1 SCHOONHOVENSCHE COURANT Verdeel en Heersch. P Gemengd nieuws tand Buitenland Schoonhoven 5W «h 4 J ▼RUDAtt n JULI van ITTLI 1937 S. W. N. VAN Tölef. 20. TeL-Adree: V&nnooten. king kind van ver- arbei- d. van R. achtersteven het sec.; weduw- C. d« van d. Oever l by ONTSPANNING IN HET VERRE OOSTEN. D« verdeeling van Palestina. ENGELAND LEGT HET PLAN AAN DE VOLKENBOND VOOR. I j, en M. at, 12 j„ en le van oor- onhoudbaar logelijk aan ser spoedig van (O.), id, P NEEF n. 27 jen - uwen, 30 jy l en van DE VALERA HERKOZEN. Nederlaag van Cosgrave. Juli. i J. Schou- j.. weduw- tgenoot van K Kraaije- z. van W. - Gees je, d. hansker. J. Renaud. 34 en A. 24 j„ en J. 13 j., en M. 27 j„ en A» DE NIET-INMENGING. Een nieuwe procédure ontwor pen. De Britsche regeering heeft een geheel nieuwe procedure voor de bespreking der Britsche voorstellen ten aanzien van de niet-inmenging uitgewerkt. Het plan zal worden in»ediend op de eerstvolgende bijeenkomst der subcommissie, waarvoor dat döte bestendigd RIOOL-, STRAAT- EN VERLICH- TINGSBELASTING. B. en W. bieden den raad ter vaststel ling aan hèt kohier 1937 van de riool-, straat- en verlichtingsbelasting, aange vende een totaal bedrag van f 10349.5(1 VEERHUIS. B. en W. stellen den raad voor, ’t veer huis te verhuren aan den heer P. van Vèen alhier. Door terugtrekking der Chinee- sche troepen. De uitvoering van de Chineesche ont- ruimingstnaatregelen heeft tot een aan merkelijke ontspanning in het conflict met Japan geleid. De Chineezen hebben nog meer troe pen uit de zóne van Papausjan en Loe- koetsjau teruggetrokken, terwijl de Ja panners hun stellingen bezet hielden en het wegtrekken der Chineezen gadesloe gen. driana/ d. le. KIs- L. D. Dee- Vos en E. ina, d. van ater. d. 24 j- en n a.d. Lek). !L. Juli. IJ. Baas en t, z. van N. Gijsbert f en W. de zenbroek en nog geen datum is vastgesteld. Het zal niet ter kennis van de andere regeerin- gen worden gebracht vóór deze bijeen komst. deze reeds ier te doen? m de nood- en riolee- ing uit te ieüwe aan- Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrydag. Prijs by vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25 p. post 1.50 Met verzekering 15 cents meer President DE VALERA. De Dail, het lersche parlement, heeft met 82—52 stemmen De Valera herko zen als president van de uitvoerende raad van de lersche vrijstraat. De Valera is aldus voor de derde maal tot het be- kieeden van het hoogste ambt in den vrijstaat geroepen. «eijeren, 28 T Mudde, It. 22 j. Duhen. '20 j. G. Groene- en gezin erland naar naar Lek- aar Pernis; ;uw-Lekker- erdamA. A. de Jong tsel; G. de dam; D. G B L. de e a.d. IJs- Maria, d. Alkemadft. man en M. LEERT ZWEMMEN! Hoezeer de zwemsport populair is in onze oude Lekstad, bleek gisteravond bij de zwemwedstrijden voor inwoners van Schoonhoven, georganiseerd door da Schoonhovensche Zwem- en Polo-Club. Dat elk modern jongmensch behoort te zwemmen demonstreerde de Schoonho- veïïsche jeugd door het programma te vullen met c.a. 160 Inschrijvingen, niet meegerekend de estafette's en het bui tengewone nummer behendigheidszwem- men voor dames en heeren boven 25 jaar. Ondanks het onprettige weer mogen we dit zwemfeest gerust een succes noe< men en daarvoor past een woord van hulde aan allen, die' medewerkten om de avond te organiseeren: le. het badbe- stuur en niet te vergeten de populaire badmeester, dan de heer J. Brouwer, die zoo keurig zorgde voor versterkte muziek en voor een versterkte microfoon (bij het winderige weer zeer nuttig). Verder was de plaatselijke middenstand terstond be reid gebruiks- en kunstvoorwerpen ter beschikking te stellen; c.a. 65 prijzen waren op deze wijze opgestJpeld om na afloop in het Veerhuis te worden uitge-» reikt.® Waterpolo en popduiken moesten ach terwege blijven omdat de duisternis par ten kwam spelen. Hierin zal nog worden voorzien door een onderlinge avond te organiseeren voor leden der S.Z. P.C, De uitslagen luiden als volgt: 50 M. vrije slag meisjes 1316 jaar: 1. Willy Meyer, 41 sec. 50 M. vrije slag dameS: 1. Suus In 't Veld 35 2/5 sec.; 2. A. Hoogenboezem 35 2/5 sec. 50 M. vrije slag jongens 13—16 jaar: 1. P. Muilwijk 30 3/5 sec.; 2. P. Nleuwen- huisen 40 3/5 sec. 50 M. vrije slag heeren: 1. J. Scheer 30145 sec.; 2. S. Kok 32 2/5 sec.; 3. P. v. d. Oever 31 3/5 sec. 50 M. rugslag meisjes 1316 jaar: 1. Corrie Noorlander 49 2/5 sec.; 2. Willy Meijer 50 2/5 sec.; 3. D. Ensing 54 sec. 50 M. rugslag dames; 1. A. Hoogenboe zem 46 1/5 sec.; 2. J. Noomen 47 1/5 sec 50 M. rugslag jongens 1316 jaar: 1. P Kaasschieter 55 8/5 sec. 50 M. rugslag heeren; 1. P. 46 sec. 50 M. schoolslag meisjes 13—16 jaar: 1. C. Noorlander 45 3 5 sec.; 2. R. de Groot 49 3 5 sec 3. D. Ensing 51 2/5 sec.; 4. W. Meijer 54 2/5 sec.; 5. N. Wesdorp 51 2/5 sec. 50 M. school slag voor dames: 1. D. C. van Sierenberg de Boer 44 1/5 sec.; 2. C. *v. d. Oever 46 2/5 sec.; 3. Suze In ’t Veld 46 3 5 sec. 50 M schoolslag jongens 13—16 jaar: 1. P. Nieuwenhuisen 45 1/5 sec., 2. H. Nieuwenhuisen 46 1/5 sec. i gezin, Nieuw- van Pape- im; N van Baan, van Grond, van igerak. van laldwijk: A. Gaal, van ijnen, I, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. ABONNE’8, die zich aan onze administratie opgeven voor de verzekering, zyn volgens de vaatgeetelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van OnOA Guld*“ b’ Gulden bj Qftft Gulden bij verliet OAA Gulden bij verliet Gulden bq verliet Gulden bq verliet van De verzekerde moet in het ZvVV ongetchiktheid. vvv overlijden. JvU van hand ot voet, mW van een oog. IVJv van een daim. OVJ eea anderen vinger. bezit zijn van een polit DUITSCH LEGERVLIEGTUIG NEERGESTORT. Drie dooden, 23 gewonden. 1 Tijdens een oefening van een Duitsch regiment infanterie, welke in Sleeswijk dicht bij de Deensche grens, in samen werking met een aantal vliegtuigen ge houden werd, is een militair vliegtuig neergestort en bij een straatweg midden in een groep soldaten terechtgekomen. Het toestel vloog vervolgens in brand, waarbij de uitschietende vlammen een Deensch echtpaar troffen, dat daar per motorfiets passeerde. Beide echtelieden en een officier van gezondheid kwa men om het leven. De piloot werd zeer ernstig gewond en 22 soldaten moesten met min of meer ernstige kwetsuren naar het hospitaal worden overgebracht. botst tegen vrachtauto. kwam op een gevaarlijk r13-jarige dochtertje van de familie ’ÖV., doordat zij de macht over het stuur van haar fiets verloór, in bot sing met een vrachtauto. Een ernstige wonde aan de slaap dèed bij het vrijwel onmiddellijk den dood intreden. Motor tegen auto gereden. Denzelfden avond reed te Oude Pe- kela de 55-jarige L. Blauw op zijn mo torfiets met zijn dochtertje op de duo van dé Scholtenswijk de H. Wegterstraat 'in. Hij zag door het slechte uitzicht te laat dat uit de tegenovergestelde rich ting een vrachtauto naderde. De heer B. reed tegen het spatbord van den vracht auto en was onmiddellijk dood. Het meis je bleef vrijwel ongedeerd. VIER EN ZEVENTIG JAAR GETROUWD Een kras echtpaar. Gisteren beleefde het echtpaar P. Mul ler—Kerens te Delft den dag, waarop het vóór 74 jaar in het huwelijk trad. De man en de vrouw zijn ieder 98 jaar oud en verheugen zich nog in een goede ge zondheid. aldaar, die den drukken verkeersweg per rijwiel wilde oversteken, door een perso nenauto aangereden. De man werd ern stig gewond en is enkele oogenblikken na het ongeluk overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Velper ziekenhuis gebracht. Meisje Te Rijssen kruispunt het mededeelingen zullen komen van gevech ten. Wm we zeker weten is dit: Japan is Noord China binnengerukt, geheel op de zelfde wijze ais het nog madr kort gele den gedaan heeft in tlandsjoerlje en ook nu weer met de moaxi vol van zijn vrede lievende bedoelingen, mits de Chineezen zich maar niet tegen hun plannen ver zetten. Het opzet is blijkbaar om in Noord-China te trachten dezelfde tactiek te volgen als vroeger in Mandsjoerije, na melijk verdeeldheid brengen en Noord- China onafhankelijk maken van het Chi neesche rijk, in dien zin, dat het, even als Mandsjoerije, onafhankelijk wordt van d^ centrale regeering in het Hemelsche Rijk*, maar afhankelijk van Japan. Men moet niet denken dat het Japan’s doel is gebied te veroveren in China, want dit land is nog dichter bevolkt dan Japan, zoodat het voor immigratie van Japanners niet geschikt is en verder is de Japansche levenstandaard veel hooger dan die van den Chinees. Japan zou dus 'niet met China kunne# concurreeren. Japan wil zich niet in China vestigen, maar het wil zich veilig stellen. China heeft 400 millioen zielen en wanneer in dat enorme rijk eens de sterke man zou opstaan, het land met krachtige hand hervormen en in orde brengen, dan zou Japan een buurman hebben, waartegen het niets kon doen. Om dat te voorkomen werkt Japan sinds jaren aan verdeeling en ontbinding in China, waartoe juist China bijzonder geschikt is. De land streken of provincies verschillen onder ling zoo zeer, in bevolkingsaard, taal en belangen, dat afscheiding in geen enkel ander rijk zoo gemakkélijk te bereiken is. Daarom beoogt Japan Noord-China los te maken van het centrale gezag en een nieuwe zelfstandige staat daar te vormen. Is dat gelukt, dan zal hetzelfde proces worden toegepast op een ander deel en is eenmaal China verdeeld in een aantal kleine staten, dan kan Japan met meer rust te toekomst tegemoet zien. K. CAPITULANÏENVERORDENING. Naar aanleiding van de door, de raad in zijn vergadering van 21 Dec. vastge stelde capitulantenverordening schrij ven Ged. Staten, dat h.i. naast de in die verordening genoemde betrekkingen ook deelfuncties van veerman, arbeider van den reinigingsdienst, plaatswerker bedrij ven, hulpelectriclen dienen te worden aangewezen als bestemd om door capl- tulanten te worden' vervuld. B. en W. stellen den raad ,voor de verordening overeenkomstig het Verlangen van Ged. Staten aan te vullen’5' HONDENBELASTING. B. en W. bieden den raad ter vaststel ling aan het tweede kohier der honden belasting 1937, sluitende met een totaal* bedrag van f 57.50. Verzet in het Hoogerhuis. In het Britsche parlement is gedebat teerd over het plan tot verdeeling van Palestina. In het Hoogerhuis werd veel crltleüf op het rapport der Koninklijke commissie uitgeoefend en lord Suell verklaarde, dat de Labourpartij zou te genstemmen. Burggraaf Samuel, de vroegere hooge commissaris van Palestina, bestreed de verdeeling en stelde een ander plan voor n.l. de vorming van 5 Arabische staten, Arabië, Irak, Transjordanië, Syrië, en Palestina, met Joodsche kolonisatie in Transjordanië. In Palestina zouden Jo den en Arabieren hun eigen zaken be sturen, onder mandaat van Engeland. Namens de regeering werd te kennen gegeven, dat aan het mandaatsbestuur een eind moest komen en dat de regee ring niet voor geweld of terrorisme zou wijken. In het Hoogerhuis eindigde het debat zonder stemming. In een druk bezochte vergadering van het Lagerhuis heeft de minister van ko loniën. Ormsby Gore, het voorstel ver dedigd. Hij wees er op, dat het speciale karakter van Pa’est na is toegegeven door de Arabische afgevaardigden ter vredesconferentie en het wordt door de geheele wereld erkend. De drie groote godsdiensten der wereld hebben belang bij Palestina en geen regeling zal tot stand kunnen komen, wanneer geen re kening zal worden gehouden met de be langen van Christenen. Arabieren en Jo den. Voorts verklaarde de minister, dat de belofte van Engeland en de andere geallieerden niet inhield, dat Palestina de haardstede voor de Joden zou wor den, doch dat in Palestina een nationa le woonplaats voor de Joden zou worden geschapen. Ormsby Gore deelde mede, dat tenge volge van de Britsche stappen, de mi nister-president van Irak heeft ver klaard, zich niet meer te zullen verzet ten tegen een verdeeling van Palestina. Tsjang kai-sjek wacht af. Volgens een Japansch bericht uit Nan king zou de Chineesche militaire com missie, die onder voorzitterschap staat van maarschalk Tsjang kai-sjek, beslo ten hebben voor het oogenblik niets te ondernemen, maar een afwachtende houding aan te nemen. De stemming in Nanking zoowel als Sjanghai is thans rustiger geworden. Men hoopt, dat de uitvoering der aangegane overeenkomsten ook verder tot de ont spanning zal bijdragen. M. B4UHUDB. THUMB IS RTU W I NIEUWSBLAD VOORZUIDtiOLLAND EN UTRECHT J Tolal. 20. Tel -Adre.: Vsnnoolan. S. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. PoalH*.oing 137M. I—Lj nes. z. van idolf. z. van enburg. n W Hoff- van J. Zek- s, z. van A. zegen. 12 j. B. >ot van G. VEERTARIEF. Het tarief voor het veer /Schoonhoven Gelkenes verstrijkt op 8 Juni 1938. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zul len dan een nieuw tarief moeten vast stellen. De Veercommissie adviseert geen verlaging van tarief voor te stellen, daar de inkomsten nog steeds dalende zijn, terwijl de exploitatiekosten daarentegen zich in stijgende lijn bewegen. Alleen voor wat betreft de schoolabonnementen zag zij gaarhe een verlaging toegepast, in den vorm van een halveering der ta rieven, in verband met vele klachten van ouders van schoolgaande kinderen uit omliggende plaatsen en teyens in belang van het onderwijs. B. en W. slui ten zich hierbij aan en stellen den raad voor; in die zin het tarief in ontwerp te wUpigen. SLUITINGSUUR ZATERDAGAVOND De afdeeling Schoonhoven van den Ned. Bond van Koffiehuishouders heeft zich, zooals gemeld, tot de gemeenteraad gewend met het verzoek, gedurende de zomertijd het sluitingsuur van de koffie huizen op 1145 des avonds te willen be palen. De meerderheid van het college van B. en W. stelt voor, afwijzend op het adres te beschikken. De minderheid stelt voor, de café’s bij wijze van proef gedu rende de zomermaanden open te houden tot kwart voor twaalf. n Hardinx- Kroon. van luyterstraat ndam naar D. Bakker, W. A. v. ir Stations- fïardinxveld Versluijs, lutetraat 27 a.d. U»- inw. dorp, ngelo Berg, van ir Hardinx- Hoogendijk, naar Zoe- Er is toch iets aan 't veranderen met den oorlog; er is zelfs veel veranderd sinds den tijd dat de krijg met roman tiek an ridderlijkheid gepaard ging. Toen ontstond een min of meer regelmatig conflict tusschen twee staten of staatjes, dikwijls om belachelijke kleinigheden, er volgde een plechtige oorlogsverklaring, waarin nooit verzuimd werd te vermelden dat het den oorlpgSverklaarder zoo be droefde om aldus te moeten handelen, dan trokken de legers elkaar tegemoet, er werden veldslagen geleverd en als be slist was wie winnaar en wie verliezer was, dan werd de vrede geteekend. Die keurige ritualien worden nu waarloosd alleen het conflict is ge bleven, maar wat er dan komt is voor geen mensch meer te volgen. Wat zich nu tusschen China en Japan af speelt is dermate verwarrend, ingewikkeld en raadselachtig, dat de ongeruste toeschou wers in Europa niet weten of de oorlog dan wel de vrede vorderingen maken. De bladen uit binnen- en buitenland ge ven veel ruimte aan de berichten uit de twee genoemde landen, maar zij kunnen er geen toelichtingen meer bijschrijven. Met elk uur verandert daar de toestand en soms wuifden op de eene plaats de Japansche voorwaarden aangenomen, maar van een andere instantie komt te gelijk het bericht dat men ze daar heeft verworpen. Voortdurend wisselen de tij dingen elkaar af dat de toeètand zeer ernstig, zeer hoopvol, ontspannend en weer ernstig is. De Japanners verzekeren met evenveel ernst dat zij geen oorlog willen en bijna tegelijkertijd dat er niets anders meer overblijft dan krijg. Dan krijgen de Japanners het plotseling in het hoofd om te midden van die gevech ten en expeditiesmanoeuvres" te gaan houden en eenige regels verder wordt geduldig bericht dat van die ma noeuvres is afgezien. De laatste berichten spreken weer van „eenige ontspanning” en van „verbetering in den toestand” in Noord-China, maar het is te verwachten dat voor deze woorden gedrukt zijn er CONVERSIE GELDLEENING. B. en W. stellen den raad voor, de thans nog loopende geldleening ad f 120000, rentende 4 pCt. te convertee- ren in een 3 5 8 pCt. leening en de des betreffende aanbieding van de Rijksver- zekeringsbank te aanvaarden. OBLIGATIES. In verband met de aflosbaarstelling van de 5 pCt. fctedelijke Hypotheekbank welke in het bezit zijn van de gemeente, stellen B. en W. voor, voor het beschik baar komend bedrag aan te koopen obli gaties der 3 pCt. leen mg 1937 van den Staat der Neoenanden. ONTPLOFFING IN EEN STAAL FABRIEK. ARBEIDERS DOOR KOKEND METAAL GETROFFEN. Zes gewonden naar ziekenhuis gebracht. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur, hadden in de Ned. Staalfabriek v.h. De Muynck Keizer te Zuilen eenige ders in de gieterij (waar circa 200 man werken) een groot stuk onderhanden, de achtersteven van een schip, die van vloeibaar metaal moest worden gevormd. Naar schatting stonden 20 man rondom den huizenhoogen vorm te kijken hoe dit werkstuk zou worden voltooid. Langzaam vulde zich de monstervorm met het ko kend, vloeibaar metaal, toen eensklaps, waarschijnlijk tengevolge van het samen persen' der lucht, een ontploffing ont stond. Een meters-hooge fontein van ko kend staal spoot met ongekende kracht omhoog en trof bij het neerkomen zes arbeiders zeer ernstig op tal van plaat sen. Het werd in de gieterij een ware paniek. Menschen sprongen in doodsnood van de trappen omlaag, waarbij een zijn enkel brak. Kameraden schoten toe om hwt getroffen makkers de kleeren van het lijf te nikken; sommigen wilden zich in hun vertwijfeling naar de waterbas sins begeven, maar werden hiervan door vrienden teruggehouden. Men bracht de gewonden naar de kan toorlokalen over, vanwaar de geneeskun dige dienst 6 hunner met zes auto’s ver voerde naar de klinieken, nadat enkele doktoren uit Utrecht en Zuilen de eerste hulp hadden verleend. .Een der Jeugdige bazen is er zeer ern stig aan toe. zoodat men voor zijn leven vreest. Hij kreeg een diepe brandwond achter in den nek en verder wonden op borst en buik. Van sommige slachtoffers hing de zwartverbrande huid op tal van plaatsen los bij armen en beenen. Men kan de juiste oorzaak der ramp niet noemen. Het is een dier gevaarlijke verrassingen, die bij dergelijk werk altijd kunnen voorkomen. NOG MEER SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Drie doodelijke ongelukken. Wielrijder door auto gegrepen Donderdagmiddag werd in de Hoofd- straat te Velp de groentehanuemar J.S. Denlt wel aam voor mondorgels, stofzuigers, naaimachines kunt u nu ook te recht voor lage prijzen bij J. K. SnOEI, RIJIVIELHAHDEL. SCHOORHOVEH STIDNUISSTIMT 7 8 LOPINERSTIMT48 'Co; grave had zich tegen de herkiezing van De Valera verzet, omdat naar zijn meening de president den Vrijstaat schade had toegebracht doordat 't hem 1 gelukt was een overeenkomst met Enge land te sluiten. Het slot van het debat was, dat het Lagerhuis met - drie onthoudingen een door de regeering aanvaarde motie heeft goedgekeurd, waarin verklaard wordt, dat de voorstellen van het witboek, be vattende de verklaring der regeerings- politiek met betrekking tot Palestina, aan den Volkenbond zouden worden voor gelegd, teneinde de Britsche regeering in staat te stellen na een afdoend onder zoek aan het parlement een definitief schema voor te leggen, waarbij volledig rekening wordt gehouden met de aanbe velingen van het regeeringswitboek. Door deze motie heeft het huis echter nog geen stelling genomen inzake de verdeeling van Palestina.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1