lienst BESCHAVING. De fclo# [Schoonhoven trecht Gemengd nieuws Buitenland nhoven prijzen trecht X. JWfcO teM.(joe(U Aspirin J M MEI 1931. TWAxvLF bladzijden. No. 7*10. WOENSDAG 19 MEI 1937 Haar man Hat aeherlieht brandde nog. Bi 1937. en kMEIDE. K. r) 30 en Relaas van een landbouwer. AMEIDE. WARBIN De oorzaak. dat garagehouder deelde mede, men de kort snel- Hoek van der pro- lei 1937. KONING CHRISTIAANS REGEERINGJUBILEUM. DE OCHTENDRIT TE PAARD GING DOOR. Koning Christiaan X van Denemarken heeft Zaterdag onder buitengewone be langstelling van alle lagen der bevol king en van de andere koninklijke fami- lies zijn 25-jarig regeeringsjubileum ge vierd hij die den kele reis our. 2.3a 2.15 2 10 2.05 2.- 1 45 1.35 1.— n.m. 3.— 2.55 2.50 2.45 Toen de auto op den kant was ge bracht, heeft men onmiddellijk een on derzoek naar de oorzaak ingesteld. Hierbij bleek, dat de rechter trekstang van de stuurinrichting was gebroken. De garagehouder deelde mede, dat men waarschijnlijk met een oude breuk in de stang te doen heeft Mede door het feit, overladen was, is deze geweest, dat de stang gezondheid R dam Jen, Brillen •gt U onze Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag Prijs bii vooruitbeta ling- voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25 p. poet 1.50 Met verzekering 15 cents meer elke regel plaatsing tentiën i plaatst De met zijn resp. 18- en 17-jarige zoons M. en A. Jongejan uit 's-Gravenzande, de 26- jarlge F. v. d. Bos, eveneens uit ’s-Gra venzande. en zijn 26-jarige verloofde, mej. G. de Rooy, uit Honselersdijk, en de 29-jarige mevr. H. MeulwljkWils uit Hoek van Holland. Het gezelschap kwam uit Lunteren, waar het den landdag van de N.S.B. had bijgewoond De heer Jongejan was car- rosseriemaker. Hij was een bekende fi guur te ’s-Gravenzande en bekleedde 'n functie in de NSB. Hij laat een vrouw en drie jonge kinderen achter. Zijn om gekomen zoons waren tuinders. De heer F. v. d. Bos was als schilder werkzaam in de zaak van zijn vader te ’s-Gravenzande. Mevr. MeulwljkWils uit Holland had twee kinderen, bevindt zich op zee. Vooral in 't-Gravenzande, waar vier der slachtoffers woonachtig waren, maak te het ontzettende ongeluk diepen in druk. De eerste, die het ongeval heeft opge merkt, was de schoenwinkelier Raap horst, te Alphen woonachtig. Hij fietste in de richting van de kom van de gemeente Alphen. De weg is ter plaatse vrij breed; er staan geen hoo rnen. ning Haakon van Noorwegen waren reeds Vrijdagavond in de Deensche hoofdstad aan gekomen, om deel te nemen aan de feestelijkheden. Van alle openbare gebouwen en van leer vele particuliere huizen te Kopen hagen waren de vlaggen uitgestoken, ter wijl de geheele stad ter eere van het heuglijke feit versierd was. De eerste grocte verrassing voor de in woners en de bezoekers van de Deensche hoofd stad was, dat de koning ook op den dag ▼an zjjn 25-jarig regeeringsjubileum den gebruikelljken ochtendrit te paard door de straten der stad maakte, zonder eeni- ge begeleiding. Aan alle kanten werd de populaire vorst hartelijk toegejuicht en de toe juichingen groeiden aan int een ovatie, zooals Burgers E.N.R., Magneet, Veeno, Simplex, Fongers, enz. Steeds in voorraad bij J« K. SNOEI Stadhuisstr. 7—9, Schoonhoven Tel. 131 specialen kerkdienst namen de koningen van Zweden en Noorwegen, de groothertog en groother togin van Mecklenburg, de prinsen Geor ge en Christophorus van Griekenland en alle overige vorstelijke gasten deel, als mede de leden der regeermg en verte genwoordigers van de weermacht. Kopenhagen en heel Denemarken heb ben verder met groote opgewektheid de feesten ter gelegenheid van dit vorstelijk jubileum gevierd. Met touwen en palen heeft men al lereerst getracht de auto, welke op den kop in het water lag, te kantelen, maar dat gelukte niet zoo gemakkeljk. Toen men zoover was, dat twee portieren vrij kwamen, is Vergeer in t water gespron gen en deed pogingen deze te .openen. Eindelijk wist hij het voorste portier open te krijgen. Vijf inzittenden lagen op elkaar ineen hoek gedrongen. Pas toen de auto met een kraan wagen op den kant was ge trokken, kwam men tot de ontdekking, dat er nog een zesde slachtoffer was. Het horloge van een der mannen was stil blijven staan op kwart voor één. Op dat tijdstip moet het ongeluk dus ge beurd zijn. Dat geen der inzittenden uit den wagen heeft kunnen komen, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat er bijna geen ruimte is geweest om zich te kunnen bewegen. De lijken werden per. vrachtauto over gebracht naar de ziekenbarak in Schoolstraat. De namen der slachtoffers zijn: 40-Jarige bestuurder G. Jongejan toen hij van zijn rit terugkeerde op het plein voor de Amaliaburcht. De muziek van de lijfwacht weerklonk. Allen ont blootten het hoofd. Saluutschoten wer den gelost en alle kerkklokken beierden. Het Deensche kroningsfeest was begon nen. Koning Christiaan verscheen met de koningin en met de koningen van Noor wegen en Zweden op het balcon om een' zanghulde in ontvangst te nemen vervolgens begonnen de recepties. Aan een De bombardeering en verwoesting van de open en niet verdedigde Spaansche stad Guernica door vliegmachines van Francos strijdmacht, heeft in de geheele wereld diepe verontwaardiging gewekt en In Engeland en Amerika is daaraan in het openbaar uiting gegeven. Het van- dalenwerk heeft ook verdedigers gevon den en wel in Duitschland, waar het militaire weekblad schreef: „Geen enkele staat is op het oogenblik in staat af te zien van een bombarde ment van open steden, hetwelk tot nog toe in strijd was met het volkenrecht. Immers, indien men daarvan afstand zou doen, dan zou men het doel van den .oorlog daarmede benadeelen. Tot nog toe spaarde men het vijandelijk gebied voor zoover dit achter de frontlijn lag en men kon dit zonder bezwaar doen, omdat dit gebied practisch niet aan te vallen was. Maar de techniek heeft den volken het wapen der luchtvaart ge geven, waarmede men in oorlogstijd de volkshuishouding van den vijand achter liet front kan aanvallen." Het Duitsche blad blijkt dus de ver woesting van open steden goed te keu ren en het dooden van burgers achter het front te billijken als te behooren tot het oorlogsbedrijf. Het doet» denken aan de beruchte woorden van Maarten Roe- sunt: ^Branden en blakeren zijn het sie raad van den oorlog”. De Duitsche schrijver gaat nog verder. De oorlog, be toogt hij, zal in de toekomst niet meer uitsluitend gevoerd worden tusschen de legers, maar meer tusschen de geheele volkeren, het zal een economische kamp worden, waarin de honger en het ge brek tot de gebruikelijke wapens zullen gehoorzamen, er zal geen onder- id meer gemaakt worden tusschen Advertentiên1-6 regels f 1.80 jl meer f 0.20; derde halven prijs. Adver- worden gratis ge in „De Gorcumer”. NIEUWSHAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT I SCHOONHOVENSCHE COURANT I JTelef. 20. Tel.-Adrw: VannootmS. t W. N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. L i BONNE'S. die ..cn M» «dminietmli. opg.T.n TOor de Tempering, .ijn rotgeu, de rutgeetelde bepalingen legen enge,ellen .erwtad toot bedregen, gewaarborgd door de NIRUWE HAVBANK te Sobiedai 9000 600 a“lde“ b,J qn/j Ouldeo b,j rerliw Guld.» bij Gulden bij rerlie. An Gulden b,, rerlie, ran De a.mkord. moolin het ZVVV ongeaoluktheid. VVV owrhjden.JVU ran band ot roet, 4UV ran «n oog,lUV een dnim> OU ,e0 ,nd,rm ,jng„ bMi, dat de wagen breuk oorzaak brak. Bij het nader onderzoek is deze con clusie bevestigd. Deskundigen hebben vastgesteld, dat de breuk voor tweeder den oud was, hetgeen bleek uit de blauw achtige kleur van het staal, waaruit de trekstang is vervaardigd. Reeds ge rui men tijd moet de wagen met dezen breuk hebben gereden. Over een derde gedeel te van de breuk zag *t staal echter zil vergrijs en dit laatste moet dus voor de ramp, op de plaats zijn gebro ken. Vermoedelijk is er met groote heid gereden. Van het oogenblik af, dat de auto stuurloos werd, is hij gaan slin geren en op het linker weggedeelte ge raakt. Hadden er ter plaatse boomen gestaan, dan was hij ongetwijfeld daar tegen gebotst. zal U steeds by rheumatische pijnen en verkoudheid aanraden Aspirin te nemen. Hü zal er echter tegelijk toe zeggen, dat Aspirin alleen echt te met het -kruis. “TT PRODUCT VAN VERTROUWEN! Z •lullend varkrtJgbMr in huisje» met or*nj»-b»nd 30 tabl 75 et en oranje-aakjee van 3 tabl. 10 et. DROEVIG AUTO-ONGELUK TE ALPHEN A.D. RIJN. ZES PERSONEN" VERDRONKEN. Niemand r het ongeluk. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft een vreeselijk auto-ongeluk plaats gehad in den Hoorn nabij de Hoornsche straat te Alphen a.d. Rijn, op den Rijksstraatweg Alphen—Leiden. Omstreeks 1 uur is een personen-auto type 4-deurs Essex, vermoedelijk van 1928, komende uit de richting Utrecht, nabij de woning van den landbouwer Vergeer, in de links van den weg gelegen sloot gereden. Het ongeluk is door nie mand gezien, hoewel het op den weg vrij druk was. OPSTAND IN ALBANIË. VERZET’ ONDER LEIDING VAN OUD- MINISTER. In het Zuiden van Albanië is Zondag een oproerige beweging uitgebroken. Het Albaneesche persagentschap meldt dat een groep revolutionnairen onder leiding van oud-minister Ethme Toto, een officier der gendarmerie en een oud- kapitein, de stad Argyroqastro heeft bezet en de telefoonleidingen heeft doorgesneden. Een officier der gendar merie werd door de opstandelingen ge dood. De regeering te Tirana zond troepen uit, om den opstand te onderdrukken en volgens de latere berichten hebben de ze zonder veel tegenstand de in handen der rebellen-,zijnde plaatsen, ook Argyro- castro bezet. De regeeringstroepen gaan voort Toto te achtervolgen, die met de laatste opstandelingen poogt de grens te overschrijden. Het Albaneesche persbureau te Tira na deelde d.d. 17 dezer mede: De revo- lutionnaire beweging is volledig gebro ken. De regeeringstroepen blijven de re bellen achtervolgen. Uit documenten, ge vonden op gevangen genomen of ge sneuvelde opstandelingen, blijkt duide lijk, dat communistische drijverijen de oorzaak der beweging zijn. EEN NIEUWE REGIERING IN SPANJE. Largo Caballero vervangen. Zaterdag werd gemeld, dat Largo Ca ballero, de voorzitter, van den raad van een uitvloeisel van van onze beschaving! Men moet maar op het idee komen. Als dat waar is, dan zou men moeten vreezen, dat het ons zal gaan als het le gendarische land Atlantis, dat volgens de overlevering eenmaal gelegen heeft tusschen Amerika en Europa en dat ten onder zou gegaan zijn aan zijn te hooge beschaving. Intusschen is- de meening der Duit- schers, wat beschaving betreft, in korten tijd absoluut gewijzigd. Twintig jaar ge leden toen de entente deed wat de Duit sche schrijver thans beschaving noemt, namelijk geheel Duitschland uithonge ren, noemde men dat stelsel in Duitsch land barbaarsch en verregaand onbe schaafd. Men kan «r echter zeker van zijn dat bet artikel in het Militaire Weekblad in Duitschland door velen met instemming zal gelezen zijn en dat is het gevaar lijke. Men bereidt zich in Duitschland niet alleen voor op oorlog, maar op een vemietigingsoorlog en de geesten wor den daarmede thans reeds vertrouwd gemaakt. De landbouwer Vergeer, die zeer ver dienstelijk is opgetreden bij de reddings pogingen. deelde het volgende mede: Omstreeks één uur werd hij gewekt door een voorbijganger, die een auto in de sloot had zien liggen. Vergeer stelde met zijn knecht en enkele personen uit de omgeVlng terstond pogingen tot red ding in het werk, terwijl politie en dok toren werden gewaarschuwd. Door het openen van een duiker liet men de sloot zooveel mogelijk leegloopen. Vergeer be gaf zich daarna te water en wist na veel moeite de auto lag met de wielen om hoog de portieren te openen en ew vijftal personen pit den wagen te ha len. Bij het lichten van de auto door *n kraanwagen van de garage Boot, bleek dat zich nog een zesde persoon in den wagrn bevond. Hoewel dokter Hildernlsse getracht heeft, de levensgeesten op te wekken, kon hij bij allen slechts den dood con- stateeren. De namen der slachtoffers. ministers, de officieele Spaansche regee ring te Valencia, den president der re publiek het ontslag van zijn kabinet had aangeboden. President Azana was ter stond begonnen met het raadplegen der politieke leiders. Het aftreden van Largo Caballero schijnt eenerzijds veroorzaakt te zijn door de noodzaak de regeerlngsformatie krachtiger te maken, teneinde het hoofd te bieden aan een oorlog van langen duur en anderzijds door de jongste bot singen in Catalonië. Reeds Maandag had de socialist Neg- rln een nieuw kabinet samengesteld. Hij zeis is minister-president en minister van financiën en economie; de porte feuille van bultenlandschee zaken is in handen van José Giral. Het nieuwe kabinet bestaat uit socia listen, communisten, een linksch repu blikein, een lid van de republlkeinsche Unie, een Baskisch nationalist en een linksch Catalaan. De voornaamste wijziging is dat Ca ballero, de premier en del Vayo, de mi nister van buitenlandsche zaken (belden socialist), zijn vervangen. De troebelen te Barcelona en de on derdrukking van de anarchistische be weging kunnen als de oorzaak van den val van Caballero worden beschouwd. De anarche-syndicalistlsche unie heeft geweigerd mede te werken tot de vor ming van het kabinet Negrin. militairen en burgers, tusschen soldaten en vrouwen en kinderen. Men is geneigd zooiets een teruggang te noemen naar den tijd der barbaren, naar de bloedige uitmoordingen door Alarik, Tamarlink en Atilla, maar de hier bedoede schrijver heeft daarover een totaal andere meening. Men behoeft niet te trachten naar die meening te raden, want men zou nooit de zonder linge en verrassende oplossing vinden van den Duitschen auteur. Dat plat branden van steden en dat vermoorden ▼an vrouwen is volgens dezen schrijver het hooge peil Plots werd zijn aandacht getrokken door een rood lichtschijnsel in de sloot, welke voor het erf van het woonhuis van Vergeer Is gelegen. Hij stapte van zijn flets af om zich van een en ander op de hoogte te stellen. Tot zijn grooten schrik zag hij wielen boven het water uitsteken. Er naderde een auto en beduidde den chauffeur te stoppen, daaraan onmiddellijk voldeed, auto wat naar den kant van den weg reed om door middel van de koplam pen te zien of er een. auto in de sloot lag. En dra werd het vermoeden zeker heid. Toen gingen beiden hulp halen. VERGADERING ANTI REVO- LÜTIONNAIRE PARTIJ. Minister de Wilde spreekt. Het bezoek van minister J. A. de Wilde aan Schoonhoven, heeft Vrijdagavond, toen hij in de Gereformeerde Kerk sprak voor de Anti Revolutlonnaire partij, flinke belangstelling, zoowel uit deze gemeente als wuit de omgeving, getrol»- ken. De bijeenkomst werd geopend door den tweeden voorzitter van de kieskring centrale, ds. Broekstra van Rijnsburg, die inzonderheid den minister harteUJk welkom heette en gewaagde van de lief de, die een groot deel van het volk hem toedroeg en van de zegen Gods, die de minister op zijn werk heeft mogen ont vangen. De vergadering was na het zin gen van psalm 89 vers 8 met gebed door ds. Broekstra geopend, waarna deze Ps. 99 had gelezen. De eerste spreker was ds. G. Alers, met het onderwerp „In het strijdperk”. Spr. wees erop, dat er een felle, zeer belangrijke strijd voor de deur staat en spr. betreurde het, dat men zoo gauw ge neigd is te vergeten wat de kopstukken vap de A.R. partij in de vuurlinie te ver duren heeft en welk, een groot voor recht zou het niet zijn, aldus spr., als de breede ProteëiMtfclfe groepen gingen voelen .dat zU bij elkaar hoorden en sa- menwerkten tegen ongeloof en revolu tie. Het is hard noodig dat het volk ach ter Colijn en zijn mannen gaat staan, om hen te steunen, een groote christe lijke groep te vormen naar de beginselen ▼an het woord der Waarheid. In tegen stelling hiertoe treft men overal split sing en verdeeldheid. Men verwijt de re geering schuldig te zijn aan overtreding van het tweede gebod, maar moeten dan alle andere groepen en overtuigingen in ons volk onderdrukt worden, teneinde daardoor hoogstens een geveinsde onder werping te verkrijgen? En welke kerk moet dan tenslotte zegevieren? Hoeveel beter ware het dat allen van gerefor meerde religie samenwerkten en achter de voormannen der AJL gingen staan, die naar de beginselen van het A.R. pro gramma steeds het gezag, de vrijheid en de eerbaarheid verdedigd hebben. Dit mag men toch wel in dank aanvaarden. Voor deze beginselen gaat men thans opnieuw het strijdperk in, met het aan gezicht naar God gericht. Het gaat er om om de hoogste goederen te bewaren, en daarmee hangen de vrijheid en de welvaart samen. Een weldaad is het in dit verband te noemen, dat wij bij de gratie Gods geregeerd worden door het huis van Oranje. Nadat rgezongen was psalm 33:7 kwam minister de Wilde aan het woord. Het wilde spr. voorkomen Hat het grootste gedeelte van ons volk onder den indruk is van de ernst van deze tijd. Zelden ii er zooveel belangstelling voor de ver kiezingen geweest. Het volk voelt dat *1 om ernstige problemen gaat Allerwege Is er spanning en vele landen hebben een andere regeeringsvorm gekregen. Daartegenover stelde spr. het program ma van de Alt partij dat in 1878 vast gesteld is en sindsdien bijna geen wijzi ging heeft ondergaan. Dit programma staat zoo vast, omdat het hangt aan Gods Woord. Bij andere partijen, die niet een dergelijke principe hebben, is dat anders. De gewijzigde houding SDXP. betreffende verschillende blemen, zooals het koningschap, bewijst dat duidelijk. Het gaat hierin in hoofd zaak om de bescherming van gezag en vrijheid. Volgens het A.R. program is de vorst er om het volk en regeert hij bij de gratie Gods en daar de overheden bij de gratie Gods regeeren en zich aan Zijn Woord moeten houden, kunnen wij tot hen gaan en zeggen: „Ontzie ons ge zin en wat ons verder dierbaar is om des Heeren wil". Er zijn namelijk grenzen, waaraan ook de overheid zich te houden heeft De A.R. heeft In moeilijke jaren moeten regeeren. Economisch en materi eel ging ons land achteruit, er kwam een

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1