dacht, dat de dolk Sterzini slechts even had geraakt, maar vijf uur later is de zanger aan zijh verwonding overleden. EINDE DER STAKINGEN IN BELGIE. Haven- en mijnwerkers weer aan den arbeid. De staking der havenarbeiders te, Ant werpen is geëindigd. Het werk is vrijwel overal hervat. Ook de staking der mijn werkers in Henegouwen kan als geëindigd worden beschouwd. In de steengroeven van Lssen is de arbeid eveneens hervat. Zorg or Toor altijd oan pot Akkert Kloozterbalsem in huis te ne&ben, die komt elk oogenblik van pas I Akkert Kloosterbalsem, vanouds beroamd en beproefd, bewijst dagelijks onschat bare diensten an blijft ongeëvenaard! als wond-, huid- en wrfjf-middel. Want dit is 'i bijsondere voordeel van Kloosterbalsem: 'n verrassend snelle wond-suiverende en wond-heelende werking zonder litteekens, tegelijker tijd 'n wondere genezende uitwerking op zpieren, weefsels en gewrichten. Daarom bijsonder doelmatig bij kneu singen en dergelijke verwondingen. E*it greep uit de reli verklaringen, welke ter inzage liggen: Ondragelijke brandwonden. I>« vellen hingen er b||l ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mtjn rechterhand was geheel en al wond. Ik huilde van de ondragelijke püneq. MUn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbal sem. Hoe dat tn eens heerlijk verzachtte, Ik stond zelf verstomd over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer woon". Zoo schrijft ons Mevr. H. Fr. te Rhaumaiischa pijnon kwelden ouden heer vsn 60 Jssr 1 ..Hevige rheumatiek-aanvallen begonnen rfHJn leven te vergallen, Reeds begon lk te wanhopen, toen een vriend mijVertelde welke wonder baarlijke ondervindingen hU met Klooster- balsem had opgedaan. Nu lk zeU dit mid del heb toegepast, kan lk verklaren, dat lk mtJ weer Jeugdig en monter gevoel". Zoo schrijft ons de Heer J. Vr. te H. Als wondmiddel onmiddellijk versachtend en genezend bi) oude en nieuwe wonden, knhndblaren, ontvellingen, inseo- tenbeten, doorrijden en wonde- of doorgoloopen plekkon. Als huid-middel bij winterhanden en wintervoetfin, echrale huid, springènde handen, uitslag, ring- en dauwworm. Als wrijf-middjsl ongeëvenaard togan pijn in spieren en gewrichten, rheumatische aandoeningen, spit in den rug, spiervenekkingen, verstuikingen, heupLioht, zadelpijn, enz. Psr doos S3 csnl. Poltan van 66'/j oant, I 1.04 an 1 1 SS HeMkrootar pot, boa voordaaligar Varkrljgbaar bq alia goada Apothakari Wh Dtogiitan. PROV. ALMANAK. De 4öe jaargang ia verschenen van de bekende en gezochte „Provinciale Alma nak voor Zuid-Holland", waarin men al le gegevens verzameld vindt betreffende het rijk en de provincie ZuidHolland Voorin staat ditmaal een gekleurd por tret van Prinses Juliana en £rins Bern hard. Het boek bevat ojl. de samenstel 'ling van de Kamers en de Staten, de de partementen, Tie gemeentebesturen in Zuid-Holland, de verschillende college's en openbare lichamen, de indeeling van de bevolking naar de gezindten en naar de belastingen, waterschapsbesturen, instel lingen van liefdadigheid enz. In het belastingoverzicht wordt voor het eerst een vergelijking gegeven over twee achtereenvolgende' jaren. LIBELLEN-SERIE. In de libellen-serie van de uitgevers- Bosch en Keuning zijn verschenen „Smockwerk" door S. A. Nanta en J. F. Meyer, waarin voorbeelden, werkteekenin- gen en verklaringen voor dat soort hand werk zijn opgenomen. „Kruissteekpa'ro1- nen" 'door Riek HeusinkveJd geeft even eens een groot aantal voorbeelden met toe lichting van kruisstppkpa'ronen. Naar waarneming in den morgen 1 29 Januari. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag &an- Verwachting tot Zaferdagvaond: Krachtige tot matige, later wellioht weer toenemende Oostelijke tot Noord-Oostelij ke wind; betrokken tot zwaar bewolkt; weinig of geen sneeuw; matige vorst des nachts; overdag matige tot lichte vorst Waterstand: Schoonhoven hoog water 7- uur, 0.98 M. Vreeswijk hoog .water 8.45 uur, 1.27 M- Keulen %stand 2 86 M., was 0.16 M. 28*an„ 43.58 M., was 0.05 M Luchttemperatuur Die temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 22 graden Fahrenheit Vrijdag 29 Januari; Op 8.33, on der 8.24. Laatste Kwartier Woens dag 3 Februari. Te Anggren (Geld.) is de 83-jarige heer B. Bouwman tijdens de vroegmis door de koude bevangen. Even later is hij in de kerk overleden. In gen afgelegen boerderij te Wareé- horne (Eng.) heeft men de lijken gevon den van de dochters van 'n boer, van diens vader en van twee knechts. Zij waren ge dood door revolverschoten. In Oost-Polen wordt het platteland onveilig gemaaJct door de wolven, die de kudden aanvallen. In de straten der stad Warschau en omgeving circuieeren vijf veldkeukens, die de armen van heete thee CONSUMPTIEMELKPRIJS. De Nederlandsche Zuivelcentrale, 31 Januari t.m. 6 Februari 1937 consumptie- melk regeeringscontract, taxegedeelte 6-25 cent eventueel verhoogd met premie of yermindexd met afdracht voor de kwali teit; overmelk regeeringsminimumprijs cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. Een 68-jarige ibou is in de Putsehe Laan te Rotterdam op de trambaan van de R T.M. door een locomtief gegrepen- Hij kreeg een gapende hoofdwonde en bei de been'en werden verbrijzeld. In het zie kenhuis is hij overleden.. De landbouwersknecht A. J van der V., die de vorige week het echtpaar Reinders te Kropswolde aanreed, tengo- volge waarvan beiden zijn overleden, is door de Groningaohe rechtbank veroor deeld tot f 2000 boete subs, twee maanden hechtenis, benevens intrekking van het rijbewijs voor één jaar. Aan de Hertog Govertkade te Delft is de huishoudster van een gezin in de keuken door gasvezstikking om bet leven «mJubuml AARDAPPELEN.GROENTEN EN FRUIT GOUDA. 28 Jan. Kaas. Aanvoer 85 partijen. Prijzen le kwal. met rijksmerk f 22—23, 2e kwal. met rijksmerk f 20— 21. Handel vlug. GOUDA, 28 Jan. Boter: 133 pond. Goê- boter 8085 cent, weiboter 7580 cent per pond. Handel vlug. Eieren: 84.500 stuks. Kippeneieren f 3 3 50, eendeieren f 33.20 per 100 stuks Handel vlug. PAARDEN EN VEE. UTRECHT, 27 Jan. Nuchtere kalveren- markt. Aanvoer 70 stuks. Prijzen f 7.50 tot f 10.50. Handel redelijk. GRANEN EN PEULVRUCHTEN. GOUDA, 28 Jan. Graan. Tarwe f 9-». f 10.50, rogge f 8-258.75, gerst f 9— 9.25, haver f 88.60, erwten f 9.5010.50 bruine boonen f 11.2513.25 per 100 K.G. MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN. UTRECHT, 28 Jan. Openten-* eo Vruchten veiling Utrecht f!r*>mst reken. Fruitveiling van 28 Januari. Appels: Bel lefleurs 728, culemans 713, framboos appel 1115, goudreinetten 1226, hooi laars 19, weidragers 13»17, zoete para dijs 1320; peren: brederode 19, ponds peren 912, winterjannen 718, winter- louwtjes 616 Alles per 100 K.G. ZWIJNDRECHT, 27 Jan. Andijvie f 2 f 4 60 per 100 styks en 45—87 ct. per kist, boerenkool f 2.704.10, gele savoye >1 f 1.20—2, groene sav. kool f 2.70— 40 per 100 k.g.; knolselderij 1 bos van tuks L12. tot f 32 k# 100 bos, kroten f 1.60—HO, prei f 2 W—4.60, roode kool f 1.50—2.80, spruiten t II13.30, f 8— f 11.80 en f 5 80—8.50, glas veldsla f 46 58, dito koude grond f SS), uien f 1-60 2.10, witlof f 10.70—12M en f 7.50—9.60 witte- kool f 2—2.10, fmrtelen: afbreek- peen f 13.60, alles per 100 k.g.; pieter selie f 49, roode radijtf 5.80, per 10® boe, snidery 2753 et. per dozijn. k 3 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovtnschs Courent VRIJDAG 29 JANUAWt SuatcnlanJickc SSjJmgc, New York, 22 Januari 1937. Een groot deel van de Vereenigde Staten fe door de alles vernielende overstroo mingen geteisterd. Het aantal dakloozen nadert het millioen en vele millioenen dol lars aan volk'scermogen zijn verloren ge gaan. Mississippi en Ohio zijn tot een nationaal gevaar voor den Noord-Ameri- kaanschen bodem geworden. Hoe was dit mogelijk? De waarschuwingen, die de natuur zelf in Noord-Amerika geeft, zijn met nieuw, slecshts nemen zy een steeds dreigender karakter aan. Een bijzonder gevaarlijk teeken voor cte Noord-Amerikaansche boe ren was eA zekere verandering in het klimaat, die in den afgeloopen zomer dui delijk viel waar te nemen. Wekenlang viel er toen in een groot deel van Amerika geen druppel regen en de temperatuur steeg en steeg, zoodat men zich in de Sa hara verplaatst dacht. Ook in dezen tijd zijn er ongeh oorde waarden verloren Er is in tusschen gebleken, dat men hier bij tegenover een catastrophe stond, die men honderd jaar geleden nog niet ken de. Deskundigen hebben vastgesteld, dat men dergelijke rampen met stygendtefeftm- vang in y iederen zomer Aoet verwachten, wijl speciaal in de Zui delijke stalen het klimaat hoe langer hoe meer een woestijnachtig karakter aan neemt. Karakteristiek hiervoor zijn de zandstormen, die ontelbare vierkante ki lometers vruchtbaren grond voor den verderen verbouw van producten on bruikbaar hebben gemaakt. Een gevolg van de tragische ontwikke ling gedurende de kolonisatietijd en ook daarna, toen een onverantwoordelijke roofbouw op den bodem werd bedreven, is, dat de aarde thans in den winter niet meer in voldoenden omvang de enorme water massa's, die de langdurige regens met zich medebrengen, vermag op te nemen. Het water verzamelt zich dus hoofdzake lijk in de beken en riviertjes en deze dra gen hun overtollige watermassa's naar de hoofdrivieren zooals de Mississippi en haar zijrivier de Ohio. En zulks had dit keer in een dergel ijken omvang plaats, dat het water in deze rivier tot een onge kende hoogte steeg en de voorhanden zijn de dijken met geen mogelijkheid het water binnen zijn oevers'konden houden. Hoe ongekend groot deze watermassa's waren, blijkt het best uit het feit, dat de Ohio bij <je. laatste overstooming een wa terstand aanwees van 20 meter boven het normale peil. Wanneer men er reke ning- mede houdt, dat in de voornaamste overstroomingsgebieden van de Ohio en de Mississippi het aangrenzende land hoog stens 15 meter hooger dan de normale stand van het water ligt, kan men zich indenken, dat de overblijvende watermas sa's voldoende Varen, om vele vierkante kilometers vruchtbaar land te overstroo- men. Uit deze cijfers blijkt verder, welke enorme dijken men zou moeten aanleggen, om het land. bij een even hoogen stand als ditmaal bereikt is, voldoende te be schermen. Met de oorzaken van deze verandering in het klimaat van Noord-Amerika heeft men zich reeds ter gelegenheid van de fantastische droogte van den vorigenzo mer beziggehouden. Hoewel het niet heel en al juist schijnt te zijn, dat het kap pen der reusachtige wouden in de vorige eeuwen langzamerhand tot deze verande ring in het klimaat heeft geleid, staat bet toch vast, dat sinds het begin van de ko lonisatie van Noord-Amerika, de ontwik keling tot den huidigen toestand heeft plaatsgevonden. De voornaamste fout lag minder in het kappen der oerwouden en het dientengevoigz verdwijnen van de na tuurlijke waterreservoirs en hoogwaterwc- ringen, dan wel in de opvatting van de menschen van dien tijd. die meenden, dat de natuur vanzelf het verloren gegane weer zou herstellen,' Op het oogenblik weet men, dat de vernielende krachten in de natuur, indien hun, zooals in Noord- Amerika. eenmaal de weg geëffend is,v sterker zijn dan de opbouwende krachten. Eerst een jaar geleden hehben de regee- rings-autoriteiten ingezien, dat binmen een betrekkelijk klein aantal jaren eenige vruchtbare staten in het Zuiden van de Unie verloren zouden gaan, indien men niet reeds thans de noodige beschermen de maatregelen zou nemen. Op deze gron den is dan ook het reusachtige bebos- sching- en irrigatieprogramma ontstaan. Of deze maatregelen de tragische ontwik keling kunnen stuiten, zal intusschen eerst over eenige tientallen jaren kunnen blijken. (Nadruk verboden.) bronnen genezen. Bommen met nitro-gly- cerine zyn de eenige middelen, die de oogenschijulijk uitgeputte bronnen kunnen helpen." Jim Hanks werd eens naar Pennsyl vania geroepen, waar een oliebron scheen te zijn uilgepui Het ge\al was" in zooverre eigenaardig, dat de petroleum plotseling had opgehou den te vloeien Hanks wilde het eerst met de gewone middelen probeeren. „Ik had," zoo vertelt hij, „het touw gereed gemaakt en liet voorzichtig een groote torpedobom met nitro-glycerine neerzakken. Toen viel het me in, dat het wellicht beter was een tweede lading na te sturen. Juist, toen ik de tweede bom neerliet, hoorde ik in de diepte een doffen knal, een geruisch en gebruisch. Ik wist. wat dat beteekende. lk riep de arbeiders in de nabijheid toe, dat ze zich zoo snel mogelijk uit de voeten moesten maken. De eerste bom had haar werk gedaan. Doch door den thans op- spuitenden oliestraal kwam ook de twee eer naar bovenWanneer Men brengt, om een brandende oliebron te blusschen. de bom zoo dicht mogelijk bij de brandende plaats en laat haar op eenigerlei wijze ontploffen. Door Belzebub wordt de duivel uitgedreven een brand verstikt men met een ontploffing. De mannen, die dit levensgevaarlijke baantje opknappen, noemt men „salaman ders", omdat zy. evenals deze dieren, over den grond kruipen om zoo min mogelijk gevaar te loopen. Menige oliedokter is „salamander" geworden en menige „sala mander" werd oliedokter. Zij beiden heb ben één ding gemeen: zij spelen met het leven om een handvol dollars en om de kostbare petroleum voor de menschheid te redden. deze er uit vloog, waren allen, die cich in de nabijheid bevonden, verloren, tenmin ste, wanneer zij niet ver genoeg waren weggevlucht. Op hetzelfde oogenblik. dat ik dat bij mij zelf stond te overwegen, hoorde ik een kinderstemmetje achter mij zeggen: „Oom Jim, wanneer springt de bom nou?",^#! was het zoontje van een opzichter, die on gemerkt naderbij was geslopen, om alles j goed te kunnen zien. Er was slechts één 1 kans. 'n kans van één op de duizend, om het kind te radden. Het künkt zonderling, maar het waagstuk gelukte: rk boog me wat voorover, greep de bom, toen deze op de oliestraal boven kwam, met beide han den vast en liep zoo snei mijn beenen me korylen dragen, net zoover, tot ik het ge voel had. dat het kind vér achter me was, zoodat ik hoogstens zelf de kans liep, in de lucht te vliegen." Hanks i« van meening, dat er op de geheele wereld niete onberekenbaarder is -dan nitro-glycerine. Bij een der vele, ge" vaarlijke situaties, welke hij in den loop der jaren meemaakte, zag hij een nitro- bom uit een boorgat vliegen en op den grond terecht komen, zonder te ontploffen Een arbeider raapte de bom voorzichtig op en snelde er mee weg. Hij gleed ech ter uit op een oJieplas en het volgende oogenblik was hij door de explode©rende m in stukken gescheurd! In een mijn in Oklahama stootte arbeider per ongeluk met den voet tegen een nitroglycerine-kan. Van hem en zijn kameraden, zeven in getal, bleef niets «rf GEVAARLIJK BEROEP. Als vroeger in Amerika een petroleura il r on droog raakte, liet men den boortoren verrotten, trok een paar honderd meter verder en bouwde een nieuwen toren. Dooh sinds de olievoorraad in het reeds sterk uitgepompte gebied minder begint te worden, zijn er overal z.g. petroleum- 17 VIOLETTE CARR Daarop wendde Dean zich naar de trap doch schreden, die van beneden kwamen, deden hem plotseling weer stilstaan; over de leuning heenkijkend, zag hij het witte mutsje van de verpleegster. Daar hij haar niet graag wilde ontmoeten, liep hy vlug de dikke met loopers bedekte trap naar de tweede etage op. Hier was het heel stil geen geluid drong van beneden af door; alleen hoorde hij nog steeds de naklank van die verschrikkelijke gil door de tele foon in zijn ooren. Wat bad dit alles te beteekenen? Kende Lamont de oorsprong hiervan? Deans gedachten volgden de eene hypothese na de andere. Stond die geschiedenis in verband met de doodelijke ontsteltenis van Miss Gray en Pr. Ballin- ger's moeilijk rolgebbuifen houding? Het geheim werd steeds ingewikkelder tot nu toe was het hem slechts als een fan tastisch web voorgekomen, maar nu was het beeld roodgevlekt van misdadige mo tieven. Misschien deed hij er verstandig aan met iemand over de zaak te spreken. Maar met wien? Sinds zijn laatste erva ringen had hij nog slechts een gering ver trouwen in de menschen; eigenlijk behoor de hij zich tot Littleby, als eigenaar van het,huis te wenden, maar deze stond evenzeer onder verdenking als de ande ren Chane misschien? Maar had die niet altijd een eenigszins medelijdend lachje om den mond, als je hem wat ver telde? Chane gaf den indruk, dat hij aan het onderscheidingsvermogen van den schrijver twijfelde, wat tenminste de grens betreft tusschen waarheid en fantasie, jm v nu was er heelemaal alle kans, dat hij hem niet zou gelooven. Terwijl bij bij zichzelf overlegde, wat dokters die opdracht krijgen overal, waar het noodzakelijk is, de ^zieke" bronnen te genezen. Jim Hanks is een der beste pe- troleum-dokters, die Amerika kent. In enkele woorden vat hij zijn taak en zijn principes als „geneesheer" tezamen: „Wanneer men in een boorgat, dat ,.doód" sohijnt te zijn, een nitro-glycerine bom werpt, dan worden door den druk der ontploffing ook de laatste olieresten uit den bodem geperst, ey in de hoorbuizen gedreven. Plotseling vloeit dan weer het bruine nat, dat voor de wereld in zekeren zin het vloeibare goud ia. Ik héb slechts vijf collega's op de wereld, die ook zieke hij in dezen zou doen, hoorde hij buiten het gerommel van een nog ver verwijderd onweer en even later verlichtte een zwak ke bliksemflits de ingevallen duisternis. Dean streek een lucifer af en keek op zijn horloge. Het was reeds over negenen ge worden. Zyn voet stootte tegen een pilaar van de trapleuning, die hij in de spaar zaam verlichte gang niet had gezien. Ge schrokken stond hij stil, hoorde toen twee stemmen in de nabijheid, wier woorden hem een rilling bezorgden, want hij hoor de een diepe stem zeggen: „Wat kan een lidteeken voor beteeke- nis hebben?" De gedempte, een weinig ongeloovige stem van Dr, Ballinger was het, die deze vraag had gesteld. Dean wachtte even, toen antwoordde Littleby: „Alles of niets, beste dokter, dat hangt van de omstandigheden af." Het schot uit de zl Dean was overtuigd, dat geen der bei de sprekers hem had gphoord en bij liep nu eenige treden verder naar beneden. Hij merkte, dat de stemmen van het bal kon kwamen, dat langs de geheele voor gevel van de eerste etage lir% en hij rook de lucht-van goede sigaren. Toen ging de dokter voort: „Maar de omstandigheden kunnen zoo vaak bedriegelijk zijn en ik zie niets bij zonders in een lidleeken." „Misschien mag ik U dan op drie toe valligheden opmerkzaam maken," gaf Littléby hem ironisch ten antwoord, het eerste oogenblik mogen zij misschien zonder eenige samenhang schijnen, maar bij nadere beschouwing bemerkt men toch een zekeren graad van verwantschap. No. 1. Eenige jaren geleden werd ven in het Westen een landlooper, Simon Gabel! heette de man, vermoord, gevon den de dader, die overigens nooit gear resteerd is, was Paul Forrester." „Maar dat is toch de man, die vijf jaste Bij het vervoeren van nitroglycerine in Ohio reed een roekeloos chauffeur over een oneffenheid in den weg. Zijn begrafenis behoefde niet plaats te vinden Jim Hanks ie een der veteranen onder de oliedoktoren. En hij is er trotsch op dat hij nog nooit zijn prijscourant heeft laten drukken. 500 dollars voor iedere weder opgewekte oliebron is zijn vast tarief! En feitelijk nog te weinig voor een spel met den dood. Er is nog ©en beroep, dat zioh bezig houdt met nitroglycerine, bommen en olie bronnen. Dat zijn de menschen, die bereid zijn voor een handvol dollars een branden" de oliebron "te blusschen. Zulks gesohiedt eveneens met nitroglycerine en bommen. VOORTVLUCHTIGE DIRECTEUR VAN ZWENDELBANK GE ARRESTEERD. Uitlevering gevraagd. Op verzoek van de Nederlandsche justitie is dezer dagen te Brussel gear resteerd de ex-directeur van de Holland- sche Escomptobank, de heer A. T., welke „animeer-bank" vroeger gevestigd was aan den N.Z. Voorburgwal te Amster dam. Nadat de politie daar geruimen tijd ge leden een inval had gedaan was deze djr recteur, die samen met zijn broer J. T. de zaak dreef, naar Engeland gevlucht. Op verzoek van de Nederlandsche justitie was hij daar aangehouden, doch de uitlevering werd geweigerd. Thans is weer de uitle vering aan de Belgische Weering ge vraagd. Ook de broer van T. heeft zich geruimen tijd in arrest bevonden. DIEFSTAL VAN f 3000 BIJ NOTARIS Dader in Duitschland gepakt. E«n bediende van een notaris te 's-Gra- en Lage, een 43-jarige Duitscher, J. W.. zag op 7 Januari, toen het kantoor van den notaris gesloten was, kans een sleu tel van de brandkast te bemachtigen en zich met ongeveer f 3000 uit de voeten le maken naar Duitschland Hij vertoefde eenige dagen in verschiilend^plaatsen. o.a. in Beieren. De vorige week kwam hij naar Streiffeld, bij de Limburgsche grens om familie te bezoéken. De Haagsche politie was den man op het spoor gekomen, en vermoedde, dat dc vluchteling te Herzogenrath een brief wachtte. Vergezeld van «een Duitschen po- litie-beambte begaf een Haagsche inspec teur zich Maandag naar het postkantoor om den man op te wachten. Er bleek in derdaad voor hem een-^brief te zijn aan gekomen, en de man kwam ook den brief afhalen. Toen kostte het weinig moeite hem aan te houden, waarop hij naar de gevangenis te Aken werd overgebracht, in afwachting van zijn uitlevering aan ons land. Hij bleek nog een bedrag van f 1000 en ruim 1100 Mark in zijn bezit te hebben. DE POSTDIEFSTAL TE EINDHOVEN. Twm verdachten gearresteerd. Woensdag is de Eindhovenscbe politie overgegaan tot de arrestatie van twee personen, n I. den 29-jarigen J. M. O. en den 3ö-jarigen F. D., beiden wonende te Eindhoven. De politie meende aanwijzin gen te hebben, dat zij de daders waren van den postautodicfstal. Vóór de arresta tie hadden onder leiding van den hoofd inspecteur van politie acht rechercheurs een huiszoeking bij de verdachten verricht Beiden ontkenden alle schuld, doch voorloopig worden zij nog in arrest ge houden, temeer, omdat zij ongunstig be kend stonden. DE MOORD OP BARON DE B0RCH- GRAVE. Op order van Moskou Volgens uit zeer ernstige bron door het Belgische blad „Métropole" ontvan gen berichten, welke waarschijnlijk spoe dig juist zullen blijken, is er reden te ge looven dat baron De Borchgrave niet het slachtoffer is geweest van SpaanScb© mi- lil iesoldaten te Madrid of van de regeO- ring te Valencia, maar van de Gepeoe to Moskou. Het bevel om De Borchgrave te vermoorden zou van de bureaux van de,n internationalen geheimen dienst te Mos kou zijn uitgegaan. Do Spanjaarden kon den of wilden zich niet tegen den moord verzetten. OSSIETSKVS NOBELPRIJS. Uitbetaald. De aan den Duitschen schrijver 0»» sietsky toegekende Nobelprijs voor den vrede, ter waarde van ongeveer f 72.000 is Woensdag uitbetaald aan Alexandra Kreutzberger, die tien dagen geloden als vertegenwoordiger van den Duitschen ad vocaat Wan now naar Oslo wad gekomen. De advocaat was door Ossietsky gemach tigd, hem te vertegenwoordigen. Reeds hadden Noorsche radicalen, ge steund door Ossietsky's gewezen secretar ris alles in 't werk gesteld, om die nitbo* taling te verhinderen. Zij betoogden, dat Ossietsky. slechts onder pressie Wannow de machtiging had gegeven, of dat de handteekening valsch was. Maar de Noor sche regeering had van haar legatie te Berlijn bevestiging ontvangen, dat de for maliteiten in orde waren. Mej. Kreutz berger ie reeds naar Berlijn teruggekeerd en heeft het ontvangen geld op een Duit- scbe bankrekening gestort. werd?" geleden door Lai vroeg de dokter. Littleby gaf hier geen antwoord op, doch ging verder: „De dood van een land looper verwekt over het algemeen weinig opzien en het is te betwijfelen of het be richt zelfs hier in de couranten beeft ge staan, in ieder geval wordt zoo iets da delijk in den doofpot gestopt. Ten tweede verscheen er ongeveer twee jaar geleden een roman, waarvan de schrijver onze indringerige vriend Tho mas Dean is. De roman heet „De Kruis weg" en het hoogtepunt van de geschie denis is een dramatische scène, die met een kleine naamsverandering de moord op Simon Gabell met pijnlijke nauwkeu righeid in alle bijzonderheden beschreef; de moordenaar heeft er een lidteeken'van overgehouden precies zooals het in werkelijkheid geschiedde." „Maar wat bewijst dat?" vroeg de dok ter. „Dean kan het voorval hebben ge hoord en het daarna in boekvorm heb ben bewerkt; ik maak me sterk, dat vele schrijvers op een dergelijke manier aan hun copie, komen." „Wacht even, want nu kom ik' aan punt drie," zei Littleby „Dean heeft pre cies zoo'n lidteéken. als hij in „De Kruis weg" beschreef, alleen met dit verschil, dat de moordenaar hem op den wang had en niet, zooals hij zelf, in den hals. In ieder geval heb ik hei zelf gezien en Dean raakte er nog al over opgewonden, toen hij dat bemerkte. En vertel mij nu eens, waarom Lamont zoo buiten zichzelf was bij het zien van dat lidteeken? Hoe ver klaart U idat?" De dokter scheen na te denkep,, toen antwoordde hij: „Er bestaat toch geen twijfel omtrent de identiteit van den man, die door Lamont werd vermoord?" „Oogenschijnlijk niet, door steekhouden de bewijzen te alle twijfel wk és wereld geholpen." „Dan," antwoordde de dokter nn eenig aarzelG»..- der kwam nader en steeds weer doorklief den felle bliksemstralen de lucht. Toen vervolgde hij: „Wat denkt U er zelf van, gelooft U dat Deanmaar dat is toch belachelijk?" „Ja, ik weet het, hoogst belachelijk zelfs. Maar welke verklaring hebt U voor mij over deze drie punten?" „Als een advocaat zooiets vraagt heeft hij meestal het antwoord al gevonden, dus, wat denkt U er zelf van?" vroeg de dokter. „Ik dacht slechts," verklaarde Littleby afwerend, „dat Dean denkt, dat Lamont nog een geheim achterhoudt en hij vreest, dat de zieke dit nog voor zijn dood jal onthullen." „Met andere woorden, hij zou zich over het feit, dat een van mijn patiënten over lijdt, niet al te ongelukkig voelen? Overi gens, wat ik vragen wil, hebt U al iets van Miss Lamont gehoord?" „Neen," zei de advocaat op wanhopigen toon, „het is heel geheimzinnig, ik be grijp niet, hoe zij zoo plotseling versche nen en weer verdwenen kan zijn, ik kan mij niet indenkenom Godswil, wat is dat?" Een scherpe knal kwam uit de stilte van het öude huis. „Dat klonk als een revol verschot," meende de jiokter op merk waardig rustigen toon, „laten we even gaan kyken." De beide mannen snelden niet ver van de plek waar Dean had slaan luisteien de gang over en hij volgde hen. Miss Farnham verscheen met een doodsbleek gelaat in de deur van de ziekenkamer, toen Littleby en Dr Ballinger naderbij kwamen. Zij wees sprakeloos naar het bed en Dean, die vlak achter hen binnentrad, zag Lamont teruggezonken op het kussen liggen, op zijn borst was een roode plek zichtbaar en zijn gezicht droeg een uit drukking van de diepste ontsteltenis Dr. Irallinger vond het eerst de spraak terug. „Wat is er gebeurd?" vroeg hij aan <U verpleegster. Ia het eerate oogenblik 62 JAAR DOET MEE AAN VOLKS DANS. Oude dame verklapt het geheim van haar levenskracht „Kruschen Salts werd mij aanbevolen door een dame van 62 jaar, die nog aan volksdansen meedoet als een jong meisje, en wanneer men vraagt naar do oorzaak van haar lenigheid, antwoordt zo altijd „Kruschen". Zij adviseerde mij Kruschen Salts om van de hevige hoofdpijnen, waar aan ik leed en de rheumatische pijnen in mijn beide schouders, af te komen. Kru schen volbracht het kunstetuk: mijn hoofd pijn verdween, evenals myn rheumattechs pijnen." Mevr. F. B. W. Kruschen Salts is een combinatie van 6 nat uur-zou ten, welke Uw lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tot ge zonde werking. De „dagelijksche dosis" zorgt voor een geregelde inwendige schoonmaak en houdt Uw bloed zuiver. Kruscbtn Salts is verkrijgbaat bij all» apothekers en erkende drogisten k f 040, 0.75 en 1.00 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel ais op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.) kon Miss Farnham niet spreken, de schrik scheen haar geheel uit haar even wicht te hebben geslagen; bevend keek zij Dr Ballinger aan. „Hij sliep beel rustig," verklaarde sij, „en daarom ben ik even op den divan gaan liggen, ik was zoo moe, bet is een zware nacht voor mu geweest en ik moet even ingedommeld zijn, want opeens schrok ik wakker door het schot en toen. „Zag U niemand in de kamer, toen U ontwaakte?" Miss Farnham schudde ontkennend het hoofd. „Was de deur gesloten?" ging de dok ter voort. „Dat geloof ik wel," meende zij onzeker Dr. Ballinger keek vorsChend de kamer rond, alsof hij riaar een wapen zoch' en hij deed, alsof hij de aanwezigheid van Dean niet bemerkte, of wat ook mogelijk was, misschien zag hi»' Dean werkelijk niet „Nu Littleby,*' zei hij, het schijnt dat ik mijn patiënt kwijt ben De advocaat fronste het voorhoofd over deze ietwat schertsende manier van spre ken en daarom zei hij bijna plechtig: „En ik heb een ouden vriend verloren Doch wie heeft er belang bij een stervende te vermoorden?" Dr. 'Ballinger haalde de schouders op. „Herinnert gij U ons gesprek van zoo even-nog, dokter?" ging lüftteby voort, „dat het voor zeker iemand onaangenaam kon zijn, als Lamont lang genoeg leefde. „Da' Was JJw vermoeden, nie het mij ne," onderbrak de dokter hem, „en die ze- <er iemand, aaAwien U denkt, is hier in de kamer en z;Pzond-:r twijfel \oor zich zelf kunnen instaan, nietwaar. Mr Dean?' De advocaat keerde zich met ron ruk om en staarde Dean aan, wiens tegen woordigheid hij tot nu tóe niet h*d opfe merkt. £W ordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 2