SCHOONHOVENSCME COURANT Slechts 2 jaren* 2000 100 60 Buitenland Binnenland Gemengd nieuws Iwcba (ftocU04nfl€H! Schoonhoven J. K. SNOEI O No. "7845. TWAALF BLADZIJDEN. {VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1951 69e JAARGANG. NIEUWSBLAD VOORZUIDtiOLlAHD EN UTRECHT Verschijnt:Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bit vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 vtaanden 1.2$p. poet f 1,50 Met verzekering 15 oents meer S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. Advertentiën1-6 regels f 1.30 elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halvea pryi. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer" ARONNE'S die zich aan onze administratie opgeven voor do verzekering, zijn volgens da vaztgeztetde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEl$tës HA.VBANK te Schiedam, van /na Gulden bij OAA Gulden bij verliee OAA Gulden *>9 veriiez 1AA Gulden bij verlies Gulden by verlies van De verzekerde moet in het OUU «verlijden. jUU van hand of voet, £v/V/ Guldac ongeschiktheid. bij levenslange van een oog. van een duim. een anderen vinge^ bezit zijn van een polii Op den jeugdigen leeftijd van nog geen twee Jaar is het ministerie van lahdb'ouw en visscherij aan de gevolgen van regee- ringswisseling overleden. Aan de grillig heid der politiek is het ten offer geval len, naar ons gevoelen zeer ontijdig, T Bij zijn instelling in Augustus 1935 werd het departement in landbouwkrin- gen met vreugde begroet. Een langgekoes terde wensch van onze landbouwende be volking was daarmede In vervulling ge gaan. Reeds te lang had ons land een uitzonderingsplaats ingenomen. Bijna elk beschaafd land heeft een ministerie van landbouw, maar in ons land was land bouw altijd een onderdeel van een ander departement. Een deskundig minister, met de zaken van den landbouw belast, scheen den Nederlandschen landbouw iets on bereikbaars. Sedert de opheffing van het departe ment van landbouw, handel en nijver heid is het met de staatszorg voor den landbouw bergaf gegaan. Steeds verder ging de afbrokkeling, vooral in de jaren, toen aan de directie van den landbouw een deskundig hoofd ontbrak en er dus bij de regeeringsbemoeiïngen met den laiidbouw geen leiding was. Gelukkig heeft de aanstelling van een directeur-generaal, eind 1934, in dat ge brek aan leiding voorzien. Onder zijn leiding ls een begin gemaakt met het her- »tel van het'verloren gegane en zijn nieuwe wegen ingeslagen. Toen in Augustus 1935 de benoeming van minister Deckers aan Landbouw en Visscherij afkwam, ontstond in landbouw- kringen een veilig gevoel. Men achtte zich nu verschanst in een sterke stel ling. Over het beleid van minister Deckers kan in het algemeen gunstig worden ge- oordeel^. Wel had hij ln landbouwcrisis aangelegenheden wel eens minder aan gename beslissingen te nemen, doch zulks was veelal onvermijdelijk. Ook een mi nister van Landbouw en Visscherij fyeeft zich te houden aan de richtlijnen .der regeeringspolitiek. Ook bij degenen, die hem politiek niet na stonden, heeft hij waardeering voor zijn werk en zijn per soon weten te verwerven. Daarbij behoeft niet te worden ver zwegen, dat tegen het ontwikkelen van het landbouwcruisbeieid ln de richting van individueele steunverlening bezwa ren bestonden. Degenen in landbouwkringen, die de exportbelangen meer in het bijzonder hadden te behartigen, waren de overtui ging toegedaan, dat een ministerie van economische zaken de voorkeur verdien de. De centrale landbouworganisaties wa ren evenmin blind voor de voordeelen van een dergelijk departement. Echter oordeelden zij, dat ln verband met de uitgebreide crisisbemoeiingen een afzon derlijk ministerie van landbouw niet kon worden vermist. Hoe het juet die crislsbemoelïngen zal gaan, nu een ministerie van economische zaken is ingesteld, valt moeilijk te voor spellen. Op zichzelf reeds omvat een de partement van economische zaken een uitgebreid terrein van werkzaamheid. Moet de betreffende bewindsman zich daarnaast nog met de landbouwcrisis aangelegenheden inlaten? In dat geval wordt er wel een zeer zware taak op zijn schouders gelegd. Of zou men mogen aannemen, dat Dr. Colijn als minister van algemeene zaken hem in dit opzicht zal kunnen bijstaan? Hoe het ook zij, wij hopen, dat de thans met de zaken van den landbouw belas ten minister een gelukkige hand mag hebben en dat zij, die thans op handels politiek terrein een betere behartiging van de landbouwbelangen verwachten zich in die verwachting niet bedrogen zullen zien. Wel is het mogelijk, dat de nieuwe minister, die afkomstig is uit het bedrijfs leven, dit laatste bij de "onderhandelin gen over handelsverdragen meer zeggen- scap zal geven dan de laatste jaren ge bruikelijk was. Ook het feit, dat de bewindsman het onder-voorzitterschap van het Instituut voor het normale handelsverkeer tus- schen Nederland en andere landen be kleedde, doet ons in dit opzicht het beste hopen. Dr* H MOLHUYSEN. Maar misschien is dit slechts een middel van China om de zaak slepende te houden, zooals hierboven werd aan gekondigd. DE OORLOG IN SPANJE. Bloedig blijft de burgeroorlog ln Span je voortduren zonder dat noemenswaar dige successen worden behaald. De Asturiêrs geven hun pogingen om Oviedo te bezetten -nog altijd niet op en hebben nieuwe aanvallen gedaan op de nationalistische stellingen bij Cuervo. Om een loopgraaf van honderd meter te veroveren, brachten zij drie duizend man in het vuur. Alle aanvallen zijn glans rijk afgeslagen en de Asturlërs moesten honderd dooden achterlaten. In de omgeving van Teruel worden nog altijd gevechten van man tegen man ge leverd. De tweeduizend republikeinen, die in jje Sierra Carbonera ln den sector van Albarracin door de nationalisten om singeld waren, hebben zich overgegeven. Vijf republikelnsche vüegtuigen hebben talrijke bommen bóven Saragossa ge worpen. Vier bommen kwamen terecht bij de Kathedraal, die echter niet be schadigd werd. Totaaal zijn er slechts drie dooijgn en vier gewonden. SPANJE EN DE H. STOEL. Dè door den H. Stoel gegeven goed keuring voor de benoeming van Don Pablo Churruca tot „officieus zaakge lastigde der Burgos-regeering" dat men als een erkenning, van de rechtsche Spaansche regeering heeft uitgelegd, brengt in werkelijkheid geenerlei wijzi ging in de betrekkingen tusschen het Vatlcaan en generaal Franco. DE HERTÖG VAN WINDSOR. In een Engelsch blad r'ordt stemming gemaakt voor .den terugkeer van den hertog en de hertogin van Windsor naar Engeland. Een medewerker zegt te kun nen ontsluieren, dat de hertog, die zich altijd, heeft geïnteresseerd voor woning bouw en het opruimen van sloppen, zich voornamelijk aan dat werk denkt te wij den. 1 _-_r.r-in.rr_n r DE STRIJD IN CHINA. China's plannen. In een radiogesprek "heeft de Chlneé- «che minister Wang tsjing wei ver klaard: „Wij zulleri ten strijde trekken. Indien een sterk land een aanval doet en op een snelle overwinning hoopt, dan moet China als zwak land, zijn heil zoe ken ln een oorlogsuitputting van zijn te genstander. China kan de mogelijkheid van interventie van een derde mogend heid eerst veronderstellen, wanneer na de onvermijdelijke militaire actie, China er in zal zijn geslaagd Japan financieel en militair uit te putten". Wang tsjing wel besloot zijn rede met er op te wijzen, dat China alleen op zichzelf moet rekenen in dezen verdedi gingsoorlog. De overige mogendheden, zelfs de Trienden van China en zij, die het recht willen verdedigen, zuilen aarzelen op te treden, alleen om een mogendheid, wel ke wordt aangevallen, te helpen. Uit Sjanghai wordt gemeld: Het Chineesche garnizoen in Swatou bereidt zich voor op tegenstand tegen de verwachte Japansche landingspogin gen, nu de elsch der Japanners betref- fende terugtrekking van het Chineesche garnizoen van de hand is gewezen. Het vertrek van den Japanschen ge zant Kawagoe, van Tientsin naar Sjang hai heeft ln laatstgenoemde plaats eeni- ge hoop doen herleven, dat toch nog on derhandelingen tusschen China en Ja pan zullen worden gevoerd, waardoor de botsing tusschen het centrale leger en de Japanners uitgesteld kan worden. Van Japansche zijde verluidt, dat de «lsch tot terugtrekking van alle troepen Tan het centrale leger uit Paoting en Zuidelijk Hopel, op de eerste plaats wtaat. Deze elsch zou echter, naar van Chineesche zijde vernomen wordt, voor •de regeering van Nanking niet aanvaard baar zijn, indien de Japanners geen overeenkomstige concessies doen in de kwestie van de terugtrekking der troe penversterkingen en een nieuwe oriën teering van de tegenwoordige politieke constellatie in Hopel. Op hst oogenblik zijn besprekingen gaande tusschen Tsjiang Kai-sjek en generaal Pel Tsjoeng-sl, die als een vijand van Japan geldt. Paniek in Sjanghai. Naar aanleiding van-geruchten over het uitbreken van den oorlog en een te verwachten beschieting van Sjanghai zijn ongsveer 16.000 Chineezen met ha ve en goed uit de Chineesche stadsdee- len van Sjanghai en de noord-oostelijke deelen der internationale nederzetting naar het centrum van het concessiege bied van Sjanghai gevlucht. Ook uit Nan king zijn hier duizenden vluchtelingen aangekomen, daar zij vliegtuigaanvallen op dé hoofdstad van de centrale regee ring vreezen. Echter zijn ook uit Sjang hai talrijke bewoners in de richting van Nanking vertrokken. De vluchtelingen stroom was zoo groot dat het treinver keer op het traject Sjanghai—Nanking moest worden uitgebreid. Vele Chinee zen verlaten ook de steden aan de Jangtse en aan de Oostkust en trekken zich naar het platteland terug. Vier provincies. Uit verkregen inlichtingen valt op te maken, dat de Japanners zullen opruk-?- ken tot voorbij de lijn, gelegen op 20 mijl ten zuiden van den spoorweg Fel- plng—Tientsin, en vier provincies van Noord-China zouden bezetten. Een bloedbad. Volgens de Asahl hebben Japansche troepen op 3 Augustus nabij Peiplng250 man, behoorende tot de gendarmerie brigade van Oost-Hopei, die aan het muiten geslagen was en op 29 Juli Ja pansche ingezetenen te Toengsjou had vermoord, vernietigd. EN TOCH En toch blijft men aan weerskanten praten over toenadering, overeenkomst, wapenstilstand en vredelievendheid. .De 'Chineesche regeering te Nanking zal nog weer eens een poging doen om met Japan te onderhandelen en daarom is de Jaoansche gezant op weg naar die stad. DE LEGERORGANISATIE. Komt er weer een instructie- bataljon? Men zou bij het departement van de fensie in verband met het te verwach ten tekort aankadef bij de a.s. legeror- ganisatie plannen voorbereiden om het eenige jaren geleden opgeheven instruc tiebataljop opnieuw op te richten. Jon gelui1 met een andere opleiding dan HBS of gymnasium zouden daardoor ln de gelegenheid worden gesteld tot beroeps officier te worden opgeleid. HET WERK AAN DE ROTTERDAM- SCHE BEURS. Opdracht aarr Engelsche firma. Na onderhandsche aanbesteding is de post stalen ram:n voor de Rotterdam- sche Beurs opgedragen aan de. firma 'Hope te Birmingham De post beloopt ongeveer f 30J.OOO. De bouwcommissie van de Beurs heeft er namelijk geen prijs op gesteld, pogingen te doen om het werk aan een Nederlandsche firma te gunnen. Namens de technische dienst is nog meegedeeld, dat men het zeer betreurde, .dit werk niet in Holland te houden was, maar het verschil tusschen de firma Hope en de laagtste inschrijf ster, de Ne derlandsche Staalindustrie te Rotterdam was te groot. Deze firma had ingeschre ven voor f 284.366, zoodat er een verschil is van f 45.279. De overige inschrijfsters waren 4 de firma Braat te Delft voor f 281.110, De Vries Robbé te Gorinchem voor f 343.460 en de I.G.B. te Breda voor f 364.450. Tevens heeft de aanbesteding plaats gehad voor de staalconstructie van de groote beurshal. Laagste lnschrijfster was de N.V. Werf Gusto te Schiedam voor f 144.700, aan welke firma het werk is gegund. UIT RIJDENDEN TREIN GE SPRONGEN. By het binnenrijden van den trein uit Winschoten, die om 23 u. 27 op het sta tion Groningen aankomt, zagen Woens dag menschen^ die op het perron ston den, den 58-jarigen H. Mulder uit Gro ningen, uit den trein stappen. De sprong mislukte echter. De man viel en kwam op de treeplank van den nog in vaart zijnden trein terecht. Hij werd ongeveer 50 meter meegesleurd en raakte bekneld tusschen de treeplank en het perron. Toen hij uit zijn benarde positie was verlost, gaf hij nog teekenen van leven, maar voor er geneeskundige hulp kon worden gehaald, is hij overleden. Op het perron stond intusschen een dame tevergeefs op haar man te wach ten, die met dezen trein zou aankomen. Weldra vernam zij, dat er iemand op 't perron buiten kennis lag. Zij liep er heen en herkende het slachtoffer als haar echtgenoot. VAN DEN VOS REINAERD. Slachtingen onder kippen en konijnen. In de omgeving van Apeldoorn zwerft nog steeds de vos, die reeds eenige tijd geleden van zich heeft doen spreken. Op de kweekerijen van den heer Koopman heeft reintje reeds vele slachtoffers on der het hoëndervolkje gemaakt. Het dier wordt steeds brutaler en waagt zich zelfs op de openbare weg, waar het de wan delaars plotseling voor de voeten loopt. Zelfs overdag trekt de snoodaard op roof uit. Op een goede middag sloeg reintje zijn slag in een moestuin, waar kippen liepen, terwijl de eigenaar er bij stond te kijken, zonder dat deze kon verhin deren, dat het dier dertig kuikens ver slond. Er werd een ware klopjacht geor ganiseerd, waarbij zelfs een jager niet ontbrak, maar alles was vergeefs. De bruine roover was op mysterieuse wijze verdwenen. Ook andere bewoners van deze «treek komen des morgens vaak tot de ontdek king dat ze eenige tientallen kippen en konijnen missen. De laatste rooftocht braéht Reintje een buit van 26 kippen op. En het einde is nog niet ln zicht. DE MIJNRAMP BIJ BERGEN. Thans nog zes lijken geborgen. Gisteren heeft men nog zes lijken van slachtoffers van de mijnramp, die zich op 1 October te La Bouverie bij Bergen had voorgedaan, gevonden. Toen de ramp plaats had, was men genoodzaakt ln de mijn een muur op te trekken, daar men de brand anders niet meester kon worden. Daardoor bleven op een .diepte van 950 meter acht HjiTéH^bver. Hiervan zijn er zes teruggevonden. Deze s'acht- offers waren aan verstikking overleden. POGING TOT AFPERSING. iffp Amelia's Earhart's man. Een gewetenloos man heeft beproefd den man van de vliegster Amelia Ear- hart, die nu reeds een maand vermist is, geld af te zetten. Putnam, de echtgenoot van de vlieg ster ontving een brief van Wilbur Ro- thar, waarin stond: „Zend mij tweedui zend dollar en uw vrouw Amelia Earhart zal veilig en wel naar huis terugkee- ren". Na ontvangst van het schrijven had mr. Putnam den man op zijn kantoor te New York ontboden. Wilbur die zich voordeed als zee man vertelde dat z'n schip langs de kust van den Stillen Oceaan voer, toen de bemanning eensklaps in een smallen inham het wrak van een vliegtuig ont dekte. Er bovenop lag het lichaam van een man, dat voor een deel door de haaien was verslonden. Men stelde een onderzoek In en zoo vond men in de on middellijke nabijheid van de wrakstuk ken van het toestel een vrouw, die on gedeerd bleek. Zij werd aan boord ge nomen en men voer naar Panama. Daar zou men dan gelezen hebben van Amelia Earhart's vermissing. Iden tificatie volgde. Miss Earhart, de vrouw, wier verdwijning de geheels wereld ln opschudding had gebracht, was gered. Daarop was het schip naar New York opgestoomd, waar zich thans ook Amelia bevond. Om de waarheid van zijd ver haal te bewijzen, liet hij een shawl zien die eens aan de aviatrlce toebehoord had. Als mijnheer Putnam dus nu maar een chèque van twee duizend dollar wil de uitschrijven Toen was het oogenblik voor mr. Put nam gekomen om naar de telefoon te grijpen en de politie ln de zaak te men gen en deze wist den man spoedig tot' een bekentenis te brengen. Wat de shawl betreft, vertelde Wilbur, dat hij deze eenige jaren geleden ergens op een vliegveld had weten te bemachtigen. NéC de vermissing van Amelia had deze shawl hem op het plan gebracht en ten' slotte had hij er een fortuin ingezien. HIJ had mr. Putnam met dit bewijsstuk willen overtuigen, doch het ongeloof, dat dat mr. Putnam naar de telefoon deed grijpen, maakte aan zijn Illusies een einde. fmet 600 branduren gegarandeerd) TH nuf fill Ct. HMM Thans ook verkrijgbaar bij Stadhuisstr. 7-9 Lopikerstr. 43 Schoonhoven DE REÜNIE DER OUD-VOLONTAIRS. Zooals men weet zullen de oud-volon tairs van de voormalige Instructie-Com pagnie hier op 1 September een reünie houden. Die samenkomst belooft een groot succes te worden. Het aantal deel nemers bedraagt op 't oogenblik reeds ver over de 300 en de opgaven blijven binnen komen. Het bestuur zal nu echter spoedig voor de moeilijkheid komen hoe de lunch en diner, welke hier worden ge houden, te regelen, daar in Schoonhoven geen zaal bestaat, groot genoeg om maal tijden voor zoo'n gezelschap te doen plaats hebben. Vermoedelijk zullen die dan ook gehouden moeten worden in twee lokaliteiten, welke onderling telefo nisch en met luidsprekers verbonden zullen worden. Er zal ook een boottocht gehouden worden van Rotterdam naar Schoonho» ven. UITZENDING KINDEREN. De Inzameling voor het uitzenden van zwakke kinderen naar Gezondheids- en Vacantiekolonies heeft f 92.55 opge bracht. Door deze versterking van d« kas ls het mogelijk dit jaar 5 kinderen uit te zenden, welke uitzending In Sep* tember zal plaats vinden. DE DJIGUITEN KOZAKKEN. Buitengewoon groot was de belangstel ling voor de equestrlsche voorstelling, welke de Djiguitenkozakken hier Woens dagavond op het voetbalveld gegeven hebben. Zoowel de lange rij zit-, als die der staanplaatsen was vrijwel geheel be zet. De kozakken blijken meer zorg voor hun paarden te hebben dan voor hun tijd, want hiermede gingen zij nogal slor dig om. De voorstelling begon een half uur over den vastgestelden tijd, er was tusschen de verschillende acten telkens een kleine rust en bovendien twee grootere pauzen. Hun vaardigheid en stoutmoedigheid in het paardrijden was verbazingwekkend. Zij stoven in ren over hét veld, hingen terzijde van het dier, maakten een hoek naast en een hoogstand op het rennende paard, on feilbaar stootten zij met stompe lansen een bal van een paal of hieuwen met hun smalle sabels de top van een taaie tak door; zij lieten hun rijdieren door een groot vuur loopen, bouwden een le vende pyramide van ruiters op enkele paarden en draafden daarmede over het veld, zij sprongen in den rit van het paard en er weer op, zij reden staande op het zadel en gaven nog verschillende andere blijken van hun meesterschap in deze sport. De toeschouwers betoonden door veel applaus hun ingenomenheid met de voor» stelling. DE WERKLOOSHEID. Bij de arbeidsbemiddeling stonden op 3 Augustus ingeschreven: 3 bakkers, 1 bierbottelaar, 1 bloemist, 3 chauffeurs, 2 dienstboden, 17 fabrieksarbeiders, 8 goud smeden, 7 grondwerkers, 1 handelsreizi ger, 2 heiers, 2 houtbewerkers, 2 kan toorbedienden, 1 koperslager, 1 leerlooier, 2 lompensorteerders, 2 loodgieters, 17 los se werklieden, 2 mandenmakers, 4 me taalbewerkers,. 11 metselaars, 2 meubel makers, 2 molenaars, 1'onderwijzer, 13 opperlieden, 1 ovenist, 3 pakhuisknechts, 11 plateelbewerkers, 2 reizigers, 6 schil ders, 7 schippers, 10 sigarenmakers, 2 sla gers, 1 stoffeerder, 3 stokers, 1 straat- maker, 6 timmerlieden, 1 touwslager, 5 typografen, 1 voerman, 1 werkster, 2 winkelbedienden, 35 zilversmeden. Totaal 195

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1