I SCH00NH0VEN5CHE COURANT 1 f Buitenland DE BLIJDE BOODSCHAP. Aspirin CD De, fcfcce tywiei&i. Het Prinselijk paar voor de microfoon. Gemengd nieuws Kerk School en -- Waarop gewacht werd. 0^* T ’e\ TIEN BLADZIJDEN. WVÉNSDAG 16 JUNI I9JT- Wo. 7823. •w»80 Vooral aan en K. dr. van en de versterking t een „Grootsch en diep is de indruk, die Wij fran deze dagen medenemen en het is taal het proces in het verre oosten wordt door de Moskousche pers stilzwijgend voorbijge gaan. w« roeibaan ouwburg te bijgewoond. Prins Bern- een len van Benoemd prediker) koop. Aangenomen naar Oosterbeek Ds. A. van de Weg te Oudewater. ga weg. Er is hier iemand, die «•h” is. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Arkel en Kedlchem (toezégging) W. H. Sorber, Candidaat te Goor. Beroepen te Wijngaarden Candidaat I* Brasser te Huizen. GEREF. KERKEN. te Papendrecht (als hulp- Candidaat J. Blauw te Bos- nield, zoodat een masSa-terugtocht uit Bilbao naar Santander zeer bemoeilijkt wordt. MINISTER VON NEÜRATH NAAR LONDEN. Ter bespreking van den toe stand in Spanje. De Duitsche minister van Buitenland- sche Zaken, baron von Néurath, zal Woensdag 23 dezer naar Londen vertrek ken. Als reden voor dit onverwacht be zoek wordt opgegeven, dat het in de be doeling ligt, gehoor te geven aan een uitnoodiging van minister Eden, ten ein de dóór persoonlijk contact tusschen de twee ministers ,van Buitenlandsche Za ken de belangen van beide landen ten aanzien van Spanje in verband met den nog steeds voortdurenden burgeroorlog aan een diepgaand onderzoek te onder werpen. J Zeker, dal moet gauw nog even verteld worden, ook al regent en stormt het. En als U dan verkouden wordt, vraag niet, hoe dat komt, maar neem direct HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! Uit»luit«nd verkrügbMT tn buisjes met branje-bajid ren 3) tftbl. 76 ct. en oranje-iakjes »an 2 tab|. Wet. zang, het zooals Magneet, Burgers E. N. R., Veeno, Fongers en Simplex Rijwielen steeds in voorraad bij J. K. SNOEI Stadhuiaetr. 7-9, Schoonhoven, Tel. 131 NIEUWSBLAD VDDRZUIDHDLLAND ENUTRELHT 1 Telef. 20. TeL-Adres: Vannoolon S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 18763. LI ten tién worden plaatst in „De „ZUIVERINGSACTIE" IN RUSLAND DUURT VOORT. Tal van arrestaties. Er is te Moskou een verqrdening gepu bliceerd van net presidium van het cen traal executief comité, waarbij Rosengolz pntheven wordt van zijn functie van volkscommissaris voor den bultenland- schen handel, wegens overplaatsing en het aanvaarden van andere werkzaamhe den. Een gerucht dat Agranof, de adjunct- commissaris van binnenlandsche zaken, en Prokoflef, de adjunct-comiriissaris van verkeerswezen, gearresteerd zouden zijn, wordt van officleele zijde niet bevestigd. Het is echter waarschijnlijk, dat deze ar restaties verricht zijn. Agranof was bo vendien veillgheidscommissaris van den eersten rang, evenals Gamarnik. Iwan Te Nossian is tot adjunct- com missaris van' de verdedlglngsindustrleën benoemd. Het gerucht van deze benoe ming heeft een ander gerucht doen ont staan, namelijk dat van de arrestatie van Muklevltsj of van Michel Kaganovitsj, broeder van Lazare Kaganovitsj, den commissaris van verkeerswezen. Verder doet ’t gerucht de ronde, zonder I dat het mogelijk was dit te controleeren, dat de leider van de Oostzee-vloofen ge neraal Lewandowski, de commandant van het militaire district van Transkaukasië, eveneens gearresteerd zouden zijn. Geruchten omtrent de arrestatie 20 Duitsche en 80 Hongaarsche commu nisten zijn eveneens oncontroleerbaar. Ondanks het gerucht, dat mevrouw Litwinoff gearresteerd zou zijn, schijnt het dat deze zich nog steeds te Sver- lowsk in den Oeral bevindt. Nieuwe monsterprocessen in het Verre Oosten. Naar een te Chabarowsk verschijnend blad meldt, heeft onlangs te Swobodnoje In het sovjetgebied In het Verre Oosten voor een speciale rechtbapk van het hoog militair gerechtshof der Sovjet-Unle een vierde monsterproces plaats gehad, waar bij weder spoorwegpersoneel, ditmaal van den Amoerspoorweg. terechtstond, onder beschuldiging van „Trotzklsme”, sabota ge en splonnage ten gunste van Japan. Alle 29 beklaagden werden ter dood ver oordeeld. Het vonnis Is reeds voltrokken. In drie weken zijn volgens de mede- deelingen van genoemd blad in het ge bied van Chabarowsk in totaal 95 dood vonnissen voltrokken. Ook dit vierde DANKWOORD VAN DE PRINSES. Prinses Juliana heeft gisteravond voor de radio vanuit het paleis Soestdijk de volgende rede uitgesproken: „Ingezetenen van Amsterdam, eh gij allen, die Wij dezer dagen te Amsterdam ontmoet hebben, Wij beleefden zoo Juist in de hoofdstad onvergetelijke dagen, die naar hun aard met On^e bruidsdagen alleen te verge lijken zijn, en hiervoor wil Ik u thans Mijn dank komen brengen. Wij voelden Ons overstelpt door de breede stroomen van hartelijkheid, die van alle kanten op Ons toekwamen. Het was te ontroerend, om onder woorden te kunnen brengen, om, te midden van een versiering, die zulk een licht en fleurig karakter aan de stad gaf, u in zoo grooten getale bijeen te zien. „Hartelijk dank aan ‘den burgemeester en het overige gemeentebestuur, zoomede aan het Algemeen Feestcomité, mr. Trip en aan de politie, voor haar werkzaam heden hierbij, voor het tot uitvoering brengen van zulk een programma, als wat Ons in de afgeloopen week lederen dag opnieuw aangeboden werd, en dat steeds weer de feestvreugde in andere, treffend schoone banen wist te leiden. opgeven voor de veraekering, xijn volgens de VMtgestelde bepalingen tegen ongevallen veriekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van AAn Gulden bij Qnn Gulden bij verlies OHO Gulden bij verlies inn Gulden by verlies Gulden by verlies van De verzekerde moet in hel UvU overlijden. JUU van hand ot voet, ZiW van een oog. 1ÜV van een duim. OU een anderen vinger. bezit xjn van een' polit ABONNE’S» die 11 cb onie administratie nnnA Gulden bij levenslange ongeschiktheid. BILBAO HOUDT NOG STAND. DE STAD VRIJWEL GEHEEL INGESLOTEN. Val spoedig verwacht. De strijd om Bilbao duurt nog steeds voort. Hoewel reeds Woensdag ue val van de Baskische hoofdstad werd verwacht, hebben de verdedigers zich daar tot nog toe weten te handhaven, doch het schijnt dat de val van de stad niet lang meer zal kunnen uitblijven. De Fransche consul, die aan boord van een torpedoboot Jager in de Fransche ha ven St. Jean de Luz is aangekomen, heeft verklaard, dat Bilbao vrijwel geheel is ingesloten. De weinige heuvels in de om geving van de hoofdstad, die zich nog in handen van de mannen van Aguirre be vinden, worden zoo hevig door de natio nalistische batterijen beschoten, dat naar zijn meening het verzet der Basken hier spoedig gebroken zal zijn. Gistermiddag om kwart voor vier wa ren afdeelingen van Davlla nog slechts twee kilometer van de stad verwijderd. De verbindingen van Bilbao met de bui tenwereld zouden verbroken zijn, daar de radiozender door de Basken zelf Is afge broken en de zeekabel met Southampton niet functionneert. Oproep aan de burgerij. Nationalistische vliegers, die gistermid dag boven de Baskische hoofdstad vlo gen, hebben duizenden pamfletten neer geworpen, waarin de volgende oproep tot de bevolking wordt gericht; „Bewoners van Bilbao, Wat men den „Ijzeren Gordel” ge noemd heeft, is gebroken. Niemand kan den zegevierenden opnwsch van"h< t na tionalistische leger betwisten. Voortdu rend zal Bilbao onder het vuur van onze geweren blijven. Tegenstand, die geen «nut heeft, zal slechts vernieling van deze streek met zich mede brengen. Wanneer gij vernieling van de rest van uW land wilt vermijden, dan zult gij de wapenen moeten neerleggen en u overgeven. Niets zal tegen diegenen ondernomen Mij een voorrecht geweest u dit persoon lijk te hebben kunnen zeggen.” PRINS BERNHARD SPREEKT. Dadelijk daarna voerde Prins Bernhard het woord; Z.K.H. sprak de volgende rede uit: Ook Ik wilde gaarne Mijn persoonlijke gevoelens mondeling op deze, door de moderne techniek zoo gelukkig mogelijk geworden, wijze tot uitdrukking brengen. Het is niet alleen Mijn dank, dien Ik de hoofdstad wil betuigen, maar ook wil Ik uiting geven aan Mijn diepe ontroe ring over de groote liefde en hartelijk heid, welke de geheele bevolking, groot en klein, oud en jong, Ons lederen dag opnieuw bewezen heeft. Bij Onze aankomst sprak de burge meester, dr. De Vlugt„over den traditlo-1 neelen band, welke bestaat tusschen het Huis van Oranje en Amsterdam. Ik moet zeggen, dat deze traditie op de schoon ste en voor mij onvergetelijke wijze In deze laatste week bevestigd en voortge zet Is. Het moet Mij nog eens van het hart, hoe overweldigd Ik was door het vreugde volle medeleven der geheele bevolking en steeds zal Ik alles doen wat In Mijn macht Is, om te bewijzen hoezeer Ik het vertrouwen, dat Ik daarin zie, op prijs stel. Mag Ik tenslotte nog den burgemees ter, het gemeentebestuur, de huldlglngs- commlssie en de politie, Mijn buitenge woon hartelijken dank betuigen voor den velen arbeid en de moeite, welke zij zich hebben getroost en ben van harte geluk- wenschen met het groote succes hunner bemoeiingen. Verschijnt: Maandag, Woensdag enVnjdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25 p. post 1.50 Met verzekering 15 cents meer de voorzijde iljd, aangêZiên branderij was het archief Is ondergebracht. Dit archief is verloren gegaan. Te ruim vijf uur kon de brandweer Inrukken. De vierde verdieping Is volkomen uit gebrand en de voorraden zijn totaal ver loren. Het pand heeft zeer aanzienlijke waterschade opgeloopen. Ook de vele be lendende perceelen kregen schade. De naamlooze vennootschap, In wier dienst 40 tot 50 arbeiders en arbeidsters staan, In verzekerd tegen brand en be- drljfschade. „Nooit had Iets Mij kunnen weer houden alle deelen van het program ma mee te maken, waren het niet op- zichzelf verheugende gezond heidsredenen geweest, die u zeker wilt verstaan en billijken. prinses heeft de boodschap begrepen en nadat de toespraken geëindigd waren, vormde de korte zin het onderwerp van de gesprekken, overal waar onze wordt verstaan, overal, waar men vorstenhuis lief heeft, overal waar men zich innig er over verheugt, dat net be houd van het Huis van Oranje meer ver zekerd lijkt dan nog geen jaar geleden. Men zal zich de blijdschap herinneren, toen in 1908 officieel ter kennis van het volk gebracht werd, dat koningin Wil helmina eenzelfde gebeurtenis tegemoet mocht zien nu is dat niet gebeurd door e?n officieel persoon, door een minister of door een statig bericht in de Staats courant, nu heeft de aanstaande moeder zelf het eerst die tijding willen brengen aan het volk, waarvan zij weet, dat het met innige en eerlijke belangstelling,worden, die zich niet aan misdrijf hebben voortgekomen uit trouwe liefde en on breekbare gehechtheid, op die blijde boodschap wachtte. Men heeft gejubeld bij de verloving der prinses, men heeft feest gevierd bij haar huwelijk, men zal in ontroerde geest drift zijn als de prinses moeder is ge worden. Advertentiën1-6 regels f 1.30 slke *cgel meer f 0.20; derde plaatflihg hal ven prijs. Advyr- 'aoreóro schuldig gemaakt. Het moment nadert, waarop gij uw besluit zult moeten 'ne men. Wanneer ge voortgayit met de re bellie, zullen slechts dood en vernietiging u wachten. Gij zljt laaghartig verraden door uw leiders, die u hebben opgeofferd aan hun ambities. Gij hebt niets te vree- zen van onze rechtvaardigheid, slechts zij zullen den prijs van bun verraad betalen. Laat geen oogenblik verloren gaan, want wanneer de strijd eenmaal begonnen Is, Is het moeilijk hem te staken.” De pamfletten zijn onderteekend door géneraal Francisco Franco. Huis na huis zal verdedigd worden. Onder bescherming van de duisternis ten bij afwezigheid van rechtsche vlieg machines zijn gisternacht in allerijl het transport van vrouwen, kinderen en grijs aards, benevens levensmiddelen en oor logsmateriaal uit Bilbao naar Santander ter hand genomen. Honderden vrouwen en oude mannen belegerden Maandag het kantoor voor sociale bijstand om als eersten in veilig heid te worden gebracht. De straten van Bilbao zijn overdag geheel verlaten. De burgerlijke bevolking houdt zich in bom vrije kelders en In andere beschermende plaatsen op. Alleen soldaten zijn in de straten. Regeeringsambtenaren en v*k- vereenlgingsleiders organiseeren energiek de vlucht der bevolking t J van de verdedigingsllnlej President Aguirre verklaarde aan verslaggever: ;,Wij zijn bereid Bilbao huls na huls, district na district, te verdedigen en daar mee onze historische taak te vervullen.” Een onbeschrijfelijke' toestand. Ooggetuigen verklaarden echter gis teren, dat er een onbeschrijfelijk gruwe lijke toestand te Bilbao heerscht. Den geheelen dag vlogen gisteren rechtsche vliegtuigen op geringe hoogte, beschoten de. avenues en wierpen bom men In de nauwe straten, de bevolkn terroriseerend en talrijke slachtoffer ma kend. Zware vliegtuigen bombardeeren ge stadig de voornaamste wegen, die naar Castro Urdiales en Santander leiden. Op bepaalde plaatsen zijn ze volkomen vei- BRAND IN OPSLAGPLAATS. y Verdieping uitgebrand. Maandagmiddag brak brand uit in hel groote, vier verdiepingen hooge pand van de N V. Handelmaatschappij v.h. van Rietschoten en Co., electrische koffie-en plndabakkerij, annex handel in zuid vruchten, bakkersartikelen, vlschcon- serven, koloniale waren, specerijen en comestibles, aan de Maaskade te Rotter dam. De oorzaak valt nog niet vast te stellen. Wel weet men, dat de brand op de vierde verdieping is ontstaan. Het vuur breidde zich zeer snel uit. De ge heele vierde verdieping was spoedig een laaiende vuurzee en het bluschwater ver oorzaakte op de benedenverdiepingen heel wat schade. Op de derde verdieping heeft men do groote voorraden koffie zoo goed en zoo kwaad als het ging door middel van dek zeilen weten te beschermen. De brand bleef beperkt tot de bovenste verdieping. Om drie uur klonk eensklaps een he vige knal, die een deel van het paneel van de deur van de bovenste verdieping vernielde. Het bleek, dat een gascyllndfcr die daar voor demonstratiedoeleinden was opgesteld, ontploft was. Tegelijker tijd laaide de vuurzee op aan den voor kant en toen ging het plotseling zoo hef tig branden, dat de vlammen naar bul ten sloegen. brandde het nog langen tijd, aangezien daar het vuur van de overgeslagen naar een zolder, waar Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben gisterenavond door de radio dafik ge bracht aan Amsterdam vóór de bijzonder hartelijke ontvangst, welke de hoofdstad het jonge paar heeft bereid. Vooraf ging de mededeeling’ van .een ambtenaar, dat van het gesprokene geen ópname mocht worden gemaakt en dit eenigszins zon derling aandoende bericht vond zijn op lossing in hetgeen prinses Juliana lp haar toespraak zeide. De prinses sprak name lijk deze gewichtige woorden; „Nooit had iets mij kunnen weer houden alle deelen van het program ma mee te maken, wéren het niet op zich zelf verheugende gezond heidsredenen geweest, die u zeker wilt verstaan en billijken”. Deze boodschap van de prinses kah niet worden misverstaan, het is de bood schap, welke belangstellenden in een jong gehuwd paar steeds tegemoet zien en met vreugde begroeten, maar welke hier zeer bijzondere beteekenls heeft, na melijk dat het Nederlandsche hof en het Nederlandsche volk een Ijlijde gebeurte nis tegemoet mogen zien. Ieder luisteraar naar de woorden der LENI RIEFENSTAHL IN ONGENADE Niet-„Arisch”? Volgens de „Paris Soir” heeft dr. Goebbels op een soirée bij minister Frlck een incident veroorzaakt, dat groot op zien baarde. Hij riep namelijk plotseling uit: „Ik niet „arisch” Is. Ik heb de documenten bij mij, volgens welke juffrouw Rlefen- stahl semiotische grootouders heeft ge had.” Volgens het Parljsche blad heeft Frlck daarna Lenl Riefenstahl, de door Hitler naar voren geschoven bekende Duitsche film-regisseuse, overgehaald, huiswaarts te keeren. Haar officleele wo ning in de kanselarij vond zij ontruimd, een afdeellng S.S. leidde haar naar een hotel. „Paris Soir” weet nog te melden, dat Gustav Gründgens, die de hoofdrol vertolkte In de film „Das Madchen Jo hanna” veel tot den plotsellngen val van Lent Riefenstahl heeft bijgedragen. Intusschen wordt In een officieel be richt uit Berlijn het bovenstaande tegen gesproken en als een „verzinsel” beti teld. Moei x <?\nooien!

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1