SCHOONHOVENSCHE COURANT Einde der Jamboree* Gemengd nieuws] Buitenland Schoonhoven DE JAMBOREE. 1 Rijwielen vanaf f 25.- J.K, Snoei NO. 784« ACHX BLADZIJDEN MAANDAG 9 AUGUSTUS 1937 69e JAARGANG. I VerschijntMaandag, Woensdag en Vrqdag. Prijs bii vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 eisenden 1.26 p. poet 1.50 Met verzekering 15 cents meer Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. Advertentiën1-6 regels f 1.30 elke regel meer 0.20; derde plaatsing hal ven prijs. Adver tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer" A BON N E 'S die *ich aan on*e administratie opgeven voor de vemekering, *ijn volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUNYË HA.VBA.tfK te Schiedam, van Gulden bij levenslange /:aa Gulden bij QOfl Gulden biJ Terlies Oflfl Guld<rn biJ vorliea 100 Gulden biJ verlieB Gulden bij verlies van De verzekerde moet in hel ongeschiktheid. OUU overlijden. JvlU van hand oi voet, van een oog. 1V/\I van een duim. UU een anderen vinger. bezit z.jn van een polis Als dit nummer van ons blad ver schijnt is de Jamboree geëindigd en ver trekken de 28000 deelnemers weer naar hun 40 verschillenende landen, naar Amerika, Austraüë, China, Japan.... Deze laatste twee namen, zoo vlak naast elkaar, stremmen de opnoeming der verdere landen. Die twee Oostersche rassen haten elkaar en zijn in oorlog, al is die dan nog niet officieel verklaard, maar op de Jarpboree waren de padvin ders uit beide landen: kameraden. Zij zullen nog iets daarvan behouden heb ben als zij zijn teruggekomen in j hun land en het nog zwakke plantje dat in hun harten is ontbloeid tijdens het ver blijf ln Vogelenzang, zal blijven leven en zijn zaad overbrengen bij anderen. Duitsche jongens zijn er niet geweest, anders had de Jamboree ook zijn heil zaam werk kunnen doen tusschen zonen uit de twee landen in Europa, die door erfhaat bekend zijn: Duitschland en Frankrijk. Russen zijn er ook niet ge weest en hoe goed ware het voor jongens uit dat land geweest, als zij hadden kun nen zien en hooren, dat het buiten Rus land niet zoo slechts is als men in de Sovjet republiek vertelt. Ook voor Ita- liaansche Jongens was de Jamboree ver boden. Wel opvallend, dat juist de dic tator-landen niets willen weten van sa mengaan en aansluiting en volken- vtiendschap. Maar de duizenden, die wel de Jam boree hebben meegemaakt, zullen voor de toekomst een kostelijk ding meedra gen, het begrip van saamhoorlghcid, van verbroedering van alle volken en in hun later leven moet dat krachtig meewerken aan het verkrijgen van een vrede, die niet meer voortdurend bedreigd wordt tengevolge van de afgeslotenheid en de vervreemding der volken. Nog uit een ander oogpunt is deze samenkomst van jongens uit 40 landen van beteekenis, namelijk voor Nederland. De deelnemers zijn alle vol lof over ons land en ons volk pn dat is bij jongens van die leeftijd geen bedachte beleefd heid. Die lof ïs ook onder neergeschre ven. In de perskamer ligt een Jamboree dagboek, waarin de journalisten uit de verschillende landen hun'oordeel hebben geschreven. Een Egyptisch journalist uit Cairo schrijft o.m.: „Het was inderdaad zeêr goed, dat de wereld-j amboree dit jaaï in het schoone Holland is gehouden. Ik bewonder alles wat ik heb gezien." De vertegenwoordiger van de „Echo de Paris" laat ons weten: „Ik zal aan de jamboree in Vogelenzang een prettige herinnering bewaren: een volmaakte or ganisatie, vroolijkheid der jongens, ge zond enthousiasme en een gelukkige en in deze troebele tijden ^zeldzame broeder schap. Ik heb bij de Hollanders een ont vangst ondervonden, welke mij heeft ge troffen, en ik zal 'de meest aangename indrukken aan de jamboree en aan Hol land meenemen." Dr. Paul Tabori uit Boedapest schrijft o.a.: „Wij Hongaren dragen in ons hart een speciale dankbaarheid jegens Hol land, aangezien Hongaarsche kinderen in stervensnood werden gered door de groo- te vriendelijkheid van het Nederlandsche volk. Daarvoor voelen wij, journalisten van de dagelijksche en van de padvin derspers een speciale schuld op ons rus ten jegens Holland en zijn bevolking." Dit zijn maar enkele aanhalingen uit het dagboek en wat persmannen daarin opgeteekend hebben, staat ook in de ge dachten van de 28000 jongens, die in hun land zullen vertellen dat Nederland niet is een land van molens, waarbij mannen in wijde broeken traag pijpen rooken en vrouwen in maskeradepakjes koeien melken. geving van Algiers en de Balearcn ge zonden, met het bevel, om de neutrale koopvaardijschepen te beschermen en te vuren, wanneer dit noodig mocht zijn. De passagiers- en vrachtschepen, die in verb#nd met de te Jiemen maatregelen de haven van Aliers niet mochten vcr- iateiv hebben onder bescherming der Fransche marine, weer zee gekozen. Verder is het 4201 ton metende Griek- sche stoomschip „Ktistakis" Zaterdag middag ter hoogte van Algiers belaagd. Men heeft bij het aanvallende vliegtuig dezelfde letters en kenmerken waargeno men, welke de „British Corporal" en de andere twee schepen hadden gesigna leerd. Twee bommen werden in de rich ting van de „Ktistakls" geworpen, doch zij troffen geen doel. De vliegtuigen ver dwenen daarop ln Oostelijke richting. De autoriteiten van Falma hadden te voren de verzekering gegeven, dat de aanvallen niet herhaald zouden worden. Te Salamanca wordt de verantwoor delijkheid voor de bombardementen bij Algiers op de linksche regeering gela den. Het Fransche vrachtschip „President dal Piaz" ls, geëscorteerd door een oor logsschip en twee militaire watervlieg tuigen, in de haven van Marseille aange komen. ■n.rri.i~^*r-*--- W CHINA HAAST ZICH NIET. China bereidt zich wel voor op een oorlog met Japan, mkar het haast zich niet. China heeft de tijd! De Chinees glimlacht eens en denkt aan de geschiedenis van 50 eeuwen van zijn land, ln welken tijd zoo vaak vreem de veroveraars China zijn binnengedron gen en dit rijk geheel of gedeeltelijk veroverden. Waar zijn zij thans? Ver dwenen, vergeten, opgegaan in dat groo- te, machtige China, dat zelfs zijn ver overaars opslokt. Wat beteekent het, dat Mandsjoekwo Japansch is geworden, in dien reeds 30 millioen Chineezen zijn geëmigreerd tegen enkele honderddui zenden Japanners. En Noord-China? Dacht men, dat dit ooit zijn Chineesch karakter zou verliezen. Zeker met geweld kan men het af scheuren van moeder China, met geweld kan men het onafhankelijk maken en met behulp van de vreemde bajonetten kan men het 50 wellicht 100 jaren on afhankelijk houden. Maar wat beteekent een eeuw voor China? Eén moment uit zijn geschiedenis van 50 eeuwen. Is dat voorbij, dan zal Noord-China weer te- rugkeeren tot China, want dit land is eeuwig. De Japanners ontruimen Honkau. De Japansche troepen hebben de Ja- pansche concessie te Hankau verlaten. De ontruiming is geschied uit vrees voor Chineesche aanvallen. De Japan sche handelslieden hebben de stad ver laten, omdat hun positie door den boy cot van Japansche waren onhoudbaar geworden ls. Volgens een bericht uit Tokio hebben de Chineesche troepen de Japansche concessie omsingeld en het verkeer* tus schen deze concessie en de Chineesche districten afgesloten. De Japansche ma rine-autoriteiten gaan voort met de voorbereidingen tot verdediging. Verscheidene Chineezen zijn terecht gesteld, omdat zij, ondanks het - verbod, met Japanners zaken hebben gedaan. Chineezen rukken op. De troepen van de centrale Chinee sche regeering rukken op tegen de Ja- panscheij garnizoenen te Peking en Tientsin. Sedert 4 Augustus zijn volgens den correspondent 80.000 map Chinee sche troepen aangekomen bij de spoor lijn Tientsin—Poekau die tezamen met 150.000 man uit de omgeving van Pau- tingfoe, Peking en Tientsin willen her overen. Verder zouden 250.000 man Chi neesche soldaten te Soetsjau, Tsjengt- sjau en Loyang in reserve worden ge houden. Gereed tot oorlog verklaren. Maarschalk Tsjiang Kal-sjek heeft last gegeven, dat generaal Han Foe- tsjoe te Sjantoeng, Japan den oorlog moet verklaren, zoodra Japansche troe pen te Tsingtao aan land worden gezet. Generaal Jen Sjl-sjan moet uit Sjansi oprukken. Verder moet generaal Lioe- sjiang met twee divisies oprukken naar de Gele rivier en moet generaal Joe Han-moe in Kanton de zuidkust van China verded gen tegen een Japanschen aanval, terwijl generaal Li Tsjoeng-jen te Kwangsi de verbindingen met Zuid- China over land moet bewaken. BOMMEN OP ENGELSCH SCHIP. Nederlander gewond. Vrijdag is in de Middellandsche Zee, niet ver van Algiers, een luchtaanval gedaan door drie vliegtuigen van Fran co op een Engelsch schip, de Britsche Corporal in de Mongioia. Alle vliegtui gen waren voorzien van een donker blauw kruis. Gisteren is een krachtig protest overhandigd aan de plaatselijke autoriteiten van Palma op Majorca, dat een luchtbasis is voor rechtsche vlieg tuigen. De Nederlandsche Inarine-officier de Bruin, die als waameriler aan boord van de Mongioia was, werd door de ontplof fing zoo geweldig neergeworpen, dat hij op. 2 plaatsen zijn arm brak. De kapitein van de Mongioia, die naast hem stond, werd door een bomscherf gewond. OOK EEN GRIEKSCH SCHIP BELAAGD. Later is komen vast te staan, dat men hier te doen had met een bombardement door vliegtuigen der Spaansche rebellen. De Britsche regeering heeft haar ge zant opdracht gegeven in het hoofdkwar tier te Salamanca krachtig te protestee ren tegen het bombardement van de „Britlsch Corporal". Ook bij de rebeilen- 'autoriteiten te Palma op Mallorca ls ge protesteerd.- Twee Fransche oorlogsschepen en 12 gevechtsvliegtuigen zijn naar de Mid dellandsche Zee, met name naar de oju- NEDERLANDSCHE PADVINDSTERS OP DE JAMBOREE. Het Indische contingent toont wat het kan. Vrijdag hebben de Nederlandsche pad- vindsters ln de arena van de Wereld jamboree haar opwachting gemaakt bij den hoofdverkenner lord Baden Powell, en de hoofdleidster, mevr. Baden Po well. Meer dan tweeduizend meisjes de fileerden voor de gasten in de eere-loge. In deze loge hadden ook prins Gustaaf Adolf van Zweden en de leidster van het Ned. Padvindstersgilde, mevr. E. v. d. BoschDe Jongh plaats genomen. Mevrouw Baden Powell drukte er haar vreugde over uit, dat zoovele padvind- sters aan dit défilé deelnamen. Er zijn thans ruim twee en eenhalf millioen boy-scouts en ruim een millioen pad- vindsters, zeide zij en ge kunt u voorstel len, hoe juist dit ons verheugt. Ik groet jullie namens alle padvlndsters in de wereld en eindig met de hoop uit te spre ken, dat jullie met evenveel geestdrift als voorheen de pad vindersgedachte moogt verbreiden. Het ga jullie allen goed. Ook deze dag werden weer demonstra ties gegeven. De Denen openden de rij, waarna de Zweden, Noren, Hongaren, en Belgen kwamen. De interessante pro gramma's vielen ook nu weer in de smaak. Des avonds hebben de padvinders van het Ned. Indische contingent in de on geveer geheel uitverkochte arena een schitterend lichtspel opgevoerd. Het was een sprookjesachtig spel, dat „De vijf geschenken van den Sultan" heette en in omstreeks het jaar 1637 heette te spelen. Op het geïmpro viseerde, mét rood, wit en blauwe wim pels afgezette tooneel, werd de opvoe ring met gamelanmuziek ingezet. Boei ende tafereelen volgden, waarin krijgs dansen en inlandsche muziek een groote plaats innamen. Een strijd tegen booze geesten, die door Chineesche muziek ver- dreven werden en een drakenspel, dat met een donderend vuurwerk sloot, wa ren wel de hoogtepunten. Aan de cos- tumeering en de in scène-zetting was de grootste zorg besteed. Aan het eind heeft hoofdcommissaris Ranneft aan den hoofd verkenner voor Nederland, staatsraad Rambonnet, een Solosche kris aangebo den, met het verzoek deze te willen overhandigen aan den hoofdverkenner, die verhinderd was aanwezig te zijn. Ook het wereldtheater van de padvin ders biedt steeds weer pakkende en ori- gineele programma's, zoodat er op de jamboree op alle wijzen te genieten valt. KELLNERS STAKEN. Een onaangenamegebeurtenis heeft Zaterdag een schaduw geworpen op het vroolijke leven in de Jamboree-stad, een gebeurtenis, die men niet te zeer kan betreuren, omdat zij den goeden naam van Nederland, voural to. iaat buitenland ernstig kan schaden, want talrijke be zoekers van de Jamboree zijn er de dupe van geworden^ ongeveer tachtig kellners en enkeie koks, die dienst? doen in het groote restaurant, hebben n.l. Zaterdag middag omstrèeks vijf uur het werk neergelegd, omdat zij ontevreden waren over de wijze, waarop zij gesalarieerd werden. De kellners zijn onmiddellijk ont slagen, slechts enkelen blijven aan het werk en in het restaurant werd de be diening, zoo goed en zoo kwaad als het ging, voortgezet. Gelukkig is 's avonds laat het conflict weer bijgelegd, nadat gedeeltelijk aan de eischen der kellners was tegemoet ge komen. RONDOM DE THEE. Zondagmiddag hebben in het kamp verschillende theepartijen plaats gehad, bij welke gelegenheid de Hongaren nog maals getuigd hebben van hun dankbaar heid voor het liefderijke onthaal dat zoo vele kleine Hongaren tijdens de wereld jamboree hier te lande hebben genoten. Ook in het Poolsche kamp ging het er bij de thee gezellig naar toe. Hier waren de pauselijke internuntius en de Poolsche gezant de gast. In de IJslandsche afdee- ling wist men zich ook uitstekend te amuseeren. Er werden IJslandsche lie deren gezongen en bij wijze van verras sing brachten de IJslanders het Wilhel mus in onberispelijk Nederlandsch ten gehoore. In de loop van de middag hebben eeni- ge Poolsche verkenners op Ypenburg nog staaltjes van hun vliegersvaardigheid ge geven. Zij gebruikten hiervoor zweefvlieg tuigen en bewezen overtuigend hun be drevenheid. Een groot publiek sloeg de demonstraties gade. Ook gewone toestel len werden geprobeerd. De laatste dag. Hedenavond zal de wereldjamboree 'ge sloten worden. Voor deze laatste dag staat een défilé van alle deelnemers, met Rally, op het programma en een groot siuitingskampvuur, dat echter voor het publiek niet toegankelijk is. ItuitenbHudfii vanaf 75 et. Ketting kanten 75 et. Ook andere onderdeelen voor de laaftnte ftrijsen!! K laiideniK voo r ff <Ie v e r li ii u r STAPH JISSTR. 7-9 LOPIKERSTK. *3 8CHOONHÖVEN DRIE BERUCHTE INBREKERS AAN GEHOUDEN. Padvinder maakt zich ver dienstelijk. Een bewoonster van de Bilderdijkkade te Amsterdam bemerkte Zondagmiddag drie mannen, die zich op min of meer verdachte wijze op de kade ophielden. Spoedig ontdekte zij met inbrekers te doen te hebben. Een der mannen wist de voordeur van een woning in deze straat te openen, en ging naar binnen, terwijl de beide anderen op de uitkijk bleven. Na eenige tijd kwam de man weer uit de woning, en toen gingen zijn beide kornuiten het huis binnen. Genoemde be woonster waarschuwde nu een padvinder, Deze ging op zoek naar 'n poiitie-agent. Hij vond er spoedig een, die den man, die op de uitkijk stond, arresteerde. De pad vinder ging onderwijl met een anderen agent de woning binnen. De padvinder nam post bij de buitendeur, terwijl de agent op zoek ging. Op de gang trof hij een der dieven aan, die op het zien van de op hem gerichte revolver, aan geen tegenstand dacht en gewillig meeging. Hij werd a-an de hoede van den padvin der toevertrouwd, wien de agent zijn re volver gaf, mét de woorden: „als hij wil wegloopen, schiet je". De agent ging daarna den derden man arresteeren, wat eveneens zonder moeite gelukte. Per politie-auto zijn de arrestanten naar het politiebureau overgebracht. Het zijn drie zeer goede bekenden van de politie. Er is tevens een compleet stel inbrekers werktuigen in beslag genomen. UIT DE TREIN GEVALLEN. Op slag gedood. Zondagmiddag is de heer J. Nijmans uit Waalwijk onder de gemeente Schalk wijk uit de dieseltrein gevallen, die te 14.39 uur van Culemborg vertrekt. Het slachtoffer bevond zich met vrouw en kinderen in de trein. In verband met de hitte had hij het schuifportier van de trein geopend, om zoodoende van de frls- sche wind te kunnen genieten. In de bocht, die de spoorlijn bij Schalkwijk maakt, ls hij uit de trein geslingerd. De man was op slag dood. ZINKEND SCHIP BEHOUDEN AAN LAND GEBRACHT. Honderden menschenlevens gered. Zondagnacht is op het Kanaal, dank zij de koelbloedigheid van den gezagvoer der, een scheepsramp voorkomen. De Belgische Kanaal-boot „Princesse Marie-Jose" voer omstreeks halféén langs de Fransche kust op weg van Dover naar Oostende. Aan boord Waren 709 passa giers onder wie een gezelschap jonge meisjes. In de nabijheid van de haven van Duinkerken doemde plotseling uit de mist het Britsche vrachtschip „Clan Mac Neil op" op, dat dwars op de „Princesse Marie-José" aankwam. Het vrachtschip voer de passagiersboot recht in de flank. De passagiers werden door elkaar gesme ten. Een hevige paniek maakte zich van hen meester. Het schip werd van de borstwering tot de kiel gescheurd. De commandant commandeerde „Volle kracht vooruit". Aan het uitzetten der booten viel niet te denken, zóó snel stroomde het water binnen. De ketels werden tot sprlngens toe verhit en zoo stuurde de kapitein zijn zinkend schip op de haven van Duinkerken aan. Juist bijtijds werd de kust bereikt en kon de kapitein zijn schip op een zand plaat zetten. Sleepbooten namen de pas sagiers over. Doktoren stonden gereed om de gewonden te verbinden. Twee meisjes heeft men een been moeten am- puteeren. Men- vreest, dat een derde het zelfde lot zal treffen. De „Princesse Marie-José", die nage noeg in tweeën gevaren ls, moet als ver loren beschouwd worden. BÉKEND MOTORRIJDER VER ONGELUKT. Bij de motorwedstrijden om de Groote Prijs van Duitschland is de bekende En- gelsche motorrenner James Guthrie, die reeds na vijf ronden een groote voor sprong had en van wien men weer een overwinning verwachtte, plotseling geval len. Hij werd zwaar gewond opgenomen. Aanvankelijk dacht men nog niet aan le vensgevaar, maar in het ziekenhuis bleek dat Guthrie een zware schedelbreuk had opgeloopen, aan de gevolgen waarvan hij des avonds is overleden. Men vermoedt, dat, doordat de motor plotseling vast liep, Guthrie gevallen is. Guthrie was bij de Europeesche motorrenners zeer ge zien. Ook in Nederland was hij goed be kend. Hij ontbrak nooit op de T.T. race» te Assen. POLITIEDIPLOMA. De heer J. van der Molen, agent van politie alhier, heeft bij de te 's-Graven- hage gehouden examens van den Bond van Chr. Folitie-ambtenaren het politie- diploma verworven. AUTO TE WATER. De onhoudbare toestand van de Lopl- ker Voordijk was vanmorgen weer oor zaak van een ernstig auto-ongeluk. De heer F. v. E., depothouder alhier van de Loda-waschmiddeienfabrieken te Breda, reed met een reclame-auto, waarop een groote flesch staat, in de richting Ca- bauw, toen in een bocht de rechter wie len wegschoven in het losse grint aan de kant van de weg. Het gevolg was, dat de wagen, die een matige snelheid had, om sloeg en op zijn kant in de wetering te recht kwam. De bestuurder, die. het ge luk had, dat het linker portierraam open stond, wist, terwijl de auto nog grooten- deels boven water stak, in een oogwenk daaruit te klimmen en op de kant te springen. Hij kwam er zoodoende nog droog af, doch het volgende oogenblik was de auto bijna geheel onder water gezakt. Op het oogenblik dat we dit bericht ontvangen, ls de auto nog niet gelicht. De inhoud, bestaande uit een groote hoe veelheid van allerlei reclame-materiaal, zal wel grootendeels verloren zijn.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1