1 /oh Bcouwcc Wat geeft de radio? Plaatselijk nieuws Rechtszaken Uit de „Duizend-en-één-nacht" Kerk en School Opimvuuqfveyen, Plaatselijk nieuws '4 WOENSDAG 23 JUNI 1937 Donderdag 24 Juni. 1815 M. 8.00—9.15 KRO, 11.00 KRO, 2.00—12.U0 Hilversum L 10.00 NCRV, NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoon; 10.15 Morgencuenst, lu.45 Gramoioon, li.au Goascuenswg hanuur, ia.uu Berichten; 12.15 RnO üraest en Gramoioon, 2.00 Handwerkles, 3.UU Gramoioon, 5.45 Bij bellezing, 4.45 Cursus Handenarbeid voor ae jeugd; 5.1o Ret Jtuitoeioamsch Piano-kwartet en solist, t>.4o CNV Kwar tiertje, 7 Hl) Benenten, 7.15 Causerie over Chr. Lichamelijke Opvoeding, 7.30 Causerie over zeereisen, 1.45 Reportage, 8.00 Berichten ANP en herhaimg bOS berichten; q.15 Causerie over den bouw van de Maastunnel te Rotterdam, 8.45 Ohr. Radiokoor met medewerkmg van Solisten en| het N.Cit.V. Orkest, 9.50 Gramofoon; 10.00 Berichten ANP, 10.05 NCRV Orkest; 10.45 Gymnastiekles; 11.00 —12.00 Glamofoon, hierna Schriftlezing. Hilversum JIJ. 301 M. AVRO-uitzending ö.00 Gramofoon; 10.00 Morgenwijdmg; 10.15 Gewijde muziek (Giamotoon) 10.30 Solistenconcert en Declamatie; 12.00 Kovacs Lajos Orkest; 12.45 Gra mofoon; 1.30 Kovacs Lajos Orkest; 2.10 Literaire causerie, Declamatie en Gra mofoon; 3DO Omroeporkest en Solist; 4.00 Voor zieken en thuiszittenden; 4.30 Gramofoon; 4.50 Voor de kinderen; 5.30 De Pailadians; 0.30 Sportpraatje; 7.00 AVRO Dansorkest; 7.30 „Fietstochten door Nederland", causerie; 7.45 Gramo foon; 8.08 Berichten ANP en Mededee- lingen; 8.15 Omroep Orkest, Toonkunst koor en Solisten; 9.05 Gramofoon; 9.30 Massazang met Orkestbegeleiding; 10.00 Omroep Orkest en Soliste; 10.30 Gramo foon; 11.00 Berichten ANP en Dam- nieuws; hierna tot 12.00 AVRO Dansor kest. Vrijdag 25 Juni. Hilversum L 1875 M. Algemeen pro gramma verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoon; 11.30 Bijbelsche causerie; 12.00 Berichten; 12.15 De KRO Melodisten en Solist; 12.50 Causerie over de training voor de T.T.- Races; 1.10 Gramofoon en Postduiven- berichten; 1.15 KRO Orkest; 2.00 Orgel concert; 3.00 Gramofoon; 4.00 De KRO Melpdisten en Solist; 4.45 Gramofoon; 6.15 KRO Kamer Orkest; 6.00 Land- en Tuinbouwcauserie; 6.20 KRO Orkest; 7.00 Berichten; 7.15 Geschiedenis en ontwik keling van de politie in onS land, cause rie; 7.35 Musica catholica; 8.00 Berich ten ANP en Mededeelingen; 8.15 Revue- programma; 9.45 De KRO Melodisten en 'Solisten; 10.30 Berichten ANP; 10.40 P. Godwin's Orkest; 11.3012.00 Gramo foon. Hilversum II. 301 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30 VPRO, 9.00 VARA, 10.40 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Declamatie; 10.40 Gramofoon; 11.15 Vervolg Declamatie; 11.30 Gramo foon; 12.00 Kovacs Lajos* Orkest en Orgelspel; 2.00 Gramofoon; 2.30 Lyra- Paarden-keuring. Arkel. Uitgaande van de provinciale regelings - commissi e voor de paardenfok kerij, in Zuid-Holland werd Vrijdag op de boerderij van den heer A. Kooy een keu ring gehouden. Premiewaardig werden bevonden: Merrieveulens, Vos, van A. Kooy te Kedichem. 1-jarige merriën: An nie, van C. van Uzeren; Adina, Asijgje, Artella en Anua, van A. Kooy; Aria en Agrieta van Gebr. de Jong; Arena van A. Vermeulen; Apriba van A. van Her waarden. 2-jarige paarden: Zweefster, van C. van Uzeren; Susanna, Sijgje, Sevalea en Slefke van A. Kooy. 3-jarige paarden: Uria van A. van Herwaarden; Wodella van J. G. van Uze ren; Williese, van A. J. B. Verwey; Moe- Dne en Wappoline van A. Kooy. Van 4- tot 7-jarige merriën zonder veulen: Subertana, Sijgje, Valencia en SJora van A. Kooy. Van 4- tot 7-jarige merriën met veulen: Skarolina, van H. Muilenburg; Stineke, van A. Vermeulen; Unika en Vebertha, van C. van Uzeren; Upreula en Vonda, van A. Kooy; Sidora, van A. van Her waarden; Vertha, van Gebr. de Jong. Merriën van 8 Jaar en ouder: Iflamta, van C. van Uzeren; Nodella, van J. G. van Uzeren; Lezina, van Gebr. de Jong; Ruska van A. Kooy. Werkverschaffing afgebroken. Ameide. In verband met moeilijkheden welke gerezen zijn met het polderbestuur heeft men het leggen der buizen aan de Prinsegracht, welke In werkverschaffing werd gerioleerd en gedempt, gestaakt. Het dempingswerk wordt echter gedeel telijk voortgezet. Btaskensgraaf. Een openbare vergade ring van den gemeenteraad is belegd te gen Woensdag 23 Juni, des avonds 8 uur Bij den heer A. Terlouw ls komen aanvliegen een postduif, gemerkt no. 432279 ea C 36. Noordeloos. De installatie van den heer W. Zeeuw als burgemeester van Rijssen ia vastgesteld op .Vrijdag 25 dezer.1 Trio; 3.15 AVRO Dansorkest; 4.00 Orgel en Saxofoon; 4.20 Pianorecital; 4.40 Or gel en Saxofoon; 5.00 Voor de kinderen; 5.30 „Fantasia"; 630 Politiek Radio journaal; 8.50 Gramofoon; 7.00 De Sing- Sing gevangenis, causerie; 7.20 Gramo foon; 7.30 Berichten V.GP.; 7.35 Lezen in den Bijbel, 8.00 Zang en Piano; 8 30 Kerk, Volk, Staat, causerie; 9.00 VARA Orkest en Soliste; 9 45 Declamatie; 10.00 Vervolg Concert; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Avondwijding; 11.00—12.00 Gramo foon, Haven S3 - Telef. 113 - Schoonhoven PHILIPS RADIO Mnt tax Modaraa mrd-appiritr* vlndrn w(| itdtr* storing la elk merk Radio en stofzuigers vanaf f I.- p. week. In t Jaar eigendom, kallen ook onde dnrende de Zomer, maanden. RADIO-CENTRALE. Donderdag 24 Juni. Programma C. Keulen 8.00 Concert, 8.20 Berichten en „Kalenderblatt", 8.30 Gymnastiek voor de vrouw, 8.50 Concert, 9.50 Gramofoon, 10.05 Berichten, 10.20 Volksliederen; Pauze 10.5011.05; London Regional 11.05 Het BJ3.C. Orkest van Noord Ierlad, 12.05 Orgelconcert, 12.35 Cinema Orkest, 1.35 Gramofoon, 2.20 Trio, 3.00 Orgel concert, 3.35 Orkest; National Program- me 5.20 Gramofoon, 5.35 Orkest; Keulen 6.20 Blaasconcert; Brussel Ned. 7.20 KV RO nieuwtjes, 7.23 Gramofoon; London Regional 7AO Orgelconcert; Parijs Radio 8.05 Vioolrecital; Keulen 8.20 Berichten, 8.30 „Heiterkeit und Fröhlichkeit"; Pa rijs Radio 9.20 Piano-recital; Berlijn 10 A0 Populaire- en Volksmuziek. Vrijdag 25 Juni. Brussel Ned. 8.00 Gymnastiek, 8 20 Gramofoon; Keulen 8.30 Gymnastiek voor de vrouw, 8.50 Concert, 9A0 Gra mofoon; Pauze 10.0510.35, Parijs Ra dio 10.35 Gramofoon; London Regional 12D5 Het BB.C. Variété Orkest', Natio nal Programme 12 50 Het B BC. Dans orkest, Keulen 1.35 Concert, 2.20 Mede deelingen, 2.35 Allerlei von zwei bis drie, London Regional 3.20 Pianorecital, 3.35 Revue; National Programme 4.05 Gra mofoon, 4.20 Hotel Orkest, 5.05 Gramo foon, 5.35 Orkest; Keulen 6 20 Concert; National Programme pl.m. 6 50 Tweede bedrijf van Mozart's Opera „Die Entfüh- rung ^us dem Serail"; London Regional 7.50 „On the village Green"; National Programme pl.m. 8.10 Viool en Piano, 8.50 Dansorkest; Keulen 9.20 „Wir flie- gen durch silberne Weiten"; Boedapest of Diversen 10.20 Gramofoon. SLOT VAN DE NIJENRODE-ZAAK. Gerritsen en Johanknegt vrij, Dinsdag heeft het Amsterdamse he Ge rechtshof arrest gewezen in de twee laatste zaken, welke, verband houden met de geruchtmakende strafzaak tegen M. Onnes van Nijenrode. De rechtbank had Mees Gerritsen tot zes maanden veroordeeld. Het Hof acht te echter niet bewezen, dat hij opzette lijk de goederen had overhandigd aan den detective, noch dat hij ze voor de politie verborgen heeft gehouden, omdat hij niet wist, dat verdachte Onnes de verzekeringsmaatschappij had opgelicht Gerritse werd dus vrijgesproken. De detective Johanknegt was door de rechtbank tot een voorwaardelijke straf van drie maanden veroordeeld. De pro cureur-generaal had bevestiging gevor derd. Het Hof overwoog in zijn vrijspre kend arrest, dat hij de goederen wel eenigen tijd onder zich heeft gehouden, doch niet uit winstbejag. Verdachte Jo hanknegt was bij het a&nhooren van dit arrest zeer ontroerd. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Pakjesdieven te Gouda. Voor de rechtbank hebben terecht ge staan de 20-jarige slagersknecht J. v. V, de 19-jarige aardewerker F. N. B. en de 25-jarige schipper F. v. d. V., allen uit Gouda, die zich ter zake van diefstal hadden te verantwoorden. Zij zouden op 27 Januari uit het pakhuis van den bode huis-houder J. Lafeber aan de Turfmarkt twee pakken hebben weggenomen, die vleeschwaren en theelichten bevatten De verdachten legden een volledige bekente nis af. Op 27 Januari waren zij tezamen van het stempel-lokaal vertrokken, toen zij door regen werden overvallen. Zij hadden een schuilplaats gezocht in het bodehuis van Lafeber aan de Turfmarkt, waar hun aandacht gëtrokken werd door twee pakken die er lagen. B. had eersji, het pak met vleeschwaren weggenomen. Dit had hij aan van V. overgereikt, die qp rijn lietc bond m, nu zijn woning reed. Daarna had B. nog het andere pak weggenomen, dat hij'aan van der V. ter hand stelde, die dit per fiets naar de woning van Van V. bracht, waar na de buit verdeeld werd. De bodehuishouder J Lafeber heeft voor de rechtbank verklaringen afgelegd omtrent de vermissing van beide pakken. Daarna heeft het O.M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke requisitoir ge nomen. Spr. wees er op, dat de verdach ten slechts een enkel feit is ten laste ge legd, maar gebleken is, dat zij zich her' haaldelijk aan dergelijke diefstallen schuldig gemaakt hebben. Het zou zeer goed mogelijk geweest zijn, de vrouwen dezer verdachten wegens heling te ver volgen, maar spr. heeft daarvan afge zien, omdat zij toch wel zeer aan verlei ding hebben bloot gestaan, als hun man nen met de gestolen waren thuiskwamen. De ingewonnen reclasseerlngsrapporten zijn ten aanzien van Van V. en Van der V. zoo ongunstig, dat zij niet voor een voorwaardelijke straf in aanmerking ko men. De conclusie van het rapport ten aanzien van- B. is aarzelend, maar spr. is van meening, dat ook hem geen voor waardelijke straf moet worden opgelegd, omdat hier gelden kan: „samen uit, sa men thuis". Van V. heeft aangevoerd, dat hij uit armoede heeft gehandeld, maar spr. wijst er op, dat deze jongeman zijn betrekking als slagersknecht vrijwillig verlaten heeft. Den diefstal bewezen ach tend, eischte het O.M. tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van een jaar, met aftrek van preventieve hech tenis. De verdedigers, mr. M. J. Pool voor v. V., mr. M. L. v. d. Berg Voor B. en mr. H. Winkel voor v. d. V„ hebben uitvoerig de omstandigheden aangevoerd, waaronder de verdachten den diefstal hadden ge pleegd. Zij bepleitten een voorwaardelij ke, althans een gedeeltelijk voorwaarde lijke straf. Driemaal achtereen ingebroken. De 37-jarige varensgezel J. F. 8. uit Amsterdam heeft zich te verantwoorden gehad, terzake dat hij op drie achtereen volgende nachten had ingebroken. De eerste Inbraak bad plaats in den nacht van 14 op 15 Mei en betrof de sta tionsrestauratie te Gouda, waar gestolen waren 200 doosjes sigaretten, 40 cent, een tafelkleedje, een theedoek en vier sleu tels. De tweede inbraak werd gepleegd m den nacht van 16 op 17 Mei in de sta tionsrestauratie te Schiedam, waar even eens sigaretten en sigaren werden gesto len, alsmede een tafelkleedje en 100 losse centen. De derde inbraak had weer te Gouda plaats en wel in den nacht van 18 op 19 Mei. Thans was de caféhouder B. J. van Vliet aan het Stationsplein het slachtoffer geworden, baar waren een horloge met ketting, een sigarenaanste ker, twee doosjes sigaretten, benevens een rijksdaalder ontvreemd. Verdachte ontkende de beide inbraken in de stationsrestauraties, maar gaf toe, dat hij een bezoek gebracht had in het café van B. J. van Vliel op eau tijdstip, dat dit niet meer voor bezoekers geopend was. De in de dagvaarding opgenoemde voorwerpen had hij er weggenomen, be halve den rijksdaalder. Als eerste getuige werd gehoord de pachter van het stationsrestaurant te Gouda, H. J. Sier, die verklaarde, dat hij in den morgen van den 16en Mei ge waarschuwd was, dat er in de restaurants was ingebroken. Er was een ruit vernield, waardoor de weg was aangegeven, waar langs de dader was binnengekomen. Een ijzeren geldkistje lag op den grond. Dat kistje bevatte slechts sleutels, waarmee de dader de verschillende vitrines kon openen. Naar geconstateerd is, had de man zich aan amandelbroodjes en bier te goed gedaan. Vervolgens hèeft hij ook de kasten ontsloten, waarin de dienbak- ken van de treinjongens worden opge borgen. Uit die bakken had getuige on geveer 200 doosjes sigaretten vermist. Bo vendien werden nog een tafelkleedje en een theedoek vermist, die vermoedelijk gediend hebben om de buit in te pakken Verdachte blijft er bij van deze In braak niets te weten. De wegopziener J Dogterom verklaar de, dat men dadelijk, nadat de inbraak ontdekt was, de vernielde ruit hersteld had. Ook aan de sloten waren voorzie ningen getroffen, omdat bleek, dat er eenige sleutels Verdwenen waren. Op 19 Mei, toen verdachte is aangehouden, heeft getuige geconstateerd, dat er spo ren waren aan de versche stopverf van de ruit, die er op wezen, dat er ander maal pogingen waren gedaan de restau ratie binnen te dringen. De rangeerder C. Grondel, die dienst had in den nacht van 18 op 19 Mei, heeft een man over de sporen zien loopen, die uit de richting van het station kwam Ge tuige had dien man, in wien hij verdach te herkent, aangeroepen, wat hij daar te maken had, waarop verdachte antwoord de, dat hij getuige daarvan geen uitleg behoefde te geven en dat hij toch den nacht moest doqrkomen Hij was daarop naar het station gegaan, om van jle aan wezigheid van verdachte kennis e ge ven en bij zijn komst aan het station had getuige gezien, dat getracht was de stopverf van de ruit ma de n—tnnrnüe te verwijderen. Verdachte is later door de politie aangehouden. Hij zegt, dat hij zich in een wagen schuil wilde houden, nadat hij de in braak in het café van Van Vliet had ge- De logementhouder J. v. d. Tak zegt verdachte te kennen als Rijntje, die eeni gen tijd in zijn logement aan de Delft- schevaart te Rotterdam heeft verblijf ge houden. Op 15 Mei had hij verdachte heel vroeg in den morgen zien thuiskomen met een groot pakket, dat in een tafelkleedje en een theedoek was geknoopt. Verdachte geeft wel toe met een pakket te zijn binnengekomen, maar dat was niet geknoopt in een tafelkleedje. In dat pakket zat zijn handel. De pachter van de stationsrestauratie te Schiedam, B. Ottenga, had op 17 Mei bemerkt, dat er ingebroken was. De kast jes op de toonbank waren opengemaakt. Van de eetwaren had getuige niets ver mist, maar wel waren er sigaren en si garetten weg. Ook waren 100 losse cen ten verdwenen. Evenals zijn collega te Gouda, had ook deze getuige een tafel kleedje vermist. Vermoedelijk moet dit ook weer hebben gediend om het gesto- lene in te vervoeren. De waarde van de gestolen rookertjes bedroeg ongeveer I 30. Verdachte ontkende ook deze inbraak te hebben gepleegd. De logementhoudster Z. Scholten— srm verklaarde, dat verdachte onder de naam Smit eenigen tijd gelogeerd had in haar logement aan de, Delftschevaart. Hij is Zondagavond laat weggegaan en den volgenden morgen vroeg weer terug gekomen. Hij had toen een pak bij zich, dat in een doek geknoopt was. Verdachte had toen een schuld vftn 53 cent met los se centen betaald. Verdachte zegt dat het pak kleeren be vatte, die hij aan een lompenkar had ge kocht. ls laatste getuige hoorde de recht bank den caféhouder B. J. van Vliet uit Gouda, die verklaringen aflegde omtrent de bij hem gepleegde inbraak. Door ver breking van een W.C. ruitje was men bij hem binnengekomen. Het O.M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, achtte het ten laste gelegde bewezen. De vier sleutels, welke uit de stationsrestauratie vermist werden, zijn op verdachte ^Bevonden. Dat bewijst niet alleen, dat verdachte daar de eerste maal is geweest, maar ook, dat hij die bij zich gehouden heeft om nogeens terug te kun nen komen. Dat verdachte ook schuldig is aai? de inbra&k in de Schiedamsche stationsrestauratie, blijkt uit het betalen van een oude schuld met losse centen. Verdachte is al acht maal veroordeeld, zoodat hij niet voor reclasseering in aan merking kan komen. Het ten laste gelegde bewezen achtend, eischte het O.M. een gevangenisstraf van 2 jaar en zes maanden. De verdediger, mr. C. J. de Vriese, heeft aangedrongen op een clemente straf. Uitspraken 29 Juni; De koperdraaddiefstallen te Gouda De rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaken van de Goudsche verdachten, die zich in de afgéloopen maanden heb ben schuldig gemaakt aan de diefstallen van koperdraad van het terrein der Ne- derlandsche Spoorwegen nabij seinhuis I te Gouda. De 41-jarige heier J. E., de 31- jarige houtdraaier A. M., de 24-jarige houtbewerker J. S. en de 33-jarige los- werkman L. A., allen uit Gouda, zijn ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De 36-jarige los werkman L. H. is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. De 18-jarige koopman C. D. uit Gouda die zich had schuldig gemaakt aan uit-« lokking tot heling, werd veroordeeld tof 3 maanden gevangenisstraf, doch voor waardelijk met een proeftijd van3jaaa Zijn vader, de 53-jarige opkooper M. I* j. D. uit Gouda, recidivist en gedeti neerd, die zich aan heling van het ge stolen koperdraad had schuldig gemaakl hoorde zich tot een gevangenisstraf van 4 maanden veroordeelen. De 35-jarige koopman L. R., uit Wad- dinxveen, die eveneens van het gestolen koperdraad had gekocht, wérd veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Ernstig ongeluk veroorzaakt. Den niet-verschenen J. van B., 23jaa» fabrieksarbeider te Lekkerkerk, was ten laste gelegd, dat door zijn onvoorzich tigheid op 12 Maart op de steenfabriek van de firma Luyten te Lekkerkerk 'een ernstig ongeluk was geschied, waarbij da steenmaker A. de Jong een gecompli ceerde beenbreuk had bekomen. Op het terrein van deze fabriek staat een machine, waarmee de specie tot steen wordt gevormd. Die specie wordt, op dezelfde wijze als men dat bij beton molens ziet, met een bak naar hoven ge bracht, welke bak rust in eeii pit in de grond. Terwijl de machine in rust was, en de bak zich in de hooge stand be vond. had De Jeng zich met één been In de pat begeven teneinde een gat, dat zich daarin bevindt, te reinigen. Zonde* daarop te letten had verdachte het con tragewicht van de bak gehaald, zonde* z'ch er van te overtuigen of een haak, die als tweede beveiligingsmiddel dienst doet, in werking was gesteld. Het gevolg was, dat de bak omlaag gestort was en terechtgekomen op het been van Ds Jong. Uil. het getuigenverhoor Week, dat de werkbaas gewaarschuwd had, dat men bij het reinigen van de put niet met zijn beenen er in mocht komen, wegehs het daaraan verbonden gevaar. Deze getuige weet echter niet of De Jong daarvan op de hoogte was. Toen het ongeluk ge schiedde werkte hij voor het eerst in dit seizoen aan de machine. Het OM., waargenomen door mr. J. Römelingh was van oordeel, dat van B hier niet als de eenig schuldige mag worden voorgesteld. Zeker is het slacht offer ook onvoorzichtig geweest. Dit neemt echter niet weg, dat Van B., door zich er niet van de overtuigen, of hij zonder gevaar het contïagewicht kon verwijderen, de grootste onvoorzichtig heid heeft begaan. Het O.M. achtte diens schuld echter niet zoo groot, dat een vrijheidsstraf behoorde te worden opge legd en het meende te kunnen volstaan met het eischen van een boete van f 41 subs. 20 dagen hechtenis. De rechtbank zal 29 Juni uitspraak doen. Warenwet Verder deed de Rotterdamsche Recht bank uitspraak in de zaak van M. J. v. D, zonder beroep, wonende te Gouda, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij hij we gens overtreding van de "Warenwet (ver dachte had margarine voorhanden gehad welke niet aan de vereischten voldeed) was veroordeeld tot f 200 boete subs. 1 maand hechtenis. De rechtbank heeft het vonnis bevestigd. Motor- en Rijwielwet Tenslotte heeft de rechtbank beslist in de zaak van C. J. K. expediteur te Gouda, apellant van den kantonrechter, waarbij hij wegens een overtreding van de Motor- en Rijwielwet was veroordeeld. De rechtbank heeft het vonnis vernie tigd en opnieuw rechtdoende, verdachte van rechtsvervolging ontslagen. De Gouden leutel. 49. Ook de prinses was achter Aladdin en de oude Fatima aangeloopen om te zien, waar Ravo was gebleven. Doch daar zag zij, dat de gouden sleutel In gevaar was Zij begon te gillen. Aladdin en zijn bedienden snelden toe. 50. Op al dit leven en gegil, keerde Ravo zich om, en zag vier personen, on der wie Fatima. Hij voelde, dat hij in den val geloopen was en met de sleutel ia, zijn hand rende hij, de trappen aL Maar Aladdin achtervolgde hem en ti hem de kap van het hoofd. Aladdin zag nu, dat hij een broeder was van zijn zoogenaamden oom, dus een verrader. Van alle kanten kwamen de bedienden aanloopen om hem onschadelijk te ma ken. Ook deze vreemdeling werd door den sultan buiten het land gezet. Alad din heeft nooit meer last van vreemde-. lignen gehad en heeft de gouden sleutel tot zijn dood toe In bezit gehad l EintU. WOENSDAG 23 JUNI 1957 NED. HERV. KERK. Beroepen: te Schelluinen ds. W. van Griethuizen te Lopikerkapel. Drietal te Halfweg CN. H Joh. Bijls- ma, candidaat te Gouda; Ds. H. O. Molenaar te St. Pancras en Ds. F. C. Willekes te Hoogvliet. AFSCHEID DS. T. VAN DE HEE. Polsbroek en VUst. Ds. T. van de Hee ls voornemens, met het oog op rijn aan staand vertrek naar Oenemulden, op Zondagavond om hall acht een a!- scheklswoord tot de gemeente te spre- ken. WEDEB-OFBOCW DEE SPAANSCHE KERKEN. Pauselijke oproep. Paus Plus XI heelt den aartsbisschop van Toledo en primaat van Spanje, kar dinaal Isidorus Goma y Thomas, ge machtigd tot alle katholieken ter we reld een oproep te richten, om gelden in te zamelen vdbr den heropbouw van de kerken, die tijdens den burgeroorlog In Spanje vernield werden. De primaat heeft evenwel ln een schrijven aan den aarts bisschop van Genua verklaard dat h« thans het moment voor een dergelijke Inzameling nog niet gekomen acht, wes halve hij verzoekt, dat er op t oogenblik ln Italië nog niet gecollecteerd zal wor den. DE STRIJD TEGEN DE KERK. Reeds dertig predikanten ta hechtenis. Nog drie predikanten van de belijden de kerk jdjn gisteren in de Duitsche hoofdstad en vier ln andere deelen des rijks gearresteerd. Voorts heeft de Prui sische broederraad een motie aangeno men, waarbij wordt verklaard, dat wan neer de kerkelijke verkiezingen «ouden worden gehouden «onder deelneming van de belijdende autoriteiten, de resultaten niet als geldig «ouden kunnen worden erkend. Door deze nieuwe arrestaties ls het aantal predikanten, dat zich ln hechte nis bevindt, tot ruim 30 gestegen. In de afgeloopenweek zijn niet minder dan 23 predikanten gearresteerd. Verder i» te gen 80 predikanten een disciplinaire ver volging ingesteld. HET DUITSCHE HEIDENDOM. Hoezeer de kerk in Duitschland ook beducht is voor het nieuwe heidendom, aan den anderen kanfr geldt, dat dit nieuwe heidendom een zoo mogelijk groo teren chaos vertoont dan de kerk in Duitschland thans te zien geeft. BIJ al de verschillende groepeeringen is thans nog een soort kerkformatie gekomen, welke door Arthur Dinter in het leven ls ge roepen. Deze richting ls volslagen pan theïstisch en baseert zich op de leer van bloed en bodem. Natuurlijk ls deae rich ting ook anti-semitisch. Het Christendom wordt er alleen zeer in de verte bij ge haald. De kerk noemt zich de Deutsche Nationqlkirche. DE VULGATA. Van de nieuwe crititache uitgave van de Vulgata, de Latljnsche bijbelvertaling van Hieronymus, gelijk die door de Roomsch-Katholieke Kerk wordt ge bruikt, zijn thans drie deelen versche nen. Hoe lijvig deze uitgave wordt, kan men begrijpen, als "men verneemt, dat het gezamenlijke werk 28 deelen zal omvatten vermoedelijk, dat elke twee Jaar een nieuwe band verschijnen kan en dat mer> rekent het werk in het jaar 1985 voltooid te hebben. Paus Pius XI droeg het werk in 1933 aan de Bene dictijnen van het door hem gestichte Hieronymusklooster te Rome op.. Reeds had Pius X ln 1907 een commissie tot voorbereiding der uitgave ingesteld. GROOTMOEDER TONDE. Te Tinompo in het ressort Mort op Midden-Celebes is ln bet laatst van 1936 grootmoeder Tonde overleden. Zij was de eerste vrouw in het Moriland. die Christen werd en ook één van de Deste Christenen is gebleven. Van nature was «Ij energiek, zoo als men ze in dit land schap maar weinig vindt. Steeds deed zij haar best haar geloof ln haar leven te laten zien. Over haar dorpsgenooten, die Christenen waren, maar het oude, hei- densche leven niet wilden prijsgeven, was zij vaak diep bedroefd. Ook bezat zij den moed om de dorpshoofden de waarheid te zeggen, wanneer dezen handelden ln strijd met hun Chfclsten-zijn. Van haar nam men dan ook een vermaning aan, Wl« op de pos fogostslda voorrang#- wsgan rijdt, haaft bij kruisingan óók voorrang boven het voor ham van rechts komende verkeer (dat aan rooden driehoek met pant naar beneden zien kan, dat hef 'n voorrangsweg nadert). zij had steeds een zeker overwicht, niet volgens haar stand of geboorte, maar door haar wezen. In de laatste levensjaren bezorgde haar een van haar dochters veel leed door een ergerlijken levenswandel. Zij woonde samen met deze dochter, maar toen deze niet wilde veranderen, ging zij bij een kleindochter wonen uit protest tegen de daden van haar dochter. Dat wil wat zeggen bij een geestesgesteldheid als die van de Moriers, waar familieban den boven alles gaan. HET WEGENVRAAGSTUK IN DE LOPIKERWAARD. NoordZevendersche- en Lopiker- voordijk. In verband met de gebrekkige toestand van de Noord-Zevendersche Voordijk en de Lopiker Voordijk (verbindingsweg; Schoonhoven via Cabauw, Lopik naar Usselstein) hebben iyij ons dezér dagen voor een onderhoud gewend tot den bur gemeester der gemeenten Lopik, Jaars veld en Willlge-Langerak, den heer L Schuman. Burgemeester Schuman was gaarne be reid ons een en ander mede te deelen omtrent zijn zienswijze over deze zaak. Allereerst merkte de voorzitter op, dat hij ten volle doordrongen is van de niet- alleen slechte, doch naar zijn meening zelfs bijna onhoudbare toestand van ge noemde wegen. Reeds betrekkelijk kort na zijn ambts aanvaarding als burgemeester, heeft de heer Schuman de eerste stappen trach ten te doen om te komen tot een defini tieve verbetering. Kr zitten aldus de burgemeester echter aan een plan tot verbetering en verbreeding van de „ver keersader": Willlge-LangerakLopik Usselstein vele en vele moeilijkheden, welke de plaatselijke bestuursorganen on mogelijk zonder meer zelfstandig kunnen oplossen. Daar de besprekingen en confe renties te dezer zake nog niet zijn beëin digd, achtte de burgemeester het wen- schelijk, vooralsnog geen verdere mede deelingen te doen. Slechts wilde hij er ons op wijzen, dat zi. het wegvraagstuk in den Z.W. hoek der provincie Utrecht een argument van den eersten rang is en dringend om ernstige aandacht vraagt. De weg, zooals thans bestaande, is ten eenenmale onvoldoende voor het tegen woordige verkeer! Trouwens, de vele ver zakkingen, hellingen en*., welke er zich onophoudelijk in voordoen, bewijzen, dat noch de weg zelf, noch 't „wegdek", ook maar eenigszins geschikt ls voor de vele zware vrachtauto's, melkwagens e.d., wel ke regelmatig over deze verbindingsweg heen denderen. Er is, zoo deelde ons de burgemeester nog mede, thans een aanvang gemaakt niet een „verkeerstelling" gedurende zes weken, telkens op een andere werkdag (voor deze week is zulks Dinsdag ge schied) om daardoor straks niet alleen met woorden, doch mede met statistische cijfers, gebaseerd op recente werkelijk heid, ter bevoegder plaatse aan te toonen dat hier inderdaad groote nood is. Men zegt, aldus de burgemeester ten slotte, wel eens tegen mij: „Laat U de weg toch teren", doch wie eenigszins op de hoogte is van de zeer belangrijke kos ten, die aan het teren van de weg in deze toestand verbonden zijn, zal begrijpen, dat de verantwoordelijke bestuurscolleges in dit opzicht uit financieel oogpunt zeer voorzichtig dienen te handelen! Intusschen de plaatselijke overheids- colleges zijn waakzaam en diligent- en zullen zich benaarstigen, om dat ook op dit punt te blijven. BLIKSEM IN KERKTOREN GESLAGEN. Groote schade. Brandwijk. Tijdens het onweer van Za terdagmiddag sloeg de bliksem in de toren der Ned. Herv. Kerk, ging vervol gens langs het dak en baande zich daar na een weg in het portaal der consisto rie. Brand werd niet Veroorzaakt, maar de schade ls zeer aanzienlijk. De bal en het haantje werden van den toren ge rukt en weggeslingerd en Zaterdagavond was van beiden nog geen spoor gevon den. Ook is de toren ontwricht. In het portaal is het schakelbord, dat extra groot en uitgebreid ls in verband met de electrische verwarming, totaal afgerukt en vernield, voorts zijn deuren versplin terd en van de betimmering voor de electrische geleiding werden de splinters door de geheele kerk gevonden. Brokken steen en cement lagen dVeral verspreid. De ruïne is zoodanig, dat Zondag geen dienst kon worden gehouden. Van de wo ning van het hoofd der O. L. school, ge legen tegenover de kerk, werden door rondvliegende stukken steen of hout eeni ge ruiten verbrijzeld. In verschillende woningen gelegen in de nabijheid der kerk, is ook het schakelbord door de blik sem getroffen. Het mag een wonder hee ten dat geen brand is veroorzaakt. Verkoop voor afbraak. Brandwijk. Voor de verkoop voor af- braak van de onderwijzers woning der Chr. School werd Vrijdag als volgt Inge schreven: Hakkesteegt en De Knecht te H -I.-Ambacht f 280; Van Straten, Alm- kerk, f 254; J. C. van Kleef, alhier, f 250; C. Molenaar, alhier, f 186; Dankers, Har- dinxveld, f 165; Blokland, Giessendam, f 78. Bleskensgraaf. De directeur van het post- en telegraafkantoor te Dordrecht meldt ons, dat het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Bleskensgraaf, in gaande den len Juli voor den telefoon dienst op werkdagen zal zijn opengesteld van 8 uur—16 uur en van 18 uur—19'/i uur. Groot-Ammers. Dezer dagen heeft het dagelijksch bestuur der gemeente met 't bestuur van de Onderlinge Brandwaar borg Mij. Groot-Ammers en Omstreken een 10-tal plaatsen bezocht waar zij de nieuwste motorbrandspuiten hebben be- zlchting in verband met het feit, dat de gemeente door bovengenoemde Mij. een nieuwe motorspuit zal worden aangebo den. De postduivenvereen. „Lucht Expres Groot-Ammers-Streefkerk" hield een wedvlucht vanaf Orleans, afstand 493.400 K.M. Aankomst eerste duif 5.6.9 uur. Losgelaten om 7 uur. De uitslag was. l, f"r. Stout; 2 J. Donkersloot; 3 C. de Bruin en 4 A. Simons. Ziekte Ds. Los. Giessendam. Omtrent de ziekte van Ds. S. O. Los, predikant der Geref. Kerk al hier, vernemen we, dat Zondag in de kerk bekend werd gemaakt, dat zijn toe stand ernstig is, maar nog niet hopeloos. Wielrennen. Giessendam. Zondag nam een aantal renners van de Ren- en Tourclub „Mer- wede" deel aan de grasbaanwedstrijden van de Ren- en Tourclub JDe Mol" te Dordrecht, waar een groot succes werd behaald. In de klassementswedstrijd voor de B-klassers werd Leeuwis 2e en Lan- genberg 4e. De af val wedstrijd voor amateurs werd glansrijk door J. Suiker gewonnen. De afvalwedstrijd voor B-klassers was een volledig succes voor „Merwede". De vier eerste plaatsen werden bezet door de renners Langenberg, Leeuwis, Verbaan en Eckhardt. In de koppelwedstrijd werd het koppel van „Merwede", bestaande Bit de renners J. SuikerVerbaan, derde. Concert Giessendam. Zaterdagavond heeft de Accordeonvereeniging „Alte Kamerade" van Sliedrecht, op het ijsclubterrein een concert gegeven. De belangstelling was zeer groot. Op verdienstelijke wijze werd het programma afgewerkt, henwelk bij de vele aanwezigen goed in den smaak viel. Gevonden: een kindertaschje, met inhoud, B 93; een belastingplaatje, B 362; een roode ceintuur, Bt 134; een be lastingplaat jrf, B 331; een damesmantel, B 68; een rijwielplaatje in etui, B 71; een haarstrik met speldje, B 166. Giessendam. Bij den agent der ar beidsbemiddeling in deze gemeente staan thans «nog 185 personen als werkloos in geschreven. poppenspeL giessendam. Maandagavond werd in de bewaarschool ten bate van deze school een poppenspel vertoond. De belangstel ling was, zooals men verwacht had, zeer groot. Opgevoerd werd „Repelsteeltje". Zooals wel ls te begrijpen, leefde het jeugdige publiek met het vertoonde ten zeerste mee. De bewondering voor de kunstzinnig uitgevoerde poppen en voor al voor de costuums was algemeen. De opbrengst van de avond bedroeg f 13.25. Het sluisschap. Giessendam. Aangaande het sluisschap „Giessendam-Hardinxveld" kan worden medegedeeld, dat de kosten van het ver diepen van de watergangen, het graven van afwateringsslooten, het maken van duikers en de aanleg van een Zomerkade langs de watergangen, worden geraamd op f 6000.—. De postduivenvereen. „Stormvogels" hield Zaterdag een wedvlucht vanaf Or leans (Frankrijk) over een afstand van 485 K M. Er waren 64 duiven in con cours, welke des morgens om 7 uur in vrijheid werden gesteld. Door de ongun stige weersomstandigheden zijn echter slechts 7 duiven aangekomen. Aankomst D. Vogel en O. Verspuij 1; W. van Ber- geijk 2; J. Kamerman 3; Dubbeldam en Vogel 4; D. P. de Jong 5; A. Verdonk 6 en 7. Aankomst eerste duif des namid dags om 2 uur 59 min 24 sec.; laatste duif 7 uur 0 min. 39 sec. Concert. Giessen-Oudekerk. Zaterdagavond werd op het dorpsplein een cohcert gegeven door de mondharmonicavereeniging „Door Oefening Kunst" van Schelluinen. Op keurige wijze werden de verschillen de nummers ïïitgevoerd en met groote aandacht aangehoord. Er was flinke be langstelling. De bloempjeaverkoop bracht ruim f 26 op. Geslaagd. Giessen-Mtouwkerk. Voor het propee- deutisch examen werktuigkundig inge nieur slaagde te Delft de heer a J. van Hnimwling, Giessen-Nieuwkerk. Voor het te Rot terdam gehouden examen, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam, slaagde de vorige week de heer P. Kooijman Tz. al hier. Evenals het vorig jaar zal in den loop der maand September een geiten- fokdag georganiseerd worden, te houden op het terrein der Coop Landbouwver- eeniging „Samenwerking". Het comité van actie ter verkrij ging van een hard wegdek, heeft thans ook een adres, onderteekend door vele ingelanden, gezonden aan het polderbe stuur, met verzoek ook zijn medewerking te verkrijgen tot opheffing der stof- Plaag. Giessen-Nieuwkerk. De uitslag van den voetbalwedstrijd tusschen P.V.V. alhier en Stormvogels te Vuren, was 31 voor P.V.V. Korfbalclub. Hardinxveld. Vrijdagavond hield de korfbalclub „H.K.C." haar jaarvergade ring. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental gelijk bleef en dat de competi tiestand beter is dan het vorige jaar, zoo dat er wat het spel betreft, vooruitgang ls te bespeuren. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f 14.02. Tot bestuursleden werden herkozen mej Rijkaart en de heeren Vogel en Van der Zwaan. Tot le den van de technische commissie werden benoemd de dames B. de Boer, C. Ver hoef en de heer H. Hoornaar. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heeren N. van der Linden, A. van Loon en W. Bohré. De uitslagen van de Zaterdag op het terrein de Putten gehouden korfbal- wedstrijden waren als volgt: GK.V.H. K.C. I 1—8; Herovina—H.K.C. H 0—8. Hardinxveld. De heer A. Meylink, vo lontair ter secretarie alhier, wonende te Dordrecht, slaagde voor het examen ge meente-administratie. Hardinxveld. De heer P. Borsje, onder wijzer aan de u.l.o.-school alhier, ls be noemd tot lid van de examencommissie voor het afnemen van de m.uJ.o.-exa- mens. Gevonden: een wit kindersokje, te bevr. Riv. B 421. Bij onweer op het hooiland. Hoornaar. Eenige arbeiders zaten Za terdag tijdens een onweder ln een schuurtje te schuilen. Op eenige meters afstand sloeg de bliksem in een hooi hoop, welke tot den grond toe afbrand de. Hoornaar. De visscher G. de Vries vond Dinsdagmorgen drie zijner Jonge eenden dood in een fuik. Maandag stonden bij het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling in geschreven te Hoornaar 2, te Hoog- Blokland 0 en ta Noordeloos 2 werkloo- zen, die voor steunuitkeering in aanmer king kwamen. Lexmond. De heer J. Schrijvershof slaagde de vorige week voor het examen als onderwijzer. De chr. zangver. ,,Hosanna", direc teur de heer G. Kusters uit Sliedrecht, zal op 3 Aug. deelnemen aan het con cours te Woudenberg en daar uitkomen ln de 3e afd. Zaterdag bevonden zich '2 dochter tjes van den heer Overdijk per fiets op het gedeelte, juist voorbij Helsdingen op den rijksweg, toen een harer schrok voor 'n plotselinge donderslag en tegen de an der opbotste, waardoor haar zusje ln de sloot terecht kwam en onder water ver dween. Haar zusje heeft haar weer op de kant geholpen en samen hebben ze toen de fiets opgehaald, om daarna naar huis te loopen, want de fiets was kapot. Gymnastiekfeest. Nieuw-Lekkerland. Wij vestigen de aan dacht op de advertentie in dit nummer omtrent het groot gymnastiekfeest, dat „Kracht door Vriendschap" hier tegen 10 Juli organiseert. Inschrijvingen voor de plaatsing van tenten en*, moeten vóór a.s. Zaterdag geschieden. Aanleg straatweg. Nieuw-Lekkerland. In onze gemeente is men druk bezig met de voorbereidingen voor de aanleg van de straatweg. Te Kin derdijk is men al begonnen met de be strating. De veerdam, die particulier eigendom ls, zal later onder handen wor den genomen. We*k voor de acheepsweri. Nieuw-Lekkerland. Asm L. Smit en Zoon's schee pa- en werktuigbouw N.V. te Kinderdijk is opdracht verleend voor de bouw van drie motor tankschepen met een laadvermogen van 500 ton, voor de kust vaart in Engeland. De boofdafmetingen Zijn 162 x 32 x 10.3 vt. De schepen wor den voorzien van een Deutz Dieselmotor van 400 P K. Te Kinderdijk worden pogingen aan gewend om het mannenkoor O. b. K„ dat eenige tijd geleden ontbonden ls, weer op te richten. Enkele oud-leden en anderen hebben medewerking toegezegde Over eenige dagen zal een vergadering wor den gehouden, waarin een definitief be- ajjttit aaU vonden genomen. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 23 Juni. Het dunne pijltje geeft de stand van den vorlgen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke tot matige veranderlijke wind; later uit Oostelijke richtingen; gedeelte lijk bewolkt; waarschijnlijk droog weer; behoudens kans op onweer; iets war mer. Waterstand: Schoonhoven hg. water 6.10 uur, 1.42 M. Keulen stand 3.30 M., was 0.01 M Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur ln de schaduw: 72 graden Fahrenheit, wwv Woensdag 23 Juni: Op 8.04, onder 3.11. Laatste Kwartier Donderdag 1 Juli. Wielrijders, licht op! 23 Juni 9.54 uur. Noordeloos. De collecte voor het Ned. Bijbel Genootschap heeft f 18.22 opge bracht. De melkverkoopers hebben den melkprijs de vorige week verlaagd van 8 op 7 cent per liter. Destructie van cadavers. Schelluinen. De beheerder van het des tructiebedrijf te Dordrecht vestigt door bemiddeling van het gemeentebestuur de aandacht van de betrokken ingezetenen op het nakomen der voorwaarden. De ca davers der gestorven dieren moeten ge bracht worden naar een plaats, waar de 3 ton wegende bedrijfsauto kan komen, om ze in te laden. Streefkerk. Uitslag wedvlucht P.V. „De gevleugelde bode" van Mons, afstand 175 KM. Los 6.30 uur. Eerste duif 9.29.14 uur, laatste 9.45.43 uur. Prijzen: J. van der Graal l en 10; A. Stuurman 2, 3, 4 en 8; C. de Ruiter 5 en 11; Pbldervaart 6; K. de Bruyn 7, 9 en 12. Zaterdagavond zal de gymnastiek- vereeniging „Sparta" een openluchtuit voering geven onder leiding van haren directeur, den heer J. van Keulen te Dordrecht, op het turnveld achter ds kerk. Tegen een boom gereden. Reeuwijk. Doordat een met paard be spannen wagen plotseling van een zijweg afkwam, moest nabij de Spokersbrug een auto van de expeditie-onderneming C Goudappel uit Rotterdam sterk naai links uitwijken om een aanrijding te voorkomen. De chauffeur week te ver uit, zoodat de vrachtauto tegen een boom reed. De wagen wer<l hierdoor aan de eene zijde geheel Ingedrukt en van voren zwaar beschadigd. De chauffeur kwam er ^zonder noemenswaardig letsel af. De auto moest met een kraanwagen weggesleept worden. Onze plaatsgenoot C. Wensveen neemt deel aan de Driedaagsche wieler wedstrijd op de Goudsche baan. De heer Wensveen vormt met den heer J. Schuier uit Leiden voor deze wedstrijd een kop pel. Wensveen nam JJ. Zondag ook deel aan de wegwedstrijd van de ronde van Roosendaal. Botsing. Reeuwijk. Toen de heer N. uit Gouda met zijn auto vanal de Nieuwdorperweg 't kruispunt aan de Reeuwijksche Brug naderde, stopte hij, om een auto op de straatweg uit de richting Bodegraven te laten passeeren. Na het passeeren wilde de heer N. het kruispunt oversteken, toen juist een motorrijwiel naderde. Een aan rijding was onvermijdelijk en de motor reed tegen de auto op. Het motorrijwiel werd van voren geheel vernield en ver der verbogen, terwijl ook de auto schade opliep. De motorrijder evenals zijn duo- passagiere (beiden afkomstig uit Utrecht) kwamen er zonder ernstig letsel af. Usselstein. Tegen den slager G. ls bin nen een week. voor de tweede maal pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding der arbeidswet. Een koopman van elders werd bekeurd wegens het venten zonder vergunning. De heer J. van den H. heeft een klacht ingediend terzake beleediging, gepleegd dóór den garage houder B. De collecte ten bate van de Nat. Reclasseering heeft in deze gemeente f 21.411/* opgebracht. Het ligt ln de bedoeling van de buurtvereeniging „Julianawijk", een buurtfeest in de openlucht te houden op

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 4