IE!! s<* en en els 8 8 sele >pen ES! iem Binnenland .NTOOR Buitenland Telegrammen Gemengd nieuws De ruimste keuze... jl^g De laagste prijzen., PRIJSMECHANISME. duAAm/Au 19 Afix.lL 1937 ACHT BLADZIJDEN. No. b7»8. 69e jaargang; een waar uur de dag 24 April. K. CEL. 078 allerlei werktuigen0 bleek te bevatten. overleg welke hun •ritraat 58 rijgt een zure zult 'i pond. Zure roemde ge- bclastÜMr WinkeU en ntscontrMe et® ■homHat ■evzet 66 et. p. cilo; gemalen .0 cL p. pond zonder been islappen voor pracht Rnn- LW. en in |lng bij ZERSTR.M dat men zelfs sprak van een wet, nJ. de wet van vraag en aanbod. De crisis, die zooveel verstoord en ver nield heeft, maakte ook een einde aan de zoete illusie dat het prijsmechanisme iets was dat niet verbeterd, zelfs niet veranderd kon worden, want het mecha- dende bij waar thans sche munters, rischen tijd, Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 naanden f 1.25 p. poet 1.50 Met verxelcenrig 15 cents meer 10 ;u ixlL JLujJ voor uw rijwielen en f onderdeden bij a6’®"/ J. K. SNOEI 8TADHUISSTR 7-9 - SCHOONHOVEN DE STAKINGEN AAN HET U. Het werk gedeeltelijk hervat. 19 April. De harde de vertegenwoordigers metaalarbeidersbond in de met de werkgevers hebben dement te verduren gehad. Zoowel Za terdag als Zondag hebben de nationalis tische batterijen speciaal de Noordelijke arbeiderswijk Cuatro Caminos onder vuur genomen, doch ook in andere wij ken der hoofdstad kwamen granaten te recht. Blijkens een officeel bericht van den verdedigingsraad zijn bij dit bom bardement, hetwelk een der hevigste was sinds het beleg van Madrid, 100 perso nen gewond. Het aantal dooden staat nog niet vast; men schat het op 15. Eenige granaten kwamen vlak voor 1 hotel terecht, waarin de drie vrouwelijke Lagerhuisleden, de hertogin van Atholl, miss Rathbone en miss Wilkinson, haar Intrek hadden genomen. Vijf personen werden voor het hotel door granaat splinters gewond, de auto der hertogin van Atholl werd dóór een stuk van een projectiel aan stukken geslagen. De drie dames zijn in den namiddag, terwijl de beschieting der stad nog steeds voort duurde, naar Valencia vertrokken. Naar zij verklaarden, zal haar eerste streven er thans op gericht zijn, de kinderen uit Madrid te brengen. Vervolgens komt het vrouwelijke deel der bevolking aan de beurt. NIEUWSfflAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT SCH00NH0VEN5CHE COURANT f 1 Telef. 20. Tel-Adres: Vanuooten S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. J. TUBFRCULOSE-BESMETTING OP EEN SCHOOL. Elf gevallen geconstateerd. Een aantal leerlingen van een O. L. School te Hilversum heeft tuberculose opgeloopen, doordat zij door een der on derwijzers, bij wien een ernstig geval van open tuberculose was geconstateerd, wavn besmet Bedoelde onderwenzer werd op 14 Sep tember van het vorige ja ar door zijn huisdokter in behandeling genomen, wegens kinkhoest. Hij is daarvoor tot 10 October thuis geweest Toen hij niet meer hoestte, te hij door zijn huisdokter en door den controleèrenden geneesheer van den gemeentelijken geneeskundigen dienst geschikt verklaard zijn arbeid te hervatten. Na eenige dagen kreeg hij echter hoogs koorta. Toen de patieuè In de rustige jaren voor 1914 stelden alleen economen en zij die voor dat vak aandacht hadden, belang in de daarin gebruikelijke termen, maar voor de meer derheid der overigen waren die uitdruk kingen onbegrijpelijke woorden. Nu zijn we er allen mee vertrouwd geraakt en we praten met gemak en begrip ovet defla-^ /jhisme faalde over de heele wereld, het tie, inflatie, devaluatie, conjunctuur, or* dening, gouden standaard, egalisatie-* fonds, prijsmechanisme enz. Al die woor-, den hebben niets schrikwekkends, we be zigen ze met het gemak van den gerou- tineerden deskundige, soms wel zonder precies te beseffen hoe een lange ge- schiedente er verbonden zit aan zoo’» woord en hoe ver de beteekenis »r van ■trekt. Daar te bijvoorbeeld het nu veel in zwang zijnde woord: prijsmechanisme, dat teruggaat tot den tijd, toen er nog geen geschiedenis geschreven werd, toen de landman zijn koren ruilde tegen een spa zonder dat er geld bij te pas kwam, omdat het niet bestond. Er was toen geen vaststaande prijs voor een spa of een zak tarwe, het hing af van de behoeften en de voorraden der twee ruilers hoeveel ze voor een of ander artikel willen geven. Nu te dat anders, nu heeft alles zijn ▼asten prijs. De prijs van een spa hangt niet samen met de behoefte van den smid aan tarwe- en de tarwe heeft evenzeer een bepaalde koers. Daarom kan het ge beuren, dat de boer niet meer, zooate voorbeen, slechts zooveel tarwe verbouwt, ate hij denkt noodig te hebben, maar veel meer, zooveel als hij kan. Zoo doet niet alleen de boer, maar alle andere be drijven en de prijzen worden in onzen tijd geregeld door het prijsmechanisme©. Als er van een of ander artikel te veel te, daalt de prijs en wel zoolang tot de producent van dat artikel zegt: ik kan ▼oor dien prijs niet meer leveren. Dan kamt er vanzelf minder van het artikel op de markt en de prijs stijgt weer. Dat mechanisme heeft eeuwen lang «oo goed gewerkt, dat men aan geen an der stelsel behoefde te denken en er vol komen tevreden mede was. Het mecha niek van den prijs werkte reguleerend, zoowel op de productie ais op de verbrui kers en het ging zoo onfeilbaar zeker. Advertentiën1-6 regels f 1.80 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing hal ven prijs. Adver tentiën worden grati a ge plaatst in „De Gorcumer'» HET FRINSELIJK PAAR NAAR DUITSCHLAND. Vertrek wit Amersfoort Zaterdagavond zijn Prinses Juliana i en Prins Bernhard van het station Amersfoort naar Reckenwalde vertrok- ken, voor een bezoek aan de moeder van den Prins. Ofschoon niemand wist, dat de Prinses en de Prins te Amersfoort in den trein zouden stappen, hadden zich eenige honderden voor het stationsge bouw geschaard en toëA de Prinses en de Prins uit hun auto waren gestapt, werden zij door de omstanders hartelijk toegejuicht, waarvoor de Prinses, die blijkbaar niet op een dergelijke ont vangst had gerekend, zichtbaar verrast dankte. Als gewone reizigers gingen de Prin ses en de Prins door de controle en stap ten toen in de gereserveerde coupe, waarna het treinpersoneel onmiddellijk de gordijntjes sloot. Om 825 uur, precies op tijd, vertrok de trein. Te Reckenwalde. Zondagochtend zijn Prinsas Juliana en Prins Bernhard na een voorspoedi ge reis, via Berlijn op slot Reckenwalde aangekomen, waar zij eenige dagen zul len vertoeven. Daar van het bezoek, dat het jonge paar aan Prinses Armgard brengt, van te voren niet veed ophef was gemaakt, bleet de aankjomst op het slot voor de bevolking uit den omtrek van het kleine Oost-Duitsche plaatsje vrijwel onopge merkt. De slotbewoners zelf en de gen darmerie hadden in alle stilte de noo- dige voorbereidingen voor - de ontvangst getroffen. Om kwart voor tien reed de Prinselijke auto met Prihs Bernhard ‘zelf aan het stuur, het slotpark binnen. Prinses Arm gard, wier gezondheidstoestand weer bevredigend is, begroette op hartelijke wijze de Prinses en den Prins, die zij se dert de huwelijksplechtigheden in Den Haag niet meer had gezien. Behalve een korte wandeling brach ten Prinses Juliana, Prins Bemhard en Prinses Armgard den Zondag !n intiemen kring in het slot door. geneesheeren een voorloopig verband werd aangelegd. Daarna zijn zij naar ’t Diaconessenhuis en naar het St. Boni- facius-hospitaal vervoerd, waar werd vastgesteld, dat geen van hen in levens gevaar verkeert. De brandweer had na een uur hard werken den brand onder de knie. Beide kantoorlokalen in de loods bleven be houden. De loods brandde voor ’t groot ste deel uit. SLACHTOFFERS VAN DEN STORM Twintig personen verdronken. Stiermarken en het Banaat wordende laatste dagen door hevige stormen ge teisterd. De scheepvaart op den Donauen de Theiss is geheel gestremd. Nabij Ze- mun is een schip, dat op den Donau voor anker lag, omgeslagen; twintig personen zijn hlerby verdronken. Voorts is nabij deze plaats een sleepboot vergaan. Wat er van de bemanning is geworden, te on bekend. In het Banaat zijn alle telefoon- en telegraaflijnen beschadigd of vernield. GROOTE BRAND TE COMRAT. Acht dooden. In het benzine-depot in de stad Com- rat (Bessarablë) is Vrijdag brand ont staan. Tengevolge van den hevigen wind en gebrek aan bluschwater, ver spreidde het vuur zich zeer snel, ondanks de pogingen van de brandweer, die werd bijgestaan door militairen en burgers, om het vuur tot zijn haard te beperken. Eenige honderden huizen zijn een prooi der vlammen geworden en enorme hoeveelheden graan zijn door het vuur verteerd. De materieele schade bedraagt meer dan dertig millioen lei. Men heeft acht verkoolde lijken ge vonden, waaronder die van twee kinde ren. GELEERDE DOET EEN VONDST. Maar geen historische. Een bekend bergbeklimmer uit Graz, die dikwijls in het hooggebergte natuur kundige onderzoekingen verricht, ont dekte op een van zijn tochten door een grottengebied In Stiermarken ’n schacht die naar zijn weten nog door niemand bezocht was. Zijn nieuwsgierigheid werd nog meer geprikkeld, toen hij in de wanden een metselwerk zag, dat wel op een vbor-historisch grtif geleek. De geleerde toog terstond aan, den ar beid en verwijderde het metselwerk om tot zijn verbazing te ontdekken, dat val- nlet uit den vóór-histo- maar uit de twintigste eeuw, hier een geheime werkplaats had den ingericht, welke vele smeltovens en ollo—Tiznrlzi lïlcrzin HlAolr Yi/Witton ABONNE’8, di® sieh mo on«e administratie opgeven voor de verzekering, xiju volgens de VMtgestelde bepalingen togen ongevallen verielcerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA VRANK te Schiedam, van OAAA Gulden bij levenslange rnn Oulden bij QAA Gulden biJ verlies OAA Qulden bij verlies 1AA dulden bij verlies Gulden by verlies van De verzekerde moet in het 2<VUU ongeschiktheid. UVU overlijden. JVV van hand ol voet, 4VV van een oog. IUU van een duim. OU een anderen vinger. bezit z jn vnn een polis AMSTERDAM, woorden, welke van den conferentie gesproken, hebben hun uitwekring niet gemist. Deze woorden kwamen op slui ting van de werf of hervatting van het werk neer. Van de ruim 1000 arbeiders, die bij de Ned. Scheepvaart Mij. staak- t. ten, trokken ongeveer 600 arbeiders de poort binnen en togen aan het werk. Het aantal stakers bedraagt hier nog ruim 40fti Reeds vroeg in den ochtend stonden honderden voor de werf opge steld en toen liet het zich niet aanzien, dat het aantal stakers zoo nou dalen. Niemand werd tegengehouden en lastig gevallen. De groote stroom kwam eerst tegen het moment, dat de sirene aan vangen blies. De overgebleven sta kers, nagel jongens, klinkers, tegen- houders en ijzerwerkers, trokken, nadat de poort was gesloten, naar Amster dam om in een vergadering hun hou ding nader te bepalen. Bij de Amsterdamsche Droagdok MIJ. en bij de Ned. Dokmaatschappij is nog weinig wijziging in den toestand geko men. Een aantal stakers te weliswaar aan het werk gegaan, d«üi <te meesteq - blijven af wachten. "-erbereldlng der Economische Conferentie. HET ONDERZOEK VAN VAN ZEELAND. Naar aanleiding van het door deBrlt- sche en Fransche regeering tot den Bel gischen minister-president Van Zeeland gerichte verzoek, om een onderzoek in te stellen naar een algemeene vermin dering tan de contingenteeringsmaatre- gelen en andere hinderpalen op het ge bied van den buitenlandschen handel, heeft de Belgische premier, in met deze beide regieringen, den vroege- ren adviseur der nationale bank van Oostenrijk, Maurice Frère, belast met de voorbereidende werkzaamheden, ▼oor dit onderzoek noodig zijn. Frère heeft zich daarop naar Londen begeven, waar hU van gedachten gewis seld heeft met den eersten econonüschen adviseur der Britsche regeering, sir Fre derick Leith Ross, alsmede met verte genwoordigers van de ministeries van buitenlandsche zaken, financiën en ban dek Daarna ging Frère naar parijs. Hij zal zijn onderzoek vervolgens ook in an dere landen voortzetten. Zoo gaat de Belgische premier ook een reis naar de Vereenigde Staten maken. Hij zal in Juni gevolg geven aan de uit- noodiging van de Harvard-universiteit te Cambridge in Massachusetts, welke den Belgischen premier het eere -docto raat zal verleenen. Behalve het in ont vangst nemen van deze hoog© onder scheiding, heeft Van Zeeland’s reis nog een diepere beteekenis. Naar uit Brussel wordt bericht, zal van Zeeland ook naar Washington gaan voor het houden van belangrijke besprekingen. Hij heeft de maand Juni uitgekozen om zich naar Amerika te begeven, omdat hij hoopt op dat tijdstip zijn economisch onderzoek bij de Europeesche regeeringen te heb ben geWndigd, welk onderzoek op het «ogenblik mei groote voortvarendheid bloed ging opgeven, is hij naar het Dia conessenhuis overgebracht, waar ten slotte open tuberculose is geconstateerd. Reeds op 24 October is toen in de klas se van den betrokken onderwijzer een onderzoek ingesteld vanwege het consul tatiebureau tg Hilversum. Van de 55 kin deren waren er drie besmet. Op 31 October zijn weer vijftig leer lingen onderzocht, waarbij dezelfde drie leerlingen positief besmet bleken. De derde proef is genomen op 27 Fe bruari. Het resultaat was, dat de boven genoemde drie leerlingen opnieuw posi tief besmet bleken, maar bovendien, waren er zeven nieuwe positieve geval len. Van deze moet worden aangenomen, dat zij inderdaad te wijten zijn aan be smetting door den onderwijzer. Later is er nog één geval bijgekomen. De kinderen worden allen ten huize hunner ouders behandeld. De gevolgen van de besmetting zullen voor hen van zeer tljdelljken aard zijn. HET CONFLICT BIJ DE SCHEEPS- WERVEN. Afkeurende houding van vakbonden. Zaterdag zijn te Amsterdam op ver schillende plaatsen vergaderingen gehou den voor de leden der plaatselijke vak organisaties in de metaalindustrie. Het onderwerp der besprekingen was de nog steeds voortdurende wilde stakingen op drie scheepswerven aan de overzijde van het IJ. De afdeeling van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond hield bijeenkom sten voor haar leden, werkzaam bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. en de Ned. Dok Mij., en voor de leden, arbei- de Ned. Scheepsbouw Mij., ongeveer 1050 stakers zijn. De R.-K. Metaalbewerkersbond en de Chr. Metaalbewerkersbond hadden even eens vergaderingen uitgeschreven. In een vergadering met het personeel van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij heeft de voorzitter van de afdeeling Amsterdam van den Alg. Ne- derlandschen Metaalbewerkersbond er nadrukkelijk op gewezen, evenals ook in andere vergaderingen geschied is, dat de vakorganisaties geen verantwoordelijk heid voor de staking op zich nemen en zich niet achter de stakers zullen scha ren. Betreffende het stakend personeel van de Ned. Scheepsbouw Maatschappij werd medegedeeld, dat volgens een door den Metaalbond gesteld ultimatum, wan neer Dinsdag de arbeid niet is hervat, het personeel zal worden ontslagen en de werf voor onbepaalden tijd zal worden gesloten. Ook de arbeiders der Amsterdamsche Droogdok Mij. zouden Dinsdag als ont slagen worden beschouwd, wanneer zij heden niet aan het werk zouden gaan. In de andere vergaderingen is namens de vakbondsbesturen een vrijwel eens luidend advies gegeven. Den betrokkenen bij de wilde stakin gen werd medegedeeld, dat zoolang de ze directe actie voortduurt er geen enke le gelegenheid is om langs organisatorl- schen weg besprekingen over de arbeids voorwaarden met de werkgevers te ope- j nen. Den stakers werd geadviseerd Maan- I dagmorgen het werk te hervatten, waar na er gelegenheid zal zijn om met de werkgeversvereeniging besprekingen te openen. VRACHTGOEDERENLOODS AF GEBRAND. Tien arbeiders gewond. Vrijdagmiddag heeft in de vrachtgoe derenloods van de Nederlandsche Spoor wegen te Leeuwarden een hevige brand gewoed. Op de plaats, waar twee vrachtauto’s van van Gend en Loos stonden, welke met vijftien balen zouden worden ge laden, schoot om half 5 plotseling een steekvlam naar bulten, welke beide wa gens blakerde. Over den inhoud van de balen tast men in het duister, daar ook de vrachtbrief is verbrand, maar men vermoedt, dat zij celluloid hebben bevat Het vuur deelde zich vervolgens mede aan den grooten voorraad goederen, wel ke voor een aanzienlijk gedeelte is ver nield. De tien arbeiders, die in deze loods werkzaam zijn, bevonden zich in het schaftlokaal. Toen zij den brand ont dekten, waren zij allen door de vlammen ingesloten. Met veel moeite wisten zij zich ta veiligheid te stellen. Zij hepen hierbij verschillende snij- en brandwon den op. Alle gewonden werden naar een lokaal op het Stationsemplacement over gebracht, waar hun door verscheidene mechaniek liep hopeloos vast. De vrije werking van het mechaniek werd opge heven, de staten namen de leiding in handen en dwongen handel en nijverheid in knellende banden van contingentee- ring, grenssluiting, protectie en vele bin- nenlandsche maatregelen. Ook daaraan is men gaan wennen en velen vragen zich nu zelfs af of het niet wijs zou zijn het prijsmechanisme voor goed te laten varen en zich te houden bij de staatsregelingen. Zij, die van de staatsbemoeiing alle heil verwachten, weten niet, dat ook die proef geno men en mislukt is, veel erger nog dan het prijsmechanisme. De proef is geno men' door Lenin in Rusland, die, dadelijk nadat hij de macht in handen gekregen had, een stelsel in voerde, dat het prijs mechanisme overbodig zou maken. Na enkele jaren moest hij dat opgeven, want bet evenwicht was door het geheele rijk totaal verbroken: in de steden had men geen voedsel en op het land geen werk tuigen. Het stelsel Lenin, dat In theorie zoo mooi had geleken, werd in 1921 reeds opgegeven en de heerscher van Rusland ging over tot de Nieuwe economische po litiek, wat een andere naam was voor het oude prijsmechanisme. Dat is zoo gebleven, want wat Stalin ook gewijzigd heeft, in den grond van de zaak is het prijsmechanisme in Rusland van kracht gebleven. Vermoedelijk zal men moeten komen tot een overeenkomst, van elk der stel sels wat nemen, van het oude prijsme chanisme zooveel ate daaraan goed was en van de dwingende maatregelen zoo veel als het mechanisme niet meer kan ontberen. Een prijsmechanisme dus dat niet aan zich zelf wordt overgelaten, maar dat wordt gecontroleerd, geleid en geordend. door zijn gemachtigde Frère wordt in gesteld. In het bezit van de resultaten daarvan, zou Van Zeeland met presi dent Roosevelt en de Amerikaansche mi nisters ontmoetingen willen hebben, teneinde hun medewerking te verkrijgen aan een internationale conferentie, die zijn arbeid zou moeten bekronen, als mede hun steun bij het voorgenomen werk van economischen opbouw. Ook zou Van Zeeland het voornemen hebben, zich dezen zomer naar den Bel gischen Congo te begeven, op welke reis hij vergezeld zou worden door den mi nister van koloniën, Rubbens. EEN HALF UUR VREDE. DE EERSTE WAPENSTILSTAND AAN EEN SPAANSCH FRONT. De dooden worden begraven Voor het eerst te in den Spaanschen burgeroorlog een wapenstilstand geslo ten. Deze was echter van plaatselijken aard, namelijk in den El-Pardo-sector bij Madrid en dit desbetreffend verzoek was door den bevelhebber der witten gedaan en naar uit Madrid gemeld wordt, heeft de opperbevelhebber der regeeringstoepen erin toegestemd. Het doel van het ver zoek der rechtschen was, de mogelijk heid te verkrijgen, om de talrijke lijken, die tusschen de beide linies lagen, te be graven. Vrijdagavond werd het bevel tot het inachtnemen van een wapenstilstand van loopgraaf tot loopgraaf doorgegeven Zaterdagmorgen zijn vijftig lijken „Niemandsland” begraven. Beide partijen begroeven hun eigen dooden, zonder dat het minste incident voorviel. Nadat de soldaten hun arbeid van piëteit verricht hadden, voerden zij ge sprekken met hun landgenooten van t vijandige front en rookten als vrienden samen hun sigaretten. Zij keerden ten slotte op een afgesproken teeken ieder naar hun eigen loopgraaf terug en een oogenblik later knalden weer de scho ten.... MADRID HEVIG GEBOMBARDEERD. VermoedeUjk 15 dooden. Madrid heeft weer een zwaar bombar-

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1