I SCHOONHOVENSCHE COURANT hag! akje EEP >P EN 3TELS ZELLIG MODS, >OR WWIT NA 20 JAREN. ENBONS eral Buitenland NTOOR ÊRDE 'EN VAN II KI II lT 9 «ijn I agste prijzen J. K. SNOEI I Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam t) ACHT BLADZIJDEN. 69e JAARGANG. No. 7822. C en woonde De van K. EL. 978 fa- op het IJsclub- hoofdstad zich en overleed de derdom van n 30 jaar is est, waarvan d deze jaren ,r zijn beste een te te wil- an den hee» Graafstroom. gered. Hij ten aan zijn verleenden geplaatst in nzelfden da- en te Nieuw, even. i veet te een flink niemand duizenden den alle van een de uit de binnenstad gereden naar Amsterdam- Zuid. In het Vondelpark waren de rijen menschen ter weerskanten van den wes, zeer talrijk. De vorstelijke personen be gaven zich >e la a ting- Vinkel- en itscontróle ts nhouding in IEDER este lino- stad en elke win- gelmatige nimmer je". ij wielen nratiën van een nsas-City. eld in de maandag' 14 juni 1937 elk o regel meer plaatsing halven ten tién Worden plaatst in „De naar het Stedelijk Museum voorbeen bezichtiging van de fraaie col lecties van de verzameling Aziatische kunst. Mr. Westendorp leidde de Konin gin rond, de heer Th. van Erp begeleid de de Prinses en de. heer H. F. E. Vis ser gaf de Prins uitleggingen. Het be zoek duurde ongeveer een half uur. De rest van den rijtoer was een her haling van de steeds maar aanhouden de, geestdriftige toejuichingen en harte lijke hulde. Wilt u een goed en voordeelig rijwiel rijden? Koopt dan een Veeno-rijwiel! C snit te vredea lijn bij NHIHI VISST BUT 7-0 TEI» 1:11. SCHOONHOVEN Verschijnt:Maandag, V-oensdag en Vrijdag. Fnjs bij vooruitbeta ling; voor Schoonhoven per •naanden 1.25 p. poet 1. Met veriekenng 15 cents meer Majesteit toejuichten, keerden deze naar het paleis terug. Opening van de roei baan in het Boschplan. Bernhard had in de morgen- langdurig bezoek aan Artis ge- Advertentiën1-6 regels f 1.30 f 0.20derde prijs. Adver- gratis ge- 5 Gorcumer”. NIEUWSBLAD VOOR ZÖID HOLLAND EN UTRECHT J Telel. 20. Tel.-Adres; VanaootèB S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. L Het feest is voorbtj. Vandaag verlaat de Koninklijke fa milie de hoofdstad. Hedenmiddag zal zij met een extra-trein, die te 16 uur 10 van het Centraal Station vertrekt naar Baam reizen. leiding van die ook de Prins uren een bracht. 's Middags reden de Koningin, Prinses en de Prins per open auto naar de roeibaan in het vërmaarde Boschplan. De Koningin had zich namelijk bereid verklaard de nieuwe roeibaan te openen Prinses Juliana als Prins Bernhard waren daarbij tegenwoordig. De vrije Zaterdagmiddag was oorzaak, dat de route, welke de Koninklijke fa milie op haar weg naar de roeibaan af- 1 legde, met veel belangstellenden was af gezet. De Koninklijke familie reed uit in een open auto, voorafgegaan door burge meester De Vlugt en met het gewone ge volg. Te ongeveer kwart voor drie, kwam het hooge gezelschap aan de Boschbaan voor den ingang van de eere-tribune. Slechts een oogenblik duurde het ver blijf in de ontvangkamer. Onmiddellijk begaf het hooge gezelschap zich naar de tribune, waar het in de eereloge zitting nam. Dadelijk richtten alle aanwezigen zich op en zongen het Wilhelmus. Na de va- derlandsche hymne klonk driewerf een hartelijk hoera voor de Vorstelijke per sonen, waarna de burgemeester van Am sterdam een toespraak hield. de Oranjehulde op den Dam, - georganiseerd door het Centraal Comité van Oranje- en Nationale vereenigingen te Amsterdam. Meer dan tienduizend deelnemers deden met hun vaandels en vlaggen, muziek- en trommelkorpsen, aan die hulde mee en boven aller hoot- waren breede oranjebanden, naar kanten dwars over het middenvak den Dam gespannen, uitgaand van hoog-opgerichte geweldig groote kleurige kroon, midden op den Dam. De Koninklijke familie verscheen op het balcon, waarnp. de deelnemers aan de huldebetuiging vaderlandsche liederen ten gehoore brachten* Drie weesmeisjes en een weesjongen boden Koningin en Prinses bloemen aan en de kinderen kregen een plaats op het Paletsbalcon Alles bijeen vormde dit feest op den Dam weer een schoone Oranjehulde, die niet nallet, op allen, die er getuige van mochten zijn, een diepen indruk te ma ken. Zaterdagavond reed de Koninklijke fa- milie per auto naar den Stadsschouwburg. Langs den weg stonden duizenden jui- chend en wuivend; in de zaal waren fraaie versieringen aangebracht en de schouwburg bood met al de avondtoilet ten, juweelen en uniformen, een zeld- zaam rijken aanblik. De balletgroep van de Wagnervereeni- 1 ging bood een belangwekkend, en fraai programma: de balletten onder leiding van Yvonne Georgi; het Residentie-Or- kest speelde onder leiding van Ernest Ansermet. Nadat de Koninklijke familie te kwart voor elven op het Paleis was terugge keerd, werd om elf uur opnieuw uitge reden voor een autotocht, buiten het programma om, namelijk ter bezichtiging van de feestver lichting. De stad bood dezen mooien koelen avond een record-feestdrukte, er waren wellicht honderdduizenden op de been te midden van de versieringen en verlich tingen en toe# de hofstoet, voorafgaan door 12 motoren van de politie, zich on der deze enorme massa een weg baan de, sloeg de feestvreugde om tot een hoog oplaaiende geestdrift, een ware cli- aan het einde van dezen fraaien Beter dan alle anti-communistische en Anti-bolsjewistische propaganda werkt hetgeen Rusland te zien geeft na de 20 jaren dat het aan dit bewind is over geleverd. Wij hebbeiO hierbij niet het oog op de nieuwe doodvonnissen, welke weder voltrokken zijn aan een aantal hooggeplaatsten, die niet meer in den smaak vielen van den dictator Robes pierre Stalin, ook niet op de tallooze executies, welke daaraan zijn voorafge gaan en welke nog zullen volgen, want dat schijnt onverbrekelijk te behooren bij elke revolutie en bij eiken dictatuur. Een dictator, die door het uitoefenen van een schrikbewind aan de macht is gekomen, schijnt van dat oogenblik af te worden gegrepen, hetzij door angst om zijn geusurpeerden positie te verlie pen, hetzij door de begeerte om zijn macht uit te breiden of die te misbrui ken. Wie zonder verantwoording schul dig w zijn, kan beschikken over leven en vrijheid van zijn medemenschen, blijkt weinig en tenslotte geen het minste waarde te hechten aan dat leven of die vrijheid der aan hem onderwor pen burgers. Dit moge een heilzame vrees en af teer brengen aan hen, die voor een com munistische overheersching belangstelling hebben, maar van nog grooter beteeke- nis is, dat Rusland na 20 jaren bolsje wistische fllgeering, nog steeds niet to staat is te voorzien in de allereerste le vensbehoeften van het volk. Het Russi sche emigrantenblad „Golosz Rossi” (De Stem van Rusland) heeft uit het onge lukkige land een aantal berichten ge kregen over de allervreeselijkste hon gersnood, welke op het oogenblik heerscht aan de Wolga, in een streek zoo groot als Duitschland. De regeert r- houdt dat geheim en in Rusland weet, buiten de geteisterde streek, iets, dat daar menschen bij sterven wegens gebrek aan voedsel. Door de heete zomer van het vorige jaar zijn in een aantal (vroegere) gouvernemen ten de oogsten mislukt en er is geen graan en dus geen brood, er zijn geen aardappelen, geen groenten; het bitter weinige, dat de aarde opleverde, is door de regeering in beslag genomen als be lasting in natura. Niets werd den be woners gelaten en over het lot der honderdduizenden, die zonder voedsel zijn, bekommerde de regeering zich even weinig als om het leven der mannen, die telkens door een schijnrecht- bank "worden ter dood veroordeeld en die steeds alles en meer bekennen dan men hun ten laste legt. Ja, de regeering doet toch iets. Voor een bevolking van ongeveer 80.000 men schen stelt zij meel beschikbaar, name lijk 50 ton. Sinds October moeten de bewoners 40 en 50 KAL loopen om 2 kg. brood te halen en daarvoor moeten zij dan uren lang in de rij staan. Eenmaal werd Rusland genoemd graanschuur van Europa”, dat was den tijd toen het volk evenmin als nu eenige schijn van vrijheid bezat, toen het ook zonder vonnis naar Siberië of naar het schavot gebracht kon worden, toen het ook belasting moest betalen tot de uiterste grens, toen het ook on* derdrukt werd, alles evenals nu, maar toen het althans eten had en kleeding. Ook onder de czaren kwam wel hon gersnood voor ta streken, waar de oogst mislukt was, maar onder dat bewind werd tenminste hulp verleend. Nu heb ben de goed doorvoede heeren is Mos kou andere zorgen dan het leven eenige tienduizenden landgenooten. Dagen, vol afwisseling en vol geestdrift houwers, waren op de expositie drie kunstwerken tentoongesteld, om. door inzending uit openbare en particuliere verzamelingen. Hare Majesteit werd aan den Ingang ontvangen door het bestuur van „Arti”, met prof. Huib Luns als voorzitter. Een dochtertje van prof. Luns bood de Ko ningin bloemen aan. De voorzitter leidde Hare Majesteit naar de kunstzalen. Met een groote be langstelling bezichtigde Zij de kunstwer ken der voorname expositie. Het bezoek vorderde drie kwartier. Te kwart over zes geschiedde onder veel belangstelling van de zijde van het pu bliek via het Rokin de terugkeer naar het Koninklijk Paleis. ■rijtoer door Amsterdam-Noord. Vrijdagmiddag om drie uur is de Ko ningin, onder groote belangstelling van *t publiek, dat zich bij duizenden op den Dam en langs het Damrak had opgesteld per auto met gevolg en voorafgegaan door den burgemeester, uitgereden voor een bezoek aan het stadsdeel van Am sterdam, gelegen benoorden het IJ, een gedeelte, zoo open en landelijk, dat men er de nabijheid van de groote stad zou vergeten. Toen de Koningin, naast wie mevrouw Van LoonEgidius was gezeten, met een veerpont het IJ was overgestoken, reed zij langs Valkenweg, Meeuwenlaan, den Nieuwendammerddijk naar Durgerdamen Ransdorp. Hare Majesteit genoot van het prach tig Hollaadsche polderlandschap in vol len hooitijd. In Durgerdam, het aardige dijkdorp, hadden vele bewoners zich langs den dijk opgesteld. H.M. beant woordde de groeten, die de bevolking haar bracht, met vtiendelijk handge- wuif. In Ransdorp werd even gestopt om een groepje schoolkinderen gelegenheid te geven aan de Koningin een ruiker van oranje bloemen aan te bieden. Ook in Zunderdorp hield de stoet even halt en kon Ds. Gerth van Wijck namens het plaatselijk Oranje-comité de gevoelens der bevolking vertolkten. Langs den Leeuwarderweg bereikte de stoet weer het stadsdeel AmsterdamNoord, waar de bevolking van de Vogelbuurt was uitgestroomd om H.M. te begroeten. Aardige groepjes vormden de juichende kinderen van eenige scholen, die met het onderwijzend personeel in de eerste rijen langs de route stonden geschaard. Langs het Damrak is H.M. tegen half vflf ten paleize teruggekeerd, waar we derom een groote menschenmenigte haar geestdriftig begroette. Bezoek aan de zomertentoon- stelitog van Het bezoek van de Koningin aan de kunstzalen van „Arti et Amicitiae” aan het Rokin, hetwelk in de ochtenduren niet had kunnen doorgaan, is Vrijdag middag nog gebracht. Het bezoek gold de te openen zomer- tehtoonsteUing van werken van kunste naars, aan wie in de periode van 1901— 1937, de gouden medaille, die door wijlen Koning Willem IH is ingesteld, toege kend is. Van elk der kunstenaars, wier aantal 36 bedraagt, onder wie 3 beeid- ABONNE'S die itch aan onze adminiotratie opgeven voor de verzekering, zijn volgens de vMtgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van nAAA Gulden bij levenslange Afifï Gulden bij Gulden bij verlies Oflfl ®u^eQ b'J verlies 1 AA Gulden bij verlies Gulden bij verlies van De verzekerde moet in het ongeschiktheid. UVV overlijden. JUU van hand ot voet, LUU van een oog. 1 VU van een daim. UU een anderen vinger. bezit rijn van een polia ACHT GENERAALS TER DOOD GEBRACHT. PROCES TE MOSKOU WEKT GROOT OPZIEN. Stalin houdt zich schuil. Het proces tegen Toechatsjefski en de zeven andere opper-offlcieren van het roode leger heeft voor alle beklaagden tot den dood door den kogel geleid. Nog Vrijdagmorgen was het proces een volkomen verrassing voor de bevolking van Moskou, welke over het algemeen nog niets gehoord had van aanklachten tegen, bepaalde personen. 4 Vele duizenden, die dien morgen vroeg op weg naar hun werk in de tram of in de ondergrondsche dé „Isvestia” lazen, zagen onverwacht de aankondiging van het proces. De plaats, waar het proces zou worden gehouden, werd niet bekend gemaakt, doch.de correspondent van de ..Daily Mail" te Warschau meldt, dat het in het Kremlin is gevoerd, terwijl Stalin zich In een anderen vleugel voor de bui tenwereld verborgen hield, naar men zegt, uit vrees voor een aanslag op zijn leven. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen wa ren dan ook genomen om een opstandi ge beweging orïder de aanhangers van den maarschalk te verhinderen. Door vrouwen verraden. Toechatsjefski heeft zijn arrestatie te wijten aan het feit, dat hij te ,zeer ge steld was op het gezelschap der dames. Een zijner vriendinnen, die voor reke ning van een buitenlandschen spinonna- gedienst werkte, werd door de Gepeo ont maskerd: zij deed toen mededeelingen over een militaire samenzwering. Het schijnt overigens dat Toechatsjefski en zijn medeplichtigen inderdaad met be hulp van het leger een einde aan de heerschappij van Stalin wilden maken. Het proces is in het diepste geheim ge voerd. Aan het einde der zitting, aldus verneemt de correspondent, beschuldig den de echtgenooten van Toechatsjefski en Poetna deze beklaagden van verraad, u^t vrees, dat de wraak der machtheb bers haar kinderen zou treffen. De be schuldigden waren vóór de terechtzitting reeds militair gedegradeerd. Een der correspondenten van de „Dai ly Mail” te Moskou, die Vrijdagavond te Londen is aangekomen, vertelde, dat er sinds eenige dagen in de Russische hoofdstad een duidelijk merkbare en groote opwinding heerschte. Het proces stond 'onder denzelfden rechter Ulrich, processen tegen Sokolnikof en Radek ge leid heeft. Ook thans heeft zich weer hetzelfde raadselachtige verschijnsel der vlotte bekentenissen voorgedaan, dat ook bij die processen zooveer de aan dacht heeft getrokken en dat toen aan leiding heeft gegeven tot geruchten, dat de verdachten, hetzij door toediening van verdoovende middelen, hetzij op andere wijze murw waren gemaakt nog voor zij ter terechtzitting verschenen. max Oranjedag. Prins Bemhard in de Nieuwe Kerk. Zondagochtend woonde Prins Bem hard in de Nieuwe Kerk de godsdienst oefening bij, welke geleid is door ds. J. C. Koningsbergen. Te voet begaf tegen halfelf Prins Bernhard, vergezeld van eenige leden van de hofhouding van de Koningin en de Prinses, zich naar de Nieuwe Kerk. HAL de Koningin en Prin ses Juliana bleven ten Paleize. Toen de Prins het paleis verliet, bracht de wacht der infanterie de honneurs en plechtig klonk het Wilhelmus over den Dam. Daar de kerk vlak bij het paleis is gelegen, gingen zooveel menschen het kerkgebouw binnen, dat de hekken ge sloten moesten worden. Velen moesten staan. Hier en daar werden banken bij- geplaatst. Prins Bemhard nam op een der ban ken recht tegenover den preekstoel plaats. De voorganger deelde de gemeente voor del^ dienst mede, dat het een gewo ne godsdienstoefening gold, zoodat de hooge bezoeker niet wenschte te wjjMien opgemerkt. In het gebed getuigde ds. Konings bergen van de vreugde, welke het bezoek der Koninklijke Familie aan de hoofd stad bereid heeft. Hij smeekte God de Koningin te sterken, en Prinses Juliana en Prins Bemhard te steunen. Toen om halftwaalf de dienst was af- geloopen en de Prins naar het paleis te rugkeerde, zette opnieuw de muziek van de eerewacht het Wilhelmus in. Hulde van Joodsch Amsterdam. Een éhorme drukte heerschte gister middag weer voor de rijtoer van tie Ko ninklijke familie. Er was ditmaal speci aal gezorgd voor de invalide mannen en vrouwen, in wagentjes, die op de kleine steentjes naast den ingang van het Ko ninklijk Paleis mochten staan. Zij had den daar een prachtig gezicht op den kleurrijken stoet, die toen nog stapvoets reed. In de stad stonden de menschen vele hagen dik opgesteld en alle ramen wa ren bezet met juichende en wuivende Amsterdammers. Toen de stoet de Joden Breestraat na derde, werd de drukte nog veel grooter en in de met veel zorg en opoffering ver sierde straten van het geheele Joodsche stadsgedeelte, werd de Koninklijke fa mine een buitengewoon warme ontvangst bereid. Er kwam geen einde öan het ge juich en het hoogtepunt bereikte de geestdrift op het J. D. Meijerplein, waar Joodsch Amsterdam op ondubbelzinnige wijze zijn hulde aan het vorstenhuis heeft betuigd. Voor de synagoge handen zich de be trokken bestuurders opgesteld en hier hield, met een daverend gejuich be groet. de stoet stil. Bloemen wérden aan geboden en twaalfhonderd schoolkinde ren, ondersteund door de Amsterdamsche Órkestvereeniging, zetten het Wilhelmus in. Daarna klonk het, op woorden van Ruth Sarphati door Isr? J. Olman ge componeerde „Oranje en Israël”. De ko ninklijke familie volgde aandachtig de woorden en applaudiseerde na afloop hartelijk. De Koningin, de Prinses en de Prins onderhielden zich eenigen tijd met de heeren L. H. Sarlouis, A. Asscher, I. Gans en dr. D. M. Sluys én de dirigent S. H. Englander werd voorgesteld aan de Ko ningin. Deze heeft den heeren dank ge bracht voor de hulde, die Haar zeer had getroffen. Zij verzocht Haar dank ook aan de kinderen over te brengen. Ondér uitbundig gejuich’vertrokken de hooge gasten. Na de Joodsche zanghulde werd door De Koningin spreekt. Koningin beantwoordde die rede als volgt: „Gaarne voldoe ik aan uw verzoek, om de nieuwe roeibaag te openen en Ik voeg hieraan toe den wensch, dat zij er toe moge bijdragen, de nationale traditie hoog te houden en nieuwe lauweren te oogsten op een gebied dat ons van ouds her vertrouwd is. Dat dit belangrijke onderdeel van het Boschplan, welker totstandkoming ook door Mij met leven dige belangstelling wordt gevolgd, reeds thans in gebruik kan worden genomen, is voor Amsterdam een reden tot voldoe ning, Als eenmaal het gansche plan, op een der hoofdstad waardige wijze, is vol tooid, zoo moge dit park voor de inge zetenen van Amsterdam en voor velen daarbuiten een bron van vreugde en ver- poozing worden. Moge op deze baan de strijd, hoe fel ook, steeds volgens oud- vaderlandsche traditie eerlijk gestreden worden. En thans verklaar Ik haar voor geopend.” Bij die woorden haalde H.M. den scha kelaar over, welke het schot voor net hoofdnummer der wedstrijden deed af gaan. Opnieuw bracht de tribune een drie werf hoera uit op de Koninklijke milie. Evenals tijdens den rit naar de roei baan, werd ook op den terugweg naar het Paleis de Koninklijke familie door tienduizenden, die langs de wegen stonden geschaard, hartelijk en vaak uitbundig toegejuicht. Direct na dezen tocht volgde weer een der hoogtepunten van* de Koninklijk be zoek: Jeugdfeest terrein. Zaterdagmorgen "had de jeugd van de op het terrein van de Amsterdamsche Ijsclub in vele duizenden in dichte hagen langs randen en op het middenvak opgesteld, toen te ruim kwart over elf de kleurige stoet van open hof- auto’s naderde en de auto, waarin de Koningin gezeten was, onder het gejuich der menigte, die zich achter de afzettin gen verzameld had, voor den ingang aan de zijde van de Museumstraat stilhield. De Koningin werd aan den ingang ont vangen door dr. J. Gajentaan, voorzit ter van den Amsterdamschen Oranje- jeugdbond, van welken bond ongeveer dertig vereenigingen en verscheidene scholen, aan het kinderfeest deelnamen. De .Landsvrouwe werd tusschen een eerewacht van ongeveer 350 meisjes van het Nederlandsche Padvindstersgilde (met haar vaandels) naar het terrein geleid. Het Christelijke Politiemuziekge- zelschap, dat op het terrein aanwezig was. speelde in deze oagenblikken het Wilhelmus. Tweehonderd kinderen lieten evenveel oranjekleurige ballonnetjes los, die ten teeken, dat de Landsvrouwe het terrein betreden had, zich in de lucht verhie ven en wegdreven over de stad. Omstreeks een half uur duurde de rondgang over het terrein, waarbij Ha re Majesteit niet moede werd, de hulde der duizenden juichende en met vlaggen zwaaiende kinderen met vriendelijk wui ven te beantwoorden. Op enkele punten volgde de Landsvrouwe met groote be langstelling enkele kinderspelen en, bij het hoofdgebouw, een z.g. lintendans. Langs een uitgebreide route, langs welke duizenden belangstellenden Hare koopers jn ad ver-

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1