SCH00NH0VEN5CHE COURANT I 0R EEN PRINSES AANGEHOUDEN. 1937 1787 28 Juni Schoonhoven I Buitenland h J.K. SNOEI Binnenland""] EEN RECHTSOM KABINET. haiien-J) Koude voeten.. Aspirin Het Kabinet-Chautemps gereed. GEEN COMMUNISTEN. TIEN BLADZIJDEN. WOENSDAG 23 JUNI 1933 No. 7826. NIEUWSBLAD VOOR ZUIDHOLLAND EN UTRECHT 31 moet lUdion ta ceyteam ais 5 Tandems voor de verhuurll S s het concours idion to Am en een dat der onderzoek heeft uitgewezen, dat het be richt onjuist Is en geheel op fantasie berust. vi.oda^ ;‘u J ta per 3 f 1.50 3 te de- aan We JAARGANG. Telef. 2ü Tél.-Adres: Vannooten S. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. 1 DR. H. COLIJN 68 JAAR. Gisteren h$eft minister dr. H. Colijn zijn 68sten verjaardag gevierd. Ten huize van dr. Colijn kwam een stroom van schriftelijke gelukwenschen binnen. Ook werden vele bloemstukken bezorgd. STAOHUiSSTR. 7-9 Schoonhoven GASTON DOUMERGUE BEGRAVEN. Eerewacht van vier officieren. De begrafenis van Gaston Doumergue, oud-president der Fransche repubhek, is bijgewoond door den zegelbewaarder Mare Rucait, verscheidene miniliters, den Advertenties: 1-6 regels f 1.80 elke regel meer f 0.20derde plaatsing halven prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. De incidenten In de Spaantche wateren. OVERLEG TE LONDEN MISLUKT. Engeland ontevreden over de controle. De Engelsche onder-minister van bui- tenlandsche zaken, lord Plymouth, heeft in de sub-commissie van de Londensche niet-inmengingscommissie een opzien barende rede gehouden, waarin hij uiting gaf aan de diepe teleurstelling van de Britsche regeering over de slechte resul taten van de niet-inmenging in Spanje. Ondanks het getroffen accoord en de contróle, blijven oorlogsmateriaal en wa penen Spanje binnenstroomen. De Brit sche regeering doet daarom nogmaals ’n krachtig beroep op de in de commissie vertegenwoordigde mogendheden, om al les aan te wenden, teneinde den hoogst onbevredigenden toestand te verbeteren. Zij wijst er op, rfat de regeeringen duide lijk hun wil moeten toonen, om het con flict tot Spanje te beperken. Daartoe was toch de niet-inmengingscommissie ingesteld. Lord Plymouth liet een ernsti ge waarschuwing hooien; Wanneer bin- MET HOOGSTENS TWEE PARTIJ- LOOZE MINISTERS. Voordracht Donderdag y^Vrlj- dag verwacht. Men meent in politiek goed ingelichte kringen te mogen aar.nemen, dat dr. Colijn Donderdag of Vrijdag een kabinet aan de Koningin zal kunnen voordragen. Als vaststaand wordt thans aangeno men, dat de nieuwe regeering een vrij wel zuiver rechtsche zal zijn. Waarschijnlijk zullen acht der minis ters tot de drie groote rechtsche partijen behooren. Twee portefeuilles, namelijk Water staat en Buitenlandsche Zaken zullen In handen van niet-politieke bewindslieden komen. De eerste zal mr. dr ir. J. A. M. van Buuren, beheeren, terwijl de andere „vakminister" nog niet bekend is. Het heet, dat dr. Colijn vcorloopig Buiten landsche Zaken ad interum zal behee ren. rschijnt: Maandag, Woensdag Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven f baanden 1.25; p. poet Met verzekering 15 cents meer en daarna een flinke verkoudheidI Denk er dan aan; daf Aspirin-tabletten reeds gedurende een heele generatie hei beproefde middel zijn bij verkoudheid, koorts en griep I HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! Vltalultend verkrijgbaar t_p buisjes met oranje-band van 20 tabl. 75 ct. en orarije-sakjea van 2 tabl. 10 ct. DE OPHEFFING VAN DE LIJN SCHOONHOVEN—GOUDA. Adressen omtrent autobus** concessie. De vereenlging van winkeliers en han- deldrijvenden „Schoonhoven Vooruit’’, heeft aan den rijksinspecteur van het verkeer voor het district Zuid-Holland een adres doen toekomen, waarin ge vraagd wordt, als overgegaan mocht worden tot het instellen van een auto busdienst SchoonhovenGouda vice versa, de desbetreffende concessie te wil len verleenen aan den heer A. van Ipe- ren te Schoonhoven. Als reden voor dit verzoek wordt aangevoerd dat het par ticulier initiatief in dégelegenheid ge steld moet worden zich te ontplooien en dat exploitat.e door den heer van.Iperen het vervoervraagstuk in deze streek op de meeste afdoende wijze zou oplossen, in verband met het rijden langs vier ver schillende route’s, het bestaan van 24 diensten in beide richtingen, het be schikbaar stellen van een ruim wagen park en een veeljarige ervaring in het onderhouden van busdiensten langs we gen, die minder gunstig zijn dan die tus- schen Gouda en Schoonhoven. Verder wordt als argument aangevoerd 't feit, dat de heer Van Iperen ook de aanslui tende lijn SchoonhovenUtrecht exploi teert en dat hij bovendien met de on dernemers der overige aangrenzende au tobuslij nen goede relaties onderhoudt Ook wordt in het adres gewezen op de steun van het krachtig en goed geoutil leerd bedrijf van den heer Van Iperen, waardoor steeds de grootst mogelijke be drijfszekerheid gewaarborgd wordt. Het verleenen van de concessie aan den heer Van Iperen wordt mede daar om verzocht, ten einde de belangrijke schade, welke deze gemeente en haar handeldrijvende middenstand in het bij zonder bij een opheffing van de stoom- tramlijn zullen lijden, in verband met ’t vertrek van het betrokken personeel en hun gewinnen, te compenseeren door uit breid ng der werkgelegenheid te Schoon hoven, -welke noodlijdende gemeente ook DE ONTPLOFFING OP DE JAIME L Niet 51, maar 176 dooden. Volgens een bericht uit Gibraltar zou den bij de ontploffing, die onlangs aan boord van het slagschip der Spaansche regeering, Jaime I, plaats heeft gehftd, niet, zooals was medegedeeld, 18, noch 50, doch in totaal 176 personen om het leven zijn gekomen. Er zou geen hóóp meer bestaan, het schip ooit weder in dienst te kunnen stellen. Ook Reuter meldt, dat de ontploffing aan boord van de Jaime I veel ernstiger is geweest, dan Valencia het heeft doen voorkomen. Be halve de 176 dooden zouden er ruim 200 gewonden zijn, waarvan de meesten er ernstig aan toe zijn. De oorzaak van de ontploffing was, dat arbeiders in de nabijheid van een geladen granaat sol deerwerk verrichtten. lultiniHdiR mal f 8 75 jaibascharmers f o 75 Netfliifkistinz.ffl.10 75 zwivimi dn» I 150 Autopeds mil luchtbardeR uanal 19 00 I zijn, zagen de reizigers op de bruggen, welke van afstand tot afstand, over de Vlist lagen, één of meer gewapende man schappen staan, die bij het voorbijrijden der stoet voor het meerendeel het ge weer presenteerden, doch zich vervol gens voor, terzijde en achter de rijtuigen plaatsten en deze dwongen tot stap voets rijden. Aan de Goejanveiwelle- sluis stond de kapitein van Leeuwen met 16 manschappen en had order „om zich aldaar zeer heimelijk op te houden toe te zien, op het passeeren van equipage en gevolg van een groot Heer en Ingevalle hij ontdekken mochte, dat dezelven van een bij de souverein (d.w.z. voor de Staten) voor vijanden of sus- pecten verklaarden personen mogten zijn, dezelve op de bescheidenste wijze, herwaards te transporteeren en de man schappen in behoorlijke tucht te hou den en te maken, dat geen disorders aan boeren of omrent bij zijner gevolg van voornoemde persoon of equipage wierden gepleegd”. Halverwege de Vlist werd de sjees die voorop reed, aangehouden door ser geant Schouten en twee manschappen. De koetsier trachtte eerst dat te belet ten, door zijn paard aan te zetten, doch de soldaten hielden het dier vast, waar op de heer Bentinck vroeg: „Wat gij hebben?” De soldaat antwoordde, dat hij moest weten, wie hij was en wie er in de an dere rijtuigen waren. De heer Bentinck noemde eenige na men, waaronder die van de prinses van niet die van de prinses sel te Woerden had maatregelen getrof fen en de wegen waarlangs de rijtuigen der prinses moesten komen, werden be waakt. De koetsen reden Schoonhoven door de Veerpoort binnen; de wacht aan de Veerpoort kwam in het geweer en bracht de prinses de gebruikelijke eerbewijzen. De weg werd door de stad voortgezet en men verliet die weer bij de Kruisnoort. waar ook de daar geposteerde wacht het geweer presenteerde. Na ongeveer een uur voortgereden te De kabinetscrisis in Frankrijk is opge lost, Chautemps heeft zijn opdracht tot vorming eener nieuwe regeering kunnen volbrengen, dank zij het besluit van de nationale raad der Socialisten, die zich gisteren met de enorme meerderheid van 3972 tegen 1369 stemmen (bij 52 onthou dingen) voor deelneming aan het kabipet Chautemps uitsprak. Nog gisteravond heeft daarop Chautemps zijn kabinet aan den president der republiek voorgesteld. Georges Bonnet, die zich op het oogen- blik nog te Washington bevindt, heeft te lefonisch de portefeuille van financiën aanvaard en zich reeds heden op weg naar Frankrijk begeven In de Kamer wordt het nieuwe minis terie, dat geen communisten bevat, gun stig beoordeeld. Minister-president is Camille Chau temps (rad-soc), vice-president Léon Blum. Daiadier (aftredend rad-soc.) be heert defensie, de portefeuille van bui tenlandsche zaken is in handen van Del- bos (aftredend, rad -soc.) en die van jus titie heeft Vincent Auriol. ABONNE'Ö, die »ich aan onxe administratie opgeven voor de veraekering. sqn volgens de vastgesteld# bepalingen tegen ongevallen verieker.1 voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van QJï/lO Gulden bij levenslange flOO dulden bij QOO ®u*^en verlies Q11O ^,u^en verlies 1OO Gulden bij verlies /ïO Gulden bij verlies van "pe verzekerde moet in het ZiV VV ongeschiktheid. VVV overlijden. OW van hand of voet. £Vv van een oog. 1W van een duim. UU een anderen vinger. ïezit z jn van een polis RUIM 64.000 WERKLOOZEN MINDER. Het aantal neemt gestadig af Uit mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende het aantal geheel werkloozen, die bij alle or ganen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekenden zijn ingeschreven, blijkt, dat ondanks de toeneming der be volking en het daarmede gepaard gaande nieuwe aanbod van arbeidskrachten, het aantal ingeschreven geheel werkloozen einde April 1937 rond 56.000 en einde Mei zelfs 64.300 minder was dan een jaar ge leden. De reeds in vorige maanden geconsta teerde sterke daling van het aantal werk loozen (van Maart op April 1937 met 43.600) zette Éich ook in Mei 1937 voort Van April op Mei 1937 daalde het aantal met 31.200. In het vorige jaar was de vermindering Ivan Maart op April en v.an April op Mei resp. slechts 13.000 en 22.800. Ook in alle gemeentegroepen was de da ling in 1937 gfooter dan in 1936. nen korten tijd niet duidelijk blijkt, dat een daarop gerichte medewerking zal worden gegeven, zal de Britsche regee ring zich gedwongen zien met dit feit rekening te houden. Een der meest on bevredigende factoren acht zij de aan wezigheid van een groot aantal buiten landsche onderdanen in Spanje, die daar medevechten. Het beste bewijs nu voor haar bereidheid tot samenwerking, zou den de regeeringen kunnen geven door een snelle terugtrekking van die vreem delingen. Lord Plymouth heeft voorstel len in die richting gedaan; Sovjet-Rus land wil de Marokkanen ook daaronder rekenen. Intusschen wordt gemeld, dat minis ter von Neurath zijn bezoek aan Enge land waarvoor de datum reeds was vastgesteld heeft uitgesteld, „omdat de toestand, ontstaan door de aanvallen van linksche strijdkrachten op Duitsche oorlogsschepen, niet toelaat, dat de mi nister van buitenlandsche zaken niet te Berlijn aanwezig is”. Aldus luidt de te Berlijn gegeven mo- tiveering. In Engeland heeft dit geen prettigen indruk gemaakt Men gelooft daar zelfs, dat van dit uitstel wel afstel zal komen. Het motief dat men te Berlijn voor von Neurath’s blijven opgeeft, kon ver band houden met een niet ingewilligd verlangen van Duitschland, om 'n vloot- demonstratie tegen Valencia te houden, als een tegenmaatregel voor de duikboot- aanvallen op de ..Leipzig aanvallen, welke echter door de Valencia-regeering worden ontkend als te zijn van haar duikbooten. Volgens de „Daily Telegraph” ver klaarde men Woensdagavond in Duitsche kringen te Londen, dat Duitschland, ten zij de andere mogendheden de door Duitschland gewenschte gedragslijn wil len volgen en met haar vloten voor Va lencia verschijnen, om beslag te leggen op de duikbooten «W*.Severing te Va lencia, van meenlng zal zijh, dat de me thode van overleg geen voldoening heeft verschaft, zpodat de Duitsche regeering vrij is tot individueele actie over te gaan. Men liet doorschemeren, dat Duitschland onder die omstandigheden opnieuw de Londensche commissie zou verlaten. Geen vlootdemonstratie. Maandag reeds heeft Eden op een vraag in het Lagerhuis met stelligheid verklaard, dat de regeering niet voorne mens is deel te nemen aan vlootdemon- straties voor Valencia. Duitschland krijgt dus niet zijn zin en volgens Reuter zijn de besprekingen tus- sphen de vier controle-mogendheden te Londen reeds afgebroken. Het overleg is dus op niets uitgeloo- pen, doch men wijst er in bevoegde krin gen op, dat het mechanisme dat door dit accoord is geschapen, blijft best&aA ep. voor eventueele toekomstige incidenten van kracht zal zijn. Men verwacht dan ook niet, dat het mislukken der besprekingen verstrekken de gevolgen zal hebben. Pruisen, maar van Oranje. Na een onderhoud van den heer Ben tinck met den patriötlsche officier, kon de reis worden voortgezet, onder voor waarde, dat men stapvoets zou rijden, „omdat de manschap niet tegen de paar den kon oploopen”. Na 10 minuten stapvoets te hebben gereden, kwam de heer Bentinck uit zijn sjees en deelde kapitein van Leeuwen mede, dat het zoo niet ging, want de prinses van Oranje zich in één rijtuigen bevond en dat zij niet gewoon was zoo langzaam te rijden. Hij ontving ten antwoord, dat het es corte bij de rijtuigen zou blijven, doch dat men zoo snel mogelijk zou marchee- ren. Een kwartier later sloot zich een tachement cavalerie bij het geleide daarheen gezonden op bevel van gene raal van Rijssel. De luitenant van Made vervoegde zich hier bij het rijtuig der prinses en zeide order te hebben van generaal van Rijssel dat hij niemand mocht doorlaten. De prinses gaf ten antwoord, niet te kunnen gelooven dat dit bevel ook haar zou gelden en ver zocht een renbode naar den generaal te Woerden te zenden om hem te melden, dat de prinses van Oranje doortocht ver langde. Dit geschiedde en een wacht meester reed naar Woerden. (Slot volgt). HET NICHTJE UIT DUITSCHLAND. In ons nummer van 2 Juni hebben wij gemeld, dat het Tweede Kamerlid, de heer Albarda, den minister van binnen- landsche zaken en van waterstaat vra gen had gesteld, naar aanleiding van een bericht, dat een ingezetene uit Utrecht, die een Duitsch nichtje eenigen tijd in huis wilde nemen, een formulier toege zonden kreeg in duplo, waarvan een exemplaar bestemd was voor de Duitsche regeering, terwijl het andere na invulling afgestempeld zou moeten worden op het bureau van de N S B. te Utrecht. Daar zou men den man verschillende vragen gesteld hebben over zijn politieke richting en de wijze, waarop hij 26 Mei gestemd had. De heer Albarda vroeg voorts, welke houding de regeering ten aanzien van dergelijke handelingen dacht in te ne men. Uit het antwoord der ministers, dat heden gepubliceerd werd, blijkt, dat een voorzitter der Kamer en den ondervoor zitter van den Senaat, d*eieguties van Kamer en Senaat, maarschalk Pétainen talrijke andere autoriteiten. Nadat de lijkkoets uit Aigues-Vives te Nimes was aangekomen, werd -de kist op een kata falk geplaatst. Vier officieren met ge trokken degen betrokken de wacht. Na twee uur werd de kist op een affuit n^ar de plaats van de officieele plechtigheid gebracht. Rucart hield een toespraak ën betuigde mevrouw Doumergue het me deleven der regeering. Nadat de troepen langs de katafalk gedefileerd hadden, werd het stoffelijk overschot naar Aigues Vives vervoerd, waar het na een eenvou dige plechtigheid ter aarde is besteld. I De 18e eeuw, de z.g. „Pruikentijd" is ▼oor ons land wel één van de minst roemrijke uit onze geschiedenis. Neder land was wederom, zooals het al dikwijls geweest was, ten prooi aan burgertwis ten en de Patriotten, of z.g. „Keezen", voerden een onafgebroken strijd tegen de Oranjeklanten, de aanhangers van het Huis van Oranje, vertegenwoordigd door Prins Willem V. Voor een zoo moeilijken tijd, als het land toen doormaakte, was Willem V een te zwak en onvast karakter. Hij was geen man, die groote beslissingen aan durfde en hij miste de kracht om zijn autoriteit te laten gelden. Zijn gemalin, Wilhelmina van Pruisen bezat eigenschappen, die de Prins miste, wel, en indien zij regentes geweest ware, zouden vele moeilijkheden voorkomen zijn. De partij der Patriotten won zoo sterk In aanhang, dat Willem V en Wilhelmi na zich uit Den Haag terugtrokken en zich te Nijmegen vestigden. Van daaruit zou Wilhelmina, in Juni 1787, nog eeps een poging doen, om de Heeren in Den Haag tot andere inzichten te brengen en het den Prins weer mogelijk te ma ken, in Den Haag het bewind te voeren. Zij begaf zich daartoe op 28 Juni per rijtuig vanuit Nijmegen naar Den Haag en kwam, na te Nieuwpoort de paarden verwisseld te hebben, tusschen 2 en uur in de namiddag met het veer Schoonhoven aan. De Schoonhovenaren uit dien tijd, za gen met bewondering op naar het on gewone schouwspel van twee fraaie koet sen, bespannen met 6 paarden en nog een sjees. In de sjees zaten kolonel baron Ben tinck. adjudant generaal van den prins en luitenant kolonel De Stamford. In de eerste koets zat de prinses van Oranje met jonkvrouwe baronnesse van Waes- senaar Starrenburg en haar kamerheer, van Randwijk. In de andere karos waren gezeten: de heer A. Keuchenius, van de stadhouder lijke secretarie, een kamermeisje en 2 kamerdienaars. Het gezelschap was dien ochtend om 5 30 uur uit Nijmegen afgereden en had een voorspoedige reis gehad. Men had de reis geheim willen houden, om op schudding te voorkomen, maar doordat vooraf wisselpaarden besteld moesten worden, was er iets uitgelekt en wisten de Patriotten uit deze streek welk hoog bezoek zij hadden te verwachten. De commandant van 't patriotitische excer- sitie genootschap te GoucUl de heer P. van Wijngaarden, had drarvan bericht gekregen en hij had een kleine groep de Goejanverwellesluis laten bezetten. Ook de patriotitische generaal van Rijs- WILHELMINA VAN PRUISEN, Gemalin van Prins Willem V.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1