Een groot werk in uitvoering. Plaatselijk nieuws Gemeenteraden Sportnieuws GOvTVCBKiy! moomovDi rmntTwrj/i/J Plaatselijk nieuws 6 MAANDAG 10 MEI 19*7. Kwade hond. Alblasserdam. Zaterdag werd t' zoontje van den heer G. B. aangevallen door een hond van den heer T. de B. en zoo danig in zijn been gebeten, dat hij, na behandeld te zijn door een lid van de E.HB.O., zich onder behandeling moest stellen van dr. de Haan, die de wond hechtte. Van het geval is aangifte ge daan bij de politie. Aan de N V. P. Kloos en Zonen's Werkplaatsen hebben dé Ned. Spoorwe gen opgedragen het wijzigen van de groote bruggen over de Maas te Hedel, de Dieze te 's-Hertogenbosch en over 't Wilhelminakanaal te Best. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer in deze gemeente bedraagt 3383 Alblasserdam. De ver. „De Postduifhield een wedvlucht vanaf St. Kath. Waver, afstand 89 KM. In concours waren 117 duiven. De uitslag was: Fr. Bakker 1 en 12; W. v. d. Rhee 2, 11, 13 en 25; P. Bas 3 en 24; A. van Dam 4 en 8; J. Wolters 5, 15 en 17; W. Ruiter 6 en 29; A. Veen 7; B. Vastenhoud 9 en 16; Gebr. Rixoord 10, 21 en 27; Klip—'t Hoen 14; Van WingerdenStout 18 en 28; A. H. Re- court 19; Gebr. den Boef 20 en 26, Gebr. Dijk 22 en W. Ponsen 23. Benoemd. Bergambacht De heer J. van den Heu vel is met ingang van 18 Mei benoemd tot hulp-kommies, met als standplaats Strijbeek, inspectie Breda. Woningbouwvereeniging. Bergambacht. In de jongste jaarver gadering van de woningbouwvereeniging „Het Volksbelang" werd het jaarverslag over 1936 onveranderd goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording over het boekjaar 1936 bleek dat was ontvangen t 14.363,78 en uitgegeven f 14.315,29, zoo dat het batig saldo f 48,49 bedroeg. Het bestuursvoorstel om over 1936 geen rente uit te keeren werd a. h. st aangenomen. De aftredende bestuursleden de heer J. A. van der Straaten, P. de Langen, J. Stoot en A. Blanken werden herkozen. Als fld van den Raad van commissaris sen werd herkozen de heer D. Blanken Wz. De vergadering was slechts door 13 leden bezocht. Op 1 Mei, de datum van ingang van het nieuwe vereenigingsjaar voor de Drankwet, waren in deze gemeente 5 vergunningslokaliteiten (maximum) en 3 verloven A gevestigd. Concours. Bergambacht. Aan het op 2en Pink sterdag te houden concours zullen ook de raazlekvereeniglng „Excelsior" en het kinderkoor „De jeugdige zangers", beide alhier, deelnemen. Groene Knris. Bergambacht. Het bestuur van de Groe ne Krui^-afdeeling heeft van den heer J. A. A. Uilkens, oud-burgemeester dezer gemeente, de villa „Huis de Wiel" ge huurd. Daarin zullen de magazijngoede ren, zoowel van het magazijn uit *deze gemeente als uit dat van Ammerstol worden opgeborgen. De wijkverpleegster zal daar eveneens haar intrek nemen. Bovendien zal er een gezin worden op genomen, dat voor het schoonhouden der goederen moet zorgen. De magazijn meesters alhier en te Ammerstol hebben ontstel gekregen. Een en ander zal op 1 Joh ingaan H.H. FOTO-AMATEURS! Hog voorradig enkelo CAMERA'S van 1936 ■onder prijsverhooging. DOHEN'S DR06ISTER1J Hoofdstraat 156 - TeL 68 - Bergambacht UITSLAG CONCOURS. CapeUe a-d. IJsseL De uitslag van het op Hemelvaartsdag gehouden concours, uitgeschreven door het gemeengd koor „Harmonie", is als volgt: Gem. kwartet Zanglust te Capelle a.d. ÏJssel 320 punten le prijs; Gem. koor Stem des Volks te 's-Gravendeel 280 pun ten 2e prijs; Gem. koor Ars Musia te 's-Gravendeel 257 punten 3e prijs; Mu- juakvereeniging V.O.O.A. te Lisserbroek 3êB punten le prijs; Gusto's Muziekver- qeniging te Schiedam 331 punten le pr.; Gem. koor Zang en Vriendschap te Ca pe le a-d. Ussel 308 punten le prijs; Gem. koor Harmonie te Naaldwijk 324 punten le prijs; Gem. koor Nieuw Leven te Nieu- w rkerk a.d. IJssel 289 punten 2è prijs; Gem koor Excelsior te Monster 384 pun ten 1.' F :kelom's Mannenkoor te Heukelom 267 puntt.i Lo prij-; Muziekver. Concordia te Waddinxveen 319 punten le prijs; Muziekvereen Constantia te Werkhoven 293 punten 2e prijs. Gem. koor Onderlinge Zangstudie te Rot terdam 296 punten 2e prijs; Gem koor Perséverance te Nieuwerkerk a.d. yssel 311 punten le prijs: Muziekver. De Klei ne Trompetter te Zevenhuizen 359 punten ie prijs; Muziekver. Apollo te Nieuw-Lek- kertand 300 punten le prijs; Muziekver. 'Orante vaan te Ftjnaart 2T7 punten 2e 'prijs; Gem. koor „Excelsior te Umuiden ^3 puntenjapa* Eerewedstrijd: Gem. koren: Excelsior te IJmuiden le prijs en Perséverance te Nieuwerkerk a.d. IJssel. Muziekvereenigingen: V.OO.A. te Lis serbroek 2e prijs; eerste prijs werd niet toegekend. Op Pinkster-Maandag zal dit concours worden voortgezet. Heete pek. Capelle a.d. IJssel. De 65-jarige scheeps timmerman E. van Vliet, wonende Raad- hluisstraat 10. alhier, had op werf II der firma Vuyk het ongeluk, een gedeelte van den inhoud van een ketel pek over één der handen te krijgen, waardoor hij ern stige brandwonden bekwam en zich onde»" behandeling van dr. K. Zandbergen moest stellen. Chr. Hist. Kiesvereeniging. Capelle a.d. IJsseL De Chr. Hist. Kies vereeniging „Groen van Prinsterer" hield een ledenvergadering ln het Vereeni- gingsgebouw. Na de gebruikelijke opening hield de voorzitter een inleiding, waarin werd be toogd, dat een Christen zijn belangen veilig weet door zijn stem te geven aan de Christelijk Historische Unie. Besloten werd voorts twee openbare vergaderingen te houden. Krimpen a.d. IJsseL De postduiven - vereenlging „De Vriendschap" hield Donderdag een wedvlucht met oude dui ven van Lage Zwaluwe. Aan dit con cours namen 128 vogels deeL De duiven werden om 8.30 in vrijheid gesteld. De prijzen werden als volgt behaald: 1, 2 en 22 W. Heuvelman, 3, 12 en 30 C. Heuvel man. 4 C. Twigt, 5 H. Braanker, 6 en 17 G. Schouten; 7 en 28 J. de Mik: 8 J. de Jong; 9 en 20 J. Veer; 10, 13. 26 en 29 Chr. v. d. Weide; 11 H. van Housselt. 14 P. Koolmees; 15 M. van Mullem; 16 P. Verschoor; 18 en 19 J. Koolmees; 21 M Twigt, 23 M. Twigt. 24 J Burggraaf; 25 W. Vog. de Jong; 27 T. Krijgsman; 31B. de Groot; 32 C. de Vreede Aankomst lste duif 8.49.36 uur; laatste 8.55.03'/« uur. Moercapeüe. Onder leiding van den ar ehitect L. Dekker te Zevenhuizen is een aanvang gemaakt met het verbouwen van het kerkgebouw der Gereformeerde Gemeente. Eierveiling. MoercapeUe. Op Woensdag 5 Mei wa ren aangevoerd 9111 eieren. De prijzen waren als volgt: heneieren f 2.052.20, kippeneieren f 2.402 AO, «endeieren f 2J.5—2.90, kalkoeneieren f 5.30—5.50, alles per 100 stuks. Moordrecht. De postduivenvereeniging „De Gevleugelde Vrienden" hield "n wed vlucht vanuit St. Chatelijne Waver, af stand 102 KM. De duiven werden gelost te Ö.l5 uur vjtn. Aankomst eerste duif 11.14.12 en laatste 12.2.54. De uitslag was: N. van der Zijden 1, 10; G. van Vliet 2, 14, 16, 36, 40; B. van der Hoeven 3, 20; Gebrs. De Wit 4, 15, 26, 33; M. van Kranenburg 5, 31. 38; P. den Braber 6, 12, 17, 18, 27, 34, 35; B. Leeuwis 7, 13, 21; J. Vermeer 8, 11, 19, 30; W. de Jong 9, 41; B. de Kruif 22; D. Multum 25; J&c. Palsgraaf 28, 32; C. Bos 29; J. Verburg 37; en G. Uitenbogaart 42. Moercapeüe. De belastingambtenaren hebben Vrijdag in samenwerking met de politie een controle op den weg uitge oefend voor de wegenbelasting Alle pas- seerende automobilisten, motor- en wiel rijders werden aangehouden; 1 kreeg een procesverbaal daar bij onderzoek bleek, dat zijn bescheiden niet in orde waren. Bij het Jaarlijksch onderzoek van militie-plichtigen voor deze gemeente, werden van de 5 ingeschrevenen 2 on geschikt bevonden. Nienwpoort. Bij den agent der arbeids bemiddeling stonden Zaterdag als werk zoekenden ingeschreven 20 personen, waarvan 17 geheel werkloos zijn. Te Lan- gerak waren deae getallen respectievelijk 35 en 24. Polsbroek. De collecte voor den Ge- wapenden Dienst (fonds voor oud-mili tairen) heeft in deze gemeente f 8.03>/« opgebracht. Geslaagd. Sliedrecht. Aan de Mode-Vakschool zijn geslaagd voor knippen- en naaien de dames M. v. Es, Mar. v. Es, G. v. d. Vlies en T. VermeJJ en voor knippen de dames P. Nederlof, C. Leeuwestfijn, J. van RJjs- b er gen, M. Kraayeveld en v. Dam—Leeu- westeijn. Gevonden voorwerpen. Sliedrecht. Te bevragen bij: C. van Andel, Adm. de Ruij terstraat 35, een ceintuur; P. t Jong, Stationsweg 57, een alpino muts; K. Bons, Juli an astraat 27, een portemonnaie; J. Zeelen, C 375, een ceintuur; J. Bot, B 433, een alpino muts; A. Slagboom, Emmastraat 13 een alpino muts en een zaklantaarn; J. Visser, P. Heinstraat 20, een huissleutel; P. t Jong, B 813, een portemonnaie; C. de Paus, A 129, een zilveren armband; H. de Groot, B 367, een rijwieibelastingmerk; G. Hoef- laak, Julianastraat 70, een portemonnaie; W Boer, A 447, een damestasch; C. van Eek, P. Heinstraat 12, 'n rijwielbelasting merk; W. Labée, C 41, een beitel; V. Bouw, Joh. Kraaijeveldstraat 2, een wan delstok; J. Broere, C 554, een wrak van een roeiboot; W. v. d. Heuvel, C 20, een rijwielsliklap; A. de Leur, B 47, een oor belletje; P. van Oosterom, C 72, een zak- kametja, H. Groene veld. Merwestraat 2L een bal; P. Nieuwpoort. H. de Grootstr. 258, een combinatie tang; H de Roon, Van Lennepstmat 30, een rijwieibelas tingmerk: A. Honder, D 175, een stuk le der; A. Alblas, Dwarjgtraat 12, een kerk boekje; A. van den Verg, Burg. Drijber- plein 37. een Jongenspet; C. Visser. Zui derstraat 8, een alpinomuts; B. van He- teren. B 509. een klnderhandtaschje; J. van Wijngaarden, RIJshoutstraat 12, een ceintuur; Waddinxveen. Gevonden een belas tingplaatje bij M. van Eeuwen, Zuidka de 3. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs stonden op 1 April Ingeschreven 271 werkzoekenden en op 1 Mei 161, alzoo een vermindering van 110 personen. Het ledental van de Coop. Ver- bruiksvereeniging „Ons Voordeel" steeg ln het afgeloopen boekjaar van 740 tot 760 De omzet van den winkel bedroeg f 85 656.18 en in de bakkerij f 31.817.90. Aan dividend zal worden uitgekeerd voor wat den winkel betreft 4 pCt. en voor de bakkerij 8 pCt. (verleden jaar resp. 5 en 10 pCt.). Juliana-Bemhardboom. Waddinxveen. De schoolkinderen in onze gemeente hadden op het school plein voor de O.L. school aan het dorp een Juliana-Bemhardboom geplant en ook zorg gedragen voor een gepaste om heining. Thans is in het muurtje, dat rond die boom is geplaatst, een eenvou dige gedenksteen gezet, aanduidende dat de boom een geschenk ls van de school kinderen. Aanbesteding wegverharding. Vianen. Het gemeentebestuur heeft aanbesteed het verharden van den Mon- nikweg met bljbehoorende werken. Er werd ingeschreven als volgt: Gebr. Mulder te Vianen f 2468; B. C. van Hoeven te Vreeswijk f 2280; L. v. d. Pol te Hagestein f 2075; G. van Geffen te Vianen f 1993; firma Killian te Gorin- chem t 1900; A. J. Krouwel te Vianen f 1472; H. Th. de Groot te Vianen f 1372.45. Nog steed*, de schoolkwestie. Waddinxveen. De bekende school kwestie in onze gemeente werkt nog steeds na. Voor den nieuwen cursus op de openbare scholen hebben zich onge veer 30 kinderen opgegeven, die in nor male omstandigheden chr. onderwijs zou den ontvangen. De openbare scholen kun nen echter deze kinderen niet ontvan gen, omdat er geen leerkrachten voor zijn Ben vijftal is toegelaten, voor de rest hebben B. en W. een extra leerkracht ge vraagd voor rijksrekening Het vorig Jaar werd een extra leerkracht voor rijksre kening toegestaan, zoodat dit de tweede aanvrage te. Zoolang deze kracht niet aanwezig te. zullen 25 kinderen geen on derwijs genieten. Waddinxveen. Het bestuur van den Zuidplaspolder stelt aan de vergadering van stemgerechtigde ingelanden voor, de polderlasten, evenals het vorig Jaar, vast te stellen op f 8 per HA. Gedeputeerde Staten hebben den Provincialen weg langs de Gouwe tus- schen Waddinxveen en Boskoop gesloten verklaard voor het verkeer met rijwielen tn beide richtingen. De heer L. Verhoef behaalde aan de Veeartsenij kundige school te Utrecht, af- deellng instituut hoefkunde, het rij ka- diploma t Goudriaaa. Vergadering van den gemeenteraad op Woensdag 28 April. Afwezig de heer F. Slob. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Hierna worden de notulen ge lezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn het goedgekeurde raadsbesluit betreffende toetreding van de gemeente Hoog-Blokland tot de Drinkwaterleiding „De Alblasserwaard en Vijfheerenlanden" en een goedge keurde wijziging van de begroeting 1936. Tot leden van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim worden vervol gens benoemd de heeren A. van Dijk en G. j. de Vos, die respectievelijk op 26 Jan. 1937 en op 30 Maart 1937 aan de beurt van aftreding waren. Hierna wordt het kohier hondenbelas ting vastgesteld met 37 honden in de le klasse en 18 honden in de 2e klasse. Van Ged. Staten is terugontvangen de verordening op de heffing van school geld. Ged. Staten vinden dat de verhou ding tusschen de tarieven, vermeld in de artikelen 5 en 7 van genoemde verorde ning niet juist te. De verordening wordt» na eenlge besprekingen, overeenkomstig de wenschen van genoemd öollege op nieuw vastgesteld. De verordening op de heffing van be smettelijke riektengelden te eveneens van Ged. Statefi terug ontvangen; in deze verordening wordt verwezen naar den Provincialen Ontsmettingsdienst van de Zuid-Hollandsche Vereenlging „Het Groene Kruis". Dit stuit bij den minister van binenlandsche zaken op bezwaren. Ged. Btaten geven ln overweging óf in plaats hiervan tarieven te stellen óf te verwijzen naar den ontsmettingsdienst van Rotterdam of Utrecht. De verorde ning; wordt hierna opnieuw vastgesteld. waarbij rekening gehouden te met de wenschen van Ged. Staten. Vervolgens komt aan de orde de rege ling van het bouw- en woningtoezicht. De VOORZITTER zegt. dat het college van B. en W. met nog 9 andere college'8 en den inspecteur van de volks gezondheid te Molenaarsgraaf een be spreking heeft gehad, betreffende het aangaan van een gemeenschappelijke re geling inzake het bouw- en woningtoe zicht. De opzichter, die, indien de rege ling wordt aangegaan, zal worden be noemd. zal een Jaarwedde van f 1500 per jaar genieten De kosten zullen vermoe delijk bedragen f 0.08 per inwoner plus f 1 per f 1000 van het bedrag, waarvoor de gemeente-eigendommen zijn verzekerd. Dit zou voor deze gemeente ongeveer f 60 per Jaar bedragen. Na eenige besprekingen wordt met al- gem. st. besloten, daar een en ander een verhooging van uitgaven beteekent en er in een kleine gemeente als Goudriaan niet veel wordt gebouwd, geen gemeen schappelijke regeling aan te gaan Hiema worden z. h. st. een wijziging der begrooting 1936 en een wijziging der begrooting 1937 goedgekeurd. De VOORZITTER deelt vervolgens mede, dat het wenachelijk te, dat de grens van de bebouwde kom gewijzigd wordt. Bij het perceel No. 1458. maakt de grens een scherpe bocht. Het perceel No. 1865 ligt nu juist buiten de bebouwde kom, terwijl het perceel No. 157# Juist daar binnen ligt. Daar deze perceelen het eigendom zijn van één eigenaar, le vert dit groote bezwaren op. Na eenlge besprekingen wordt de wij ziging met alg. st. vastgesteld. Vervolgens besluit de raad om de achterzijde van den toren te laten herstellen, daar er stukken uit den myur vallen. In de rondvraag vraagt de heer P. VONK of de schouwen der gemeente niet moeten worden nagezien. De raad besluit dit te laten doen. Daarna sluit de VOORZITTER de vergadering. GOUDSCHE VOETBALBOND. Uitslag Zondag t Mei 1927. 2e klasse A: Gouderak 2Lekkerkerk 2 11 2e klasse B: Zwervers 2Stolwijk 1 uitgesteld Moordrecht 2—-Nieuwerkerk 2 54 Gouderak 3—Groeneweg 1 1—4 Se klasse A: Bodegraven 3—G.8.V. 4 2—4 Se klasse B: Groeneweg 2—Ouderkerk 1 1—4 Moordrecht 3—Moercapeüe 2 3e klasse C: Groot-Ammers 2—Oudewater 2 1—4 Schoonhoven 4—Stolwijk 2 1—5 Gouda 6—Lekkerkerk 4 6—2 Ouderkerk M).NA 6 1—10 Se klasse D: Oudewater 3—Ammerstol 3 ..uitgesteld O.NA 7—Stolwijk 3 5—1 O.8.V. 5—Haastrecht 3 4—4 Gouda 7—Olympia I 9—2 3e klasse E: OJ4JL. 8Voorwaarts 2 6—1 Groeneweg 3Nleuwveen 3 48 BONDENWEDSTRIJDEN TE GOUDA. De Haagsche Voetbalbond winnaas. OVH—HV-B1—4 D.VJS.R.VJ31—1 R.V.B. wint met strafschoppen. R.V.B.H.VJB0—1 AMMERSTOL I KAMPIOEN G.V.B. Ammerstol. Zooals reeds gemeld ver sloeg Nieuwerkerk I Gouda III op eigen terrein met niet minder dan 4—O, met het gevolg, dat Ammerstol I den kam pioenstitel van dan Goudschen Voetbal bond verkroeg. In 1932 opgericht, behaalde A.V.V. twee jaren daarna het kampioenschap van de tweede klasse, om nu in het bezit te komen van de gouden medaille. Een prostatie, die alle lof verdient. Toen de tijding kwam, dat Gouda III had verloren, wilde niemand bet geloo- ven, doch spoedig werd de tijding tele fonisch bevestigd. Onmiddellijk belegde het bestuur een vergadering om een feest avond te organlseeren en toen de voor- titter, do hoer P. 8 tig ter, om acht uur de avond, welke ln het Gebouw, hetwelk in middels feestelijk was versierd, opende, was dit geheel gevuld. Burgemeester Kooiman complimen teerde als eere-voorzitter de vereenlging met het behaalde succes en wilde haar daarvoor gaarne hulde betuigen. Het is f jaren geleden, aldus spr. dat de voetbalvereenlging te opgericht. In die pe riode heeft zij een neer belangrijken weg afgelegd. Het resultaat is meer dan schitterend geweest Spr. hoopt dat het spreekwoord Noblesse oblige (Adeldom verplicht! ook op de vereenlging /hn toepassing aal zijn. Voorts wilde spr. Wet seggen, dat de G.V.B. niet hoog ge- ftoeg staat doch wel wil hij opmerken, •fet AJ3.V. hi den K.N.VB. meer onder 9e menachan zal komen, die bevoegd zijn WEERBERICHT. Het dunne pijltje geeft de stand van den vorlgen dag aan. Naar waarneming in den morgen van 10 Mei. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwakke tot matige, veranderlijke wind; later uit Zuidelijke richtingen; zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring; kans op regen of onweer; iets zachter. Waterstand: Schoonhoven hg. water 4 45 uur, 144M Keulen stand 3.53 M.. val 0.12 M Maastricht 8 Mei 42.31 M., val 0.05 M, Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 60 graden Fahrenheit. Maandag 10 Mei: Op 3 48 M., on- 3 der 8.06. Eerste Kwartier Maandag 17 Mei. te oordeelen over 't spel. Beoefening van de sport wil niet alleen zeggen de spie ren stalen, de longen oefenen ana, doch ook heeft zij een geestelijke uitwerking In de sport behoort men zich als „gent leman" te gedragen. Daarna wenschte spr. ook het bestuur en de gemeente Ammerstol geluk. Met de hoop. dat de vereemging in den K.N.VJ3. op haar plaats zal zijn, besloot burgemeester Kooiman. De voorzitter dankte den burgemees ter voor zijn rede en voor de morite, die hij rich getroost heeft om naar hier te komen. Hiema sprak de heer P. Stolker, na mens de vereenlging te Bergambacht Even plotseling als het bericht te Am merstol gekomen was, even plotseling kwam het bericht te Bergambacht. On der aanbieding van een Dloemenruiker bood spr. zijn felicitaties aan. Daarna bracht de voorzitter het elftal hulde, waarna de aanvoerder, de heer J. v. d. VUes, de bloemenkrans werd om gehangen. welke met een dankwoord werd aanvaard. De heeren Hueting en Visset boden daafna hun geiukwenschen aan. Als pen ningmeester deed de heer Hueting nog een beroep op aller medewerking, zoo wel moreel als financieel. Het promovee /en naar den KJ4.VH. houdt in, aldus spr., dat we in de eerste plaats een groo- ter terrein moeten hebben, doch gezien de saamhoorigheld vertrouwde hij, dat dat doel ook bereikt zou worden. Als afgevaardigde van de vereenlging Groot-Ammers kwam de heer Bouter zijn geiukwenschen aanbieden. Hierna interviewde de heer Hueting op aardige wijze den aanvoerder en stelde hem o.a. de vraag, hoe deze dacht over de plaats, welke AS.V. in de 4e klasse van den K.N.V.B. zal innemen, waarop deze antwoordde, dat als de spelers trouw opkomen, zeer zeker zal blijken, dat zij volkomen in de 4e klasse thuis hooren. Vervolgens wenachte ook de heer W den Hoed als aanvoerder van een lager elftal zijn collega geluk, terwijl als man langs het lijntje de heer A. Brand zijn geiukwenschen aanbood. Nadat nog enkele voordrachten waren gedaan en de elftalcommissie dank ge bracht te, sloot de voorzitter het officl- eele gedeelte en werd overgegaan tot het leestbal. Tijdens het bal verscheen de heer W. Malton, trainer der vereenlging Ook deze had dankwoorden voor het werk. dat hij voor de vereenlging heef! gedaan, te aanvaarden. Tenslotte arri- r#erde een bloemenmand van de vereenl ging „Stolwijk". Giessen-Nieuwkerk. De uitslagen der voetbalwedstrijden op het terrein van P.V.V. alhier zijn als volgt: Voor de laat ste ronde van het zilveren-b&ltoumool: P.V.V.—UJ4.0. 4—6 (UNO. lste prijs, P.V.V. 2e prijs); D.O.S.—Gore. Boys 32 (D.O.S. 3de prijs). Vriendschappelijke wedstrijd P.V.V.— Gorcumsche scheidsrechters 1—8. De wedstrijden op 15 Mei zijn Inge deeld als volgt: P.V.V. ID.J.S. 2 te Gorinchem (scheidsrechter W. L. Huiser). H.B.8. I—D O S. 1 te Schelluinen scheidsrechter W. J. Vernooi) Dalem 2—Vuren 2 (scheidsr. B. Beksh f promt blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HÓLLAND EN UTRECHT, Schoonhovensehe Courant MAANDAG I» MEI 19*C 'o'oJr Werkverschaffing ra den geeden zin dea woords. De uitbreiding van de aigem beg raaf- pteate te Schoonhoven en de daarmede ver band houdende werken vormen 'n uitste kend object van werkverschaffing, waar mede onze werkloozen ongetwijfeld voor zeer geruimen tijd gebaat zuilen rijn, ook ate streks —naar te hopen te —de aan voer van zand nog eens zooveel vlotter zal gaan. dat een grooter aantal perso nen tegelijkertijd te werk kan worden gesteld. Tot nu toe wordt namelijk door de geringe zandaanvoer het werk ernstig belemmerd. De zandschippers werken ook in werkverschaffing en om te voorko men, dat hun verdiensten het naar hun standaard loon bepaalde maximum zullen overschrijden, te voor de schippers een regeling getroffen, die hen slechts toe staat, een beperkte hoeveelheid te bag geren. Zoodoende zijn heel wat zand- sehippem noodig meer don er op het den weg. Op het zand. dot daarvoor >s gebruikt, werd een laag grond aange bracht, waarop gras is gezaaid. Het mooie stuk grond, dot op deze wijze te verkregen, wordt van het woon wagenkamp en van den aeg afgeschei den door een greppel en een hek van betonpalen, die in de werkverschaffing zelf worden gemaakt. Deze afscheiding zal worden voortgezet tot aan het ter rein der houtzagerij, aoodat een keurig geheel wordt verkregerf. dat een scherp contrast maakt met den vroegeren, slor dige» toestand in dezen boek. Het woonwagenkamp heeft eveneens een beurt gekregen. Het te nu een goed afgezet, vierkant terrein, dat met pain wat is verhard. Er is ge zorgd voor waterafvoer naar den grep pel en voorts is een afvaiktet geplaatst er tenslotte het gras weer op te brengen. Er is zoodoende een zeer geschikt ter rein entstaan. op gelijke hoogte van den loswal en van den weg, wat straks het werk niet weinig zal vergemakkelijken, doordat men het zand en eventueel an der materiaal langs den koristen en ge- makkelij ksten' weg kan vervoeren. Bo vendien kan deze aanlegplaats later uit stekend dienst doen voor kleine vaartui gen, ais jachten enz., daar toeristen bijv. van hier heel gemakkelijk in de stad kunnen komen. Vermeldenswaard is nog, dat de stoot- paien van de aanlegplaats zijn gemaakt uittwee gebroken ducdalven, die vakkundig in vieren zijn opgezaagd en verwerkt tot onberispelijke palen. In dtt verband zij opgemerkt hoe op even lof waardige wijze gebruik is gemaakt van het rijs, dat afviel bij het snoeien van de boomen op de Haven: men maakte er 1300 bossen van, die straks goeden dienst zullen doen voor oevervoorziening. Zoo zijn er nog tal van groote en kleine kar weien, waardoor arbeidsloon in de plaats oogenbhk beschikbaar zijn om het werk op voile kracht te kunnen aanpak- ken. 0 Intusschen mlt voorloopig reeds heel vat arbeid te verrichten, want behalve de verplaatsing van het zand, e er zeer veel bijkomend werk, werk van aüerlei slat en hoofdzakelijk van voorbereiden den aard. Juist daarbij komt het speci aal karakter van de werkverschaffing bijzonder tot uWmg. Men* roeit er met de riemen, the men heeft, verdeelt den ar beid zoo gunstig mogelijk over de be schikbare klachten, koopt weinig mate riaal en maakt zooveel mogelijk zelf Itet en een W.C. gemaakt, die, ook alweer in de werkverschaffing,Spelde degelijk en netjes zijn uitgevoerd en groen geschil derd. Een groot werk was het maken aan een f linken dte siin uitgevoerd, behoort de ophoo ging van den weg, die van de Veer poort onder langs de begraafplaats leidt naar de graanmate rig (de voormalige houtza- Die weg is daardoor veel verbe- twti. Tevens te de breede. rommel'ge sloot, die tusschen dezen weg en de be- greafpiaats liep, reed6 voor het grootste gedeelte gedempt en getij* gemaakt nM achter het zwembad. De plattegrond, dien wij hierbij plaatsen, te een repro ductie van een teekening van den ge meente-architect. Ze geeft een overzicht van deze geheeie werkverschaffing en laat zien, dat de losplaats gunstig is ge legen, recht tegenover den groofcen, te dempen put. Een groot stuk van den uit- geholden rivieroever moest daartoe een fhnk eind worden opgehoogd. Het werd van een stevigen dam wand voorzien met 7 stootpalen. Het heete werk is met zorg uitgevoerd, waardoor men nu de be schikking heeft over een prectische aan legplaats. Van het daarachter gelegen stuk uitef^- waard is het gras aan zoden afgestoken: men hoogde het terrein toen met zand •v bedekts jfc mat grond en bagger» om treedt van aanschaffingskosten. Den meesten arbeid bij deze schaffing vergt ongetwijfeld bet dempen 1 den grooten pui, waarvoor heel wat zand noodig zal rijn- Op de kaart te slechts een deel van de zen put als zoodanig aangegeven. Hij loopt namelijk verder in een bocht ach ter het bestaande kerkhof om en dat ge deelte vindt men op den plattegrond als de uitbreiding der begraafplaats ver meld. Dat stuk moet dus zeer ver wor den opgehoogd. Het zal den geheeien hoek tusschen de tegenwoordige be graafplaats, den Wal en desi Lekdijk kte „Pop") vu Hen. Voor het overige wordt van den put «en vlak terrein gemaakt, dat nog geen be paalde bestemming heeft. WeiHcbt aal het voorloopig als weHand worden ge bruikt. Het zou, als er gegadigden voor varen te vinden, een uitstekend indus trieterrein kunnen worden, practised ge legen, met een directe verbinding naar de Lek. Maar hard gaat het met de in- rtmftinlinitiii kma gBfaQQaftgWI nog met In elk geval zal het ruime terrein van heel wat meer waarde zijn, dan de doel- looze put, zooals deze er nu ligt. Een ander onderdeel* van het werk vormt de verbetering van het haventje dat achter de houtzagerij om loopt en dat den naam van de Kil draagt. (Niet te verwarren met de put, waaraan in de wandeling doorgaans dezelfde naam ge geven wordt). De haven te op het oogenblik zeer ondiep. Men denkt er minstens een paar duizend kub meter bagger uit te halen, de rietpartijen langs de kant zul len verdwijnen en er is reeds een begin gemaakt met het aanbrengen van een beschoeiing, waartoe het heiwerk met de hand wordt verricht. Bij de houtzagerij wordt een afsluit- kade aangelegd als afscheiding tusschen den te dempen put en de haven. Komen wij tenslotte nog even terug op de uitbreiding van de begraaf- die van het omvangrijke werk het voor naamste deel vormt, omdat aan die ver grooting inderdaad behoefte bestaat. Het nieuw aan te leggen gedeelte op de kaart vergelijkende met het bestaande kerkhof, ziet men welk een flinke ruimte aan de begraafplaats zal worden toegevoegd. Het nieuwe gedeelte zal zich van het oude onderscheiden door een moderne ren aanleg. Moet men thans op het kerkhof vaak over verschillende graven heenloopen en althans over het gras om een bepaalde rustplaats te berei ken, op de uitbreiding zullen de graven, zooals de kaart laat zien, twee aan twee komen te liggen, waardoor elk graf van het pad uit te bereiken zal zijn. Er komt een breeder middenpad en de beplanting met boomen en heesters, zooals die thans het kerkhof omzoomt, zal om het nieu we gedeelte worden voortgezet, ook langs den Wal (tegenover den Kortedijk), waar de bestaande, hooge kade. natuurlHk ««- valt Goede leiding. - schaffingen minder goed verzorgd is dan hier. vormt de schaffeelegenheid. De keet van „gemeentewerken", welke vroe ger was geplaatst op het} terrein achter de gasfabriek, is in vervcjerbare schotten later altijd gebruikt. Men vindt er nu een behoorlijk schaft lokaal in met tafels eh banken, voorts een paar bergplaatsen voor materiaal en een kantoortje voor den uitvoerder van het werk. den heer P. de Leeuw den Bou ter, die door de vele en ingewikkelde voorschriften, waaraan de werkverschaf fing gebonden is. al evenveel administra tieve als technische zoi^gen aan het hoofd heeft, hoewel de laatste talrijk zijn en van zeer uiteenloopenden aard. Zonder rijn veelzijdige ervaring zouden dan ook vete vraagstukken, zooals ze zich bij een werk als dit dagelijks voordoen, niet zoo vlug en practisch zijn op te lossen. Van het gemeentebestuur is het wet houder S. van den Oever, die de belan gen van de werkverschaffing behartigt en wei op een wijze, welke de waardee- rtng verdient niet alleen van aüen, die erbij betrokken zijn, maar tevens van de geheeie gemeente, aangezien om meer dan één reden deae werkverschaffing valt te verkiezen boven steunuitkeering «onder meer. Het ontwerp en de leiding van het werk gaan uit van den gemeente-archi tect, den heer D. Visser, die er achter de schermen reeds zeer veel arbeid aan heeft gehad, voordat de ontvangst van de toestemming uit Den Haag het sein was voor den aanvang. Er zal van zijn bekwaamheden en toewijding nog veel worden gevergd, eer het werk zal zijn voltooid. Hoe lang en boe veel? Wanneer dat zal zijn, zal voor het grootste deel afhangen van den zand aanvoer. Tot n« toe is afwisselend een 10- a 20-tal arbeiders tewerkgesteld, doch als het gemeentebestuur erin mag slagen, aan den belemmerenóen invloed van de bepalingen omtrent de zand- schippMfcte ontkomen, dan zal dat aan tal spoeaig aanzienlijk stijgen. Als van den ^anvang af geregeld op volle kracht had kunnen worden gewerkt, zou de vol tooiing van het plan vermoedelijk onge veer een jaar hebben geëischt. Hoe lang bet gebrek aan zand en andere tegen slagen, zooals hoog water e.d., den duur zullen verlengen, dienen we af te wach ten. Vermoedelijk zullen daardoor ook de koeten de begrooting wel f 46500 ge raamd de begrooting wel overschrij- Stapelloop. Alblasserdam. Van een der hellingen der scheepswerf voorheen Jan Smit Czn. is met goed gevolg fce water gelaten een .,£talen aeemotontraehtpehip voor de alge- n]ffene vrachtvaart. Het schip werd ge bouwd in opdracht van de heeren Let- tinga en Sjouwke te Heemstede en heeft de volgende hoofdafmetingen: lengte 48 M.. breedte 8.30 M holte 3.55 M. Het laadvermogen bedraagt 630 ton dead weight. De voortstuwing zal geschieden door middel van een. 400 480 P K. Deutz compressorlooze Dieselmotor. Voor de aandrijving van de dynamo alsmede van de electrische lieren en voor de verlich ting wordt nog een hulpmotor van 36 P.K. aan boord geplaatst. Gevonden: een alpinomuts, een por temonnaie met inhoud. Bij den heer van Drongelen, rijwielhandelaar aan de Hoo- gendijk is komen aanloopen een Duit- sche herdershond, geel met zwart dek, reu ofigeveer 3 jaar oud. Kath. Dem. Partij. Gouda. Begunstigd door vrij goed we der. heeft het district Zuid-Holland van de Katholiek Democratische Party op Hemelvaartsdag in den tuin der Socië teit „Ons Genoegen" - een gewestelijke landdag gehouden, waar gesproken werd door het Tweede Kamerlid mr. Pijjs M. Arts. die een levendige critiek uitoefende op het beleid der regeering-Colijn, wier voortdurend streven naar aanpassing steeds meer landgenooten in nood ge bracht heeft. Ook hekelde spr. de hou ding der R.-K. Staatspartij, die dit alles- heeft gesanctionneerd. De financieele toestand, waarin ons land verkeert, wordt niet rooskleurig ge noemd. doch spr. wees op een jongste verklaring van mr. Trip, den directeur van dè Nederlandsche Bank, die zei. dat deze bank de toevloed van het goud niet verwerken kan. Spr. deed een beroep op zijn asuditori- um om bij de komende verkiezingen voor een andere regeering te zorgen en de candidaten der K.D.P. te 1 Nadat ook de heer P. G. van Uit Haarlem, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, nog het woord ge voerd had. sprak de partij-secreteris.de o "w "«".tï Den Haag. die _-.uog*aamnng met er met nadruk op te wijzen, dat deze verkiezingsstrijd gevoerd dient te worden met een hoog ideaal en nobele middelen. Alleen dan zal de zegen van God daarop verwacht kunnen worden en zal men voor Hem en de menschen verantwoord zijn. Ten onrechte maakt men de K.D.P. verdacht aldus spr. als een com munistische organisatie of als niet goed katholiek. Het tegendeel is waar. De K. DP. betuigt eerbied aan de geestelijkheid en wekt op tot trouwen dienst in de kerk. Maar de kerk behoort zich buiten het politieke leven te houden, omdat zij daartoe niet competent is. Tegen de po litiek der R.-K. Staatspartij stelde spr. die van de Kath. Dem. Partij en spoorde zijn toehoorders aan tot intensieve actie in de aanstaande weken. Op deze goed bezochte landdag waren vertegenwoordigers uit heel Zuid-Holland aanwezig, o.a. uit Gouda, Haastrecht, Reeuwijk Woerden, Boskoop, Waddinx veen, Schoonhoven. Leiden, Leidschen- dam. Veur en uit Haarlem. Nat. concours van „De Bazuin". Gouda. Op Hemelvaartsdag heeft de Christelijke muziekvereen. „De Bazuin" ter gelegenheid van haar 10-jarig jubi- l°urr - ionaal concours gehouden op oe *en aan den Bodegraaf- schen straal Na een welkomstwoord van den voor zitter van het concourscomité, den heer P. J. Kolijn, heeft burgemeester E. G. Gaarlandt de opeftingsrede gehouden, waarin hij hulde bracht aan de jubilee- rende vereenlging en haar dirigent, den heer J. P. Oskam. De burgemeester be groette de deelnemers uit andere steden en sprak den wensch uit voor een wel geslaagden dag. De jury bestond uit de heeren J. B. Th. Spaanderman, Den Haag; J. P Os kam, dir. „De Bazuin", Gouda, en Tho mas Knijf, leeraar Kon. Conservatorium, Den Haag. Van de uitslagen vermelden wij: Dameskoren. 4e afd. Vianen's Dames koor, Vianen 326 punten le prijs. Dameskoren eere-afd. „Zang en Vriend schap", Gorinchem 318 p. le prijs. Mannenkoren 3e afd. „De Lofstem", Gouda 290Vi p., 2e prijs. Gemengde koren, eere afd. „Euterpe", Gouda 302 p. le prijs. Kinderkoren 3e afd. „Stolwijk" te Stolwijk 305 p. le prijs. Inbraak. Gouda. Dinsdag, laat in den avond, hebben onbekenden zich toegang vpr- schaft tot de cantine ivelke staat op het V.A.V.-terrein aan den Graaf Florisweg op den hoek van den Bodegraafschen straatweg. De inbrekers hebben de snoe perijen welke aanwezig waren, aange sproken, doch geld was er niet. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. In de „Kleine Betuwe". Haastrecht. Het was Donderdag weer een ouderwetsche drukke dag in „De Kleine Betuwe". Des middags kwamen al vroeg uit alle richtingen bezoekers op dagen, waardoor de speeltuin weer zijn oude aanzien herkreeg. Het was druk met de wandelaars die zlph verlustigden in de bloeiende tuinen en zich met da

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 5